CHRISTELIJK De „kerstgedachte" in de reclame Puzzel mee Kerkstrijd in Oost-Duitsland gaat nieuwe fase in Last op bouwnijverheid een gevaarlijk risico ZENUWRUST Colombiaans ministerie stoot R.K. Kerk voor het hoofd De onbekende man Een woord voor vandaag Kanttekening 2 In Duitsland is het alweer zo ver (Van ome correspondent) BONN, november. TN de Wentfaalse stad Soest zyn op uitnodiging van het protestantse vormingscentrum voor Rijnland en Westfalen theologen en vertegen woordigers van handel en industrie samengekomen om te spreken over de reclame die voor kerstinkopen wordt gemaakt. Ook mensen uit het reclamebedrijf en de plaatselijke V.V.V.'s namen aan dese bespreking deel, die ten doel heeft in de weken voor het kerstfeest de kentreclame so ingetogen mogelijk te doen zijn: vooral zonder daarbij de christelijke kerstboodschap geweld aan te doen. Nu het Kerstfeest weer nadert, geraakt het bedrijfsleven weer in de weken van verhoogde re clame, niet alleen in de dag bladen en tijdschriften doch ook in de vorm van versierde eta lages en winkelstraten. Het is in Duitsland nog veel meer dan in Nederland de gewoonte om de belangrijkste winkelstraten te versieren en te verlichten. Van daar. dat ook de plaatselijke V.V.V.-organisaties by het over leg zijn betrokken. DE handel staat natuurlijk op het standpunt, dat de oor sprong van de kersthandel be sloten ligt in de „betekenis" van het kerstfeest zelf: als feest der liefde is het een feest van het hem brachten. Daafop baseert het bedrijfsleven zijn recht op versterkte reclame, op aantrek kelijke etalage-decoratie en het aanbieden van speciale kerstar tikelen, kortom: het recht om de engelen voor de reclame in te zetten. Ook wanneer de handel in het algemeen de noodzakelijkheid wel erkent deze reclame zo de cent mogelijk te houden, doet zich de vraag voor: wat is de cent, wat is ingetogen, wat is „netjes". De Deutsche Stadtetag. ongeveer een tegenhanger van de Nederlandse vereniging van ge. meenten, heeft zijn leden en daarmede de aangesloten ste den bij herhaling aangespoord om voor hun stadsversiering de „jaarmarkt- en kermisstijr zo veel doenlijk verre te houden. Het kwaad schuilt, volgens de „Neue Rhein Zeitung", voorna melijk In de vermenging van feestelijke versiering met zake lijke belangen. Ook is men in het algemeen van mening, dat de individuele winkel-decoraties en de versie ring en verlichting der voor naamste winkelstraten in de ste den veel te vroeg, vóór het kerst feest worden aangebracht en dat daardoor de ware Kerstgeest (wat dat dan moge zijn) eerder wordt afgestompt dan aangewak kerd. Men is, om het nu maar heel plat te zeggen, tegen kerst mis eigenlijk alweer blij. dat „die rommel" nu gauw uit de winkels en straten gaat verdwij nen. Het is eveneens een kwaad, dat de kerstversieringen vaak nog zo lang na het feest worden ge handhaafd. Bijzonder veel kritiek had men op de stad Essen, die als groot ste inkoopstad van het Roerge bied van de kerstversiering en .verlichting altijd veel werk pleegt te maken cn daarmede b.v. al op 5 november begonnen is. De Essense stedelijke verte genwoordigers voerden daar te gen aan, dat men in deze stad juist uit eerbied voor de christe lijke gevoelens der bevolking christelijke symbolen uit de ver lichting had weggelaten. Men kan zich ook afvragen, wat de na bootsing In licht van de Berlijnse Brandenburger Tor met het kerst feest te maken heeft, als men het niet met een zekere toer de force in verbinding kan bren gen met de verbroedering tussen West- en Oostduitsers. De „Brandenburger Tor" staat n.L op de grens tussen West- en Oost-Berlijn. En is verbroedering niet bij uitstek een „kerstge dachte"? ■yAN kerkelijke zijde werd er op gewezen, dat reusachtige kerstbomen niet thuishoren op stationspleinen, op markten of in etalages. Evenmin horen zij wat men in West-Duitsland ook vaak ziet op de