liirutuc geihsctye (Courant n joekof verdedigt zich heftig; Kremlin zwijgt Ook Mollet afgewezen - het wordt steeds moeilijker Kroesjtsjef bereidde de Censuur helpt handj e mee val terdege voor Coiiiiigin Julianaschool oor Hongaren geopend Nu Gaillard gevraagd PLANNEN VOOR TWEEDE KERNENERGIECENTRALE Straatsburg: landen achter het IJzeren Gordijn niet vergeten Kroesjtsjef vertelde een sprookje Syrische nota aan NAVO „Colltl•o]ece]len,' - CVSDAG 29 OKTOBER 19S7 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Ad verten tl e-af deling: Tel 31441. ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIE.MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. EKSERIKK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stunhwstirb is abeMetifit myn in tcaficnspocl" Achtendertigste jaargang no. 11096 Protesten tegen plan-Reijens ZIE PAGINA 5 Ook uit het presidium gestoten buitenlandse correspondenten Moskou konden vannacht geen let- naar hun bladen telefoneren. De isuur belemmerde elk gesprek. In vooravond echter was het moge- om telegrammen te verzenden, echter evenzeer streng gecensu- rd worden, et is gebleken, dat speculaties over de tieke ontwikkeling slechts doorgelaten wanneer de censuur vermoedt ;en spoor van waarheid in zit of niet in tegenspraak zijn met de lelingen van de machthebbers in het mlin. Zo nu en dan verandert de cen- woord of voegt er wat gegevens nen blijkbaar wel graag in het enland verspreid wil zien. Daarbij is kwaardig dat de speculatie van een espondent van de Baltimore Sun, dat ekaf Russisch ambassadeur in Wash- n zou worden, werd doorgelaten, correspondenten van communistische len in het buitenland zyn thans vr(] ■gezind in hun berichtgeving. Zelfs de het Franse partijblad l'Humanité, aanvankelijk nog geloofde in een mo- |ke promotie van Zjoekof heeft een il genomen en verklaard, dal Zjoekof door het leger boven de party tellen. die trachtten het onderzoek naar Stalinis tische misdaden te belemmeren, niet al leen het uitgestoten drietal: Malenkof, Molotof en Kaganowitsj bedoelde maar wel degelijk ook Boelganin en Kroesjtsjef. TIT AARSCHALK ZJOEKOF laat zich schijnbaar niet zo gemakkelijk ver- slaan als Kroesjtsjef aanvankelijk gedacht heeft. Sinds zaterdag is het centrale comité der communistische partij met slechts kleine onderbrekin gen op het Kremlin bijeen. Vannacht werd de uitstoting van Zjoekof uit het presidium verwacht. Van morgen echter was niet het minste nieuws over de vergadering van het centrale comité te verkrijgen. Noch de och tendbladen in Moskou noch de radio vermeldden ook maar een regel over deze bijeenkomst. Waarnemers trekken hieruit de ge volgtrekking dat Zjoekof zich fel verdedigt. De communistische bladen buiten Rusland schrijven alle, dat Zjoekof de partij belemmerde, door de commissarissen van de partij niet in het leger te laten werken. En dat terwijl de „grote Russische overwin ningen" in de eerste plaats aan de partij te danken zijn. Zjoekof zou zich voorts hebben schuldig gemaakt aan „persoonsverheerlijking van zichzelf". Reeds verleden week heeft Kroesjtsjef in een vergadering van de partijorganisa tie voor het leger in het district Moskou, waarbij vele hoge officieren aanwezig waren, de bezwaren tegen Zjoekof te ber de gebracht. Kroesjtsjef zou in de groeiende popula riteit van Zjoekof een gevaar voor zich»- zelf hebben gezien. Door Zjoekof in-het presidium van de partij te benoemen, hoopte hij de maarschalk in toom te kun nen houden, maar Zjoekof ging zijn eigen gang. Pas later