Deltawet haalt 't zeker maar Deltaraad niet Moet defensie niet wijken voor woningtekort? DOLCIN Kamer is het niet eens met de financiering Vier schakers delen de eerste plaats NIEl'WE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 Interessante vraag uit Kamer Ongerustheid over stijging kosten van levensonderhoud (Van onze parlementsredactie.) WAANNEER by een onverkort handhaven van het huidige peil der defensieuitgaven 1525 miljoen per jaar) het woningtekort b.v. niet behoorlijk kan worden ingelopen, dan is het ogenblik aangebroken, waarop ernstig moet worden onderzocht, of tot een bezuiniging op de defensiegelden moet worden overgegaan. Deze mening verkondigen vele Tweede-Kamer leden in het thans verschenen voorlopig verslag over de algemene finan ciële situatie. Zij vragen minister Hofstra, of de regering hun opvatting deelt. Niet dat deze leden geen grote offers willen brengen om onze defensie op peil te brengen en te houden en om onze internationale verplichtingen na te komen. Maar wel menen zy, dat de omstandigheden zo kunnen wor den, dat de evenzeer bestaande noodzaak om onze economische weerbaar heid op peil te houden niet te combineren valt met een onverkort hand haven van de defensie-offers. op aan, een verhoging van de tarieven van de inkomstenbelasting, beginnende met een inkomen van f 12.000,—. opnieuw in ernstige overweging te nemen. Een verhoging van de inkomsten uit deze be lasting zou de regering in staat stellen enige verlichting te brengen in de zorgen van de minstdraagkrachügen, die wel in het bijzonder door de gevolgen van de bestedingsbeperking zijn getroffen. Prijs- en loonbeleid Een groot aantal leden heeft zich. blij kens het voorlopig verslag, afgevraagd of de sedert enige tijd opgetreden daling van de grondstoffen- en vrachtenprljzen, sa mengaand met de nog steeds voortgaande verhoging van de produktiviteit wel in het prijsniveau tot uitdrukking is ge komen. Zij durven op deze vraag geen Los van deze kwestie staat de vraag, aldus deze Kamerleden, of op de defensie niet belangrijke bezuinigingen kunnen worden aangebracht zonder dat haar kracht ook maar enigszins zou worden aangetast. Zij kunnen zich niet aan de indruk onttrekken, dat het economisch handelen in het militaire milieu veel te wensen overlaat. Een groot aantal andere leden stelt mi nister Hofstra de vraag, of het nlvi van de defensie-uitgaven wel ongewij zigd moet blijven, gezien in het licht de begrotingswijzigingen in de andere NAVO-landen en gelet op de recente technische wijzigingen in de wapens. In haar bespreking van de algemene financiële situatie wijst de Kamer erop, dat de regering bij de bestrijding va. tijdelijke euvel der overbesteding ook slechts tijdelijke offers zal mogen vragen. Vele leden betogen, dat de regering helaas haar grootste aandacht besteed heeft aan het omlaagbrengen van de be stedingen. De opvoering van het natio nale inkomen schijnt voor haar op de tweede plaats te komen. Het blijft echter nodig, aldus deze leden, dat het nationale inkomen niet te zeer wordt getroffen daarom zullen de produktieverhogende investeringen dan ook bevorderd plaats van afgeremd moeten worden. Abrupt Vele andere leden kunnen zich niet de indruk onttrekken, dat het beperken van de bestedingen, in het bijzonder de investeringen, niet alleen veel verder Is gegaan dan in de particuliere sector, maar ook veel abrupter is geweest. Daar door zullen onevenwichtigheden ontstaan (of zijn reeds ontstaan). In vele gevallen is door het abrupte ingrijpen in de over heidssectoren de doelmatigheid