Heel Alphen viert morgen het jubileumfeest van Samsom H. Andreas nam afscheid van Noord wij ks belastingdienst NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 31 OKTOBER 19S". I an 5 naar 500 man personeel Gedegen jubileumwerk van mr. SJ. Fockema Andreae over driekwart eeuw maatschappij MORGENOCHTEND om 10 uur begint in de Hervormde kerk van Al phen een herdenkingssamenkomst, die het begin zal zijn van een serie plechtigheden ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarige bestaan van de uitgeversmaatschappij N. Samsom N.V. Naast deze samenkomst zijn er twee recepties en is als aandenken aan dit jubileum een standaard werk verschenen van mr. S. J. Fockema Andreae over driekwart eeuw ontwikkeling van openbaar bestuur, onderwijs en onderneming, onder de titel Een mensenleven in Nederland. De griffier van het Hoogheemraad schap Rijnland heeft in 360 pagina's aangetoond, dat de werkelijk ingrij pende verandering vooral ligt in de vervloeiing van de grenzen tussen publieke en private sfeer. I Prof. mr. W. F de Gaay Fortman heeft gistermiddag de plaats van dit bekende Alphense beorijf in de samenleving be licht. Prof. De Gaay Fortman meende, dat men geschiedenis kan schrijven van uit /ele-'ei gezichtspunt. Vroe«er was geschiedenis veelal een optelling van oorlogen, daarna kwam het staatkundige element op de voorgrond en vervolgens kwam ook de culturele ontwikkeling meer naar voren Sinds-ds- eerste wereld- oorlog is ook dc economische en sociale ontwikkeling onderdeel van de geschie denis Bij oprichting van Samsom in 188? was de autonomie van de gemeenten vriiwel onaangetast In 19S7 is deze be- laneriik beperkt Dit weerspiegelt zich ook in de uitgaven. Zo werd in 1888 een commentaar op de wet van de kinder arbeid uitgegeven Dit wetje is uitge groeid tot een omvangriik arbeidsrecht De stichter Samsom. de Alphense ge meentesecretaris. komt uit de gemeente- adrnin'stratie Daar kreee hij oog voor het belang van een bondige, eenvoudige duidelijke terminologie in publlkaties Als noodzakelijke aanvulling ontstonden de ronskaarten. die door een stroom for mulieren was voorafgegaan Men ging ove- tot het uitgeven van boeken en tijd schriften. Onderwijs Toen in 1892 de wet-toackay een begin maakt" met subsidieverlening aan bij zondere scholen werd het werkterrein van gemeenten en waterschappen ver breed met het onderwijs. Na de pacifi catie in 1920 o»-der minister De Visser werd het onderwijs tweede pijler van het Samsom-bedrljf In het leven van Alphens uitgevers maatschappij weerspiegelt zich ook de gewijzigde opvatting over het wezen van de onderneming. Zag men haar eerst louter als een zaak. die men drijft om geldelijk voordeel te behalen, nieuwe sociaal-economische opvattingen zagen haar ruimer als een Instelling, die vooral gericht is op het verschaffen van een zo stabiel mogeliike werkgelegenheid voor leidinggevende en uitvoerende arbeid Hierbij komt nog het streven om het al gemeen welzijn te dienen. De jubilerende ondernemint heeft, al dus pre De Gaay Fortman, er steeds naar gestreefd, deze drie aspecten in haar bedrijfsbeleid tot harmonie te brengen. De stichter Nicolaas Samsom werd in 1868 op 23- jarige leeftijd gemeentesecretaris van „Alfen" en in die functie begon hij zich toe te leggen op de uitgave van formu lieren. In 1885 werkte hij met 5 man en 1 januari 1886 verliet hij de gemeente lijke dienst. Sinds 1888 door zijn oudste zoon J B. Samsom gesteund ontwikkelde het-jonge bedrijf zich gestaag, zodat in 1900 al vijf-e. -twintig mensen in diens' waren. In 1920 werkten bij Samsom 180 sen, In 1945 ruim 400 en in het jubileum jaar 1957 ruim 600. Sinds enkele jaren nemen N. Samsom jr en W Samsom aan de werkzaamheden van net bedrijf deel. Fe arbeid ten be hoeve van het onderwijs breidde zich