cabines van de grote vrachtauto's, welker chauffeurs aldus op hun manier ook meedoen aan de „verbrei ding van de kerstboodschap" In die reclame-kerstbomen branden dan bovendien geen echte kaar sen, maar elektrische lampjes. De kerstboom hoort, volgens de kerkelijke woordvoerders in Soest, alleen thuis in de kerk en in de huiselijke kring. Als afschrikwekkend voorbeeld van dit „kerst-gedoe" sprak prof. Girkorn, theologisch hoogleraar in Münster. van de elektrisch-ver- lichte reuzen-kerstbomen die zich door een druk op de knop gaat ronddraaien terwijl een Elek trische gramofoon het „Stille Nacht" begint te spelen. Dat heeft met kerstfeest niets meer te maken. Prof. Girkom betrok overigens ook de eigen kerk in zijn kritiek. Hij vond het zeker niet nodig, dat in de weken voor 25 decem ber elke christelijke organisatie, alle zangverenigingen, alle gym nastiekclubs etc. hun eigen kerst feesten vieren. De wezenlijke en ware voorbereiding tot het Kerst feest ligt in de advents-feesten. HOE men deze „Kerst-rommel" nu moet tegenwerken? Daar over zullen zich in het komende jaar alle betrokkenen enige raaien beraden. Voor het kerstfeest-1957 is het toch al te laat. De zakelijke voorbereidingen lopen al op volle Er is eenmaal een kerk geweest," aldus de directeur van het vor mingscentrum. ds. Becker, die het Kerstfeest naar de maand juli ver legde om de „Kerstrommel" te ont lopen. Dat is natuurlijk geen op lossing. Maar misschien is door de goede samenwerking van alle be trokkenen toch nog wel iets aan te doen het kerstfeest ook zakelijk wat anders te doen verlopen dan op het ogenblik het geval is. De jeugdwijding zelf is geen nieuwe uitvinding. Men weet dat de opkomende socialistische arbeidersbeweging een uit gesproken atheïstische inslag had. Het moest de socialisten wel een doorn in het oog zijn, dat vele ouders voor hun kinderen wellicht uit gewoonte of bijgelovigheid de confirmatie begeer den. de kerkelijkg bevestiging als lid maat. die vooral in Duitsland als het de poorten der volwassenheid opende. Daartegenover organiseerden allerlei marxistische jeugdbewegingen jeugdwij- dingen. die de „poortfuncties" van de bevestiging over wilden nemen. De westerse socialisten zijn nu bur gerlijke partij geworden en het insti tuut van jeugdwijding is verdwenen, nu socialist-zijn wordt verenigbaar geacht et christen-zijn. Maar het „ware socialisme", zoals het communisme zich bij voorkeur noemt, heeft weer teruggegrepen naar de oude ceremonie. Het verzet var loms-katholieken OPGAVE PUZZEL No. 62 Horizontaal: 1 stelling of uitspraak e schijnbaar ongerijmd is, 5 avond kleding, 6 Chin, moat 7 dwaas. 9 be- 10 drank. 12 zangnoot 13 god der liefde, 15 aanw. voornaamwoord. If; beteuterd, 20 Lat. koning, 21 godin. 23 geheel de uwe, 24 verhoogde plaats in een zaal, 27 ondoordringbaar woud in Zuid Amerika. OPLOSSING PUZZEL No. 61 Horizontaal: 1 volgzaam, 8 Moa 9 11 vies. 12 lap. 14 pijn, 15 stevig, i ma. 17 tel, 18 rad, 19 er, 20 ets. 21 te. 24 elegant. Verticaal: 2 om. 3 lof, 4 ga, 5 apin, 6 muskadel. 7 holster. 10 sater, 11 vijg. 14 Dittig. 16 mat 22 ijl, 23 in. 'V Evangelische predikant tveigerde kerkelijke begrafenis van communistisch meisje De Oostduitse autoriteiten hebben een evangelisch predikant, proost Maercker van de Evangelische Kerk in Schwerin gearresteerd, omdat hij geweigerd had een kerkelijke begrafenisplechtigheid te doen houden voor een meisje, dat aan de communistische jeugdwijding had deelgenomen. Van communistische zijde werd dit „onmenselijk" genoemd. Het meisje, Edeltraut Andersson was de dochter van een plaatselijke partijfunctionaris. Hiermee is de strijd tussen kerk en partij niet langer meer een zaak persagitatie enerzijds en kanselboodschappen van de andere kant. Resoluties van het rabbij nencongres (Van een medewerker) Het congres van Europese rabbijnen heeft woensdag de inhoud van