geschaad, doordat dikwijls de continuïteit volkomen verbroken moest worden. Er zijn ook Kamerleden, blijkens 'dit voorlopig verslag, die vinden, dat de schets van de algemene financieel-econo- mische situatie, zoals die aan het begin van de miljoenennota is gegeven, een t< optimistische kijk geeft op de ontwikke ling van de betalingsbalans voor het lopende jaar. Over het algemeen erkent de Kamer wel. dat het begrotingsbeeld voor beter is dan dat voor 1957. Toch vinden vele leden dit beeld toch bepaald nog fraai. In met ons vergelijkbare landen wordt in een periode van hoogconjunc tuur naar overschotten op de staatsdienst gestreefd, zo wordt gezegd. Is dat hier in Nederland sinds 1954 wel gelukt? W erkloosheidspremie De maatregel van de regering om het aandeel van het rjjk in de werkli heidspremie te verlagen, nl. van de helft tot een derde, heeft geen algemene stemming in de Kamer gevonden. Vele leden betwijfelen of het juist is om in deze tijd van hoogconjunctuur het aan deel van het rijk in deze premie te ver lagen. Verscheidene andere leden menen, dat hier een verschuiving van de lasten van het rijk naar het bedrijfsleven plaats vindt. Wat de aangekondigde belastingmaat regelen betreft: vele leden willen, on danks de nog zeer zware belastingdruk, zich niet op voorhand uitspreken tegen een tijdelijke verhoging van de belastin gen. als door de regering bedoeld. Alvo rens echter hun standpunt tegenover de voorstellen nader te bepalen, willen zij gaarne nog enige inlichtingen van de regering ontvangen. Andere leden heb ben tegen de belastingplannen van minis ter Hofstra ernstige bezwaren, omdat in «ie verhouding tussen de opbrengst van zg. kostprijsverhogende belastingen en het totpal der belastingen op inkomen, winsten en vermogen het zwaartepunt steeds meer komt te liggen op de laatst genoemde groep Vele andere leden, die de belasting voorstellen willen zien in verband met de kosten van het levensonderhoud, drin gen er bij de regering nogmaals met klem U kunt wel duurdere cremes kopen maar geen betere dan NIVEA bevestigend antwoord te geven ei vragen dan ook om cijfermateriaal, v uit het prijsverloop op de grondstoffen- en vrachtenmarkten en in de groot kleinhandel zou kunnen blijken. Het loonbeleid behandelend, wijst de Kamer met grote nadruk op de zorg kende ontwikkeling van de kosten het levensonderhoud. Het niveau, zo gen vele leden, dat in het S.E.R.-advies werd genoemd, is reeds geruime tijd ge leden overschreden, terwijl in de laatste weken ook het niveau, gesteld in de brief, die op 22 januari jl. de drie vakcentrales aan de minister-president richtten, over schreden is. Kunnen deze leden zich in het algemeen verenigen met de stelling van de rege ring. dat de huidige moeilijkheden tot grote voorzichtigheid bij de loonontwik keling nopen, met betrekking tot de laagstbetaalde loon- en salaristrekkenden menen zij, dat reeds nu van een bijna onhoudbare toestand moet worden ge sproken. Nu de stijging boven het gestel de niveau is uitgegaan, dient aan de posi tie van de laagstbezoldigden wel bijzon dere aandacht te worden geschonken En een andere categorie, die dringend de aandacht vraagt, is die der kinderrijke gezinnen, die tengevolge van de prijsont wikkeling wel zeer met moeilijkheden te kampen hebben. Een zeer groot aantal leden meent, dat de verdere stijging van de kosten van het levensonderhoud gecompenseerd dient te worden door een verhoging van de kin derbijslagen. Verscheidene andere leden zijn van oor deel, dat het antwoord op de vraag of voor loonsverhogingen plaats zal zijn. mede zal afhangen van de prijsontwikke ling en dat er ruimte behoort te zijn voor bedrijfstaksgewijze loonsverhogingen, die erop gericht zijn aperte onbillijkheden uit de weg te ruimen. .