Succesrijke eerste opvoering van Ninotchka door Litteris Lustrumuitvoering van „Accelerando" Zes verenigingen turnden avond van K.N.G.V. op universitaire woonwijk meesterlijk geheid Salzburger Marionetten Die Fledermaus" m Eenzame herdenking van eenzame vrijheidsstrijd Geref. jeugd hield weekeinde in Leiden nieuwe leidsche courant Moskou valt in de armen van Parijs HET EERSTE SCHOT van Litteris Sacrum waarmee het nieuwe seizoen zaterdagavond werd begonnen, was dadelijk raak. Melchior Lengyel laat in zijn blijspel „Ninotchka" zien, hoe het Russen in Parijs kan ver gaan. Een commissie is op jacht naar cultuurschatten, die volgens de Rus sische wetten (en die zijn nogal zonderling) Russisch eigendom zijn. Zo is men in Parijs om te trachten eer Rembrandt. die het eigendom is van prin- i Stephanie, in handen te krijgen Dc advocaat van de prinses, Leon Dagoult heeflt op alle voorstellen „neen" gezegd Men legit zich daar natuur'ijk niet bij nee r en komt telkens met weer nieuwe voorstelden. De commissie bestaat uit drie domme mannetjes. Ze denken weJ van zdchzëllf, maar zijn doodsbe nauwd voor wat met hen kan gebeuren neer hun zending mislukt. Dimitri Tf Krasnov, de opperbaas. is niet mis en velen zijn al met vakantie gestuurd Natuurlijk nemen ze het er behoorlijk van in Parijs; hun magen zijn goed en de rekeningen dus hoog. Plotseling verschijnt Ninotchka. Ze is rij: gestuurd om eens poolshoogte te nemen. Jet Ze heeft een voortreffeflijke voorbereiding ere gehad Al heeft ze nog nooit een voet in pht het buitenland gezet, toch spreekt ze j vloeiend zes of zeven talen en weet alle weetjes uit haar hoofd, keurig geleerd uit een boekje Ze gaat stoer aan de ar- aee beid tot plotseling haar verstandelijkheid een duw krijgt doordat ze botst tegen de dé geest en het gevoed van een Fransman, meneer Dagoult. Dan gaat de rest van zelf. De m*"i komst van Dimitri Krasnov kan er De uiteindelijk niets meer aan doen. and e P"nses' °°k verl*efd *s °P haar advocaat, geeft Ninotchka het ge, het bewijs waarop ze het schilderij t |j zal kunnen krijgen, op voorwaarde, isen dat ze zo snel mogelijk verdwijnt. rer- Wat er dan allemaal gebeurt eer de and zaak in kannen en kruiken is, ver- Pen tellen we niet, terwille van hen, die naar de reprises gaan. Vlot en leuk Vooral de eerste twee bedrijven zijn vlot geschreven en hebben een goede diia- joll- loog. Het derde bedrijf zet allerleukst in Ah niet een scène van de drie afgevaandig- p™GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties VERKEER - Burgemeester en Wethouders van den brengen ter openbare kennis, dat de Morspoortbrug met ingang van 5 noi ber 1957 voor den duur der herstellings- werkzaamheden aan het brugdek, is afge sloten voor het verkeer met alle voertud Igen, rij- en trekdieren en vee. alsmede voor voetgangers, in beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse worden aangegeven. Bazaar De Dauwtrappers t „De Dauwtrappers", groep III Leiden be" van de Ned. padvinders, hebben een gro- te behoefte aan kampeer- en spelmate- fend, riaal. Om hiervoor de nodige gelden te Chr, krijgen, is een bazaar georganiseerd. Deze wordt gehouden op woensdag 6 no- j vember in het wijkgebouw Levendaal tot 11 uur. werd (Advertentie den. maar naar het slot toe wordt het trekkerig waardoor Bram Harteveld. als Dimitri Krasnov voor ons gevoed niet de prettigste rol had. al deed hij het goed Zijn gelaatsexpressie moet hij proberen wat meer onder controle te krijgen. Nu had hij soms zelf te veel plezier in de si- Litteris heeft met deze opvoering vee! succes gehad. Joke Bartelsman-v d. Lans als