zo uit, dat di' een afzonderlijke verkoop afdeling werd. Deze opgaande lijn in de N.V is aan leiding voor het feest van morgen. De schoolkinderen worden bedacht en In elk Alphens huis zal men iets van het jubi leum te zien krijgen. Na de herdenkingssamenkomst In de kerk -edpieert het bestuur morgenmld- dig van 35 uur in het hoofdgebouw voor relaties en 's avonds voor het per- Gedenkhoek Het gedenkbeek bij dit jubileum Is niet, zoals veelal gebruikelijk, een col lectie van foto's van het eigen bedrijf Mr. Fockema Andreae heeft zijn op dracht b. ?der gezien. Na een algemene beschouwing over het zich wijzigende beeld var Nederland, verlucht met vele foto's, beschrijft de auteur de situatie van Nederland omstreeks )f82: intern financieel en op onderwijsgebied. De zich uitbreidende invloedssfeer van de deskundige en de toenemende specla- Links en rechts van de Wilhel- minalaan in Alphen liggen de complexen van de N.V. Sam som. Dit is het hoofdgebouw met links het in 1883 aange kochte Amstelstein en rechts het in 1939 gereedgekomen ge deelte. Tegenover het hoofdge bouw aan de andere kant van de laan hebben nog vele af delingen een onderkomen in een rij voormalige woonhuizen. lisatie voeren de auteur naar de huidige tijd. een tijd van drang tot aanvullende vorming van nationale en Internationale bindingen. Vijftig foto's, gravures, vignetten en tekeningen, waaronder een aantal in kleuren, illustreren de tekst. Het boek eindigt met een algemene b.schouwing over de ontwikkeling van driekwart eeuw e een bespiegeling van de resul taten. Door middel van een literatuur opgave bij ieder hoofdstuk en een uit gebreide bladwijzer met aantekeningen opent de auteur telkens weer de moge lijkheid tot verder onderzoek van het door hem betreden terrein. Geslaagde avofid van zang en muziek in Hervormde kerk A] mogen we wel veronderstellen, dat degenen die gisteravond in de grote Hervormde kerk bijeen waren, daar in de eerste plaats zaten om te genie ten van zang en muziek, zij zullen ongetwijfeld toch ook wel de verwach ting hebben gehad nu eindelijk eens iets concreets te mogen vernemen om trent de bouw van het nieuwe Hervormde wijk- en jeugdcentrum aan de Lage Zijde. produktie Vervolgens werkte hij aan de Bimbsbetonfabriek in Zoeterwoude als specierijder en tot einde 1942 als mole naar. Sedert juni 1945 is hij molenaar op de betonfabriek te Zoeterwoude. in tegenwoordigheid van zijn echtgenote werd hij woensdagmorgen ontvangen ten kantore van de directie, waar hij hei eerst werd toegesproken door de direc teur. ir F H Kotter, die hem in waar derende woorden dank bracht voor de diensten aan het bedrijf verleend. Ir Kotter overhandigde de oorkonde en de bronzen plaqu e van de vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Neder land. alsmede een geschenk onder couvert van de directie Daarna werd het, woord, gevoerd dooi Jhr. Z. H M van Asch van Wijck, onder directeur. die mevr Van Egmond bloemen aanbood. De heer v Asch v. Wijck hield een korte toespraak waarin hij hel stand punt van de directie openbaar maakte, dat als In het gezin van een werknemer alles naar wens verloopt en er een ge zellige sfeer valt -vaar te nemen iets waartoe vooral de echtgenote een be langrijk aandeel kan bijdragen - het op het werk niet minder goed verloopt De heer ,J Brouwer, bedrijfsleider van de betonfabriek te Zoeterwoude sprak eveneens enkele waarderende woorden tot de jubilaris en diens echtgenote, waarna de jubilaris een dankwoord riohtte tot de directie en de bedrijfsleider. ALPHEN AAN DEIS RIJK Molensingel te water gelaten Op de scheepsbouwwerf De Vooruit gang van D. en J. Boot N.V. is gisteren met g^ed gevolg de motorkustboot Mo lensingel voor de transportonderneming ïnvotra te water gelaten. Burgemeester Z. Bruins Slot was bij deze