«.•J Ontelbare mannen en vrou wen, jarenlang door de reu matiek ondraaglijk gekweld, hebben hun pijnen bliivend verbannen dank zij de DOLCIN tabletten! Lijdt U aan jicht, ischias, reumatiek, spit en zenuwaandoeningen - grijp dan inBegin nog vandaag met DOLCIN, het nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond en beslist verlichting geeft bij pijnen van reumatische aard. Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar Flacons van 100 tabletten f 4.15 - kuur- flacons van 500 tabletten fcfc y 16- Duitsland wenst vierkante kaas Het verbond van Westduitse kleinhan delaars heeft medegedeeld, dat neer de Nederlandse kaasfabrieken den blijven weigeren vierkante Goudse gaas te vervaardigen in plaats van in d< gebruikelijke ronde vorm, de Nederland regering zou moeten ingrijpen om d< Nederlandse fabrieken te bewegen haar standpunt te herzien ten behoeve va afzet op de Westduitse markt. Boerdcrybrand. De kapitale boerderij Theresiahoeve aan de Zuidervaart in d Schermer, van de landbouwer J. var Baar met vrouw en negen kinderen, i gisteren totaal uitgebrand Slechts de voorgevel bleef staan. De hooioogst, grote partij aardappelen en het huis: ging verloren. Nieuw verenigingsgebouw in Nieuwveen geopend ONDER GROTE BELANGSTELLING is gisteravond het gebouw aan de A. H. Kooistrastraat tegenover het gemeentehuis als verenigingshuis in gebruik genomen en hiermede is voorzien in een dringende behoefte, die lange tijd in Nieuwveen is gevoeld. Nadat het gebouw niet meer gebruikt werd door de evangelisatievereniging, heeft het bestuur het interieur laten moderniseren en het resultaat is een frisse grote zaal, met een aansluitend klein zaaltje, waar men eventueel spijzen en dranken kan klaarmaken. De heer J. v. d. Hoek had een groot aan tal belangstellenden welkom te heten on der wie burgemeester B. Kamnienga, ds. Jorissen van Oudshoorn en vele afgevaar digden van verenigingen. Als voorzitter van de vereniging over handigde de heer Slingerland vervolgens aan de heer J. v. d. Hoek de sleutels var het gebouw, waarna burgemeester Kani- menga zijn vreugde over dit nieuwi verenigingsgebouw uitsprak en als eerst» de zaal huurde. Namens de afdeling van Vrijzinnig Her vormden wenste de heer S. Vogelaar he bestuur met deze opening geluk en d« heer P. Kraa.k bood namens si de men sen, die hun technische krachten aan de modernisering hadden gegeven, een elek trische wandklok aan. Na de pauze sprak ds. Jorissen var Oudshoorn op geestdriftige wijze over de Uitbundige lof voor minister Algera (Van onze parlementaire redacteur.) T"\E TWEEDE KAMER zal de Deltawet aanvaarden. Daarmee zal zij haar -L' fiat geven aan een miljardenplan, waarmede minstens 25 jaar is ge moeid. Maar dan is de kaart van Nederland weer eens ingrijpend gewijzigd en zullen duizenden landgenoten menselijkerwijs gesproken minder angst voor overstromingsrampen behoeven te hebben. Tot nu toe hebben niet minder dan zeventien sprekers zich voor dit belangrijke debat laten in schrijven. Het is dan ook de vraag of voorzitter Kortenhorst er in zal slagen dit wetsontwerp nog deze week aangenomen te krijgen. Achter de regeringstafel was een grote kaart van het Deltagebied opgehangen en de aanwezieheid van filmoperateurs was bewijs dat het debat als zeer belang rijk werd beschouwd. De belangstelling op de tribunes was echter maar