TURKEN KENNEN GEEN GEHEIMEN Ckefarine,4 Uit Ede komen per dag twaalf nieuwe piano's Televisie in het gezin, wat wil dat zeggen? Geef slachtoffers van sanering kans in de nieuwe polders, vraagt het K.N.L.C. WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 »aar Kei oorlogsdagboek, tan LORD A LAM BROOKE dt rechterhand van WlNSTOM CHURCKHX EIND JANUARI '43 werd het Britse kabinet gebombar deerd met brieven en tele grammen van Churchill. De regering wenste hem terug in Lon den. Sir Winston echter meende, dat hij na de conferentie van Casablanca eerst een gesprek diende te hebben met de Turkse president. Het zou zo zijn. De Turken, zeer ingenomen met het bezoek Churchill, wensten de ontmoeting in Ankara, de hoofdstad, te hebben. Om veiligheidsredenen is de conferentie echter gehouaen aan de grens. Het gesprek van Churchill met president Inönü had ten doel Turkije moderne wapens aan te bieden om het land zo sterk te maken, dat het de Balkan kon binnenvallen zodra de as- mogendheden in het oostelijke Mid dellandse Zee-gebied door de Anglo- Amerikaanse operaties werden bezig gehouden. Churchill was zich zeer goed bewust van de uit- werking, die zijn bezoek aan Turkije zou hebben, I aan de vooravond van de I 4^0 successen in Afrika en Rusland op het moreel van Duitsland en Italië de onderdrukte volkeren in Europa. In trein Op 30 Januari vermeldde Alan Brooke in zijn dagboek, dat hij die dag om een uur 's middags per vliegtuig was aange komen in Ada na in Turkije. Churchill, Brooke en de anderen werden hier ont vangen en reden met een speciale trein ongeveer twintig kilometer naar het wes ten, waar de trein van president Inönü reeds stond te waohten. De president was vergezeld van veldmaarschalk Cakmak Brooke had al spoedig door, dat Cakmak wendg kaas had gegeten van het gebruik van moderne wapens. Hij hield dan ook telkens krijgsraad met zijn adviseurs. De Britse chef-staf kreeg de indruk, dat het, lang zou duren eer Turkije zou zijn ge reedgemaakt om aan de oorlog te kunnen deelnemen. Zorgen maakte hij zioh ook over de slechte verbindingen in het land. die de transporten wel zouden bemoeilij- De ontmoeting in Turkije was echter ?en succesvolle. Churchill was bijzonder opgewekt en geestig en de stemming in de trein, waarin men confereerde, at en sliep, was bijzonder gemoedelijk. „Geheim" Over het bezoek aan Turkije schrijft Brooke: „Bij onze aankomst in Adana ver telde de minister van buitenlandse za ken, die ons begroette, hoe verrukt het Turkse volk was over dit bezoek van Churchill. Ik vroeg hem hoe het moge- li lijk was, want het bezoek en de voorbe reidingen ervan waren toch in het diep ste geheim geregeld; iemand wist toch. dat de Britse minister-president hier was. Maar het antwoord was: „Hoe kan men een gebeurtenis als deze ge heim houden? Natuurlijk weet iedereen Het was verre van prettig, dat de noodzaak van geheimhouding zo weinig indruk op de Turken had gemaakt. De situatie was verre van veilig. Er was zelfs een Duitse fabriek gevestigd vlak bij Adana. Men zou daar stellig van ons bezoek op de hoogte zijn en de Turkse veiligheidsmaatregelen lieten wel wat te wensen. De twee treinen waren met de achtereinden tegen elkaar geplaatst in het midden van een open ruimte, die werd bewaakt door Turkse schild wachten. Ik ging eens een kijkje nemen en vond wat ik verwachtte Het regen de, en iedere schildwacht zat op de hurken met de jas over her hoofd. Hun grootste zorg was niet nat te worden en in de zoveelste plaats kwam de vei ligheid van Winston Churchill....' I Plannen Hoewel het Turkse bezoek slechts een dag zou duren meende Churchill, dat het wenselijk zou zijn nog wat te