10 Reeds de tsaren keken begerig naar Turkije BIJ MONTY BEGINT DE VICTORIE Rusland wenst steunpunt aan de Dardanellen Z»B Kasreserve met 2 pet verlaagd 'BEK 1FE LEIDSCHE COl'RANT 7 DINSDAG 22 OKTOBER 1957 rjaar Het oorloos dagboek van LORD AUK BROOKE de rechterhand vaa WlNSTON CHURCHHX IET NAJAAR van 1942 was het kritieke punt in de Tweede Wereldoorlog. Rommels troe pen waren in Noord-Afrika offensief begonnen en de Duit- bereikten hun verste punten in land. Alle hoop was gevestigd op Achtste Leger in Noord-Afrika. de nieuw benoemde commandant ntgomery dus. ïonty was op het ogenblik van nmels aanval niet gereed voor een enoffensief. Maar zijn taktiek om le verdediging zo groot mogelijke liezen toe te brengen aan de ind en zelf de troepen te sparen ider evenwel grondgebied te jen, slaagde. Het werd een harde bloedige strijd. Van Londen uit het moeilijk een direc te controle op gene raal Alexander, de commandant Midden- Oosten, en Montgome ry uit te oefenen Brooke's opzet was de ongeduldige en op jvallen beluste Churchill te doen be- gen deze mannen volledig schenken. Intussen kon dan alle ;ht worden besteed aan een aan Chur- ll's brein ontsproten plan voor een -asie bij Algiers, de operatie „Torch" Risico's je Amerikanen, die enkele weken te ren nog zo enthousiast waren geweest 6r een invasie op de Franse kust, n de risico's van een landing in Algerije MftfigHfraar in, niet in het minst vanwege de wiSÈSitrole, die van Spanje uit kon w n uitgeoefend. Zij voelden meer v< n landing zuidelijker, aan de Atl; iche kust van Marokko. Er waren grote risico's verbonden a „operatie Torch". Het enige stei Iint in de nabijheid was Gibraltar, ite niet meer dan een fort een )etsbaar fort zelfs. gevaren mochten dan iets gerin- ijn dan die, ,welke bij. een inval Frankrijk te vrezen zouden zijn, i iren toch tal van bedenkelijke pun- De Amerikaanse generaal Eisen- r, die het commando zou hebben de geallieerde strijdkrachten hier, u zijn gehele strijdmacht op niet min- dan 600 schepen moeten aanvot 0 man met volledige uitrusting plus versterking van 200.000 man. De aan moest geschieden over een zee e van 1500 mijl van Engeland of vai DO mijl van Amerika, met alle risico' onderzeeboten en luchtaanvallen. Geheim De troepen zouden moeten landen in neutraal gebied, waar geen enkele n en geen enkel vliegveld in de ibijheid zou zijn ter ondersteuning ibraitar was 500 mijl verder en de ichtstrijdkrachten waren vooraleerst ingewezen op de vliegtuigmoedersche- En het gebied in Noord-Afrika werd 'aakt door 200.000 man Franse troe- De plannen voor de operatie moesten i het diepste geheim en zeer snel wor- uitgewerkt, want de winter naderde i de invasie moest vóór het Invallen die winter plaatshebben. Brooke er een hard hoofd in. Dit zou de ïerste operatie worden, waarbij de En- eisen en de Amerikanen onder opper man Eisenhower zouden moeten I amenwerken. Zij hadden geen enkele |rvaring In een dergelijke samenwerking jovendien was Eisenhower wel gene- lar hij had nog nooit een vijan- lelijk schot horen lossen I De oorlog was in een kritiek stadium "ekomen. De vijand was doorgedron- Ttoee mannen, waarvan in belangrijke -male het succes van de strijd in g Noord-Afrika afhing: Churchill fin het midden) en Montgomery (rechts). gen tot de verste punten, die hij in deze oorlog zou bereiken; de aanvallen duurden voort, in Rusland, in Afrika en op de Grote Oceaan ieder ogenblik konden de vijandelijke troepen ergens doorbreken en dat zou rampzalige ge volgen hebben. Ongeduld Aan het ongeduld van Churchill was Alan Brooke wel gewend geraakt, maai deze herfst werd de samenwerking tus sen beide rfiannen bijzonder op de proef gesteld. Sir Winston zag alleen de grote lijnen en de details liet