CHKISTFIUK grHuii ritmeester Het gymnasiumdiploma-bêta r Puzzel mee Jonge Europese protestanten komen in Kampen bijeen Hongaarse Hervormde kerk is niet gelukkig met optreden Wereldraad Een woord voor vandaag Moeilijker financiering bedrijf schappen bij neergaande conjunctuur De onbekende man Ook de brandweerman moet met zijn tijd mee Boek fiat 2 Noodzakelijke ontwikkeling (I) JN Ad F o n t e s. cultureel maandblad voor het christe lijk onderwijs, neemt dr. J. Karsemeijer deel aan de discus sie rondom het gymnasium- diploma-bêta, dat volgens een ingediend ontwerp van wet toegang zou moeten verlenen tot de studie der godgeleerd heid en tot die in de letteren en wijsbegeerte (behalve de klassieke letteren). Van verschillende kanten i« men in verzet gekomen tegen de gedachten van het wets ontwerp En dat verzet is be grijpelijk, vindt dr. Karsemeijer. want het onderwijs is in wezen conservatief. Intussen heeft het eindexamen gymnasium een lange lijst van veranderingen ondergaan in de laatste veertig jaar. Tegen elk ran die veranderingen is destijds ernstig bezwaar ge maakt. Ze zijn alle doorgevoerd en in wezen is het gymnasium dezelfde voortreffelijke school gebleven en gebleken voor alle studierichtingen, gpok voor die, waarin het gymnasium eigenlijk naliet de grondslag te leggen voor de verdere vakstudie. Dr. Karsemeijer denkt aan de eco nomie, de ingenieursstudie. Hij had er de studie in Wageningen nog b\i kunnen noemen. Dr. Karsemeijer vervolgt dan zijn artikel, waaruit wij van morgen zullen citeren: TTIERUIT MOETEN WU meen ik in de eerste plaats leren, dat het beslist niet nodig is dat een school voor v.h.m.o. voor alle mo gelijke studierichtingen een zekere voorkennis van het vak aanbrengt, waarop later kan worden voortge bouwd. Zo is het ook hier bij deze voor gestelde verruiming van studie mogelijkheden. He: gaat er niet in de eerste plaats om. of een eind examenkandidaat voor oude talen een bepaald aantal schrijvers heeft gelezen, het gaat er om of hij de potentie heeft verworven om door eicen studie of met betrekke'.ijke geringe hulp zich die materie eigen te maken, die hem interesseert en waarin hij zich verder bekwamen wil. En daarnaast, of hij de ener gie bezit mogelijke lacunes door toewijding en ijver aan te vullen. eerste plaats hierom, omdat niet moeten verwachten dat nu stromen béta's zich zullen Bovenal is het lang niet onge wenst da; er theologen zouden ko men, die meer afweten van de na tuurwetenschappen dan thans over het algemeen het geval is. Voor het pastorale werk zou daarvan zegen verwacht kunnen wordea Met meer begrip en met meer ken nis zouden vele predikanten ko men te staan tegenover de bran dende problemen van het heden: kortom ze zouden zeker niet on geschikt blijken voor het kansel- en catechisatiewerk. ■yOOR DE LITERATOREN en de v linguisten geldt hetzelfde. Met de kennis van een bêta-kandidaat kunnen ze zeker hun universitaire studie behoorlijk tot een goed ein de brengen. Zijn er onder, die op het zeer uitgebreide en gevarieer de veld van wetenschap zich spe ciaal voeler aangetrokken tot een deel waarbij gedegen kennis van de oude talen onmisbaar is. dan zullen ze in staat zijn in niet te lange tijd zich die voorweten schap eigen te maken, die daarbij vereist wordt. Trouwens in feite zien we in de praktijk vooral in de jaren na de oorlog al hetzelfde gebeuren. Het is toch vrijwel regel, dat bezitters van het diploma B van een middelba re 3kte ;n een der talen zonder veel moeite dispensatie krijgen van de faculteiten voor het afleggen van academische examens in hun studievak. De daarbij verlangde kennis van het Latijn (sommige universiteiten verlangen ook r-rieirci Mijft naar mijn mening beneden de kennis van een béta- kandkiaat. Het is dus al lang zo. dat langs een omweg kan worden bereikt, wat hier nu rechtstreeks