Kans op inwilliging van de verzoeken niet gunstig AM STLEVEN levensverzekering Financiële toestand verhindert dempingen Ouderdomsbepaling van resten uit laatste 50.000 jaar Agenda voor Leiden NTEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 De scholenbouw in LEIDEN Minister is verzocht, uitvoering van tien urgente punten mogelijk te maken T~)E WETHOUDER VAN ONDERWIJS deelt in zijn hoofdstuk van de memorie van antwoord van B. en W. mee, dat voor 1957 urgentie is verkregen voor de bouw van een openbare kleuterschool in de Rooden- burgerpolder, een rooms-katholieke kleuterschool in Noord, een openbare u.l.o.-school in de Roodenburgerpolder, een prot.-chr. kleuterschool in het Rijnsburgerwegkwartier en voor de uitbreiding met 5 lokalen van de nog te bouwen rooms-katholieke meisjesschool voor b.l.o. aan het Philosophen- pad Er werd toestemming verleend om de urgentie, die eerder werd ge geven voor een openbare lagere school in het Rijnsburgerwegkwartier, te gebruiken voor een lagere school in Noord en de urgentie, verstrekt voor een Montessori-school in de Roodenburgerpolder, te gebruiken voor de openbare u.l.o.-school in die wijk, die in totaal veertien lokalen en een overblijflokaal zal bevatten. Voor volgend jaar werden aangevraagd of opnieuw aangevraagd: 3 openbare kleu terscholen, namelijk in Zuid- Wc het centrum en in Noord, 2 rooi tholieke kleuterscholen, namelijk in Zuid west en de Roodenburgerpolder, een Ge- ref. kleuterschool voor Zuid-West, een Hervormde kleuterschool voor Zuid- West, 3 openbare lagere scholen, name lijk voor het Morskwartier, het Rijns burgerwegkwartier en voor Noord, een r.k. lagere school voor Zuid-West,'uit breiding van de Hervormde lagere school in de Roodenburgerpolder, de Rudolf Stoinerschool in het Rijnsburgerweg kwartier, een openbare u.l.o.-school in Noord, een r.k. u.l.o.-school in het cen trum, een centraal gymnastieklokaal in Zuid-West, een dito -aan de Oppenheim- straat en een gymnastieklokaal bij de openbare lagere school aan de Willem de Zwijgerlaan. Dit jaar heeft de gemeente geen Gratis dierflguurtjes bij ZAANHAGEL! Vraag inlichtingen bij Uw winkelier voor het verkrijgen van 10 plastic dierfiguurtjes in ivoor-en transparante kleuren. Uw kinderen zijn er dc hele ST. ZAANHAGEL de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola Een liid van de Leidse raad heeft, blij kens de memorie van antwoord van B. en W. op de begroting voor 1958, gevraagd, hoe het staat met de voorbereiding van het plan tot demping van de Langegracht. Ook is de vraag gesteld, wanneer de dem ping van het laatste stuk Levendaal nu eens kan worden tegemoet gezien. Bij de voorbereiding van het plan Lan gegracht vormt de afvoer van koelwater van de lichtfabrieken een grote moeilijk heid. B. en W. hebben nu opdracht ge geven aan de directeur van gemeentewer ken, het plan uit te werken, waarbij er van uitgegaan kan worden, dat dit koel water op de Maresingel zal worden ge loosd. De demping kan echter niet eerder tot stand komen dan nadat de nieuwe koel waterafvoer klaar is. De bestedingsbeperking geeft het college niet de vrijheid omtrent de demping van het laatste stuk Leven daal een voorspelling te doen, af gezien nog van de weerstanden, die de plannen tot demping de laatste tijd opnieuw hebben opgeroepen. Andere leden vragen, hoe het staat mei de onderhandelingen met de eigenaren over de demping van de sloten achter de Kanaalstraat en de Cosijnstraat. Hei antwoord van het college is. dat in sep tember van dit jaar met de betrokken eigenaren in beginsel overeenstemming is bereikt. B. en W. zullen hun standpum zo spoedig mogelijk bepalen. Wat de dempingen betreft komt vanzelfsprekend ook de Uiterste gracht ter sprake. Mede in verband met de financiële omstandigheden kunnen burgemeester en wethouders nog niet bepalen, wanneer de uit voering van dit werk ter hand kan worden