Ds. De Wit opende Herv. bejaardensociëteit Verrassende revue van Jong en Jolig Blij ven velden in Kikkerpolder voorlopig nog zó liggen EAIIDE COLOGNES SB" MOLEN BOSHUIZERKADE VALT ONDER DE SLOPER Dauwtrappers hielden bazaar voor kampeermateriaal nieuwe leidsche courant 3 donderdag 7 november 1957 In de Rembrandtwijk IN ONZE SAMENLEVING neemt de zorg voor de ouderen een belang rijke plaats in, zei ds. J. de Wit gistermiddag bij de opening van de bejaardensociëteit van de Hervormde wijkgemeente „De Rembrandtwijk" in het wijkgebouw Rehoboth; het bestuur van de wijk heeft zich ook met dit probleem beziggehouden, vervolgde hij, en het verheugt mij, dat men er op korte termijn in geslaagd is de plannen voor een bejaardencentrum te verwezenlijken. In zijn openingswoord, rijike bejaarden, die aan de uitnodi ging hadden gehoor gegeven, luisterden, wees hij op het doel van de wekelijkse bijeenkomsten, die iedere woensdag van half drie tot half vijf gehouden zuiden worden en geen kerkelijke bemoeiing is, maar bejaarden gelegenheid wil geven on derling contacten te leggen. Men is vol komen vrij in zijn doen en laten. Ieder kan in deze sociëteit zijn eigen hobby zoeken en er zich in uitleven. Men kan er samen rustig praten en er is tevens gelegenheid aan gezelschapsspelen mee Het verheugde ds. De Wit dat een aan tal dames uit de wijk zich bereid heeft verklaard als gastvrouw op te treden en de thee te serveren. Mejuffrouw Fagel heeft een uitleenlbitoliotheek samengesteld, Telefooncel bij de W. de Zwijgerlaan Verscheidene leden van de raad hebben B. en W. gevraagd, of er ad kan worden overgegaan tot uitbreiding van het aan tal openbare telefooncellen. Het college antwoordt, dat het meermalen bij de P.T.T. heeft aangedrongen op uitbreiding van het aantal openbare telefooncellen voornamelijk in de nieuwe stadswijken Naar B. en W. is gebleken, overweegt de directeur van het telefoondistrict te 's-Gravenhage thans in Leiden één open bare telefooncel te doen bijplaatsen Deze dient in de nabijheid van de Wil lem de Zwijgerlaan te worden geplaatst Film over geloofsgenezing Uitgaande van het Oral Roberts actie comité werd gisteren in gebouw Predi ker een filmavond gegeven, waarop de documentaire Venture into faith (Waag 't door het geloof) getoond werd. Over deze film. die ook vanavond nog getoond wordt, schreven wij gisteren uitvoerig naar aanleiding van de vertoning in Oegstgeest. De heer J. H. de sprekers var een opwekkend woord. iedere geïnteresseerde tegen een zeer geringe vergoeding kan profiteren. De heer W. J, Batist wenste het wijkbe- stuur namens het college van Hervormde diakenen geluk mgt deze sociëteit. Als diaken stelde hij zich volkomen achter dit werk, aangezien het, evenals de diakonie, Nog maar nauwelijks had ds. J. de Wit gisteren de openings woorden gesproken voor de bejaardensociëteit van de Rem brandtwijk of de dames namen de sjoelbak in bezit. Ds. De Wit had gezegd, dat ieder er zich thuis moest voelen en de drie sjoellievende leden van de soos nen deze aansporing ter harte en zetten direct t competitie op. Foto N. van der Horst ligt op het terrein van hulp aan de an der. Hij hoopte, dat de bejaarden vele gelukkige uren ie> hun sociëteit mochten doorbrengen. Namens het comité van bijstand sprak mevrouw T. Rensink-Zaalberg. Zij wekte de aanwezigen op ook ze'.f eens een ge deelte van de middag te verzorgen met zang, voordracht of een verhaal. Zij hoop te dat de bejaarden en de dames van het comité van bijstand het goed met elkaar zouden kunnen vinden. Idee van Koos Kukler verdiende ook in Leiden aller waardering TLTET IS GEEN SINECURE leider van een gezelschap als-„Sempre Avanti's Jong en Jolig" te zijn. Men verwacht van Kern, dat hij op geregelde tijden een programma-ontwerp uitdenkt en dat in klanken, kleuren en actie verwerkelijkt. Daarom geloven we, dat de leider-in-kwestie. Koos Kukler, in een gelukkige stemming geraakt, als hij een nieuw idee in zich voelt geboren worden. En dat hij wel kan juichen, als