blijven en Gedurende de conferentie in Casa blanca hadden Roosevelt en Chur chill een ontmoeting met de opper bevelhebbers van de vrije Fransen: generaal Henri Honoré Giraud (linkj) en generaal Charles de Gaulle (tweede van rechts). hij dacht, dat Brooke ook wel behoefte zou hebben aan nadere contacten hier Maar Brooke ontried zijn chef een langer verblijf sterk in verband met het gevaar, dat de minister-president hier liep Plotseling wijzigde Churchill zijn plan nen. Hij kreeg ineens haast om in Cairo terug te zijn, hij had nog veel telegram men te verzenden en brieven te beant woorden, hij kon geen enkele vertraging- meer hebben, hij had eigenlijk helemaal geen tijd om nog naar Cyprus te gaan enzovoort. In allerijl werden er naar Lon den, Kairo en Cyprus telegrammen ge zonden met de gewijzigde plannen. Toen het vliegtuig echter zou vertrek ken bleek de piloot niet te weten, dat hij rechtstreeks naar Kairo zou moeten. Hij zou juist maatregelen treffen in verband met de gewijzigde plannen, toen Churchill hem tegenhield met de woorden,, Neen. keek naar de voorbijtrekkende mannen op de maat van de wilde doedelzakmu- ziek, kreeg ik een brok in mijn keel en een traan rolde over mijn gezicht. Toen ik naar Winston keek zag ik, dat zijn wangen bedekt waren met tranen. Ik schaamde me niet voor die tranen Successen Gedurende de eerste dagen van februari 1943, toen Churchill en Alan Brooke op weg naar huis waren na ruim een maand te zijn weggeweest voor de besprekingen te Casablanca en Turkije voltrokken zioh vier belangrijke gebeurtenissen. Op 2 februari legden de laatste resten van veldmaarschalk Von Paulus' 22 inge sloten divisies bij Stalingrad de wapens neer. Op dezelfde dag liep het eerste Britse bevoorradingsschip Tripolis bin nen met wapens en munitie voor het Achtste Leger, dat via deze nieuw ge opende haven snelle verbindingen had gekregen. Twee dagen later bereikten Montgomery's troepen de zuid-oostelijke grenzen van Tuinds, waardoor het moge lijk werd het Hogere Commando, zoals afgesproken op de Casablanoa-conferentie in werking te doen treden. En op 9 fe bruari boekten de Amerikanen een serie bijzonder grote successen in de Pacific Churchill en Roosevelt de een 68 en de ander 61 kwamen ziek van hun rei zen terug RooseveLt moest slechts enkele dagen het bed houden; Churchill daar entegen had een longontsteking opgelo pen, die hem enige weken op bed hield Zij het dan, dat zijn bed soms meer op een schrijfbureau geleek. Als een Romein Een maand later was het Brooke, die met een griepaanval te kampen had Tus sen 14 en 24 maart was hij in bed. Maar op de 26ste schrijft hij weer in zijn dag boek: TTET BEZOEK aan Turkije is een merkwaardige episode geweest in het leven van Churchill en Alan Brooke. Hun missie verliep echter succesvol. Toen de mannen in februari 1943 in Londen terugkeerden om van daaruit de oorlog verder te leiden kon men wat betreft het Middellandse Zee-gebied betreft gerust zijn: alle voorbereidingen waren getroffen om het pad naar de overwinning te effenen. Zo was hij, Winston Churchill... Tripolis Na een kort bezoek aan Cyprus bleven Churchill en Brooke enige dagen in Cai ro, waar onder anderen Roosevelt tele grafisch op de hoogte werd gesteld var het feit, dat Turkije een „neutraliteit-ten- onzen-gunste" in acht zou nemen er waarin Ourohill naar Brooke's mening weer te optimistisch was wat betreft be loften van aanvallen, d'ie in 1943 zouden plaatsvinden. De volgende stap was een bezoek Tripolis, waar Churchill en Alan Brooke werden verwelkomd door Alexander en Montgomery. Brooke schrijft: „Wij reden naar Monty's kamp, waar hij Churchill en mij een uitvoerige