matig. Geen wonder want de beraadslagingen oyer deze wet droegen meer een tech nisch dan een politiek karakter. Daar komt dan nog bij dat het voor een volks vertegenwoordiger moeilijk is om een oordeel te geven over de technische uit voerbaarheid van deze gigantische plan- Hoewel dit-aan de belangrijkheid inig afdoet, kan men niet zeggen dat het debat door al deze factoren buiten gewoon boeiend was Minister Algera en zijn ambtenaren van hoog tot laag werden uitbundig geprezen met de totstandkoming van dit ontwerp. Alle sprekers waren zich ervan st, dat er offers gebracht moeten worden om deze plannen te kunnen ver wezenlijken. De socialistische fractie voorzitter, de heer Burger, vond de be handeling van dit wetsontwerp een zin volle wijze om te tonen, dat we de over stromingsramp niet zijn vergeten. Alleen de heer de Ruiter (c.h.) vroeg zich af of dit ontwerp niet eerder had kunnen wor den behandeld. Natuurlijk waren er aog vele wensen verlangens. De drie Zeeuwsche af gevaardigden. de heren Van der Peyl (c.h.), Kodde (s.g.) en Westerhout (soc.), n goede pleitbezorgers voor hun pro- e. Zij gingen akkoord met de Delta maar zij verzochten minister Algera bijzondere aandacht te schenken aan de wse visserij. Naar hun mening moet de mossel- en oestercultuur Zeelands niet verdwijnen, want het gaat om een niet onbelangrijke deviezen- bron. En natuurlijk zouden deze afgevaar digden het bijzonder op prijs stellen als ook de oevers van de Wester-Schelde. ten tunnel of een brug, verbonden en worden. De heer Van der Peyl (c.h.) pleitte voor het Sloeproject. Het vestigen van grote industrie in deze streek achtte hij een nationaal belang. Evenals het sodaproject te Delfzijl een nationaal belang was. Deze industrialisa- ou tevens de Randstad-Holland kun- ontlasten. Er kan een havenbekken aan even groot als de Rotterdamse Waalhaven, met het voordeel dat de su pertankers er gemakkeliik kunnen bln- lopen. Juist voor deze grote schepen iet van belang aldus de ch. afge vaardigde dat zij zo dicht mogelijk bij de havenmonding blijven. wenga (a.r.) te weinig. Deze laatste dreig de zelfs met een motie. De waterschapper worden financieel te zwaar belast. Boven dien vond de heer Biewenga de tweeërlei financiering voor de waterschappen, al of niet gelegen achter de afsluitdijken, niet geheel juist. De heer Zegering Haddcrs (lib.) vond dat het Rijk 90-95"/» van de kosten moet betalen. De heer Van der Peyl (c.h.) hield zich aan het laatste peT- De woordvoerders van de fracties der P.v.d.A.. A.R.. C.H. en V.V.D. deelden het tandpu-nt van minister Algera, dat er geen aparte Deltaraad moet worden op gericht. De heer Zegering Hadders (lib.) vond dit een doublure van de bestaande Raad voor de Waterstaat. De antirevolu tionaire afgevaardigde Biewenga wenste, dat de Raad voor de Waterstaat vaste heeft. De leden van deze moeten echter „geen geïn strueerde stropoppen zijn", maar men- die kontakt hebben met hun achter ban. Hij was het eens met de heer Wes terhout. dat men geen vergelijking kan maken met de Zuiderzeeraad. Bij de drooglegging van de Zuiderzee ging het gebieden. Nu gaat het om de Financiering Op deze eerste dag bleek dat de Tweede Kamer niet geheel kan instemmen met de wijze waarop de regering dit Delta plan wil financieren. Minister Algera heeft laten weten dat het rUk 60V» van de kapitaalsuitgaven voor z|jn rekening zal nemen. Dit vonden de heren Zegering Hadders (lib.), De Ruiter (c.h.) en Ble- wijzigtng van bestaande gebieden. Het is dus mogelijk de provincies en de gemeen ten in te schakelen. De avond was reeds ver gevorderd toen de K.V.P.