iaarlemmertrekvaart bestaat driehonderd jaar fe iPRINGBOK Verheugende belangstelling bij vierenvij ftigste j eugdconeert Concentratie leidt tot sterkere positie M. I. cle Zwijger veertig jaar bij de lichtfabrieken Spanje, land van uitersten, is vakantie meer dan waard UWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 29 OKTOBER 1957 ag Initiatief van Leidse kooplieden fanleg nieuwe kanaal kostte besef Ie, waari 'krlongeveer „twee tonne gouts' 1 ta«4WJ.DAG zal het precies drie eeuwen geleden zijn, dat de trekvaart ilkoraen 1 LeidenHaarlem in gebruik werd genomen. Wanneer men thans Is er gtt de trein dit traject in twintig minuten aflegt, ziet men nog steeds sten wijl smalle water, de oude verbinding tussen de beide belangrijke Hol verkeersidse steden. Hoewel de vaart thans aan het verkeer geen diensten meer en on-clt-leent, is het toch wel interessant eens stil te staan bij de belangrijke end imnhetie, die zij tweehonderd jaar lang heeft vervuld, tenliefdt toeciale literatuur over de trekvaart aaat er niet. Men moet in oude, v (lde archieven duiken om te weten pen, dat het ten slotte de Leidenaars geweest van wie het initiatief tot graven van deze waterweg is uit- In 1640 richtten de kooplieden reffende, Vlot angen, niets Ide hebl» Leiden (dat 1 werd:Mchrift tot het Gerecht (schout, bur- larheid. peesteren en schepenen) om een trek- irt met trekpad te doen aanleggen komen Lgn Leiden en Haarlem, an minify jaar jater was daarvan nog niets sloten komen en hoewel zestig voorname e „lastifdse handelslieden het %-erzoek toen jhaalden, zou het toch nog vijf jaar roor fen- voordat de vroedschap zich de werkelijk aantrok en besloot con- op te nemen met de vroedschap van op welri, ;t het ti ispannin, ge daaiOaarna vlotte het beter. Men liet er aan, dat"1 iras over groeien en reeds spoedig vetensc»d versla8 van de besprekingen uit- .Tracht. Dit is althans de lezing van t Leidse archiefstukken, want uit de l. Hienjartemse papieren blijkt, dat het ini- jesteld, fcef zou zijn genomen door de burge- behale#esters van Haarlem, die op 27 juli 1655 beuren.r missive een voorstel aan Leiden tot het graven van zulk een trek- wel op gezamenlijke kosten. Maar hoe het ook zij, toen de vroede e verw^aderen van Leiden hun verslag had- Eisenhoitn uitgebracht, sloten zij reeds de ikele jatolgende dag (4 september) een over- moet denkomst met hun Haarlemse col- It feit tfBa die wcer drie dagen later door |rs er le Leidse vroedschap werd goedge- iok de pe vroedschap van Haarlem had de die ntde september al octrooi aangevraagd 'd zijn ki) de Staten van Holland, die dit 16 Vereni^>ril 1656 verleenden, ieslissinfj ziet dus, dat, wanneer onze vaderen seuwen gang er eerst maar goed in hadden, e absol wel degelijk vlug konden werken. mogen immers niet vergeten, dat zij gauw even met de auto naar Leiden k om h natiepof leze ba elijk, i moscatel abinetl cen zoetc Kaapse wijn graag geschonken e gistt thl' met smaak gedronken voldoet ;rvatiel ïeiuffrr s vdn aa" le De I !rdacht werden, op ffrouw romfiets gestolen op Levendaal Uegm Op 7 mei 1656 begonnen de landmeters met de afbakening en op 26 september van dat jaar werd een aanvang gemaakt met de eigenlijke graafwerkzaamheden. Dit graven van de ongeveer dertig kilo meter lange vaart moet voor die tijd eer enorme prestatie zijn geweest. Wanneer men bedenkt, dat al het graafwerk de hand moest gebeuren, dan is het tooh wel heel knap, dat de eerste schuit reeds een jaar later door het kanaal kon vi Weliswaar moest er toen nog wat worden afgewerkt, maar in 1658 was de vaart kant en klaar. Het nieuwe kanaal had in totaal .omtrent twee tonne gouts" gekost, voor die tijd een flink bedrag. Maar reeds het eerste jaar brachten alleen de tollen van de stad Leiden al 15.000 op (van 1 november 1657 1 november 1658). In een reglement, genaamd „Ordonnantie