uit eenzetting gaf van de situatie aan het front. Vervolgens liet Monty het gehele hoofdkwartier aantreden en de mannen werden toegesproken door Churchill Ten slotte dineerden wij in dezelfde tent als waarin wij hadden gezeten voor de gevechten bij El Alamein. Het is een prettig gevoel mijzelf terug vinden bij het Aohtste Leger en Monty a die laatste maanden iin welke het gehele aspect van de oorfog in Noord- Afniika is veranderd." Tranen De volgende dag, de 4de februari, be gaven Churchill en Alan Brooke zioh per naar Tripolis, waar op het grootste plein bijna de gehele 51ste divisie stond aangetreden. „De laatste keer, dat wij de mannen zagen, was bij Ismailia, juist na hun aankomst in het Midden-Oosten. Toen hadden zij nog rose en witte gezichten, nu waren het gebruinde krijgslieden, die verscheidene gevechter achter de rug hadden." De beide mannen inspecteerden de aan getreden soldaten en daarna marcheerde de gehele divisie aan hen voorbij. Brooke noteerde na afloop van de oorlog: „Dit was een gedenkwaardige dag. die lik nooit zal vergeten. Toen ik daai stond met Churchill aan mijn zijde er „Ik moest bij Churchill komen. Toen ik kwam was hij in het bad. Hij ving me echter onmiddellijk. Zoals hij daar uit de badkamer kwam met eer grote badhanddoek om zioh heen ge drapeerd deed hij denken aan een Ro meins aanvoerder Hij vroeg me plaats te nemen, terwijl hij zich kleedde. Dat aankleden was een interessante proce dure. Eerst stapte hij in een grote, witte zijden borstrok, vervolgens trok hij witte zijden onderbroek aan. Toen wit hemd, dat weigerde netjes om nek te vallen; met een koordje m het worden gesloten. Het haar thans wat er van over is kreeg bijzondere behandeling; hij sprenkelde wat odeur op zijn zakdoek en veegdi dat over het hoofd. De weinige haren werden geborsteld en keurig gekamd Het laatste kwamen broek vest en jas aan de beurt. En intussen had hij de hele strategie van Noord-Afrika be handeld...." (Nadruk verboden. Copyright Rotterdammer-Kwar tet-ABC-Press). Kermisreizigers llET BEZOEK van Churchill. Alan Brooke en hun gevolg aan Turkije moest onder strengste geheimhouding plaats vinden. Het was daarom dat Alan Brooke en de militairen in het gevolg niet in uni formmaar in burgerkleding zou- Geen van de militairen bezat deze kleding en dus werd de Engel se ambassadeur in Kairo verzocht enige kostuums af te staan. Brooke schrijft in zijn dagboek: „lk heb vaak moeten denken welke indruk de Turken van ons hebben gekregen toen zij ons zagen in die vreemde kleren. Wilson bij voorbeeld kon onmogelijk het pak van Lampson helemaal vullenhij leek op een aanstaande moeder Ik droeg een pak van Lamp son. Mijn benen waren echter veel korter dan die van Lampson. Voor al met de broek had tie veel last- Ik had haar opgebonden tot onder mijn armen; zij stuitte onder m'n oksels Het vervelende was, dat de bovenkant van de broek boven mijn vest uitkwam. Wij leken meer op kermisreizi gers dan op een militaire dele- 4 voudige bestrijding van pijnen en griep 0e 4 geneesmiddelen van Chelarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde len falen. Sowjet-voetballers kregen geen visa (Van parleonentsredactie) Minister Duns heeft bevestigd, dat hij visa heeft geweigerd aan spelers en of ficials van een So wj et-Russisch voetbal team, dat bereid was op uitnodiging van enige Nederlandse clubs, met instemming van de KNVB, hier voetbalwedstrijden te spelen. Inderdaad, aldus minister Luns in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid G. Wagenaar (comm.) heeft de regering besloten het beleid, dat ze sinds het gebeurde in Hon garije heeft gevoerd ten opzichte van contacten met