enkele resoluties openbaar gemaakt. Ten eerste wordt gezegd, dat het con gres in de herinstelling van de staat Israël een duidelijk bewijs ziet van Gods barmhartigheid jegens het Joodse volk. Ook wordt er uitdrukking aan gegeven dat de Joodse religie de onverbrekelijke schakel is tussen het Jodendom in en buiten Israël. Menselijk geluk is. aldus de rabbijnen, niet te verwezenlijken als het niet is ge baseerd op ethiek en religie en het Jo dendom wordt opgeroepen te leven naar Gods geboden. Hierbij wordt betoogd dat alleen het orthodoxe Jodendom, dat zich baseert op Thora en traditie het werkelijke Jodendom is. Echtverbintenissen, bekering tot het Jodendom e..d die op andere wijze dan op deze basis tot stand zijn gekomen, Wordfen van geen enkele waarde geacht. THiëfmee" wftrdt stelling genomen tegen het liberale Jodendom). Het congres heeft voorts een aantal commissies gevormd of zal deze nog vormen voor tal van taken. Een van deze commissies zal voorbereidingen treffen voor de vorming van een Raad van Rab bijnen. Ook zal overleg met rabbijnen in en buiten Israël worden gepleegd trent problemen op het gebied var Joodse wet. Een andere commissie zich gaan belasten met het verspreiden tiger. Dat van de rooms-katholieken is niet zo spectaculair, omdat het ooste lijk deel van Duitsland traditioneel .pro testants is. De Evangelische landskerken Oost-Duitsland daarentegen hebben in steeds scherper wordende verklarin gen laatst nog in een kanselbood- schap de jeugdwijding afgewezen. Zondag jl. heeft bisschop dr. Dibelius j een preek in Oost-Berlijn gezegd, dat het onaanvaardbaar is. dat van officiële zijde op deelneming aan de jeugdwijding wordt aangedrongen. Iedere dwang is een aanval op het christelijke geloof. En op dit punt moet de kerk van geen compromis willen weten. De communisten zeggen uiteraard, dat dit „oude, mooie gebruik" van de arbei dersbeweging geen religieuze gevoelens kwetst en dat de kerk de -gewetens bindt, door „jeugdwijdelingen" onder censuur te stellen. Eerste slachtoffer Eerste slachtoffer van de strijd om de jeugdwijding ie proost Maercker ge worden. Zijn besluit om de kerkelijke begrafenis te weigeren, was gebaseerd op een artikel uit de kerkorde. Daarin staat, dat geen kerkelijke medewerking de begrafenis wordt verleend,wan de overledene „de belijdenis van Jezus Christus klaarblijkelijk heeft ver worpen of in het openbaar gesmaad heeft". Een pikant punt in deze zaak is. dat Josef kardinaal Frings. rJc. aartsbisschop van Keulen, een telegram gestuurd heeft naar bisschop Dibelius. waarin de kardinaal zegt. dat de R.K. Kerk geheel achter de houding der protes tanten staat en dat pr in r.k. kring veel ed is voor de Evangelische Kerken dit conflict. Onmiddellijk wierp de Oostelijke pers zich hierop met de con statering dat dit telegram (..uitgerekend op hervormingsdag") een bewijs was van de reactionaire aard van het protestan tisme. dat samen met het r.-katholicisme de Adenauer van de Navo in West- Duitsland in het zadel had geholpen. ïllrs Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Madrid N.Y. (Ver Sta ten, Scotch Presb. Church)G. J. Geurt- sen te Utrecht; te Loppersum: dr. J. M. S. Baljon jr. te Blankenham. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Scharnegoutum: S. J. Verveld, laatstelijk doopsgezind pre dikant te Den Horn (Gr.), die bedankte voor Dussen. (N.Br.) en voor Zoutkamp GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Advertentie Spit in de rug Flink n/rijven met Klooster balsem; de warmteopwekkende stoffen verjagen snel de pijn. Kloosterbalsem "geen goud zo goed" J Tussentijdse cijfers studenten in Delft Bij een tussentijdse telling van het aantal ingeschreven studenten aan de Technische Hogeschool te Delft voor het studiejaar 1957 1958 blijkt, dat dit thans bedraagt 5223 tegenover 5016 op de zelfde datu-n in het studiejaar 1956/1957. Vrij