Ondanks de spanningen blijft de zendingstaak actueel Onverantwoord om van Leids Merenplan af te zien Proef de nieuwe Moccona HET IS MOEILIJK, NIEUWE TELEFOON TE KRIJGEN VOORL. NED. ELFTAL KON NIET DOELPUNTEN Mary Met rond de Pos naar de landen Middellandse Zee Fa. LH. BRIJNEN Stichting wil hofjes van de gemeente kopen Rhijngeesterwijkgemeente zag Het Woord van Kaj Munk DONNER THANS OP DE TWEEDE PLAATS NIEUWE LEIPSCHE COURANT 9 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 \4/ezu/oCQ vow NIEUWS ^SLEUTELSTAD Wijltavond „Staahvijk" In het gebouw van de Hervormde wijkgemeente „Staalwijk" werd gis teren een Gemeente-avond gehouden, die in het teken stond van de na- jaarszendingsweek. Dr. G. P. Locher te Oegstgeest, secretaris van de Raad voor Kerk en Zending, sprak over het onderwerp „Van Korwar tot Kerk in Nieuw-Guinea". Ds. P Kloek opende de avond. Dr. Locher stelde In het begin van zijn betoog de vraag van vele Hervormden aan de orde: moeten wij nu wel door gaan, zit er nog wel perspectief in het zendingswerk? Spreker meende, dat men bij deze vraag vergeet, dat zendingswerk niet betekent: werk in een wereld, waar in alles rustig is. Ondanks de spannin gen tussen Nederland en Indonesië is er voor de zending geen gevaar, aldus spr. De eenheid in Christus Is sterker dan al die verdeeldheid. kantoormachines t>emnteni£ Haqrlernmerstraat 184 Teléf 21400 Val van fiets op Lammenschansweg De tienjarige Hans Bergman werd gis termiddag half 1, terwijl hij vlak bij de ouderlijke woning aan de Lammenschans weg achterop de fiets van een vriendje zat, onwel. Hij viel van het rijwiel, kwam met zijn hoofd op de trottoirband terecht en moest door de E.H.D. met een hersen schudding naar het academisch ziekenhuis worden gebracht. VOORSCHOTEN Oliebollendag Voor de vierde maal zijn de gezamen lijke Voorschotense padvinders en pad' vindsters van plan zaterdag een oliebol- lendag te houden. De verkoop heeft zich steeds in stijgende lijn bewogen, zodat de verwachtingen dit jaar nog weer hoge: gespannen zijn. De oliebollen zullen aan huis worden aangeboden. Bovendien staat naast het gebouw voor Christelijke belangen een oliebollentent. St. Nlcolaastocht De St. Nicolaastocht te Voorschoten, op 9 november, belooft een groot succes te worden. Diverse groepen, o.a. uit Den Haag. Leiden, Leidschendam. Voorscho ten en Wassenaar, hebben reeds inge schreven en de Individuele inschrijvin gen overtreffen verre de verwachting Als sinterklaasverrassing hebben De Zwervers besloten geen verhoogd in schrijfgeld te heffen. De dorpsgenoten, wonende langs de route Badhuisstraat, Nieuw Voordorp- straat. Tolstraat, Vlietzicht, Raadhuislaan Leidseweg, Treubstraat, Voorstraat er Schoolstraat wordt vriendelijk verzocht te vlaggen van 2 tot 5 uur. Bevolkingsonderzoek Dinsdagmiddag twee uur is een begin gemaakt met het bevo 1 kingsonderzoek op t.b.c. Wethouder G. Schrama sprak bij de stant namens de burgemeester woorden van dank aan allen, die aan de voorbe reidende werkzaamheden hun steentje hebben bijgedragen. Hij bracht de resul taten van het vorige onderzoek, drie jaar geleden, in herinnering. Ruim tweeën negentig procent van de Voorschotense bevolking werd toen doorgelicht er daarbij kwamen zes gevallen van t b.c aan het licht benevens drieëntwintig an dere afwijkingen. Het