plechtigheid aanwezig. Het schip is een gladdek-type en heef' de volgende afmetingen: lengte 48.75 me ter: breedte 8,65 meter; holte 3.50 meter: geladen diepgang 3.15 meter: laadver mogen D W. pl. 670 ton. In het schip zal een dieselmotor met een vermogen van 450 PK worden ge plaatst. Het motorschip Molensincel werd gebouwd onder klassebureau Veri tas en de scheepvaartinspectie Jaarvergadering van het Nut Het .departement Alphen a. d. Rijn van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen heeft onder voorzitterschap van de heer W. Plomp zijn jaarvergadering gehouden. De betekenis van de Nutsstichting tot verbetering van de volkshuisvesting werd wel duidelijk in het licht gesteld door de mededeling, dat men nu on geveer 250 woningen heeft. Vooral 1n de nieuwbouw van de laatste tijd heeft en een groot aandeel en er zijn, naar is bekend is, nog plannen in petto. De heer J. C. Duin kon een gunstig verslag over de Spaarbank doen horen Zoals bekend, overschreed men de 3.000.000 aan ingelegde gelden, en de arbeid van de heer Hoogendijk met zijn neemt dan ook steeds toe. Wellicht nen in de toekomst van de in het Nutsgebouw In gebruik zijnde kamers inr een eigen bankgebouw verhuizen De kleuterschool, uitgaande van het Nut had een klein nadelig saldo en de bibliotheek een batig saldo van ongeveer 500. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. Plomp als voorzitter herkozen en ook de aftredende bestuursleden, de heren J. Constandse en B. Hofenk. werden her- i. Tn de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer J M. van Dijk werd de heer P. Groenhart gekozen De heer G van Gulik, de actieve secre taris van de woningbouwafdeling. werd ook opnieuw gekozen en mevrouw J Schimmel-ten Harkei in de kleuter- ichoolcommissie. In het seizoen 1957—1958 zal het be tuur driemaal een toneelavond laten -orgen door amateurgezelschappen n ianuari 1959 bestaat het departemen! 50 jaar en men sprak reeds over de herdenking daarvan Weer speclgoedactie De personeelsverenigingen van verschil lende industrieën in onze gemeente doen ook dit iaar mee aan de Sint Nicolaasactie ten bate van de kindertehuizen te Heel- en Malden Om het af te dragen be drag zo hoog mogelijk op te voeren, 'ordt donderdag 7 november in de boven- lal van de „Baronie" een revue-avond gegeven door het gezelschap van Rens van Dorth. OECSTGEEST Zingende militaire Wat het eerste betreft zullen de ruim zeshonderd aanwezigen zéker niet teleur gesteld zijn: het Hervormd kerxkoor, de blokfluitgroep, de tenor Gert Hesseling en deorganist Henk Pfauth voerden Dirk van Vliet een programma uit, w van veel viel te genieten. De mededeling van ds. J H Bogers, dat het Wijk- 'eugdcentrum (ten bate waarvan deze avond was belegd) er komt en dat daarop geen acht of negen jaren meer gewacii behoeft te worden, was, op z'n zachts! gezegd, een schrale troost! Concreet was m ieder geval de opmerking, dat. er nop steeds geld nodig is. En dan te bedenken dat inmiddels alweer een nieuw plan fee- kerk in West) op stapel staat' Zoals we in de aanhef reeds opmerkten was er deze avond veel te ho^en. zowe' vocaal als instrumentaal. Het kerkkoor gaf opnieuw oiijken var zijn kunnen. Wat ons dadelijk apviel was dat dit koor meer en meer de invloed on dergaat van de deskundige leiding van zijr dirigent. Dit mag Dirk van Vliet, die nv bijna twee jaar de directie in handen neeft, zich ais een compliment aanreke Het koor bereikte wel z'n hoogtepun in de sublieme vertolking van Psalm van Mendelssohn Bij de uitvoering hier van kregen we de gelegenheid de stem men afzonderlijk te beluisteren: zij klon ken alle beschaafd en zuiver. Fluitspel In de hoop, dat de jongens en meisjes van de blokfluitgroep niet ijdel zullen worden, moeten we eerlijk bekennen, dat zij ook deze avond (we