Ninotchka. had een ander soort rol dan gewoonlijk, maar ook nu speelde ze uitstekend. Zonder overdrijving wist ze de snelle ommezwaai van het meisje aan- voardbaar te maken. Ze had in Dolf ter Ghast, de advocaat, een prima tegenspe ler. Zijn eerste optreden bij Litteris werd een succes. Ad van Leeuwen Bram Has- selbach en Jan. Ohir Bartelsman, de afge vaardigden, wisten elik van deze manne tjes een eigen duidelijk type te geven en dat vol te houden. Ook de kledne rollen vertoonden geen zwakke plekken. Alleen zouwen we wensen, dat Selma Hageman- Oele wat meed aandacht aan haar arti culeren besteedde. Bob Hageman. de regisseur, heeft het waarschijnlijk niet erg gemakkelijk ge had om tot dit resultata te komen Met de opvoerenden verdient hij daarom de dank van hen die de première bijwoonden en van hen die dit 9tuk nog zullen zien. Concert in Lakenhal In samenwerking met de directeur van het stedelijk museum „De Lakenhal" zal het bestuur van de Koninklijke Neder- andse Toonkunstenaars Vereniging, afd Leiden een concert geven op Zaterdag 9 nov., des avonds 8 uur. Het program ma bevat werken van Hendrik Andries- sen, Henk Badings, Rudolf Escher, Jaap Geraedts, Job Scholtze. Max Weil en Henri Zagwijn. Medewerking wordt verleend door de dames Gerda Bromelow en Lize Schoo en de heren Iskar Aribo. Henk Briër, Bram van Luyn. Jan van der Meer. Rudolf Per- deck en Koos Verheul. Prof. dr. E. W Sohallenberg zaïl een inleiding houden. Brusselse kermis werd succes De Brusselse kermis van het christe lijk tamboer- en pijperkorps K. en G.. die vrijdag en zaterdag in het gymnastiek lokaal van de Hervormde school Munni- kenstraat werd gehouden, heeft 1208 opgebracht. Ook hier is de televisie een geduchte concurrent DE LEIDSE MONDACCORDEONVERENIGING „Accelerando" bestaat vijf jaar. Daarom kwam er aan de uitvoering van zaterdagavond in „Den Burcht" enig ceremonieel te pas en werden er méér goede woorden gesproken dan gewoonlijk! Voorzitter D. Maassen van den Brink memo reerde in zijn openingstoespraak het ledenverlies, dat de vereniging heeft geleden. Maar gelukkig is nu een zekere stabiliteit bereikt, zodat er geen reden tot ontevredenheid is. maandag 4 november 1957 Spr. overhandigde aan de dirigent, de heer J. J. van der Reyden. uit dank voor zijn „vijfjarige trouwe dienst" een en veloppe met inhoud. De voorzitster van het actieve damescomité maakte de voor zitter en daarmee de hele vereniging ge lukkig met óók zo'n rijk gevulde enve loppe. „Voor nieuwe instrumenten" zei ze erbij. In zijn dankwoord erkende de heer Van der Reyden, dat hij altijd met plezier had gewerkt. Het is tegenwoordig wél moei lijk, de mensen bij elkaar te houden Dc televisie bijvoorbeeld is een geduchte concurrent. Maar de dirigent hoopte, dat de ouders met hem zouden meewerken. Op .donderdagavond mag er geen enkele speler op het appèl ontbreken.... De uitvoering gaf er blijk van, dat de muzikanten hart voor de zaak hebben. Ze bliezen met geestdrift en letten daarbij gestadig op de aan vurende dirigent. Enkele stukken als de „Accélerando-mars" (door de heer Van der Reyden gecomponeerd) en vooral het suggestieve „Colonel Bogey on parade" klonken werke lijk heel aardig. De „Beatrix-Polka" en „Drie uur in de morgen" vielen ook niet slecht uit, maar we hopen ze toch nog eens nauwkeuriger te horen. In het laatste nummer hadden de meewerkende accordeons wat beschei dener kunnen zijn. Verder mag men ver trouwen, dat de toegewijde aanvoerder aan de gelijkheid van de inzetten en de afwerking in de komende tijd zijn bij zondere aandacht zal besteden. Het valt waarlijk niet