kan ge schieden. Alleen al uit zin voor realiteit behoort deze wijziging aangebracht te worden. ■a chtig ■lit l te zich a®n die «tudi» willen'wil den. En is dat het geval, dan zul len ze stellig zich de moeite ge troosten en de grondslag er voor rodig bezitten ze om bij te spijkeren wat ontbreekt Een gfiede, veelzijdige bèta die theoloog wil worden, zal vrij ge- makkeliik met zijn latente konnis van de Griekse grammatica ook al heeft hij de laatste iaren uit sluitend het sterk afwijkende Ho- merisch-dialect gelezen zijn kor nis kunnen ophalen, verdiepen en uitb'ciden. zodat het Griekse Nieu we Testament voor hem geen ge sloten boek blijft. Advertentie In het kader van bezinning op de verbreiding van de christelijke democrati sche politiek In Europees verband vindt van 13 tot 16 november In Kampen een conferentie plaats, waaraan jonge protestanten uit België, Frankrijk, Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Hongarije, Duitsland en Nederland zullen deelnemen. Deze bijeenkomst ls een onderdeel van de activiteiten van de Unie van Jonge christen democraten, de jongerenorganisatie van de ..Nouvelles Equipes Internationales", waarin alle Europese christelijke democratische partijen samenwerken. De deelnemers aan deze conferentie, I en de Anti-Revolutionaire jongeren als die worden ondergebracht bij de Kam- gastheren op. per burgerij, worden officieel door het Het thema van de conferentie luidt: gemeentebestuur op het stadhuis ont-1 „Sociaal-economische politiek naar angen; ook wordt er een korte excursie protestantse opvatting" naar de Noordoostpolder gemaakt. De vergaderingen vinden op uitnodiging van het betreffende sociëteitsbestuur plaats in de studentensociëteit in de Cellebroederspoort. Het doel van deze bijeenkomst is. het leren kennen van elkanders opvattingen en het kennis nemen van de situaties en mogelijkheden in de verschillende Europese landen op het punt van de christelijke politiek en wel in het bijzonder betrekking hebbend op het orotestantisme. Tijdens deze conferentie, die een voort zetting is van een in oktober 1956 te Worms gehouden bijeenkomst, reden voor Nederland de Christelijk-Historische Russische sekte trekt naar Zuid-Amerika Uit Tientsin zijn in de Britse kroon kolonie Hongkong 249 Russisch-orthodo- xe „oud-gelovigen" aangekomen, de eer ste groep van de ongeveer 600 leden tel lende sekte, die in kleine dorpen in Mandsjoerije woonde en daar een zeqr streng godsdienstig leven, geheel vol gens de oude Russische tradities leidde. De sekte emigreert naar Zuid-Amerika. Ongeveer driehonderd jaar geleden werd in Rusland een nieuwe bijbelver taling ingevoerd. De „oudgelovigen" wezen deze af. Ook weigerden zij het teken des kruises met drie vingers te maken, een heenwijzing naar de Drie eenheid. die in dezelfde tijd werd inge voerd. Zij hielden zich aan de oude ge woonte het met twee vingers te doen. Deze en andere dingen leidden tot een conflict, dat op een breuk met de Rus sische Orthodoxe Kerk uitliep. Opge jaagd door vervolging trokken zij naar de komst Prof. dr. G. C. van Niftrik (christelijk- historisch) spreekt over „Protestants perspectief in Europa": de heer A. Borstlap (anti-revolutionair, secretaris van het C.N.V.) refereert over „Sociaal- economische grondlijnen". Ten slotte spreekt dr. Gerhard Stoltenberg, voor zitter van de Junge Union der C.D.U. en lid van de Duitse Bondsdag, over „De overheidstaak op sociaal-economisch Samenspreking in de Harskamp Sinds jaren bestaat er aldus De Waarheidsvriend een hervormde evangelisatie in de Harskamp, een plaatsje idat onder de hervormde ge meente van Otterlo ressorteert. In de ze evangelisatie gaan hervormde pre dikanten en godsdienstonderwijzers voor. In een samenspreking tussen de ker- keraad en het bestuur van de evange lisatie zal gepoogd worden om deze