mochten de groep a leen paar maal eerder horen) weer in druk maakten met hun voortreffelijke fluitspel. De gejaagdheid in de uitvoerinz van een Menuet van Handel zij hen dan maar vergeven. Het Allegro van Carissi- mi en Panis Angelicus xan C. Franck kre gen een keurige vertolking. De .boven stem" van Gezang 120 deed het weer goed Genoten hebben we ook van de tenor- solist Gert Hesseling, vooral in Dank sei der Herr (Handel) en in het ..Panis" van C. Franck. Zijn eerste nummer: U kan ik iet missen, klonk wat koud en zakelijk Henk Pfauth leverde een belangrijke bijdrage met zijn orgelspel. Soms was zijn ipel wat trekkerig en ook sneuvelde er wel eens een noot, de registratie was ech ter in veel gevallen doorzichtig Zijn solo- spel, na de toespraak van ds Bogers klonk heel verdienstelijk. E. H. van Egmond 25 jaar bij Oosthoek De heer E. M. van Egmond, werkzaam bij A. Oosthoek en Zn N.V.. afdeling betonfabricage te Zoeterwoude. herdacht woensdag de dag waarop hij 25 jaar ge leden bij dit bedrijf te Alphen aan den Rijn in dienst was gekomen De eerste vijf jaren was hij werkzaam aan de klei molen als afraper van kleiwalken; daarna werkte hij tot half 1939 op de betonfabriek in de Hoorn als molenaar voor de banden In de recreatiezaal van Ende^eest trad steravond het koor van de Militaire Koksschool uit Leiden op voor patiënten en personeel. De heer Spiering sprak een kort ope ningswoord, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat het koor nu reeds voor de derde keer in Endegeest optrad. Vol aandacht en met veel waardering luisterde men naar werken van Schubert. Mozart. Verdi en andere bekende componisten. Het koor stond onder leiding van Han Rijnbeek en werd aan de piano begeleid door Martien Opdam Kntwijks C. H. I).-jongeren DUITSE CHRISTENEN ZIEN IN ADENAUER HUN „STERKE MAN' 'PIJDENS EEN VERGADERING van de C.H.J.G. ten huize van de heer W. Feinterman sprak dr. ir. G. A. Kluitenbcrg over zijn politieke loor Duitsland. Tezamen met twee leden van de jongerengroepen, drs. J. Boers en J. v. Heijst, had hij deelgenomen aan het Europese jeugdwerk i; Heppenheim, waar zij behalve Nederlanders ook Fransen, Belgen e: Luxemburgers hadden ontmoet. Het was spreker opgevallen, dat zoveel K.V.P.-ers aan de besprekingen hadden deelgenomen. In de avonduren werden In verschillen de dorpjes bijeenkomsten belegd, waarop een Duitse deelnemer een onderwerp ovei de Europese integratie inleidde. Tijdens deze vergadering hadden de Duitsers vooral interesse getoond voor dc verhouding Oost-West en de herbewape ning; de socialisten waren minder westers georiënteerd, dan de leden der Nederland- P.v.d.A. en de leden van socialistische organisaties in andere landen. De protestanten hebben zich ln Duitsland politiek geallieerd met de rooms-katholieken maar sommigen zijn geen lid van de coalitiepartij, de C.D.U., omdat hierin de rooms-katho lieken verre de meerderheid hebben: deze groep zoekt zijn heil in de Freie Deutsche Partei. Veel zorg besteedt men in Duits land aan de politieke propaganda. een groot element van per soonsverheerlijking bevat. Vooral Adenauer wordt als „de sterke man" voorgesteld, omdat men hem als barrière ziet tegen Ollenhauer, de loeialistenleider, die sterk anti- Christelijk is. Volgende week weer prikken tegen polio In de week van 49 november zulllen de in 1955 geboren kinderen wederom een injectie tegen kinderverlamming worden uitgenodigd. Voor een deel zijn dit kinderen die voor de 2e maal een in jectie ontvangen doch daarnaast ook die welke door ziekte of anderszins bij de eerste keer waren verhinderd. Alle ouders die van de werkcommissie een oproep zullen ontvangen, wordt dringend verzocht te komen. Het is in het belang van hun kind dat zij dit doen. Het zij bovendien nogmaals herhaald dat accin niet