genomen. Binnenkort hopen zij de raad een voorstel, dat hierop betrekking heeft, te doen. verzoek bereikt om aan de minister van onderwijs mee te delen, welke scholen in 1958 moeten worden ge bouwd. Hoewel B. en W. menen, dat zjj deze opgave toch moeten inzen den, nemen zjj aan, dat de kansen op inwilliging van de verzoeken niet gunstig staan. Urgentieverklaringen zijn verkregen voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de rooms-katholieke meisjesschool voor b.l.o. aan het Philsophenpad en voor een gymlokaal bij de openbare school aan de Damlaan. Lokalen De vraag is gesteld, hoeveel lokalen bij het openbaar en bijzonder onderwijs op 1 juli van dit jaar niet of slechts voor een deel van de dag voor onderwijs doeleinden in gebruik waren. Het ant woord van het college luidt als volgt: Bij het openbaar onderwijs waren op 1 juli 1957 5 lokalen nog niet of slechts voor een gedeelte van de dag voor on derwijsdoeleinden in gebruik. Van deze lokalen zijn er 3 thans voor onderwijs doeleinden in gebruik genomen; verder is r lokaal in gebruik bij de dienst Be scherming Burgerbevolking en 1 lokaal bestemd voor consultatiebureau voor zuigelingen. Bij het bijzonder onderwijs waren op die datum, voor zover bekend, 10 loka len niet of slechts voor een gedeelte van de dag voor onderwijsdoeleinden in ge bruik. Van die lokalen is bekend, dat er 2 per 1 september voor onderwijsdoelein den in gebruik zijn genomen en dal hei in het voornemen ligt, 3 lokalen te ge bruiken voor de tijdelijke huisvesting van een school voor b.l.o. De overige 5 loka len liggen in de oude bebouwing ver spreid over 5 scholen Is het niet mogelijk, nu de bouw van nieuwe scholen moeilijker zal worden, tjj'deiyk de meest urgente gevallen te helpen door meer klassen van een lokaal gebruik te laten maken (bijvoorbeeld door een klas alleen 's morgens en een an dere alleen 's middags les te geven)?, zo vraagt een raadslid. Deze mogelijkheid is er wel en wordt in een enkele gemeente ook toegepast Dit middel om de moelijkheden het hoofd te bieden is evenwel op pedagogische en onderwijskundige gronden zó ongewenst te achten, dat het slechts in het uiterste geval, en dan tijdelijk, mag worden toe- Financiering Enkele leden herinneren eraan, dal de minister van binnenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de gemeentebe sturen zich voor de financiering van de scholenbouw tot de minister van onder wijs kunnen wenden, als hun eigen mid delen tekort schieten. Op de vraag, of Leiden dergelijke stappen heeft onder nomen. wordt geantwoord, dat de mi nister is vèrzocht de bouw van de vol gende scholen en lokalen financieel mo gelijk te maken: 1) r.k.-school voor woonwagenkinde ren aan de Broekweg; 2) 3 hulplokalen voor het r.k. onder wijs in zuid-west. 3) 2 hulplokalen voor het openbaar onderwijs in noord; 4) openbare school aan de Oppenheim- 5) 3 lokalen bij de r.k. school aan de Franchimontlaan; 6) r.k. school aan de Oppenheimstraat; 7) openbare school aan de Sumatra- 8) openbarè kleuterschool aan de Roo- denburgerstraat; 9) gymnastieklokaal bij de openbare school aan de Damlaan; 10) r.k. meispjesschool voor b.l.o. met gymnastiekzaal aan het Phtlosophenpad Djt verzoek is nog zonder resultaat ge bleven. Onlangs is een gelijk verzoek tot de minister gericht voor de openbare kleu terschool aan de Burggravenlaan. Prof. Waterbolk in Oudheden Prof. dr. H. T. Waterbolk uit Groningen sprak gisteravond in het Rijks museum van Oudheden over de C 14-methode, waarmee de absolute ouder dom van organische overblijfselen uit de laatste 50-000 jaar met vrij grote nauwkeurigheid kan worden bepaald. Men dankt deze methode aan de ontwikkeling van de kernfysica in de Verenigde Staten gedurende de tweede wereldoorlog. De in de organische resten nog aan wezige radio-activiteit welke berust op het gehalte aan de radio-actieve isotoop C 14 van de bewuste- stof, is een maat voor de t(jd, die verlopen is sinds het afsterven. Hout, houtskool en verkoold graan zijn zeer geschikt voor de bepa lingen. De van Libby (Chicago) afkom stige methode is in Groningen door prof. dr. H.