SAMSON Spoetnik-hond werd volgens Pavlofsysteem getraind Gesprek met professor Chr Weet Citroentje houding in ruimte te bepalen? Romijn Niemeijer half zware shag BEELDROMANS SLUITSTUK Anna Kethly: het westen vergeet Hongarije niet 5 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 (Van een onzer verslaggevers) TTET ESKIMO-HONDJE, dat nu bijna een week lang om de aarde reist, tl is in die tijd verschillende keren van naam veranderd. Men heeft het Krulhaar genoemd, later Jongedame, nu spreekt de Russische radio over Citroentje. Bovendien is er het woord Laika: de soortnaam van het dier Sinds gisteren is daar voor mij nog een vijfde naam bijgekomen. Belang rijker dan het feit dat de eerste wereldreizigster Citroentje wordt genoemd en tot het ras der Laika's behoort, is namelijk het feit dat zij een „Pavlof- hond" is. Een teefje, getraind volgens het systeem van de Russische ge leerde Iwan Petrowitsj Pavlof. Een hond, die eet omdat 't tijd is TTET ZIJN de onderzoekingen van professor Pavlof geweest, die 't moge- J--*- lijk hebben gemaakt een hond op te leiden tot de eerste ruimtevaar ster, die zonder mokken op reis ging, slechts een hapje nuttigt wanneer het etenstijd is en getrouw alle gegevens doorseint, die men op aarde van haar verwacht. De leer van prof. Pavlof is wereld vermaard. Zijn werken zijn vertaald. In zijn tijd hij overleed in 1936 was een-geregeld contact met weste lijke onderzoekers mogelijk. Zo bouwen ook Nederlandse ge leerden voort op de door Pavlof ont wikkelde theorieën. Een van hen is professor dr. Chr. Romijn, bij wie ik gisteren een paar uur „privé- college" heb gelopen, in zijn labora- torhtm voor veterinaire fysiologie in Utrecht. NIEUWE REFLEXEN Om een juist idee te krijgen van de manier waarop de Spoetnikhond werd ge traind voor" zij haar reis begon, zal men, zo meent prof. Romijn, enig begrip moe ten hebben van Pavlofs werk, dat uitvoe rig wordt uiteengezet in zijn boek „The Work of digestive Glands". In het Neder lands dus: het werk van de spijsverte ringsorganen. Stelt u zich voor: u koopt een hond en besluit het dier 's avonds even uit te laten. U neemt dus uw wandelstok uit de paraplubak Op dat moment begint de hond plotse ling enorm te janken. De reden? De vo rige baas van het dier sloeg er nogal eens met de stok op. Het zien van een stok is dus genoeg om de hond te laten janken. Het is een eenvoudig voorbeeld, maar het geeft een idee van de manier waarop Pavlof zijn proeven is begonnen (ik be weer natuurlijk niet, dat een hondenken ner en -liefhebber als hij er met een stok op los heeft geslagen). Aanvankelijk nam de Russische geleer de proefjes met speeksel van honden. Evenals een mens gaat een hond water tanden wanneer hij eten proeft. Professor Pavlof, die de functie van de speeksel klieren wilde bestuderen vond een sy steem om het speeksel naar buiten te leiden, het op te vangen en daardoor dus te kunnen berekenen hoeveel speeksel een bepaalde klier afscheidt. Pavlof ging daarna veel verder. Door zijn dagelijkse omgang met honden, be gon hij begrip te krijgen voor wat men zou kunnen noemen de psychologische kant van de zaak. Hij trachtte de uitingen van zijn dieren te analyseren met weten schappelijke methoden, dus los van eik menselijk standpunt. Vaak door toeval een groot geleerde erkent zijn geringheid deed hij wonderlijke ontdekkingen. EEN ROOD LICHTJE Zo bleek hem bijvoorbeeld, dat het op de duur in 't geheel niet nodig was zjjn „Pavlof-hond" voedsel te geven, om speek sel voor zijn proeven te krjigen. Het was voldoende wat voedsel te laten zien. Ster ker nog: toen hy de hond in een stil ver trekje liet eten en tientallen keren achter een even voordat het eten werd binnen gebracht een rood lichtje liet branden, was Nauwkeurig registreert de card io- graaf de verrichtingen van het hart. Iedere afwijking van de normale hart slag. die uit de Spoetnik wordt „ge meld", zullen de Russen bestuderen. Professor Pavlof op hoge leeftijd, tijdens de opening van een internatio naal fysiologencongres. De ontdekkingen van de Rus waren voor de