Bij de mure het van Szabo en Alster leiden ethergolven DINSDAG 29 OKTOBER 1957 Van onze reiscorrespondent LINK VAN BRUGGEN CORRUPTIE, BUREAUCRATIE VIJANDEN VAN HET REGIME (Van i reiscorrespondent Link van Bruggen.) TNE VIJANDEN van het Sowjet-regime zijn corruptie, bureaucratie en ■*-' centralisatie. Niet alleen de vreemdeling, die Rusland betreedt, kan ze onmiddellijk in de ogen zien, maar ook Kroesjtsjef heeft ze, bij de uiteen zetting van zijn nieuwe programma, openlijk bij de naam genoemd. Hij wil deze „draken der ideologie" met vuur en zwaard bestrijden. Hij wil ze vernietigen en de weg tot een nieuwe, meer op ideële grondslagen gevestig de maatschappij openen. De vraag is echter, of hem dit gelukken zal. Cor ruptie zowel als bureaucratie en centralisatie zijn inharent aan het commu nistische systeem, iets wat betekent, dat Kroesjtsjef alleen als overwinnaar uit het strijdperk zal kunnen treden, als hij Marx, Lenin en Stalin ver loochent. Van corruptie, staatsvijand nummer één, als men de Sowjet- theoretici moet geloven, merkt men aan de oppervlakte weinig. Maar als men zo eens met een paar Russen praat en de gelegenheid krijgt een breek ijzer achter enkele opmerkingen te plaatsen, komt men tot ontstellende conclusies. „Hoe krijgt men in Rusland een flat?" vroeg ik aan een Moscoviet, die me verteld had, dat hij met vrouw en twee kinderen op één kamer woonde. „Hoe wordt die nieuwbouw eigenlijk toegewezen? „Men komt op een lijst te staan", antwoordde de man, „als men zich voor een woning in laat schrijven. Maar 't is wel noodzakelijk ergens een goede relatie te hebben zitten. Iemand zonder connecties zal niet gauw een woning krijgen.... Het partij lidmaatschap helpt ook en daarom doe ik alle moeite dit zo gauw mogelijk te verwerven. Zes miljoen leden 't Partijlidmaatschap verschaft een groot aantal privileges bijzondere voordelen en bijzondere gun sten. De moeilijkheid is alleen het te wor den. Men heeft er bijna iets onbereikbaars van gemaakt, want van de 190 miljoen in woners, die de Sowjetunie telt, zijn er slechts zes miljoen in de termen van het partij!idmaatschap gevallen. Wil men lid van de partij worden, dan moet men aan vele voorwaarden voldoen. Men moet ideologisch getraind zijn en hiervan een bekwaamheidsproef hebben afgelegd. Men moet atheïst zijn, „apostel van het geloof" en bestrijder van de „bur gerlijkheid". Een speciale, plaatselijke commissie beoordeelt de antecedenten van de kandidaat. Worden deze in orde bevonden ,dan ligt de wereld voor hem Ik heb een Russin ontmoet, die een jaar geleden uit de provincie naar Moskou ge komen was en binnen een maand een moderne flat kreeg toegewezen. De reden? Haar moeder, een partijlid, die met haar meegetrokken was, kende de vrouw van een vriend van president Worosjilov Dit feit werd me niet achter de hand verteld, maar gewoon, In een vrij opper vlakkig gesprek. Niemand schaamt zich er voor op een mander te werk te gaan, welke, op de keper beschouwd, onmaat schappelijk is en wel op de laatste plaats •in het communistische systeem past. Iedereen ploetert voor zichzelf en het bezit van invloedrijke relaties is een ding om trots op te zijn. Alleen autoriteit geldt in het Rusland van heden en niet het feit of men recht aan zijn zijde heeft. Een man llülllülllllllllllllillllllllllll'11 Een glanzende Zim stapt voor de hoofdingang van het gebouw van de Opperste Sowjet, dat zich binnen de muren van het Kremlin bevindt. een tafel