het bij de ontwikke ling zelfs een briljant idee blijkt te zijn. Toestand Boerhacwecomplex in onderzoek Nader beraad van B. en W. over maatregelen voor de schouwburg Burgemeester en wethouders hebben de commandant van de brandweer opdracht gegeven om in samenwerking met de directeur van gemeente werken en de directeur van de stedelijke lichtfabrieken het college te rapporteren over de toestand van de Leidse schouwburg, dit in verband met de vraag, of dit gebouw na 1958 nog in gebruik kan blijven. Als dit rapport het college heeft bereikt, zal het zich over de te nemen maatregelen nader beraden. Met enkele vragenstellende leden van de raad is het college van mening, dat de voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe schouwburg zoveel mogelijk voortgang moeten vinden, opdat de bouw kan beginnen zodra zich gunstiger pers pectieven ten aanzien van de gemeente- tinanciën openen. Nadat met de architect overeenstemming was bereikt omtrent de gedetailleerde situering van het schouw burgcomplex, is deze aan de arbeid ge togen. Het schetsontwerp kan het college omstreeks kerstmis tegemoetzien. Aan het architectenbureau Van Oerle en Sohrama hebben B. en W. opdracht verstrekt, het college een rapport uit te brengen omtrent de bouwkundige toe stand van het Boerhaavecomplex. Aan de hand van de uitkomsten van dit on derzoek zal het mogelijk zijn, een beeld te vormen van de bedoelde metamorfose van het complex tot cultureel centrum. AGENDA VOOR LEIDEN op tourr maar de ruimte" Consistorie Luther kerk, 7 tot 10 uur: verkoopavond dameskrans Evang. Luther se Gemeente. Schouwburg, 8 uur: „Litteris Sacrum" opvoering van toneelstuk De Lakenhal, 8 uur: K en O., demon stratie en concert op Europtse muziek instrumenten onder leiding van Dirk J Balfoort, dir. museum-kamerorkest Den Prediker, 8 uur: vertoning van film Waag het in het geloof" Het gulden Vlies, tot 22 uur: firma C Vermeulen, demonstraties boekhoud systeem Grote Vink te Voorschoten, 8 uur ledenvergadering van de Vespaclu'o Vrijdag Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 Koos Kukler kreeg het dus te pakken van een revue, bont en onverwacht, zo als een goede revue behbort te zijn. Het resultaat van zijn denken, zoeken, zor gen en zwoegen noemde hij „Jong en Jolig op toernee". Op toernee op het toneel en door het hele land. Met vee) Het orkest zat beneden voor het po dium, als In een orkestbak. De spelers en vokalisten werkten achter en boven hen, zoals dat bij een revue te doen ge bruikelijk is. Praatjes De bedoeling was, door middel van een conférence tussen de heten Van Ark en Van Rooyen, het publiek in versneld tempo de ontwikkeling van het „idee" voor ogen te stellen. Deze „praatjes", die do tijdruimten tussen de achtereenvol gende scènes opvulden, waren onvermij delijk, omdat de Gehoorzaal nog geen draaiend toneel bezit. Soms, als de opbouw een langere tijd vergde, kwamen er zangers op het pro scenium. Als echte Napolitanen gekleed, zongen ze van hun liefde voor la bclla NapoliLyda Spaans deed en zong als een échte Parljse chansonnière. Het ging haar beter af dan toen ze een Wle- nerin van 1850 moest nazingen. Trou wens. die hele scène met de scooter was niet zo gelukkig van opzet. De mooiste of boeiendste tonelen von den we „De postkoets" (met de sierlijke melodie van Jos Oleber), het straatta fereeltje in de Jordaan (met draaiorgel dansende jeugd) en de finale, een Rijnliederenpotpourrl. Maar de kampeerders, de indianen en de zigeuners waren toch ook het aan kijken en aanhoren waard. Bewondering teurs zijn, moeten we ronduit bewon dering hebben voor veel van wat z< presteerden. Het orkest musiceerde zon der bravour. rustig en zeker, altijd wel luidend. Wim Brugman en Gerard Kool haas, Nel de Vries. Lyda Spaans, Fieke van Rooyen. Teuni Visser en Ludia Schmeisser toonden zich kranige en slag vaardige zangsolisten en de koren klon ken zonder aarzeling en zuiver. De kostuums en de mdse-en-scène van de opvolgende tonelen konden, goed ver zorgd