belangrijke toenemingen zijn er in de studierichtingen civiel ingenieur (van 648 tot 741), mijningenieur (van 200 tot 231) en natuurkundig ingenieur 'an 435 Van de „£,i,....,ovense" vakken bleef het aantal studenten in de werktuig bouwkunde vrijwel gelijk, de afdelingen Sterker smeken de cijfers van de voor de eerste maal ineeschrevenen, welke, ongcjfeld als gevolg van de open stelling van de T. H. te Eindhoven, een ten - -tonen. Vórig jaar werden er '-nten voor de eerste maal ingeschreven; nu waren het er, op de zelfde datum, 1017. In de afdeling der we-ktuigbouwkur"te werden ingeeschre- ven 242) studenten, elektro techniek 134 (184) en scheikunde 129 (157). Tefp— deze dalingen staan de v'-te stiigineen: civiel ingenieur 183 Cl"" "„Vnnde 87 (72). mijnbouw 53 (33). Bestedingsbeperking trof een kleine sector extra zwaar sociale redacteur) j'oSsr^uzr U^VuurOH1Sda; HET ECONOMISCH INSTITUUT voor de Bouwnijverheid heeft een de Joodse religie onder de'Joden ver- opmerkelijke brochure uitgegeven over de economische toestand van spreid en verdiept zal worden. I de bouwnijverheid. Dit is het eerste in een reeks van geschriften, die het In tal van telegrammen aan de rab- j instituut aan dit onderwerp zal wijden. bÜnen achter het IJzeren Gordijn wordt voorts de hoop uitgesproken, dat zij bij volgende congressen aanwezig zullen kunnen zijn. Woensdagmiddag zijn de congresgan gers op paleis Soestdijk door koningin Juliana in audiëntie ontvangen. Advertentie Zwaarmoedig* gadacMan. tobberijen an angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN V*r»l#rken het xellvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Ondanks de protesten van autoriteiten der R.K. Kerk heeft het ministerie van binnenlandse zaken van Colombia beslist, dat Inwoners van de stad Istmlna in de provincie Choco hun kinderen mogen sturen naar de protestantse school in La Cumbre in een aangrenzende provincie. Het plaatselijk bestuur van La Cumbre had geëist dat de school, die uitgaat van de mennisten. 35 kinderen uit Istmina niet zou toelaten. De provincie Choco, waarin Istmina ligt, is een zgn. missie-gebied van de R.K. Kerk. Volgens een concordaat tussen Colombia en het Vatlcaan betekent dit, dat geen andere godsdienst daar in het openbaar toegestaan is en dat protestantse scholen geen inheemse leerlingen mogen aannemen. fel De studie verdient de bijzondere aandacht in de eerste plaats al, omdat de bouwnijverheid, welker produktie bijna de helft omvat van onze totale nationale investeringen, van zo uitnemend belang is voor de oplossing van de woningnood, waarin ons volk nog steeds verkeert. In de tweede plaats toont dit rapport aan, dat de slagen van de investeringsbeperking juist bijna uitsluitend daar vallen, waar ze het minst gewenst zijn. En in de derde plaats verheelt het rapport niet, dat op lange termijn gezien, de huidige vorm van bestedingsbeperking ons land economisch nadeel zal berokkenen, omdat de bedrijfstakken met de hoogste rentabiliteit worden getroffen. En voorts kan een sterke afremming van de investeringen in bouwobjecten een werkloosheid ten gevolge hebben, die ook in andere bedrijfstakken om zich heen zal grijpen. wordt De beslissing van het ministerie heeft een bisschop-coadjutor tot e artikel in ..La Voz Catolica" bewogen, waarin herroeping van het besluit gevraagd, dat een bespotting van het land en van de rechten der R.K. Kerk be tekent. De kinderen moesten onmiddellijk van die school verwijderd worden. De bisschop waarschuwde dat iemand „een verklaring zal moeten geven aan het land over wat gebeurde. Want de zaak is zeer ernstig en urgent". De bedoeling van het instituut met deze studie is stellig niet geweest, de verantwoordelijkheid vast te stellen voor het beleid, dat de bestedingsbeperking noodzakelijk maakte. Maar beoogd wordt een bijdrage te leveren tot het verkrijgen van een