in tweeën splijt, omdat hij bin nen twee ihinuten een taxi wil hebben het geval is historisch krijgt zijn wagen en beslist geen rekening thuis Men redeneert, dat hij nooit zo bruut zou zijn opgetreden, als hij niets ii melk te brokkelen had. Zo staat de directeur van een bedrijf onbereikbaar ver van zijn werknemers af. Hij heeft altijd gelijk, net zo goed als de bedrijfsleider tegenover de chef, de chef tegenover de baas en de baas tegen over de arbeider. Men moet in Nederland eens probi een werknemer zijn overuren niet uit te betalen! In Rusland komt dit herhaalde lijk voor, tenzijeen paar roebel vooi de kassier afgeschoven wofden. De man die hier aanvankelijk niets van wiï weten, kiest al spoedig eieren voor zijn geld. Want zijn vakverenigingsvertegen woordiger wat een naam voor een ambtenaar, die verantwoording verschul digd is aan de directeur van het bedrijf, waar de arbeider, die hij verdedigen moet werkt! zal hem. als mede-profi teur, op de noodzaak van deze handeling Controle op controle Het verhaal van een chauffeur, dat !k op zijn Juistheid heb kunnen controleren, bewijst wel hoe ver de corruptie in Rus land doorgevreten is. De man. die in een gloednieuwe Zim reed, werd elke mor gen. vlak voor de uitgang van zijn gara ge. door een ambtenaar van de verkeers- inspectie aangehouden. Altijd „mankeer de" er iets. De ene keer waren de rem men niet goed. de andere keer deugden de banden niet. de derde keer lekte de versnellingsbak etc. Ten laatste kwam de chauffeur er achter, dat hij, na betaling van een "paar roebel door kon rijden, het geen dan ook tenminste één keer in de week gebeurde Met relaties, geld of autoriteit bereikt men alles. Als men een verkeersovertre ding heeft begaan, hoeft men zich geen zorgen te maken, als men op de betref fende afdeling 'n relatie heeft. En als men met gezag optreedt, krijgt men alles ge daan, tenzij de persoon, tegenover wie men zich ziiet geplaatst, met nog iets meer gezag bekleed is. Eigenlijk leven de Russen dan ook in een voortdurende angst. Maar ze hebben dit altijd gedaan, ook onder de Tsaren en alles went ten slotte. Wil men iets van de bureaucratie, van de papierwinkel van de Sowjetstaat weten, dan moet men het ook in Neder land verschenen boek „Niet bij brood al leen" lezen. De auteur signaleert hierin het aanvankelijk hopeloos lijkende ge vecht van 'n jonge Idealist en uitvinder tegen he theersende systeem. De sleur, waarin dit is geraakt, de trage gewoonten, welke zijn binnengeslopen, worden raak getroffen. De idealist annex uitvinder wint natuurlijk zijn strijd, maar daarmee is sledhts het ideaal van de schrijver be- De Russische bureaucratie kenmerkt zich door een menigte van elkaar trolerende en ophoudende ambtenaren, door formulieren, stempels en officiële verklaringen. Het Individu zit als het ware in een net van ambtenaren gevan gen. Hij kan niet naar links of naai rechts of hij trapt hen op de tenen, want voor werk, dat een man gemakkelijk al leen zou kunnen doen, heeft men op zijn minst drie personen nodig. Het gevolg hiervan is, dat het persoon lijk initiatief totaal is verstikt. Dat mez werkt, omdat men werken moet, maai nie omdat men er plezier In heeft. Als een arbeider maar even de kans krijgt om een sigaretje te roken of een bab beltje te maken, zal hij dit niet nalaten.. Er zitten duizenden Russen achter lege bureaus, tienduizenden werken slechts een paar uur per dag en honderddui den hebben de zweep van een produktie- plan nodig om iets te presteren. Moskou trekt De tentakels van het ambtenarendom hebben zich om alle bedrijven heen ge strengeld. Ze zijn er log en onbestuurbaar door geworden, verlamd als het wai een dodelijke greep. Voor een beslissing zijn de handtekeningen van vele perso nen nodig. Voordat een nieuw plan uitvoering kan worden gebracht, kost >ntallen meter hoge monument van de arbeid, dat voor de ingang van de industriële en agrarische expositie staat. 