<dc Vries geperfectioneerd. Prof. Waterbolk gaf in zijn lezing een overzicht van enkele belangrijke resul taten, d'ie reeds zijn bereikt. Zo blijkt de aanvang van het NeoMthicum 1000 1500 jaar vroeger te zijn dan men tot nu toe aannam. Reeds 4000 v. Chr. zijn de Limburgse lössgronden bewoond door een landbouwend volk, dat van zwaar eiken hout grote gebouwen van 30 x 6 meter wist op te richten. Vergelijkbare vondsten op de Balkan (o.a. te Vinca, in de omgeving van Bel grado) blijken even oud te zijn. In het oorspronggebied van de neolithische cul turen, het Nabije Oosten, zijn nog vroe gere dateringen verkregen. In Jericho is reeds omstreeks 7000 v. Chr. een pre- keramisohe neolithische cultuur. De be trokken metingen te Londen zijn te Gro ningen bevestigd. Bevestigd Aan de andere kant blijken de bestaan de inzichten over het einde van de laatste Ijstijd geheel te worden bevestigd. Deze berustten op tellingen van wargen, dit zijn jaarlaagjes in Oostzeeedimenten. Pas ca. 7000 v. Chr. treedt de definitie ve klimaatsverbetering In en verdwijnt dc subarctische flora en fauna. Een belangrijk probleem, in verband met de studie van het Palaeolithicum vormen de duur en de indeling van de laatste ijstijd. Hierover worden thans allerlei metingen gedaan. Bij Pesse in Drenthe werd enige jaren geleden een met vuur uitgeholde boom stam, kennelijk een kano. gevonden. Vol gens het stuifmeelonderzoek van de laag. waarin het vaartuig gevonden zou zijn. zou het zeer oud, ca. 6000 v. Chr. moeten zijn. Het voorwerp was echter door drag lines omhoog gehaald en ook als de diepte-opgave juist zou zijn geweest, was er nog de mogelijkheid dat het door zijn gewicht later in het veen was weggezakt Het C 14-onderzoek bewees echter, dat deze kano inderdaad reeds 8000 jaar oud was. Het is het oudst bekende vaartuig ter wereld. Ook voor jongere perioden, die reeds als Egypte in het licht der historie vallen, kan de C 14-methode waardevol zijn, bij voorbeeld voor de datering van grafheu- Zo kon een probleem betreffende de ouderdom van een bepaalde groep brons tijd-vondsten uit N.-Brabant door het C 14-onderzoek worden opgelost. Zij da teerden niet uit het allerlaatste, doch juist uit het begin van de bronstijd; een verschil van bijna 1000 jaar! Andere te vens moeilijk verklaarbare verschijnselen konden nu zonder moeite worden begre- Zo ligt de waarde van de C 14-methode vooral ook daarin, dat ze op elk gebied der pre-historie tot een kritische herbe schouwing van de chronologische gege vens leidt. Huisvesting en accountantsdienst naar Hooigracht 79 Dit is het pand Hooigracht 79, het voormalige woonhuis van de familie Tieleman, waar binnen niet al te lange tijd het bureau huisvesting van de gemeente en de gemeentelijke accountantsdienst worden onderge bracht. De dienst van gemeentewerken heeft reeds een plan bij B. en W. ingediend om het perceel aati deze bestemming aan te passen. Een en ander deelt het college mee in zijn memorie van antwoord op vragen van enkele leden. Foto N. van der Horst. Gepensioneerden waren bijeen De Leidse afdeling van de Algemt Bond van Gepensioneerden hield onder leiding van de voorzitter, de heer Ant. Metz, een vergadering in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Het ledental, dat steeds ongeveer dertienhonderd is ge weest, is de laatste tijd iets gedaald, naar uit een mededeling van de voorz. bleek. Tijdens de vergadering sprak het hoofd bestuurslid, de heer J. Betzema uit Haar- Itm, over de pensioenwetten in het al gemeen. Spr gaf in korte trekkei pensioenregeling sinds 1922 weer. merkte op, dat de huidige berekening er niet gemakkelijker op is geworden. Zij die moeilijkheden hebben bij