schadelijk Is en ook geen littekens achterlaat. Collecte-resultaat De in de afgelopen week gehouden col lecte ten bate van de Nederlandse Ver- niging Sociale Zorg voor Minder-Vall- den (A.V.O.) bracht in totaal f 539.76 op. KATWIJK AAN ZEE Stralende voorlichting Een deskundige heeft gisteravond in staurant „Marina" op verzoek van de fa. W. Kruijt een voorlichtingsavond ge houden over het gebruik van Philips' hoogtezon en Infraphil. Na een uiteen zetting over wezen en doel van deze ap paraten. waarschuwde spr. tegen het ge bruik van hoogtezon zonder advies van Enkele filmpjes zorgden voor afwis- ïling. Burger- en penningmeester De burgemeester van Katwijk de heer H. Duiker, is gekozen tot penningmeester het hoofdbestuur van het Chr. Volks onderwijs Straat-oogst Herenbrill. zwarte dameshandschoen, utoped, zaklantaarn, sleutelbos, gouden halsketting, bruine portemonnaie nhoud, vier damestasjes, zeiljopper, ak- tentas, huisdeursleutel, jongenswindjack. Benzine werd duur betaald Toen een vrachtauto bij het pompstation nabij de Molentuinweg benzine wilde tan ken, raakte hij een der pilaren van het gebouw. Deze werd geheel ontzet, alle ruiten sneuvelden en ook de vrachtauto was zichtbaar onder de Indruk. Geleidehondenfonds In de Unizaal werd gisteren de tweede feestavond gehouden van de plaatselijke afd. van het Kon Ned. Geleidehondeo- fonds. De voorzitter, de heer L. Bogaards, opende en gaf een uiteenzetting van wat de bond tot stand brengt en wat in het bijzonder in het tweede kwartaal van dit jaar is verricht. Zowel het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Grunstra, als dat van de penningmeester, de heer W. van Dijk gaf blijk van optimisme. Er is dit jaar 216 overgedragen aan de bonds- pennlngmeester. Na de pauze volgde het feestelijke ge deelte. dat werd verzorgd door het ge zelschap Bont en Blauw onder leiding van Frank Vink uit Noordwijk. Hoog en laag watei Vrijdag 1 november: hoog water om 1031 u. en 23 06 u.; laag water om 5.47 u- en 1814 u. (Advertentie) Demonstratie van brei- en naaimachines FA. DERNEE Wegens bijzondere omstandigheden kan de trekking van de gehouden snelheidsloterij bate van het Anjerfonds Z.H. HEDENAVOND in restaurant ..Marina", Boulevard geen doorgang vinden. De trekking is uitgesteld tot 26 novem ber a.s. VALKENBURG Activiteiten van de middenstand De middelstands vereniging heeft- dii Jaar grote plannen. Alle aangesloten win keliers zullen n.l. een uitgebreide Sint- Nicolaas-actie houden. Van maandag 2! tot en met zaterdag 30 november is ei voor de kinderen een speciale speelgoed actie. Van maandag 2 tot en met zaterdag 7 december zijn er cadeaus voor de gro teren beschikbaar. Bij contant betaalde aankopen zullen er in deze weken bonnen worden verstrekt, die evenzovele kansen zijn om de mooie prijzen, die in enkele etalages tentoongesteld zullen worden, in de wacht te slepen. De actie zal worden gevoerd onder het motto K.I.V. (Koopt in Valkenburg). Nader zal nog worden bekend gemaakt, op welke datum da prijstrekking zal plaats vinden. Het staat nu echter reeds vast. dat St Nicolaas en zijn knecht op zaterdag 30 november in de middaguren ons dorp komen bezoeken. Opbrengst co\Jecie De collecte voor de Novib heeft ln onj dorp het mooie bedrag van 201.48 opge bracht. Burgerlijke stand Getrouwd: J van der Meij en M W van der Meij. Straatverlicbting De officiële Ingebruikneming van de nieuwe straatverlichting zal plaats vin den op vrijdag 1 november, 's avonds half acht. In verband daarmede zal op het ge meentehuis een samenkomst worden ge houden. waartoe verscheidene personen zijn uitgenodigd. Schaaknieuws De uitslagen van de wedstrijden van de schaakvereniging „De Torenzijn ais Groep 1: H. Ouwersloot HznT. van den Berg VzVi. M. van der MeijL. Noort 01, Herm. RusschenbergH. Ouwersloot