werd duidelijk, dat Zjoekof in zijn rede van 15 juli te Leningrad, in hij fulmineerde tegen partijleiders Poppenspel in Djakarta ,Kurhotel" op Iselsberg werd meisjes- en jongensinternaat E KONINGIN JULIANASCHOOL op de Iselsberg in Oostenrijks Karin- thië is vandaag door het „Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse aan het schoolbestuur overgedragen en daarna officieel geopend. Uit 1 ragen van het Nederlandse volk na de Hongaarse opstand had men >r ruim een miljoen gulden een „Kurhotél" in het op 1200 meter hoogte egen dorp Iselsberg aangekocht en verbouwd. Het voormalige hotel is tot jongensinternaat ingericht, de dependance dient als tehuis voor de isjes. Op een bij het hotel horend stuk grond (27 ha) is een langwerpige iten school gebouwd. RS DE E FRANSE NATIONALE VERGADERING heeft vannacht de socialist Mollet premier afgewezen. Ondanks zijn klemmend beroep op de afgevaardigden, zijn programma ter bestrijding van de zware financiële crisis te steunen, werd de forma teur verslagen met 290 tegen 227 stemmen. Aan de stemming ging een dag van hitte debatten vooraf, die de partyen nog meer tegen elkaar hebben opgezet, zodat de kansen voor een spoedige oplossing van Frankryks moeiiykhedeiic'slechter zyn dan et is juist een jaar geleden, dat do „bevolking" van een Hongaarse delbare school uit de plaats Soproi de Neusiedler See naar Oostenryk uit- Dat waren een kleine 200 lcerlln- i 20 leraren. Deze groep vormt •n van de „Ungarische Mittelschnlo ïigin Juliana am Iselsberg". schoolgroep uit Sopron was eerst elijk ondergebracht in de Bundes- rtschule te Obertraun in Salzkammer- lie echter weer de beschikking over gebouw wilde hebben. Men wilde rkomen, dat de jonge Hongaren naar ipen zouden moeten verhuizen omdat groep dan zeker uit elkaar zou vallen. ïen deze jongeren maken tot een democratische begrippen opgevoed# bestuur van de schoolvereniging taat uit een aantal in Oostenrijk wo- ide Nederlanders of nauw met ons verbonden Oostenrijkers. Voorzitter de Nederlandse gezant te Wenen, de R. E. Star Busmann. Mulo gymnasium school omvat acht klassen voor een (tijdsgroep van tien tot achttien jaar. leerprogramma is een soort combi- van mulo en gymnasium, gericht op Oostenrijkse gymnasium-diploma, ast de Hongaarse rector, pater Sale- >n Janos Szoeke, is er een protestantse or de exploitatie van de school kan rekenen op subsidies van de Oosten- e regering en het hoge commissa- voor de vluchtelingen van de Ver. lies. Verder is medewerking toege- door de Rockefeller Foundation, het «■national Rescue Committee de „Aid •y Ltd", de Maltezer ridders, het ootschap der Quakers e.a. In Neder- bovendien in oprichting een ichting van vrienden van de Hongaarse Idelbare school te Iselsberg Koningin let ideële doel van de stichting der ooi is nog eens duidelijk ten overstaan de Nederlandse en Oostenrijkse ge- igden en van de Hongaarse schoolbe- bng door de heer E. Kupers. de voor bet „Nationaal comité hulp- >rste- rlening Hongaarse volk", in zijn over- chtsrede uiteengezet. herinnerde er daarbij aan, dat de flandse regering dit jaar ruim 91 Ijoen schillingen voor hulpverlening Hongaarse vluchtelingen ter beschik- stelde en dat ons volk 112 miljoen ïllingen bijeenbracht, waarvan ruim derde gedeelte door het nationaal co- 14 werd ingezameld. Verder nam Ne- 44 dertand ondanks zijn relatief grote be volkingsdichtheid drieduizend van de Hongaarse vluchtelingen op, die nu bijna allen in het Nederlandse arbeidsproces vaste voet hebben gekregen. Sinds 