Het waarom van overgane naar Rome of Reformatie 1 Bijna duizend scholen zijn bij C.V.O. aangesloten Een woord voor vandaag Kanttekening Nastreving van bevrijding onderdrukte volken Kerkeraad wil confessionele prediking toelaten De onbekende man Puzzel mee 2 Met of zonder Bijbel Op deze hervormingsdag vra gen wij uw aandacht voor het hervormingsnummer van ..De Protestant", orgaan van de Evangelische Maatschappij en van de Nederlandse Gustaaf Adolf vereniging, dat geheel ge wijd is aan de overgangen van en naar dc R.K. KerkIn dat nummer schrijft ds. H. B. Meij- boom over de vraag, waarom men rooms, waarom men protes tants wordt. Hij verwerkt gege vens van de Zwitserse theoloog Vogelsanger. die zich afgevraagd heeft, of de convertieten be keerden", van kerk veranderden) naar Rome in het algemeen wel zulke werkelijk goede reforma torische christenen zijn geweest. Het antwoord is: neen. Haast al len komen voort uit de sfeer der religieuze onverschilligheid, uil bewust atheïsme of praktisch ongeloof. Vroegere evangelisch- gerichte opvoeding is vaak ver bleekt; kerkelijke bindingen zijn losser geworden. Nog aanwezig geloof is meestal algemeen-reli- Sieus gericht, losgemaakt van de eliidenis. kracht oefent dan de R K. Kerk uit? Waarom wordt men dan toch room»? Vogelsanger ziet dne hoofdmotieven: a. het aesthetisch-liturgische mo tief. Hiermee is aangeduid het zichtbare van kerkbouw, liturgie en sacramenten bij de R.K. Kerk alles wat de werkelijkheid van God a.h.w. voor ogen zet het aanwezig zijn van Gods „wereld" in onze wereld. b. het kerkpolitiek motief. De universele kerk met haar straffe autoriteit en haar morele kracht. De ene kerk. die overal haar plaats vindt en weet en zich in weeft. De zichtbare kerk, die een vaste koers gaat in deze wissel vallige en ontzettende wereld. c. het dogmatische motief. Dit speelt minder motief houden geen stand tegen de overmacht van de Bijbel. Het gelóóf in de persoon en het werk van Christus alleen verbreken de banden der genoemde motieven. Daarom was Luther met zijn: „alleen de genade, alleen de Schrift, alleen het geloof", in we zen de eerste convertiet, al vond hij dan geen andere kerk, waar naar hij kon overgaan. Uziet eigenlijk wordt de zaak er eenvoudiger op. Men wordt protestant, omdat men Christus In vrijheid gevonden heeft en in vrijheid wil dienen, alleen de ge bondenheid aan de Bijbel aarf- vaardend. UT vindt een dergelijke motivering dan ook steeds bij de weinige „verhalen" van convertie ten naar de protestantse kerken, als b.v. Hegger, prof. Fendt en Padrosa. Dat er niet veel van der gelijke berichten geschreven zijn, is o.a daaruit te verklaren, dat dergelijke overgangen een zeer diepgaand innerlijk bekeringspro ces tot Christus in zich houden. Daarover schrijft men niet licht. Want men komt niet tot de rust van de moederkerk, maar men ervaart een voortdurend ontdek ken en gestuwd worden door de Heilige Geest. Deze Geest legt zelfs dynamiet onder de eigen, nieuw gevonden kerk, hoewel Hij haar anderzijds een diepe geloofs zekerheid schenkt. De geloofsze kerheid nl., die geborgen is in de terugkeer tot het evangelie. Juist niet wanneer gunstig zijn. We moeten alleen maar bid den, dat de convertieten naar bei de richtingen het hun kerken op bijbelse wijze moeilijk zullen ma ken. Wellicht krijgen we dan nog óóg voor de goddelijke glimlach over ons werelds-kerkelijke-to-do. terwijl we aan de andere kant on ze reformatorische kerk als een machtige gave van God gaan aan- Chr. Volksonderwijs vergaderde in Zwolle (Van redacteuren) Wanneer de hervormde kweekschool te Assen, die tot nu toe een afdeling de Zwolse kweekschool was. binnenkort