CHRISTELIJK Twee Indonesische kerken vierden 10-jarig bestaan Nieuw gebouw bij geref. zendingscentrum geopend Puzzel mee 11 Een woord voor vandaag Ook hogere kinderbijslag kleine zelfstandigen R.K. Zuidafrikaanse scholen voor negers gaan door zonder subsidie Gupa: KNEEDBAAR HOUT van Geta Bever De onbekende man Kanttekening 2 In het Zendingsblad der Neder landse Hervormde Kerk schrijft dr. G. P. H. Locher: derden ln oktober haar tienjarig bestaan: de Christelijke Kerk In Midden-Celebes (18 oktober) en de Evangelisch Christelijke Kerk in Timor (31 oktober). Hoelang schynt het al geleden dat Midden-Celebes. „het land van Kruyt en Adriani". in het middel- ount der belangstelling van de Nederlandse zending stond! Er is sedertdien immers zo veel ver anderd in de wereld. Twee wereld oorlogen liggen er tussen die dag in het jaar 1909. toen Papa i Woente als eerste Toradja gedoopt werd, en nu. Maar vele ouderen zullen zich de naam van deze Toradja nog herinneren. Kunnen wij ons heden indenken, wat het voor Kruyt betekende om 15 jaren (want hij vestigde zich als eerste zendeling einde 1893 in Poep) te moeten wachten op deze eerste vrucht van zijn werk? Snel breidde het aantal christe nen zich daarna uit Gemeenten met kerkeraden werden gevormd, /oorgangers opgeleid en de 18de oktober 1947 kwam de eerste syno de bijeen. De kerk was zelfstandig. Aanvankelijk koos' men verschei dene zendingspredikanten in de leiding der kerk. Nu. tien jaren na de zelfstandigwording, heeft deze kerk nog slechts één zendings- firedikant. ds. A. Rigters te Luwuk momenteel met verlof in Neder land^ Af en toe ontvangen wij berich ten uit haar midden. Een daarvan vertelde ons van de arbeid van evangelisten onder de islamietische volksgenoten. Vijftig jaar geleden missionaire taak kent en uitvoert. DE geschiedenis der kerk in Ti- mor is radicaal anders. Zij be gon in de eerste helft der 17de eeuw. toen in 1614 een predikant te Koepanc kwam. Lang bleef hij er niet Andere predikanten kwamen er. in de 17de en 18de eeuw. slechts een enkele maal. Toch was er een grondslag gelegd, waarop de door net Nederlandse Zendelinggenoot schap gezonden zendelingen in de 19de eeuw konden voortbouwen. In de tweede helft der vorige eeuw nam de Protestantse Kerk in Indonesië de verzorging der Indo nesische gemeenten in dit gebied In onze eeuw kwam echter pas de grote uitbreiding. Dat blijkt reeds uit de volgende getallen. Omstreeks 1900 waren er ca. 15.000 christenen, in 1940 170.000 en nu zijn er reeds meer dan 340.000. De prediking van het evangeliej m hel Timorees. waarvoor ds. P. Middelkoop die hier van 1922 tot 1957 arbeidde vele jaren moest strijden en die hij mede door zijn vertaling van de Bijbel moge lijk maakte, is zonder twijfel een der voornaamste redenen dezer uitbreiding geweest. Vroeger kreeg de Timorese kerk ils deel der Protestantse Kerk in Indonesië de salarissen voor haar predikanten uit 's lands kas. In 1950 eindigde deze hulp. Dat heeft de kerk voor gTote moeilijkheden gesteld Maar zij is er niet aan ten inder gegaan. Zij heeft haar mis sionaire opdracht in de zorg voor eigen onderhoud niet vergeten. Op het eiland Lombleng. ten oosten van Flores. is zij onlangs zelfs met nieuw zendingswerk begonnen. Sedert enkele jaren werkt onze zendingspredikant ds. J. Chr. Mul ler in haar midden voor vormings werk (De Australische Methodis ten en Presbyterianen zonden eveneens twee predikanten). Zo is er een nieuwe band tussen de kerk in Timor en onze kerk gelegd. God gebruikte ln het verleden ons voorgeslacht om zijn kerk in Timor en Midden-Celebes te vesti gen. Hij roept nu ons om mede werkers van onze broeders en zus ters daarginds te zijn. Medewer kers ln