mee, deze jon gelui. die geen noten kunnen lezen, zó ver te brengen, dat ze een aantal stukken In stadsgehoorzaal te Leiden egei IN DE STADSGEHOORZAAL had de turnkring Leiden en omstreken van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiekverbond voor zaterdag een dl gymnastiekuitvoering georganiseerd, waarop door zes verenigingen uit t°lang Leiden en omgeving werd geturnd. Over het algemeen kon men op deze bij dl avond van goed turnen genieten. Hoogepunten waren het bruggen, ver- FU» zorgd door de heren van het Leidse Excelsior, de ritmische oefening voor elege» meisjes, gebracht door W.I.K. uit Wassenaar, en het nummer evenwichts- dames van Brunhilde uit Leiden. gin( £nsei 010 met de vrÜe en ritmische oefenin- r hé te beginnen, hier ontbrak over de enigi gehele linie de soepelheid. Het is inder daad een groot winstpunt, dat de oefenin gen in het algemeen correct werden uit gevoerd. Er moet echter ook overgave "tegel zijn. Deze overgave zien wij meestal al- leven* leen bij de oudere dames. De dames van gezeg! Hercules uit Katwijk kwamen onder lei- bi h® <jing van mevr. W. Mansfeld-Dieben tot r allee!een goede vrije oefening. De ritmische hebbei oefening van de meisjes van W.I.K. uit jeugl Wassenaar, die volgens de Zweedse me- genheij thode wordt uitgevoerd, was een groot doerv succes. Leidster was hier mej. E. Duyser te tea De dames van Brunihiilde kwamen met een ritmische vrije oefening, die als een ver word eenvoudigde vorm van ballet kon worden makke beschouwd. Mevr. E. M. Metz-Tarenskeen d? Moe had deze oefening ruim voldoende voor- Jdere"' t»reid By d€ knots'- hoepel- en gecombineerde aar lig hoepel-baloefeningen was een tekort aan n mag teamverband op te merken. Alleen de in eer dames van het Leidse Concordia, onder Kar leiding van G. Nievaart, bereikten een goed Br dient echter opgemerkt te lal word«n' da1 de gladde vloer van de Stads gehoorzaal bij deze oefeningen een han- •vas ge- dioap was. end Dit laatste wa6 ook op te merken bij waarbij een aanloop geno men moest worden. Wij denken dan aan het nummer lange mat, uitgevoerd door de heren van Excelsior, onder leiding van de heer D. Bergman. Toch werd dit num mer, waarbij ldchaamsbeheersing en tempo een grote rol spelen, goed gebracht. Tevredenstellend resultaat werd eveneens geboekt aan de evenwichtsbalk van de dames van Brunhilde, waarbij mej. T. Steffelaar de leiding had. Hier vielen de koprollen en kopstand op. De nummers met toestellen hebben dit voordeel, dat ze altijd een zekere voor liefde van het publiek genieten. Het Tremplin-paandspringen van de dames en meisjes van W.I.K. werd vlot uitgevoerd. Leider was hier de heer F. de Waal. De heren van Excelsior werkten aan de brug. De heer Jac. Pommer, die hier leidde had voor goede stof gezorgd. De heren den een goede spierbeheersing te bezit ten. Aan de brug met ongelijke leggers werd gewerkt door Brunhilde. Met welijke gratie werd hier een heel goed nummer gebracht. Leider was de heer G. Kui venhoven. De Leidse keurploeg tenslotte werkte aan de ringen. Een voortreffelijk num mer. dat door dc heer G. Wdethaar uitste kend fris en monter kunnen wegblazen. En het spelpeil was. vergeleken met dat van ver leden jaar. niet onduidelijk gestegen. Dat geeft hoop voor de toekomst' Een trio. uit ..Accelerando" voortgeko men en bestaande uit een accordeonist®, een gitarist en een jeugdige slagwerker, speelde en zong vervolgens enkele popu laire, liedjes. Na de pauze zorgden het gezelschap Bey. Henny Choufour, „The Rhythm Boys" en Waco's acrobaten ervoor, dat de feeststemming nog werd verhoogd. Joh. van Wolfswinkel