en voorbereid, de toets der kritiek doorstaan. Henk van den Broek ver dient als regisseur een compliment. Koos Kukler heeft als arrangeur en algeheel leider veel werk moeten verzetten. Maar hij heeft er eer 'van Ini Dreef, de knappe accordeoniste, vingerde, tussen twee bedrijven door een zoetvloeiende opera-potpourri uit haar mooie instrument. Opmerkingen zijn er over een avond als deze uiteraard altijd te maken. Zo hadden de conférences beknopter' moe ten zijn. Ze remden nu het tempo en verslapten de spanning. .Korte praatjes en verder c-en koortje (zoals nu: „O mia bella Napoli"), een chanson en een ac cordeonsolo houden de vaart erin. En dat is in een revue een heel belangrijk ding. Na de pauze voerde de toneelafdeling „Geef ons maar de ruimte" op. Een spel van de ruimtevaart in drie „opgeruim de" scènes. Joh. van W. gebed Prytaneum, 8 uur: K en O., borduur- cursus onder leiding van mevrouw Gre- tha la Croix-Hansen. Anat.-embr.-laboratorium, 8 uur: K. en' O., vervolg van cursus „Enkele aspecten van het rassenvraagstuk", dr. J. W Schutte Nordholt en dr. J J Buskes. auguratie Remonstr. kerk Hoog) Kerkgracht, uur: ds. W Mackenzie. Remonstr pred. kant, over „Vragen rondom ons levens De Beukenhof. Oegstgeest. 3 tot 5 uur: receptie van J. W Henny ter gelegenheid van het 40-jarig directeurschap Leids Dagblad. Schouwburg, 8 uur: opvoering van Iphigenie auf Tauris" van Goethe door tuhr Festspiele. Het Gulden Vlies. 8 uur: schoonheid- iemonstratie Patonaategebouw te Oegstgeest, 7 •ond Leids Muzieklyceum. Luxor, 3 uur: K. en O., filmserie. Perron 3 busstation Leiden. 2.05 uur jfdeling Leiden Kon Ned Natuurhisto rische Vereniging, vertrek naar mossen- ixcursie Huys te Warmont. Lakenhal, 8 uur: afdeling Kon. Ned roonkunstenaarsverentging, concert Schouwburg, 8 uur: toneelopvoering Litteris Sacrum. De stad Rome, te W a rm ond, 2 30 u jaarvergadering gewest Zuid-Hollano K.N.S.B Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg, 2 tot 5 uur: tentoonstelling van afbeeldingen van Paul Schuitema, tot 7 december. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Boekwijt Breestraat 74. telefoon 20552, de Haven apotheek, Haven 18, telefoon 20085, en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelminapark 8. telefoon 26274. Het college verwacht, dat het rapport volgend jaar klaar komt. Een plan tot het aanbrengen van een nieuw podium in de foyer van de ge hoorzaal vormt een onderdeel van een geheel restauratie- en verbeteringsplan voor de gehoorzaal, dat bij het college is ingediend. B. en W. zullen overwegen, of het maken van een nieuw, podium in de foyer kan vóórgaan. Bazaar van Lutherse dameskransen Drie dameskransen van de Evan gelisch Lutherse gemeente hebben een bazaar georganiseerd, waarvan de opbrengst zal worden bestemd voor de restauratie van het orgel. De dames van de twee Leidse kran sen en de Oegstgeester krans heb ben een jaar gewerkt voor de bazaar- artikelen. In die tijd werden vele handwerken, kinderkleding en speel goed vervaardigd Hoewel het initiatief van de dames is uitgegaan, hebben vele gemeenteleden medewerking gegeven in de vorm van een gift en geschenken. Zo kan men er huishoudelijke artikelen en levensmiddelen in een grote sortering aantreffen. Ook worden er boeken ver kocht. Bij verloting en grabbelton kunnen de bezoekers hun geluk beproeven, terwij) len onder het genot van thee of koffie i een rustig hoekje de gezellige drukte an de bazaar kan overzien. Gistermiddag bij de opening richtte me- rouw A. E. Haan-Bruins zich tot de pre dikant van de gemeente, ds. H. J. A. Haan en de kerkeraadsleden. Zij wenste de eer ste bezoekers en bezoeksters een goede koop boe en de verkoopsters een goede ontvangst. bazaar, die in de lokalen bij het kerkgebouw wordt gehouden, is vanavond nog geopend van zeven tot tier. uur. Opbrengst collecte De collecte voor de ohristelijke blinden hulp „De fakkels bijeen", die vorige week in Leiden werd gehouden, heeft 2400 opgebracht. ■47//J& y Tijd voor definitieve