fysiologie de leer die zich be zighoudt met de levensverschijnselen van het grootste belang. Los van de uni versiteitsgebouwen in Leningrad was hem een gebouw toegewezen. Een torenvormig gebouw, dat Pavlof zijn „Toren der Stilte" noemde, omdat hij alle mogelijke maatre gelen nam, geen geluid tot zijn dieren te laten doordringen, zodat zij niet zouden worden afgeleid. Iedere afleiding zou nadelig werken op de reacties van de hond. Wat dit betreft verkeert het Spoetnik-hondje uiteraard in een bijzonder gunstig vertrek. Immers, waar zal het stiller zijn dan in het lucht- Pavlof. Zo goed als hij een hond liet wa tertanden door een lichtje aan te steken, bleek het mogelijk hem te laten eten, wan neer er een belletje gaat. Door lang oefe nen ontstaan dus nieuwe verbindingen in het centrale zenuwstelsel van de hond. Pavlof noemde deze „voorwaardelijke re flexen". Het belletjes-verhaal omtrent de Spoet nik kan natuurlijk fantasie zijn. Een licht je werkt niet anders, een monotone zoem toon, alleen voor etenstijd onderbroken, ook niet. Het is mogelijk dat zo'n systeem vanuit Rusland wordt bediend. Er is echter één voorwaarde verbonden aan dit eten-op-signaal: het zal periodiek moeten gebeuren; steeds met gelijke tus senpozen. Wanneer Pavlof een van zijn dieren had geleerd ieder heel uur, na het rinkelen van het belletje, te gaan water tanden, dan hoefde hij er beslist niet op te rekenen, dat dit hem bijvoorbeeld om kwart over twaalf ook zou gelukken. Een hond heeft dus een sterk ontwik keld gevoel voor tijd. Zuiverder nog is zijn gehoor. Wanneer het eetproefje name lijk niet wordt genomen met een belletje, maar met een stemvork, en men de hond leert aan de maaltyd te gaan na het aan slaan van de A van de eenmaal gestreepte octaaf, dan blijkt hij niet te reageren wanneer men byvoorbeeld de B aanslaat. Pavlof, die indertyd ook deze proef nam, vroeg zich af hoever hy hiermee zou kunnen gaan. De geleerde kwam tot de conclusie dat een hond een absoluut gehoor heeft. Wanneer hy gaat eten bü 800 trillingen per seconde, doet hy het niet by 812; een verschil dat het mense- ïyk oor niet kan onderscheiden. NU DE SPOETNIK Na professor Pavlof staan de Russische geleerden nu voor de mogelijkheid geheel nieuwe gegevens te verkrijgen over reac ties van honden. Ook nu zullen fysiologen overal ter wereld de gegevens omtrent nieuwe ontdekkingen met spanning af wachten. Wat ik van groot belang acht, zo ver telde professor Romijn me gisteren, is de manier waarop het dier reageert op het ontbreken van de zwaartekracht. Alle spierreacties in de eerste plaats van de strekspieren zijn hierop gericht. Zonder zwaartekracht kan men onmogelijk op staan of gaan zitten. Ook het evenwichts orgaan functioneert niet zonder zwaarte kracht. Mensen en ook dieren zonder la byrint (waarin zich het evenwichtsorgaan bevindt) zijn hun evenwichtsgevoel kwijt. Wanneer zij een tijdlang om zich heen hebben gekeken, kunnen ze weer leren lopen, op het gezicht dus. Een blinddoek maakt hen weer machteloos. De grote vraag is nu, zal het Spoetnik-hondje ook op een bepaalde manier een houding in de ruimte weten te bepalen, nu de zwaar tekracht ontbreekt. Aan het ruimtepak van Citroentje zul len ongetwijfeld instrumenten zijn beves tigd, die de Russen op aarde hieromtrent Inlichten. Evenzo worden zij ingelicht over de functie van het hart: In zijn labora torium heeft prof. Romijn me getoond hoe men de reacties van het hart kan registre ren op een elektro-cardiograaf. In het la boratorium gebeurde die registratie, ter wijl de hond zich met twee elektroden aan de poten een paar meter van de cardio- graaf bevond. Het moet voor de Russen weinig moeite zijn, de gegevens via een zendertje in de kunstmaan naar de aarde te zenden. KOSMISCHE STRALING Het grootste vraagteken staat voor de geleerden tot dusver zeker achter de in vloed der kosmische straling. Een mys- terieus verschijnsel, waarvan wij op aar de niets merken omdat de straling door de atmosfeer wordt geabsorbeerd. Men zal zowel deze straling als eerder genoemde problemen door en