Feestavond fondclub Leiden en omstreken Na het vlicgselzoen hield zaterdag de fondclub Leiden en Omstreken haar tra ditioneel geworden feestavond in De Kleine Burcht, waar vele duivenliefheb- bers weer fraaie prjjzen in ontvangst mochten nemen Voorzitter J. W. Wolters bracht spe ciaal dank aan de heren Van der Hulst en Van der Dr.ft voor het werk dat zij in het afgelopen jaar voor de fondclub hebben gedaan. Kampioen generaal: HoekDe Vries, J. W. Wolters. G. A. van Albada. M. van der Wiel. P. Fasel. gebr. De Wit. J. van der Niet. Ereprijzen Limoges: M. van der Wiel 2 x), H. Martens, Hoek—De Vries, J. W. Wolters. Ereprijzen St. Vincent: Hoek-De Vries (t x). M. Jongeleen, A. Siera. Ereprijzen Orleans: G. A. van Albada, gebr. De Wit. B. ter Beek, J. Rozier, J. v. d. Niet- Eereprijzen Chateroux: G. A. van Al bada (2 x), S. Koster, J. Verkade, M. Noordervliet. J. de Weerd. Eerperijzen Bordeaux: M. v. d. Wiel, A. v. d. Hulst, HoekDe Vries. J. Brou wer. H. van Leeuwen. Ereprijzen Orleans (jonge duiven): F. Hendriks, L. Landaal, H. van Vegten, C. Zwaan, E. Smit. G. van Albada verkreeg nog een extra prijs voor de eerste twee op Chateroux. Burgemeester Van Kinschot heeft zaterdagmorgen geen risico willen nemen en zich behoorlijk geharnast, voordat hij zich naar het terrein achter de Boerhaavelaan begaf om daar de eerste paal te heien voor de universitaire woonwijk. Uitgerust met een helm je kunt het met die hoogbouw maar nooit weten en een zuidwester, trad de burge meester in het strijdperk, waar hij vakkundig de eerste paal in de drassige bodem joeg. Eerste paal voor HET WAS HALP ELF ZATERDAGMORGEN en vochtig koud, toen burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot op het terrein achter de Boerhaavelaan de eerste paal heide van het kleine stadje, dat over twee jaar honderdveertig gezinnen onderdak zal kunnen verlenen. Om tien uur hadden zich vele autoriteiten op het met heistellingen bezaaide terrein verzameld en natuurlijk voerden de hooggeleerde en weledelzeergeleerde heren de boventoon, want per slot van rekening wordt het hun stadje. Naast de burgemeester, wethouder Jongeleen, wethouder Van der Kwaak en gemeentesecretaris Bool hadden de rector magnificus, prof. dr. S. E. de Jongh, de secretaris van het curatorium, mr. M. F. Hofstee, de voorzitter van de stichting „Universitaire woonwijk", prof. dr. Van Dishoeck, en vele hoogleraren van de medische faculteit de kou getrotseerd. Zij werden welkom geheten door prof Vart Dishoeck, die de lijdensweg, aan de eerste paal voorafgaande, In korte trek ken weergaf en veel dan'k bracht aan al len, die voor de realisatie van het plan hadden meegewerkt. Nadat de burgemeester het heiblok had gehanteerd, sprak hij de verwachting uit. dat door dit complex woningen de wo ningnood. vooral van de medische facul teit, spoedig tot het verleden zal behoren. Hierna overhandigde de twee-jarige Ewine van Dishoeck de burgemeester een boekwerk Prof. dr. M. C. Colenibrander sprak bij afwezigheid van prof. dr. P. J. Gaillard, namens de medische faculteit Vroeger, zo zei prof. Colenbrander, werden de stu denten en afgestudeerden meestal ter zij de gestaan door een welwillende vader, die graag eens diep in zijn buidel tastte om zijn zoon goed gevestigd te zien. Nu de tijden veranderd zijn, vindt de afge studeerde te Leiden een zorgzame bur gervader en een Alma Mater (weldadige moeder), die zich zoals thans over hem ontfermen Als laatste sprak mr. P. J. G. Kapteyn, voorzitter van de wetenschappelijke staf. Voor vervolg stads nieuws pagina 9 J DE POP heeft iets fascinerends. Van oude tijden