'I!|l!!ll!!!|l|!fll!!!i:il!l' "üümilllllllllllllül maanden en nog eens maanden, want er is niemand, die er verantwoordelijkheid voor wil dragen. Zo ziet men, dat het verlengen van een visum het werk van vier personen is. Zo constateert men, dat bij de uitgifte van een treinkaartje een vrouw en twee man nen betrokken zijn. Zo hoort men, dat het overplaatsen van een werknemer naar een ander bedrijf als dit op eigen ver zoek gebeurt tenminste! een tijdvak van tenminste zes maanden in beslag Kroetjsjef wil nu gaan decentraliseren, evenals Malenkof, die directeur van een elektriciteitscentrale is geworden, had willen doen. Hij heeft het Russische volk binnen een paar jaar meer boter, melk en vlees beloofd dan op de tafels in Ame rika staan. Hij heeft ze verder een pro- dukrtiviteit voorgespiegeld, welke voor namelijk de consumptieve sector ten goede zal komen. Kroesjtsjef zegt, dat hij deze doelein den alleen maar kan bereiken, als cor ruptie, bureaucratie en centralisatie van het toneel verdwijnen. Maar hoe kan cor ruptie bestreden worden, als het systeem onveranderd blijft, als de hoogste top er Geneesmiddel bracht de dood Voor een rechtbank te Parijs zijn gls- 'eren twee Franse scheikundigen moeten verschijnen om verantwoording af te leg- genover het vervaardigen van een genees middel, dat de dood van 102 mensen ver oorzaakt heeft, terwijl nog zeker 150 an deren ernstig ziek zijn. Het geneesmiddel, stalinon genaamd, werd enige jaren geleden aanbevolen als wondermiddel tegen steenpuisten en an dere zweren. Toen echter een ongekend groot aantafl mensen aan hersentumor overleed en het bleek, dat dit steeds ge beurde na gebruik van het geneesmiddel, verbood het Franse ministerie van ge zondheid de verkoop van stalinon. In het nu begonnen proces getuigde een hoog leraar. dat de gebruikers van stalinon last kregen van hoofdpijn, oogziekten, hallucinaties, hersengezwellen en ver- Felle brand eist een mensenleven Bij een rond het nachtelijk uur hevig uitslaande brand op de bovenverdieping van de manufacturenwinkel van de firma Kroon in de Wijde Noorderhome te Sneek kwam de 59-jarige mevrouw de weduwe J. J. Kroon-Van der Weide om het leven. Haar 21-jarige zoon S. W. L. Kroon kon zich via het dak in veiligheid brengen, maar liep eei ernstige shock op. De brand ontstond doordat opgehoopte gassen in de haardkachel tot ontploffing bij blijft zweren en als de Marxistische schriftgeleerden de natuurlijke zwak heden van de mens blijven ontkennen? En hoe kan decentralisatie worden be reikt. als geen ambtenaar van zins is de lichten van Moskou voor de duisternis van het platteland om te ruilen? Wat dit laatste betreft, zegt men in Moskou wel, dat de meeste ambtenaren zich nog liever laten doodschieten dan zich de oneindige, Russische vlakte laten injagen. Alleen een man met een knoet kan hier dan ook een oplossing brengen, doch het is de vraag, of Kroesjtsjef dit nu bepaald moet zijn. Indonesië schaadt eigen zaak De Londense Times