de sowjetunie op cultu reel, wetenschappelijk en sportief terrein, enigermate te verzachten. Maar met be trekking tot Russische deelneming aan sportwedstrijden heeft de regering ge meend voorlopig niet verder te moeten gaan dan daarin alleen te bewilligen, wanneer aan drie wedstrijden ook door onderdanen van andere naties wordt deel genomen. Dit zou bij de betrokken voet balwedstrijden niet het geval zijn ge weest. -fenis delen. Het hof van Aix en Provence in Frankrijk heeft ex-koning Michael van Roemenië gelast de nalaten schap van zijn vader, koning Carol, te delen met Magda Lupescu, de derde vrouw Carol en diens zoon uit zijn eerste huwelijk, Mirceau Lambrino, boetebinder te Parijs. MINISTER ZIJLSTRA BIJ RIPPEN Miep Simonis uit Den Haag won het Rippen-pianoconcours 1957 ONZE BAKKER heeft óók televisie. Hij is een trouw lezer van ons blad en de NCRV is „zijn" omroep. Dat wil niet zeggen, dat hij alleen naar NCRV-avonden kijkt, natuurlijk niet. Wanneer soms onze wegen zich kruisen boven 'n halfje bruin en drie krentenbollen, wil hij wel eens een hartig woordje wisselen over „de voorstelling van gisteravond". Hij kritiseert mijn commentaren, en ik luister zorgvuldig naar de zijne, want ik kan altijd leren van zijn visie. Hij is een fair man, want als wij het niet eens kunnen worden, groet hij éven opgewekt en gaat hoofdschuddend verder, zonder zijn glimlach te verliezen. W Maar minister Zijlstra heeft gristeren nog meer gedaan. Hij heeft ook geluncht in de prachtige nieuwe kantine van d< fabriek. En hij heeft frisse koele wijn ge dronken op het heil van onze enige pia no-industrie. Vooraf een minister i« toch weA een wijs mens om te spreken al vorens te drinken heeft minister Zijl stra geïmproviseerd. Niet op de piano, maar tussen de piano's in. Het thema was „Op de grens van economie en kunst" of „De ontmoeting tussen economie en Na die improvisatie weten we eigenlijk niet meer waar de grens ligt. Want de mi nister heeft met zoveel klem beweerd dat er ook in de beoefening van de economi sche wetenschappen zoveel schoonheid ligt, zoveel symmetrie en harmonie ge vonden wordt, dat we haast geneigd zijn van de kunst naar stappen. In die improvisatie Oude genever van WYNAND FOCKINK SUPtKIBUR 40°/o - EXTRA 37°l0 HET KONINKLIJK Nederlands landbouwcomité heeft een rap port uitgegeven over de uitgifte van nieuwe gronden en de sanering van de kleine landbouwbedrijven. Om- in het recente verleden de be drijfsomvang van de landbouw bedrijven weer met nadruk is ge noemd als het centrale probleem bij de agrarische produktie, achtte het K.N.L.C. het gewenst de voorlopige conclusies uit het rapport te publi- n van deze conclusies ls, dat he' uitgiftenstelsel in de nieuwe polders dienstbaar gemaakt moet worden aa bevordering van de sanering van oude land. Gepleit wordt voor uitgifte in eigendom ten behoeve van degenen, die hun bedrijven ten gevolge van de sanering moeten verlaten. Bij deze uitgifte moet tegenover de INISTER ZIJLSTRA drukte op de knop. En toen hoorden we een kort klank beeld van de pianobouw, van het getimmer met houtjes, via het inzetten var snaren en het stemmen tot een schoon klinkende fuga van Bach Dat was eigenlijk de belangrijkste handeling die minister Zijlstra gisteren in de Pianofabriek Rippen te Ede moest vervullen, toen hij de uitbreiding dezer fabriek opende. Voor de Ned. industrie een belangrijke handeling voorwaar. Voor de vele bij de opening aan wezigen een verrassend resultaat van een drukknopsysteem. minister overigens niet de fabrieksdirec teur Joh. Rippen hartelijk geluk te wen sen met dit grootse resultaat en hem als troost de ministeriële woorden mee te