onderzoek heeft plaats in het ge zondheidscentrum, door dokter Van der Sboel beschikbaar gesteld. Enkele leden van de raad hebben B. en W. gevraagd, waarom nog steeds aan een mogelijke exploitatie van het Leidse me renplan wordt gedacht en waarom nog steeds voorbereidingen worden getroffen om dit plan te zijner tijd tot uitvoering te brengen. B, en W geven daarop het volgende De motivering is gelegen in de redelijk heid van het plan zelf Het feit, dat wfj tot heden er in zijn geslaagd met veel moeite en met hoge kosten de behoefte aan zand voor onze stadsuitbreiding te dekken, betekent geenszins, dat hiermede de voordelen van het merenplan ongedaan zonden zijn gemaakt De voor de toekomst nodige hoeveelheid zand is zo groot en de te verwachten prijs bij exploitatie van het „merenplan" zo laag, dat wij het on verantwoord zouden achten, van het Leid se Merenplan thans af te zien. Komende tot de titel van zijn onder werp ging dr. Locher de herkomst van de Korwar na. de godsdienst van de Papoea's, die vele jaren werd beleden De Korwaar oefende onder de Papoea's een grote macht uit. In sommige stam men was het regel, dat men koppen snel de. De geboorte van de ene Papoea be tekende de dood van de ander, uit een andere stam De Papoea zocht zijn heil en de welvaart, opdat hij «iet meer bans behoefde te zijn voor zijn vijand. Hij verwachtte een soort van messiaanse heilstaat. Al 140.000 leden Dr. Locher vroeg zijn gehoor, waar door ons leven wordt bepaald. Door wal in de Bijbel staat geschreven? Of wordt het leven bepaald door zo veel mogelijk Het is nu 102 jaar geleden, dat het Evangelie voor het eerst in ^ieuw-Gui- nea werd gebracht door twee Duitse zendelingen. De Pépoea's hebben in het begin niets van hun Boodschap begre pen. Men begreep niet, dat een mens aan zijn medemens dacht Een mens is Gistermiddag tien voor half vijf liet er „normaal' immers niet op uit om een arbeider op de binnenplaats het geluk van zijn naaste te zoeken Mavom aan de Oude Singel een mandfles De Kerk in Nieuw-Guinea telt nu vaIIen- die gevuld was met zestig liter 140.000 leden. Elke zondag wordt in vele ulle *erPetijn. Op het moment, dat dit dorpjes uit de Bijbel gelezen; de Bood- ^a"^are mengsel over het binnenplaats- schap van Christus wordt ook daar in 'n peukje sleareTwee Tn^de ^mtonatie haar rijkdom gepredikt. De Kerk daar olie-terpentijn-brandend -peukje reageer- staat evenwel nog voor vele proble- de zoals dit natuurkundig behoort te men door de overgang van de geren. worrech^a^Cnrterk' 1S f** Met schuimblusaPParaten en zand be voorrecht. als God ons daartoe de kans gon men de vuurbestrijding en ook hier geelt, om te mogen meewerken in deze was de samenwerking zo goed, dat dt arbeid, aldus besloot dr. Locher zijn gewaarschuwde brandweer bij een gedoof- toespraak. I de brand aankwam .Samenwerk ing" op de Oude Singel de extra-krachtige poederkoffie van Douwe Egberts pittig en vol aroma Engeland verloor van Noord-Ierland (3-2) In het Wembley-stadion in Londen heeft het Noordlerse elftal, dat uitslui tend uit spelers van de Engelse en Schotse league-clubs bestond, gisteren een verrassende 3-2 overwinning op de Engelse ploeg behaald, na by rust reeds met 1-0 te hebben voorgestaan. Het - overwinning van de Noordieren op de Engelsen in een periode van 