evangelisatie weer in kerkelijk band terug te brengen. Conferentie Bondspredikanten Woensdag en donderdag 8 en 9 januari wordit een conferentie gehouden van predikanten die de beginselen van de Gereformeerde Bond in de Nederland se Hervormde Kerk zijn toegedaan. De conferentie wordt gehouden op Woudschoten bij Zeist. Bezinningsdag C.J.V.F. uitgesteld p L A K B A N D de Chris- georgani- afzondering leefden. In seerd door de commissie van zending 1927 trokken zij door naar Mandsjoerije 1 en oecumene, zal niet doorgaan op 19 ..Alles wat wij nodig hebben is wat ak- november, zoals was meegedeeld, kerland". zei de leider van de sekte Deze dag is uitgesteld tot januari de 1958. Nadere mededelingen zullen vol- 'gen OPGAVE PUZZEL i 63 Woordverandering: door vijfmaal een letter te vervangen door een andere, zodat steeds goe-H 'cd. woorden ont staan kan .ande woordveran dering worden verkregen. OPLOSSING PUZZEL No. 62 y?».™", 115 18 sip. 20 R«. 21 Io. 23 tt.. te"8? «Ut «AÏSSSdl '1 P™ I24 27 "lv«' van Dun. presictert; P. A. Brown Verticaal: 1 pa, 2 alm, 3 raam. 4 op- Gorsira, secretaris; B. Tichelman, gezet, 5 guur. 6 premier. 8 lid, 11 mes, tnesaurier: N. H. de Vries en R. D. 14 si. 16 er, 17 extra, 19 pias. 22 ode Kramer, commissarissen. 125 te. 26 el. Droogschercn met Neem de scheerproef Dat is overtuigender dan alle beweringen I Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK. Beroepen te Blokzijl (toez.): D. Keu- ning te Almen-Harfsen; te Oostwold 'Old.): J P. van Santen, kand. te Utrecht; te Woerden (vak. L. Kievit): C. Graafland te AmeideTienhoven. Aangenomen naar Doorwerth-Hevea- dorp: W. J. Doude van Troostwijk kand Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Papendrecht: kand. H. Koudstaal te GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Deventer (vak.-H. Heule): C. W. de Vries te Lollum (Fr.); te Engwierum: kand. H. A. van Botten- burg te Hilversum. GEREF. KERKEN fond. art. 31 k.o.) CHR. GEREF. KERKEN Een afdeling van de Geref. Bond in 's-Hertogenbosch? Als Johannes in de aanhef van zijn evangelie de heerlijk heid wil beschrijven van het Woord dat vlees is geworden, dan' zegt hij: „Een heerlijkheid als van de eniggeborene des Vaders, vol van genade en waarheid." We kennen deze woorden allemaal maar wat zeggen ze ons eigenlijk? Dat woordje „genade" spreekt ons nog toe; maar dat woord „waarheid"? Het Hebreeuwse woord, dat in de Bijbel meestal door waarheid of trouw vertaald wordt, heeft letterlijk een wat ruimer betekenis. Zqu men het letter lijk vertalen, dan luidt het „wat veilig draagt". Breng deze gedachte nu eens in in de voorgaande versen, waarin gesproken wordt over de kinderen Gods dat zijn zij die in zijn naam geloven. Weet ge nu wat geloven is? Het is vertrouwen op die dragende kracht van Jezus Christus. Mens, word toch verstandig. Ge ziet toch wat het leven hier op aarde is: moeite en verdriet. Een mens kan wel proberen dat weg te lachen en weg te bioscopen maar ergens heeft hij toch een hart, waarin de onrust, de angst raast over kunstmanen en raketten en dood. En nu is Jezus in staat u door dit „dal des doods" heen te dragen. Ge hoeft alleen maar ja te zeggen, te vertrouwen. Waarom draalt ge dan nog? in Hertogenbosch doet me gen om te komen tot oprichting afdeling van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. Men beschikt reeds over een vergadc- liet reeds enkele bondspredi-1 J) financiering LEDERWARENINDUSTRIE BEZORGD (Van onze sociale redacteur.) ruimte kanten in weekbeurten voorgaan." belangstelling is groeiende. Uniecollecte lij st 4 Van de 79ste Uniecollecte voor scholen met de Bijbel is thans collecte- lijst 4 verschenen. In totaal is door hon derd lokalecomité's een bedrag van 50.245,04 bijeen gebracht. Vorig jaar was dat bedrag voor dezelfde comité'- 41.404.04. Op lijst 4 komen de volgende