1945 had Nederland al 250.000 vluchtelingen uit Indonesië en negenduizend uit Euro pa opgenomen. Mollets nederlaag stond al vast toen de onafihankelijk-republikeinen en de servatieven besloten, zijn investuur af te wijzen. De formateur hield gistermiddag een toespraak van negentien pagina'! lang. Meer dan de helft was gewijd aan de ernstige financiële en economische crisis, Maar de Nationale Vergadering rea geerde koel, ja zelfs afwijzend toen Mol let sprak over dringend noodzakelijke be lastingverhogingen. Mollet noemde der de volgende maatregelen: Een verdere vermindering van militaire uitgaven, echter zonder dat Frankrijk zich aan zijn internationale verplichtingen zou onttrekken of de actie tegen de Algerijnse opstandelin gen zou beperken. Nieuwe leningen van de Bank van Frankrijk om de lege schatkist weer enigszins te vullen. De Franse regering zou een beroep moeten doen op de bondgenoten om door middel van leningen hulp te krijgen. Ter verdediging van de frank zou er nog meer bezuinigd moeten worden om het begrotingstekort binnen de 600 miljard frank te houden. Met het oog op dit alles wilde Mollet onmiddellijk vragen om speciale bevoegd heden ter oplossing van de economische, financiële, fiscale en arbeidsvraagstukken. Toen Mollet hierna uitriep: „Gelooft u, dat de groep mannen 3ie ik u heb voor gesteld, in staat is te doen wat nodig is?" klonken uit de vergade^ng kreten van „Neen!" Vandaag komt de ï/ationale Vergade ring opnieuw bijeen ter goedkeuring het door het aftredende kabinet Bourgès- Maunoury ingediende verzoek om 1 fondsen van de Franse staatsbank. President Coty heeft vannacht de demis sionaire minister van financiën Gaillard verzocht zich met de kabinetsformatie I belasten. Nikos Kazantzakis overleden Auteur van Christus wordt weer gekruisigd" TyiKOS KAZANTZAKIS. de bekend* Griekse schrijver, is zaterdag in eer :iekerrhuis te Freiburg (Zwarte Woud) op 72-jarige leeftijd overleden. Kazantzaki was reeds enige weken in dit ziekenhuis onder behandeling. Na de oorlog heeft Kazantzakis zich ingespannen voor de voedselvoorziening van de Griekse kin deren, terwij! hij tevens meerdere diplo matieke betrekkingen voor zijn land on derhield. Eerst later heeft hij zijn grootse en opzienbarende roman „Christus wordt weer gekruisigd" geschreven, waarnaar de film „Hij die sterven moet" is ge maakt door Jules Dassin. Dit boek werd gevolgd door „Kapitein Michaelie" en door „Het stenen hoofdkussen" (leven van Franciscus van Asrisi). Zijn boeken zijn in het Nederlands vertaald. Ka; zakis heeft in Duitsland filosofie gestu deerd en is daar ook gepromoveerd. De laatste jaren woonde hij met zijn echt genote in Frankrijk. Gen. Hasselman onderscheiden Bij koninklijk besluit is generaal B. R. P. F. Hasselman, adjudant in buitenge wone dienst van de Koningin, chef van de generale staf. tevens bevelhebber der landstrijdikrachHen, benoemd tot g'root- ofiioier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden, bij bevordering. De bij deze onderscheiding behorende versier selen zijn gisteren uitgereikt door mi nister Staf. GAILLARD financieel expert Een groots werk krygt by Capellc aan den IJssel gestalte: de bouw van een stormvloedkering in de Hollandse IJssel, onderdeel van 't Deltaplan, dat vandaag in de Tweede Kamer bespro ken is. De twee heftorens, 44,75 meter hoog, voor de zuidciyke vlocdschuif, zyn byna gereed. Dezer dagen is in de rechtertoren met een drijvende bok het drijfwerk voor het heffen van schuif en contragewicht gehesen. Tus