door moeten kennen voor men de verantwoording op zich kan nemen een mens de ruimte in te zenden, wat ten slotte het doel is. De Russische geleerden houden de ge gevens uit de satelliet nog geheim. Men weet in het Westen slechts dat Citroentje de start (de reis door de atmosfeer dus heeft overleefd en dat is reeds een sen satie op zich, omdat een versnelde be weging zeer gevaarlijk kan zijn. Vooral de bloedsomloop kan van streek raken. Ten slotte: waarom heeft men een teef je voor het experiment gekozen? Vol gens prof. Romijn gebruikt men bij der gelijke proeven bij voorkeur vrouwtjes, omdat zij minder nerveus zijn dan het mannelijk geslacht. In tegenstelling tot de mens, blijkt bij de hond het vrouwtje het meest handel baar en het kalmst, 't Kan verkeren! Een leerling van Pavlof maakte bovenstaande tekening van het huis waar de geleerde veel van zijn proe ven heeft genomen. Men noemt het nu: Pavlovo-instituut. Slechte boekhouding op Nieuw-Guinea (Van o e parlementsredactie) Een kijkje in de Toren der Stilte. Het enorme instrumentenbord is aange bracht aan de buitenwand van een kamertje, waarin een van de Pavlof- honden zijn lessen krijgt. De techni cus kan alle gedragingen volgen. Door een handel over te halen, zal een schotel eten het vertrek binnen schuiven, zonder dat een mens het ver trek hoeft te betreden. ledige, zeventienhonderd kilometer boven de aarde. Het vermoeden van een Ameri kaans geleerde, dat de hond in de kunst maan door de op een band opgenomen stem van zijn meester kalmerend wordt toegesproken, mist natuurlijk elke grond. HET EETBELLETJE In alle kranten heeft men kunnen lezen, dat Citroentje alleen wat eet, wannee een belletje gaat. Professor Romijn is mening dat het inderdaad ongeveer zc gaan. Overigens is ook dèt een proef De controle, door de Algemene Reken kamer in 1956 op het" financiële beheer van Nederlands Nieuw-Guinea, heeft aan het licht gebracht, dat de financiële admi nistratie over het algemeen een grote achterstand aanwijst en dat de interne con trole onvoldoende is. Er zijn verscheidene onregelmatigheden en achterstallige beta lingen ontdekt, waarmee grote bedragen gemoeid waren. De oorzaak is in vele ge vallen: een onjuiste opzet van de admi nistratie en een gebrek aan voldoende en deskundig personeel. Een en ander moet échter, zo meent de Rekenkamer, gezien worden tegen de achtergrond van in Nederlands Nieuw- Guinea bestaande omstandigheden, die meebrengen, dat de noodzakelijke verbe teringen slechts geleidelijke kunnen wor den aangebracht In het verslag kan men o.m. lezen, dat bij de landsdrukkerij en varitype-apparatuur staat, die in 1954 1955 was gekocht voor de bevolkingsvoorliohting, ter waarde van ruim ƒ30.000. De machines stonden onge bruikt, omdat niemand ze kon bedienen en onderhouden. Men overweegt thans de machines te verkopen Kapitaalbehoefte van gemeenten 2 miljard (Van onze parlementsredactie) Minister Hofstra heeft becijferd, dat de lagere publiekrechtelijke organen een kapitaalbehoefte van minstens ƒ2 miljard hebben. „Het is duidelijk", zo zegt de be windsman van financiën in zijn memorie van antwoord op de algemene financiële beschouwingen der Tweede Kemer. „het is duidelijk, dat de kapitaalmarkt dit niet in een jaar kan opbrengen. Het rijk dient zich dus, zo enigszins mogelijk van een beroep op de kapitaalmarkt te onthouden en het is deze overweging, die de regering tot het standpunt heeft gebracht, dat het toelaabare tekort van het rijk ten hoogste circa ƒ400 miljoen mag bedragen. Super kwaliteit halfzware shag in moderne plastic verpakking met extra voordelen: altijd verse shag geen stuktrekken van de tabak geen draadje verlies prettig in de zak te dragen Handig rollen Heerlijk roken HET LEVEN TN DEZE TIJD VAN SPOETNIKS en andere aardsatellieten, van vertechnisering -L en automatic, van bommen met een vreseiyke uitwerking en van koude en wa oorlogen, doen de gewone dingen des levens ons weldadig aan. We hebben da; met warme sympathie het bericht gelezen over dat Italiaanse hondje, dat zaterdag door burgemeester en