Oókalaan de sigaar? Het geheim van de „Een ieder heeft haast en dat maakt je zo moe" PROBLEEM NIET GROTER MAKEN DAN HET IS DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 Haal ik dus voor f 3 aar het buffet, dan sla ik op de kassa eerst mijn nummer en vervolgens die drie gul den aan. Aan 't eind van de week telt men op wat ik heb omgezet en weten dus beiden waar ik aan toe ben. Wat ik van een klant méér krijg dan 15 procent staat hier natuurlijk helemaal buiten. De meeste klanten volstaan met hetgeen zij betalen moeten. Ik geef toe, dat het bij een kopje koffie van f 0.58 inclusief vaak uitdraait op f 0.60, maar dat zet heus geen zoden aan de dijk. Bovendien gaat de fiscus er van uit, dat we niet 15 maar 17 procent „tip" krijgen en het komt zelfs voor, dat hij onze inkomsten nog hoger taxeert. HONDERD UUR Hoeveel uren maakt u per week? We mogen er tot dusver nog 55 ma ken. Dat wordt binnenkort 52 uur. Maar dat is vaak alleen maar theorie. Soms maken we weken mee van honderd uur, als er bijv. wat feestavonden tussendoor vallen en het mijn beurt juist is om in het restaurant te werken. We werken nl. bij toerbeurt in het café en in het restau rant, zoals we ook rouleren wat de vak ken in de zaal betreft. Dat moet nu eenmaal om dat bepaalde plekjes in het café zowel als het restaurant altijd het eerst zijn bezet. De plaatsjes voor de ramen vooral zijn steeds in trek. Laat overigens niemand jaloers op ons zijn. TNAAR ZWIERT HIJ weer weg met zijn tablet, vol koffie, cola en jus -L' d'orange. Allerlei dorstigen en hongerigen kruisen zijn pad. Maar hij wéét dat al voor hij het buffet verlaat en dus kunnen de komende gaande man het niet zó bont maken, of hij brengt zijn bestelling gegaran deerd zonder morsen naar het tafeltje waarvoor die dranken zijn bestemd. Ja, wat wilt u, 't is mijn vak mijn heer, zegt de lange, magere en bleke man van achter in de vijftig, als we even glim lachen omdat de fikse botsing uitblijft, die zo erg voor de hand lag. Hoe vindt u dat vak?, vragen we zo langs onze neus weg, wanneer hij een ogenblikje de gelegenheid krijgt naast I ons te pauzeren. Net als al die mensen hun vak vin den, die eigenlijk wat anders hadden willen worden. Maar je zit in het schuitje en je moet varen, 't Is wel geen echte schuit, dit café-restaurant doch bij wijze van spreken. Een echte schuit is trouwens ook niet alles. Jaren voer ik als steward, maar als je dan een kapitein treft, die zelfs onder de tafels j komt kijken, of alles wel punctueel in orde is, kun je je lol best op. En dat j was nog in die tijd, dat de gages be roerd slecht waren, 't Is de laatste tijd ook aan boord wel beter geworden, maar j nu beginnen de reders weer te piepen over de achteruitgang in het vervoer. Zo is het altijd wat. TEVREDEN j Maar nogmaals bent u tevreden met uw huidige bestaan? Ja en nee. De verdiensten, dat gaat, maar het werk is niet leuk pieer. Je kunt er tegenwoordig zo weinig meer van maken. Het echte restaurant-publiek 1 dat trouw bij je kwam lunchen en dine ren, ben je kwijt. Tegenwoordig heeft I alles haast. Men komt het café binnenstappen, be- j stelt een kop koffie en een broodje met j kaas, een croquet, of een bal gehakt, en verdwijnt weer. En eigenlijk is het café I toch alleen maar bedoeld om er wat te j drinken. Maar 't is nu eenmaal zo ge- I groeid. Jan en alleman heeft in deze tijd wel een gulden op zak en dan gaat men liever een café-restaurant binnen dan een cafetaria. Toch moet je voor j die gulden veel meer rennen dan voor de bezoekers van het restaurant. Want i in het