JUcutuc (Courant oningbouwlening viermaal o vertekend iV 1400 Ingetekend bedrag wordt geheel toegewezen )INSDAG DEBAT IN V.N. )VER SYRISCHE KLACHT A-griep eiste 300 doden maar neemt nu af Pinay niet aanvaard in Nationale Vergadering TIP van BOOTZ Ike wil wetenschap der NAVO-landen bundelen Nieuw hydraulisch systeem voor straaljagers tlTERDAG 19 OKTOBER 1957 BUREAUS; Steenslraat 37 Directie, Redactie. Abonnementei Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11088 Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERLNK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhttstirt) is aheblmm myo Qd in Itgljtnspoet" Alfred van Sprang over Soedanese verkiezingen ZIE PAGINA 7 De kleine man won de slag DE NATIONALE WONINGBOUWLENING is een overweldigend Bueces geworden. Een bedrag van 385 miljoen gulden ie ingeschreven bijna het viervoud van de honderd miljoen gulden waarop de lening minimaal was geraamd. Dit bedrag zal ten volle worden toegewezen, zodat er grote bedragen beschikbaar zullen komen voor de in 1957 onderhanden zijnde bouw van woningen, aanleg van straten en rio leringen en de oprichting van scholen. Drommen kleine spaarders hebben zich bij de banken gemeld om voor een of meer obligaties in te schrijven en daarmede de strijd aan te binden tegen volksvijand nummer één: de woningnood. 'rins Bernhard Jxeeft tijdens een bezoek aan Keulen, waar hij een oespraak hield over de Europese eenheid, zijn handtekening gezet in et Gouden Boek van de stad, dat wordt bewaard in het raadhuis. Ja deze plechtigheid kreeg de Prins van Oberbürgermeister Burauen en zilveren vaasje aangeboden, waarop oude Romeinse munten zijn aangebracht. Rusland beschuldigt Amerikanen opnieuw van ophitsing ENSGEZIND heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gisteravond besloten, de Syrische klacht over „bedreiging van de ligheid van Syrië en van de wereldvrede" te behandelen. De debatten deze kwestie zullen vermoedelijk dinsdag beginnen. De Assemblee maar twaalf minuten nodig om dit besluit te nemen nadat haar agenda- nmissie het met algemene stemmen had aanbevolen. 6chijnlijk uitgroeien tot een derde wereld oorlog. De Sowjetunie zou gereed staan om maatregelen te nemen tegen derge lijke agressie. Tass noemde „het imperia lisme van de Ver. Staten nog wreder dan het kolonialisme van Engeland en Frank rijk". [volgens te jen van Ti let Turkse raken hee: fkije niet de agendacommissie had de Syrische ster van buitenlandse zaken. Salah verklaard, dat de veiligheid en on- ankelijkheid van Syrië worden be- Igd door „een algemeen Turks plan" diplomatieke middelen om aan de ling een einde te maken, hadden laid. e Turkse vertegenwoordiger, Seifoel- isin. had vervolgens laten weten, dat name de Sowjetrussische campagne i zijn land „fantastische en volstrekt eloofwaardige" besohuldigingen in- ld. Volgens hem worden de werkelijke aren voor de vrede in het Midden ton verborgen achter een rookgordijn krdat Rusland een toestand van denk- gevaar heeft geschapen, om die fvolgens te gebruiken voor het intimi- Turkije. Turkse ministerie van buitenland- heeft bekend laten maken, dat gekant Is tegen het Syrische poek een commissie van de V.N. een irzoek te laten instellen aan de grens beide landen Russische minister van buitenland- iken. Gromyko, zei, dat de voorbo- aanval op Syrië de >r ogen willen draaien is de taak van de Verenigde Naties sletten. dat Turkije deze misleiding bedrijven". Amerikaanse afgevaardigde. Henry >t Lodge, gaf uiting aan de bezorgd- de jongste ontwikkelingen In Midden-Oosten, .die haar oorsprong in het streven van de Sowjetunie in dat gebied haar invloed uit te Hij noemde de Russische be- ■ngen „plompe en schandelijke be ëdigingen" Geen conferentie feitelijke toestand in en om Syrië weinig veranderd. Koning Saoed van fedi-Arabië Is er niet in geslaagd, vol- gegadigden te vnden voor een 5 in Beiroet te houden topconferen- i van Arabische leiders. Hiertoe was pldent Nasser van Egypte niet uitgc- i dit is voor president Koewatly f 8yrië vermoedelijk aanleiding ge- bedankei inferei 'werd afgelast Moskou heeft gisteravond in een e publikatie van het persbureau de Verenigde Staten ervan beschul- Turkije te hebben aangespoord om i 270 km breed front bin- plannen daartoe zouden zijn uitge- tijdens Hendersons bezoek aan Volgens Tass heeft de Turkse in- tot doel, van de Syrische Middel zeehaven Latakiya een ba6is te r de Amerikaanse zesde vloot, plaatselijkp oorlog tussen Syrië en zal volgens Tass hoogstwaar- Geljjk van zelf spreekt, zal dit in de volgende cijfers der spaarbanken te ken zijn, want er is veel spaargeld in de woningbouwlening vastgesteld. Ook di rect heeft de rijkspostspaarbank tot het welslagen van de lening bijgedragen, want zij moet voor tientallen miljoenen hebben ingetekend. Verder hebben de