schreef gisteren, dat Indonesië geen ongunstiger tijdstip had kunnen kiezen om zijn eisen inzake Ne derlands Nieuw-Guinea kracht bij te zet ten. nu de regering moeizaam bezig ls door overreding en onderhandelingen jaar gezag over de eigen buitengewesten te herstellen. Nederlands Nieuw-Guinea dreigt evenals Kasjmir zo'n jaarlijks agendapunt de algemene vergadering van de Ver enigde Naties te worden. Jeugdige heet hoofden schijnen het komende debat i V.N. aangegrepen te hebben voor de be togingen van maandag te Djakarta, dli de Indonesische zaak slechts kunnen schaden. De regering te Djakarta behoeft niet verantwoordelijk te zijn voor de straatschenderijen van maandag. In elke hoofdstad van Zuidoost-Azië kan een eerzuchtig politicus of legeraan voerder de diensten van benden nietsnutten huren en proberen hun potsemakerijen te laten doorgaan voor massale politieke gevoelens, doch dergelijke ongeregeldheden ziin geen reden om de kwestie Nieuw- Guinea geheel terzijde te schuiven, aldus de Times. Het blad meent, dat Nederland nog krachtig gesteund wordt door landen, die de zaak zonder anti-koloniale vooringe nomenheid bestuderen. Sommigen in Ne derland menen de laatste tijd, dat de waarde van Nederlands Nieuw-Gui twijfelachtig is, doch ongelukkig genoeg stellen de Indonesiërs als enige mogelijk heid de soevereiniteitsoverdracht aan In donesië. En dit is het nu juist wat Ne derland het krachtigst bestrijdt, aldus het blad. Zone-schaaktoernooi Wageningen HET GEMEENTEBESTUUR van Wageningen heeft gisteren nog eens zijn vreugde uitgesproken over het feit, dat het zone-schaaktoernooi binnen de poorten van de stad wordt gespeeld. Daartoe had het de deelnemers, het organisatiecomité officials voor een receptie In het stadhuis uitgenodigd. Burgemeester nr. De Niet wilde de hulde, die aan hem en het gemeentebestuur was gebracht, overdragen aan de inmiddels afgetreden K.N.S.B.-voorzitter Ir. Van Steenis en aan de directie van het hotel „De Wageningse Berg". Het was hem echter een grote vreugde, dat zijn gemeente de gelegenheid was geboden zoveel internatnonale sterke schakers voor een maand gastvrijheid te geven. Ir. H. J. van Donk, bestuurslid va: K.N.S.B.. merkte daarna op, dat de bur gemeester wel degelijk hulde verdien dat het aandeel dat hij met zijn dagelijks bestuur in de totstandkoming van het toernooi had gehad, zeer groot is geweest. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat het verloop van het toernooi aanlei ding zal zijn, dat de Nederlandse ge meenten er nog eens toe zullen overgaan op eigen initiatief bij de K.N.S.B. aa kloppen om een toernooi te mogen Ten slotte sprak de Hongaarse groot meester Lasko Szabo. Hij merkte op, dat het gewoonte is. dat aan het eind van toennool woorden van waardering door de deelnemers worden gesproken, doch in de paar dagen dat hij met zijn collega'; reeds in Wageningen was, is hem reeds gebleken, dat er alle aanleiding is, reeds te verklaren, dat het in Wageningen goed toeven en sohaken is. Tweede ronde De uitslagen van de tweede ronde zijn: NiephansStahlberg VsVi, Olafsson Teschmcr 10. KolarovHaennirinnen Vi—Vi. Clarke—Szabo 0—1, Uhlmann— Donner afg., OrbaanAlster 01, Lind- blom-Dückstein afg., Larsen—Ivkor Vt-Vz, TrejanescuTrifunovic ViM. NiephansStahlberg. Een Franse partij met de doorschuif variant. Na enkele zet ten was reeds een moeilijke stelling ont staan, waarin Stahlberg de witte rochade onmogelijk had gemaakt, doch de Duitser