Overweg Herenstraat krijgt voorlopige verbreding Commissie „Kindervoeding en - kleding" hief zich op LOSLATEN VAN VERWORVENE ALLESBEHALVE RATIONEEL •NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 j Urgente opdracht Voor onderdoorgang Lammenschans zijn thans geen middelen AAN DE OPLOSSING van het door de uitbreiding in het zuidwesten van Leiden steeds groter wordende vraagstuk van de spoorwegover gang HerenstraatZoeterwoudseweg wordt gewerkt. Burgemeester en wethouders hebben namelijk de directeur van gemeentewerken opdracht gegeven, een voorstel voor te bereiden voor verbreding van de bestaande overweg, in afwachting van de uitvoering van het spoorwegplan voor deze omgeving. Het college heeft al eens meegedeeld, dat zodra de overeenkomst tussen de ge meente en de N.S. zou zijn tot stand ge komen, met de werkzaamheden een be gin kon worden gemaakt. Hoewel de over eenkomst ter ondertekening gereed ligt, kon daartoe niet worden overgegaan, aan gezien de goedkeuring van Ged. Staten op het besluit van de Leidse raad, waar- 'bij gelden voor de bouw van een onder doorgang beschikbaar waren gesteld, nog iniet was verkregen. De bedenkingen van ;G.S. richtten zich vooral op het beloop van de verkeersverbindingen in de n bijheid van het geprojecteerde viaduct. Dezer dagen hebben G S, het gemeente bestuur van Leiden meegedeeld, dat zij nu bereid zijn te bewilligen in de uitga- I TOPLIN was éérst als nlat- strflken - blijft 2 toplin is een wereld-merk toplin wordt door een niet- etrtjken specialist gemaakt, EL-MIOB 4 toplin ia zo goed omdat de kwaliteit popliti perfect is 4 toplin-fabrieken leverden het laatste jaar 5 miljoen niet- etrtken overhemden af! 7 toplin ls èn niet-strjjken én perfect gemaakt èn in moderne kleuren en dessins! Leiden houdt nog „zijn" bunker Het getuigt van actieve belangstelling voor ons stadsschoon. dat enkele leden van de raad B. en W. hebben gevraagd, wanneer de kolossale bunker op het ter rein van het voormalige militaire hospi taal aan de Morsweg nu eindelijk eens wordt „weggemokerd". Het antwoord is echter niet bemoedigend; wij zullen nog wel lang tegen het op zlchielf al afschu welijke, maar bovendien nog toegetakelde ding moeten aankijken. De bunker ls namelijk eigendom van het rijk en het slopen ervan ls een mili taire aangelegenheid, waarop de gemeente maar weinig invloed kan uitoefenen. Blij kens de inlichtingen van het college hech ten de autoriteiten aan het voortbestaan van de bunker weinig betekenis, maar de beschikbare financiën vormen op het ogenblik een beletsel om tot afbreken over te gaan. De vraag is ook gesteld, of de onder handelingen over het terrein aan de Morssingel al zijn geëindigd Het antwoord vin burgemeester en wethouders is. dat de onderhandelingen nog niet zijn geëin digd. maar dat mag worden verwacht, dat spoedig overeenstemming =al sijn bereikt. Geen geld Het grote verkeer mijdt de spoorwegovergang Herenstraat Zoeterwoudseweg niet. De overweg is veel te smal om vei lig te zijn. Dat is nog erger ge worden nu het zuidwesten van Leiden volstroomt met nieuwe bewoners en de 5-Meilaan een belangrijke verkeersader wordt. Foto N. van der Horst B. en W. delen echter mee. dat de ge meente in de huidige situatie aan deze voorwaarde niet kan voldoen. De verbre ding van de spoorwegovergang Heren- straat-Zoeterwoudseweg is opgenomen in het plan voor het viaduct aan de Lam- menschansweg en het omhoogbrengen van de spoorbaan over een lengte van 1 km. Ter plaatse van de overweg Heren- straat moet de spoorbaan in noordooste-1 lijke richting worden verlegd en de opzet is, dat de verbreding gelijkijdig met de andere werken wordt uitgevoerd. BU nadere overweging hebben B. en W. evenwel de directeur van ge meentewerken opgedragen een voor stel voor te bereiden voor verbreding van de overweg In afwachting van de uitvoering van het werk. Wij zien dit als eon urgente en daarom «en gelukkige opdracht, omdat de beteke nis van deze overgang met de uitbreiding van bestaande, de vestiging van nieuwe fabrieken en de woningbouw in de om geving van de 5-Meilaan, belangrijk is toegenomen en de overgang