op de ga belle of tol op de trekweg", werd vastgesteld, wat een elk die van vaart of weg gebruik wilde maken, daarvoor moest betalen. Een man in een schuit was twee stuiver schuldig aan ieder tolhek, een man en een paard één stuiver. Voor kinderen had men een apart tarief: beneden de zes jaar kosteloos, van zes tot twaalf jaar half geld. De tolgelden werden door tolgaarders geheven aan de zogenaamde tolhekken, fraaie bouwsels, bestaande uit twee ge metselde poort-stijlen, waartussen een gesmeed ijzeren hek. Op de palen waren de wapens van Leiden en Haarlem aan- gebraoht. Pad Zoals wij schreven, werd langs de vaart ?n pad aangelegd. Hiervan moet men zich geen overdreven voorstelling maken. was een smal weggetje, dat in de eerste plaats was bestemd voor de „ja gertjes", ofwel de paardjes, die de schui ten moesten trekken. Het pad zal wel niet door het „grote" verkeer zijn ge- bromfiets op het Levendaal te hebben eenhuil stolen. De r i hadden ergens i: «d oranjespeldjes verkocht ïrkoop tegenviel zijn ze de stad inge- Jokken en vonden op het Levendaal de de h( ibeh eerde bromfiets, die ze aan een op- ;n te Ti jp,r in Utr cht verkochten. De mannen itkenden aanvankelijk. maar toen ze iet de pol.ue in Leiden werden gecon- ooteerd, kondea «e hun ontkenning niet «er volhouden. Leidse amateurfoto grafen bekeken Rome per plaatje De Leidse amateurfotografen hebben gisteravond In De Doelen kunnen genie ten van een uitgebreide collectie kleuren dia's van de stad Rome, die een van de leden, Ir. A. M. Overeinder. heeft samen gesteld. Ditmaal ,werd niet gezamenlijk kritiek uitgeoefend op een wèl of niet Juiste be lichting, op de keuze van het onderwerp of de vlakverdeling; men keek aandachtig de gigantische bouwwerken der Ro- en, die in schoonheid en soliditeit ïuwen hebben getrotseerd en naar de e sculptuur, die op de pleinen, aan de fonteinen met hun altijd springend helder water, en in de kerken en tem pels te bewonderen valt Het Rome zoals de toerist het ziet, heeft dr. Overeinder de aanwezigen getoond, maar het leek gelukkig niet op een „doen" van de „eeuwige stad". Ir Over einder heeft tijdens zijn verblijven in Rome de moeite genomen om de antieke schoonheid tot in details waar te nemen, en met zijn camera is hij er op uitgetrok ken om te zoeken naar wat waard was gefotografeerd te worden. Op deze ma nier is er een collectie ontstaan, die een ieder die zich voor de architectuur van het oude Romeinse rijk interesseert boeit Hoewel ir. Overeinder aan het begin van de avond had gezegd dat men zich bij een bezoek aan Rome tot deze stad alleen moet beperken, was men zo enthousiast voor zijn prachtige dia's, dat men nog meer over Italië wilde zien Ir. Overeinder vertoonde tot «lot op namen van Piaa. De gemakkelijkste wijze om in Holland te reizen, is buiten tegenspraak met trekschuiten (Algemeen Reisboek, 1821). bruïkt, al is het natuurlijk een korte weg, omdat hij recht-toe-recht-aan loopt De tol of gabelle werd door de schip per voor de reizigers betaald, maar na tuurlijk door hem weer op de passagiers verhaald Ook toen kende men systeem van doorberekenen dus al. Voor goederen moest ook tol worden betaald. Druk Het was al spoedig een drukte van belang langs het nieuwe jaagpad. De trekschuiten werden geprezen vanwege hun geruisloosheid; over het tempo klaagde men toen nog niet Wilde men per se sneller, welnu, dan moest men een paard nemen, of zich in een koets laten rijden. Het nadeel was dan evenwel, dat men zijn bestemming min of meer gerad braakt bereikte. In 1821 vertrok van Leiden uit alle twee uren een schuit richting Haarlem en men kan rustig aannemen, dat zulks in de omgekeerde richting eveneens het geval was. Om met de nachtschuit te reizen, moest men 's avonds om elf uur In Haarlem aanwezig zijn; op hetzelfde tijdstip vertrok ook een nachtschuit van Plaats bespreken