30 jaar en het was de eerste neder laag van de Engelsen in een reeks van 17 interland-wedstrijden in een periode jai (Advertentie) HALLO, HIER IS JAPIE Donderdag op de Sassenheimse markt brengen wij lange onderbroeken en borst rokken, merk Zwaluw, alle maten f 2.75. Heren singlets en sportbroeken merk Zwaluw, 5, 6 en 7 149 Nachtjaponnen tot 52 5.50. Katoenen dames onderjur ken met ronde hals tot 52 2.98. Heren flanellen f 3.50. Dames winter-onder- goed tot 52 1.98 Gemoltonneerde di rectoires f 2.50. Kinderondergoed tegen spotprijzen enz. Beleefd aanbevelend: Vragen aan B. en W. van Leiden College acht heP niet opportuun, stappen te ondernemen Het raadslid dat B. en W. een vraag heeft gesteld over de moeilijkheden voor dat in Leiden telefoonaansluiting tot stand kan komen, is wel als de tolk van een groot aantal stadgenoten te beschouwen Zijn vraag is, of het B en W. bekend is, dat het in Leiden bijna onmogelijk is, een nieuwe telefoonaansluiting te verkrijgen Dit vormt een ernstige belemmering voor de industriële ontwikkeling van de stad zo merkt hij op. Hij vraagt ten slotte, of B. en W, stappen willen ondernemen om tot uitbreiding van de telefooncentrale te geraken. Het college deelt op deze vragen mee, dat er in Nederland op dit ogenblik 50.000 aanvragen voor telefoonaanslui ting lopen, waaraan niet kan worden voldaan. Het is B. en W. bekend, dat het aantal aanvragen in Leiden bene den het landeiyke gemiddelde ligt. Van de zyde van de P.T.T. wordt al Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan, z. v. G. Kroon en Vos; Korlina, d. v. J. Schuiienburg e W. T. van Mierlo; Daphne Colombine, d v. H. E. Schütte en R. Y. Kunst; Paulu: Aloysius Adrianus Gerardus Nlcolaas, v. A. van Santvoord en M. R. E. Legde Jan, z. v. J. Gordijn en F. Blok; Johan nes Jacobus, z. v. F van der Heiden ei H. F. Leising; Willem Teunis, z. v. J. B Spreij en A. van der Bijl OVERLEDEN: E. Boom, 82 jr., weduwi an G. J. Binnendijk; J. van der Linden, Promoties LEIDEN, 6 november. Dit is echter afhankelijk van de kredie ten, die voor uitbreidingen van het net beschikbaar kunnen worden gesteld. Aan gezien het B. en W, niet is gebleken, dat de P.T.T. ter zake niet diligent zou zijn, achten zij het niet opportuun, speciale stappen te ondernemen om tot uitbreiding '-•an de telefooncentrale te geraken. Na 32 minuten namen die Noordieren de leiding. In de 13de minuut tweede helft kwam de gelijkmaker, doch tien minuten later was het 2-1. De Noord ieren liepen zelfs tot 3-1 uit, doch kor voor het einde wisten de Engelsen d< achtersband tot 3-2 te verkleinen. Ned. jeugdelftal verloor onverdiend Het voorlopig Ned. jeugdelftal (18-20 jaar), dat zaterdag 16 november in Breda tegen de Belgische jünioren speelt, heeft gisteravond in Groningen een oefenwed strijd tegen een Gronings team gespeeld. De jeugdploeg verloor met 3-1, na een ruststand van 2-1. De uitslag was in strijd met de verhoudingen in het veld. Het jeugdteam wist namelijk de Groningers gedurende geruime tijd te overspelen. Boekdrukkers ontstemd over PTT-verhogingen De federatie der werkgeversorganisath n het boekdrukkersbedrijf heeft in ee idres aan de leden der Staten-Generaal .uitvoerig uiteengezet van hoe ingrijpen de aard de gevolgen zijn van de drastische verhoging der PTT-tarieven, met nam lie