hij over aan zijn adviseurs en aan de generale staf. Maar deze details waren vaak van beslissende betekenis. Het ongeduld gold voornamelijk Alexander en Montgomery, of, zoals zij werden genoemd, Alex en Monty, die de grootste moeite hadden Rommels aan val in te tomen en geen kans zagen zelf de aanval te openen. Talloze malen stelde Churchill brieven en telegrammen op, die de beide aanvoerders „de spo ren moesten geven", maar evenzovele malen wist Lord Alan Brooke te ver hinderen, dat die boodschappen werden verzonden, opdat „beide mannen de in druk zouden blijven behouden, dat Chur chill hen volledig vertrouwde, waardoor zij moreel zouden zijn gesterkt". Churchill's ongeduld werd opnieuw op de proef gesteld, toen Eisenhower bekendmaakte niet vóór 1 november met de operatie „Torch" te kunnen be ginnen een maand later dan Winston had gedacht. Maar ook hierbij heeft de grote oorlogsleider zich neergelegd, zij het na veel vijven en zessen. Aanval Op 14 oktober kreeg Alan Brooke van Montgomery een informatie, die streng geheim moest worden gehouden. Het be trof het plan en de datum van Monty's grote aanval. Monty stond erop, dat halve Churchill dan, die bijzonder was Ingenomen met het grote nieuws. De volgende dagen waren moeilijke dagen. „Wachten op een aanval ver weg", zo schrijft Brooke, „is veel erger" dan de zware strijd van nabij mee te maken". Sinds de terugkeer uit Kairo had Broo- pen dagen? Hij heeft niets gedaan. Hij is zelfs bezig troepen van het front terug te trekken. Waarom heeft hij gemeld, dat hij in zeven dagen tijd de slag zou winnen en geeft hij nu, nog voor die termijn verstreken is, op? Is er dan geen enkele generaal meer in Engeland te vinden, die een slag kan winnen? Zo ging hij nog een tijdje door en ten slotte wenste hij een bijeenkomst van de ge nerale staf onder zijn leiding om de toestand onder ogen te zien." Crisis Tijdens deze bijeenkomst van de staf had Brooke te strijden tegen de opvat ting, dat Alexander en Montgomery geen vat meer zouden hebben op de situatie. Tegenover de minister-president en d< anderen zette hij uiteen, dat men wel licht vermoedde, dat Monty in de afge lopen drie dagen niets had gedaan maar dat hij in werkelijkheid een serie tegenaanvallen van Rommel moest door staan, waarbij de Duitsers zeer zwar< verliezen leden. Bovendien, tracht het vechten in de woestijn grote moeilijkhe den mee, waardoor o.a. de zware artil lerie minder snel kon oprukken dan de Infanterie. Brooke meende, dat het verstandig was van Montgomery op be paalde plaatsen troepen van het front terug te nemen. Deze kon hij dan 6traks weer fris in de strijd werpen op eer andere plaats. Het was generaal Smuts, de Zuidafri- kaanse staatsman, die Alan Brooke bij viel. Hij was dezelfde mening toege daan als de chef-staf en wierp daar mee olie op de golven. Churchill heeft zijn boze telegram aan Alexander die dag niet verzonden Alan Brooke echter zou een bijzon der moeilijke tijd tegemoet gaan. De dagen, die nu volgden, waren de groot ste crisis In zijn loopbaan als chef de generale staf. Twijfel Toch was Brooke niet helemaal ge- ust Zijn dagboek vermeldt: „Persoonlijk heb ik mijn eigen ang sten over de loop van de gebeurtenis sen en een gevoel van twijfel aan d< goede afloop kan ik niét helemaal on derdrukken. Teruggekeerd in mijn T")E grootste crisis in de loopbaan van Lord Alan Brooke als chef van de generale staf was het ogenblik waarop de door hem naar voren geschoven Montgomery zijn grote inval op Rommels troepen in Noord-Afrika niet wist door te zetten. Na een moeilijke week, waarin Churcill zijn ongeduld dreigde te verliezen, viel Montgomery opnieuw aan: het werd de zwaarste slag, die Hitier tot dusver zou treffen. ke. zoals hij