wethouders van Luco di Mugello wordt gehuldigd en or scheiden. Het wordt dit niet, omdat het indrukwekkende reizen heeft gemaal spoetniks of omdat het spectaculaire reddingen heeft verricht. Het is zo-maar- hondje, geloven we. Maar het is al jaren lang groot in dat ene, waarin een hond groot kan zgn, nl. in de trouw. stations, net zoals zij thans hun radiopro gramma's opvangen. Over honderd jaar zullen de mensen de vliegtuigen, die drie- a viermaal zo snel als het geluid vliegen, in de lucht met kleine straalhelikopters verlaten voor tussenliggende bestemmin- FIDO Het hondje heet Fido en 15 jaar geleden, toen het nog een pup was, werd het door een jongen van de verdrinkingsdood red. Van die dag af bleef het in zijn nabij heid- Het bracht hem 's morgens naar de bus, waarmee hij naar de fabriek reed en bleef wachten tot zijn baas terugkeerde. Toen kwam de oorlog en op een dag werd de fabriek bij een bomaanval verwoest en de jongeman kwam om het leven. En Fido zette de dagelijkse wandeling alleen voort. Al dertien jaren lang wandelt hij 's morgens naar de bus en wacht dan op zijn terugkeer. MEDAILLE Deze trouw heeft de burgers van Luco di Mugello diep ontroerd. En nu komen ze zaterdag op het marktplein bijeen om Fido te eren. De burgemeester zal het hondje een lint omhangen met een gouden medaille. Op de medaille staat: Aan Fido, de voorbeeldige hond. De medaille krijgt daarna een ereplaats in het gemeentehuis. Tot in het verre nageslacht zullen de be woners van Luco di Mugello, dat door Fido in het wereldnieuws komt, dus her innerd blijven aan de trouw een-hondje, dat zijn baas niet kon i TOEKOMST Dit verhaal heeft ons getroffen en zouden graag de burgemeester van Luco di Mugello en al de bewoners de hand drnkken. Er is in deze wereld zo weinig meer, vinden we, dat de mens tot ont roering brengt. En aan de wereld morgen durven we niet denken. Sir Alfred Bossom, een Engelsman, heeft die wereld verteld. Hy heeft een blik in de toekomst geworpen en vreemde din gen gezien. Over honderd jaar, heeft hy voorspeld zal byna elk huis een kleine auto hebben en een klein verticaal tend vliegtuig, dat zyn weg zal vinden langs door radar voorgeschreven lucht- SPOORWEGEN Maar dat is nog niet alles. Sir Alfred heeft meer ontwaard. Spoorwegen, heeft hij gezegd, zullen op enkele kleine verbin dingen na, langzamerhand worden afge schaft en die blijven worden geëlektrifi ceerd indien ze zich buiten het bereik van een zon-energ i e-s tati on bevinden. Alle wegvoertuigen gaan hun energie op vangen van uit grote centrale kracht- J— Tucli is licl zo 1079) De bceldi ■él*, enigde Staten Sindsdien is in getekende cn geschi toond. (Onderzoekers n ces van alle tgden", wat niet alleei endel(jker klinkt, maar donk zij he ord „literair" ook nog blyk geeft vai u-dering). stapel grotendeels ir en kykstof te verwei 500 km, een toren ifval, d.w.z. het officiële vuilnisbelt terecht komt. e dikte van deze beeld- iddeld l/2 cm, dan kry. indeiyks een •dige lees- Hoc het ook zij, he afwikkeling v "igVe i de beeld 1942 vanaf 1948 konden er mee; rden geteld. De oplage per rdt geschal op 250.000 tot emplaren per maand. Op bet ile oplaag van i is in de V.S. r dit cyfer steeg in 6 jaren l\jds 1 (Nadruk verbode») PARIJS U moet ons dat niet kwalijk nemen, maar de wereld van morgen of zouden we wallen zeggen, de wereld van Sir Alfred ligt ons niet. Wij wensen geen auto en geen klein verticaal startend vliegtuig. Wij zijn tevreden met kleine bootreisjes, zo van Engeland naar Frankrijk bijvoorbeeld. Dat vinden we al ondernemend genoeg. En daar om is Timothy onze jongen. Hij is elf jaar en woont dn Londen. Zaterdag dacht hy: kom ik ga eens naar een vriendje in Parijs. En hij stapte op de boot van Dover naar Galais. Dat vin den we kordaat van hem. Maar over één ding zijn we erg boos op Timothy. Hij vergat zijp ouders te waarschu wen, dat hij een paar dagen niet thuis DUIVEN Maar nu het vervolg. Timothy staat in Frankrijk, wisselt zijn dure ponden in voor francs en reist naar Parijs. En hij kan zijn vriendje niet vinden. De politie kwam er uiteindelijk aan te pas en toen werd het toch nog een happy-end. De ver ontruste ouders, die al een paar keer had den gezegd: Wat is Timothy toch laat, werden telefonisch ingelicht en vonden het best, dat hy een paar dagen bij het intussen opgespoorde vriendje logeerde. 