inzicht in verschillende proble men, die de investeringsbeperking vooi de bouwnijverheid meebrengt. Nagegaan worden de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de bouwnijver heid en dan meer in-het bijzonder voor de wegenbouw. Aan de bouwnijverheid als investeringsindustrie zal in een vol gende studie aandacht worden geschon- De gedachtengang De noodzakelijk geworden bestedings beperking is voor een groot deel te wijten aan de achteruitgang van de besparingen 10. Muir Forester glimlachte. ..Misschien", zei hij. ,,is het beter als we allebei een en ander uitleggen." Die glimlach maakte op Jess een sympathie ke indruk. Het stelde haar op haar gemak, zodat ze kon glimlachen en met de rustige zelfbeheer sing. die ze van nature bezat, de stoel accepteren die haar werd aangeboden. HOOFDSTUK II Muir Forester ging zelf niet zitten, maar liep naar het kastje en leunde er tegen aan. Hij vouw de zijn armen over de borst en vroeg: ..Wel, wie begint?" ..Laat ik maar beginnen. mompelde Jess „Want ziet u," ze knikte naar het kastje, „dat was van mij." „Van u?" „Wel, van mijn vader; het stond vroeger bij ons thuis. Hij stierf onverwachts en in zijn tes tament stond, dat al zijn bezittingen zonder uit zondering op een openbare veiling ten bate van mij verkocht moesten worden. Ik nam het risico, dat ik. wat ik graag wilde behouden, zou kunnen terugkopen. Het kastje was het enige stuk, dat ik graag wilde behouden, niet omdat het zoveel waarde had. maar omdat het voor mij „thuis" svmboliseerde. Tk vreesde geen ogenblik, dat het nie moeite zou kosten het te krijgen, tot u er op begon te bieden. Toen werd ik wanhopig en ik wilde het met alle geweld hebben Dat was dp reden dat ik wel, de rest is u bekend." Jess zweeg, zich afvragend, waarom haar trots haar verhinderd had dit allemaal vroeger aan deze man te vertellen. door Jane Arbor „Was i r vader t Hij knikte nadenkend, fessor?" vroeg hij. „Een paar jaar geleden legde hij zijn ambt als docent aan een van de universiteiten in het noor den van het land neer." ..Ik was voor zaken naar Maidstone geweest en toen ik moest wachten tot mijn auto gerepareerd was, ging ik op advies van de eigenaar van een garage eens op de veiling kijken." „Sid Maddon zeker?" viel Jess hem in de rede. „Heet hij zo? Ik begreep, dat hij de professor gekend had en hij zag kans met een paar woor den mijn sympathie op te wekken voor zijn doch ter, die weliswaar haar salaris had als verpleeg ster. maar die het verder zou moeten doen met wat de veiling opbracht." Muir Forester keek Jess even snel aan en ging toen verder: „Ik weet niet waarom, maar die dochter leek me sympathiek. Ik had niet gedacht, dat ze een ver keerde uitleg zou geven aan mijn goedertieren heid." Jess kreeg een kleur als vuur. Ze had er zelf een hekel aan. maar ze kon er niets aan doen. „U heeft noch uzelf noch mfl een dienst bewezen", ging de man verder. ..door me niet eerlijk te vertellen, waarom u zich feitelijk tot me wendde om dat kastje. Want de ware reden was, dat het een grote sentimentele waarde voor u had en u er afstand van had moeten doen. omdat ik de prijs te hoog voor u opgedreven had, nietwaar?" Jess slikte. ,,U maakte het me niet gemakke lijk om dat te vertellen." Hij keek haar verwonderd aan. „Sinds wanneer heeft de oprechtheid behoefte aan een geëffende baan? U had alleen behoeven te zeggen, wat u me nu verteld hebt en de onaangenaamheden, die er tussen ons gezegd zijn, zouden niet ge zegd zijn." ,,U had me al veroordeeld. U dacht, dat ik me opzettelijk van bieden onthouden had, om u la ter op straat aan te klampen en een voordelig zaakje met u te kunnen doen. U stak niet onder stoelen of banken, dat u dit minderwaardig vond." „U liet me in die waan! U had me de waar heid kunnen vertellen, zoals u dat nu gedaan hebt". Jess keek hem eerlijk aan. „Om een of andere reden was het nu gemakkelijker