af heeft de mens op allerlei manieren met pop pen gespeeld. En het gaat nog steeds door. Vaak had men geen vaste tekst, alleen een paar grote lijnen; aan de fantasie en improvisatiekunst van de vertoner werd het overgelaten het verhaal af te maken. Wel had men bepaalde figuren (b.v. Jan Klaassen en Katrijn), die telkens in de stukken opdoken. Soms ook had men be paalde groepen van poppen, die het goede en het kwade vertegenwoordigden. Over dit volksvermaak is in de loop der tijden de „schaaf van hogere cultuur" ge gaan. Men beperkte zich niet meer tot de volksverhalen, maar ging ook bestaan de stukken, die voor uitbeelding met poppen geschikt waren, opvoeren. In deze kunst heeft men het ver gebracht en één van de bekendste gezelschappen is het „Salzburger Marionettentheater", dat op reis door ons land ook in Leiden door be middeling van K. en O. een aantal opvoeringen geeft. Ruim veertig jaar geleden gaf de beeldhouwer Anton Aicher de eerste voorstelling; zijn zoon Hermann, de tegenwoordige leider, heeft het theater wereld beroemd gemaakt. Die roem ligt ver ankerd in de grote technische vaar digheid en de kunstzin van het ge zelschap. Weer kinderen Het vermakelijk dwaze verhaal dat ten grondslag ligt aan de operette „Die Fle- dermaus" van Joh. Strauss wordt in de sprookjessfeer van de poppenwereld aan nemelijker dan wanneer het gespeeld wordt op het grote toneel, waar de mu ziek belangrijker is dan het verhaal. Zaterdagmiddag, in de extra voorstel ling voor de houders van groene kaarten, zagen we. dat nu het verhaal ook weer een belangrijke rol gaat spelen in het ge heel. Dat gaat echter niet vanzelf; het is uitsluitend te danken aan de grote kwaliteiten van de Salzburgers. Wat ze weten te bereiken door belichting en een vernuftige samenwerking tussen de pop pen bewegingen en het draaitoneeltje. was geweldig. Daarbij komt, dat alles tot ln de punt jes verzorgd is. Men zag niet meer een spelen met poppen, maar men werd mee genomen naar het sprookjesland, waar het rui et-werkelijke tot een ontspannende werkelijkheid werd. Hier worden grote mensen weer kinderen. En dat Is op z'n tijd heel goed. Voor de muziek en zang had men uit stekende opnamen van het Weens Phil- harmonlsch Orkest en het koor der Wecn- se Opera, met verrukkelijke zang. o a. van Wilde Güder als Rosalinde. A. C. Bouwman die grate verwachrtingen had van het stadje in aanbouw, maar tevens de sug gestie deed om iets dergelijks ook te plan nen voor de laagst-gesalarieerd-e leden van Lcidens wetenschappelijke staf Burgerlijke stand van Leiden GEBOREI^ Jeroen Adrianus zn van A. Verra en C. Filippo; Christina Elisabeth dr van G. van der Weijden en L. C. van Royen; Magdalcna Wilhelmiina Maria dr van L. J.. N. Haanraadts en J. M-. Weg- ter; Walter Frank zn van J. Dietz en D A. Jeffery; Pieter Bernard zn van A. B. Hemerik en M. de Boer; Elisabeth Adria- na Maria dr van P. Hop en E. Reizevoort. OVERLEDEN: I. Hoogenboom. 86 jr. wedue van J. Koning: P. H. J. Schlag- wein, 67 jr, man; J. T. van der Kleij. 54 jr, man. Verdronken. De negenjarige Joke van der Kolk uit Goor. die sedert donderdag was vermist, blijkt verdronken in een sloot op enkele honderden meters van haar ouderlijke woning. Haar lijkje is ge vonden. Hongaarse gevallenen geëerd VANMORGEN EEN JAAR GELEDEN, zondagmorgen 3 november 1956, werd het Westen opgeschrikt door berichten over Russische tanks in Boedapest. Met huivering beluisterde men de Hongaarse radiostations der vrijheidsstrijders, die wanhopig om hulp vroegen en die niet anders verwachtten of deze hulp zou komen. Omdat het Westen jarenlang