gehoorzaamheid aan Hem, die wij belijden als onze Heer. ..Hier wordt gebeden" (Van een onzer redacteuren) LJIERMEE verklaar ik het nieuwe administratiegebouw van het zen dingscentrum geopend." Vertederd keken vele arbeiders op het zendings thuisfront toe, hoe de jeugdige Johan Richters zijn vermoedelijk eerste offi ciële daad verrichtte: het omdraaien van de sleutel in de voordeur die toe gang geeft tot het uiterst moderne bij gebouw van het zendingscentrum der Gereformeerde Kerken te Baarn. Ter wijl tevoren in h.et hoofdgebouw in een korte plechtigheid het nieuwe gebouw werd overgedragen aan de kerken, waren rappe handen nog bezig geweest alles te schikken voor de bezichtiging: gordijntjes en zgn. valletjesmoesten nog geschikt worden en opgehangen; nieuwe bezems veegden de nieuwe vloer schoon; bloemen van bevriende organisaties werden op het aller schoonst geschikt. En geen minuut te vroeg was het administratief centrum van het gereformeerde zendingswerk gereed. Tot de stichting van een zendingscen trum is besloten door de (uit anderen hoofde meer bekende) synode van Utrecht. 1 juli 1944 begon ds. B. Rich- H T™ 3 i T"| L_ ■jq 7 ÜJ 11 10 TT~ pi z L TT Tb !T" m rr il m L L L L L 1 werkzaamheden in zijn woon kamer te Bussum. Direct na de oorlog wercf het hoofdgebouw aangekocht tegen een belachelijk lage prijs. En in 1946 kon het zendingscentrum geopend wor- den. Het werk breidde zidh zeer snel uit: de service van het centrum aan de ker ken in Indonesië en Nederland groeide; de ..vooropleialng" werd volledig zen dingsseminarie; de propaganda eiste meer ruimte. De kantoren te klein: de boekhouding w treerd in een kamertje va meter, waarin zich V sen beide takken van zendingsarbeid, die samen de zendingsopdracht willen hel pen vervullen: de een ..in alle landen", de ander „beginnende bij Jeruzalem". Beroepingsiverk Nederlands Hervormde Kerk BEROEPEN te Pijnacker (toez.): H. K. Stauttener te Mijnsherenland. Gereformeerde Kerken BEROEPEN te Kampen (vak. J. L. Wielenga): G. van Doornik te Nijmegen; te Duncan B. C., Canada (Chr. Ref. CSiurch); L. T. Schalkwijk, laatstelijk predikant te Krimpen aan de IJssel, wonende te Ede. TWEETAL te Groningen-Oost (vak. F. Vroon): C. Chr. Griffioen te Voort huizen en H. van der Wey te Emmen; te Harlingen; H. J. van Duinen te Wil lemstad en G.- W. H. Peddemors te Dirkshorn. Christelijk Gereformeerde Kerken TWEETAL te Leeuwarden (vak. M. Holtrop): A. Hilbers te Enschede-West en M. Vlietstra te Eemdijk. Jubilea predikanten Zaterdag wordt dr. L. van der Zan den, die onlajigs emeritaat aanvroeg als predikant der gereformeerde kerk van Groningen, zestig jaar. Ds. J. H. C. Kamsteeg, emeritus pre dikant der Nederlandse Hervormde Kerk, gedenkt zaterdag te Gorssel het feit. dat hij 55 jaar geleden te 's Heerjansland zijn ambt aanvaard de. Ds. Kamsteeg diende de hervormde gemeenten van 's Heerjansland. Sta- venisse (1908), 's Heer Hendrikskin deren (1921) en Gorssel. In deze plaats stond hij van 1931 tot aan zijn emeritaat in 1943. Ds. B. J. Kanis, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk. staat zaterdag 55 jaar in het ambt. Ds. Kanis werd in 1878 geboren; in En het licht schijnt in de duisternis en de duisternis - heeft het niet gegrepen zie hier de wereldhistorie zoals Johannes die uitlicht uit het totaalbeeld van de eeuwigheid., dat hij met enkele zinnen getekend heeft. Van eeuwigheid tot eeuwigheid is het Woord, God, en van eeuwigheid is in het Woord het leven aan de mens toebedeeld. Het leven, dat het licht der mensen is. Dat licht schijnt op onze wereld, het schijnt voor iedereen. Het leven-met-het-Woord is even wer kelijk als het bestaan hier op deze aarde dat wij leven