gesubsidieerde zelfstandigheid krijgt, dan zullen bij de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs duizend scholen aangeslo ten zijn. Dat was een van de redenen, waarom de voorzitter van C.V.O., de heer' H. W. Tllanus, op de Jaarvergadering in Zwolle ondanks alle moeite en zorg reden tot dankbaarheid zag. de kleuterscholen daarbij, dan nadert het getal duizend, waarvan hierboven gewag werd gemaakt. Dit jaar hebben behoudens toestem ming van besturen en hoofden di pedagogische en didactische adviseurs het Christelijk Pedagogisch Studie- ket eerst toegang tot C.V.O.- In zijn openingsrede liet de heer Tila- nus de onderwijsproblemen van het af gelopen jaar de revue passeren. Er is wat C.V.O. betreft veel reden tot dank baarheid, maar er zijn ook ernstige zor gen. Een deel daarvan hebben de school- ,-eilcrani besturen aan zichzelf te wijten. Nog «jChrïten steeds blijkt, dat men in narigheid komt,111 omdat men niet van de wettelijke bepa lingen op de hoogte is. C.V.O. wil daar in nelpen door haar bureau, dat advie zen geeft, en streeft er verder naar ook provinciaal adviescentra in te stellen. De meeste moeilijkheden echter vloe ien voort uit de drie hoofdproblemen van het onderwijs: het tekort aan leerkrach ten, de te grote klassen, de scholenbouw. Wat de scholenbouw betreft: de rege ring heeft In de toelichting op het bouw- penni programma voor 1958 meegedeeld, dat zij Schouwenburg in bewogen bewoordingen Ken aanleiding ziet de raming van het herdacht. uwvolume voor het onderwijs prlncl- De vergadering besloot de contributie pieel te herzien. niet te verhogen en herkoos de aftreden de woningbouwlening goed t de bestuursleden prof. dr. G. C. van vroeg de heer Tllanus zich Niftrik en ds. J. C. Wisse, wèl aanleiding zou kunnen De directeur van de Zwolse hervormde die raming te herzien. De kweekschool, waar C.V.O. te gast was. het onder- hield een causerie over „Hoe werkt de kweekschool", geïllustreerd door een uit- uitvoerige rondgang door de school. Over de bestedingsbeperking en scholenbouw laat het jaarverslag geen opgewekte klanken horen. Indien formele medewerking gaat tot op punt, dat men zegt: We hebben geen geld voor u, dan wordt het wettelijk recht een farce. En vooral In gemeenten, waar het openbaar onderwijs de voor keur geniet, heeft de gelijkstelling een kwade kans. De heer Tilanus heeft de overleden mningmeester. de heer L. M. de Jong itwikkeling schijn baar van het oudste christendom af in de leer; ook de vastheid de leer vanuit traditie en ker- o, dat telkens maar één motief een per soon tot convertiet naar Rome maakt. Alle motieven kunnen daarin tezamen een rol spelen, maar één zal een meer beslissend karakter dragen. Overigens, deze motieven vor men in zichzelf even zoveel vra gen aan de reformatorische ker ken. Deze vragen monden in de volgende uit: hebben de reforma torische kerken recht en reden zichzelf te handhaven tegenover een dergelijke dringende en lok kende kracht van roomse zijde? De beantwoording van deze vraag brengt ons tegelijkertijd tot HET is namelijk zo, dat in eerste en uitsluitende instantie de Bijbel geen rol speelt bij de over gangen naar Rome. En deze doet dat wel móet dat ook bij de overgangen naar de protestant se kerken. Hoezeer allerlei aanleidingen de achtergrond kunnen vormen van het protestant worden, uit eindelijk zal -het moeten gaan en Jaat het ook om de geloofsverhou- ing. die door de Bijbel wordt Ïeschnpen tussen de drie-enige od en de betreffende mens. De Bijbel is dan echter juist degene, die dynamiet legt onder de drie motieven voor de overgang naar Het aesthetisch-liturgische. het kerkpolitieke en het dogmatische Advertentie 'n Bloedzuiverende kuur met Krusehen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rbeamatiscbe Pijnen eruit. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma- tische Pijnen. Krusehen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe. maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende on. reinheden langs natuurlijke weg. Vraag Krusehen bij Uw apotheker of dogist. Maar af, of nood Is in alle wU» ontstellend groot. Ten aanzien van het probleem der te grote klassen zette de heer Tilanus het wetsvoorstel tot gelijdelüke verlaging van de leerlingenschaal uiteen. Veel zei hij er niet van; hij vond het een beetje wonderlijk wetsvoorstel. Ook over het wetsontwerp tot het ver lenen van grotere vrijheid Dij de inrich ting van het onderwijs, zei de heer. Tila nus weinig, omdat hij nog niet met de bestudering gereed was en het geheel nogal verward vond. In een uitvoerig overzicht stond de C.V.O.-voorzitter stil bij de totstandko ming van de onderwijswet van mr. J. J. L. v. d. Brugghen. nu een eeuw geleden, waarbij hij de nadruk legde op het tragi sche conflict onder de voorstanders van christelijk onderwijs. Uit het jaarverslag noteren wij, dat er W-1"'te stijging van het aantal n plaatsvond, o a. door con- plattelandsscholen. Intussen Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Pingjum c.a. (vak.-B. Wentsel): kand. R. Molemaker te Harder wijk (aecl.h GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelharnis: W. Hage te Nunspeet. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Ridderkerk: C. Graafland te Ameide en Tienhoven: te Wijk Heusden: J. Noltes te Ernst. Beurzen van Wereldraad Het comité voor beurzen van de Wereldraad van Kerken te Genève stelt het buitenland voor het academi sche jaar 1958—1959 en voor het oecu menisch instituut te Bossey voor de cur sus oktober 1958-januari 1959 ongeveer 140 beurzen ter beschikking. Deze zijn bestemd voor jonge mannen i vrouwen uit bij de Wereldraad aan gesloten kerken, voor studie in Canada, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Grie kenland, Italië, Oostenrijk, de Skandi- navische landen. Turkije, de Verenigde Staten en Zwitserland. Slechts enkele plaatsen zijn beschikbaar voor niet-theo- logen, die zich voorbereiden voor dienst aan de kerk of aan de kerk verbonden instellingen; de overige voor theologen, die hun kandidaatsexamen hebben afge legd. Nadere inlichtingen: Achter St. Pieter 14, Utrecht. Sommige liederen hebben een refrein, een telkens weer kerend, maar ook telkens passend slot op elk vers afzonder lijk. In psalm 42 (en psalm 43) is die dichttechniék ook toegepast. Als de dichter in de meest krasse beelden zijn verdriet heeft uitgesponnen over zijn gescheiden zijn van Gods tempel en van Zijn gemeente, dan besluit hij, telkens weer, met deze woorden: „Wat buigt gij u neder, o mijn ziel en zijt gij onrustig in mij? Hoop op God, want ik zal Hem nog loven, mijn Verlosser en mijn God!" Voor de gelovige is dat niet vreemd: net als de psalm dichter zal hij zich, welke tegenslagen hem ook mogen tref fen, vastklemmen aan zijn God. Hij gelooft immers! Hij gelooft, dat God naast hem staat in het leven. Dat „wat buigt gij u neder, o mijn ziel", dat is als het ware de hand van een kind, dat snel de hand van zijn vader vastpakt. Omdat het er zeker van is, dat dat de enige mogelijkheid is om uit de moeilijkheden te raken! De enige mogelijkheid gelooft u dat ook? Of blijft u liever voorttobben? Ver van God, ver van Zijn kerk, ver van Zijn gemeente? KINDERBIJSLAGVERZEKERING Anti-communistisch ivereldfront (Van een onzer redacteuren) TTEN anti-communistisch wereldfront