monumentenlijst voor de stad Leiden nog niet rijp tn <lc Zijlpoort heeft uitgewezen, dat aan di beide poorten verbeteringen zullen moe ten worden aangebracht, zo delen B. ei W. in hun memorie van antwoord mee. D< omvang zal pas bU een volledig onderzoek kunnen worden vastgesteld. Een lid heeft gewezen op de deplora bele toestand, waarin de molen bij de Bos- huizerkade verkeert, en gevraagd, of op korte termijn geen pogingen tot rests iet de naar Amsterdam gaatziet tussen Halfweg en de hoofdstad in de nieuwe huizenzee van Slotermeer nog een paar oude molens aan de weg staan. Ofschoon de combinatie van deze molenpracht met de nuchtere strakheid en de op dringende massaliteit van de nieuw bouw wal wat vreemd aandoet meent men toch, de molens als karakteristiek aandenken aan de vroegere landelijk heid van Slotermee te moeten bewa ren. Niét zo in Leiden echter. De molen bij de Boshuizerkade gaat er aan. En het motief van het college van B. en Wis, dat hij door bebou wing zal worden ingesloten. Men kan het betreuren, dat voor deze molen geen oplossing is gevonden als voor de molen aan de Kanaalweg, die ook in de schaduw van nieuwe woon complexen staat. Er komt toch bij de Boshuizerkade veel sport- en recreatiegelegenheid. (Foto N. van der Horst) "WAANNEER is hel sportpark in de Kik kerpolder klaar voor ingebruikne ming? Dit hebben enkele raadsleden het college van B. en W. gevraagd na hun bestudering van de begroting voor vol gend jaar. En zij vervolgen: Kunnen B en W. meedelen, of op de velden in deze polder de nodige sportaccommodatie kan worden aangebracht?" De velden in het sportpark zijn gereed, co antwoordt het college. Ze kunnen evenwel niet worden gebruikt, voordat althans een strikt nodige en aan de eiseo voldoende sportaccommodatie is aange bracht. Al het mogelijke zal uvorden ge daan om dit te bespoedigen, hetgeen in verband met de bestedingsbeperking geen eenvoudige opgave ls. Kan er op pleinen en open ruimten in ée stad al gelegenheid worden geboden voor de vrije beoefening van basketball? Zo luidt een der sportvragen. B. en W. verwijzen naar artikel 35 van bet wegenverkeersreglement, waarin het beoefenen van spelen op verharde, voor het verkeer met motorrijtuigen openstaan de weggedeelten is verboden. Ten aan zien daarvan kan geen onderscheid wor den gemaakt tussen basketball en voetbal. Overigens constateren burgemeester en wethouders, dat de belangstelling voor basketball in Leiden tot nu toe slechts zeer beperkt is gebleven. Met het bestuur van de Sportstichting, welks advies is ge vraagd, is het college van mening, dat er nog niet voldoende behoefte aan be staat om op open ruimten in de stad, niet vallende onder de wegenverkeerswet- geving, voor de vrije beoefening van basketball gelegenheid te geven. tie moeten morden gedaan. Het antwoord van het college is categorisch. Deze molen is bij het realiseren van het partiële uitbreidingsplan Leiden zuid-west niet te handhaven, aangezien hij door bebouwing zal worden ingesloten. Het :s dan ook het voornemen, de molen te zijner lijd te slopen. Ged. Staten van Zuid- Holland hebben daarvoor reeds ontheffing verleend van het in de molenverordening Zuid-Hollaml vervatte verbod om de molen te slopen. Bepaalde onderdelen zullen worden gebruikt bij de restaura tie van andere molens. Een ander heeft gevraagd, of het niet mogelijk is, dat aan de Vliet bij het Rapen burg iets duidelijker dan nu het geval is wordt herinnerd aan de aankomst van de vloot der Geuzen en Leidens ontzet ip 3 oktober 1574. B. en W. doen in hun ant woord geen enkele toezegging. Voor het verkeer te water zijn de gedenkstenen aan de Jeroensbrug goed zichtbaar. Het zal niet eenvoudig zijn, voor het verkeer over de weg een tweede herinnering aan te brengen, die past in de sfeer aldaar. Als antwoord op de vraag, of de vast stelling van een definitieve monumenten lijst voor de stad -Leiden kan werden ver wacht, merjeen B en W. op, dat zij er de voorkeur aan geven, de vaststelling van de