bracht zijn koning naar g3. De offercom binatie van Stahlberg was niet correct; lij moest daarom genoegen nemen met •emise door herhaling van zetten. Olafsson—Teschmer. Een Sicildaanse opening, waarin zwart een geïsoleerde op d5 kreeg die zwaar gedekt, druk uitoefende op de witte stelling. Olafssen de pion op h3 met zijn loper, die niet kon worden truggenomen. Techner verloor door tijdsoverschrijding. Hacninnen-Kolarov. Een Dame-Indisch spel. Kolarov kwam met kleine middelen beter te staan, doch nam na 32 zetten ge noegen met remise. Clarke-Szabo. Konings-Indisch. De Hongaar bouwde een aanvalsstelling op, waarvan men voelde, dat het voor Clarke heel moeilijk zou worden. Inderdaad kwa men de moeilijkheden en Szabo won de kwaliteit plus een pion en daarna de Uhlmann-Donner. Een Konings-Indisch spel waarin getrouw volgens het theorie- boekje werd gespeeld. Donner biedt pion winst aan. welk offer door wit werd ge accepteerd. Donneer verloor door een fout nog de kwaliteit en kreeg een ge- isoleerde dubbelpion. Zijn Koning ging brutaal het verre veld in. In de afgebro ken stelling heeft Donner nog goede re misekansen. Trejanescu—Trifunovic. Nimgo-Indisch, met zeer interessant spel. Zwart gaf zijn dame voor een toren en een paard, doch wit kreeg zwakke pionnen. Na nog lang gemanoeuvreerd kwam men remise over een. Zwart had misschien nog wel moei lijke winstkansen. Larsen-Ivkov. Een Rëti-opening, waar in Ivkov de meerderheid op de dame vleugel kreeg, doch het bleek niet vol doende om er winst uit te halen. Lindblom-Dückstein. Zwart beant woordt de uitnodiging van Pf3 om Réti te spelen met een weigering door Pc6 te zetten. Geen slechte, maar wel een vreem de, weinig gespeelde zet. Dückstein bouw de een aanvalsstelling op. doch de Noor wist deze af te slaan. In afgebroken stel ling is nog alles mogelijk. OrbaanAlster. Een Hollandse ope ning, waarin beide spelers enorm vee tijd gebruikten. Orbaan kwam beter ti staan in een gesloten stelling, waarin hij met loper en paard betere kansen kreeg dan zwart met 2 lopers. Orbaan kwam in grote tijdnood (13 zetten in 10 minuten) in een stelling die als niet goed moest worden beoordeeld. Hij wist er geen raad Promoties UTRECHT, 28 oktober. - Gepromoveerd ortor ifl de wis- en natuurkunde op proefschr and Euler products. J H Winburg, Zuid-Afrit». mee en overschreed in een verloren stel ling de tijd. De stand na de tweede ronde Is: 1. Szabo en Alster 2 pt.; 3. Larsen lVs pt.; 4. Huhlmann, Donner, Olafsson 1 pt. plus 1 afg.; 7/9. Niephans, Trifunovic, Ivkov 1 pt.; 10/11. Kolarov, Hanlnnen Vi pt. plus 1 afg.: 12. Stahlberg, Trejanescu, Tesch mer lii pt.; 15. Dückstein 0 pt. plus 2 16. Lindblom 0 pt. plus 1 afg.; 17 ei Orbaan en Clarke 0 pt. Uhlmann-Donner De partij UhlmannDonner verliep als volgt: Konings-Indisch 1. d4 Pf6 5. Le2 Stahlberg speelde in Amsterdam 1950 Pe2 en kreeg, ofschoon hij in tijdnood verloor, een goede stelling, waarin echter niet de juiste weg wist te vinden door een overdaad van mogelijkheden. 6. f4 c 7. pf3 8. Pd4x 9. Le3 10. Lg4x 11. Ld4x 12. Dd2 13. Dd4x 0—0 20. Db6 ab6 25. Kf2 Kh6 26. a4 Tc8 27. b3 Kh5 28. Tel Tc7 29. Td6 Lc6 30. e5 Kg4 31. h3 Kf4 34. Te5 Kh5 Fg4 Ld4x Lg4x Pd4x alles nog theorie. e5 de inleiding tot een pionoffer, dat wit bij aanneming veel risico geeft. de5x Te8? Dit ls niet goed. De verleidelijke zet Db6 faalt op Pd5 met matdreiging met Zwart had 15 kunnen spelen en antwoordt 16. Df4 met Dc2. 