noemen, werkelijk is. Maar de duisternis heeft het niet gegrepen Dat woordje „gegrepen" is fascinerend. Enerzijds ligt daarin dat de duisternis niet naar dat licht gegrepen heeft de mensheid heeft voor het leven dat God biedt, nauwelijks belangstelling. Anderzijds heeft de duisternis dat licht niet kunnen vernietigen, het is niet gegrepen en neergehaald". Het licht blijft schijnen in de duisternis. Ook al is het de tragiek dat de wereld God niet wil erkennen God blijft altijd de Heer en de Meester van deze wereld. Maar zalig is wie leeft bij dat licht. De praeses der generale synode, ds. P. N. Kruyswijk, aanvaardde namens het gereformeerde kerkvolk het nieuwe j gebouw. HU wilde maar niet teveel van j het begin zeggen; hü wees liever op de i situatie van nu: wU gereformeerden vertrouwen de zaak van het zendlngs- centrum. Die zaak Is ook bemind, mis schien wel omdat vanuit Baarn zulke i hoge eisen aan ons gesteld worden. Ds. KruyswUk droeg hierna het beheer van I geconcen- het nieuwe gebouw over aan heiden- en I 2Vz bij 5% aan jodenzendingstjeputaten. En toen was het moment gekomen, (1919). In 1944 ging hij i~iet emeritaa*. Kerk, zijn intrede deed bij de her. vormde gemeente van Waarder. Na zijn eerste gemeente diende ds. Jap- chen, die in 1885 geboren werd. de gemeenten van Aalst (1916), Heicop (1821). Kockengen (1925), Maartens dijk (1827) en opnieuw die var Waarder van 1932 tot aan zijr emeritaat in 1945. Daarna was ds zaam. eerst te Harskamp tot 1951, daarna te Heesbeen tot 1951. De jubilaris woont thans te Putten. Boek VAN DE DAG OPGAVE PUZZEL No. 61 Horizontaal: 1 gedwee, 8 plaats in Kenia. 9 dier, 11 smerig. 12 koepon stof, 14 onaangenaam gevoel, 15 vast, 16 gezinslid, 17 kort ogenblik, 18 wiel, 19 bijwoord, 20 naaldtekening, 21 voor zetsel, 24 bevallig. Vertikaal: 2 voorzetsel, 3 groente, 4 bevel, 5 dier, 6 druif, 7 pistoolfou- draal. 10 bosgod, 11 zuidvrucht, 13 vruchtvliesje, 14 geestig, 16 kleedji 22 vluchtig, 23 binnen. Zwerver ln Marokko, door Henri van Leeuwen. Uitgave Contact, Am- Henri van Leeuwen toont zich in zijn Jongste verhalenserie. ..Zwerver in Ma rokko'. opnieuw een onderhoudend ver teller. In een vloeiende verhaaltrant, gepresenteerd zonder enige letterkundi- U pretentie, schildert hij ditmaal zijn levenissen als Europese clochard ln de steden van het Noordafrikaanse land; daarvan zijn de verslagen van zijn contacten met de mensen uit kashba en medina veruit het belangwekkendst. Deze verhalen raken echter op de ach tergrond door een te zware klemtoon, die van Leeuwen legt op louche nacht clubs en wijken, waar het leven aan de zelfkant wordt geleefd. Het zijn de ze schilderingen, die aan de aantrekke lijkheid van de reportage in ernstige mate afbreuk doen. Ihalf elf. Hervormde bond voor inw. zending op g.g. De Nederlandse hervormde bond voor nwendige zending op geref. grondslag n Nederland houdt vrijdag 15 novem ber zijn jaarvergadering te Utrecht. De samenkomst heeft plaats in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Kromme Nieuwe Gracht 39. Prof. dr. S. van der Linde, hoogleraar te Utrecht, zal refereren over het onderwerj missionair hun bureaus, bij de boekhoud-j waarop Johan Richters zyn officiële machines; .de boeken lagen op a'e daad verrichtte. De genodigden stroom- grondI den het nieuwe gebouw binnen. En van- lEen zich sterk uitbreidend „bedrijf" i daag wordt er ai volop gewerkt in zo'n kleine ruimte te leiden, is zelfs voor een zakelijk aangelegd man als de directeur ds. B. Richters (één theolo- I H. DE MOOY PLEITTE VOOR: Zo werd het plan geboren tot bouw van •n apart administratiegebouw, waar- door ruimte zou vrijkomen voor verga deringen. lessen, cursussen en colle ges. De