Hzn 10. T. van den BergA. Imthorn 0—1. Groep 2: H. OuwerslootJ. van Egmond 10, D. OuwerslootA. Doldersum 10. W. Russchenberg—>T. F. Spiering 1—0, J. van der Meij—Th. v. d. Vijver M—4, J. F. Spiering—D. Ouwersloot 0—1, W. Rus schenbergR. van der Meij J. van EgmondJ. van der Meij 10, H. Ouwer sloot HznM. van der Meij 10. L. Noort A. Imthorn afgebr.; J. van der Meij J. van Egmond 10. Dinsdagavond speelt de schaakclub haar eerste competitiewedstrijd voor de L.S B. in Sassenheim tegen de club van dde VOORSCHOTEN Ingezonden stuk Hr. Van L.: Wij kunnen uw ingezonden Nieuws van en voor Leiderdorp Doortrekking van de Ericalaan aanbesteed Vanmorgen Is In het gemeentehuis al hier de doortrekking van de Erlcalaai naar dc Mauritssingcl aanbesteed. De be- groing van de gemeente-architect, de hcei Buitendijk, wees een cindeitfer var f 120.894 aan. De uitslag van de aanbesteding is als volgt: fa. Rienstra Nieuwerkerk a.d. IJssel f 126.000, fa. Strijk Rijpwetering t 126.000, T^ERWIJL VELE BELASTINGAUTORITEITEN, wethouder G. Vogelaar en vele collega's van hun belangstelling getuigden, heeft de heer H. A. Andreas gistermiddag in het ontvangerskantoor te Noordwijk afscheid ge nomen van de belastingdienst. Drieënveertig jaar is de heer Andreas be lastingambtenaar geweest, waarvan vijfentwintig als dienstgeleider te Noordwijk. en nu hij zijn pensioengerechtigde leeftijd had bereikt, kwamen vele sprekers getuigen van de prettige samenwerking, die zij van de schei dende ambtenaar hadden ondervonden. Nadat een van de collega's, de heer S. A. v. d. Oever het grote gezelschap wel kom had geheten, sprak hoofdinspecteur Van Dijk woorden van lof en dank voor het accurate en met tact verrichte werk van de heer Andreas. De heer J v. d Pritte. ontvanger van de directe belastin gen te Noordwijk had ook veel waarde ring voor de wijze, waarop de heer An dreas zijn taak had vervuld. Oud-hoofdinspecteur Dibbits Rienstra haalde herinneringen op uit de vele ja- Nieuws van en voor Nieuwveen Stand der bevolking Vertrokken: T. T. de Geus, echtgen. van Verhorst, Kerkstraat 40. naar Alphen aan den Rijn; C. Dobbelsteijn, A H. Kooistra straat 4, naar Poortugaal; C. Hoveling, A. H. Kooistrastraat 4, naar Kortenhoef; T G. J. Wijfje. Uiterbuurtweg 59. naar Leimuiden; M J J. Nieuwland. echtgen van Bruggeman. Kerkstraat 18 naar Al phen aan den Rijn; C. J Blok. A H. Kooi strastraat 6, naar Haarlem; G Achterberg Dorpsstraat 15, naar Haarlem; H. M. Hart veld, echtgen. van Van der Arend, Hogen- OUDE WETERING Rijkspostspaarbank In september werd in Oude Welte ring f 2806,70 op de rijkspostspaarbank ingelegd, maar er is 6943.90 terugbetaald ROELOFARENDSVEEN Rijkspostspaarbank In september werd ln Roelofarendsveer 2965,73 bij de plaatselijke bureauhouder van de rijkspostspaarbank gebracht en 2408.74 teruggehaald. TER AAR Najaarsschouw In de Uiteindse- en Middelpolder zal de najaarsschouw over alle watergangen en sloten op zaterdag 9 november worden gehouden. dijk 1 naar Berkel en Rodenrijs; A. H Janmaat, echtgen. van Janszen. A. H Kooistrastraat 7, naar Rotterdam; L. Ro denburg. Uiterbuurtweg 45, naar Zeven hoven; W. M. Vlaar, Blokland 15. Amsterdam; Wed. A van der Zon-Jan- maat. Dorpsstraat 68. naar Alphen den Rijn. Opbrengst collecte De huis-aan-huls collecte voor P.I.T. heeft f 46 opgebracht. LISSE Agenda van Llsse Vanavond half 8 wordt in de Hervorm de kerk een dienst gehouden ter herden king van de Kerkhervorming. Ds. Pet- tinga gaat voor. Hedenavond verder: 7.30 u. dienst ln kerk Oud-Geref. Gemeente; uitreiking van diploma's tijdens B B.