bepaald niet voldoet aan de eisen van deze verhoogde verkeersfrequentie. Mag Leiden in 1958 800 huizen bouwen? Vier plannen voor 760 woningen zijn klaar Natuurlijk hebben enkele leden van de raad aan B, en W. gevraagd, of zij iets kunnen meedelen over de woningbouw plannen voor 1958. Zij doelen ln hun vraag zowel op plannen die de gemeente uit voert, als op die van particuliere zijde. Het antwoord van het college laten wij hier in zijn geheel volgen. „Blijkens médedeling van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid zullen voor het jaar 1958 40.000 woning wetwoningen en 40.000 woningen voor par ticuliere bouw worden uitgegeven. De verdeling van bovengenoemde aantallen over de diverse gemeenten is nog niet Gezien het In 1957 voor Lelden toege stane aantal woningen, mag worden ver wacht. dal voor 1958 400 woningwetwo ningen en 400 woningen voor particu lieren zullen worden toegewezen. Vier plannen tot de bouw van 760 woningwetwoningen zijn nagenoeg beste- dingsklaar. een aantal dus. ruim voldoen de om 400 woningen te kunnen bouwen. Omtrent de door particulieren te bou wen woningen dient uit de aard der zaak te worden afgewacht, wat. mede In het raam der financiële mogelijkheden, zal worden verwezenlijkt". Prinses Marijkescliool hield een ouderavond De ouders uan de kleuters, die de Prin ses Marijke School bezoeken, hebben dinsdagavond tijdens de ouderavond kun nen zien en horen, hoe hun peuter het op school itelf. Vla een bandrecorder hoor den de ouders hun kinderen antwoord ge ven tijdens een bijbelles en op het witte doek zagen zij even later, hoe de kinder tjes in hun klas aan het werk waren en hoe zij speelden in de Leidse Hout. Aan het begin van de avond had de waarn. voorzitter van het bestuur, de heer D. M. v. Nes, een beefld gegeven van de moeilijkheden, die te overwinnen wa ren geweest, voordat men de urgentie- verklaring voor de nieuwbouw had weten te bemachtigen. Tijdens de avond hield mej. Schiller een beschouwing over de betekenis van het komende Sinterklaasfeest voor de kleuters GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie Verkeersmaatregel Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat, in verband met werkzaamheden. Aldaar, de spoorwegovergang Hoge Morsweg van 1 november 1957 te 22.00 uur tot 2 novem ber 1957 te 7.00 uur en van 3 november 1957 te 22 00 uur tot 4 november 1957 te 7.00 uur. is gesloten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee in beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse met borden worden aange geven. VCENIIA VOOR LE1L1EIV Donderdag Zoeterwoudsesinge) 98-88, 7 tot 10 uur bazaar voor uitrusting van de kinderaf deling van Chr Jeugdhulp. Stadsgehoorzaal. 8 uur; jaarlijkse feest avond N.Z.H.V.M. Pieterskerk. 8 uur: herdenking Kerk hervorming. voorganger ds. J. Groot. Evang. Lutherse kerk. Hooglands) Kerkgracht, 8 uur; dienst ter gelegen heid van de Kerkhervorming, voorgan ger ds H. J. A Haan. Doelenkantine. 8 uur: militaire kok- school. variété-show Leger des Heils. gebouw Hooigracht, 8 uur: hervormingssamen' omst. Overdekte, 8.15 uur. zwemkampioen- Vrjjdag Overdekte, 8.45 tot 12 uur en 12.45 en 16 uur: gemeentelijke schoolsportcom- missie. schoolzwemwedstrijden. Pieterskerk. 7.15 tot 7.50 uur: avondge bed, met medewerking van de heer Reijns, hoboïst van het Residentie-Orkest Anatomisch-embryologisch laborato rium, 8 uur, K. en O cursus „Enkele aspecten van het rassenvraagstuk" door prof dr. J. Dankmeyer. Prytaneum, 3.30 tot 5 uur; receptie fir ma B. J. Huurman en Zn, ter gelegen heid van 60-jarig bestaan van bedrijf. Jeugdhuis Breestraat 19, 7.30 uur: af deling Leiden C.B T.B., G. Opstelten van het Centraal bureau van Tuinbouwvei lingen in Nederland over: De Euromarkt. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kon. Ned. Gymnastiek-Verbond turnkring Leiden i omstreken, uitvoering. Antonius-clubhuis, 8 uur; Vereniging an Gerepatrieerden voor Leiden en om streken. cabaretavond. SchoOwburg, 8 uur: Kon. Vereniging „Litteri6 Sacrum", opvoering van „Ni- notchka", blijspel van Melchior Lengyel. Grote zaal Den Burcht, 8 uur: mondac- cordeonvereniging Accelerando, jubileum uitvoering. menplaats academisch ziekenhuis, uur: kranslegging aan de voet van het standbeeld van Hippocrates ter ge legenheid van 80-jarig bestaan van ge lijknamig geneeskundig instituut. Tentoonstellingen De Lakenhal, dagelijks van 10 tot 4 uur (tot 6 november): schilderijen en teke ningen van Frans Hazeveld. Kees Roem- burg en Will H Tweel.uysen Apotheken De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, telefoon 24807, dc apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48. telefoon 21060 en de apotheek te Oegst geest. Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Opbrengst verkoopdag Naar wij vernemen, heeft de verkoop- middag en -avond van de Hervormde wijkgemeente Rembrandtwijk 1250 op gebracht. Dat is meer dan de opbrengst de verkoop van vorig jaar Zie vervolg stadsnieuws op pagina 4 1 I/oh VMIMH QCSpMUCH Omdat U niet Iedere dag een vul pen koopt, vraagt de keuze een 1 bijzondere zorg. i Daarom ls het prettig te weten, dat I er tn het Centrum van Lelden een speciaalzaak ls waar ultsiultend I betere vulpennen worden verkocht I en vakkundig personeel U gaarne I 'erzljde staat. VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG - BREESTRAAT 145 doen ook echt best om die Ibis shag zo lekker mogelijk te maken. Virginia - Half Zware of American het blijft: Dobbelmann... J lekker man In cellofaan verpakt B. en W. van Leiden IN HUN MEMORIE VAN ANTWOORD merken burgemeester en wet houders op, dat de hoofden van de verschillende gemeentelijke diensten er in het algemeen naar streven, nadelige saldi zo laag mogelijk te houden, hetzij door de inkomsten te verhogen, hetzij door de uitgaven te verlagen, mede door interne reorganisaties. De personeelsbezetting van het slachthuis verminderde in de afgelopen jaren van 40 per 1 januari 1954 tot 36 per 1 oktober 1957. Een verdere vermindering komt het college nu niet verantwoord voor. Bij de reiniging6- en ontemettingsdienet men met een reorganisatie bezig. Ver wacht wordt, dat deze zal leiden tot e besparing op de personeelsuitgaven. Gezien het bijzondere karakter vai gemeentelijke werkplaats zijn daar nig mogelijkheden om door een interne reorganisatie te komen tot verdere kos tenbesparingen. De directeur van dienst voor sociale zaken heeft bij het ooilege een aantal voorstellen tot reorga nisatie ingediend. Bij de dienst van ge meentewerken wordt een reorganisatie bereid. De personeelsbezetting bij de markt- en havendienst verminderde in de Rijp beraad na pijnlijke verrassing Gemeentebestuur ontnam haar zelfs de laatste ruimte DE Leidse Vereniging voor schoolkindervoeding en -kleding, die zich reeds 73 jaar interesseert voor steun aan schooljeugd en daarvoor met name van de zijde der ouders veel dank incasseert, heeft gisteren opgehou den te bestaan. Tijdens een gistermiddag in het gebouw der vereniging (Picterskerkgracht 11) gehouden buitengewone vergadering is met alge mene stemmen besloten, tot opheffing der vereniging over te gaan. Een be sluit, dat na rijp beraad en met éen zeker gevoel van weemoed werd geno men. Aan dit besluit ligt de geringe medewerking, die het bestuur van de zijde van het gemeentebestuur ondervindt, ten grondslag. Twee in de laat ste tijd genomen beslissingen van het college van B. en W. hebben bij het bestuur de indruk gewekt, dat dit college weinig waardering heeft voor het werk van de vereniging. Terwijl het bestuur, afgaande op con crete gegevens, voor dit jaar een subsidip 10.000 had aangevraagd, werd dit bedrag teruggebracht tot 6000. Boven dien ontving het bestuur enkele weken geleden van B. en W. (de dienst van openbare werken) een schrijven, waarin werd medegedeeld, dat de thans bij de niging nog in gebruik zijnde ruimte (van de drie lokalen stond men er reeds twee af) met uitzondering van de woens- moest worden afgestaan aan de so ciëteit voor ouden van dagen. De direc- van gemeentewerken, zo werd aan dit schrijven toegevoegd, was opgedragen nauwlettend op toe te zien, dat deze nieuwe regeling stipt werd nageleefd Het bestuur, dat zich door beide maat regelen ernstig gehandicapt ziet in