toegaf, zich opgegeten de zenuwen over het al dan niet slagen van de aanval. Brooke was nu optimistisch. Er ren versterkingen gekomen, divisies uit Engeland en troepen uit Nieuw-Zeeland, er waren scheepsladingen vol geweren, kanonnen, tanks en vliegtuigen in Egyp te aangekomen en hij verwachtte, dat Monty ver in de meerderheid was ver geleken bij de troepen van Rommel Brooke zag, dat zijn taktiek om niet eerder aan te vallen dan toen de troepen op sterkte waren, een succes was. Oj 23 oktober rukten Monty's mannen op. Teleurstelling De eerste drie dagen verliep alles pre cies volgens de plannen, die Montgo mery had opgesteldmaar de opmars ging nadien niet in het tempo, dat hij zich had voorgesteld. Na een week taaie gevechten, waarbij tienduizenden slachtoffers vielen, was het offensief niet veel verder bij hel doel dan bij het beginIn Londen gingen geruchten, dat ook deze aanval wel op een misluk king zou uitlopen. Op de 29ste oktober schreef Alan Broo ke in zijn dagboek, dat Churchill een telegram naar Alexander wlide sturen. „En het was geen aangenaam telegram 1" Later op de dag moest Brooke bij de minister-president komen. „Wat, zo vroeg Churchill, heeft „jouw Monty" eigenlijk gedaan in de afgelo- eigen kamer heb ik lange tijd heen weer gelopen. Ik voel mij eenzai Het vertrouwen was geschokt. Ik heb precies gezegd wat ik dacht dat Monty te doen stond. Ik ken Monty heel goed, maar het is niet uitgesloten, dat hij verslagen is...." De dagen kropen voorbij. Maar op 2 november zond Montgomery een tele gram, waarin hij zei, dat hij in de af gelopen nacht de aanval had hervat. Te voren had Brooke een brief van hem gekregen, waarin hij schreef: „Het Is hier een keiharde en bloedige strijd, die de afgelopen acht dagen is gestreden. Wij stuiten hier op vreselijke tegenstand; het is een afmattend geploeter Maar Montgomery was optimistisch: „Het initiatief gaat nog steeds van uit en tot dusver heeft Rommel geheel naar mijn pijpen moeten dansen. Zijn tegenaanvallen hebben geen grote moei lijkheden gegeven. De aanval van ons gaat nu eerst goed beginnen; als wij slagen Is dit het einde van Rommel' Victorie De volgende dag, toen Alan Brooke een nieuwe parachutistendivisie te An- dover inspecteerde, bereikte hem het verheugende nieuws: Montgomery's troe pen braken door de bres. die de Nieuw- zeelanders in de Duitse linies hadden geslagen. De tanks rukten op en alsof dit succes nog niet groot genoeg vernietigde de luchtmacht een Duits transport, dat Rommel versterkingen moest brengen Brooke kreeg telefonisch te horen, dat de kansen voor Rommel hopeloos w: Maar hij wilde vooralsnog niet al te grote waarde hechten aan deze medede ling. Toch, zo schreef hij in zijn dag boek. sprong ik een gat in de lucht Toen Alan Brooke de volgende dag In Londen terug was en daar werd begroet door een opgewonden, maar voor alles opgewekte Churchill, werd hij boven dien verblijd met het nieuws, dat Hitier zijn troepen had opgeroepen te kiezen tussen de overwinning en de dood [et was goed nieuws; het keerpunt de oorlog was nabij. Volgend artikel: - Churchill wilde klokken luiden A LAN BROOKE had Chur- chili in lange tijd niet zo opgewekt gezien als na het be kend worden van Montgome ry's hernieuwde aanval, die een grote bres sloeg in de Duit se linies in Noord-Afrika. In het dagboek lezen wij: Churchill is opgetogen. Om half vier 's middags liet hij mij terugkomen om het plan te be spreken alle kerkklokken te la ten luiden. Ik smeekte hem hiermee nog even te wachten totdat wij meer zekerheid had den, opdat we geen spijt zou den krijgen van het feestelijke klokkengelui Om 11 uur moest ik opnieuw bij Churchill komen. Hij was bezig met brieven en telegram men te dicteren aan