voor het drukwerk". Met klem wordt de Kamerleden ver ;ocht stelling te nemen tegen de eventueL verdere tariefsverhoging. Adressante meent dat een aantal bezwa- ;n kan worden ondervangen door l) Het weder instellen van een vi derd tarief voor die drukwerken, die niet onmiddellijk ha ter post bezorging besteld behoeven te worden, Verhoging van de korting, die bij fran kering bij abonnement wordt verleend, voor een groter verzendaanbod. Verloren van Londense combinatie Afgezien van het mooie herfstweer waarin het goed toeven was, hebben we gisteren een verloren middag in het Feycnoord-stadion in Rotterdam gehad. Daar speelde een voorlopig Nederlands elftal een oefenparty tegen een Londen-combinatie. Er viel weinig te genieten, want wat de voorlopigen op de grasmat presteerden was beneden de maat. eert door het kille stadion snierpte. Het was maar gelukkig, dat ook de Engelsen sleoht schoten, anders was de achterstand wellicht hoger opgelopen. Een beetje triest trok ook aanvoerder Van der Hart af en toe naar voren, maar ook hij had geen geluk, want hij schoot slecht en miste de beheerstheid, die hem in verdediging tot een groot speler sbem in het laatste kwartier was het louter wat heen en weer getrap, met tegen het emde nog enkele verwoede pogingen van de voorlopigen de gelijkmaker te scoren. Keeper Godwin gaf geen thuis, zelfs niet bij de fraaie kopstoot van Van Wissen en het onverwachte schot van Clavan. Teleurgesteld gingen spelers en publiek (Advertentie) ONDER AUSPIClëN v avond in de foyer 1 i het reisbureau Lissone-Lindeman sprak gister- n de stadsgehoorzaal, die tot op de laatste stoel was bezet, Mary Pos over Turkije, Griekenland, Italië en Mallorca. Zij liet ruim tweehonderd kleurendia's van deze landen zien. Haar lezing was getiteld: „Sprookjestocht om de Middellandse Zee". pels en arcadische landschappen. Olympus, woonplaats der goden, werkte sterk op de verbeeldingskracht, evenals de Acropolis en het Parthenon. Na de pauze bracht men een bezoek aan Venetië waar de gondels, >,de taxi's van Venetië en het Dogenpaleis werden be wonderd. Ten slotte werd de denkbeeldige vakantiereis beëindigd in Mallorca. Sinds de Amerikanen Mallorca hebben „ont dekt" zijn de prijzen snel gestegen. Zo zelfs, dat de bevolking bijna niet meer be hoorlijk rond kan komen. Men treft er armelijke toestanden aan maar voor de toerist Is het eiland prachtig. Typisch voor deze «treek rijn de wind molens, die mén ér overal aantreft Boelend weet Mary Pos over haar weder waardigheden tijdens haar reizen te vér- tellen. Hei aandachtige publiek genoot zicht- oaai van haar voordracht. Zij ontving aan het eind van de avond een spontaan ap plaus. Van de directie van het réisbureau kreeg zij een boeket bloemen. THdens de pauze sLgneerde spreekster de boeken, die aan een stand te verkrijgen waren. Er werden ook toderdaad geen econo mische of sociale problemen besproken', de aanwezigen werden door Mary Pos zorgeloos mee op reis genomer naar deze landen aan de Middellandse Zee. Hei eerst ging de reis naar Turkije, het land dat naast de schatten van de oudheid, ook tal van herinneringen aan plaatsen en ge beurtenissen, die in de Bijbel worden ver meld. bevat. Het geboorteland van Pau- lus, net eigenlijke vaderland van St. Nico- laas, Heeft een vriendelijke