synode stond daarvoor een kre diet van 72.000 toe; door giften kwam daarboven een bedrag van 117.000 bij- Het nieuwe gebouw, waarin ook de Joa'enzending ruimte kreeg, telt twee verdiepingen, waarvan de onderste (half sousterriiin) berg- en expeditieruimten bevat: vanuit Baarn worden pakketten met boeken en levensmiddelen naar de zendingsvelden gezonden. In dat sous- terrain bevindt zich ook de stencilkamer waarvandaan per jaar duizenden post stukken uitgaan Op de bovenverdieping bevinden zich de werkruimten van de administratie, de boekhouding en de di recteur. De architect W. van der Kuilen, die ook de Amsterdamse Koningskerk bouw- ^wtSf'ïlet'1!!i.sS^"ndfpaS,"UVecht als zijn persoonlijke mening uitgesproken, dat het (in- tige omgeving en evenmin vloekt metmiddels reeds algemeen bekend geworden) compromis in de Stich- het oud'e gebouw van het centrum. tjng van Arbeid, aanvaardbaar is te achten. Overdracht ^en ver^°8ing van de kinderbijslag met 10 cent per dag per kind Begrip voor moeilijkheden van zwakste werknemersgroepen (Van onze sociale redacteur) DE heer H. de Mooy, voorzitter van de Chr. Middenstandsbond, heeft gisteren tijdens de bondsraadsvergadering van de C.M.B. Met lngmnr vmn 1 januari treedt ln Zuid-Afrika de nieuwe wet op het byzonder onderwijs voor negers In werking. Dit betekent, dat van die datum af elke subsidie van staatsweee ophoudt. De R.K.-kerk ln Zuld-Afrika wordt sinds deze wet, die een jaar geleden is aangenomen voor de keuze gesteld haar 37» missiescholen met 122.000 leerlingen aan de staat over te dragen of zelf alle kosten op zich te nemen. Om de onafhankelijkheid van deze scholen te behouden besloten de bisschop pen een oproep aan de gelovigen te richten, teneinde de benodigde financiën bijeen te brengen. Bijna 12 miljoen gulden is daarvoor vereist. De Zuid-Afri kaanse katholieken slaagden er tot dusver ln 9 miljoen hijeen te brengen. Bovendien verklaarde een deel der leerkrachten zich bereid met een aan- slenliike salarisverlaging (25 procent en meer) genoegen te nemen. Het bisschoppelijk secretariaat voor de missiescholen heeft thans meegedeeld, dat het voortbestaan der missleseholen voorlopig verzekerd Is. In het oude gebouw hebben gistermid dag velen uit de zendingskring zich ver zameld voor de officiële overdracht. Er waren o.m. vertegenwoordigers van de - --- hervormde raad voor de zending, de karakter der christelijke ge-1 Nederlandse zendingsraad, het bijbel- Aanvang dar vergadering 1, genootscM), d. Zei,ter broedergemeen- te Uit gereformeerde kring waren uiteraard de centra en scholen, die in Baarn zulk een gunstige voedingsbodem hebben gevonden vertegenwoordigd sa men met de plaatselijke zendende ker ken enz. Onder de aanwezigen was voorts de burgemeester van Baarn. De voorzitter van generale zendlngs- deputaten, dr. W. G. Harrenstein, wees op de grote waardering, waarin aanvan kelijke argwaan in de gewoonlijk gede centraliseerd denkende Gereformeerde Kerken veranderd was. Op de vraag: Wat is het geheim van dit centrum?, antwoordde hy: hier wordt (wel eens te) hard gewerkt; maar hier wordt ook ge beden. Niet allereerst het zakelijke in zicht en de forse aanpak, maar het da gelijkse gebed van alle medewerkers samen, vermocht veel. De Amsterdamse ds. C. J. Sikkel dankt namens de zending onder de Jo den voor de gelegenheid, die het nieu we gebouw biedt voor nauw contact tus- voor gezinnen met een inkomen beneden f 96.noemde hij billijk. Hiermede wordt bovendien een algemene loonronde tegengehouden, terwijl het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud met 41/2 punt boven het door de vakbeweging gestelde maximum is gestegen, Adver VOO* DUIZEND De heer De Mooy