de berekening van hun pensioen, kunner zich wenden tot de secretaris van he' hoofdbestuur. De heer Betzema ging vervolgens na der in op de algemene ouderdomsvoor ziening. Hij noemde het onbillijk, dat het gedeelte van het pensioen dat als huurcompensatie moet gelden, niet drii procent is van het pensioen maar vai het ouderdomspensioen. Hiermee wor den de gepensioneerden achtergesteld bij de ambtenaren in actieve dienst. Voorts sprak de heer Betzema zijn ontevreden heid uit over het feit, dat er geen glij dende loonschaal op het pensioen wordl toegepast. Hij hoopte, dat het eindrap port van de commissie-«Van Poelje ver betering zal brengen. Gevonden voorwerpen in Leiden In oktober zijn de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven: portemon- naie, rijwielpomp, aktentas, sjaal, vulpen, regenjas, bril in étui, armband, autostep, legertas, damestasje, handschoenen, arm bandhorloge, contactsleutel, Lipssleutel, kindertrui, jongensjekker, schooltas, por tefeuille, duimstok, gymschoenen, toilet tasje, gouden ring, tafellaken, riem, pa- rapluie, dameshoed, zak met bloembollen, taalboek, autoband, regenbroek, broche, pyama's, jongensbroek, hancitas, volley balschoenen, babysokjes, muntbiljet, bankbiljet, damesschoen, siervelg van eer auto, ketting met slot, sleutels, alpino- Inlichtingen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, in gang poort, op woensdag- en zaterdag middag tussen 14 en 16 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden strekt Woensdag Schouwburg. 8 uur: „Libteris Sacrum' opvoering toneelstuk. Gehoorzaal. 8 uur: „Jong en Jolig op tournee", toneelstuk „Geef ons maar de Consistorie Lutherse kerk. tot 5.30 en 7 tot 10 uur: verkoopdag dameskrans Evang. Lutherse Gemeente. Prediker, 8 uur: vertoning van film „Waag het in het geloof". Stadsgehoorzaal, 8 uur: reisbureau Lis- sone Lindeman, Mary Pos, reisjournaliste, over: Sprookjestocht om de Middellandse Zee. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: „Jong en Jolig op tournee" en toneelstuk „Geef ons maar de ruimte" Consistorie Luther kerk, 7 tot 10 uur: verkoopavond dameskrans Evang. Luther se Gemeente. Schouwburg, 8 uur: „Litteris Sacrum" opvoering van toneelstuk. De Lakenhal, 8 uur: K. en O., demon stratie en concert op Europese muziek instrumenten onder leiding van Dirk J. Balfoort, dir- museum-kamerorkest Den Haag. Volkshuis, 2.15 uur: mej. M. Macintosh, hoofdredactrice van „Ons Gezin", over „Omgang met mensen". Collegezaal gebouw 10 Academisch zie kenhuis, 3.15 uur: opening studenten paviljoens aan Piet Paaltjenspad. Prediker, 8 uur: vertoning van film Waag het in het geloof". Het gulden Vlies, 10 tot 22 uur: firma C. Vermeulen, demonstraties boekhoud systeem. Grote Vink te V ledenvergadering Vrijdag Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 gebed. h o te n, 8 uur: de Vespachib Prytaneum, 8 uur: cursus onder leiding tha la Croix-Hansen. Anat.-embr.-laboratorium, 8 O., vervolg van cursus „Enkele aspecten van het rassenvraagstuk", dr. J. W Sohuite Nordholt en dr. J. J. Buskes. Academiegebouw, 4 uur: inaugurate dr. W T. van Est. Het Gulden Vlies, 8 uur: a.r.-kiesvereni ging wijk 1, jaarvergadering. Remonstr. kerk Hoogl. Kerkgracht, uur: ds. W. Maokenzie, Remonstr. predi kant, over „Vragen rondom ons le' einde". De Beukenhof, Oegsbgeest, 3 tot 5 receptie van J. W. Henny ter gelegenheid van het 40-jarig directeurschap Leid< Dagblad. Schouwburg, 8 uur: opvoering var „Iphigenie auf Taurls" van Goethe door Ruhr Festspiele. Het Gulden Vlies, 8 uur: schoonheids demonstratie. Zaterdag Luxor, 3 uur: K. en O., filmserie. Perron 3 busstation Leiden, 2.05 uur afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhisto rische Vereniging, vertrek naar mossen- excursie Huys te Warmont. Lakenhal, 8 uiir: afdeling Kon. Ned Toonkunstenaars vereniging, concert. Schouwburg, 8 uur: toneelopvoering Litteris Sacrum. De stad Rome, te W a rm o n d, 2.30 u. jaarvergadering gewest Zuid-Holland K.N.S.B. Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg, 2 tot 5 uur: tentoonstelling van afbeeldingen van Paul Schuitema, tot 7 december. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest word! waargenomen door'de apotheek Boekwijt. Breestraat 74, telefoon 20552, de Haven apotheek, Haven 18, telefoon 20085, en de apotheek te Oegstgeest, Wllhelminapark 8, telefoon 26274. Leidse begroting in de raad Volgende week woensdag om 2 uur be- ;int de behandeling van de begroting oor 1958 in de Leidse raad. De vergade- ing zal zo nodig worden voortgezet woensdagavond 8 uur, donderdag 14 no- 'cmber om 2 en 8 uur, vrijdag 15 novem- ier om 2 en 8 uur en maandag 18 novem- dat nog •eidingsplan Leiden-Zuid-West wórdt voorbereid, alsmede een voorstel inzake itstellen van een verordening voor tijdelijke regeling van een tegemoetko ming aan gemeentepersoneel in de kosten geneeskundige verzorging, Poppenspel voor Leidse scholieren De leerlingen van de Leidse middel bare scholen hebben maandagmiddag en gisteren in de Schouwburg kunnen ge nieten van het Salzburger Marionetten theater. De jeugd had grote bewondering het spel met de poppen, uitbeeldend de idylle Bastien en Bastienne van Mo zart, eine kleine Nachtmusik van de zelfde componist en de notenkraker-suite van Petèr Iljitsch Tschaikowsky. Beide middagen was de schouwburg tot de laatste plaats bezet en was er lang durige bijval. Op de verjaardag van Oud-Leiden Dr. Vlam sprak over Leids muziekleven van 1575-1625 OP 5 NOVEMBER was het 55 jaar geleden dat de vereniging Oud Leiden" werd opgericht. Hoewel aan dit elfde lustrum geen bijzondere aandacht kon worden besteed, heeft het bestuur deze gebeurtenis toch op een waardige wijze willen herdenken. Het heeft de gelukkige gedachte gehad hiertoe een voordracht te organiseren in „De Lakenhal" met als onderwerp het Leidse muziekleven van omstreeks 1600. Dit was mogelijk dank zij het feit dat zich onder de leden een op dit punt zeer deskundig historicus bevindt, nl. dr. Chr. C. Vlam, die zich al sinds jaren bezighoudt met een uitgebreid archiefonderzoek betreffende het Leidse muziekleven. Er bestond voor deze lezing, die door lichtbeelden en muzikale illustraties zeer smaakvol werd opgeluisterd, grote belangstelling. Nadat de voorzitter der vereniging, dr A. Kessen. de spreker had ingeleid, be gon dr. Vlam. die eigenlijk natuurkundi ge is en conrector van het Rijnlands Ly ceum, een uitvoerig en schilderachtig beeld te schetsen van het Leidse mu ziekleven van het einde der 16de eeuw Hij belichtte onder meer de grote mu zikale activiteit der studenten aan de jonge universiteit, de grote rol die hier bij de luit speelde, één der meest po pulaire instrumenten van die jaren. Zij die kamers verhuurden aan studenten, gaven niet zelden tevens luitonderricht Vele namen van luit- en citerbouwers, te Leiden werkzaam, konden in de ar chieven worden teruggevonden. Naast de luit genoot de viola da gamba grote be langstelling; later vestigden zich tevens verscheidene vioolbouwers te Leiden. Een merkwaardige rol speelde in de zestiende eeuw de organist, wiens werk zaamheden slechts ten dele met de kerk dienst samenhingen. Spreker merkte hierbij op, dat de taak van de organist niet, zoals vaak nog wordt gemeend sterk veranderde door de komst van het calvinisme. Leiden bezat in het begin vi de zeventiende eeuw diverse vooraa: staande organisten; behalve Cornelis Schuyt dient vooral de enigszins uitbun dig levende Jan Pietersz. van Rijnsburg te worden genoemd. Tezamen met de stadsspeellieden hebben de organisten ertoe bijgedragen dat zich een soort openbaar concertleven ging ontwikkelen In stadsdienst De organist bespeelde trouwens niet alleen het orgel, ook het clavecimbel en het clavichord kregen in deze tijd grote betekenis en werden door de