17. Dg4x—Db2x 180—0—Dc3x Lf5 Le4x Zwart heeft zijn pion terug, maar komt in een slechte stelling. Dc7 Dit geeft dadelijk groot nadeel. Zwart had f5 moeten spelen. Db6 38. gf5x 39. Te7 40. h3x Kh4x afgebroken. '^SSssssssSSSSSSttti DUITS RADIOBEDRIJF IN TIEN JAAR MIEJOENENINDUSTRIE jaar tijds een reus werd. We zeggen zo bij gelegenheid, bijv. als er weer eens Jaarbeurs is: „Tjonge, tjonge, die Duitse industrie kan toch alweer verschrikkelijk veel leveren, zo kort na een oorlog die ten slotte het gehele land in wanorde, nogal wat puin, endiskrediet bracht. Maar als we nu horen van een man, die zonder kapitaal van buitenaf, in tien jaar tijds uit het niet een radio- en televisieindustrie van nu zeven be drijven met 20.000 medewerkers en een omzet van zo'n veertig miljoen mark per jaar schiep, dan is dat toch wel verbijsterend. Direct na de oorlog was het in Duits land verboden, radiotoestellen te fa briceren. Maar deae man. toen om streeks 35 jaar oud, trachtte aan de kost te komen door het wikkelen van transformators en spoelen. Een werk plaats was er niet, aan bouw kon niet denken. In een oude schuur begon het zaakje en al gauw waren er derd man aan het werk op de r primitieve manier. Programma voor morgen SOS-ber 7.10 Gev Liohte muz 9.00 V Water* 9.40 Gra De Nacht viel 12.00 Mezzo-alt en 13.00 Nws 13.15 Met PIT muz 13.45 Gram 15.00 Je 16.00 V d jeugd 17.20 Muz 17.45 Vocaal kwintet. 18.00 Gram 18.15 Spectrur 18.50 Gram 19.00 Nws en man af 19.15 Gram 19.30 Gram 20.00 Radiokram 20.2 soliste 21.05 Kerk cn Slant caus 21.25 Geestelijke licdei 13.20 Lichte 115.45 Gram 7.40 Beursbei Metro pole 23.20 Gram Radio Filh o de Miiddetee 22.00 Afrika 22.15 Lichte muz Gym 7.20 Gi 9.00 V d v VARA: 10.2C iw. VPRO: 10.0 3 ram 11.00 Gevi Land- en tuinbouw mod cd 12.33 platteland IC.38 Orgelspel Tentoonstellinasagenda Medische kron 14 00 Pianovoordracht 1 jeugd 16.30 Gram 17.15 Dansmuz 17 in.-in:/ Rijksdeli de Nederlandse door prof. dr. G Stul- 18.00 Nws en cooun 18.20 Lichte muz Act 18.55 Gram 19.00 V d kind 19.10 Van Troel- *ra tot nu. caus 19.25 VARA-Varia VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Tussen de regels door 20.15 Dit Is uw leven 21.05 Lichte muz 21.35 Geïllustreerd magazine 22.15 Strijk kwartet cn piano 22.45 Waar reizen we heen?, caus 23.00 Nws 23.15 Gram 23.30 Hammond- orgelspel 23.50—24.00 Soc nws in Esperanto. Televlsleprogr. VPRO: 1700—1730 V d jeugd. KRO: 20.30 Film 31.00 De laatste nacht, TV- Jouvin. Ces petite* chases the night and the >eur. Georges litest Hubert Du vin, Black Harmonretcs en Onkcst Jean L'ainour est 1 deux pas, Geor- Orkest Armand Migiani. VieiHe unon c*i Orkest Ray- Orkest Fraocfc Pour- t de Gervaise, Les yeux d'Elsa, Who's Fritz Schulz Reichel, Helena polka. Welk. Arrivedcrci Roma. Fritz Schulz Re.,-he:, rue Fritz Schulz Reich ei. Torna a Si Ricardo Santos. Mauinala. Seren Orkest Pippo Bar ie, Paolo Sardiv imi. Fiorclla B iculi funicula. la. Guaglic izza. Suspii Orkest Pippo Orkest Pippo F^ thcht^ Niemand Itehl wie ich. Audi du wirst mich i Nacht die Sterr e Carlos. Mach doch Alice Babs taf. Friedel bitte, bitte kilss mich. Orkest Peter hast so wunderschöne Waue Augen, Bei i Cyprys, KUss mich. Verkiezingen in Turkije vals? De verkiezingen in Turkije, waarbij de democratische party de overwinning be haalde, z(jn niet regelmatig geweest, heeft verslagen leider van de republikeinen, lönil verklaard. Ook buitenlandse waarnemers hebben geconstateerd, dat vele