Jlicutor (tfitmranl BOETE CONTANT BETALEN 1500 iongarije Bij kleine (verkeers) overtredingen Afkoopsom hooguit f10 Hongarije in vlammen - dramatische film Hendersons geheime stukken gestolen? Russisch „bewijs -«voor agressie Bemiddeling in koffieconfliet Gewelcl voorop bij Kadar Herstel nauwe samenwerking door gesprek van oude vrienden Vrijhandelszone moet als geheel worden behandeld KERKRADE LEERT TALEN ËNSDAG 23 OKTOBER 1957 UREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel 31441. lDVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang CHRISTELIJK-N ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$taiüiwsttfb is ghebleum myn Ijarl in tc^gcnspofi" Bij de muren van het Kremlin ZIE PAGINA 7 Anno Domini 1957 het hart van Boedapest staat een iel een enorme, met beeldhouw- versierde voet, waarop een idbeeld hoort. Een jaar geleden id dat beeld er nog: Stalin, meer levensgroot uitgehouwen, keek de stad heen als een heerser over onderdanen. stenen beeld kon niet de vlam die brandde in het hart der mil- n Hongaren. De vlam van de iheidsdrang, die ook na zovele ja- onderdrukking brandend was En plotseling laaide die vlam De vrijheidsdrang brak uit tot een ar dat heel Hongarije ver- i de miljoenen onderdrukten :ht tot grootse daden. ar heeft het beeld verzengd, iheidsstrjjders hebben de stenen a zjjn voetstuk gestoten. Niet iger keek de bloeddictator over de Niet langer droeg men het juk het Kremlin. En als symbool van orven vrijheid plantte men de sokkel de Hongaarse vlag. Niet met de rode symbolen maar de vlag met het Kossoeth-embleeni. ich, ook die vlag is weggerukt. Rus tanks en Russische kanonnen iben de straten van steden en dor- in Hongarije rood gekleurd van bloed. Het bloed van vaderlanders, allen in de worsteling om vrijheid. onetten-regering heeft nu de icht ontvangen uit handen van de i regeert nu. Of regeren? fat kan de verrader Kadar anders in.- oen dan gehoorzamen aan wat zijn 'an jeesters zeggen? Hij regeert in een en» legte. De leegte in de harten van hen ie Stalin hebben neergesmakt. maar lier vlag met het trotse embleem rencens weer is verdwenen. Zo is het dan thans in Hongarije. Inno Domini 1957: een lege sokkel iraarop geen standbeeld en geen vlag leer prijkt. Een gehate plek. Maar de fsehuw kan zich niet uitleven, omdat rute macht de werkelijke gevoelens an het volk onderdrukt. Anno Do- tini 1957 het is de enige troost die |en in deze dagen van herdenking dit {olk bieden kan: het is het jaar onzes (eren. De almachtige God regeert de fereld. Niets gebeurt er zonder Zijn til. En H\j is de verhoorder van het ebed, dat in deze dagen opstijgt voor jt onderdrukte volk. Van een onzer verslaggevers) NU DEZE DAGEN op vele plaatst in de wereld de Hongaarse op stand, die een jaar geleden plaats had, plechtig worden herdacht, is gisteravond de eerste film. waarin de tragische gebeurtenissen zijn vastgelegd, in de Ridderzaal te Den Haag in première gegaan. „Hon garije in vlammen" is de titel van dit aangrijpende werk, dat behalve een indringende reportage van het verzet in Boedapest ook een beeld geeft van de geschiedenis van het Hongaarse volk. Een groot aantal genodigden onder minister-president dr. W. Drees. minister dr. M. A. M. Klompé, de voorzitters de Eerste en Tweede Kamer mr. Jonkman en dr. Kortenhorst en vele Kamerleden, woonden deze eerste voorstelling, die tevens een herdenking van de Hongaarse vrijheidsstrijd was. bij. „Deze bijeenkomst wil een vermaning zijn, dat de strijd, die het vorig jaar in bloed is gesmoord, waakzaam moet houden De strijd, die stoffelijk is