organist o.a. bespeeld bij maaltijden en feesten ten 'stadhuize; immers de organist in stadsdienst. Na aldus het muziekleven met vele pittoreske bijzonderheden t hebben geschetst kwam spreker tot di muziekproduktie zelf. Wij kunnen ons daarvan een tamelijk duidelijk beeld vormen dank zij de lied boeken die uit Leiden bewaard zijn ge bleven, zoals het liedboek van Anthonus van Butenvest, waaruit dr. Vlam schillende interessante voorbeelden haalde. Enkele leerlingen van het Rijn- Sfeer in 'f gezin De Nieuwe Leidsche" er in I 5loo^ilraai zP l. katwijk Leidse studenten over de V. N. Zonder V.N. zou er in het geheel geen wol zijn geweest In-de eerste bijeenkomst in dit seizoen van de afdeling Leiden van de Ned. Studentenvereniging voor Wereldrechtsorde sprak mr. H. Scheltema, vroe ger gedelegeerde bij de V.N., over de politiek in de V.N. De V.N. zijn voor allen een begrip, voor velen een wanbegrip. Men gebruikt in verband met de V.N. graag de term „veel geschreeuw en weinig wol". Men bedenke echter, dat er zonder de V.N. helemaal geen wol geweest zou zijn. De V.N. zijn in de oorlog opgezet door geallieerde grote mogendheden als wereldorganisatie, die de collectieve vei- igheid zou moeten waarborgen. De Veiligheidsraad was een belangrijke rol toegedacht en daarin zouden de grote mogendheden door middel van een veto- •echt weer een belangrijkste positie heb ben. Deze vorm van de V.N., waarin dus iet accent op de veiligheidsraad zou lig gen, eiste eensgezindheid van de grote logendheden over de grondbeginselen De koude oorlog, die ontstond tussen de Sowjetunie en het westen, dwong de Sowjetunie tot een overmatig gebruik van het vetorecht en maakte dc Veiligheids raad voor een groot deel machteloos. Het accent werd verlegd naar de algemene vergadering, waar elke staat een stem heeft, en dit maakte de V.N. van een irganisatle, die de veiligheid moest waar borgen. tot één, die haar werkzaamheden ooral moest zoeken in beraadslagingen gericht op verzoening van standpunten dus minder spectaculair en zwakker. De belangrijkste tendens in de V.N. is de emancipatie van de staten, m.a.w. het antikolonialisme Hieruit vloeit voort het probleem van zelfstandige staten, die economisch en sociaal nog niet voor zich zelf kunnen zorgen. Voor de handhaving van de veiligheid is de hulp aan minder- ontwikkelde gebieden een van de hoofd zaken van de V.N. Winstpunten Vaak wordt getwijfeld aan het bestaans recht van de V.N. Volgens mr. Scheltema is een instelling waar ieder land zijn klachten kan uiten, een mondiale uitlaat klep, in deze tijd onmisbaar. Voor veel landen zijn de V.N. het enige orgaan waardoor zij de hele wereld van hun moeilijkheden op de hoogte kunnen stellen. De winstpunten op politiek gebied worden nog aangevuld door de heilzame werkzaamheid van economische en sociale instellingen. Tot slot sprak mr. Scheltema over .«si» nw. a Nederlands positie in de V.N. Hij zei, dat|mische commissies. lands Lyceum, door spreker op een klein clavecimbel begeleid, zongen op char mante wijze enige fraaie volksliederen uit dit liedboek, de melodie had dr. Vlam o.a. gelicht uit het bekende luit boek van Thysius. Bijzondere aandacht werd door spre ker besteed aan de uit Antwerpen af komstige luitspeler en componist Joa chim van den Hoven, een componist van betekenis, wiens werk nog slechts zeer ten dele bekend is. DA Vlam heeft ziehf veel moeite getroost om het werk van Van den Hoven uit oude luitboeken e.d. te verzamelen, waartoe menigmaal fotocopicën moesten worden gemaakt in buitenlandse, o.a. Oostcuropèsc biblio theken. Het werk van deze meester Is, behalve om zijn eigen muzikale waarde, tevens belangrijk, omdat het ons een idee geeft omtrent het volksliedreper- toirc dat te Leiden ea. 1600 In omloop Na een belangwekkende levensschets van deze componist, wiens levenswandel indertijd wel tot kritiek moet hebben aanleiding gegeven, te