-samenkomst ln De Taveerne. RIJNSBVRG Gecombineerde vergadering Vanavond om half negen houden de Ge reformeerde mannen vereniging en de vrouwenvereniging een gecombineerde vergadering in het Jeugdhuis. ren, die hij met de scheidende functiona ris heeft samengewerkt, waarna de heer Van Splunder namens de collega s de col legialiteit huldigde en een klok benevens bloemen aanbood. Als laatste sprak de lieer E. de Groot als vertegenwoordiger van het Noordwljkse bedrijfsleven. Hij roemde de heer Andreas, die ook in zijn functie van belastingambtenaar de men sen als vriend tegemoet Is getreden In zijn dankwoord toonde de heer An dreas zich ontroerd over de vele lof soms in tastbare vorm die hem was toegezwaaid: op zijn beurt dankte hij allen voor de prettige samenwerking ge durende zijn vele dienstjaren. Vissucces „De Sportvisser" alhier hield een wed strijd tegen „Hengelsport" uit Leiden De Noordwijkers wonnen en bleven zodoende in bezit van de fraaie wisselprijs. Kerkelijke verkiezing Tot diaken bij de Geref. Kerk te Noord wijk Binnen werd gekozen de heer P J Edelenbos Bouwfonds Herv. Evangelisatie De collecten voor het bouwfonds van de Hervormde Evangelisatie te Noordwijk Zee brachten in de maand september 210.9 op. Schaaknieuws In Seinpost werden de selectiewedstrij den voortgezet. In groep A werden de volgende partijen gespeeld: P. Bedijn— L. W. Turk 0—1, F Hoek—J. J. Bizot 0—1 Groep B: G. Marljt—J. Schoenmaker 1—0, J. Turk—dr Adjedrez 1—0, ds R. C de Lange—W v. Rooijen afgebr.. J Slee boomC. H. Romijn 10. In groep A hebben L. W. Turk, P. Be- jn en J. J. Blzot hun plaats voor de eerste klasse zeker gesteld. Daar uit deze groep vijf spelers geselecteerd zullen wor den. zullen de heren A. Veefklnd. H Meijer en J. v. d. Bos nog om de twee laatste plaatsen moeten spelen, waarbij de heer J. v. d. Bos. ondanks het feit. dat hij thuisspeler is. niet de slechtste kansen heeft. In groep B zijn J. Turk en J Sleeboom zeker van hun plaats; G. Marljt, ds. R C de Lange en dr. Adjedrez zullen deze ze kerheid echter nog met alle risico's daar- i verbonden, moeten bevechten. ALPHEN AAN DEN RIJN Voordrachtavond in het Chr. lyceum De schoolvereniging „VEVO" van het Chra Lyceum te Alphen aan den Rijn heeft woensdagavond in de turnzaal de school o.l.v. haar voorzitter de heer J. Sprey een zeer geslaagde ontspannings avond waarop de hoofdschotels waren een met veel animo voorbereide voor drachtwedstrijd en muzikale voordrach ten buiten wedstrijdverband Aan de voordrachtwedstrijd werd deelgenomen door 26 personen waarbij de jongens, ze ven in totaal, verreweg in de minderheid waren. De deelnemers werden ln twe# groepen verdeeld, de lagere en de ho gere klassen. De jury bestond uit de le rares J. Sleeboom en de leraren H. G. A. Hogeweg en C de Man. alsmede de leer lingen Marian Falkena en Jood de Looy Opvallend was, dat de smaak van de voor drachtbeoefenaars in overgrote mate waj gericht op werken van Annie M. G. Schmidt In de groep lagere klassen, vrolijk gen re, viel de eerste prijs ten deel aan rieke Teutscher; de tweede aan Els Lem- kes In de klasse ernstige voordracht be haalde Janny v d Haar de eerste en An- aalies van Kooten de tweede prijs De eerste prijs in de groep hogere klas sen, vrolijk genre, werd behaald door Ma rijke Dusowa en de tweede prijzen resp. door Anja Pilon en Inneke de Looy. Met een voordracht in het ernstige genre wer den twee prijzen u itgereikt, resp. aan Marijke Oppelaar en Gerda van Hulst. De literaire voordrachten werden op prettige wijze afgewisseld met muzikale voordrachten door Joop en Theo de Graaf (piano). Marijke Dusowa op so praanblokfluit en Simone Kramer op alt blokfluit. Inbraak in huishoudschool Vannacht hebben onbekenden een be zoek gebrach taan de landbouwhul6houd- school Koningin Juliana. Er wordt een klein bedrag aan geld vermist. Portugese oppositie boycot verkiezingen De oppositie tegen het regime van de Portugese premier Salazar heeft nu bijna al haar kandidaten voor de komende