plaatsen én bedragen voor. Groningen; 5331,50 (v. j. 4498,94); Stedum: f 260.08 (262 Bozum: 200.50 (187,25); Hallum e Hijum 291.22 en 50,70 (v. j. same 324); St. Johannesga: 189,51 (177,58 Nieuweroord 447,75 (407); Vries 191 25 (142,50); Zuidlaren 680,12 (579,85): Glanerbrug 192.75 (197.50) Kampen 1.020.59 (727,47); Randwijk 35,68 (46,39); Valburg 18,74 (28,20); Kamerik 263.98 (210.48); Vreeland 326.75 (301,60); Oostvoorne 140,63 (89,82); Rijnsburg 814,81 (750.49); Zwammer- dam 530,85 (504,40)Zwijndrecht 784,85 (681.03); Breskens 200 (180); Meliskerke 113.50 Ritthem 104 (90.76); Serooskerke 480 (434,75); Sluiskil 71,14 O. en W. Soubürg 644,20 (533.75); Etten en Leur 27,26 On der wijsbenoemingen Benoemd tot hoofd van de Prinses Ju- lianaschool te Amsterdam-Noord: H. de Vries te Oostzaan, van de Rehoboth- school te Puttershoek: J. Gunnink te Othene bij Terneuzen. Benoemd tot onderwijzeres aan de chr. u.l.o school te Musselkanaal: mejuf frouw J. Wilts te Alteveer; aan de Prin ses Julianaschool te Amsterdam-Noord: mejuffrouw H. E. Kleigh te Amsterdam; aan de Elout-u.l.o.-school te Rotterdam: mejuffrouw A. A. H. van Driel aldaar; de Koningin Emma-b.l.o.-school te juffrouw T de Boer te Sneek. Utrecht mejul Benoemd tot onderwijzer aan de school mët de Bijbel te Schoonebeek: Joh. Klaassen te Urk; aan de Prinses Juli anaschool te Amsterdam-Noord: J. van Riessen, te- Apeldoorn; aan de Prinses Beatrixschool te Rijnsburg: M. van der Schoor te Rotterdam. de publiekrechtelijke organen zo nu en dan nog wel eens tot moeilijkheden aanleiding kan geven, bleek ons ook gisteren in de openbare zitting van het bedrijfschap voor de lederwaren- industrie. Moeilijkheden was echter in dit geval eigenlijk een te groot woord. Men toonde zich alleen ernstig bezorgd over de omvang van de lasten, die het bedrijfschap aan de bedrijfsgenoten zal moeten opleggen. In geding was de begroting voor het volgend jaar. Erkend moet wor den, dat op de begroting niets meer viel te beknibbelen, al gingen de gedachten van enkele leden wel uit naar een verlaging van de post presentiegelden en een intrekking van de subsidie aan de stichting leder- warenmode. De voorzitter, de heer C. A. Evers, vond de bestuurskosten helemaal niet nodig. Hij wilde deze post wei schrappen. En zo werd dan de begroting goedgekeurd na de toezegging van de secretaris, de heer W. Borst Pzn., dat zo zuinig mogelijk met de gelden' omgesprongen zal worden zonder dat de werkzaamheden in het belang van de bedrijfstak hieronder lijden. Onder het bedrijfschap ressorteren 380 bedrijven, waarvan 80 zeer kleine. Voor de laatste geldt een basiscontributie van 25 per jaar. De overigen betalen ge middeld jaarlijks 190. Op zichzelf dit bedrag niet zo hoog. De secretaris voerde dan ook nog aan, dat de leden van de vrije organisatie (werkge- vakgroep al meer be taalden. En ook thans betalen deze leden eigenlijk nog boven hun macht voor de vrije organisatie. Zo kwam op hun kos ten een stichting produktiviteitscentrum tot stand. De heer Borst, die ook secretaris is van de werkgeversorganisatie, verklaar de in dit verband %veiiiig waardering te kunnen hebben voor de niet georga niseerde bedrijfsgenoten. Het is ook voor namelijk deze categorie, die tot nu toe in gebreke bleef, de heffing voor hel bedrijfschap te voldoen. Ongeveer 2/3 van de contributies is pas geind. Hoewel in alle vriendelijkheid tot het uiterste gepoogd zal worden de heffingen langs normale weg binnen te krijgen, keurde' het bedrijfschap gisteren ook een veror dening goed, die het mogelijk maakt de beslist onwilligen bij dwangbevel dwingen het heffingsbedrag voldoen. Een nieuwe voorzitter Dat gisteren In het bestuur nogal blijk werd gegeven van enige bezorgdheid over de financiën hing nauw samen met de lichte neergaande conjuncturele ont wikkeling in de bedrijfstak. Wanneer