restaurant staan alle tafels gedekt, in het café natuurlijk niet. Dus moet je eerst de bestelling opnemen, dan al vast de koffie brengen, het tafeltje dekken, peper en zout opscharrelen en dan voor de derde keer,terug om het hapje eten j te brengen. Vaak heb je niet eens tijd, I de asbakjes leeg te maken en de stoelen j een beetje goed te zetten. We zijn maar met z'n vieren om deze grote zaal tc be^ dienen. Zijn er dan niet meer kelners te I krijgen? I O, genoeg. En zeker voor een zaak in dit genre. Maar als er meer komen wordt de spoeling te dun. De baas zou i het best willen. Die zou er wel twintig in willen gooien. Hij ziet ook zo graag, dat we in eikaars vak werken, zo door I elkaar heen, want dan draait alles vlot ter. Voor ons is dat echter niets ge daan. Het geeft allemaal verwarring bij het afrekenen en verwarring kost geld. GARANTIELOON Wat is er waar van al die ver halen over honderden guldens per week verdienen? Als u niet van de belastingen bent wil ik u dat ook wel vertellen. I Er zijn inderdaad kelners, die met driehonderd en vierhonderd guldens per week naar huis gaan. Dat zijn evenwel mensen, die in nachtclubs werken. En dan betreft het nog maar enkelen. U weet hoe dat daar gaat: er wordt veel geschonken, er wordt duur geschonken, de gasten worden dronken en dan kan men soms ge makkelijk dubbel schrijven. Doch in het gewone café-restaurant kom je hooguit aan 110 tot 120 per week. Natuurlijk, ik heb ook wel eens een week, dat ik met 190 naar huis ga, maar daar staan weer andere weken J tegenover, dat ik het moet doen met j m'n garantieloon. Hoeveel bedraagt dat garantie- loon? Achtenzestig tot zeventig gul- den. Is dat bil een C.A.O. geregeld? Ja, In onze arbeidsovereenkomst staat dat wanneer we onze on halen, dus dat 15 procent van verkochten nog geen f 70 bedraagt, de baas het ontbrekende b^j moet passen Halen we dit bedrag wel aan fooi, dan betaalt hü ons boven die verplichte 15 procent „tip" niets extra's uit. Hoe kunt u en hoe kan hij dit controleren? Aan de ljassa. Iedere kelner heeft Waarom is uw medemens zo op gewonden? Waarom zit hij in de put? Waarom doet hij zo uitgela ten? Waarom is hij zo wantrou wend? Waarom schept hij zo op? Waarom is hij zo krenterig? Waar om neemt hij het er zo van? Waar om gaat het nooit naar zijn zin? Ja, waarom is onze medemens zo als hij is? Het zijn stuk voor stuk belang rijke vragen, die met nog vele andere zouden kunnen worden aangevuld. Maar het is van nog meer belang een antwoord op die vragen te wetenomdat weder zijds begrip een eerste voorwaarde is voor een harmonische samen leving. Veel van die antwoorden zijn te vinden op het terrein van het dagelijkse werk. En dus spra ken we met de bus-chauffeur en de kelnert met de zakenman en de winkeljuffrouw, met de ambtenaar en de leraar, ja met al die mensen, die iets van hun werk vertellen kunnen, van hun werk en het pu bliek waarvoor zij werken. Hier naast treft u ons eerste verhaal aan dit ontstond na gesprekken met en observeren van verschei dene kelners. met een smoking. De smoking is door Horeca voorgeschreven uniform. Wil de baas echter dat we een rood of e blauw jasje dragen, of een rok, di moet hij de kleding financieren. Hoe onthoudt u wat al die mensi gehad hebben, wanneer ze niet direct na een bestelling afrekenen? Gedeeltelijk uit het hoofd en gedeel telijk noteren op de achterkant van het bonnetje dat we voor de betaling uit schrijven. Maar hoe drukker het Is, hoe minder tijd we hebben voor het maken van notities. Dus juist als het hard nodig is, gaat het