onderdrukt, is in de geest nog een vuur. dat niet wil doven". z< dr. Banky, voorzitter van de Hongaarse federatie in Nederland in zijn openings woord. Over dat vuur sprak ook dè voor drachtkunstenares Hélène Oosthoek Een diepe stilte heerste in de historische zaal toen zij uit het werk „Aansporing" van de Hongaarse dichter Vörösmarthy decla meerde. Geweten „Het ls thans een jaar geleden, dat de opstand uitbrak", zo zei minister Klompé, die hierna sprak. De strijd, die in Hon garije werd gevoerd klopt echter nog steeds en moet steeds blijven kloppen aan het geweten van het Westen. j HENDERSON, Eisenhowers speciale afgezant, naar het Midden-Oosten, fin september in Turkije zijn diploma- Itas kwijtgeraakt en zijn daardoor be ft igrijke Amerikaanse documenten in nden van de Russen gekomen? Deze tag stelde het Parijsc blad „Le Monde" teravond in een artikel van Edouard blier, een deskundige in zaken het Mid- h-Oosten betreffend. Jablier schrijft, dat de Turken op 10 Member de Russische marine-attaché. pitein Alexander Maralgine. en diens jistent het land hebben uitgezet op be- luldiging van niet nader aangeduide lonace. lis. tegelijk vernam Sablier in Istanboel, dai 0 Amerikaanse diplomatentas op ge- Imzinnige manier was verdwenen. De 1 zou zich aan boord van een bootje ponden hebben, dat spoorloos verdween fn het in de Bosporus voer. Noch van i bootje, noch van de bemanning en de »n, die de tas bij zich droeg, had men k naders vernomen. Vier jaar geleden zou onder gelijke om- todigheden in de Bospoi-us ook een boot n verdwenen, aan boord waarvan zich Berikaanse documenten bevonden. „Men kan zich indenken", aldus Sablier, lat in de onlangs verdwenen tas het ver- »g heeft gezeten van de besprekingen •sen Henderson en premier Mende: ki Turkije. Natuurlijk bewijst dit v ■■Hekt niet het bestaan van een tegen frië gericht ^erikaans-Turks plan, f*r misschien zouden de Russische lei ders dergelijke documenten willen over leggen als het al herhaaldelijk aangekon digde „onweerlegbare bewijs" van snode plannen jegens Syrië". Dit zou volgens de Franse journalist dan ook de reden geweest kunnen zijn, dat Henderson zo'n verwarde mdruk maakte toen hij op doorreis naar Ame rika uit het Midden-Oosten in Parijs aan- Het fantastisch klinkende verhaal van „Le Monde" is intussen door Washington met de meeste nadruk tegengesproken. Henderson zou zonder documenten uit de Amerikaanse hoofdstad vertrokken zijn en had slechts mondelinge instructies mee gekregen. In Colombo (Ceylon) zijn de havenarbei ders in staking gegaan, nadat communis tische arbeiders met handgranaten de vice-voorzitter van de vakbond en mede arbeiders zwaar hadden vermin/kt Het kabinet komt vandaag in spoedvergade ring bijeen om maatregelen te bespreken. Al kunnen wij ndet rechtstreeks helpen, machteloos staan wij niet. Wij moeten la ten zien hoe een gemeenschap kan bou wen. waarin de mens zich geborgen kan voelen, maar daarnaast vrije mens kan zijn met eigen verantwoordelijkheid, eigen geestelijke vrijheid, kortom waarin deze mens persoon kan zijn. In ons midden leven enige duizenden Hongaren. Mate rieel hebben wij getracht hen zo goed mo gelijk te helpen, maar daarmee zijn wij niet klaar. Wat z:.i daar boven uit behoe ven is ons begrip en onze bereidheid hen met hun andere karakter ~n andere levenspatroon op te nemen in onze sa menleving. Op te nemen zodanig, dat zij het gevoel hebben hier een tehuis te heb- Dit eist veel begrip en een zich los maken van zichzelf. Zij sprak de wens uit dat de film bij hen die hem aanschou wen een gevoel zal geven van