verktezingcn teruggetrokken, omdat hen de fundamentele rechten voor het voeren van een verkiezingscampagne zouden zijn onthouden. Door het terugtrekken van de oppositie zal het verkiezen van de 120 afgevaardig den voor de Nationale Vergadering met meer zijn dan een formaliteit. Van be lang Is nu nog slechts het aantal ont houdingen, dat een aanwijzing kan geven omtrent de kracht van de oppositie. Volgens oppositieleiders is met de ver kiezingen geknoeid, zodat de uitslag altijd in het voordeel van de regerende Natio nale Unie de enige partij, die officieel toegestaan zou zijn. fa. Streefkerk Ameide f 124.900, fa. De Rooy te Boskoop, f 149.425. fa. Van der Lin den Gouda f 149.745, fa. Visser Wasse naar f 105.300, fa. H. Zanen Bergambacht f 126.967, fa. De RooiJ Badhoevedorp f 125.670, fa. Stam Voorschoten f 125.400, fa. Roest Rotterdam f 105.500, fa Visscher Leiden f 108.000, fa. De Roode Rotterdam f 110.000, fa. De Geer Leiden f 119 800, fa. Mens Lisse f 99.600, fa. Hogenboom Rijp wetering f 102.500, firma Schouls Leiden f 114.400, fa. Stuifzand Leiden f 116.888. De gunning is aangehouden. Afscheidsavond voor de heer Wissel Gisteravond werd in Irene door oud leerlingen een afscheidsbijeenkomst ge houden voor de heer Wissel, oud-hoofd van de christelijke u.l.o.-school alhier. Het programma was zeer afwisselend. Een oud-leerling speelde op de piano en een ander had voor een voordracht ge zorgd. Vijf meisjes, oud-leerlingen, zon gen enkele liedjes. Het toneelstukje dat de heer Wissel voor de klas voorstelde, oogstte veel succes. Oud-leerlingen had den ook een afscheidslied gecreëerd, dat maar liefst dertien coupletten bevatte en door allen spontaan werd meegezongen. Het lied ging over de loopbaan van de heer Wissel. Het cadeau voor de oud-hoofdonderwij zer was een boekenkast, die op originele wijze werd aangeboden, namelijk in de vorm van een draaiorgel. Do heer S. van der Stoel sloot de avond. NOORD WIJKERHOUT Bejaardensociëteit opende haar deuren Gistermiddag Is In het jeugdhuis aan de I.angevelderweg de bejanrdensoeiëteit weer geopend om gedurende het winter seizoen Iedere woensdagmiddag voor alle ouderen van N'oordwijkerhout boven de 65 Jaar gelegenheid te bieden tot gepaste ontspanning. De voorzitter van het comité, de heer C. Geerlings. heette dc ongeveer 40 bezoekers hartelijk welkom, al drukte hU er zffn leedwezen over uit, dat niet nog meer ouderen van deze sociëteit gebruik maken. Aan de trouwe bezoekers, aldus de voorzitter, zal op de woensdag na St. Nicolaas een verrassing worden aangeboden. In de plaats van burgemeester P. M- M. van der Weijden, die wegens ziekte ver hinderd was, sprak de loco-burgemeester, wethouder Joh. van der Voet. het openingswoord. Een sociëteit, zei de loco burgemeester, doet normaliter denken aan een groep mensen boven een zekere weistandsgrens. Bij deze sociëteit echter is alleen de eis gesteld, dat men 65 jaar of ouder is om welkom te worden geheten. Hij hoopte, dat de bezoekers van deze sociëteit niet alleen veel ontspanning zou den vindon, maar dat zij ook voor elkaar wat zouden gaan betekenen. Als vertegenwoordiger van de Her vormde gemeente sprak de heer J. Visser de wens uit. dot de bejaarden nog vele gezellige woensdagmiddagen zouden mo gen beleven. Kijk- en proefavonden Een drietal kruideniers uit Noordwijker- hout zal met medewerking van een groot aantal bekende fabrikanten op 6 en 6 november des avonds van 7 tot 11 uur in de zaal Van der Geest aan de Zee straat een „Proef- en Kijk"-tentoon»tel- lmg houden. Aan het bezoeken van deze tentoonstelling is een aantal attnctlej verbonden, waaronder een gratis loterij me* prachtige prijzen en natuurlijk de gelegenheid om van alle mogelijke krui denierswaren te proeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9