sen de torens komt een 80 meter breed en 110 meter lang vaarwater. Links is een sluis in aanbouw; op het sluis- hoofd staan de doorvaarthoogten al aangegeven. Deze sluis Is 24 meter breed. De schuif wordt bij een water stand boven 2.50 meter N.A.P. ge sloten. Achter de twee torens wordt een brug gebouwd in de ontworpen provinciale oost-west-weg Schoonho venRotterdam. Het geheel is vol gend jaar gereed Overeenkomstig het plan heeft gisteren een massabetoging voor de ambtswoning van de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger aan het voormalige Ko ningsplein te Djakarta een pop verbrand, van een man met een rood gezicht en in een zwart pak, die het Nederlands ko lonialisme moest voorstellen. De optocht was tien kilometer lang en werd voorafgegaan door troepen van de land-, zee- en luchtmacht, alsmede de staatspolitie. Indonesische ministers ston den voor het paleis van Sukarno toe te zien. Overste Dachjar, plaatselijk militair commandant, zeide in een toespraak tot de jeugdige deelnemers: Tot nu toe heb ben wij te vee', gepraat en niets gedaan, thans is er actie nodig voor Nieuw-Gui- nea. Burgemeester Sudiro vroeg of de jeugd bereid was „het hoogste offer" te brengen, waarop allen „Ja" riepen. De woning van de heer Hasselman werd door veiligheidstroepen bewaakt. Fr deden zich geen ordeverstoringen voor. Ook de woningen van Nederlanders te Djakarta zijn volgeklad met leuzen. Twee vrachtauto's met jongelui begaven zich op Kemajoran naar de KLM-hangar waar een Constellation stond, doch werden door luchtmachttroepen teruggeslagen. De voorzitter van het actiecomité, Amir Hussein, bood de niet-Nederlanders ver ontschuldigingen aan voor de bekladding hun gebouwen en beloofde schnon- Drie golven De minister van voorlichting Sudijo zeide, dat de Nieuw-Guinea-actie gevoerd zal worden in drie golven. De tweede komt 10 november op „heldendag", de derde wordt het hoogtepunt bij het be gin der debatten in de algemene vergade- van de Verenigde Naties, o.a. door versteviging van de Aziatisch-Afrikaanse solidariteit en „mobilisatie van de na tionale potentie". nieuwe Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger heeft een bezoek ter kennismaking gebracht aan het hoofd pro tocol Kusuma Utoyo. De woordvoerder der vertegenwoordiging zeide, dat de laatste weken herhaaldelijk de aandacht der Indonesische regering is gevestigd op haar verantwoordelijkheid voor het leven de eigendommen der Nederlandse on derdanen. Voor wijngebied van drie landen PR ZIJN PLANNEN In studie vo. oprichting van een tweede kern glecentrale, die in samenwerking met de Westduitse en Belgische mynstreek worden geëxploiteerd. Aldus heeft gisteravond prof. dr. ir. H. Gefli6sen, directeur van de provinciale T~\E RAADGEVENDE Vergadering de Raad van Europa heeft gisteren een aanbeveling aan het Ministerscomité over de buitenlandse politiek goedge- De westerse mogendheden moeten de pogingen een einde te maken aan de b c- wapeningswedloop, voortzetten door het sluiten van een ontwapenings overeenkomst. Daarbij moet voorzien worden in een gecontroleerde stopzetting van de proefnemingen met de kern wapens. gebonden aan een gecontroleerde beëindiging van de produktie van kern materiaal voor militaire doeleinden. Voor de hereniging van Dultsl moet een algemene regeling met Rusland worden getroffen. Er kan van geen her eniging sprake zijn zolang Rusland vrije verkiezingen in Duitsland weigert. Verder moeten de regeringen Rusland duidciyk doen begrijpen, dat zy niet