deze hulp had beloofd. Maar onverstoorbaar dreunden de tanks door Boedapest, zonder de minste aarze ling doofden de Russen de oplaaiende vrij- heidsvlam der Hongaren met een strooir donker bloed. En he<t zag ■stard ontzetting, werkeloos. Men kwam op plei nen bijeen, men vernielde de redactiebu reaus van de Russsische trawant in het westen en men sprak woorden, gloeiend van verontwaardiging. Doch mot woorden waren de Hongaren niet te helpen en de laatste zender der vrijheid viel uit na een laatste machteloze bede om de beloofde Om iets goed te maken ontketende het vesten grote hulpacties teneinde de dui zenden vluchtelingen aan een nieuwe toe komst te helpen. Nederland laadde in Wenen enkele treinen vol en bracht hen naar Nederland, waar ze via de Jaarbeurs hallen te Utrecht over het gehele land werden verspreid. Amerika ging zorgvul dig selecteren en de vluchtelingen moes een uitgebreid, tijdrovend betrouw baarheidsexamen afleggen, voordat zij het beloofde land aan de overzijde van de *n mochten betreden, toen enkele Hongaren in Nederland ontevreden waren over de behandeling, die zij hier ontvingen, werden sommigen verontwaardigd. Men vond. dat deze men- maar alles goed en heenijk hadden en vinden, omdat ze nu toch ln vrij heid waren. En men vergat, dat men zelf 1945 bitter teleurgesteld was geweest omdat de vrijheid zo geheel anders was geweest dan men zich in donkere dagen had voorgesteld. De plechtigheid bij het monument voor gevallenen tegenover molen De Valk was eenzame plechtigheid. Een enkele- bromfietser stopte even, toen een ambte naar van de gemeente de Hongaarse en Nederlandse vlag half-stok hees en de kranslegging door de heer C. Zandbergen namens de Leidse stichting „Dodenhei- denking" geschiedde met een ledig plein als achtergrond. De Hongaren zelf zijn zaterdag avond in het Pyrteneum bijeengeko men en herdachten daar hoe zij een jaar geleden met flessen benzine tegen vuurspuwende tanks hebben gevochten. Onder de Hongaarse vlag hebben zij hun volkslied gezongen en dr. Andor Laszlo, die in Leiden huisschilder is, hield een toespraak, waarin hij wederom zijn gevluchte landgenoten hoop op een betere toe komst poogde te geven. Want de Hongaren zijn niet overgeluk kig, dat zij in dat mooie Nederland mogen wonen; de Hongaren willen terug naar hun land en denken met smart aan de novemberdagen van 1956, toen zij de vrij heid zo nabij waanden en toen zij zo'n tra gische misrekening maakten. LISSE Voetganger gedood Zaterdagavond half acht is de 52-jarlgs heer J. Groen in 't Wout, uit de Derde Poellaan te Lisse. bij het oversteken van de Herenweg ter hoogte van de Beekbrug door een volkswagen uit Hillegom ge grepen en op slag gedood. De heer Groen in 't Wout kwam uit een kerk en lette tijdens het oversteken niet op het verkeer; het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. Halfstok waalde ter rechter zijde van het Leidse monument van ge vallenen de rood-wit-groene vrijheidsvlag der Hongaren, toen heden morgen half elf in alle eenzaamheid een bloemstuk bij het beeld werd geplaatst om de strijd van een jaar geleden te herdenken. Foto N. van der Horst Ontmoeting tussen Den Haag en Leiden /"~\P UITNODIGING van het Gereformeerd Jeugdverband te Leiden hebben zaterdag honderd Hagenaars de reis naar Leiden gemaakt, om daar temidden van Leidse jeugd het weekeinde door te brengen. Het hoogtepunt van deze ontmoeting vormde ongetwijfeld de jeugddienst in de Zuiderkerk, waarin ds. G. van Duinen uit Wassenaar sprak over het onderwerp: „Levenskans en levenskeus". In Irene te Öegstgeest werd zaterdag een feestavond