Roosevelt, Stalin, de dominions, de com mandanten, enz. Hij was erg opgewonden. Het nieuws uit het Midden- Oosten is de victorie, waar ik altijd om heb gebeden. Alles hangt van de ontwikkeling daar af. Het succes in Lybië zal de Spanjaarden en de Fran sen gunstiger doen staan tegen over de operatie „Torch". Als „Torch" slaagt, houden wij op met verder te verliezen; wij gaan dan langzaam maar zeker r de overwinning!" Oude vijandschap laait weer op (Van een onzer redacteuren.) TNE MOEILIJKHEDEN tussen de Sowjetunie en Turkije dateren niet van U gisteren of eergisteren. Al meer dan een jaar geleden trachtten de pro pagandisten van radio Moskou in de Turkse taal de bevolking van Turkije ervan te overtuigen, dat de Sowjetunife haar vriend is en dat dit grote buur land de politiek van de vreedzame samenleving (of coëxistentie) in het on rustige Nabije Oosten voorstaat. In de uitzendingen in de Arabische' taal beschreef radio-Moskou evenwel de Turken als de historische vijanden J van de Arabische volken. „Turkije", zo werd gezegd, „heeft imperialisti sche neigingen, intrigeert tegen Syrië en bedreigt Irak en de Libanon." Terwijl een commentator in het Turks getuigde van de Russische on wankelbare vriendschap voor de Turken, verklaarde bijna op hetzelf de ogenblik een andere woordvoer der van radio Moskou, dat Turkije sterk gekant is tegen de „neiging tot zelfstandigheid in de Arabische we reld" en dat het voortdurend agres sieve bedoelingen heeft en droomt van overweldiging van de Arabische landen. Op deze wijze zijn de Sow- jets er inderdaad in geslaagd, nieu we onenigheid in het Middenoosten te zaaien. Het verschil met een jaar geleden is, dat de Russen nu niet meer vriendelijk doen tegen de Tur ken, maar ze openlijk beledigen en met vernietiging bedreigen. leger, en marinebasis in de onmiddellijke omgeving van de Bosporus en de Darda nellen en voorts lieten z(j weten, dat het gehele gebied ten suiden van Batoem en Bakoe tot aan de Perzische Golf in de Russische invloedsfeer moest komen te liggen. De oude politiek We hebben er al vaker op gewezen, dal Rusland van oudsher een grote belang stelling aan de dag heeft gelegd voor hel Midden-Oosten. Het Tzaristische Rusland sloeg zelfs meermalen z(jn slag; menige tsaar liet reeds een oogje op Turkije val len b(j zijn streven, de toegangswegen naar de Middellandse Zee onder controle te krijgen. De communisten zetten de Im perialistische politiek van de tsaren voort. Bij de onderhandelingen tnssen vertegen woordigers van de Sowjetunie en Hitler- Duitsland eisten de Russen in 1940 een Oieram in te- bijten! Moeilijkheden in Oegstgeest Uitbreiding benzinepomp ter sprake in de Raad van State De goedgekeurde uitbreiding (nog niet van hoger hand) van de benzinepompin stallatie aan de Rijnsburgerweg te Oegst geest schijnt een bron van ergernis te zijn. In ieder geval voor de bloemenex- porteur H. de Best, die bij de Kroon in beroep is gegaan tegen de beslissing van B. en W. van Oegstgeest, waarbij aan de firma Van der Mei en Post een vergun ning voor uitbreiding van de bestaande benzinepompinstallatie was verstrekt. Tijdens een gistermiddag gehouden openbare vergadering van dé Raad van State heeft mr. J. de Clercq uit Leiden de bezwaren van de heer De Best nader toegelicht en er op gewezen, dat de heer Weinig kansen voor invasie Ds. J. Hagestein overleden Te Vlaardingen is vrijdag overleden ds. J. Hagestein, predikant van de Gerefor meerde Gemeente. Van 1948 tot 1951 dien de de overledene de Geref. Gemeente van IJsselmonde. In 1951 verkreeg hij om gezondheidsredenen vervroegd emeri taat, waarna hij in Vlaardingen ging vonen. Ds Hagestein bereikte de leeftijd van 43 jaar. Naar uit kringen van de geldmarkt ver nomen wordt, heeft