bevolking, die zeer gastvrij is. Strategisch neemt het een belangrijke positie in. Het ligt geklemd tussen Rusland en het blok van de Azia tische landen, maar voelt rich Europees. Na deze korte inleiding gtog de spreek ster over tot het vertonen van de dia's. De oude ruïnes en bouwwerken werden bezocht. Minaretten tegen een staalblauwe lucht op de achtergrond ontlokten bewon dering. Als groots monument van een voorbije cultuur prijkte de oude Byzan tijnse muur. Van Turkije nam Mary Pos d aanwezi gen mee naar Griekenland met zijn tem- Al sedert 1892.. vindit u op de Turfmarkt te Leiden de pianohandel Brijnen Velen kopen en kochten daar hun PIANO en hebben geen spijt van dat besluit. Brijnen wéét immers wat muziek is èn hoe zij klinken moet! Brijnen heeft daarom gemeend ook aan juiste muzSekWEERGAVE zijn aandacht te moeten besteden. De keus viefl op Philips Radio en Grammofoon- Omdat zij componist en uitvoerder, van zowel lichte als klassieke muziek, geven waar zij recht op hebben: volledige weergave van alle tonen, hoog en laag. Neem daarom een wijs besluit en laat U adviseren door: N._ TURFMARKT 7 LEIDEN Voor de verpleging van minder valide ouden van dagen In het hoofdstuk „maatschappeiyke steun" van de memorie van antw van B. en W. deelt wethouder Mc dat enkele ingezetem ting in het levei hebben geroepen, dit n het Ellsabethshof er n beoogt om het com- het Hof van Z< plex dienstbaar te maken aan de ver pleging van minder valide ouden van dagen. De stichting heeft zich al tot het college van B. en W. gewend met do vraag, het complex te mogen kopen. Deze aangelegenheid is nu by B. en W. in studie. Het St. Elisabethshofje, dat rich in een er slechte staat bevindt, is eigendom in de gemeente. Er bestaan bij het col lege geen plannen om het te restaureren tot een verzorgingstehuis voor ouden an dagen te verbouwen. Enkele leden vragen, wanneer het col- ge een voorstel aan de raad zal doen it het stichten van een crèche. B. en W. delen mee, dat zij binnenkort hun standpunt met betrekking tot de stich- van een crèche aan de raad zullen meedelen is naar de mening van enkele raadsleden niet juist, dat het voormalige gebouw van de dienst voor sociale za- aan de Mare (hoek Lammermarkt) wordt verwaarloosd, ook al is de tegen woordige bezetting tijdelijk. „Zolang een gebouw tijdelijk in gebruik als er niet 'aststaat, voor welk doel het na dat ge bruik zal dienen, worden daaraan alleen de allernoodzakelijkste heretellingen ver richt; naar onze mening is In zulk een geval niet van verwaarlozing sprake Bij nieuwe, zo mogelijk definitieve be stemming zal het gebouw zowel binnen als van buiten onder handen ir ten worden genomen." Zo luidt het woord van B. en W, Vooral de aamvalsl-toie van onze land genoten 9telde hevig teleur. Zeven spelers kregen een kans, maar geen van allen bleek to staat een goal te maken er gezien de Engelse rechtsbinnen Stokes in de eerste helft een fout van Van der Hart radicaal afstrafte, won de combi natie met 10. In het totaal werden veer tien spelers getest Voor de rust speelden Pieters Graafland, Wiersma, Kuys, No- termans, Van der Hart, Klaassens, Meyers, Krui ver, Schuurman, Clavan en Carlier. In de tweede helft zagen de ongeveer 18.000 toeschouwers De Munck onder de lat, Tol als middenvoor en Van Wissen als rechtsbinnen. Het