slecht. Gelukkig zijn de mensen in deze nogal eerlijk. We vragen één kam worden' geschoren, ,,'t Gaat toch alleen maar om de „tip", heet het dan. Doch men vergeet, dat ons er een is met een lange historie en vele tradities. Van die tradities willen de jongeren af. Zo is er nu weer een ven, om het hele „tip"-systeem af te schaffen. Als dit echter gebeurt wordt het bittere armoede. Zoals gezegd, ik voel me nog 't gelukkigst in een goed restau rant met goed publiek. Daar kan nog sfeer heersen en je hoeft er niet rennen als in een café. Want als daar een mijnheer binnenkomt voor een koffie en hij vraagt naar het ochtendblad kun je niet zeggen dat het op de lees tafel ligt. Anders kost het je altijd geld. Dus dan loop je maar weer. Vaak zelfs een paar keer, wanneer andere klanten er zich al over hebben ontfermd. BUITENLANDERS Hoe is uw oordeel over de buiten landers? Hebt u nog voorkeur? Neen, eigenlijk niet. De Belgen ge ven zelden een cent extra, doch verteren in de regel veel. De Amerikanen dito. En de Duitsers zijn nogal royaal met de fooien hoewel ze een jaar ge leden nog royaler waren. Prefereert u buitenlanders boven Nederlanders? Ongetwijfeld, omdat de buitenlandei een kelner nu eenmaal anders ziet dar een Hollander. Een Hollander zet noga] eens een hoge borst op, d.w.z. h nauwelijks gezeten of hij steekt zijn hand omhoog en roept je met een knal van vinger en duim alsof je een hondji bent. En hard kloppen en slaan op de tafel kan de Nederlander ook zo i Dikwijls vestigen ze de indruk, of ze de hele zaak van je willen kopen en bestellen ze een., uitsmijtertje. Een bui tenlander daarentegen wacht rustig af. Deze voelt zich niets méér dan wij. Moet hij in het restaurant zijn, dan laat hij zich netjes naar zijn plaats leiden. Een Hollander wil juist niet zitten waar je hem graag heenbrengt. „Ik zal zelf wel uitmaken waar ik ga zitten", denkt hij. En dan strijkt hij in z'n eentje want een goede vakman in een andere branche gaat met meer naar huis dan wij gemiddeld. En hij maakt minder uren. Kent uw vak nog bijzondere proble- Veél te veel. om te beginnen dat wis selgeld. Ik ga altijd met vijftig gulden specie op stap, doch als je dan achter el kaar een paar klanten krijgt met f 25 en f 10 bij je er zo doorheen. Komt er dan later weer een met f 25 en je hebt niet terug, dan wordt hij vaak humeurig m soms kwaad. Of hij zegt tegen je-, ,Dat kopje koffie betaal ik de volgende keer dan wel". En meestal zie je ze nooit eer terug. Dat wisselgeld is om „crazy" m te worden! Lopen er nog veel mensen weg zon- ir te betalen? Nee, gelukkig niet. En als het ge beurt is het doorgaans geen opzet, Maar als kelner ben je die halve gulden weer kwijt Moet u dat dan uit uw eigen zak bijspijkeren? Eigenlijk behoort de baas die schade te lijdenDat staat met zoveel woorden in onze arbeidsovereenkomst. Je praat over zoiets echter niet graag met je baas- Want dan ben je in zijn ogen een suf ferd. 't Blijft dus bi? wat kankeren tegen je collega's- SMOKING Hoe is het met de vakanties gere geld? We hebben recht op veertien werk dagen. Kunt u die nemen wanneer het u zint? Inderdaad, d.w.z. in onderling over leg natuurlijk met de andere kelners En altijd in de zomer, want in de winter is het, behoudens in seizoenzaken, steeds drukker dan 's zomers. Zorgt de baas ook voor uw kleding? Neen, die moeten we zelf betalen. Voor zover we tenminste mogen volstaan TN VELE CAFé-RESTAURANTS zijn de tafeltjes voor de ramen al tijd het eerst bezet. Want daar kan men niet alleen genieten van een geurige kop koffie of een meer