zijn werkzaamheden, is hierover diep ge griefd en ziet zich elke gelegenheid om behoorlijk te werken ontnomen. Bij een schrijven van 17 oktober ie het college ran B. en W. hiervan op de hoogte ge steld. Bovendien ie het college meege deeld. dat men een voorstel tot ontbin ding van de vereniging bij de leden aan hangig zou maken. Ondanks dit ingrij pende voorstel ie bij de vereniging, die reeds 75 jaar geheel belangeloos op de bres staat voor het minder bedeelde kind geen enkele reactie van de zijde van hel college van B. en W. binnengekomen Onvoldoende De vergadering, die bij ontstente nis van de voorzitter, de heer M. van Rijswijk, onder leiding stond van de heer J. G. Wilterdink, nam met pijn lijke verrassing van deze gang van zaken kennis. Van de zijde van het bestuur werd medegedeeld, dat men zich in de laatste tijd ziet als een ver lengstuk van de dienst voor sociale zaken. Afgaande op de ervaring van voorgaande jaren toen voor 10.000 aan schoeisel en kleding werd ver strekt, had men voor dit jaar ook een dergelijk bedrag aangevraagd, een bedrag, dat was gebaseerd op de 193 aanvragen, die bij eerste inschrijving waren binnengekomen. Inmiddels zijn dit er reeds circa 220. De thans toegezegde subsidie van ƒ6000 acht het bestuur ten enenmale onvol doende. Van dit bedrag, aldus ie de op vatting van het bestuur, kan slechts schoeisel worden verstrekt. Was dit besluit, met het oog op het sociale karakter van het werk. voor het bestuur reeds moeilijk te verwerken, on der geen voorwaarde wenst men afstand te doen van de enige kamer, die nog bij de vereniging in gebruik was. Had men tot voor kort de gehele benedenverdie ping in gebruik sinds 1927 is de ver eniging in het gebouw ondergebracht. geheel vrijwillig deed men enkele jaren geleden afstand van de achterkamer, die toen werd ingericht al6 sociëteit voor ouden van dagen. Voorts ging de ver eniging ermee akkoord om de zijkamer samen met het bestuur van deze sociëte t te gebruiken Het bestuur ziet het als een grote teleurstelling, dat het gemeentebe stuur nu ook een aanslag doet op dc enige nog bij de vereniging in ge bruik zijnde voorkamer. Men ont neemt ons, aldus werd gisteren medegedeeld, elke gelegenheid om on? werk naar behoren te verrichten. Men heeft dan ook de indruk gekre gen, dat het gemeentebestuur (de dienst voor sociale zaken) dit werk liever zelf ter hand neemt. Gelet op deze gang van zaken kwam het be stuur, zoals gezegd na rijp beraad, met het voorstel om tot ontbinding van de vereniging over te gaan. Na enige discussie werd dit voorstel met algemene stemmen aangenomen. Naar de L. J. A. Tarieven B. en W. schrijven nog: Een verminde ring van uitgaven door het prijsgeven van het verworvene achten wij mogelijk, maar allesbehalve rationeel. Wij zijn daarom van mening, dat de gemeente haar autonomie beter verdedigt door va6t te houden aan een moeizaam verkregen voorzieningsniveau, dan door een vermin dering van uitgaven, die niet rationeel kan worden genoemd. Met uitsondering van het onderwijzend personeel tea- ren op 1 juli 1956 en op 1 juli 1957 respectievelijk 1772 en 1748 personen in dienst van de gemeente Lei den werkzaam. het achterwege laten van enkele be langrijke nieuwe objecten kan het r(jk de gewone dienst moeilijk ontlasten. Dergelijke projecten worden bij de ge meente uit de kapitaaldienst gefinan cierd, zodat deze, als de projecten een maal zUn uitgevoerd, een reeks van jaren voor de consequenties In de vorm van rente en afschrijving wordt Enkele leden hebben het college ge vraagd of dit van mening ls, dat de tarie ven van de nutsbedrijven moeten worden verhoogd. Het college antwoordt, dat dit •mstig overwogen moet worden. KANTOOR BENODIGDHEDEN Demmenie Haarlemmerstraat 169 maanden aan een daartoe ingestelde com missie van vijf leden rekening en ver antwoording af te leggen. De inventaris eigendom van de ver eniging zal ter beschikking worden gesteld van de Leidse Jeugd-Actie, om en ander te bestemmen voor de ver dere inrichting van de Leidse jeugdhon- Aan de ouders, die hadden ingeschre- »n om ln aanmerking te komen voor de verstrekking van kleding