voegde hieraan echter onmiddellijk toe, dat hij dan ook een dergelijke maatregel verwacht voor de kleine zelfstandigen, die in de zelfde omstandigheden verkeren. Hij meende hierbij te mogen rekenen op de medewerking van de werkne- mersvakcentralen. Een zelfde verzoek achtte hij waarschijnlijk van de zijde van de boerenorganlsaties ten behoe ve van de kleine boeren en tuinders. Deze wensen zullen echter eerst ken baar gemaakt kunnen worden, nadat a.s. vrijdag het advies van de Stich ting van den Arbeid aan de regering is medegedeeld. Over de betekenis van de ingediende wetsontwerpen voor een algemene kin derbijslagverzekering wilde de heer De Mooy zich nog niet uitlaten. Ter bestu dering zullen deze ontwerpen eerst aan de betreffende commissie van de cen trale worden gedelegeerd. Prijsstabilisatie Wat betreft de door minister Zijlstra aan het bedrijfsleven opnieuw gevraag de medewerking aan de prijsstabilisatie. bleek de C.M.B.-voorzitter persoonlijk niet onwelwillend deze, zij het ook voor kortere tijd. weer te geven. In de loop 9. ..Niet verbazend knap niet meer dan mid delmatig," lachte Jess. ..Tenslotte kunnen we niet allemaal zo decoratief zijn als u bent. U moet de rest van ons wat we er voor in de plaats gekregen hebben, niet misgunnen." ..Weet u dan niet. dat u er buitengewoon aantrekkelijk uitziet in die uniform? En dat ik zelf alleen maar decoratief ben en verder geen waardevolle kwaliteiten bezit die indruk weet mevrouw Seacombe me ook steeds te geven, hoewel ze het natuurlijk op een heel beleefde manier doet! Ik zou zo graag vriendschap met haar sluiten, al was het alleen maar om te le ren hqe een Engels huishouden bestuurd wordt. Tot nu toe is Muir de enige vriend, die ik m Engeland heb." „Komt u dan uit het buitenland?" ,,Ja, uit Kenya." Het gezicht van het meisje betrok. Vader had een boerderij, niet ver van Nairobi. Hij werd drie maanden geleden ver moord." „O. wat verschrikkelijk!" zei Jess met op recht medelijden. ..Muir nam me mee naar Engeland, omdat Vader dat steeds gewild had. Hij moet er een voorgevoel van gehad hebben, want Muir heeft me verteld, dat Vader hem gevraagd had dat te doen. als hem iets overkwam Vader had vroeger in Noord Rhodesia gewoond en daar Muir als jongen leren kennen Muir logeerde bij ons. toen het gebeurde Liane huiverde en keek Jess met bedroefde ogen aan. ..Muir wil niet hebben, dat ik er m«»t iemand over spreek Hij zegt. dat het een herinnering is. die ik moet begraven, al kost me dat nog zoveel moeite. Voor mij is het al- door Jane Arbor tijd gemakkelijker om er over te spreken, dan dat het steeds maar ronddraait in mijn gedach ten waarom en hoe en als." ..Ik weet het," zei Jess hartelijk ..Praten kan helpen, als de andere persoon het begrijpt. Ik begrijp het. Ik heb mijn vader nog geen twee maanden geleden verloren, hoewel mijn verdriet natuurlijk niet te vergelijken is met het uwe". „Voor u toch wel." zei Liane zacht. „Ik wou, dat we af en toe met elkaar konden praten, u en ik. Komt u mevrouw Seacombe nog behande len?" ken?' ..Graag, als ik geen andere patiënten heb om te bezoeken." ,,Dat is dan afgesproken. Nu zal ik Muir gaan vertellen, dat u hier bent, want misschien is hij het vergeten. Het is waarschijnlijker dat iemand hem aangeklampt heeft, want hij vergeet nooit iets." Bij de deur bleef Liane staan. ..Ik hoop, dat u Muir aardig zult vinden." zei ze. ..Hij is een beetje moeilijk om te leren kennen en ik heb altijd gedacht, dat als iemand in zijn ver wachtingen te kort zou schieten, hij daar niet veel begrip voor zou hebben. Voor mij is hij geweldig aardig." Ze hield eensklaps op en trad snel opzij, toen de deur open ging en de man binnenkwam, over wie