geven: „In het Ned. produiktie-apparaat moet de middelgrote onderneming een vaste plaats blijven innemen." Joh. Rippen zelf verwelkomde natuur lijk iedereen en toen we hem zo in de loop van de dag eens vroegen wat nu wel een middelgrote onderneming is, zei hij alleen maar: „We hebben een produktie van 12 piano's per dag, buiten de vleu gels". En dan begrijpt u wel dat we de grens niet meer weten tussen middelgroot en groot. En u begrijpt ook wel, dat er voor zo'n fabriek, die in 1937 heel klein in Den Haag is begonnen en nu 180 man Dersoneel heeft, wed een groot gebouwen complex nodilg is, dat door architect H. I Messellnk te Bennekom en door bin nenhuisarchitect Mutero te Rotterdam oiekfijn is verzorgd. Burgemeester Oldenihof van Ede had een nieuwe slagzin uitgevonden: „Ede en Rippen zijn harmoniërende begrippen". Als een goede sinterklaas bood hij de heer Rippen een grote bungalow uit suiker goed aan, in de vorm van een R. Waar bij natuurlijk niet gedacht moet wor den dat de Rippen-piano's iets met sui kergoed hebben te maken. Integendeel, dat werd wel gelogenstraft door de heer Goldschmeding namens de Bond van Pia nohandelaren. die het produkt prees. Evenals een andere heer Rippen, drie niet als broer maar als afgevaardigde van de 30 handelaren in Rippen-piano's sprak en een enorme verlichte wereldbol aanbood Nu kan de fabriek tenminste zien waar de landen en steden liggen, waarheen de Rippen-piano's worden geëxporteerd. Bij een volgende gelegenheid wordt natuur lijk ook nog een vertichte Spoetnik aan geboden. Ten slotte gaf de hoofdstemmer Kamphuis namens het personeel een door prof. v. d. Bergh gemaakt schilderij aan. voorstellende de harpspelende David voor koning Saul. En als personeelslid beklemtoonde hij heel juist dat "noch Saul (de luisteraar), noch David (de kunste naar) iets zouden kunnen zonder die naamloze instrumentmaker. Een rondgang door de fabriek^ werd een opeenvolging van verrassingen op een terrein van 5000 m2. Een volkomen gera tionaliseerde produktie, waarbij er toch een kunstwerk ontstaat. Het oude am bachtelijke is verdwenen, het resultaat is er echter niet minder om. gegadigden uit de saneringsgebieden in deze zin soepelheid worden betracht, dat de praktische vakbekwaamheid meer gewricht wordt gegeven en de mogelijk heden van de borgstelling worden ver- Over de saneringen in de gebieden met kleine bedrijven wordt opgemerkt, dat de bedrijven met een relatief kleine opper vlakte zich meer moeten gaan speciali seren op produkten, die weinig grond nodig hebben. Er zal in deze gevallen een zekere ontmenging van het gemengde bedrijfstype moeten plaats hebben. Ver der zullen de grotere bedrijven zich ln de eerste plaats behoren toe te leggen op de akkerbouw en de rundveehouderij Ter financiering van de aanpassing van de bedrijven die een sanering hebben ondergaan zullen, speciaal met betrek king tot gebouwen en Inventaris, ruime mogelijkheden moeten worden geboden voor het verkrijgen van kredieten of sub sidies op gemakkelijke voorwaarden. Pianoconcours gedemonstreerd door een pianoconcours, dat hij ter gelegenheid van deze feeste lijke opening Ede had de vlaggen uit en extra politicmannen op de been had georganiseerd. Niet minder dan befaam de musici als Willem Andriessen, Cor de Groot. George van Renesse, Jean Frans- sen en Wouter Paap vormden de Jury Die had de keuze uit vijf pianospelende kan didaten, aangewezen door de conservato ria. Het waren de dames Simonis en Jos- selrin de Jong en de heren J. Wijn. Hans Bonte en D. Blok. Willem Andriessen was vol lof ovt Maar verleden week was ik degene, die hoofdschuddend achterbleef, waait zijn uitspraak van toen