tempo van de eerste aanvalsltoie mocht dan laag zijn, er zat tenminste nog wat stootkracht en aantrekkelijks to. Spe- oiaal Kruiver trok de aandachi met enkele goede schoten. Carlier bleek evenwel zo wel voor als na de pauze de gevaarlijkste en snelste speler en daarmee is voldoende de zwakte van onze voorhoede aange- aangezien de Fortuna-speler to de laatste interland tegen Oostenrijk het idnst opviel. De bondsploeg had voortdurend licht overwicht, maar de Engelsen bleken gevaarlijker, hoewel zij het spel te kort hielden en Pieters Graafland weinig lastig werk bezorgden. De goal, die rechtsbin nen Stokes to de 37ste minuut maakte, toen Van der Hart miste en de Brit zo doende vrij voor de Ajax-doelman kwam, was onhoudbaar. Aan de andere zijde had Godwin actie moeten komen voor een gloeiende kogel van Carlier. Verder vielen er enkele spetters van Clavan, Meyers Kruiver te noteren, die evenwel buiten het houtwerk terecht kwamen. Dr vielen dus weinig voldoendes uit delen, ook wat betreft het veldspel, want er werd slecht en nonchalant geplaatst Achteruitgang Trainer Schwarz gaf na de rust andere troeven, De Munck, Tol en Wissen een kans. Maar dat bleek, met uitzondering van De Munck, een sterke achteruitgang. Het kleine beetje vaart, dat er nog in het aanvalsquintet had ge zeten was verdwenen en de Engelsen had den geen enkele moeite hun doel schoon te houden. Tol, Meyers en Van Wissen misten op gelegde kansen, zodat er menig fluiteon- Hoornik verwijt Ko v. Dijk wangedrag bij i,Het Water" De dichter Ed. Hoornik. de auteur van het toneelstuk „Het Water" heeft de Ned. Comedie verboden dit stuk nog verder op te voeren, omdat de acteur Ko van Dijk tijdens een opvoering te Haar lem tussen de coulissen zo hard gepraat hebben met zijn collega's, dat de orde van de voorstelling in het gevaar erd gebracht Deze plotselinge reactie van Ed. Hoor- k was voor de Ned. Comedie en de eespelende acteurs zeer bevreemdend, omdat men zich werkelijk op een goede opvoering van dit stuk had toegelegd De heer Van Dijk, hierin bijgevallen door zijn collega's, ontkende door zijn optreden de voorstelling geschaad te heb ben. De advocaat van de heer Hoornik Dver deze zaak nog een onderhóud hebben met de directie van de Ned. Co- OEGSTGEEST "TJE RHIJNGEESTERWIJKGEMEENTE van de Hervormde Kerk hield gisteravond haar eerste gemeenteavond van dit seizoen in Irene. In deze bijeenkomst werd de filmversie van het toneelstuk Het Woord van Kaj Munk vertoond. Nadat ds. B. C. Visser de opwekking van de jongeling te Naïn uit het Lucas-evangelie had voorgelezen, las hij de preek van Kaj Munk uit 1941, waarin deze zijn commentaar geeft op Het Woord. Een Nederlandse aanval tegen het einde ran de tweede helft van de wed- trijd, die het voorlopig Ned. elftal stermiddag tegen een combinatie jan Londense voetballers in Rotter dam speelde. Waterpolo L.F.C. won met 9-0 van S.Z. en P.C. In een snelle en enthousiaste wedstrijd heeft LZC verdiend met grote cijfers ge wonnen. Reeds dadelijk na het begin waren beide doelen om beunten in gevaar, totdat J. Slooter, snel opzwemmend, hard inschoot 10. Even later was het Dick Timmermans, die met een kopbal via de SZ en PC-keeper de stand op 0 bracht, waarna dezelfde speler de stand even later tot 30 wist op te voeren. Na een goede voorzet van D- Timmer mans maakte G. Overdijkink 40 en nog voor rust zorgde J. Slooter voor 50. Ook in de tweede helft bleek LZC veel sterker, en nadat S. Ouwerkerk de stand op 60 had gebracht, maakte D. Timmer- tans 7—0. Door kramp gingen twee spelers naar de kant maar met zes tegen zes, gaf J. Slooter de keeper van de gasten geen kans 80. Tot slot zorgde G. Overdijkink iet een doorslagbal voor 90. L.K.V.