kan dan slechts resultaten afwerpen, wanneer de geestelijke waarden voor de ordening van de menselijke samenleving primair wordt gesteld, de ontbinding van het Russisch Imperium centratie van plattelandsscholen. Intussen en het herstel vau de onafhankelijkheid van alle onderdrukte volkeren binhen sloten zich vele kleuterscholen aan Aan hun ethnografische grenzen als voornaamste doelstelling wordt nagestreefd dit onderwijs is thans grote behoefte. en aan auc nationale bevrijdingsbewegingen van de volkeren achter het ook doordat de woningtoestanden het jjzeren gordijn morele en materiële steun door de vrije wereld wordt verleend, thuishouden van kleuters niet bevordc- Tot deM COnclusie zijn het Antlbolsjewistisch Blok van Volkeren (A.B.N.) CV.aTsAangesloten en de Stichting „Activering Geestelijke Weerbaarheid (A.G.W.) tijdens een Het aantal scholen u.1.0., b.l.o. dat 1 in Den Haag gehouden driedaagse conferentie gekomen. Minderheden in een Bondsgemeente eensgezind O vrije were: In apart gebouw De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Huizen, waar alle vier de predikants plaatsen worden bezet door geref. bondspredikanten, heeft zich op- I nieuw beziggehouden met het nnPK VAN DE DAG minderheidsvraagstuk, nu verte- den jaar een hervormde evange- Maart Je i. Wit, door Jan de Vrlaa.Plaatse werd gedticht Uitgave La Rivière en Voorhoeve, door gemeenteleden, die zich met die prediking niet kunnen vereni gen omdat zij tot andere ortho- De auteur Jan d« Vries, die grote po-jdoxe groeperingen behoren, pularitelt heeft verworven met zijn se- af a rle radiohoorspelen „De Jeugd vliegt oe evangelisatie ging eigen diensten uit" en wiens twee boeken onder dezelf-des zondags houden en het langdurig de titel resp. reeds negen en zeven druk- overleg met de kerkeraad leidde tot ken beleefden, heeft In een afzonderlijke geen positief resultaat. De centrale uitgave speciale aandacht besteed aan j kerkeraad heeft over deze zaak tot Maartje, de jongste dochter uit het ge-1 diep in de nacht vergaderd en zich ook zin De Wit. Opvallend aantrekke- laten voorlichten door een der visita- lijk is dit boek, omdat het in frisse taaltoren-generaal, ds. W. L. Tukker te is geschreven, omdat het geen onwaar-1 Rotterdam. die_ zelf tot de modaliteit achijnlljke problemen itelt. maar eenvou dig een periode beschrijft uit het leven van een gewon# bakvl». zoals er honder den in ons land rondlopen. Als allemeis-' jes van haar leeftijd, komt Maartje wel eens in de knoei met haar school werk. ontdekt ze het begrip kalverliefde heeft ze ondanks een grote mond een heel klein hartje. Niet alleen jonge meis- jes. ook ouderen zullen graag kennis maken met deze sympathieke Maartje de Wit. Kees van Lent heeft het boek verlucht met aardige tekeningen i de Geref. Bond behoort. front tuséen de volkeren der vrije wereld en de nationale vrijheids bewegingen van de door Moskou onder drukte volkeren dringend noodzakelijk is om een effectieve weerstand te kun nen bieden aan de door het Kremlin geleide samenzwering, die de geestelijke waarden en verworvenheden van de vrijheidslievende mensheid vernietigt. Uit de historische ontwikkeling van het Russisch imperialisme komt de bron van het streven naar de communistische wereldheerschappij voort, aldus de beide organisaties. Men acht het principieel onjuist het ning t nationaal-communistische regimes, tegenwoordige „bindende" politiek ten opzichte van de onderdrukte volkeren achter het ijzeren gordijn zal vervangen worden door een actieve bevry- De evangelisatie verlangde van de kerkeraad eens per veertien dagen een predikant van confessionele modaliteit, die zou voorgaan