De schuiten werden door één of twee paarden getrokken; zij vertrokken op vaste tijden en kwamen ook op vaste tijden aan. Evenals bij onze internationale treinen kon men enkele dagen van te n reeds plaats bespreken. Verder was het de gewoonte om de jager een paar ;n als fooi te geven Een stuiver was ie dagen wel een bijzonder royaal gebaar. Het vertrek van een schuit werd aangekondigd door het luiden van een klok. Vooral buitenlanders, die in hun vaderland slechts het ge brekkige verkeer te land kenden, reisden graag met onze trekschuiten De minder-draagkrachtigen deden dit nog in het laatst van de vorige eeuw. Werd men op den duur wat stijf van het zitten, dan stapte men bij de eerstvolgende aanlegsteiger aan wal om een eindje naast de schuit mee te wandelen. Was de reiziger moe, dan klauterde hij weer rustig aan boord om verder deel te nemen aan de gesprekken, die vaak zeer geanimeerd waren \LEI\I>A VOOR LEIIIEN Dinsdag c Croiset door Haagsi Schouwburg, 8 u plichtigen" van M Comedie Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Hervor de jeugdraad, jeugdleidersavond. ds. van Veldhuizen te Rotterdam o\ „Crooswijk" Woi isdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., „De rr plichtigen" van Max Croiset door Hé Logegebouw Steenschuur. 8 uur: F O-, lezing „Het goede kinderboek" door mej. J. R Wolff Doopsgezinde kerk. 8 uur: lezing van K. C. van Oossanen predikant van de Adventkerk, over ..De enige overlevenden dezer aarde wie zullen het zijn, wal zeggen de bijbelse profetieën hierover?" Rehoboth. 2 tot 10 uur: verkoop van artikelen en goederen ten bate van Her vormde wijkgemeente Rembrandtwijk- Zoeterwoudsesingcl 98-99, 2.30 tot 530 10 i ting van de kinderafd. van Chr. Jeugdhulp Rijksmuseum Volkenkunde. 8 uur le zing van dr A. A Trouwborst over „Goddelijk koningschap in Centraal Afrika", met lichtbeelden en muziekop- Donderdag Zoeterwoudsesmgel 98-88. 7 tot 10 uur: bazaar voor uitrusting van de kinderaf deling van Chr Jeugdhulp. Stadsgehoorzaal. 8 uur: is ivond N Z.H V.M- Pieterskerk. 8 uur herdenking Kerk hervorming. voorganger ds. J. Groot. erdekte, 8.45—12 en 12.45—4 uur: achoolzwemwedstrijden, ger- schoolsport- irlijkse feest- Hooglandse er gelegen- E, voorgan- vang. Lutherse kerk. ikgraoht. 8 uur: dienst heid van de Kerkhervormir ;er ds H. J. A. Haan Doelenkantine, 8 uur: mi •ohool, variété-show Tentoonstellingen De Lakenhal, dagelijks van 10 tot 4 uui (tot 6 november): schilderijen en teke ningen van Frans Hazeveld. Kees Roem burg en Will H Tweel.uysen Apotheken De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, telefoon 24807. dc apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48. telefoon 21060 cn de apotheek te Oegst geest. Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Mij voor Toonkunst Leiden Dichterlijk programma, dat verrassingen bood, doch niet feilloos werd gebracht GISTERMIDDAG WOONDEN WE. voor het eerst in dit seizoen, het eerste van twee gelijke, dadelijk na elkaar gegeven jeugdconcerten bij, welke georganiseerd worden door de Leidse Mij voor Toonkunst. Het Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse mag zich in een bijzon dere belangstelling van de zijde der middelbare schooljeugd verheugen, want, zoals de directeur der muziekschool en organisator dezer concerten de heer Henk Geirnaert ons meedeelde, voor beide concerten waren de kaarten uitverkochtdat betekent dat circa 2200 jongeren dit concert heb ben bijgewoond. Het zou belangwekkend zijn te weten, hoevelen van hen, die door middel van deze jeugdconcerten de weg naar de concertzaal vin den, later tot die grote groep van concertbezoekers gaan behoren die door hun trouwe belangstelling en offervaardigheid het muziekleven geestelijk en stoffelijk helpen in stand houden. TJET PROGRAMMA was geheel op hel dichterlijke afgestemd: Webers