en schoeisel hun kinderen, zal mededeling van de ontbinding der vereniging worden ge- Aan het eind van de vergadering heeft de heer Wilterdank zijn medebestuursle den bedankt voor hun onbaatzuchtige ar beid in het belang van het misdeelde kind, dat deze hulp zozeer van node had Woorden van dank richtte hij ook tot de gedelegeerde van het gemeentebestuur. C. Braggaar—de Does, die van haar kant met weemoed afscheid nam het werk. waarin zij grote voldoe ning had gevonden. Nog Leidse Lichtfabrieken Twee personeelsleden namen afscheid Gisteren namen de heren J. Gertenaar J. J. la Lau aan de Lichtfabrieken af scheid van de directie, superieuren en collega's, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftUd. Z(j deden dit na geruime tijd in verschillende takken van het bedrijf werkzaam te zUn geweest. En dat zij gewaardeerde krachten waren, die met opgewektheid en energie hun taak vervulden, bleek wel uit de toespraken, die gistermorgen In de directiekamer tot hen werden gericht. De directeur, Ir. Y. Ykema, dankte beide afscheidnemenden, ook namens het gemeentebestuur, voor de zo vele jaren bewezen diensten en wenste beiden een goede pensioentijd toe. De chefs van beide heren sloten zich bij de woorden van de directeur aan en ook de vertegenwoordigers van de per soneelsvereniging deden dit. Zij voegdpn er een herinnering aan tos namens het gehele personeel. Daarbij werd de hoop uitgesproken, dat de gepensioneerden de vertrouwde banden met het personeel zouden behouden door ook in de toekomst de bijeenkomsten van de P.V. te bezoeken. De naaste collega's van de heren Gerte naar en La Lau kwamen daarna bijeen om met hartelijke woorden en enige at- tentie's afscheid te nemen. geen brug over de Zijl Burgemeester en wethouders van Lei den onthullen ln de vandaag verschenen memorie van antwoord op vragen over de begroting 1958, dat zij het college van Ged. Staten al meermalen hebben ver zocht, spoed te betrachten voor de bouw van een provinciale brug over de Zijl ter hoogte van de Willem de Zwijgerlaan. Er heeft al een voorlopig overleg plaata gehad. Het bleek, dat de voorbereiding van de plannen vertraging ondervond wegens te kort aan personeel b(J de provinciale wa terstaat. Bovendien Is B. en W. gebleken, dat Ged. Staten zich op het standpunt stellen, dat vernieuwing van de Lamme- brug voorrang moet worden verleend bo ven de bouw van een brug over de Z(jl. Hoewel de urgentie van de vernieuwing van de Lammebrug met het oog op de aanleg van de rijksweg 4a niet kan wor den ontkend, meent het Leidse college toch, dat een brug over de Zijl dringend noodzakelijk Is voor het opnemen van de nieuwe woonwijk ln het noorden van Lel den ln het verkeer. De brug dient als schakel In de nieuwe uitvalsweg Willem de Zwijgerlaan - provinciale weg num mer 5. Haagse politierechter Ink wart icrlngs wet overtreden Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een niet verschenen groentegrossier uit Rijnsburg wegens overtreding van de inkwartiering*wet tot 40 boete of 20 dagen. Verdachte had op een bepaalde datum zijn auto moeten laten keuren, maar hij had hieraan niet voldaan De officier van justitie releveerde, dat hier geldelijke belangen voor dc ver dachte op het spel staan. Als hij de auto ter keuring had aangeboden, hed hij die zelfde tijd geen rit kunnen maken voor zijn zaak. De officier meende den ook te mogen aannemen, dat verdachte opzet telijk had gehandeld. Een expediteur uit Rijnsburg, eveneens niet verschenen, had zich tweemaal niet gehouden aan een oproep zijn auto te laten keuren. „Het was hem zakelijk zeker te onvoordelig op de oproepen ln te gaan", zo dacht dc officier van Justitie hardop Overeenkomstig de eis werd deze verdachte veroordeeld tot ƒ75 boete of 25 dagen. Poppenkaatpop gestolen Een niet verschenen loodsarbelder uit L e m u 1 d e n was voor de Haagse poli tierechter gedagvaard, omdat hij op 28 maart vanuit een vrachtloods te Leiden een poppenkaatpop had weggenomen. De verdachte had dit erkend. HU werd over eenkomstig de eis veroordeeld tot 40 boete of tien dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3