in een dienst, waarin ook gezangen kunnen gezongen worden, wat de kerkeraad weigerde. Thans is de kerkeraad echter gekomen met een v.rderreikend voor,Hl. Idneind, t. M|R komen tot oplossing van het minder- dirigspolitiek. aldus de beide organisa- he dsyraagstuk. dat hierop neerkomt. ties die tjjdens de conferentie besloten dat elke week in het gebouw „Visnet" hebben eensgezind tegen het Russische diensten zullen worden gehouden in het imperialisme, dat in de gedaante van het verband van de gemeente, waarin .communisme optreedt, te strijden, zullen voorgaan predikanten van elders, conferentie werd gistermiddag be- die door de kerkeraad met het bestuur gloten met een discussiebijeenkomst, van de evangelisatie in gezamelijk waar de voormalige minister-president overleg zullenworden uitgenodigd, in van de Oekraïne J. Stezko en prof. dr. welke diensten vrijheid van liturgie F Durcansky. voormalig minister van zyn zal. De kerkeraad heeft het ver- buitenlandse zaken van Slowakije de trouwen uitgesproken, dat de evan- ontwikkeling in de landen achter het gelisatie nu harerzijds de kerkdiensten ijzeren gordijn schetsten. ,WGrd aan' De stichting Activering Geestelijke genomen met 27 tegen 16 stemmen. Weerbaarheid zal ook In de komende maanden weer tegenover het communis- - me het Evangelie stellen ln de vorm van een ballonnen-actie. Aan duizenden bal- - lonnen zullen Bijbelgedeelten worden jopgehangen, die zodanig worden opge laten, dat z(j zowel ln Rusland als In de satellietstaten terecht zullen komen. I Aan het einde van de conferentie be sloten de A.B.N. en de A.W.G. een tele- gram san de V.N. te zenden, waarin door Moskou onderdrukte volkeren. Brandwonden Kloosterbalsem zuivert en ge neest de wond. bevordert de groei van een nieuwe huid. Kloosterbalsem "geen goud zo goed" J A dvertentie Last van zenuwen Mijnhardt'a Zenuwlabletfen helpen U er overheen. Jaarvergadering Bond van Chr. handelsavondscholen De Bond van schoolbesturen van christelijke handelsdag- en handels avondscholen heeft te Amersfoort zijn jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Sikkens uit Groningen, con stateerde een bevredigende vooruitgang ln werk en ledental. Het aantal leerlin gen van de christelijke handelsavond scholen steeg van ruim 600 tot bijna 1.000. Hij meende overigens dat het christelijke handelsavondonderwijs een pover figuur sloeg tegenover het grote aantal neutrale en rooms-katholieke handelsavondscholen. Het is gebleken, dat in vele plaatsen de ouders wel chris telijk handelsavondonderwijs voor kinderen wensen, zodat er voldoende kansen liggen. Het aantal leraren By het christelijk handelsavondonderwijs draagt 74. De vergadering nam met verwonde ring kennis van de verklaring var afgevaardigde uit Leeuwarden, men dit jaar is begonnen met een chris telijke handelsavondschool, dat de sub sidie-aanvrage is afgewezen. De reden van deze afwijzing is niet bekend, al vermoedt men dat „Den Haag" van ning is, dat men in Leeuwarden bewijzen moet dat de school levensvat baarheid heeft. De vergadering besloot de naam van de bond te wijzigen in Bond van besturen van christelijke mid delbare handelsavondscholen en konink lijke goedkeuring op de statuten aan t< 4. Honderd en veertig pond! Honderd meer dan Jess in haar hoofd had gehad. Misschien moest ze wel blij zijn met dit buitenkansje, want de totaal opbrengst van de veiling zou er zoveel hoger door worden en iedereen zou haar ver zekeren. dat ze voor minder dan de helft van dit bedrag een andere ladenkast kon kopen. Maar dat was niet hetzelfde en het kostte haar moeite, tegen Michael te glimlachen. „Het geeft niet," zei ze. „Zullen we gaan?" Hij