dan toen". „Omdat u zich niet langer door uw trots de wet laat voorschrijven," antwoordde hij. „Mag ik zeggen, dat ik uw houding eerder belachelijk vond dan minderwaardig? Misschien vond u mij scherp en onvriendelijk, maar dan moet u in het oog houden, dat ik me die middag den idee gevormd had van de dochter van de professor en dat u toen helemaal niet in die idee paste Ik denk, dat onze toevallige ontmoeting hier. met het kastje als bewijsstlik tegen ons. alles veel gemakkelijker maakte." Hij wendde zich al sprekende om en legde zijn handen-op het blad. (Wordt vervolgd) De vrije organisatie de bedrijven. De interne financiering, die sedert de oorlog zo belangrijk is. nam naar alle waarschijnlijkheid af. Dit wordt nog begrijpelijker wanneer men weet. dat in 1956 het nationaal inkomen met 7 7c steeg en de door de bedrijven betaal de loonsom met 1^2%. Voor het dekken .van de noodzakelijke investeringen kon het particulier bedrijf toen op de open kapitaal markt terecht. Voor de overheid en met name de gemeenten was dit echter moei lijk. omdat de laatsten gebonden percentage, ten gaan. Het kapitaaltekort kwam dus relatief zwaar op een kleine sector, de overheid en de gemeenten te drukken. De overheid bepaalde toen. dat aan de woningbouw (voor een groot deel overheidsfinancie ring) prioriteit verleend moest worden voor het beschikbaar stellen van beleg- gingsgelden. Maar dit betekende opnieuw, dat het volle tekort aan spaarmiddelen op een nog kleinere sector kwam te druk ken. dus op o m. de wegenbouw van rijk provincie, gemeenten, waterschappen etc Zo werd in 1957 de wegenbouw zwaai afgeremd. En deze ongelijkmatig zware druk op de wegenbouw bleef toch niet zonder gevolgen voor de woningbouw verschillende andere bedrijfstakken. Als daarentegen het tekort door alle investeringsobjecten te zamen zou wor den gedragen, zou de druk van het tekort nergens te zwaar zijn. De wegenbouw speelt Juist een rol b(j alle produktie en consumptie. Goede gen betekenen afstandsverkorting, groting van de economische ruimte, be strijding van structurele werkloosheid in de ontwikkelingsgebieden en een rende ment op het geïnvesteerde kapitaal, dal vele malen hoger ligt dan de normale kapitaalrente. Ook aan de wegenbouw behoorde hoge prioriteit toe te komen, terwijl in feite deze het eerst slachtoffer bestedingsbeperking is geworden. Het veroorzaken van een tijdelijke stagnatie van de wegenbouw schept een z^ verantwoordelijkheid ten aanzien va toekomst. Een te sterk afremmen investeringen In bouwobjecten zal tot werkloosheid aanleiding geven e: alleen in de bouwnijverheid. Dr. G. J. Stapelkamp, algemeen taris van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond. Is dagelijks bestuurslid van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. De tragiek van deze wereld: Hij, het leven, het licht der mensen, was vn de wereldde wereld is door Hem ge wordenen toch heeft de wereld Hem niet gekend! Hoe ii het toch mogelijk'dat de mens, Jezus, zijn Verlosser niet wil aanvaarden? Dat hij die Jezus niet eens kennen wil? Ge kent het antwoord: de zonde is in de wereld geko men. Op aanraden van de duivel heeft de mens gegrepen naar wat niet voor hem was: naar het goddelijke, het zijn- als-God. En in de ban van die zonde ligt uw en mijn leven. Och ja, ge kent het antwoord maar hoeveel gelooft ge ervan. Natuurlijk, ge ontkent niet dat ge een zondig mensf zijt dat zou absurd zijn. Maarsteek uw hand eens op en tel eens op uw vingers na wat ge nu eigenlijk voor „zon digs" doet. Brengt u het tot vijf? Want we knikken wel braaf met ons hoofd als ons wordt voorgehouden, dat wij allen zondaars zijn maar in ons hart vinden we onszelf helemaal niet zo slecht. Hij was in de werelden toch heeft de wereld Hem niet gekend. Laten we oppassen dat niet van ons gezegd wordt: „Hij wist dat Gods Zoon in de wereld was gekomen; hij kénde