ze gesproken had. Hij keek met een glimlach op haar neer. „Klaar?" informeerde hij. „Ik moet mijn sticks nog in de auto lejggen." „Goed. Wacht daar dan op me, wil je? Ik kom dadelijk." Hij sloot de deur achter haar en draaide zich met het begin van een excuus op de lippen om naar Jess. „Het spijt me. dat ik u heb laten wachten Zuster Mawney." De woorden bleven iri zijn keel steken, toen het tot hem doordrong, wat Jess al enkele ogenblikken tevoren gezien had. zijn verbaasde blik ging van haar naar het kastje en weer terug, terwijl hij probeerde feiten en herinneringen in een samenhangend verband te brengen. Toen hij dit meisje de eerste keer ontmoette, had ze hem in het harnas gejaagd, door een houding aan te nemen waarvoor hij geen be grip kon tonen. Integendeel, zijn sympathie ging uit naar een ander meisje; de nuchtere feiten van haar levensgeschiedenis hadden op zijn ver beelding gewerkt. Maar dat meisje was ver pleegster en dit meisje was ook verpleegster. Hij schudde zijn hoofd op de manier van iemand, die niets begreep van wat hij zag en daarmee verjoeg hij de gevoelens van opstandigheid er antagonisme, die weer in Jess waren opgeko men. Met een benepen stemmetje, dat hem deed denken aan de eerste woorden, die z-- tot hem gesproken had, zei ze: „Misschien is h-t beter, als ili u uitleg (Wordt vervolgd) van 1958 zal opnieuw onder ogen ten worden gezien of de noodzaak tot prijsstabilisatie er alsnog is. De minister heeft zich bereid ver klaard tot een nader contact met de middenstand, waarbij ook het rapport van de raad voor midden- en kleinbe drijf aan de orde zal worden gesteld. Hierin ligt een mogelijkheid, dat men tot betere richtlijnen voor het midden- standsprijsbeleid zal komen. De detail- handelsraad en de ambachtsraad van dc C.M.B. zullen op korte termijn be slissen over een voortzetting van d dewerking aan de prijsstabilisatie. Nog even het Consumenten Contact Orgaan ter sprake brengend verklaarde de heer De Mooy, dat de vakbeweging met dit orgaan een poging doet ook voor de toekomst een vaste greep op de prijzen te krijgen. Dit zou kunnen leiden tot een structurele prijsbevoog- ding, welke minister Zijlstra echter met duidelijke bewoordingen heeft afgewe zen. De heer De Mooy betreurde de eigen weg en het eigen beleid, dat het C.N.V. inzake het C.C.O. is gegaan. Het zwaartepunt heeft hier onvoldoende ge legen bij het overleg in het Convent, dit overleg duurt overigens nog voort. Een duidelijk gesprek zal er nodig zijn om tot zuiverder verhoudingen te ko- De bondsraad besloot vooral band met de uitbreiding van de propa gandistische werkzaamheden in het vol gend jaar de contributie met een gulden te verhogen. Euromarkt BOUWVAKKERS VERDIENEN BETER DE onze aandacht, omdat elke groep, lijke en overigens 3 bouwvakkers verkeren in beidsovereenkomsten in andere be- moeilijkheden. En dat verdient drijfstakken een op z'n minst rede- geldt dit echter speciaal, niet omdat wordt om wat betreft de bouwvakken dit bijzondere mensen zijn omdat zij een terrein bestrijken waar de zaken in het na-oorlogse Neder land toch al niet zo eenvoudig liggen, overigens buiten de schuld van de 1 het maatschappelijk onding der zwarte lonen af te komen. De regering liet echter een voorlo pig nee horen. IDrie maanden later in september 'j.l. kwam bouwvakkers zelf. Op dit laatste punt lichtende nota van minister Suur- willen we hier nog eens de nadruk hoff. Een nota, waarvoor men wat leggen, omdat lijk concludeert, dat als vakken niet snel genoeg gemakke- deskundigheid betreft niet n de bouw- waardering kan hebben. veler Vindt de regering de belangen zin de zo begeerde woningen tot de werkers in deze bedrijfstak niet stand komen, het