had mij tot nadenken gestemd. Er was de avond tevoren dramatisch spel uitgezonden, het handel de over de laatste nacht var een aantal politrieke gevangenen in een Duitse ge vangenis na de mislukte aanval op Hitler. „Tja" zei de bakker, „het was indirect wel mooi, maar om nou te zeggen dat je je er mee kon amuseren, néé. En ten slotte heb je het ding toch voor je ar ment. waar of niet?". „Je hebt dat ding, dat televisietoestel, ten slotte voor je amusement." Zo zegt het onze bakker en zo zeggen het vele. vele televisietoestel-bezitters mèt hem. Dit is niets bijzonders, want het is precies dezelfde gedachte, waarmede wij 01 de jaren twintig ijverig „kristalletjes" •overden om de pret van „muzie de lucht te halen". Maar intussen staan wij dan nu te kijk met onze hardnekkige bedoeling, de tele visie als „cultureel medium" te willen propageren. Op m'n eentje heb ik bij vele andere televisiekijkers, die ik in de gauwigheid kon bereiken binnen het bestek var paar dagen, een soort „bliksem-enquète" gehouden en het bleek mij nog weer, dat het inzicht van onze bakker heus niet apart staat. Een televisietoestel betekent voor v weg de meeste gezinnen een amusements- bron en hoe vrolijker en gezelliger de programma's zijn, hoe dankbaarder waarderender de kijkers. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.1 ram 7.45 Morgengebed en liturg kal 8.00 Nw wcerber 8.15 Gram 8.50 V d vrouw 9.35 Ws st 9.40 Soboolradio. NCRV: 10.00 Gram 10.30 ïrgendienst. KRO: 11.00 V d zieken 11.45 Fr. ansons 12.00 Middagldok-noodMok 12.03 Lichte iz 12.25 V h platteland 12.35 Land- en tuln- uwmeded 12.38 Ballroomork 12.55 Zonnewij. r 13.00 Nws en kath nws 13.20 Pianoreciu 40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram 14 45 V c 15.15 Kamerork en sol 16.00 Bijbelle 16.30 Slrijkkw; 17.40 Beurst 18.15 Toe 17.00 V d jeugd 17.30 Gra r w.45 Gram. raak en volkszang 18.45 Leger d r 19.00 Nws en wcerber 19.10 C 1.15 Gram 19.20Sociaal perspecti 10.00 Radiokrant 20.20 Gcvar pro 22.00 Tijdstrifteiïkron 22.10 Gra nc 23.00 Nws 23.15 Gram 23.55 21.45 Gram 22.30 Orgclco 24.00 Dagslui Hilversum II, 298 m. AVRO: Gym 7 20 Gram. VPRO: 7.50 Dage 8.00 Nws 8.15 Gram 9,00 Gym 13.15 Meded of grair 13.55 Bcursber 14.00 Mez» 14.30 V d vrouw 15.00 Gra 16.00 Gram 16.30 Lichte mu uit Londen 19.00 V d kleuters 19.05 G< 20.00 Nws 20.05 Omr ork en sol 21.05 Oot Silas, hoorspel 22.40 Act 22.50 Sportact 23.00 Nws 23.15 Bcursber van New York 23.16 A( of gram 23.25—24.00 Discotaria. Tclevlslcprogr. KRO. 20.15 Gastenboek ±20,3 v roemde het peil der kandidaten, heit spel peil dan. Maar de Jury had toch moeten kiezen. Als eerste was dat de 23-jarige Miep Simonis uit Den Haag, een oud-leer linge van het Rotterdams Conservatorium en than6 studente in Wenen. Jammer dal Miep Simonis gisteren weer terug moest naar Wenen. Zij kon nu niet de mooie Rippen-piano in ontvangst nemen als prijs Haar oudeTS hebben het voor haft gedaan- En Jan Wijn uit Amsterdam kreeg een eervolle vermelding van de jury. Of hij in nature nog Iets kreeg ver melden de gegevens niet. Wel dat dr. J Hulsker de minister van O. K. en W ver tegenwoordigde En ook dat ze ln Lapland ook op Nederlandse Rippen-piano's spe len. Gelukkige Lappen toch. Dat is de praktijk, of we nu willen of niet. Maar daartegenover staat de theorie, die men wel kaai betogen, maar moeilijker waar maken. Zo lezen wij bijv. hoe ror. A. B. Roosjen in het hoofdartikel van de NCRV- Omroepgids van deze week ook schrijft over dat onderwerp „de televisie in het gezin". Hij schenkt vluchtig aandacht aan een besohouwioig over een Amerikaans rapport in deze, maar besluit dan met een eigen uitspraak: „Wanneer