of minder ingewikkelde maaltijd, doch tevens van alle passage over het trot toir. Maar vandaar dan ook dat van daag deze kelner dit zaalvak be dient en morgen een ander met die taak is belast. as eventueel wat ze hebben gebruikt. Weet u dat het publiek dat, afrekenen sr briefje erg op prijs stelt? Vanzelfsprekend. Ook wij kelners doen het liever, omdat we dan zelden fouten maken, 't Staat voorts correcter. Helaas kan het niet altijd. En verpicht is het niet. Waarom worden gebak en rookarti kelen niet door de kelner maar door een ader lid van het personeel gebracht? Enkel en alleen om de kelners te ontlasten. Dus geen kwestie van „tip"- taktiek, zoals soms wel wordt gedacht. Bedient u liever dames of heren? Dit is een mentaliteitskwestie. Er zijn kelners die het fijn vinden dames te bedienen. Dan kunnen ze al hun hof felijkheid en charme ten toon spreiden. Ik persoonlijk heb liever met heren te doen, Zijn die royaler met de „tip"?? Nee, lang niet altijd. Wel zakelij ker. MUZIEK Hoe staat u tegenover muziek in het café? Een goed orkest trekt uiteraard al- jd meer publiek en dus wordt er dan leer verdiend Maar overigens i3 het oor ons vermoeiend, 't Is nu 4 uur en ben al bek-af. Toch heb ik nog een paar uur voor de boeg. Als een zaak dus zonder muziek ook wel draait, is het voor ons beter dat er geen muziek wordt gemaakt. Je hoort trouwens niet er gespeeld wordt, omdat je het hoofd bij je werk moet houden. Vooral als het achter het buffet ook nog melt. —Wat bedoelt u daarmee? Dat daar tegenwoordig dikwijls niet de juiste mensen staan. Personeelsge brek. Geen vakmensen. Soms moet je zelf nog zeggen hoe ze iets klaar beho ren te maken. Maar de klant wacht. En dat windt je op. Ons vak is nu eenmaal zenuwslopend. Daarom moet je op mijn leeftijd zorgen dat je wegkomt: dat j< voor je zelf iets begint. Geloof me, het is echt niet leuk meer. Aan de ene krijg J® steeds meer te maken met taria-publlck, en anderzijds beseffen de jongere kelners niet, dat ze een dienende functie hebben. De ouderen onder ons bezochten wol nooit een vakschool, maar de „steak" kenden ze! Daarom vind ik het zo dom, dat kelners, portiers, tramconducteurs e.d. allemaal soms neer aan een tafel voor vier of zes personen. Voorts scheppen Hollan' ders er nogal eens behagen in je eei borreltje door je neus te boren. Zoiets komt bij buitenlanders zelden voor De lastigste klanten in het restaurant zijn die landgenoten, die ook eens enkele keer buitenshuis gaan eten. Nu eens maken zij captie op de wijn, omdat deze te koud of te zuur zou zijn; dan mankeert er wat aan het vlees. En door gaans zien we zoiets al van te voren aankomen. Je leert je publiek nl. taxeren Zo weet je onmiddellijk of het een klant voor een warm hapje of voor een dinee tje is. HUMOR Gelukkig kan je nog wel eens lachen. Gisteren bijvoorbeeld nog, toen een familie aanmerking had op een fles wijn. Ik nam de fles terug en zei een andere te zullen brengen, maar zette even later dezelfde fles op tafel, daar ik zeker wist dat er niets aan mankeerde. En wat denkt u? Die fles was prima! Zo moet je ook soms grinniken als je ziet hoe er met het bestek wordt omgegaan. Er zijn er die, voor ze gaan eten, de hele boel met één zwaai aan de kant schuiven. En er zijn an deren, die precies alles verkeerd ge bruiken. Voor het broodje-met paling-vooraf hanteren ze het grote vleesmes, zodat zij, als we het be stek niet ongemerkt aanvullen, straks voor het snijden van het vlees op een heel klein mesje zijn aangewezen. Merkwaardig is vooral, dat de meeste Nederlanders