-er v. d. Heuvel zich ont popte als een voorstander van de Delta raad. Er is, zo zeide hij, behoefte aan een interprovinciaal adviesorgaan. Het is echter de vraag of de provincies zo'n or gaan in het leven zullen roepen en of de regering aan het advies waarde zal hech ten. Daarom moet zij zelf een orgaan in het leven roepen. Dat zou geen vertra gende werking behoeven te hebben, want het orgaan komt ongetwijfeld met een uitgebalanceerd advies, waardoor de regering gemakkeOijk kan beslissen. De heer V. d. Heuvel dreigde nog met een motie te zullen komen, maar deze moet gezien de loop van het debat kans loos geacht worden. Controle Op welke wijze kan de Kamer de uit voering van het Deltaplan controleren? Minister Algera staat op het standpunt, dat het niet mogelijk is om met de uit voering twee maanden te wachten, nadat het Koninklijk Besluit is verschenen. Dat Als beschermvrouwe van het Prinses Beatrix-poliofonds heeft prinses Beatrix gisteren 't polio- revalidatiecentrum voor Delft en omstreken in Delft geopend. Na de ontvangst van de Prinses door de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaascsz, en de burgemeester V3n Delft, de heer D. de Loor, overhandigde de voor zitter van het revalidatiecentrum, dr. ir. F. Hekker, de Prinses een zilveren vouwbeen, waarmede zU een papieren deur verwijderde en het centrum voor geopend verklaar de. Vervolgens maakte de Prinses een rondgang door het centrum en onderhield zU zich met de patiënten. In het klasselokaal kreeg zij inlich tingen van de leidster, mevrouw M. Wehrmeyer-Erkelens (achter de Prinses), terwijl dr. N. Hekker be langstellend toekijkt. LEIVUIDEy Klaprooscollecte Benoeming poldcrvoorzilter De heer J. H. Roest te Nieuwveen is bij enkele kandidaatstelling herbenoemd als voorzitter van de Kalslagerpolder. heeft ruim f 75 opgebracht. Voor het Pro lestants Interkerkelijk Thuisfront ingezameld. Raadsagenda De gemeenteraad komt morgenavond 1 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer de vaststel van de vergoedingen voor bijzondere scholen over 1956, verkoop van grond, rente en aflossing geldlening stichting drinkwaterleiding De drie Gemeenten, krediet voor premieregeling woningver betering, begrotingswijzigingen en een oorstel tot het aanbrengen van enige ■erbteringen aan de tijdelijke woning an de burgemeestèr. het werk te veel vertragen. De heer Zegering Hadders (lib.) had daar begrip Kan men echter de plannen niet ter inzage leggen? De Kamer geeft de ml- ït dit ontwerp een enorm man daat. Daarom zal zo weinig mogelijk geheimzinnigheid betracht moeten wor- Volgens de heer Burger (soc.) zal mi nister Algera de Kamer jaarlijks een ver- de stand van zaken moeten stu- zou onjuist zijn als ingrijpende uitvoeringsbesluiten aan de aandacht de Kamer zouden ontsnappen. De De Ruiter (c.h.) meende dat de Kamer een vaste commissie voor het Deltaplan in het leven zou moeten roe pen. De vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat kan deze problemen, naar zijn mening, niet aan, omdat het maat schappelijk leven van Zuid-Nederland structureel zal veranderen. De a.r. fractie wil echter juist de voorkeur geven aan lissie voor Verkeer en Water staat. Overigens was de heer Biewenga het met minister Algera eens, dat men uitvoering van Koninklijke Besluiten niet moet vertragen. De schadevergoedingsregeling was een ider punt, waarover regering en Ka- er verdeeld waren. De heren Van der Zaal (a.r.), De Ruiter (c.h.) en Wester hout (soc hadden grote bezwaren tegen het artikel, waarin