legde zijn hand beschermend om haar schouder, toen hij haar door de drukte naar de deur leidde. Jess keek nog even om. Haar vol gende artikel kwam al onder de hamer. „Jess, kind", zei Michael, toen ze buiten ston den, „waarom heb je niet tegen de veilingmees ter gezegd, dat Je dat ding zo graag wilde heb ben'1 Dan zouden ze het voor de prijs, die jij in je gedachte had. uit de veiling genomen heb ben." „Denk je? Ja. misschien wel. Maar ik had niet gedacht, dat er risico was." „Nu wenst de veilingmeester zichzelf geluk, dat hij er zo'n goede prijs voor gemaakt heeft," zei Michael spijtig. „Wel Ik ben blij, dat we die vent zo hoog opgejaagd hebben, als hij het kast je dan toch wilde hebben." „Ik begrijp niet. waarom hij zo aandrong, tenzij hij een van die afschuwelijke mensen is. die zich op gpen enkele manier op de kop wil len laten zitten," zei Jess. Michael knikte. „Misschien. Je hebt van die door Jane Arbor mensen en ik kan ze niet uitstaan. Ik wou, dat je je het niet zo aantrok, Jess. Wil je hier even wachten, terwijl ik de auto ga halen?" Jess stond in de zonneschijn en dacht spijtig aan het kastje, dat haar neus voorbij gegaan was Ze keek op, toen de nieuwe eigenaar van het kastje naar buiten kwam. Ze wist niet wat haar bezielde, toen ze eensklaps op hem toe trad en hem met een „Neem me niet kwalijk aanklampte. De vreemdeling draaide zich verwonderd om. Zijn ene hand ging naar zijn hoed. Toen Jess in haar verwarring niet onmiddellijk verder ging r^et spreken, nam hij haar met zijn grij ze. diepliggende ogen onder zijn verbaasd op getrokken wenkbrauwen monsterend op, wat haar een gevoel gaf, dat ze heel onbetekenend „Ja0" vroeg hij beleefd maar koel. „U hebt net een kastje uit Wales gekocht." stamelde Jess. „Ja. Het was een opmerkelijk ding." „Het is heus niet bijzonder en ik had graag wel, ik vroeg me af of het u misschien aan mij zou willen verkopen?" „Ik denk er niet aan, het kastje weer te ver kopen." zei hij koud. „Ik heb het gekocht, om dat ik het graag wilde hebben." „Ik wilde het ook zo graag hebben." „Als u het ook graag had willen hebben, dan had u hoger moeten bieden. U bent met de gang van zaken op een verkoping toch Zeker wel be kend?" Zijn sarcasme stak Jess en ze antwoordde: „Natuurlijk. Dokter Leyden, die tegen u op bood, deed het voor mij." „Voor het te laat was, dacht u zeker aan een andere, meer voordelige oplossing? Kunt u me één goede reden geven, waarom ik u mijn eerlijk verkregen eigendom af zou staan? Af gezien van uw twijfelachtige vrijmoedigheid om straat!" Jess werd rood onder de vernietigende ironie van zijn woorden. Wat moest hij wel van haar denken? De man geloofde dat ze een goed kope opportuniste was, die in de veihngzaal op zettelijk het bod gestaakt had in de hoop later een voordelig handeltje met hem te kunnen doen. Misschien dacht hij wel, dat ze hem op gewacht had! ..Neem me niet kwalijk," zei ze ijzig. „Ik had kunnen weten, wat ik te verwachten had. als ik me met een dergelijk verzoek tot u wend- i de." (Wordt vervolgd) I OPGAVE PUZZEL NO. 56 Horiiontaal: 2 stijf, 5 drank, 8 gees telijke, 12 telwoord. 13 aspunt, 14 ge reedschap, 15 halskraag, 16 weinig af wisseling opleverend. 19 verharde huid. 20 vormloze, samenhangende massa. Vertikaal: 1 Heraldiek wapen. 3 aan zien. 4 rijschool. 6 pers. voornaam woord. 7 bezigheid. 9 boom, 10 vreem deling. 11 bijbeltekst. 14 landstreek. '5 onderwijs. 