altijd weer op dezelfde dingen terugvallen: een biefstukje van de haas, een coteletje of een Wiener Schnitzel. Bij een buitenlander kun je nog eens wat anders naar voren bren gen, wat juist iets boeiends aan ons vak verleent. In uw vak kent men toch ook diverse rangen? Ja dat begint met leerling. Een jon gen van 16 jaar kan leerling worden tegen een bruto loon van f 16 k f 18 per week. Dan betaalt de baas én van de „tip" ontvangt hij niets. Als hij een jaartje leerling is geweest kan hij com- mis worden en wordt zijn loon bepaald door de opbrengst Van de „tip". Natuur lijk krijgt hij niet evenveel van de „tip" als zijn oudere collega's. Hij wordt daar om gewaardeerd op 1 of 1% punt. Van 1720 jaar is men -coramis de rang, mj een waardering van 2 punten. Vervolgei wordt men demi-chef tot ongeveer 24 jaar met een puntenwaardering va En daarna chef de rang met een punten waardering van 5. Op deze rang blijf je veelal staan, tenzij je ergens tweede of derde ober-kelner kunt worden, TJOEWEL HET MEESTAL geen op- zet is, gebeurt het nogal eens, dat een gast vertrekt zonder te betalen. Soms komt dit later nog terecht, maar soms ook niet. En al moet dan eigen lijk de baas zo'n strop dragen, in de praktijk geschiedt dit zelden, „om dat je voor je baas zoiets niet weten wil. 't Blijft dus bv wat kankeren tegen je collega's. een puntenwaardering van resp. 6 en 8 En nu die punten. In onze zaak is de personeelssamenstel- ling wat de kelners betreft zodanig, dat we alles bij elkaar aan 50 punten komen. Bedraagt aan het einde van de week nu de totale „tip" dus 15 procent van de gehele omzet duizend gulden, dan delen we die duizend gulden door 50 en vertegenwoordigt één punt dus de waarde van f 20. Een demi-chef ontvangt dus voor zijn 3 punten f 60, een chef de rang voor zijn 5 punten f 100, een tweede ober-kelner f 120 en de eerste ober-kelner f 160. Dit is een vrij billijke regeling, daar de ober-kelner nu eenmaal groter verantwoordelijkheid draagt dan een chef de rang. En een ohef de rang gaat met meer naar huis dan een demi-chef, daar van een chef de rang verlangd wordt dat hij Frans, Duits en Engels kan spre ken. Weet u wat jammer is? Dat we zondags haast nooit vrij zijn. De wet eist weliswaar, dat we één vrije zon- per maand hebben, maar de ent keer gaat dat niet, omdat de vakan- aan de gang zijn.en de andere keer kan het niet vanwege de vele zieken. Bovendien zijn we op alle estdagen steeds de sigaar. Nu niets meer vragen mijnheer, want ik ben doodop Klachten Trouw zegt, dat er voortdu rend klachten binnenkomen over ons leger. Klachten var allerlei aard, waarvan de voor naamste ls, dat de dienstplich tige soldaat te weinig te doen heeft. Ook over herhalingsoefe ningen beklagen velen zich, dat zij hun tUd hebben verdaan met niksen. Er is veel administra tieve rompslomp. Dat zijn allemaal klachten, die er altpd geweest zijn. Maar de vraag moet wor den gesteld, of degenen, die de schema's voor de oefeningen opmaken, wel vol doende rekening houden met de geeste lijke en psychologische aspecten daaraan verbonden. Een andere klacht is deze, dat met de interne voorlichting tn ons maar slecht gesteld is. Zo hoorden wij, dat met name de voorlichting over de Navo bjj de gehele landmacht zeer slecht En dat is een bedenkelijke zaak. Want de Nederlandse defensie-inspanning heeft alleen zin in Navo-verband. Een goede voorlichting is noodzakelijk voor het mo il van de troep. Zij heeft ook in vol doende mate ontbroken met betrekking de benoeming van generaal Speidel. En daar was zij juist zo nodig om