wordt bepaald dat bij afzonderlijke wet de schadevergoeding wordt geregeld. De heer v. d. Zaal wenste geen herhaling van het drama der Zui- derzeesteunwet. Hij hoopte dat er een in tegrale schadevergoeding zal worden ge geven. De socialistische woordvoerder be treurde het, dat deze schadevergoedings regeling niet gelijktijdig kan worden be handeld. Hij vreesde, dat de activiteit van het bedrijfsleven door het uitblijven van deze regeling verlamd zou worden. En de heer De Ruiter (c-h.) vroeg de bewinds- verkeer en waterstaat om hel gewraakte artikel terug te nemen. De heren v. d. Zaal (a.r.) en v. d. Heuvel ook bij niet-Zeeuwen veilig kunn enzijn. woordvoerder vroeg of minister Algera zijn medewerking wil verlenen rapport op te stellen of de af sluiting van de Ooster-Schelde wel nodig De overplaatsing van de oesterteelt r de Grevedingen kost f 50 a f 100 min. Een heel bedrag, als m enweet zo zeide de heer v. d. Zaal dat de biologen scep tisch zijn over het slagen van dit plan. De heer v. d. Heuvel (kath. v) wilde een nota over het pro- en contra van een schutsluis In het Veerse Gat houding, die de jeugd dient aan te nemei tegenover het verenigingsleven Het gemengde zangkoortje ,.De Lof stem" zorgde voor muzikale omlijsting. 4I.PHF.y AAPi DF.y RIJN Contactavond voor oud-militairen In het Nutsgebouw is de jaarlijkse i tactavond gehouden van de Vereniging van oud-strijders en dragers van het bilisatiekruis en overige oud-milital die in onze gemeente een afdeling heeft De bijeenkomst werd gieopend door de voorzitter, de heer C Koren, dii wees. dat alle beperkende bepalingen zijn opgeheven. Iedere oud-militair kan lid worden en spreker wekte her\ op, dit dan ook te doen, ter bevordering van de ka meraadschap. Als spreker was aanwezig de heer H. G Hom, secretaris van de landelijke eniging „Ereschuld en dankbaarheid", die een causerie hield over „Het werk v de gezamenlijke militaire fondsen", vertelde, dat in ons land reeds 140 ji organisaties werken, die zich de zorg v< invalide militairen en hun nabestaanden hebben aangetrokken. Het eerste fonds werd gesticht in 1815 door Koning Wil lem I en droeg de naam „Fonds tot aan noedigdng en ondersteuning voor de ge wapende dienst in de Nederlanden". De Koning wilde hiermee aantonen, dat voor ae militairen verzorging was wilde zo de aanmeldingen tot dlenstoe- mlng (toen nog vrijwillig) vergroten. Na over een zeetal organisaties, die in de Gezamenlijke militaire Fondsen ge bundeld zijn, een en ander verteld te heb;- ben, vroeg de heer Horn blijvende s Die kan verstrekt worden door eer op de collectedag, maar ook heeft collectanten nodig. Dat er nog steeds nood is en buiten de overheidssteun particu liere hulp onmisbaar blijft, wordt wel be wezen door het feit, dat de fondsen vorig jaar nog 500.000 hebben uitgekeerd. „The Maluku Hawaiians" uit Boskoop 'erzorgden op uistekende wijze de r Hedenavond volgt een herhaling. Jongen aangereden De 13-jarige J. van der H. stak gister avond kwart voor zes zonder op het keer te lebten de Emmalaan over. werd door een personenauto, bestuurd door C. K. te Alphen, aangereden. De jongen had een ernstige snijwond aan arm en klaagde over pijn aan een been. Dokter Stehouwer liet de jongen het academisch ziekenhuis in Lei den overbrengen. Geslaagd De heer H. A. Groeneveld, ambtenaar bij het gemeentelijk arbeidsbureau alhier, ls geslaagd voor het diploma maatschap pelijk werk. Bezoek van de dominee Ds. G. W. H. Peddemors te Dirkshorn, beroepen predikant bij de Geref. kerk van Alphen, komt reeds vrijdag kennismaken, en kerkeraadsvergadering bestaat er 8.309.45 uur 's avonds in Concordia gelegenheid voor de Gemeente ds. en evrouw Peddemors te begroeten. Hervormingsdiensten De Interkerkelijke herdenking van de Kerkhervorming, die morgenavond in de Geref. kerk aan de Hooftstraat wordt ge houden, vangt om 8 uur aan. Sprekers zijn ds. Tom en ds. Roos; opening en sluiting ds. Jorissen. In de Hervormde kerk aan de Ouds- hoornseweg is ook een dienst. Daarin gaat Cadee voor. Het zangkoor van de N.P.B. verleent medewerking. HAZERSWOVDE H.S.C.