zul len ophouden het probleem van de vrij heid van de Oosteuropese landen op te werpen. Dit probleem is tragisch ge accentueerd door de gebeurtenissen in Spaanse Dakota stort neer: 21 doden Bij Madrid is gisteren een Spaanse Dakota bij een noodlanding neergestort. Alle 21 inzittenden kwamen om het leven In Oostenrijks Karinthië staat de Koningin Julianaschool voor ge vluchte Hongaarse jongeren. Voorzitter KAB geen loonronde Op de gisteren in Utreoht gehouden vergadering van de Nederlandse Katho lieke Grafische Bond heeft de voorzitter van de K.A.B. de heer J. A. Middelhuis tegengesproken dat de K.A.B. zou streven naar een nieuwe loonronde. Hij noemde dit geheel onjuist. Wel worden op het ogenblik pogingen in het werk gesteld om te komen tot ver- liohting van de noden der laagstbezol- digde groepen. Vooraleer van een loon ronde sprake kan zijn, moeten eerst de nodige voorzieningen worden getroffen voor de weduwen, wezen en invaliden, die het zwaar te verduren hebben, aldus de heer Middelhuis. Er waren eens drie gevangenen... JJE RUSSISCHE partijleider, Kroes jt- sjef, heeft op het ogenblik dat het persbureau Tass het ontslag van Zjoekof bekendmaakte, op de Perzische ambas sade te Moskou het volgende verhaaltje verteld: „Er waren eens drie gevangenen: een sociaal-democraat, een anarchist en een bescheiden kleine jood, die maar kort op school was geweest. Op zeker ogenblik besloten zij uit hun midden een chef te kiezen, want z(j tuil- den levensmiddelen en tabak verdelen. De anarchist, een sterke vent, was tegen de verkiezing. Maar om te laten zien, dat h\j orde en recht eerbiedigde, stelde hij voor de kleine jood te kiezen. En dat ge beurde Toen kwam de dap waarop zij besloten door een tunnel te ontvluchten. Omdat de drie mannen tuisten dat de eerste, die uit de tunnel zou komen ge vaar liep door de kogels van de bewakers getroffen te worden, vroegen zij de an archist, de sterkste en de grootsle. voorop te gaan. Maar de anarchist werd bang Toen nam de kleine jood het woord en zei: „Kameraden, jullie hebt mij op de meest democratische wijze tot jullie chef gekozen en daarom zal ik als eerste door de tunnel gaan" Kroesjtsjef vroeg zijn gehoor: ..Wilt u de moraal van deze geschiedenis wetenT Welnu, deze is: hoe bescheiden iemand ook kan zijn bij het begin van zijn loop baan, hij bereikt toch altijd de top. waar voor hij bestemd is". Even aarzelde de Russische leider. Toen zei hij plotseling: „Die kleine jood ben ik". Zijn toehoorders menen nu, dat hij met die grote en krachtige anarchist maar schalk Zjoekof bedoelde. Het toneeltje van de verkiezing zou slaan op de bijeen komst uan het centrale comité, waarop besloten werd Molotof, Malenkof en Kaganowitsj uit te sluiten. Op deze bij eenkomst steunde Zjoekof Kroesjtsjef- De tunnel uit het verhaaltje doelt op bepaalde problemen, die Zjoekof zouden hebben afgeschrikt, terwijl Kroesjtsjef vastbesloten zou zijn tot het einde te gaan. Boedapest, aldus de Raadgevende Vei Over de onderontwikkelde bieden wordt gezegd, dat de regeringen de verwezenlijking van Sunfed moeten bevorderen. Het is wenselijk, dat de rege ringen één procent van het nationale in komen ter beschikking stellen voor hel lenigen van de nood in de onderontwik kelde gebieden. De N.A.V.O.