ouver- Euryanthe. Griegs Peer Gynt-mu- zieik, Sibelius' Zwaan van Tuonela en Ohabner's Espana. Webers Euryanthe- ouverture vormde een gelukkig openings nummer, fonkelend en meeslepend ge speeid (alleen de violen bleven in enkele cantilenes wat achter bij de blazers); hoe wel de opera zelf ons alleen nog maar uit muziekgeschiedenisboeken bekend is, is de ouverture, sohitterend geïnstrumen teerd en rijk van thematiek als zij is, wel sprekend genoeg om begrijpelijk te ma ken dat meesters als Berlioz, Liset en Wagner zulk een enorme impuls van Webers muziek hebben ontvangen De toneelmuziek van Grleg bij Ibsens „Peer Gynt" hoort men tegenwoordig nog :n in de concertzaal, na een periode grote populariteit. Naar mod* staven past de muziek ook maat tig bij Ibsen grillige toneelwerk en ii bovendien niet bijzonder sterk, doch het blijft toch muziek van goed gehalte zijn i de dood" t gehaast en vlak weergaven; Sol- gh's lied kwam er wat beter af. Si- ius' Zwaan kon, onbedoeld, strekken tot herdenking van de onlangs overleden Finse meester, wiens muziek, ook al ge voelt men zich niet tot haar aangetrok ken, in elk geval de roem van Finland op nobele wijze in de wereld heeft gevestigd Fusie van twee Leidse bedrijven TN HET LAATSTE JAARVERSLAG -■- van de Gebroeders Van Wijk en Co N.V. werd reeds aangekondigd, dat de voorbereidingen voor een fusie met de N.V. Van Cranenburgh Heringa in een vergevorderd sta dium waren gekomen. In eei richt van de Gebroeders N.V. Wijk aan de aandeelhouders, w het uitgewerkte fusievoorstel wordt gepubliceerd, waarover de buiten gewone vergadering van aandeel houders zich op 20 november zal uitspreken, wordt erop gewezen dat, hoewel de fusie op zichzelf haar zaak vindt in de wens tot con tratie en rationalisering der beide bedrijven, de vorm, waarin de fusie plaats heeft, in sterke mate door fiscale overwegingen is bepaald. An de aandeelhouders wordt voor iteld het bedrijf van Van Wijk per 1 cember 1957 over te dragen aan Heringa n.v die is ontstaan door naamswijziging uit de n.v. Van Cranen burgh en Heringa. Na deze overdracht heeft in snel tempo ;n aantal gecompliceerde transacties laats, die tot doel hebben, onder benut- ng van de fiscale mogelijkheden, tot een Wijk t de Leidse Vaart nabij Leiden met de wapens t en de Sleutelstad. structuur te raken, die een veilig uit gangspunt voor de toekomst biedt. Deze reeks transacties, die in overeen stemming met de fiscale administratie wordt uitgevoerd, zal worden afgesloten met een voorgestelde omruiling van aan delen Gebroeders Van Wijk tegen aan delen Van Wijk en Heringa één op één, waarmee de fusie zal zijn voltooid. Met deze fusie begint ook in de wolindustrie de concentratie, die in een recente studie van de economische hogeschool te Tilburg zeer wenselijk werd geacht. Het lijdt geen twijfel, aldus het bericht, dat door deze concentratie, die in de katoenindustrie reeds veel eerder is begonnen,, de gevormde eenheden belangrijk sterker zullen staan in de strijd om de Euromarkt. Met de fusie wordt een nieuwe periode ingeluid in het bestaan van de reeds zeer oude onderneming van de Gebroeders Van Wijk, die in het recente verleden ook donkere perio den heeft gekend. Het overblijfsel uit deze laatste periode, nl. het op de balans nog vermelde verlies, dat in het afgelopen jaar reeds tot 450.000 was verminderd, is bij deze fusie geheel verdwenen. De balans na fusie van Van Wijk en Heringa, die in het bericht is gepubli ceerd, toont een open reserve van f 1.700.000 behalve een aandelenkapitaal van f 6.120.000. In de uitvoering onderscheidden zich vooral de koper- en houtblazers. Oha- brier's Espana schijnt Flipse nauw aan het hart te liggen; we kunnen cfte voor liefde niet geheel delen, al is het werk wel knap georkestreerd. De uitvoering had well wat meer gediscip'ineerd kun nen zijn. De geestdrift der