diepe ver antwoordelijkheid voor de taak, waarvoor wij als enkeling en gezamenlijk als volk, in het Westen staan. Wanneer wij, zo be sloot de minister haar toespraak, met in zet van al onze gaven en krachten mee werken aan de opbouw van een gemeen schap, dan zal dit een waarachtig ant woord betekenen op de strijd, c" e het dap pere Hongaarse volk streed. Na de verto ning van de film, die is samengesteld door Karpat-film, een in München gevestigde organisatie van gevluchte Hongaren, hoor den* de honderden aanwezigen staande het Hongaarse^ volkslied aan. De lange stilte diè daarop volgde voordat men de ridder zaal begon te verlaten, was er een bewijs van, hoezeer de film de dramatische ont wikkelingen van een jaar geleden in her innering had gebracht. De West-Friese kamer van koophandel heeft besloten de strijd aan te binden tegen de zg. koffieactie van de textiel handelaren De kamer zal trachten ver tegenwoordigers der „strijdende partijen", de kruideniers en de textielhandelaren dus, bij elkaar t« roepen om tot gentlemen's agreement te geraken. Zweden zal op verzoek van Zuid-Slavië de diplomatieke belangen tussen de Duit se Bondsrepubliek en Zuid-Slavië behar tigen. (Van onze parlementaire redacteur) MET ALLEEN de stemmen van de communisten tegen heeft de Tweede Kamer gisteravond een wetsvoorstel aanvaard om de mogelijkheid te scheppen dat kleine verkeers- en andere overtredingen direct beboet kunnen worden. Dit is nog maar een algemene mogelijkheid. Het ligt in de bedoeling om in verschillende proefgebieden te beginnen. De overtreder is niet verplicht direct te betalen. Hij kan ook proberen recht te zoeken bij de kantonrechter. Men denkt aan het geven van boetes varië rend van 2.50 tot 10.— De voornaam ste oorzaak voor de indiening van dit ontwerp is wel de omstandigheid, dat de kantongerechten het werk amper meer kunnen bijhouden. Zo waren er in de eerste helft van dit jaar niet minder dan 4000 verkeersovertredingen. Deze wet zal echter ook gebruikt kunnen worden bij overtreding van eenvoudige politiever ordeningen, bijv, bij het niet voldoen van de plicht tot sneeuwruimen. Wordt de scheiding tussen politie en rechter door dit ontwerp niet vervaagd? Deze vraag stelden de heren Versteeg (a.r.) en Van Doorn (kath. v.) Minister Sam- kalden vond dat dit niet het geval was Hij gaf toe dat het publiek deze transac tie als een boete zal beschouwen. Maar dat is zij toch niet. De betaling van een boete is geen strafpressie, maar een voorwaarde tot voorkoming van strafver volging. De bewindsman van justitie was eens met de heer Vrolijk (soc.). dat deze methode kan'bijdragen tot een ver betering van de verkeersdiscipline. n andere belangrijke vraag in dit debat was of de opsporingsambtenaar we! rekening kan houden met de persoonlijke omstandighëden van de overtreder en of hij voldoende oog kan hebben voor de omstandigheden van de overtreding. Wa'. dit eerste betreft zeide minister Samkal- den dat ook de kantonrechter amper rekening kan houden met de persoon lijke omstandigheden. Er is echter geer sprake van dat men moet betalen. De politieagent zal bij ernstige overtredingen niet moeten aandringen op een ogenblik kelijke schikking, maar proces-verbaal moeten opmaken. Hembrug een jarenlange lijdensweg zal de Artillerie-inrichting bd'de Hembrug weer staatsbedrijf wordtti. Sinds 1948 wa ren regering en Kamer over de wense- ijkheid daarvan verdeeld. Twee wets ontwerpen moesten worden ingetrokken. )eze derde poging ten slotte nog in grijpend gewijzigd 6laagde. Gisteren speelde zich in de Tweede Kamer het (gelukkig