gehouden. De ruim honderd Hagenaars kwamen in drie groepen nara Leiden. Om half 6 werd het weekeinde geopend met een broodmaaltijd in Irene De voorzitter van de voorzitter van de commissie. Jan Kar stens, verwelkomde in het bijzonder de predikanten Heule en Dronkert. Aan tafel was er gelegenheid voor discussie, waarvan vooral de beide predikanten ge bruik maakten. Hetavondprogramma begon met caba ret. Inge Vogel. Frans de Vries, Gert Ot- tevanger en Wim van Hilten. dei dit ca- beret verzorgden, onder leiding van Cees Janssen, voelden de Hagenaars duchtig aan de tand. De Hagenaars gingen op hun beurt tot de tegenaanval over. Het was allemaal erg gezellig. Martin Paats kwam met een ernstige noot. In enkele liedjes liet hij het dagelijks gebeuren paseeren. Dit onderdeel was een van de hoogte punten van deze avond. Onder de uitstekende regie van de heer H. Kre6 voerde Leiden ten slotte het to neelstuk Koningspru tonen van B. van Veen op.. Dit moderne toneelstuk behan delt de lotgevallen van een koning, die graag pruimen wilde iten. Een toneel knecht, Gerard Slootweg, die voortdu rend op het toneel was. reeg de verschil lende scenes aaneen. Nadat de heer J. Laman enkele liedjes had gezongen over het weekeinde, sloot ds. Heule de avond. Goede keus Gisteravond werd een dienst gehouden in de Zuiderkerk, waarvoor men ds. Van Duinen van Wassenaar had gevraagd. Het uitgangspunt van diens prediking was Richteren 16, de geschiedenis van Simson Simson had de kans van God gekregen, Nazireeër Gods te wezen. Maar hij koos Delila en daarmee de duisternis. Ook voor ons ls er een kans, die God heeft geschonken. Wij hebben onder i de kans gekregen Christen te zijn ei zodanig te arbeiden, bijvoorbeeld in het jeugdwerk. D«. Van Duinen wekte de jeugd op, de goede keus te doen en aan dc kant van Jezus Christus te gaan staan. Na afloop had nog een bijeenkomst plaats in het jeugdhuis aan de Breestraat. waar de predikanten Van der Linden van Den Haag en Heule van Leiden het woord voerden. Ds. Heule dankte daar de week einde commissis voor het voorbereidende Contactavond VEGLO De VEGLO (de Vereniging van gerepatrieerden voor Leiden en Om streken) hield zaterdag in het Anto- niusclubhuis een contactavond. Door ziekte van enkele spelers kon de toneelgroep het programma niet ver zorgen. Men had evenwel de „Tro pical Kinds", een cabaretgroep van de Amsterdamse zustervereniging, bereid gevonden op te treden. De heer R. de Bruin, voorzitter van de VEGLO. verzocht aan hej begin van de avond enkele ogenblikken stilte om de gevallen Hongaarse verzetsstrijders te herdenken. In gedachten ging hij terug naar de moeilijke Jaren ln het voorma-lig»» Nederlans Indië. Wij zijn blij in Neder- 'and te zijn, maar de moeilijkheden waar mee de gerepatrieerden te kampen heb ben. zoals op het gebied van de aanpas sing en van de werkverschaffing, zijn nog steeds niet overwonnen Daarom riep hij de gerepatri eerden, die zich nog niet bij de vereniging hebben aangesloten op, dit alsnog te doen. Voorts maakte hij bekend, dat de V7EGLO heeft besloten een loterij te hou den, waarvan de opbrengst zal worden besteed aan cursussen voor gerepatrieer- den, waaraan bevoegde krachten hun me dewerking zullen geven. De ..Tropical Kids" kwamen met een gevarieerd programma van muziek, dans en pantomime De heer F Ackema imi teerde op knappe wijze Charlie Chaplin, compleet met bolhoed en veel te grote schoenen. De dansen waren gebaseerd op Indische legenden. Ze werden met grote lenigheid en charme uitgevoerd. Ds band speelde Hawaiiaxunuziek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3