toehoorders was groot. Opmerkelijk is het bij deze jeugdconcerten steeds, hoezeer Flipse de kunst verstaat tijdens en dank zijn toe lichtingen de jongelui te boeien en stil te houden. Ook dit 54ste jeugdconcert mocht weer een succes genoemd worden Dr. J. van der Veen VOOR UW DRUKWERK Demmenie Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Leidse slagerspatroons vergaderden Gisteravond vergaderde de afdeling Lel den en omstreken van de bond van Chris telijke slagerspatroons ten huize van da -voorzitter, de heer D de Roode jr. Mors- weg 98 In deze vergadering sprak de heer Verwoerd, hoofdbestuurslid en con tactman tussen het slagersbedrij-f en de regering, over problemen in en om de Hij besprak de sociale wetten en de loonvorming in de Nederlandse bedrijven en vergeleek de Nederlandse slagersstand met de buitehlandse bedrijven. Volgenj spreker staat Nederland aan de spits. Er was een matige opkomst voor deze vergadering, waarin men nog lang na praatte over de problemen, die de heer Verwoerd voor de pauze had behandeld. Herdenkingsconcert Op 4 november om 8 uur wordt in de stadsgehoorzaal een concert gegeven ter herdenking van de Hongaarse vrijheids strijd. Uitgevoerd worden werken van Michael Tippet. Brahms en Bruokner. Medewerkenden zijn Elly Ameling so praan. Chris van Woerkom tenor. A. Martijn orgel. Aafje Heynis. alt, Mcine Pot bas. het Symfonie-orkest van de Kon. Militaire Kapel en hot R.K. Alma Mater koor met medewerking van „De Voor- burgse stem", het geheel onder leiding van Willem Mhzee Burgemeester Van Kinschot onderscheidt hier de heer De Zwijger de S.L.F. met de bronzen In het stadhuis werd vanmorgen In te genwoordigheid van wethouder D. v. d Kwaak en de directeur van de stedelijke lichtfabrieken, Ir. Y. Ykema, een Konlnk HJke onderscheiding uitgereikt aan d< heer M. I. dc Zwijger. Veertig jaar ge leden trad de jubilaris in dienst bij di lichtfabrieken als leerling-fitter. Hl maakte verschillende promoties en tham is hij werkzaam als voorman-fitter. De burgemeester feliciteerde de heer De Zwijger, die in gezelschap was zijn echtgenote, met dit veertigjarige Ju bileum Hij memoreerde de Jeugd<ige leeftijd waarop hij zijn loopbaan was l gonnen. In de periode van veertig ji heeft de jubilaris zich met veel plichts gevoel en een getrouwe ijver van zijn taak gekweten De burgemeester wees erop, dat in het bedrijf, dat de laatste jaren zo is uitge breid, elk personeelslid, van hoog tot laag. verantwoordelijk is. Hij hoopte, dat de heer De Zwijger, die thans vierenvijftig jaar is, nog elf jaar in goede gezondheid voor de lichtfabrieken werkzaam zal kunnen zijn. Voorts deelde hij hem mede. dat koninklijke onderscheiding hem ten deel was gevallen: namelijk de bronzen medaille verbonden aan de orde N. R. V. in Leiden TTOE KOMT HET, dat Duitsland, België. Frankrijk en Oostenrijk en zelfs A A de Scandinavische landen druk worden bezocht, maar Spanje voor een vakantiereis zo weinig aanlokkelijk is voor Hollanders? Dit vroeg de heer B. Baanen, bestuurslid van de Haagse afdeling van de Ned. Reisvereniging, zich gisteravond in de stadsgehoorzaal af tijdens zijn causerie over Spanje voor de Leidse afdeling. Men komt er niet gemakkelijk toe zijn akantie bezuiden de Pyreneeën door te ■rengen. De taalmoeilijkheden vormen en belangrijke barrière; ook de begro- ing, want een rei6 naar Spanje is vrij duur. Tooh pleitte de heer Baanen voor een bezoek aan dit land, waar de Oosterse en de Westerse wereld elkaar ontmoeten in de cultuur en de aard van het volk. Om het land en de inwoners beter te leren waarderen, achtte hij het noodzake lijk. dat men alvorens zijn vakantie et door te brengen zidh eerst door mldde van lectuur op de hoogte stelt van hel leven in Spanje Overstappen Nadat spreker in de geschiedenis terug ging tot de eerste bewoners en vervolgens Spanjes geschiedenis