deze zich zou voortzetten, zouden de heffingen voor het bedrijfschap inder- scheert sneller en gladder dankzij het gepatenteerde scheerblad. Flinterdun. Flexibel. Vrijwel louter werkzame, getande openingen. Bekijk het zelf eens tegen het licht. De precisie- tondeuse van de Braun haalt bovendien in een tel lange haren weg (naast de oren, in de nek) die met bijna geen ander apparaat te vangen zijn. HONGAARSE kranten hebben de presides vormde Kerk. de presidenten van de Wereldraad door de leiding brief gepubliceerd, die Is gezonden aan de I In de bilef wordt bezorgdheid uitgesproken over de on van de Wereldraad in het leven van de Hongaarse Hervormd- heid is gebaseerd op de goedkeuring door het centrale comli (New Haven, augustus) van de verrichtingen van dr. W. A. de Hongaarse crisis. 'achte inmenging j rk. Deze bezorgd- an de Wereldraad 1 er 't Hooft tijdens hartelijke boodschap „revolutionaire ibrengen" tijdens centrale comité. 1 de Hongaarse Gereformeerde Kerk had ae opstand van vorig jaar november. Prof. Pap is lii maar wa« in New Haven afwezig. Het wekte de indruk, aldus de brief, dat het centrale comité het betwijfelde of de wél aanwezige Hongaar de Hongaarse kerk wel vertegenwoordigde. De brief zegt dan. dat de Wereldraad niet bevoegd is te beslissen of personen in zijn lid-kerken het vertrouwen van de gemeenten De Hongaarse Gereformeerde Kerk is aan het ..genezen", zo heet het in de ■I i de Wereldraad moeten dat proces niet bemoei brief. «ie zusterkerken i i de t dat r t onmoge- Combi (met tondauM) f S9.7S Special (zonder tondeuse) f 59.75 - f 4 Standaard (zonder tondeuse) f 34.75 Leverinf v.a Uw handelaar scheert 3X snelleren nti^UuL schoon - Amsterdam-C. - Gev. 1913 - T „Hoe vindt u, dat het hier staat, tussen haak jes?" „Heel aardig'', zei Jess spontaan. „Net zo aardig, als u het zich herinnert in uw eigen huis?" vroeg hij snel. „Even aardig. Daar stond het ook tegenover een zonnig raam, net als hier. Het eikenhout is zo donker; het kan dat goed hebben". Jess aar zelde en vervolgde toen een beetje verlegen: „Thuis stonden er altijd een paar oude blauwe borden op." „Blauwe borden?" Muir ging een stap achter uit en keek met zijn hoofd schuin naar de kast „Ja, natuurlijk, waarom heb ik niet eerder ge zien, dat een beetje kleur bij voorkeur blauw het enige is wat er aan ontbreekt." Hij wendde zich tot Jess. „Waren die blauwe bor den niet te koop?" Ze schudde haar hoofd. ,,Ze waren de enige slachtoffers van de verhuizing. Een van de ver huizers had zc in een kist met boeken gepakt en liet de kist vallen." „Wat tragisch. Een modern bord zou natuur lijk niet zo goed staan. U moet de antiekwinkels in de gaten houden of zelf eens naar een vei ling gaan. Vroeg of laat zult u vast en zeker vinden, wat u hebben wilt, ook al krijgt u het hele stel niet ineens compleet. U woont bij juf frouw Boss in het dorp, nietwaar? Ik zal zor gen. dat do kast bij u thuis gebracht wordt Jess keek hem stomverbaasd aan. „Bedoelt u, dat u alsnog bereid bent. me de kast terug te verkopen?" „Helemaal niet. Ik geef hem u teiug, zoals door Jane Arbor ik hem teruggegeven zou hebben aan de dochtei van de professor, als het me toegestaan was haar hele levensgeschiedenis te horen." Weer steeg Jess het bloed naar de wangen. „Dat kan ik werkelijk niet aannemen," zei ze. „Onzin, daar hebben we die dwaze trots van u weer. Het is mijn wens, u de kast terug te geven." Hij sprak op een scherpe gebiedende toon. ,,Ik hoop, dat u niet zult aandringen," zei Jess kalm. „Ik kan het werkelijk niet aanvaar den." Ze keken elkaar aan en Jess bleef hem strak in de ogen kijken, tot hij met een licht schou derophalen zijn ogen neersloeg. „Ik kan u natuurlijk niet dwingen," zei hij. „Het zou me een genoegen geweest zijn, u de kast te schenken. Dan moet hij hier maar blij ven. Als u nu