de Nederlandsche Bank besloten met ingang van heden de verplichte kasreserve. die de banken bij de Centrale Bank moeten aanhouden te verlagen van 6 procent op 4 procent Geldmarktkringen hebben van de ver laging van het percentage met 2 pot. met grote voldoening kennis genomen. Hier mee is een maatregel genomen die men in september reeds verwacht had en diio thans de banken de gewenste ruimere armslag geeft in verband met de grote behoefte aan middelen op dit ogenblik en in de naaste toekomst, zowel uit hoof de van belastingbetalingen als van de storting op de nationale wonlngbouwl*- Krachtens een in februari 1954 tussen de Nederlandsche Bank en de particu liere banken getroffen regelïrg verplicht ten de banken zich. voor zover de haai toevertrouwde gelden 10 miljoen te boven gaan, een bepaald percentage daar van, bij wijze van kasreserve, renteloos bij de Nederlandsche Bank aan te hou den. De Best veel last van de benzinepomp- installatie ondervindt, omdat deze recht tegenover zijn bedrijf Is gelegen. Mr. T. Kuipers namens de Shell Neder land sprekende, betoogde, dat het be zwaarschrift niet ontvankelijk zou moe ten worden verklaard, omdat het te laat bij de Kroon zou zijn ingediend. „In een brief van 19 maart 1957 heeft het ge meentebestuur kennis gegeven van zijn genomen besluit" Mr. De Clercq: „Maar er is ook een kennisgeving van 8 april". De waarnemend-voorzitter, staatsraad dr. A. A. L. Rutgers tot mr. Kuipers: „Er zijn twee kennisgevingen nodig. Het ge meentebestuur heeft ze verzonden, maar op verschillende data. Dit is één van de redenen, dat het zo Jammer is. dat er niemand namens het gemeentebestuur van Oegstgeest is verschenen. Na de ont vangst van de éerste kennisgeving heeft de Shell dus de benzinepompinstallatie uitgebreid?" Mr. Kuipcs: „Inderdaad" Dr. Rutgers: „Maar dit heeft men dan gedaan voor eigen risico Vervolgens kwam dp vraag ter sprake of er inderdaad moeilijkheden zijn door de aanwezigheid van de benzinepompin- stallatde. Dr. Rutgers „Ik ben ter plaatse wel eens persoonlijk geweest en heb de vraag gesteld: Krijg je geen last met die inrit? Wat denkt u dat ik voor antwoord kreeg?" De heren mr. De Clercq en mr. Kuipers bleven het antwoord schuldig. Dr. Rutgers: „Ik weet het antwoord niet zo precies meer. maar Ik geloof dat het ln deze geest was: "We hebben hier telkens ged De Raad van State zal later advies over deze zaak aan de Koningin uitbrengen. Israëlische dagbladen melden, dat de Britse financier Isaac Wolfson bezig ls het Israëlische bedrijf van Shell te kopen ln samenwerking met Franse finan ciële kringen, ter voortzetting van het werk. Deze eis betekende een terugkeer naar de oude Russische politiek in het Midden- Oosten. Meer dan een eeuw achtereen had de Russische regering het bezetten Konstantinopel en de Dardanellen en eerste politieke vereiste be schouwd. Aanvankelijk beweerde zij, dat haar slechts om te doen was, de hoofdstad van het oude oostromeinse rijk op de heidense Turken te heroveren en de slavisohe volken in de Balkan van hei Turkse juk te bevrijden. Later maakte deze vrome redenering plaats voor een realistische argumentatie: Rusland moest toegang hebben tot alle zeewegen jter wereld en de Russische handel met het Mideillandse Zeegebied en de om geving van de Zwarte Zee moesten be schermd worden, hetgeen slechts mogelijk zijn, door de Dardanellen onder Rus sische heerschappij te brengen. Zowel bij de conferentie van Tilsit in 1807, de Krimoorlog en het congres Berlijn, dat na de afloop van de Russi sche-Turkse oorlog (1877—1878) plaats had. als bij het politieke spel achter de schermen, dat de Russische diplomaten de eerste wereldoorlog ln de Balkan bedreven, doken deze argumenten steeds •er op. Telkens