allerlei kankerpraatjes te voorkomen of uit dp weg te ruimen. Een derde, zeer ernstige grief heeft betrekking op een aantal der instructiefilms. Wij moeten ons behelpen met Amerikaanse en Engelse films, die dus gemaakt zijn voor Amerikaanse en Engelse, soldaten. Het commentaar daar bij wordt in het Nederlands gesproken en dat niet zonder bravoure. Val van Zjoekof D e T U d wijdt een beschouwing aan de strijd In het Kremlin en zegt, dat de val van maarséhalk Zjoekof een verdere fase is in de strijd om de macht, die zich in een tweeledig aspect voltrekt Eensdeels gaat het erom, oj de party na de dood van de oude tiran zichzelf kan bevestigen over de krachten, die in de in middels tot wasdom gekomen jongere generaties zijn ontwikkeld, meestal in iverschilligheid, heel vaak in weerzin tegen de met de tirannie vereenzelvigde partij, anderzijs gaat het erom wie de acht zal krijgen over de zelf om haar acht vechtende partij. De positie van Kroesjtsjef als pretendent naar de machtspositie Over de partij is daarbij een zeer gecompliceerde zaak. Hij speelt wel iswaar op de partij, maar minstens geno men met een sterke evolutionaire tenden tie, waardoor hij zich scherp aftekent van de conservatieve groep en daarvan zelfs de vijand is Hij is handig, brutaal en moedig, maar hij zal zich niet eerder door de wereld ah de werkelijke legitieme lei der van de Sowjetunie erkend kunnen weten dan wanneer vaststaat, dat hij de laatste slag in de boezem van de partij zelf en tegen de macht van de oude partij- satrapen definitief heeft gewonnen. Het gaat er naar uitzien, dat de tijd voor de laatste slag weldra gaat aanbreken. Televisie in het gezin T ATEN WE MAAR EERLIJK WEZENhet algemene Nederlandse tele- visieprogramma is wel degelijk in de eerste plaats afgestemd op amusement. De NCRV onderscheidt zich in haar programma's voorname lijk in negatieve zin van andere omroepen: zij heeft ons nog geen kolder- programma voorgezet en zij doet niet mee aan gezamenlijke uitzendingen op zondag. In haar toneeluitzendingen wordt niet gevloekt, maar zij hebben ook zelden of nooit enige principiële achtergrond, en zij geeft evengoed haar filmbesprekingen, cabaretjes, balletjes e.d. als elke andere omroep. jonge ogen bestemd z(jn. Maar zulke ra diouitzendingen, zulke boeken, zulke films zijn cr ook. Ouders die in staat zijn, hun kinderen langs ongewenste klippen heen te loodsen, zullen dit ook kunnen, wat de televisie betreft. Het wil ons voorkomen, dat we dit pro bleem niet groter moeten maken, dan het in werkelijkheid is. Het is niet de bedoeling, deze algemene programma-inhoud te veroordelen, maai wél, aan te tonen hoe ver theorie dik wijls van praktijk af staat. Met dit al is de vraag, wat televisie ln het gezin betekent, in 't geheel niet afge daan, zelfs niiet benaderd. Wat dat Ame rikaanse rapport zegt, strekt ons al even min als norm: wij hebben nog altijd die paar uren per avond en in Amerika melen de programma's de gehele dag Wij hebben gesproken met televisie/be zitters, die tevens oudere zijn. Inderdaad brengt in sommige gezinnen de televisie veel narigheid teweeg. De kinderen wil len niet naar bed of knoeien hun huis werk haastig af, om maar om 8 uur of haflf 9 aan het toestel te kunnen zitten, er is geharrewar, er wordt straf uitge deeld, er wordt teveel boegegeven. Er zijn kinderen, die veel te la-at op blijven en oververmoeid en dus extra lastig worden, terwijl het op 60hool slechter en slechter gaat. Maar... deze gezinnen is ook op alle andere pun ten het ouderlijk gezag zoek. Dit dient te worden