vele teksten uit zijn hoofd; hij zei zijn gebed voor en na het eten en hij ging naar de kerk maar hij heeft Christus niet gekend. Het licht heeft geschenen in de duis ternis van zijn leven, maar hij heeft het niet gegrepen!" Want dan is de tragiek van deze wereld ook onze tragiek. WETTELIJK RAAM VOOR GROOTS WERK pjET Tweede-Kamerdebat over het ontwerp Deltawet heeft een wonderlijk, zelfs een min of meer sensationeel verloop gehad. Met als teleurstellend resultaat, dat ten slotte acht Kamerleden hun stem niet aan het ontwerp hebben ge geven. Terwijl toch ook zij volledig achter de uitvoering der grote Del tawerken stonden. Men heeft het gisteren reeds uitge breid kunnen lezen: die tegenstem mers waren van oordeel, dat er strijd was met de grondwet. Het was een ingewikkelde en subtiele kwestie en het is een juridisch de bat geworden waarin citaten uit de Handelingen der Tweede Kamer van vele tientallen jaren geleden zijn gevolgd door citaten uit allerlei werken op het gebied van het wa terstaatsrecht. Maar men heeft el kaar niet kunnen overtuigen. Op dit moeilijk begaanbare terrein zullen wij ons onthouden van het uitspreken van een oordeel. Wel moeten wij zeggen overtuigd te zijn door de argumenten, die minister Algera en mèt hem de heren Oud en Versteeg hebben aangevoerd, dat er geen sprake is van strijd met de grondwet. Zou deze er wel zijn, dan hadden nooit in een aantal gewone wetten soortgelijke bepalingen op genomen mogen worden. Het amen- dement-Biewenga, dat het horen van de provinciale staten voor schrijft voordat het rijk eventueel besluit tot het overnemen in beheer en onderhoüd van bepaalde hoog waterkeringen, is o.i. terecht aan vaard. Over toch zeker belangrijke zaken als deze dient in de open baarheid te worden beslist en juist dat horen van provinciale staten is naar onze mening geheel in over eenstemming met de grondwettelijke bepalingen. Het was jammer, dat professor Romme, die met zeven van zijn politieke vrienden uiteindelijk heeft tegengestemd, een element in de discussie heeft gebracht, dat in feite een aanval inhield op de minister van verkeer en waterstaat. Deze zou ook al een slachtoffer zijn van „de waan van de dag", een man die maar wil centraliseren, ook waar dat niet nodig is. Prof. Romme heeft vlot antwoord gekregen: in zijn gehele optreden heeft minister Algera duidelijk be wezen van centralisatie niets te moeten hebben. Neem alleen maar zijn standpunt ten aanzien van het voortbestaan en de autonomie der waterschappen. Dat hij poogt deze zoveel mogelijk 4e concentreren, is slechts uitvloeisel van zijn opvat ting, dat daardoor de autonomie en de bestuurskracht van deze water schappen slechts sterker zal worden. Maar genoeg over al deze kwesties. Het Deltaplan is geen politieke zaak. En dat is gelukkig dui delijk in het debat naar voren ge komen. Het was zelfs zó a-politiek, dat de communisten hun stem aan het ontwerp niet konden onthou den. De kwestie der schadevergoeding was een ander punt, dat aller aan dacht heeft gehad. Na toezeggingen van de kant der regering wil de Kamer nu de afzonderlijke wet op dit punt afwachten. Maar zij heeft met overgrote meerderheid wel «en amendement aangenomen, volgens hetwelk deze schadeloosstelling niet alleen geldt voor de visserij en aanverwante bedrijven, maar ook voor „andere in aanmerking ko menden". Een verbetering in ver gelijking met het oorspronkelijke artikel. Er zou ovej- allerlei punten uit het debat en over onderdelen van het ontwerp nog veel meer te zeggen zijn. Over de befaamde oester- en mosselproef, over de bijdragen der waterschappen, over de wenselijk heid van de instelling van een ont wikkelingsfonds voor het Deltage bied, en dergelijke. Er zijn talloze vraagstukken, die pas over een aantal jaren zullen gaan spelen en waarover op dit moment nog weinig verstandige woorden te zeggen zijn. Maar dit is