kiesgerechtigden niet op de kiezerslijsten voorkwamen. Volgens Inönü zouden dit republikeinen geweest zijn, die op deze wijze geweerd verden. Ook heeft de staatsradio de kia- :ers beïnvloed door, terwijl de verkle- :lngen nog aan de gang waren, uitslageD e brengen die wezen op een overwinnen 'an Menderes De absolute uitslag is Intussen nog niet bekend. Helemaal precies zullen de stem men nooit geteld kunnen worden, daar verscheidene zakken met stembriefjes ge stolen zijn! De democraten rekenen reeds op 408 zetels, een grotere winst dus dan aanvan kelijk gepubliceerd werd. De republi keinse volkspartij zou slechts 194 zetels be zetten. Inönü heeft in 47 kiesdistricten we verkiezingen aangevraagd (Advertentie) Belangrijke prijsverlaging bij Albert Heijn 60 artikelen worden 5 tot 15 goedkoper Ca ^en aanzienlijke prijsverlaging voor de •iroep kruidenierswaren is dezer dagen Joor de directie van Albert Heijn N V. aangekondigd. Deze prijsverlaging, die voor de desbetreffende artikelen van 5 tot 15 bedraagt, heeft tot gevolg dat het prijspeil van het kruidenierswaren- pakket zal dalen. Een drietal overwegingen hebben tot dit vérstrekkende besluit geleid: In de eerste plaats heeft men het ver trouwen, dat de prljsstablllsatiepolitlek van de regering voor het komende jaar zal slagen en dat een verdere stijging %'an het kostenpeil voorkomen kan worden. Tevens verwacht men dat de reeds lang verwachte daling van de grondstof- fenprijzen zich de komende tijd zal doen gelden en neemt men het risico hierop vooruit te lopen. De derde overweging is geweest, dat men vertrouwt de verdere daling van de toch al kleine winstmarges, die het gevolg zal zijn van deze prijsverlaging, op kunnen vangen door de verwachte v dere stijging van de omzet en door v dere verhoging van de produktivitett ln de fabrieken, zowel als in de winkels. Alles bijeen heeftgemaakt, dat de lei ding het er op gewaagd heeft deze be langrijke wissel op de toekomst te trekken. De heer G. Heijn, voorzitter van de Raad van Bestuur van dit bedrijf, gaf als zijn commentaar: „Wij zijn er ons volkomen van bewust, dat wij met deze prijsverlagingsactie thans een groot risico nemen. De grond slag van onze prijspolitiek is het streven de Nederlandse huisvrouw van kwaÜ- teitsartikelen te voorzien tegen zo laag mogelijke prijzen. Wij menen dat het consumentenbelang zowel als het onder- nemingsbelang hiermee gediend wordt. Daarom zien wij de toekomst met ver trouwen tegemoet." Intussen schreeuwde heel Duitsland om radiotoestellen. De fabrikage daarvan was bij de wet verboden, maar deze on dernemende man vond een gat in de wet- mazen: speelgoed mocht wél worden ge maakt en dus maakte hij een paar radio bouwdozen, waaraan de radiobuis, nodig om het toestel te laten werken, ontbrak. De slimmerd wist. dat heel wat van deze buizen, waarmee de voormalige Wehr- macht nogal royaal had omgesprongen, onder particulieren waren terechtge komen. En zijn speculatie daarop was niet ver geefs: drie van die bouwdozen, in een etalage gelegd, waren binnen het half uur verkocht. Nu begon een koortsachtige campagne. De spoelenwinderij werd om gezet in een radiobouwdozenbedrtjfje en onder de naam „Kabouter" vlogen in een ogenblik tijds 100.000 van die „speelgoed jes" het land door. Toen in begin '48 het verbod om radio toestellen te fabriceren werd ingetrokken, had deze ondernemer al een aardige voor sprong op collega-fabrikanten, want zijn bedrijfje kon al dadelijk met