aangetekend. Andere oudere zeggen: „Televisie? Geen last mee. De kleinen gaan ge woon op tijd naar bed, die hebben hun kindej-uurtjes en dat is ze voldoende. We proberen ze 's zaterdagsavonds wel eens wat langer op te houden, maar dan snappen ze de helft niet en worden gauw slaperig. Wat de grote ren betreft: dat geslof met huiswerk duurt niét lang, als een kind goed leert. Televisie boeit hen niet zo erg als sport of andere ontspanning. Alles duurt hen gauw te lang, ais er stil zitten aan te pas komtl" Dit zijn uitspraken uit de praktijk. Weer anderen zeggen: „Herriemuziek op de ra dio houdt de kinderen eerder van het h-uiswerk af dan televisie, omdat ze daar voor te ongedurig zijn. Maar jas als we ze (de grotere kinderen, zo van tien tot vijftien jaar) 's avonds eens alleen thuis laten, hangen ze natuurlijk aan het toe stel. Maar dat deden ze evengoed mot de radio hoor. Ach, en wat deden we vroe ger zelf, als vader en moeder uit waren?" ren?" Dan hebben we nog de jongelui van zestien en ouder. Dié hun werk verslof fen voor de televisie? Neen, hoor, ténzij ze toch nooit behoorlijk werken, dan leidt alles hen af. Maar die groten zullen wél een schepje er op leggen, om een uitzen ding die spekta-kuLair is, te kunnen zien Hiervan kan men beter een niet te zwaar probleem maken. Ze doen nl. het zelfde, als ze ergens heen willen of als er een ander amusementje ls. Ofals ze een radiohoorspel of -muziekprogram ma wilden horen. WU hebben in onze televisieprogram ma's zeker uitzendingen, die niet voor Programma voor morgen Hilversum I, 402 ra. NORV: 7.00 Nws SOS-ber 7.10 Gewijde raiiz 7.50 Een woord vc de dag 5.00 Nws en wcerber 8.15 Gram 9.00 V 11.30 V d jeugd 12.00 Pianorecital 12.25 Gr 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Musette muz 12.53 Gram cn act 13.00 Nws 13.15 Lichte muz 13.45 Gram 14.05 Schoolradio 14.25 Lichte muz 14.45 Gram 15.00 Jaarvergadering Fed van Diakonleën 16.00 Gram 16.15 Promenade ork en solist 17.00 Voordracht 17.20 Koperensemble en solist 17.40 Bcursber 17.45 Gram. 18.20 Stommen van Overzee 18.35 V d Jeugd 19.00 Nws cn weerber 19.10 Op de man af 19.15 I 22.00 Christenen in Israël, caus 22.15 Orgel- nc 23.00 Nws 23.15 Langs wegen van kunst schoonheid 23.35 Gram 23.55—24.00 Dagsiui- 0.20 Gram 10.30 1.15 Gram 11.20 Competitie. AVRO: 12.00 Dans- ruz 12,30 Land- cn tuinbouwmeded 12,33 Sport n prognose 12.50 Pianospel 13.00 Nws 13.15 Me- ed en gram 13.25 Lichte muz 13.55 Bcursber 4.00 Piano i quatrc mains 14.35 Voordracht 4.55 Gevar progr. VARA: 16.00 Orgel en zang ken 18.50 Dc puntjes op de I, caus 19.00 V d kleuters 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Leven in Nederland 19.45 VPRO-nws 19.55 KerJcenergie naast kernenergie, caus 20.00 Nws 20.05 Levend uit de kracht Gods, caus 20.20 Boekbespr 20.35 NOVrB. caus 20.45 Kamerkoor cn sol. VARA: 21.00 Muzikaal kolderjourn 21.20 De lange weg. documentaire 21.45 Gram 21.55 Lichte muz 22.25 Buiicnl weeko/c z VPRO: 22 40 Zo g om de ondwijding. VARA: 23.00 PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 3c lUn) idag 8 november van 18—19.30 uur: oph Willibald van Oluck: Orpheus Orpheus; i. Amor, I irkoor, it Ber il. Ludwig van Ouverture Ales e Fehenberger, te leorg Hann. bas sc Staatsopera ti V. Frledrlch vot jtradella, Sympho Rias Symphonle Orkest. Berlijn olv Erede. VI. Richard Wagner; singer von NUrntecrg"; Das school Fes istag, Josef Greindl. bas; Rias Symphonii Berlijn olv. Leopold Ludwig. COMMENTAAR Liever iets beters ThAT het nog een heel verschil is of men een goede vertelling leest