echter zag Rusland zich zijn opzet gedwarsboomd door de ande- Eu rope se mogendheden, die vreesden, dat Rusland het oostelijke bekken van de Middellandse Zee wilde beheersen. Te laat Toen het verzet tegen de Russi sche plannen tussen 1915 en 1917 ein delijk geluwd was en Engeland, Frankrijk en Italië er in toestemden, dat de Dardanellen en het omliggen de gebied in Russische handen kwa men, was het voor het tsaristische Rusland reeds te laat. Met uitzonde ring van de „Kadetten", de democra tische partij, die onder leiding stond van de historicus Paul Miliukof, spraken alle Russische politieke par tijen zich uit tegen gewelddadige an nexaties. Vooral de bolsjewieken ga ven blijk van hun afkeer van een dergelijke handelwijze en na de com munistische machtsovername zegden zij dan ook alle geheime overeen komsten op. In een speciale oproep, gericht tot alle mohammedanen ln Rusland en het Oos ten gaven zij als hun mening te kennen, dat Konstantimopel ln het bezit moslims moest blijven en dat de i komsten inzake de verdeling van Perzië en Turkije van nul en gener waarde Teneinde zioh een zekere mate van ligheid te verzekeren, nam de Sowjet unie een vriendschappelijke houding aai Jegens het Turkije van de grote Kemal Ata turk en op de conferentie van Lausan ne in 1923 waren de rollen omgekeerd was het niet langer Engeland maar Sowjetunie, die het recht van Turkije de vrije doorvaart vam oorlogsbodems door de Dardanellen te verbieden, be pleitte. Het bleef Turkije steunen en mede hier door slaagde dit er in 1936 in op de ferentle van Montreux gunstiger waarden te verkrijgen. In de herfst 1939 maakte deze vriendschappelijke hou ding echter plaats voor vijandschap sindsdien hebben beide landen met ol-J kaar op gespannen voet geleefd. De voornaamste oorzaak van deze koeling van de Russisch—Turkse vriend schap was het feit, dat Turkije weigerdi het Russische verzoek in te willigen oi militaire bases aan de Dardanellen te mc gen aanleggen. De onderhandelingen ove een verdrag van wederzijdse steun, die toentertijd tussen beide landen werd ge voerd, liepen op niets uit. Turkije sloot een verdrag met Engeland en Frankrijk en kort voor de Duitse inval in de Sowjetunie een politieke overeenkomst met nazi-Duftsland. De verhouding werd er niet beter op. Dat Turkije hardnekkig in zijn neutrale houding volhardde deze ondanks de pogingen van de ge allieerden om het land te bewegen zich aan hun zijde te scharen eerst op 23 februari liet varen, droeg er eve bij, de Russische beer vriendelijker te Verdrag werd opgezegd Toen de Turken voet bij stuk hiel den en iedere Russische eis met be trekking tot een militaire basis de hand wezen, zegden de Russische machthebbers het 20 jaar oude vriendschapsverdrag met Turkije op Overeenkomstig het besluit op de conferentie van Potsdam genomen om de conventie van Montreux te herzien, dienden de Ver. Staten in Terugkeer naar oude politiek Op het ogenblik dat het tsaris tische Rusland in 1917 van En geland en Frankrijk de toezegging had gekregen dat de Dardanellen en het omliggende Turkse gebied ln Russische handen zou komen, gebeurde er Iets merkwaardigs: het tsaristische bewind werd ten val gebracht en de nieuwe machtheb bers spraken zich tegen de annexa tie alt. De bolsjewisten waren In die tijd de grootste tegenstanders van een eventuele annexatie. Zfy zegden alle geheime overeenkom sten op toen z(f de macht hadden overgenomen. De huidige Russi sche leiders, die evenals Stalin, z(jn teruggekeerd tot de oude imperia listische politiek van het tsaristi sche Rusland hebben alle redenen dit besluit van hun voorgangers te betreuren. Onze redacteur bui tenland geeft In nevenstaand arti kel een zeer uitvoerig overzicht van de wijze waarop de betrek kingen tussen Turk()e en (het tsa ristische en later communistische) Rusland zich In de loop der eeuwen hebben ontwikkeld. 