ook wel zal liggen belangrijk genoeg om deze zaak wat diepgaander te bestuderen? Of is de indruk juist, dat de zaak in het loonpolitieke vlak is getrokken 1 dat daarbij de technische argu- aan onvoldoende medewerking deze bouwvakkers. Dit is een veralgemening, die deze mensen maar al te veel ontmoeten, en die hun ook wel als tegenargu- menten, waarmee het ontwerp-c ment voor de voeten geworpen wordt is bestreden, niet zo belangrijk wa- wanneer zij gerechtvaardigde loons- ren? verbeteringen bepleiten. Op de recht- Maar als onze huidige loonpolitiek vaardigheid van de verlangens wordt voor een belangrijke bedrijfstak als dan minder gelet, omdat wantrouwen de bouwnijverheid deze consequen- De moeilijkheden nu van de bouw- stellen, of we met de huidige loon- vakkers zijn op het ogenblik inder- politiek wel op de goede weg zijn. daad dat zij gezamenlijk met de Zowel de politieke partijen als de werkgevers een ontwern-c.a.o., die vakcentrales zullen er goed aan doen enkele loonsverbeteringen bevat, deze vraag onder ogen te zien. hebben opgesteld en drie kwart ja: geleden reeds ter goedkeuring heb ben voorgelegd. Een c.a.o., die vergeleken bij de ar- Want onze bouwvakarbeiders verdie nen dan, behalve een betere behan deling van hun loonvoorstellen, ook een betere loonpolitiek. ONTWAPENINGS-SABOTAGE UET nieuws, dat de Sowjetunie Canada. De subcommissie, waarin zich heeft teruggetrokken uit de de verschillende voorstellen bespro- sie (die dit jaar te Londen langdu- rijk. Canada en de Sowjetunie. Het rige besprekingen aan het ontwa- peningsvraagstuk heeft gewijd) heeft iets alarmerends innert het ons niet duidelijk, dat de samenstelling deze commissie een akkoord zich. Her- over de ontwapening niet in de weg eenzelfde behoeft te staan. Als de Russen zo voorval, dat enkele jaren voor het verlangend zijn een overeen- het ontwapeningsgesprek niet meer saboteerd, en vandaar, dat zij thans wordt hervat. En dat de bewape ningswedloop met nog groter fel heid wordt voortgezet. opnieuw sabotage plegen, gebruik makend der laatste maanden. Vandaar ook, Wanneer we schrijven, dat de situa- dat zij alle leden van de Verenigde thans verschilt de jaren dertig, dan bedoelen wij, dat de Sowjets niet voornemens zijn, zich voortaan aan elk gesprek over ontwapening te onttrekken, Naties willen inschakelen militaire overwicht, dat de Sowjet unie tijdelijk op de Verenigde Sta ten en andere westelijke landen heeft verkregen, een definitief ka- tegendeel van plan zijn, de debatten rakter te geven, over dit belangrijke onderwerp aan Het valt dan 06k niet te verwonde- te moedigen, zij het dan op hun ren, dat de westelijke landen zich „eigen wijze". verzetten tegen de pogingen van Verenigde Naties een stem in het dit niet, omdat zij van mening zijn, ontwapeningskapittel hebben. Er zal dat de andere leden van de Ver beden als het ware de ontwapenings- bruikt moet worden als inzet van een wet kunnen voorschrijven. propagandastrijd tussen Oost en De Ontwapeningscommissie van de West. En op een dergelijke strijd Verenigde Naties bestaat uit de elf dreigt het optreden van de Sowjet- leden van de Veiligheidsraad, plus unie uit te lopen. In de ochtendvergadering behandelde een forum vragen over de Euromarkt. Het forum was samengesteld uit de heren: drs D. F. van der Mei, van de Tweede Kamer, de heer Schaafsma, directeur van de Chr. Schil derspatroonsbond, drs J. van Ede. nomisch adviseur van de Chr. Bond voor beroepsgoederenvervoerders. heer H. van Eysden, lid van de Tw de Kamer en dr J. P. I. van der Wil de. secretaris van de Raad voor den- en Kleinbedrijf. Ook de middenstand zal rechtstreeks betrokken worden bij de Euromarkt. vooral daar waar