produktie beginnen. Met reuzensprongen ging het nu voor waarts: de radiotoestellen behoefden de winkel maar te bereiken om verkocht te worden en dus stroomde het geld binnen: er werd gebouwd en uitgebreid, er werd nieuwe produktie op touw gezet: televisie toestellen en bandrecorders. Er kwamen steeds mooiere radiotoestellen aan de markt, en dat betekende nieuw geld en 'n nieuwe bouwkan*. En dat gebeurde dus allemaal ln Hen jaar Üjds. Nu heeft het bedrijf van deze man wereldnaam: het verzorgt 50 pet van de Duitse export op dit gebied en con- curreert met de grootste firma's ter we reld. Het kaboutertje werd een reus, in tien jaar ontstond uit de wenkschuur een miljoenenbedrijf. Zo kon het toch maar gaan in een afgetakeld, kapot, verarmd en bezet land. Nu is het zover, dat dezer dagen het vijfmiljoenste radiotoestel van de fabrie ken is afgeleverd. De directeur plengde er, zo werd ons medegedeeld, een paar tranen van geluk op. Maar misschien behoorden die ook wel bij de nieuwe reklamecampagne, die dat vijfmiljoenste toestel gaat be geleiden, want van stilzitten en zwij gen is dit-kaboutertje niet zo bar uit gegroeid! Het Duitse koopmanschap heeft niet geleden onder twee oor logen COMMENTAAR Herinnering In onze herinnering herleefden de ge beurtenissen in Hongarije, nu juist een jaar geleden, toen we gisteravond naar de N.C.R.V.-uitzending ..De nacht viel op nieuw over Budapest" luisterden. Een merkwaardige, maar wel wat ver moeiende documentaire, waarin we, vooral vla radioberichten destijds uit Hongarije opgevangen, en nu vertaald tót een geheel gevlochten, de opstand weer konden volgen van het begin (de studentenbetoging voor Polen) af. De zienswijze van de staatsomroep tegenover die van de particuliere zen ders, die tot het einde toe hoopvol bleven en om hulp smeekten, brachten de luisteraars weer heel dat verschrik kelijk beeld voor ogen In zijn geheel was deze uitzending meer knap gemaakt en interessant dan boeiend. Jammer, dat de spreekster, die de staats- omroepster verbeeldde, zo'n echte „Com- munistenstem" opzette. Dat deed bij alle tragiek belachelijk. Men moet deze dingen ilet „Mooi" willen maken. Dan verliezen ïrdipheid. De symfonie no 2 van Bruckner kunt u vanavond om 9.50 uur horen via de KRO-microfoon. Om 10 uur: reportage van de door Nederland in Oostenrijk ge stichte school voor Hongaren. Na het amusementsprogramma ..Ho telradio" (8.0510.15 uur) zendt de AVRO het eerste programma ln de serie „Opera facetten" uit. U hoort o.m. staatssecretaris i W.. r R. G. A. Höppener, TELEVISIE Om 8 uur biedt de Vlaamse televisie (in relais) een vrolijk muziekprogramma; voorts, na journaal en weeroverzicht, de film „Het begon in Berlijn", een kleine spotternij op de verstarde militair. Geen kost voor kinderen onder 14 jaarl Tips uit het buitenland Wilt u nog eens muziek van moderne meesters horen, dan vanavond om 8 uur afgestemd op Duitsland MHz 87 9, 88.85 of 95.4, waar u klavierwerken van Debussy en Reger worden geboden. Een wat meer populair, maar eveneens modern concert kunt u om 9 uur uit Bel gië (Brussel Vlaam*, 323 9 m.) horen Daar speelt het Omroeporkest o.l.v. Fcrnand Terbi, met als aolisten Paula de Backer, alt en Robert Everaert, fluit. Het Aeolian String-kwartet van de BBC speelt vanavond om 9.45 uur voor u oveT de zender Home Service (434 m.) het Kwartet in C van Shostekovich en het planokwartet in f van Brahms.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7