-gewichtheffen In het clublokaal van LKV vond da derde competitiewedstrijd plaats tussen" LKV (A) en Simson (A), een ontmoeting die door onze stadgenoten met ruim© voorsprong werd gewonnen. Voor LKV waren de uitslagen: K. Devilee 210; W. Turenhout 265; H de Hoed 270; K. v. Kampen 29714; S. Stokkel 33214 kg. De leiding van deze avond was in han- sn van de heren P. Üitenhout en J. Vreke. t was niet de bedoeling van Kaj Munk om een preek ten tonele te voe- maar om de kracht van het bran dend geloof te laten zien, dat zelfs ir is een dode in het leven terug t« roepen. Kaj Munk zelf had bij zeer ern- zieken geen moed en geloof genoeg echt om genezing te bidden; hij durfde alleen vragen of God er een einde an wilde maken. De aanleiding tot het toneelstuk werd de dood van een jonge vrouw bij de ge boorte van haar kind. Haar man kon het waarom ervan niet begrijpen. Het werd Munk toen duidelijk, dat, wanneer Chris tus bij deze begrafenis aanwezig was geweest, Hij de dode zou hebben opge- Gebedskracht van haar kind. Haar man. die niet ge looft en haar schoonvader, een trotse boer, staan er verslagen bij. Haar zwa ger Johannes is krankzinnig. Hij gelooft, dat hij Christus is, die na 2000 jaar is weergekomen en op de aarde bij hen, die Zijn naam dragen geen levend ge loof vindt. Munk heeft in deze figuur weer wil len geven, dat een volledige overgave aan God dikwijls aan krankzinnigheid doet denken. Op de dag van de begrafe nis verschijnt Johannes plotseling gene- :en in de sterfkamer en vraagt of iemand ;raan gedacht heeft te bidden of de dode veer levend mag worden. Alle aanwezigen beschouwen dit als spotternij, alleen het dochtertje van de gestorvene gelooft dat Johannes haar moeder weer kan opwekken kinderlijk geloof is de kracht, waar door Johannes moed krijgt, God om het Zoneschaaktoernooi Wageningen DE JONGE DEEN LARSEN heeft z.yn afgebroken party tegen Nlephaus gewonnen en aangezien hy nog een gunstig staande afgebroken party heeft, behoort hy weer tot de kanshebbers op de eerste plaats. Hy werd als een der favorieten aan gemerkt, doch had een slechte start en stond enige tyd onderaan de rangiyst. Thans speelt hy weer mee, doch ook Donner, die aanvankeiyk ook In dc onderste regionen vertoefde, is in opmars. Hy won In de zevende ronde prachtig van de Fin Hanninen en staat nu op de tweede plaats met vyf punten achter leider Szabo, die 6^4 punt heeft weten te verzamelen. De uitslagen van de zevende ronde luiden: Szabo (Hong.)Trojanescu (Roe menië) 10; Hanninen (Finl.)Donner (Ned.) 01; Techner (W.Dld.)Uhlmann (O.Dld.) afgebr.; Stahlberg (Zweden) Orbaan (Ned.) 10; Ivkov (Zuid-Slavië) —Clarke (G.B.) ^4—Vi\ Trifunovlc (Zuid- Slavië)Llntbfom (Noorw.) 10; Larsen (Denemarken)—Kolarov (Buig.) afgebr.; Niephaus (WJDld.)