eindigend) slotbedrijf van dit drama (in vier bedrijven) af. De Kamer was unaniem van oordeel, ït een bedrijf waarin munitie gemaakt wordt een staatsbedrijf is. Het gaat hier le „zwaarde van de staat als rechts gemeenschap". zo zeide de heer Calmeyer (c.h.). die daarmee aansloot bij de rede voering, die de heer Bruins Slot (a.r.) verleden week bij de algemene politieke beschouwingen heeft gehouden. Hij noem de het uiterst gevaarlijk als onze strijd- ITEERBERICHT Iets zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt 'v(# l met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen zuid west en west. Minder koude nacht, morgen overdag iets hogere temperaturen. Donderdag 24 oktober Zon op 7.22. onder 17.30. maan op 8.56. >nder 18.14. 30 okt. E.K. De Hongaarse premier Janos Kadar heeft gisteren tijdens een redevoering in Boedapest verklaard, dat de communisten er niet voor zullen terugschrikken geweld te gebruiken om aan de macht te blijven. Niemand dient mis te verstaan, aldus Kadar. dat wij communisten, wanneer wij over de verdediging van de volks republiek spreken, voorstanders zijn van het gebruik van geweld. Op een andere manier kan het niet. Een systeem dat in stand en aan de macht wil blijven, moet strijden tegen zijn vijanden. krachten niet ever deze fabriek zou nen beschikken. „De produktie van nitie behoort zich niet aan de controle van de volksvertegenwoordiging te ont trekken." aldus de heer Wierda (soc.) De heer Roosjen (a.r.) sprak er zijn tevre denheid over uit, dat het lelijke jonge eendje zich tot ontpopt heeft als Door de heer Koersen (kath v.) wi een aantal amendementen ingediend de positie van het staatsbedrijf nog be ter te regelen. Al deze amendementen werden z.h.s. aangenomen. Zo wordt nu bepaald, dat de Hembrug in de eerste plaats de vervaardiging van en de han del in wapens, munitie en ander oor- logsmaterieel tot taak heeft. En voorts „andere aanverwante produkten van nij verheid". In de oorspronkelijke wetstekst werd het woord ..aanverwant" niet ge noemd. De Kamer wilde voorkomen, dat de artillerie-inrichting zich te veel met de civiele produktie gaat bezig houden. Staatssecretaris Kranenburg ging ten slotte met dit amendement mee, al zeide hij wel. dat getracht zal moeten worden het personeel aan het werk te houden. Van het produceren van voertuigen is echter geen sprake meer. Als het nood zakelijk is zal onze regering de Hembrug bij het plaatsen van orders bevoorrech- Het moet een blijde gebeurtenis geweest zijn toen op 7 mei J9J8 in hef gezin Van Buren te Amsterdam een drieling werd geboren. Drie jongens, Fred, Hans en Rudi, veel gefotografeerde babies. Uiteraard, want een drieling van enkel jongens is een unicum, maar niet minder een unicum is het dat deze drie jongens thans in müitaire dienst zijn en zijn ingedeeld bij hetzelfde onderdeel. Het regiment verbindingstroepen te Ermelo. Macmillan in Washington TVTA EERST nog met koningin Elizabeth, -L die juist in Londen was teruggekeerd an haar bezoek aan de V.S. cn Canada, te hebben gesproken en daarna nog in een toespraak voor het genootschap van St George gezegd te hebben, dat het tasheid is te beweren, dat Engeland a grote mogendheid meer is, is pre- r Macmillan naar Washington ver trokken. HU zal met president Eisenhower onfereren. Gezien de ontwikkelingen ten gunste a.i Rusland en de Russische wetenschap pelijke successen streeft Engeland er naar de eenheid van handelen en nauwe sa menwerking te herstellen, die in de oor logsjaren hebben bestaan. Het gaat er vooral om niet alleen weer ;n samenwerking te vinden