dan wel diezelfde geschiedenis in veel dialoog laat opvoeren bleek gisteravond weer eens toen de AVRO een televisiespel naar een ver haal van Oscar Wilde uitzond. De auteur schreef „Lord Arthur sauille's crime" als een fijne satyre op de leeghoof dige Engelse landadel omstreeks de eeuw wisseling, het altjjd dankbare gegeven van de onnozele Jonge rijkaard, die in perikelen geraakt en dan op het vernuft van zijn blase-butler steunt. De satyre ging echter iiotkomen verloren in het veel te lang uitgewerkte spel dat juist daardoor goedkoop werd en niet meer boeide. Een aantal zeer bekwame acteurs kon niet verhinderen, dat we het gevoel kregen naar zó maar een kolder stuk te kijken. Er waren, althans in het begin, wel spit se fragmenten maar al gauw liep het uit in een rommelige klucht van onmogelijk gehalte. Het had toen niets meer gemeen met Wilde's vertelling. Jammer van het uitstekende spel en de knappe decors. We hebben liever iets beters op het scherm. Zó gaat dat in Zweden.... Het volgend jaar zullen in Zweden de wereldkampioenschappen voetbal worden gehouden. De Zweedse telervisie is er na tuurlijk als de kippen bij om daarvan uit zendingen te geven, maar de Zweedse voetbalbond staat dat zo maar niet toe. De bond vraagt een miljoen kronen voor de rechten van uitzending. De omroepen zullen dus fris over de brug moeten ko men, willen zij de wedstrijden op het scherm brengenI Conferentie per beeldtelefoon Verscheidene grote Amerikaanse hotels hebben een eigen televisiezendertje aan geschaft ten gerieve van hun gasten. Hiermede kunnen zij beeldtelefoon laten werken. Zijn grote heren, die voor niet minder grote conferenties naar een ook al grote stad gereisd, maar in verschillen de hotels ondergebraohit, dan kunnen zij, van hun kamer uit, persoonlijke bespre kingen voortzetten. Ze behoeven dat niet alleen op heft ge hoor af te doen, maar kunnen elkaar dan ook zien, hetgeen altijd gemakkelijk is, want een gelaatsuitdrukking kan dikwijls meer zeggen dan een hele zin! RADIO VANAVOND 0 1 Na het vrolijke avondprogramma van de NCRV „Kom d'r in", dat om 8.20 uur begint, wordt u om half elf nog een or gelbespeling geboden. Ludwig Lenel be speelt het orgel van de Westerkenk in Amsterdam. De AVRO biedt u over de andere Ne derlandse zender om 8.05 uur een concert door hei Omroeporkest o.l.v. de gastdi ngen! dr. Frieder Weissmann. Solisten: de Amerikaanse mezzosopraan Nedda Ca sey en Pierre Palla, plano. Daarna, om 9.05 uur, het hoorspel „Oom Silas" door Arnold HI'll. TELEVISIE VANAVOND Een zeer gevarieerd programma van de KRO verschijnt vanavond op het beeld scherm. Om 20.15 uur wordt begonnen met de jeugdrubriek Testplaat, Jos van Loon leert u daarna snert koken, Maria van der Eist heeft een gesprek over ho ger onderwijs, er ls wat muziek en later op de avond een programma, speciaal voor a.s. moeders. Tips uit het buitenland Het Engelse Thdrd Programme (464 m) biedt u om 8.15 uur een symfonieconcert o.l.v Thurston Dart, met o.m. werken van Bach en Handel. Mozart, Beethoven en Haydn kumt u om 8.30 uur horen ln een concert, te geven door vele solisten, over de Duitse zender 309 m 971 kHz. In het Nederiandsc programma uit Brussel (324 m.) wordt u tussen 8 en 9 een en ander verteld oveT de groeiende a.s. wereldtentoonstelling. Daling Duitse goud- en deviezenreserves De Westduitse goud- en deviezenre serves zijn ln de laatste week van okto ber gedaald. Zij Liepen van 1 oktober af terug van DM 24.288 miln. tot DM 24.370 ml®, op 23 oktober.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7