-landen hebben gisteren nota's van de Syrische Regering ontvan gen. waarin de vrees wordt uitgesproken, dat Turkije de aanstaande N.A.V.O -oefe ningen zal gebruiken voor een aanval op Syrië. De oefeningen zullen gehouden worden in de kustwateren ten zuid oosten van Turkije. Nadrukkelijk wordt in de nota gezegd, dat de N.A.V.O -landen een dergelijk optreden van Turkije niet mogen goedkeuren. In de Algemene Vergadering vat Verenigde Naties verklaarde gisteren de Turkse afgevaardigde. Selim Sarper. dat zich geen Amerikaanse of buitenlandse militaire bases in Syriè bevinden. in Polen De plenaire vergadering van het cen trale comité van de Poolse communist!- che party heeft besloten tot instelling ran „controiecellen" in het gehele land im de activiteit cn de houding van alle lartyicden na te gaan. Vijftig Basoeto's verdronken In Basoetoland zijn vijftig Inboorlingen m het leven gekomen toen een stamp volle autobus moest stoppen omdat een stuk weg door de zware regenval onder water was komen te staan. De bus werd door het woest stromende water in de T6oaing-rivier gesleurd. Limburgse elektriciteitsmaatschappij mee- Na een buitengewone zitting van pro vinciale staten heeft prof. Gelissen in de zittingzaal van dit college op het gou vernementshuis te Maastricht een voor dracht gehouden over de energievoorzie ning in Limburg. Hij besprak de ontwik kelingen van de elektriciteitsvoorziening en het elektriciteitsverbruik, zowel na tionaal als regionaal. Sprekende over de toekomst van de internationale samen- wérking deelde hij mede, dat er naast het plan van de samenwerkende elektri- citeitsproduktiebedrijven in Nederland, de SEP., om in Geertruidenberg een kernenergiecentrale te gaan bouwen, thans ook een plan in studie is genomen voor de bouw van een kernenergiecen trale elders. Deze mogeiykheid wordt thans bestu deerd door deskundigen van het Belgische Luiker bekken, van het Duitse Akcnse gebied in het RUnland en van Nederlands Limburg. Prof. Gelissen betoogde dat de bouw van een kernenergiecentrale voor dit Internationale gebied alleszins ge rechtvaardigd is, wegens dc gelijkgerich te Industriële en sociale structuur van deze gebieden, nl. de mynindustrle. Fridorbedrijf niet voortgezet Curatoren in het faillissement der N.V. Fridorfabrieken te 's-Gravenhage delen mede, dat de transactie met de Australi sche Pinnock Manufacturing Cy. vermoo- delijk toch nog doorgaat. Deze zal de fa bricagemethoden en een meerderheids- pakket in een Belgische fabriek overne- i, met dc bedoeling de fabricage van Fridorartikelen in België voort te zetten de garantie en service-verplichtingen r te nemen. Het Nederlandse bedrijf wordt niet voortgezet. De voorraden ge reed produkt zijn grotendeels geruimd en het fabrieksgebouw in Den Haag zal worden verkocht Er zijn nog geen con clusies mogelijk over do waarde der obli gaties en de schulden, daar er onzekerheid ■er de opbrengst der activa en het schuldbedrag. Beheerschapscommissie en de Euromarkt Er hebben zich nu 23 landen uitgespro- >n voor de resolutie, ingediend bij de beheerschapscommissie van de Ver. Na ties, waarin 6ecretaris-generaal Ham- marskjöld wordt uitgenodigd, de gevol gen van de Euromarkt voor de onafhan kelijkheid van de Afrikaanse en Aziati sche gebieden te laten bestuderen. De kwestie zou dan volgend jaar door de algemene vergadering der V N. moeten worden behandeld. NV EN DAN RECEN De Bilt verwacht tot mor- genavond Overwegend zwaarbewolkt me tmi en dan regen. Ma tige tot krachtige, tijdelijk harde of stormachtige zuid westelijke wind Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Woensdag 30 oktober: zon op 7. 33 uur, onder 17 18 uur. Maan op 13 54 uur, on der 23.50 uur. Eerete kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1