wij, getrouw aan onze roeping, dit nieuwe instrument gebruiken willen om de hulskamers bin nen te dringen met het Woord van ge nade en blijdschap, behoeven wij ons niet te laten weerhouden door vrees voor het uitblijven van enig resultaat, omdat wij de belofte kennen: „Het Woord zal hdet ledig tot Mij wederkeren, maar het zal doen wat Mij behaagt en dat volbrengen, waartoe Ik het zend". Een heel mooie uitspraak, vol vertrou wen. Maarin hoeverre wordt „dit nieuwe instrument" inderdaad gebruikt „om de huiskamer binnen te dringen met het Woord van genade en blijdschap?" Met één of tweemaal tien minuten avond wijding per week, een heel spaarzame kerkdienst-ui tzending en een doodenkele keer een uitzendioig, waaraan enige reli gieuze gedaohte ten grondslag ligt? O neen, wij verwachten van de NCRV hens niet, dat él haar uitzendingen door drenkt zjjn van de Evangelieboodschap, dat zou misschien veie kijkers afschrik ken, maar een probleem als dit afdoen met een dergelijke retorische opmerking, lijkt ons ten enenmale onvoldoende. Daar over praten we morgen verder! COMMENTAAR Kijkje in Rome In een Eurovisie-uitzending welke vrij behoorlijk overkwam, hebben we gister middag de opening van de buitengewone zitting van de Assemblee der EGKS op het beeldscherm ontvangen. Het belangrijke van zo'n uitzending is, dat de vrij droge krantenberichten, welke de redevoeringen, daar gehouden, handelen, als het ware een levende il- istratie krijgen en daardoor misschien eer interesse opwekken. De Italianen weten goed weg met imerawerk en beeldvoering: ze slaagden wel in, ons een indruk te geven van het machtige parlementsgebouw in Rome, van binnen amphitheatersgewijze is ingericht. We zagen het militaire vertoon, waar mede de Italiaanse president aan de in gang werd ontvangen en de typische roe- gheid van zo'n parlement-achtige zitting, laarin altijd wel enige mensen heen en eer lopen, waar fotografen ettelijke plaatjes schieten en het ene Assemblee lid zich kennelijk zit te vervelen, terwijl het andere totaal verzonken is in wat de tolk hem of haar via de koptelefoon in et oor spreekt. We hoorden de (Duitse) rede van de voorzitter en de zuidelijk-drukke toe spraak van de Italiaanse president en we ten dut, dat en hoe er vergaderd wordt Ds. H. Th. vaai Reenen gaat vanavond 1.20 uur voor ioi de Geref. kerk te Lichtenvoorde; dankstond voor gew«3 en arbeid. De NCRV zendt deze dienst uit. Om half tien begint een concert door het Concertgebouworkest o.l.v. Carlo Maria Giulioil. Symfonieën van Haydn en Tsjai- kowski staan op het programma. Over de zeoider Hilversum II biedt de VPRO van half 8 tot 8 uur het programma „Rijp en Groen"; om 8.57 uur kunt u ook luisteren naar het VARA-hoorspel „Ver dwenen alibi" door S. de Vries Jr. be- »rkt. De wekelijkse televisie-toneelavond wordt nu door de AVRO verzorgd. Om 8.25 uur kunt u kijken naar het blijspel „Voor donderdagavond twaalf uur, Mylord" door Constance Cox, naar een verhaal van Oscar Wilde. Dit spel lijkt ons niet geschikt voor jonge ogen. Hps uit het buitenland Het hoorspel, dat Brussel Vlaams van avond uitzendt over 324 m., ia getiteld: „De rechter en de Gouverneur". Onder leiding van Franz Marszalek geeft het Keulse Omroepsymfonie-orkest de Duitse zender 309 m. (971 kHz) vanavond om half acht een concert m.m.v. enkele solisten. Werken van Künneke, Debussy, Tsjaikowski en Dvorak staan op programma. Wilt u een symfonieconcert horen, dan t u om 8 uur afstemmen op de Engelse Home .Service (434 m.). waar het BBC Symfonie-orkest concerteert o.l.v. Jascha Horenstein. U hoort o.m. de Symfonie (1935) van Walton.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7