op militair rrein en op het gebied van het weten schappelijk onderzoek, maar ook om het hoofd te kunnen bieden aan het econo- isch offensief van de Russen in de min der ontwikkelde gebieden en meer spe- iaal in het Midden-Oosten. De gedachten gaan uit naar een zeer uitgebreid econo misch hulpprogramma, een soort „Mars hall-plan" of „een nieuw plan van Co lombo" voor Afrika en Azië. Rekening moet worden gehouden met de onvol maaktheden die aan de „leer van Eisen hower" kleven. In Washington neemt men aan, dat ook gesproken zal worden over de mogelijk heid dat de Verenigde Staten tot het Pact van Bagdad toetreden. President Celal Bajer gooide hierover gisteren in een ver kiezingstoespraak nog een balletje op door te zeggen, dat Turkije het zou toejuichen wanneer de Ver. Staten tot dit Pact toe treden. Officieel is nog niets meegedeeld over de onderwerpen, die de twee staatshoof den zullen bespreken. Alleen legde pre mier Macmillan vlak voor zijn vertrek de toch wel veelzeggende verklaring af. dat hij naar Eisenhower ging om als oude en vertrouwde vrienden samen de problemen van de wereld onder ogen te zien. MINISTER REY IN STRAATSBURG ZOWEL DE ZES LANDEN van de Europese Gemeenschappelijke Markt als de andere landen van Europa hebben belang bij de totstandkoming van een vrijhandelszone. Wij moeten ons hierbij wel realiseren dat wij tegelijkertijd iets zullen winnen -n iets zullen verliezen. Maar ook mogen wij niet uit het oog verliezen dat er een winst zal zijn voor Europa als eenheid. Want onze gezamenlijke kracht in de wereld zal belangrijk toe nemen, aldus de Belgische minister van economische zaken, Jean Rey, gisteravond in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa in een pleidooi voor een vrijhandelszone. indkoming van de vrijhandelszone ze vrijhandelszone is thans na de be sprekingen tussen de ministers van O.E.E.S. in Parijs in een positieve fase gekomen. Minister Rey sprak de verwach ting uit, dat de Engelse paymaster-gene ral Maudling, de onderhandelingen ovei TAE BEVOLKING van het U Limburgse Kerkrade, De reeks van openbare verklaard het onderwijs te njet meer te leren: als lessen, gratis aangeboden geven. De lessen sullen grcnsbewoncrs hebbe„ zij gastvrouwe voor zeker door het organiserende uiteraard afgestemd zijn 5000 buitenlanders, die in stichtingsbestuur aan de op eenvoudige conversatie 1 al sPelenderwlJs augustus 1958 het derde Kerkradenaren, nemen en dragen derhalve een onder de knie gekregen, wercldmuziekconcours be- maandag 4 november een populair karakter. Behalve De eerste les op 4 novem- zoeken g .at eensgezind aanvang. Ze worden ge- Frans en Duits prijkt er ber wordt feestelijk inge- de schoolbanken opzoe- houden in café- en vereni- jok Italiaans op de les- £et met toespraken en een ken, om moderne talen te gingszalen. Erkende lera- rooster. Duits behoeven de leren. ren hebben zich bereid inwoners van Kerkrade 8ratls kopje koffie. De Belgische minister was van mening, dat men bij de onderhandelingen over de vrijhandelszone niet produkt voor produkt aan een onderzoek moet onderwerpen. De methode om sector na sector in de vrij handelszone op te nemen leek hem min der geschikt. Het probleem moet als ge heel worden behandeld, waarbij de sleu tel voor de vrijhandelszone moet zijn de instelling van een veiligheidsmechanisme in de vorm van garantieclausules. Conjunctuur politiek Minister Rey vond het jammer dat de conjunctuurpolitiek door de landen nog steeds afzonderlijk wordt gevoerd, nog geen enkel punt bestaat er overleg issen de Europese landen, zelfs niet tus- in