eens even hier komt, dan zal ik u wijzen, waaraan ik tot op een paar jaar nauwkeurig kon bepalen waar en wanneer deze kast gemaakt werd." Jess kwam naast hem staan; blij, dat hij haar weigering, zonder er verder op door te gaan. geaccepteerd had. ook al speet het haar heel erg, dat ze tot die weigering had moeten beslui ten. Hij gaf haar een uitgebreide technische ver klaring. „U ziet dus, voor iemand, die een beetje van zulk soort dingen afweet, was het vrij gemak kelijk, de kast te identificeren," besloot hij. „Ja, dat begrijp ik," zei Jess met een glim lach. „Bedankt, dat u me er zoveel over verteld heeft. We hebben thuis nooit gedacht, dat het stuk veel waard was in geld, bedoel ik." Ze zweeg en -rvolgde toen plotseling impulsief: „Toen ik meubelen van mevrouw Boss gezien had. wist il dat dit kastje er nooit bij zou pas sen en ik was bijna blij dat ik het niet had kun nen houden." „De smaak van mevrouw Boss is zeker van het gehalte van na de tweede wereldoorlog?" „Ja. hoewel ze haar spullen prachtig onder houdt." „Ik wil van u aannemen, dat dat zo is. Maar u zult niet altijd bij mevrouw Boss blijven wo nen. Ik zal u het kastje geven als huwelijksge schenk!" Jess hield even haar adem in, toen zag ze, dat hij glimlachte en dat hij zijn opmerking al leen bedoeld had om de hele kwestie van de baan te schuiven. Ze ging naar haar stoel terug, wach tend tot hij het eigenlijke onderwerp van gesprek zou aansnijden. Daar draalde hij niet mee. „Ik heb u niet of ficieel welkom geheten als onze wijkzuster," zei hij, „maar u zult me geloven als ik zeg, dat ik hoop, dat u zich hier thuis zult voelen en da< het werk u niet te zwaar zal vallen." (Wordt vervolgd) Meer vakscholen gewenst ER is gisteren in Utrecht een symposium gehouden over de brandweeropleiding. Men be zon er zich, onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Brand weervereniging, over de hieraan verbonden vraagstukken. De sa menvattende uiteenzetting, ge koppeld aan een praktische sug gestie van de heer F. Flameling, de brandweercommandant van Utrecht, vormde een logische af ronding. HU gaf de commissie, die dit sym posium voorbereidde en waarin vertegen woordigers van vele lichamen zitting hadden, in overweging, advies te doen uitbrengen, waarop de gemeentebestu ren de opleiding van hun brandweer kun nen baseren. Want de plaatselijke overheid is uit hoofde van de brandweerwet in het bijzonder verantwoordelijk voor een afdoende en doelmatige brandweer- beveiliging. een van de weinige za ken waarop dc gemeenten nog eniger mate van zelfwerkzaamheid kunnen ontplooien. De eerste inleider, de heer D. Rijnders, burgemeester van Nieuwer Amstel, wilde dat de gemeentebesturen ge zamenlijk van dit recht een gepast gebruik maken. Hetgeen nu. in een tijd van voortschrijdende techniek, die daad epn last kunnm e«an betekenen. De bedragen moeten daarom zo laag mogelUk orden gehouden. De jonge Nederlandse lederwaren- industrie. die in 1939 nog slechts 15 20 pet. van de Nederlandse binnenlandse behoefte op dit gebied dekte, is sinds dien gekomen tot een productie tot een waarde van 66.000.000 per jaar, onge veer 80 pet. van het huidige Nederland se verbruik. Voor ongeveer 10.000.000 wordt uitgevoerd, waartegenover echter nog een import staat van 22.000.000. In de vergadering van gisteren werd voorts mededeling gedaan van het af treden om persoonlijke redenen van de heer C. A. Evers als voorzitter van het bedrijfschap, per 15 november a.s. De heer Evers blUft nog lid van het dage lijks bestuur. De heer P. L. van der Pluytn, die door de heer Evers als op volger was voorgedragen, werd met 13 van de 14 stemmen gekozen. VAN DE DAG Hellevoeterland binnen en buiten den Nieuwenhoorn, door D. L. de Jong. DrukkerU Nieuwe Brlelse Courant N.V. Brielle. In het kader van ue Zuid-Hollandse studiën, die