in vogelvlucht schetste en waarbij de culturele ge schiedenis ook de nodige aandacht kreeg, gaf hij met behulp kleurendia's een indruk van hetgeen thans m Spanje kan aantreffen. Dit land, met zijn oppervlakte van vijf tien keer Nederland en zijn achtentwin tig miljoen inwoners, waarvan vijfender tig procent analfabeet is, kent zeer mo derne naast zeer ouderwetse toestanden en zeden. Per internationale trein is hef niet te bereiken, want de railsafstand Is er groter dan in elk ander Euopees land. De verkeersmiddelen binnenslands zijn velerlei. De grote steden hebben vlieg velden. metro'6 en hypermoderne trolley bussen Taxi's rijden er veel. en een rit is goedkoop; door de straten van kleinere steden rijden oude. primitieve trammetjes, en het ezeltje plus wagen wordt al6 ver voermiddel ook nog wel gebruikt. Grote delen van Spanje bestaan uit middelmatig hoog bergland met schaarse bebossing, die een gevolg Is van een on oordeelkundig te werk gaan in vroeger jaren In de tijden waarin het goud uit Amerika binnenstroomde is het land voor een deel verwaarloosd. Men ziet het nog aan de Irregatie, de achterlijkheid in de mijnbouw en de akkerbouw. Toch is het land tamelijk rijk aan erts en 16 er ex port. namelijk van bananen, vijgen en veel sinaasappelen. Niet rooskleurig „Grandeur" en armoede komen naast elkaar voor. De sociale toestanden zijn niet rooskleurig. Langs de wegen lopen vele bedelaars en oorlogsinvaliden, die met het verkopen van loten hun brood trachten te verdienen. De schatten die de Oranje Nassau De burgemeester wenste de heer De Zwijger hiermee geluk, waar na de Jubilaris dankte voor de vriendelij ke woorden die tot hem waren gericht. Uitbreidingsplan Boerhaavelaan Het gebied in de omgeving van de Boerhaavelaan zou in stedebouwkundig opzicht voor middenstandswoningen in aanmerking kunnen komen. Echter moet worden voorzien in een zeer groot tekort aan terreinen voor openbare of bijzondere gebouwen, namelijk cen diaconcssenhuis, een nieuwe gemeentelijke HBS voor meisjes, het nieuwe R.K. lyceum voor meisjes, de uitbreiding van het christe lijk lyceum en de nieuwe school van het Kon. genootschap Mathesis. Deze gron den zijn door de ligging bijzonder geschikt voor deze gebouwen, omdat de gebouwen in belangrijke mate een streekfunctie zul len bezitten. Hiermee moest bij het ontwerpen van een plan dan ook rekening worden ge houden. Ten noorden van de Kagerstraat zijn enige gronden bestemd voor midden standswoningen en voor autoboxen. Aan de zijde van de Boerhaavelaan zijn flats met drie in plaats van twee woonlagen ontworpen en het flatgebouw ten noorden daarvan zal acht in plaats van zeven woonlagen bevatten, waarbij autoboxen. Advertentie In de advertentie over sluiting van foto- bedrijven op dinsdagmiddag in ons blad van gisteren werd abusievelijk vermeld: FOTO HAAS - PIETERSKERKSTEEG 6 Dit moet zijn: FOTO FAAS Pieterskerkkoorsteeg 6 Spreekbeurt Morgenavond om acht uur spreek' da. A. Sm ink in gebouw Prediker. Jan Vo6sensteeg 17 Zie vervolg stadsnieuws op pagina 4 kerk bezit zijn echter onvoorctelbaar groot, aldus spreker. Ondanks de armoeda la de Spanjaard lendelijk en tegemoetkomend voor vreemdelingen. Hij stelt het op hoge prijs ze te kunnen helpen Ook is hU complimenten» ten op zichte van de vrouwen van z(jn land. ten minste teir opzichte van de vrouw die niet zijn echtgenote Is. want de gehuwde vrouwen van Spanje zijn niet de gelijke van hun echtgenoot. In het noorden ia al wel sprake van een emancipatie er zijn reeds flats voor vrouwelijke studenten, maar In het zuiden dringt deze gedachte moei lijk door. Toch vond «preker een bezoek aan Spanje alleszins de moeite waard Wie belang stelt in mensen en oog heeft voor de schoonheid van Spanje zal geen spijt hebben er zijn vakantie te hebben door gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3