1946 voorstellen in om de Dardanel len open te stellen voor koopvaardij schepen, maar alle oorlogsbodems behalve die van Zwarte Zee-mogend- heden de doortocht te verbieden. De Sowjetunie bleef evenwel een militaire basis bij de Dardanellen eisen en de daardoor ontstane im passe leidde tot het opstellen van de Trumanleer en het steunprogramma, dat ten doel had. Turkije in staat te stellen, weerstand te bieden aan ver dere druk van de zijde van de Sowjetunie. Dat do Russische plannen ln het Mid den-Oosten meer op militair-strategische en politieke, dan op economische over wegingen berusten, blijkt duidelijk uit enkele andere Russische elzen, waarvan de inwilliging ingeval de Sowjetunie ba ses bij de Dardanellen zou verkrijgen, het einde van de Turkse onafhankelijkheid zou hebben betekend. De Russen eisten ni. de terugkeer van de districten Kers en Ardahan binnen de Sowjetrepubliek Armenië en meenden op grond van een oude overeenkomst zelfs aanspraak te kunnen maken op niet minder dan acht Turkse provincies, die in lang vervlogen dagen deel zouden hebben uitgemaakt van Georgië. Voorts moest er een onafhankelijke re publiek Koerdistan worden gesticht. Op die manier trachtten de Sowjets bij de in Turkije woonachtig* Koerden in het ge vlei te komen. Ten slotten wensten de Russen nog de beschikking te krijgen over een eiland in de Dodekanesos, waar hun schepen zouden kunnen bunkeren en drongen zij er op aan, dat Tripolis onder Russisch toezicht geplaatst zou worden. Het lijdt geen twijfel dat, wanneer ad deze ei9en en wensen inderdaad ingewilligd waren, Turkije al spoedig tot de rang van satelliet van de Sowjetunie zou zijn afge zakt. Ondanks het feit, dat de Russische intimidatiepolitlek (troepenbewegingen aan de Turkse grens, propaganda-offensie- ven enz.) totnogtoe schipbreuk heeft gele den, heeft de S.U. haar vijandige hou ding tegenover Turkije in werkelijkheid nooit laten varen. Dode en gewonde bij joyriding Gisternacht la bij een ernstig ongeluk in Katwoude (N.H.) de 18-Jarige J. M. ui» Volendam om het leven gekomen. Zijn plaatsgenoot, de eveneens 18-jarige J. S. werd met ernstige verwondingen naar het stadsziekenhuis te Purmerend ver- vervoerd. Beide Volendammers waren zondag avond zonder toestemming van de eige naar met een vrachtauto gaan rijden. Waarschijnlijk door te grote snelheid heeft M. de macht over het stuur ver loren, want de wagen schoot dwars door het hek van de boerderij van de heer A. Baas het erf op, ramde een boom en werd zeer ernstig beschadigd. Beide In zittenden werden uit de wagen geslingerd. daarbij onmiddellijk zijn over- Crematorium in Den Haag De Kroon heeft aan de Haagse crema- toriumvereniging overeenkomstig haar verzoek verlof verleend tot het oprich ten van een crematorium In de gemeente Den Haag op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen. Zoals men zich zal herinneren hebben destijds enige groepen te Den Haag tegen het desbetreffende raadsbesluit bezwaar gemaakt, ontleend aan opvattingen om trent de godsdienst De Kroon heeft de overweging doen gelden, dat de bezwaarmakende groepen tezamen slechts een gering gedeelte vor men van de bevolking van 's-Gravenhag* en haar naaste omgeving. Deze bezwaren kunnen dus niet worden beschouwd alt overheersend ln de zin der wet op d* lijkbezorging. Krachtens genoemde wet wordt een degelijke vergunning alleen geweigerd, indien blijkt dat in de ge meente van oprichting en haar naast* omgeving daartegen overheersende be zwaren bestaan, ontleend aan opvattingen omtrent de godsdienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7