hebben ontwik keld. nam spreker wederom plaats ach ter het clavecimbel, dat de luit moest vervangen, om enkele werken van Van den Hoven tot klinken te brengen, nl. een praeludium, een zgn. Echo en een Pavane, vooral het eerste en het laatste werkje vermochten zeer te boeien en bewezen duidelijk dat een volledige uit gave van Van den Hovens composities, een taak die dr. Vlam zich 'gesteld heeft, ten volle gerechtvaardigd zal zijn. Naast Sweelinck en Schuyt verdient deze meester zeker een ereplaats, temeer omdat hij zich heeft onderscheiden op het domein van de luitmuziek, waarom trent nog te weinig gepubliceerd werd. Dr. Kessen dankte met hartelijke be woordingen de heer Vlam, wiens deskun dige en boeiende voordracht ons zo me nige bijzonderheid leerde betreffende één der belangwekkendste aspecten van het cultuurleven van oud-Leiden. Dr. J. van der Veen. Vernielingen aan de plantsoenen In het antwoord van burgemeester en webhouders op vragen van enkele raads leden met betrekking tot de vernielingen in plantsoenen wordt gezegd, dat de vernielingen bestaan in het vertrappen van de grasmat en de bloembeplantingen, het afbreken van takken van bomen en heesters, het ontvellen van bomen en het toebrengen van beschadigingen aan hagen en andere afscheidingen, voorna melijk door de jeugd, alsmede het aan- en omverrijden van straatbom^p door automobilisten. De omvang van de vernielingen komt hoofdzakelijk tot uitdrukking In de gro tere slijtage van de plantsoenen, die ten gevolge van de vernielingen geheel of ge deeltelijk opnieuw moeten worden aan gelegd en beplant, waardoor voor deze plantsoenen een hogere post ontstaat voor arbeidsloon en materiaalkosten. Geref. kerkdiensten De dankstond voor gewas en arbeid begint in de Geref. Zuiderkerk vanavond om 8 uur; de dienst in het gebouw voor Christelijke belangen, Hoge Morsweg, vangt om half acht aan. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Pebrus C m v A Wdnk en H C Minderman; Marianne dr v W van Dijk en T Bisschop; Petronella G J dr v H. Boet en T M Olijerhoek. OVERLEDEN: M C H Verhoeven, 80 J. weduwe v H Wallaart Ongeluk op bouwwerk Op het bouwwerk aan de Verlengde Kooistraat raakte gistermiddag omstreeks kwart voor zes de veertigjarige F. J. Vis uit Zoeterwoude tijdens het optakelen van een betonnen paal bekneld. Hij liep een rechtter enkelefractuur en een linker kniefractuur op en werd per E.H.D. naar het A.Z. vervoerd. Werktuigen gestolen Tussen eind september en eind oktober zijn uit de werkplaatsen van de Holland- constructie-werkplaatsen een handboor machine en een handslijpmachine ter waarde van f 1400 ontvreemd. Benauwde scholier Een vijftienjarige scholier uit Den Haag werd vannacht door de politie In een tramhuisje bij de Bostelbrug aangetrof fen. De jongen was blijven zitten in de vierde klas h.b.s. en verwachtte nu weer een slecht rapport. Uit angst was hij toen van huis weggelopen. De politie heeft de iongen weer thuis afgeleverd. Inbraken aan de Morsweg In de nacht van vier op vijf november is ingebroken in een bureau aan de Mors weg toebehorend aan een bouwbedrijf. Er werden laden opengebroken en uit een metalen kist werden vierhonderd gul den ontvreemd. In dezelfde nacht ls eeh mislukte poging tot inbraak gedaan bij postagentschap annex sigarenwinkel, eens aan de Morsweg. Nederland een'rol kon spelen die uitgaat boven de economische en politieke bete kenis van ons land, door het objectieve gezag dat het ln bepaalde problemen (als technische hulp) kon laten gelden, zonder dat het ervan beticht wordt, ondanks het bezit van Nleuw-Gulnea, een koloniale mogendheid te zijn. Nederland gedraagt zich sinds 1955, op grond van de opneming Suriname en de Antillen in het rijk, een latijns-Amerikaanse mogendheid, tot genoegen van de L.-A. staten. Voorts heeft Ned. zitting In de drie econo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3