17 mak. 18 munt. Hoedenfabrikant. OPLOSSING PUZZEL NO. 55 HOEDENFABRIKANT TLTET thans door de regering bij de ter dubbel en dwars uit. En m^cht Tweede Kamer ingediende ont- te zijner tijd deze kinderbijslagwet werp van wet voor een Algemene geheel worden ingetrokken, dan zul- Kinderbijslagverzekering brengt len voor deze loontrekkenden wel speciaal veranderingen met zich maatregelen worden genomen, die mee voor de niet-loontrekkenden. het nadeel van de wetsintrekking Voor de loontrekkenden verandert opheffen. er immers feitelijk niets. Wel ligt Op al deze faciliteiten kan de klei- voor hen in de toekomst nog de mo- ne middenstander, die niets méér gelijkheid, dat de kinderbijslag voor verdient, niet rekenen, het eerste en tweede kind zal komen Wij zouden het juister hebben ge- te vervallen, maar hoogstwaar- acht, wanneer men de middenstan- schijnlijk zal een dergelijke maatre- der, die zich een bestaan moet ver gel gepaard gaan met een compen- werven zuiver uit zijn zelfstandig- serende looncorrectie. middenstander-zijn, beneden een Voor de zelfstandigen ligt de zaak bepaald inkomen ook kinderbijslag anders. Zij ontvingen tot nog toe voor het eerste en tweede kind bij een jaarinkomen beneden 3200,- h»d toegekend op grond van de te beginnende bij het derde kind, kin- wijzigen kinderbijslagwet. En als te derbijslag en dan nog maar de «jner tijd deze kinderbijslagen voor Wai wet zal geworden zijn, zullen alle zelfstandigen, dus ongeacht hun in komen, vanaf het derde kind het volle bedrag kinderbijslag ontvan gen. Dit is voor de zelfstandigen en met name de middenstanders een grote plus. Toch willen wij, wat betreft de zelfstandigen, nog enkele kritische slagen voor het eerste en tweede kind moeten handhaven, want 'deze mensen kan men immers nooit via een loonmaatregel tegemoet ko men. Waarom wil men deze mensen maar laten verkommeren? Ook de kleine zelfstandigen verrichten toch maat schappelijk een belangrijke econo- opmerkingen maken. En dan hebben- mlache taak, ln bet blj.omHr „p wij hier in het byzonder de kleine het platteland? zelfstandigen op het oog. Een ,weede punt )n da weti „aar In het wetsontwerp is de regering w,j dr vin„r bij wille„ ,s deze categorie inderdaad reeds te- de bepaling, dat ieder beneden 65 gemoet gekomen door te bepalen, jaar, ongeacht dc persoon, premie- dat zelfstandigen met een jaarinko- piichtig is men beneden ƒ2100 (indien ge- De wet is'gegoten In de verzeke- ot beneden 1500 (indien on- rlngsvorm. De verzekerde betaalt gehuwd) vrijgesteld zullen wor- premie, maar daartegenover den van premiebetaling. Maar dit ,taat, dat vopr btm kraChtens deze neemt toeh niet weg, dat een ge- verzekering een bepaald risico is ge- huwde middenstander met twee kin deren en een jaarinkomen van 3100 de volle verzekeringspremie dekt. De premie geldt voor iedereen, dus dan zou ook vóór iedereen de risico- (daarbij rekening houdend met de dekkine moeten gelden. Maar het oploopschaal) zal moeten betalen. Mer gedlnf aijpde te dekken De loontrekkenden die m een der- s(co is beslist niet bij alle premie- gelijke lage inkomensklasse zitten pllebtigen aanwezig. Ons Inziens wa krijgen m ieder geval voorlopig nog bel Jtllsl„ bepolde ra. kinderbijslag voor het eerste en tegor,eën van de verzekering nit tweede kind krachtens de te wijn- (e s|u|ten „e maatacha gen kinderbijslagwet, zij het dan HJke rechtvaardigheid van de wet ook tegen een extra verhoging van verhoogd hebben en de sociale ver- de premie met 3,3 pet. zekeringsgedachte aan sympathie Deze premie komt er voor hen ech- hebben doen winnen. EEN CONCLUSIE J)E voorlopige conclusie, die ge- jetpolitiek van de afgelopen jaren trokken kan worden uit de jong- met elkaar in botsing zouden ko ste gebeurtenissen in de Sowjetunie, men. Uit het ontslag van Zjoekof komt er op neer, dat Chroesjtsjef er is thans in elk geval wel duidelijk in geslaagd is, zijn rivaal