contacten zijn met ex port en imj >rt. In het bijzonder geldt dit voor het vervoer. Het beroepsgoede- renvervoer over de weg zal naar schat ting met 10 pet. toenemen. Zowel detail handel als ambacht zullen zich op de nieuwe economische structuur moeten oriënteren. Meer produkten en meer ondernemingen zullen er aan de markt komen, wat kan leiden enerzijds tot specialisatie maar -anderzijds ook tot een groter „ssortiment. Elke bedrijfs tak zal hier eigen koers moeten bepalen. Stijging v .n arbeidskosten zal even wel onvermijdelijk zijn. Vooral in de detailhandel, waarin nogal veel vrouwe lijk personeel werkzaam is. (In het Euromarkt-verdrag is bepaald, dat man nen en vrouwen bij gelijkwaardige ar beid ook een gelijke beloning moeten ontvangen). De kostenstijging zal natio- naal-economisch opgevangen moeten worden door productiviteitsstijging. Nogmaals ds. H. Visser en de chr. geref. kerk Vorige week deelden wij iets mede ui de correspondentie die gevoerd is tus sen de kerkeraden der christelijke gere formeerde kerk van Rotterdam-Zuid er de sinds 1947 zelfstandige christelijke ge reformeerde gemeente van ds. H. Vis ser Mzn. te Rotterdam-Zuid. De chr. ge ref. kerkeraad wilde eerst op het ver zoek van ds. Vissers kerkeraad om sa- menspreking ingaan, wanneer deze ker keraad schuld belijdt inzake zijn verbre ken van het kerkverband der Christelij ke Gereformeerde Kerken. Over dit loslaten van het kerkverband heeft ds. Visser? kerkeraad een brief teruggeschreven, waarin de gang van zaken in mei 1947 nog eens wordt nagc- 22 mei nam de classis het besluit ds Visser te schorsen (de gronden zijn volgens deze brief ds. Visser nog steeds niet bekend). 23 mei besloot de kerke raad dit classisbesluit niet uit te voeren o.m. op grond van art. 31 der kerkorde. 27 mei besloot de classis de afgevaar digden van ds. Vissers kerkeraad niet toe te laten. Zij besloot voorts de meer derheid van ds. Vissers kerkeraad te la ten afzetten en ontzegde daarmee deze kerkeraad het recht binnen veertien da gen in appel te gaan en zolang het clas sisbesluit onuitgevoerd te laten. Merk waardig is, dat in 1950 de particuliere synode een besluit nam, waarvan de classis Rotterdam in appel ging op de generale synode. De classis liet echter toen het besluit van de particuliere sy node onuitgevoerd. Men deed teen wat drie jaar tevoren onmogelijk werd ge maakt. De vraag van ds. Vissers kerkeraad aan de chr. geref. kerkeraad is: had den wij eerst tegen ons geweten in moe ten schorsen en daarna kunnen apel'.e- rer? De kerkeraad wij gaarne overtuigd worden van het onjuiste ener verbre king van het kerkverband. Hij vraagt aan de chr. geref. kerkeraad een ant woord waarin het beleid van dc classis mede betrokken is; naar zijn mening is het juridisch uittreden het gevolg van een feitelijk uitzetten door de classis. Prof. J. J. van der Schuit veertig jaar predikant Zondag viert prof. J. J. van der Schuit zijn gouden jubileum als predikant. Prof. Van der Schuit, die in Augustus 75 jaar werd. werd te 's-Gravenhage geboren. Hij diende de christelijke gereformeerde kerken (toen nog gemeenten) van Kam pen (1907) en Amsterdam (1914). Op 30 oktober 1922 werd hem eervol emeritaat verleend in verband met zijn benoeming tot docent aan de Theologi- cshe School te Apeldoorn. Tot 1954 was hij als hoogleraar werkzaam. Prol Van der Schuit geniet buiten de kring van de Chr. Geref. Kerken o.m. bekendheid door zijn arbeid in de IC.C.C. Hij is een der mede-oprichters en vice-presidenten van deze raad en hoofdredacteur van The Reformation Review. Op 14 november zal hij in een samen komst in de Eben-Haezerkerk worden gecomplimenteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2