—Olafsson (IJsland) afgebr.; Duckstein (Oost.)Alster (Tsj Slow.) V4. De stand na de zevende ronde is thans' 1. Szabo 6^4 pt.; 2. Donner 5 pt.3/4. Trifunovlc en Stahlberg 4% pt.; 5/6. Uhlman en Larsen 4 pt plus 2 afgebr.; 7. Olafsson 3% pt. plus 2 afgebr.; 8/9. Kolarov en Duckstein 3 pt plus 1 afgebr.; 10/11. Alster en Ivkov 3 pt.; 12. Teschner 2*/4 pt. plus 2 afgebr.; 13/14/15. Hanninen. Trojanescu en Clarke 2t4 pt.; 16. Nlephaus 1% pt. plus 1 afgebr.; 17. Orbaan 1 pt plus 1 afgebr.; 18. Lintblom Vi pt. StahlbergOrbaan. De Panno-variant van -het Konings-Indische Orbaan speel de zeer ondernemend en offerde kwali teit voor een pion. Stahlberg ontketende langs een door hem geforceerde open h-lijn een sterke aanval met een kwall- teitsoffer .dat Orbaan niet mocht aan nemen op straffe ven direct verlies maakte de Zweed feitelijk aan alle tegen stand een eind. LarsenKolarov. Konings-Indisch Zwart komt gedrukt te staan. Larsen wist zyn positioneel voordeel te behou den. In de afgebroken steling heeft hij de be6te kansen. SzaboTrojanescu. Nimzo Indisch. Wit ging met zijn g-pion naar voren, voor- Iplg tot g5 en volgde daarin een voor beeld van Botwianlk ln zijn match tegen Smyvlov. Szabo begon een bestorming op de zwarte rochade stelling, leven verwekkende woord te vragen. Net als Jezus deed bij de jongeling te Naïn, roep* nu de vroegere krankzinnige zijn schoonzuster tot het leven terug. Deze film geeft Munks bedoeling om de en op een soms schokkende, 6oms ontroerende wijze te confronteren met de kracht van het levende geloof op uit stekende wijze weer. pion, stond veel beter en wist dat voor deel ln winst om te zetten. DQckstein—Alster. Een Sicillaan. waar in wit op de 5e zet Pd 4—b5 speelt. Alster bezorgde wit wel een geïsoleerde dubbel- pion op de c-lijn, maar dit voordeeltje kon hem toch niet de winst bezorgen en na 23 zetten werd de remlse-vrede geslo ten. TrifunovlcLindblom. Een d4-opening. De aanvoerder van de witte stukken is toch wel heel wat sterker, dan de Noorse invaller. Zwart verloor vrij eenvoudig de kwaliteit en dat was voor wit voldoende om een vol winstpunt te scoren. NiepbausOlafsson. Spaans. Olafsson komt wat vrijer te staan. In een stelling, waarin Olafsson met Dame en toren de witte Koning in groot gevaar brengt, wint hij twee pionnen. In een moeilijk te beoordelen stand werd onderbroken. HanninenDonner. Frans. Donner krijgt het initiatief, doch de Fin weet zich op de hem eigen koelbloedige wij ze te verdedigen, al moet wit toelaten, dat Donner een toren op de tweede lijn krijgt, waar dit stuk echter voorlopig weinig activiteit kan ontplooien. Tenslot te komt Donner ln een Toren-eindspel een pion voor, terwijl zijn koning beter staat. Op de voorgeschreven wijze wist Donner te winnen. TeschnerUhlmann. Frans. Een zeer fraaie aanvalspartij, warin Uhlmann met twee torens op de open g-lUn de witte rochade stelling onder vuur neemt. Tecji- ner verdedigt zich zeer goed, doch in de onderbroken stelling staat Uhlmann wel iets beter, doch er zijn lopers van on gelijke kleur. Ivkov—Clarke. Frans. Een party, waar over niet veel is te zeggen en die dan ook ln remise eindigde. Betere resultaten K.L.M. nkomsten van de K.L.M. hebben in de eerste negen maanden van dit Jaar 359,5 min. bedragen, dus 18 pet hoger dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De winst bedroeg 20,2 min. (v.j. 19,7 min..).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9