maar- gebleken, dat de eerste ronde door schalk Zjoekof uit te schakelen, de communistische partij is gewon- maar dat hij geen kans heeft ge- nen, dank zij het geraffineerde op zien, zich van de alleenheerschappij treden van Chroesjtsjef, die zich met te verzekeren. Slechts de commu- deze partij heeft vereenzelvigd, nistische partij van de Sowjetunie, In de westelijke landen leefde de die nu al veertig jaar het leven in verwachting, dat Zjoekof een we- dit enorme land volkomen beheerst,' zenlijke bedreiging voor de posiiie is als overwinnaar in de machts- van Chroesjtsjef vormde en dat de strijd te voorschijn getreden. Na de maarschalk in staat en inderdaad dood van Stalin, toen de geheime van plan zou zijn, ook de laatste politie met de verwijdering van herinnering aan de stalinistische Beria vleugellam was gemaakt, wa- periode uit te wissen. Het is nu wel ren de partijleiders geheel aangewe- duidelijk, dat de wens hierbij te zen op de steun van het leger, in de veel de vader van de gedachten is persoon van maarschalk Zjoekof. geweest. Zo ontstond er een merkwaardige Wel slaagde Zjoekof er in, zoveel als situatie, waarin de een de ander enigszins mogelijk was, de invloed steunde, uit totaal verschillende van de partij uit het leger te weren, overwegingen. Chroesjtsjef verste- Maar juist dit verweer tegen het vlgde de positie van Zjoekof in dé. optreden van de partij, in welker Sowjethiërarchie, omdat hij hem presidium hij was opgenomen is nodig had om mededingers als Ma- hem waarschijnlijk noodlottig ge lenkof, Molotof en anderen op een worden. Het stelde Chroesjtsjef in zijspoor te kunnen rangeren. Op staat hem tijdens zijn afwezigheid zijn beurt greep Zjoekof telkens in, te beschuldigen van tegen de partij als de oude stalinistische groep gerichte activiteiten, een poging waagde, haar verloren Het gevaar, dat het leger ter ver positie opnieuw te veroveren. Hij dediging van Zjoekof in actie zou kon dit slechts doen door zich ach- komen werd bezworen, dank zij de ter Chroesjtsjef te plaatsen, die in steun van de maarschalken Konfcf wezen de primus inter pares onder en Sokolofsky, van wie bekend is, de stalinisten was. dat zij nu niet bepaald als vrienden Het is echter nooit aan twijfel on- van Zjoekof kunnen worden be- derhevig geweest, dat er een dag schouwd. Mei vereende krachten zou aanbreken, waarop de belangen heeft men dus Zjoekof als het ware van de twee grootheden in de Sow- ontwapend. Uniecollecte lijst 3 met de Bijbel Is comités is thai Vorig dezelid Jiist S plaatse Ontwedder-Mussel f 363.50 (v. j. 346), crum f 521 1415)Anjum f 412.55 i WO (656.45), Broek Akker- t 368.00 38,25); Kc ,70). 1352.60), H'ardegarijp f 213,50 lum 423,82 (368,90); Luinjeberd f 230.75 231.75), Marrum 341.10 (367.401, Wommels 176.40 (108,—), Tweede Exloërmond t 132,45 1 200.02 1212.— Culer f l 451,05 (456.501. Lunteren i 2.077.78 10): NTJbroek t 300.— (272,501, Wapen- 351.08 (239.251. Zeilt f 1.140.- (1 503.-). I muzen OJ.H.) f 2.598,39 Zandvoort f 66.80 (73,781, Poeldijk 839.10 (769,051, Tlnte bü Den Bnel f 306.70 834.30». Aar denburg l 66,51 (48.83), St. Annaiand f 53,70 I Kloosterlingen moeten eerst in dienst De Vaticaanse congregatie voor ker kelijke or^en heeft bepaald dat de rooms-katnolieken voortaan niet meer eerder hun eeuwige geloften voor een religieuze orde mogen afleggen voor dat zij de militaire dienst in hun land hebben vervuld of daarvoor zijn afge keurd. Deze maatregel heeft tot doel dat de belanghebbenden niet eerder over hun toekomst kunnen beslissen dan na hun roeping aan de militaire diensttijd to hebben getoetst

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2