-schaaknieuws De wedstrijden voor de onderlinge com petitie worden voortgezet. Het ontbrak niet aan spanning, want leider Jac. Har- kes won opnieuw, nu van J. van Dorp. Hij bereikte hierdoor een score van 6 uit zes partijen en een hangparty. J. A. Vos en P C. Helmus speelden in een span nende wedstrijd remise Verder won J. P. Cok van G. den Hertog. De partyen tus sen Joh. de Groot en H. Merbis en W. van Of wegen en L. van Gorkum werden afgebroken. De stand aan de kop is nu: 1. Jac. Harkes, P. C. Helmus. 3. M. J. Ravensberg, 4. L. van Gorkum. KOI DEKERK a.d. RlJiS Opbrengst collecte De collecte voor het diaconessenhuis heeft aan de Rijndyk en in Koudekerk aan den Rijn ƒ517,25 opgebracht. Schaaknieuws De uitslagen van de onderlinge com petitiewedstrijden zyn: J. C. van Egmond A Hoogeveen 0—1; G. de Wit—H van Vliet 1—0; J, C. van Egmond—A. Scheer afgebroken; L. van der WulpJ. GtiMJn afgebroken; L. van der Wulp—H. van Vliet 0—1. Burgeriyke stand Gehuwd: Arend Romke Hengst, Weesp en Johanna Arijaantje v. Leeuwen; Ger- rit v. d. Haven, Alphen aan den Ryn en Gijsbertha H W E Sbruijk. Overleden: Gysbert van der Sluys 83 jr ongehuwd. RIjySATERfPOllDE Klaprooscollecte Op zaterdag 9 november zal in Rljn- saterwoude de klaprooscollecte worden gehouden. TER AAR Uitslag damwedstrijd Maandagavond speelde de damclub Nooit Gedacht een thuiswedstrijd tegen K.D.C. uit Katwijk, wat een fikse neder laag werd voor de sportvrienden uit Ter Aar. K.D.C. won nameiyk met 15-5. De enige speler die tot winst wist te komen was de eerste-bordspeler, omdait zyn te genstander niet was opgekomen, terwijl 3 spelers remise wisten te behalen. Al is K.D.C. dan ook altyd sterker geweest, dit is een nederlaag geworden die de spelers nog lang zal heugen. De gedetailleerde uitslag ls als volgt: W. J. v. d. Starren—G. Vreken n.o. 2—0; W. SnaterseL. Koelewijn 11; D. Spek —F. Konijnenburg 02; J. v. d. Starren— A. Voys 11; Anta HartveldL. Voorzaat 02; Jac. v. d. StarrenJ. Schoneveld 02; J. BesemerH. Klinkenberg 02; H MührC. van Klaveren 11; R. Lub- berts—J. Slootweg 0—2; W. Esveldt—J. Heemskerk 02. Verkecrscursus De algemene verkeerscursus, uitgaande van de plaatselijke Vereniging Voor Vei lig Verkeer, is maandagavond gestart med 16 deelnemers, wat een gering aantal ii. De lessen worden gegeven door de post- comma ndanit der rijkspolitie, opperwacht meester G. J. Berfelo en zullen onge veer 8 weken duren. WOUBRUGGE Weer Rooms-kath. diensten Voor het eerst sinds het begin van de tachtigjarige oorlog worden in Woubrugge weer godsdienstoefeningen van de Rooms- Katholieke Kerk gehouden. Tot ongeveer 1580 ging men naar de kerk in Jacobswou- de die in de achttiende eeuw werd ver woest. Daarna waren de roomsen aange- n op de parochies van Hoogmade en Roelofarendsveen. Er is sinds kort een werkcomité voor igen godsdienstoefeningen in Woubrugge. In de rechtzaal van Het oude Raedthuys worden elke zondag twee diensten onder leiding van pater C. Faase te Leiden ge houden. Loop der bevolking Ingekomen: J Turtwiskwrg