de landen van de Benelux. Door dit gebrek aan overleg ontstaan de sterke Inflatoire stromingen en de gepaard gaande kapitaalvlucht. De Europese gemeenschap en de vriihan- Stand op 23 oktober gepraat, lezeressen en lezers. Of een onopgemerkt feit bleef dat wij in nauwelijks zeven weken tijds 1S00 nieuwe abonnees hebben kunnen inschrijven? Daar wordt in de kranten wereld over gesproken en daar wordt in de huiskamer over gesproken. En de vraag die men zich stelt is deze: hoe komt het toch dat de band tussen lezers en krant zo sterk is bij de protestants-christelijke dagbladen? Zo sterk dat die lezers meteen propagandisten voor hun krant zijn? WE HERINNEREN ons zo'n gesprek. Er was een mijnheer aan het woord die zich ging afvragen wat nu eigenlijk het christelijke ran een krant is en kan zijn. „Nou ja," zei hij, „de kanttekeningen natuurlijk cn een woord voor vandaag". Maar de restTen sloffe krijgen alle kranten hun nieuws van dezelfde persbureaus en dan mag de een het eens zus bewerken en de andere krant zo, maar veel verschil kan het niet maken. En alt jullie naar een vergadering gaan waar iemand spreekt, dan ls jullie verslag gelijk aan dat van iedere andere krant. Je moet immers weergeven wat er gezegd en gedaan is en verder niets an een krant begre- i krant, maar hij had het wezen nog niet doorzien. Immers een krant geeft nieuws. Inderdaad. Datgene dus wat voor de lezer nieuw is. daf hjj niet kan weten omdat hij er niet bij geweest is. De krant is er uièl bjj geweest. De krant is overal bij, want het wereldkrantennet omspant inderdaad de hele wereld. De krant is er bij als de kwestie-Syrië in de Verenigde Naties wordt besproken. En de krant is er bij als Hollywoodse filmhelden hun lege feesten geven. De krant zit op school en in de rechtzaal en in de schouw burg. Zij is oog en oor van haar lezers maar hoe be ziet die krant nu dit alles? Volkomen objectief en neu traal. Dat bestaat natuurlijk niet. De christen beziet de dingen anders dan de atheïst of de communist of de humanist. Hij kijkt niet door een rode bril hij heeft de bril op van zijn christelijke onroeding, van het milieu waarin hij leeft. Zo is een christelijke krant een krant van christenen, ook in het weergeven ran het nieuws. FEW KRANT geeft meer dan nieuws. Heel veel meer zelfs. De krant begeeft zich op al die terreinen waarop u zich ook beweegt in uw dagelijks leven. De krant lui ster/ met u naar de radio en zit naast u aan het telerisie- toestel en heeft haar kritiek. De krant is op de sport velden en in de sportzalen en houdt u voor, welke plaats sport en spel in uw leven kunnen innemen en welke plaats ze niet behóren in te nemen. De krant leest boeken, ziet toneel, kijkt naar films en geeft u de raad bij het kiezen ran deze ontspanningsvormen. De krant reist rond in verre landen, ziet de toestanden daar. de armoe somsde dictatuur soms en vertelt u daarvan en geeft haar oordeel over wat ze ziet. De krant ver schaft uw kinderen bezigheid en ontspanning. De krant licht u in over uw hobbles. De krant yiET CE NU wat het wezen ran de krant is? Die mijn heer die we zo even citeerden, behoeft zich niet te verbazen over de band tussen onze lezers en onze bladen: de krant en de gezinnen waarin die krant komt. leven uit hetzelfde beginsel. En hoe duidelijker dat wordt, hoe meer men over u praat, des te sterker zal ook dat begin sel spreken. Ziet ge nu de bijzondere waarde van de bon voor het aanbrengen ran nieuwe abonnees? Laat die dan niet oningevuld. Voor de bon zie elders In ons blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1