van het grootste belang: ieder moet weten, dat zij komen. Wij moeten voorbe reid zijn en gereed staan ze op te vangen. De dringende uitnodiging van minister Algera aan het adres van de provinciale besturen, de ker ken en de vrije organisaties om aan de komende ontwikkeling leiding te geven moet worden onderstreept. Zij die de mensen het naast staan heb ben hier een taak en het is verheu gend, dat deze taak algemeen wordt- gezien. Zo ligt daar dan de Deltawet, het wettelijke raam voor een gigantisch werk in water en modder. Deze ge- nèratle valt het grote voorrecht te beurt, het te mogen uitvoeren. Het is maar een fase in de worsteling der eeuwen tegen de zee, deze vriend èn vijand. En het werk zal slagen, als God ons wil zegenen en wanneer wij bereid zijn en dat zijn wij! de handen uit de mou wen te steken. KANS VOOR GAILLARD "pRANKRIJK heeft weer een ka binet. Het is een allegaartje ge worden en de regeringsverklaring van de jeugdige premier Gaillard is als gevolg hiervan ook de grootste gemene deler van de programma's der democratische partijen, die het kabinet in de Nationale vergadering hebben gesteund. Blijkbaar willen deze partijen de sympathieke Gail lard, die een grote naam heeft als financieel-economisch deskundige, een kans geven om de moeilijkheden van Frankrijk op te lossen en het aanzien van het land in de weste lijke wereld, dat in de afgelopen maanden weer behoorlijk heeft gele den. te verhogen. zeer bekwame mannen en het feit, dat het belangrijk minder leden telt dan normaal het geval is, behoeft voorlopig niet belemmerend te wer ken. Onder de huidige omstandig heden kan een kernkabinet zelfs sneller tot bevredigende resultaten komen, omdat Gaillard enkele spe ciaal omschreven doelen voor ogen heeft: de beveiliging van de valuta, het redden van de economie, een op: lossing voor de Algerijnse kwestie en een grondwetswijziging om een eind te maken aan de vele kabinets- crises in Frankrijk. Het parlement, dat zijn vertrouwen heeft uitgesproken in het program van Gaillard, is echter wispelturig. Daarom zal het optreden van Gail- lards kabinet een voortdurendè strijd om het bestaan zijn. Efficiency-onderzoek produktschap vis en visproducten Na een lange discussie heeft het be stuur van het produktschap voor vis en visprodukten gistermiddag tijdens een openbare vergadering de ontwerp begro ting 1958 met 22 tegen 4 stemmen goed gekeurd. De begroting stuit met een voor delig saldo van 13900. Op aandrang van verschillende leden besloot het bestuur een amendement aan deze ontwerp begroting toe te voegen waarbij voor 1958 een bedrag van 50000 wordt uitgetrokken voor het instellen van een efficiency- onderzoek in het produkt- Een economisch bureau zal met dit on derzoek. dat waarschijnlijk twee jaar zal duren, worden belast Een amendement van de zijde van de groothandel om de heffing op de export te laten vervallen de vaste heffing voor kleinhandela- van 12.50 te verhogen tot 37,5' werd met 23 tegen 3 stemmen verwor pen. Voorts werd besloten, dat het dage lijks bestuur met de adviescommissie voor propaganda zal bestuderen op wel ke wijze een meer effectieve reclame in het buitenland gemaakt zal kunnen wor den voor de Nederlandse visprodukten. Zuidhollandse geref. diakenen vergaderen De diakenen der Gereformeerde Kerken in d-'lolland komen zaterdag 10 november in provinciale diakonale con1 ferentie byeen t- Rotterdam in het Groothanr* elsgebouv de or een vergadering, die om tien uur begint, komen enkele actuele dia konale vragen de orde, o.m. de positie van de diaken in de meerdere vergaderingen. 's ddags om twee uur spreekt ds', H U Buitink. directeur van De Jelburg, over nr^^rwerp „De diakonie en haar taak naar buiten Men verwarb' "^«halve diakenen ook -Mngen. oud-diakenen; kerkelijke --haopelijke werksters gezinsverzorgsters.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2