9 Het heeft niets met bovenstaand ver haal te maken, maar in een nog niet in kaart gebracht gebied van Noord-Austra- lië zijn 27 gezinnen van een vreemde stam ontdekt, die zich in het leven houden met het eten van ratten. 9 Nog een aardig bericht: in Becfcum bij Hengelo is een bromfietsencursus ge organiseerd, waaraan, naar onze zegsman vertelt, 140 „brommende" boeren en boe- B.B. We hebben altijd gehoord, dat voor de B.B., dat betekent Bescherming Bevol king, weinig animo bestaat omdat de uniformen zo onflabteus zijn. En we kun nen dat best begrijpen. Ook al doe je iets vrijwillig, daarom mag je er toch wel aardig uitzien. Misschien komt nu binnen kort verandering In de kleding. In Am sterdam althans zijn proeven genomen met nieuwe uniformen. De dames hoeven dan als alles doorgang vindt niet meer in overal of jasschort te oefenen, want zij krijgen een keurige rok, zoals haar Engelse collega's en de mannen wor den gekleed in battle dress. Voorheen was de dracht een overal. 9 Niet zo mooi, vinden we: tweeenzestig muitende politiemannen uit de Indiase stad Lucknow zyn gearresteerd en 140 zyn er ontwapend. Zc hadden n.l. geweigerd om met niet-politiemannen in een ver eniging te zitten. ZWeRVER Op bezoek in Den Haag (Van een onzer verslaggevers) T\E VRIJE WERELD heeft de Hon- U gaarse zaak niet vergeten, zoals de dictatoriale regering Kadar het Hongaarse volk wil doen geloven. De oktober opstand in 1956 zal ook nooit vergeten worden, zo zei gisteravond in Den Haag mevrouw Anna Kethly (67), uitgeweken nister van staat in het kabinet Nagy. Wij troffen mevrouw Kethly ten huize van Istvén de Kunèry, een van de vier opstandelingenleiders van Boedapest, die na de interventic van het Rode leger wist uit te wijken. De Kunèry vestigde zich in Den Haag, waar hij zich nu onvermoeid met de Hongaarse zaak bezighoudt. BIJ MINISTER Mevrouw Kethly arriveerde gistermid dag in de Residentie, na haar bezoek Amsterdam, waar zij de gast is geweest van de Partij van de Arbeid op een bijeenkomst heeft gesproken. In Den Haag ontving minister Klompé haar en ook maakte zij haar opwachting bij burgemeester Kolfschoten. Met de minis ter besprak mevrouw Kethly onder meer verschillende vluchtelingenproblemen. Dr. Klompé zegde haar de volle medewerking van de Nederlandse regering toe bij de oplossing van deze problemen. onderhoud wees mevrouw Kethly ons erop, dat die revolutie heus geen aan gelegenheid van het Hongaarse volk al leen geweest is, maar juist ook van be lang voor het hele vrije westen, dat helaas noodgedwongen heeft moeten toe zien hoe Hongarije tot een nationale dood veroordeeld werd. De revolutie was intern het resultaat van tien jaren lijden onder communistische heerschappij, die het morele en culturele leven had onder graven. DEMOCRATIE Op onze vraag of de vluchtelingen In Nederland hun verblyf hier te lande als tydciyk moeten zien of daarentegen zich in dc bevolking dienen te assimileren, zei mevrouw Kethly zeer verheugd te zyn over dc gastvryheid van Nederland. De in Nederland verbiyvcnde Hongaren zul len daardoor leren wat democratie is. Ztf zullen zich aanpassen in dit democratisch land om eens naar hun vaderland terug te gaan cn het geleerde daar in praktyk te brengen. Want Hongarye heeft nog nooit een democratische regering gehad, zo voegde zy daaraan toe. DANKBAAR Mevrouw Kethly vroeg onr haar warme dank aan het Nederlandse volk te willen overbrengen voor de liefdevolle hulp en de warme bijstand, die Nederland heeft betoond ten opzichte van de Hongaarse zaak en de vluchtelingen. Gisteravond la zij weer van Schiphol naar Brussel ver trokken. Dezer dagen reist zij van daar uit via Wenen naar Noorwegen, waar zij voordrachten zal houden op drie univer siteiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5