van Alphen aan den Ryn; P van den Hoek van Rijn- saterwoude; J. J. Bakker van Alkomade; M. Rietveld van Ter Aar; B. van den Dool van Sneek; A. van Staveren van Hazerswoude; B. H. de Wit van Koude kerk aan den Ryn. Vertrokken: A. J. Eschauzier naar Den Haag, De Poorterstraat 30; J. van Sta veren naar Zoertermeer. Molenstraat 10; J. van 't Wout naar Alphen w.s. Mariën; A. C. E den Dubbelden naar Hazerswou de. Rieneburgerlaan 40; K. Oosthoek naar Leidschendam. Veurse Achterweg 133. Marihuana roken ook strafbaar De Amsterdamse rechtbank heeft zich gisteren weer eens beziggehouden met roken van en de handel in marlhuana-si- garotten. In het eerste geval werd tegen de 35-jarige Surinaamse zeeman A. R. H. vier maanden met aftrek geëist waarvan drie maanden voorwaardelijk. De officier van justitie merkte in zyn requisitoir op, dat het roken van marl- huana-sigaretten tenslotte leidt tot het gebruiken van heroïne, wat misdaad tot gevolg kan hebben. Volgens hem heeft marihuana niet, zoals andere verdovende middelen, een therapeutische werking. Hy kwam tot deze lichte els omdat het hier een proefproces gold Terzake van het in zijn bezit hebben van marihuana, het maken en verkopen van marihuana-sigaretten, werd vervolgens tegen de 20-jarige Chinese Surinamer K. T. H. F. F. C. zes maanden gevangenisstraf geëist. Zoneschaa k toern ooi Wagen ingen Gisteren was het In Wagenlngen de dag der afgebroken partijen. Uit de eerste ronde moest worden uit gespeeld de partij tussen de Fin Hanmnen en de IJslander Olafsson. Deze party eindigde in remise. De afgebroken party tussen de Oostenrijker Ducksteln en de Bulgaar Kolarov, eveneens uit de eerste ronde, eindigde in een zege voor Duck- stein. Uit de tweede ronde moesten de par tijen tussen Donner (Ned.) en Uhlmann (Oost-Duitsland), alsmede tussen Lint blom (Noorwegen) en Duckstein (Oosten rijk) worden uitgespeeld. Zonder verder te spelen gaf Lintblom op. De party Uhlmann (wit)—Donner (zwart) duurde nog 24 zetten, doch bij de 64ste zet legde zwart zijn koning om. Aanvankelijk had Donner nog remisekan sen, doch nadat de zwarte koning naar de rand was gedreven, torenruil door wit was afgedwongen en een zwarte vrij-pion was verloren gegaan, was er voor Donner geen hoop meer De stand nm de tweede ronde luidt thans: 1. tlm 4 Uhlmann (O.-Dld). Alster (TsJ. SI.). Szabo (Hong.) en Duckstein (Oosten rijk). elk 2 punten; 5./6. Larsen (Den.) en Olafsson (IJsland), elk VA Pt.; 7. t m 11. I Donner (Ned.), Hannlnen (Flnl.), Ivkov (Zuldsl.), Trlfunovlc (Zuldsl.) en Nlephaua (W.-Dld), elk 1 pt.; 12. t/m 15. Teschner (W.-Dld), Stahlberg (Zweden), Kolarov (Buig.) en Trojanescu (Roemenië), elk Va pt.; 16. t/m 18. Lintblom (Noorw Clarke (G.B.) en Orbaan (Ned.), elk 0 pt. Uhlmann-Donner De partij UhlmannDonner werd als volgt uitgespeeld: 41. Te7xh7t, Kh4—g5; 42. Th7—f7, Tdl— elf, 43. Ke3—d4, Tel—dlf 44. Kd4—c3, Tdefl; 45. Kc3—b4. Kg5—g6; 46. Te5—e7, Tfl—dl; 47. TH—f8, Tdl—d3; 48. Tc7—el, Td3—f3; 49. Tel—gif, K g6—h7; 50. Tf8— g8. Lc6e4; 51. Tg8—g7t, Kh7—h8; 52. Tg7g3, Tf3xg3; 53 TglxgS. Le4—c6; 54. Kb4—c3. Kh6—h7; 55. Kc3—d4. f5—f456. Tg3gl. Kh7—h6; 57. Kd4—e5, f4—f3; 58. Ke5—f5, Lc6—d7+; 59. Kf5—f4, Ld7—c6; 60. b3b4. f3—f2; 61. Tgl—fl, Lc6xa4; 62. Tflxf2, La 4b3; 63. c4—c3. b6xc5; 64. b4xc5, zwart geeft op. VOETBAL. De Engelse eerste divisie- club West Bromwlch Albion heeft gis teravond In Birmingham tegen het Rus sische legerteam CDSA gespeeld en met 6—5 gewonnen, nadat de rust met een 3—2 Engelse voorsprong was ingegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9