Leidse monumentenlijst op te schorten tot het tijdstip, waarop een definitief in zicht kan worden verkregen in de vraag, hoever de gemeentelijke wetgever met zijn aanvullende bevoegdheid op dit punt kan gaan. Opbrengst bazaar De bazaar, die de Doopsgezinde zuster- kring heeft gehouden ten bate van de diaconie van de Doopsgezinde Gemeente, heeft netto ruim f 2.000 opgebracht. Haagse politierechter Exploitant nam vleeswaren weg Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een 32-jarlge exploi tant van een kindertreintje uit Zoeter- woude tot 1 30 of 12 dagen en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Verdachte, die een seizoen- bedrijf heeft, werkt 's- winters als chauf feur. In dienst van een vleeswarenfabriek had hij hammen, spek, rundvlees e.d. weg genomen en verkocht aan een Leidse sla ger. De verdachte vertelde dat hij door belastingschuld hiertoe was gekomen. Slingerend op de fiets Na een eis van f 45 boete of 18 dagen veroordeelde de Haagse politierechter een niet verschenen 40-jarige koopman in lom pen uit Leiden tot f 40 boete of 16 dagen. De koopman had op 15 april om half één 's nachts op de Nieuwe Rijn gefiest, ter wijl hij onder drankinvloed verkeerde. Een 29-jarige agent getuigde, dat verdach te zich slingerend voortbewoog. stond op 29 april op de Beestenmarkt te posten voor een bepaald „zaakje" toen zijn aandacht werd getrokken door het vreemde gedrag van een Leidse kelner. Naast de fiets lopende viel deze. Hij stond op, stak de Steenstraat over en viel weer. Hij liep waggelend verder en deed diverse pogingen om op zijn fiets te stappen. De kelner viel opnieuw, maar eindelijk ge lukte het hem zonder kleerscheuren zijn stalen ros te bestijgen. Van links naar rechts slingerend was hij weggereden. „Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen", zo vertelde de politieman thans voor de Haagse politierechter. Hij had zijn „zaakje" in de steek gelaten en was de kelner achterna gegaan om ongelukken te voorkomen. Nu was de Leidse kelner voor de Haagse politierechter gedagvaard wegens fietsen onder drankinvloed. Hij liet echter verstek gaan. „Hij was ontzettend dronken", zo ver telde de getuige. De kelner moest ter ont nuchtering worden ingesloten. Overeen komstig de els werd de verdachte veroor deeld tot f 40 boete of 16 dagen. Voor vervolg stads nieuws pagina 9 Sjoelen, schieten en grabbelen jl/TET EEN SCHOT IN DE LUCHT opende oubaas A. Beekes gistermiddag A in het wijkgebouw Levendaal een fancy-fair van De Dauwtrappers, groep 3 van de Leidse afdeling van de Nederlandse padvinders. Doel van deze bazaar was het verkrijgen van een geldsbedrag, nodig voor de aan schaf van kampeer- en spelmateriaal. Onder de enthousiaste leiding van hop man G. Buys hadden wedpen en verken ners de stad afgestroopt om voor de fancy-fair artikelen bij elkaar te krijgen en voor aardige attracties gezorgd. Voordat men z'n geld kwijt koit, volgde de openingsceremonie door niemand min der dan de oubaas. Deze zei het niet zijn taak te vinden om op een feestmiddag het nut van de padvinderij uiteen te zetten. Deze vorm van vrije-tijdsbesteding is genoegzaam bekend. Eveneens is be kend, dat spelmateriaal duur is en er dus alleen gewerkt kan worden, wanneer an deren zich achter de padvinders plaatsen. Het verheugde de heer Beekes, dat het gemeentebestuur van Leiden toegezegd heeft, dat er voor de padvinderij een stuk grond gegeven zal worden, indien er een schenking van een troephuis voor Lelden plaatsvindt De hoop is nu gevestigd op deze huisschenking want zorgen over de grond zijn er nu niet meer. Het deed spreker goed, dot er zoveel bij is. dat de Jongens zelf gemaakt heb ben en hij hoopte, dat de bazaar een flink succes worden zou. Dat deze verwachting niet ongegrond was, bleek uit de grote toeloop van be zoekers, direct na de opening, die allen hun portemonnaie konden leegmaken bij de sjoelbakken, de sohictstand, de grab belton en de verkooptafels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3