verschijnen onder auspiciën van de Historische vereniging voor Zuid- Holland, is thans het zevende deel ver schenen in de serie, dat handelt over de opkomst van de Voornse gemeenten Oudenhoorn. Nieuwenhoorn, Nieuw-Hel- voet en Hellevoetsluis. Voor allen die belang stellen in de ont wikkeling en het ontstaan van deze ge bieden. is dit een belangwekkend boekje. De schrijver, D. L. de Jong, maakte van zijn onderwerp een prettig leesbaar geheel. Hij verstaat de kunst de historie te geven in een onderhoudend verhaal. Zoals ook de verwerkelijking van het grote Deltaplan later geschiedenis zal schrijven, zo heeft ook de indijking van het Land van Voorne en Putten dit ge daan. De 21ste februari van het jaar 1355 hechtte Machteld Vrouwe van Voorne haar zegel aan de oorkonde waarin over de uitgifte tot bedijking van de pol der Oudenhoorn werd beslist. Dat daar een hele geschiedenis aan vooraf is ge gaan. spreekt welhaast vanzelf. De schrij ver geeft ons die in geur en kleur. Het dwingt ons bewondering af, wat men in die dagen presteerde met spade, kruiwa gen. paard en wagen en schuit, als we met welke middelen we vandaag de ook de brandweerman perten speelt, meer dan ooit nodig is. De vorming van regionale brandweer organisaties onder een eenhoofdige lei ding bij het bestrijden van oppervlak- tebranden, iets waarmee de brand weer in geval van oorlog te maken zal krijgen, werd door de generaal J. G. Warringa, algemeen inspecteur der mobiele colonnes B. B. krachtig voorgestaan. De heer C Kakes. oud-commandant van de vrijwillige brandweer te Zaandam pleitte voor de belangen van de vrij willige brandweer, uit welke organisa tievorm het Nederlandse brandweer wezen immers grotendeels is opge bouwd. Dit maakt het z.i. noodzake lijk dat de opleiding van de brand weerman en het lagere kader in de directe nabijheid van zijn woonplaats in regionale brandweerscholen of op cursussen kan worden vervolmaakt. Het enthousiasme van de man mag evenwel niet gedoofd worden door een Voor de drie-en-zeventigste keer geeft teveel aan theoretische bijzaken. de gereformeerde zondagsschoolvereni- De heer C. H. J. Caron, de comman- ging Jacnin haar „Boekbeoordeling" dant van de bea'rijfsbrandweer van uit van kinderlectuur voor de zondags- Van den Bergh en Jurgens te Rot-1 school. Onder leiding van de heer P. de terdam brak een lans voor aanvul- Zeeuw JGzn. is een lijst van recensies ling van de uniforme opleiding met samengesteld. Het kan niet de bedoeling een speciale scholing, afgestemd op de zijn deze recensies weer te recenseren, praktijk van het bedrijf. Alleen door We willen met een aankondiging van een intensieve training in bet bedriif dit nuttig boekje volstaan. Wel moet zelf kan deze bijzondere tak van de het ons van het hart, dat in enkele van brandbeveiliging naar zijn mening voor de vele woorden vooraf iets te gemakke- haar taak zijn berekend. En de alge-1lijk over de „vervlakking van deze tijd" mene opleiding kan dan weer worden wordt gesproken. Het boekje is een uit- verkregen in regionale opleidingsin-gave van Jachins uitgeversbureau, W. D. stituten. iMeinema te Delft. dijken leggen. Verhalen uit het Reuzengebergte, opnieuw verteld door Margreet Bruijn. Uitgegeven bij Ploegsma- Amsterdam. Sagen uit het Reuzengebergte verteld Dor kinderen van ongeveer tien jaar. De verhaaltjes zijn op zichzelf mis- figpien wel aardig, maar een boek vol werkelijk teveel. Temeer daar het steeds op hetzelfde neerkomt: Rübe- zahl de reus. die woont in een onder aards paleis, komt zo nu en dan te voorschijn en helpt de arme brave mensen door hun gouden appels e.d. te geven; de gierige rijken straft hij of hij jaagt hun angst aan. Dat is de hele moraal die er in zit en die bij zulk een eindeloze herhaling van voorbeel den wel wat vervelen gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2