rijksfondsen cn de kleine pensioenfond, sen zich geweerd. De levensverzekering maatschappijen hebben zich minder doen gelden, maar daartegenover staat dat de institutionele beleggers in juni reeds dan 600 miljoen voor woningbouw ben gereserveerd en de laatste jaren in verschillende vormen tot dit doel hebben bijgedragen. In de 385 miljoen zijn ongetwijfeld bedragen begrepen die door institutio nele beleggers op korte termijn woningbouw zijn uitgeleend. Maandag zal bekend worden gemaakt hoe veel. De meeste der gelden van de woning bouw zullen op 15 november gestort wor. den, een kleiner bedrag op 6 januari. Finse kabinet gevallen De Finse minderheidsregering van pre mier Sukselaincn is gisteren door het parlement ten val gebracht. Een commu nistische nota van afkeuring, waarin het kabinet verantwoordelijk werd gesteld voor de economische moeilijkheden van het land. werd met 75 tegen 74 stemmen n 42 onthoudingen, aanvaard. Premier Sukselainen heeft gisteravond het ontslag van zijn vijf maanden oude kabinet ingediend» bij de president Kek konen. De motie was ingediend door de volks- democratische partij en verschillende so cialisten steunden haar om de agrarisch- socialistische regering ten val te bren gen. Zij namen hiermee wraak op de vijf socialistische ministers, die na een scheuring in de sociaal-democratische partij in september zonder de goedkeu ring van de socialistische fractie tot de regering Sukselainen toetraden. Ver schillende conservatieven onthielden zich stemming. President Kekkonen ont ving nog gisteravond verschillende par tijleiders. Naast deze 385 miljoen staat ook de gelegenheid open spaarbrieven van 25, 50 en 100 gulden te nemen, die 6 procent Eén buitenlandse politiek voor Europa In de raadgevende vergadering van de Raad van Europa hebben gisteren ver schillende afgevaardigden het pleit ge voerd voor een gemeenschappelijke bui tenlandse politiek voor West-Europa. De Nederlandse afgevaardigde dr. C. L. Patijn (socialist) voerde aan, dat de lan den van het Afrikaans-Aziatische blok wel een gemeenschappelijke buitenlandse politiek hebben, maar Europa niet: een gevolg van een gebrek aan eensgezind heid. De commissie voor de rechten van de mens in de Raad van Europa heeft be sloten 29 Griekse klachten over mishan delingen van Cyprioten door Britse troe pen te onderzoeken en in behandeling te nemen. Een binnenkort te stichten sub-commissie, bestaande uit zeven ju risten. zal de 29 gevallen op juistheid onderzoeken Hongaarsc^fe^ring dreigt met ijzeren vuist De Hongaarse minister van ver Kossa, heeft gisteren via de radio transportarbeiders gewaarschuwd, dat zU door „een ijzeren vuist" zullen worden getroffen, wanneer zij door stakingen, betogingen of sabotagedaden zullen trach ten op 23 oktober de revolutie van het vorige jaar te herdenken. Concierges van kazernewoningen heb ben van de regering opdracht gekregen particuliere bijeenkomsten van meer dan onen aan de politie te melden ister van staat, Marosan, heeft verklaard dat hij op de verjaardag van de revolutie persoonlijk de universiteiten 1 scholen in Boedapest zal bezoeken, om op toe te zien, dat zich geen ongere geldheden voordoen. vlaggen zullen in beslag worden genomen vlaggen zullen in besla gworden genomen Nieuwe processen tegen voormalige Nazi-officieren (Van onze correspondent) Bonn, hedenochtend. Mr. Weiss, de openbare aanklager in het proces tegen de voormalige „bloed- seneraal" Ferdinant Schömer, heeft een rechter in Lüneburg verzocht de vroegere auditeur-militair van de Luftwaffe, Roder, onder ede te verhoren over andere geval len. waarin troepenconmmandanten stand rechtelijke executie-bevelen hebben on dertekend. Röder had in München, tijdens het pro ces tegen Schörner, als getuige verklaard, dat hem meer van dergelijke gevallen be kend waren, doch „met het oog op bui tenlandse represailles" en zonder uit drukkelijke toestemming van de minister van defensie, was hij niet bereid een na dere verklaring te geven. Hij duidde slechts aan, dat executies-ter plaatse ook waren voorgekomen aan het front in Grie kenland en op Kreta. Volgens mr. Weiss heeft de minister van defensie geen bezwaar tegen verkla ringen van Röder omtrent dergelijk op treden. Hij is van plan. wanneer Röder in Lüneburg een en ander heeft verteld, nog meer vroegere Wehrmacht-bevelheb- bers in staat van beschuldiging te stellen. KUNSTIGE KUNST-KUNSTMAAN Radiobuizen, condensatoren, een bolvormig voorwerp met uier uit steekselsDe gendarmes van het Belgische plaatsje Nivelles, die dit apparaat ontdekten, begrepen onmiddellijk wat het was: de Russische kunstmaan. Spoedig bleek echter, dat een groepje studenten er meer van wist. Overigens een geslaagde grap. Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot mor genavond: Enkele buien, afgewisseld door opklaringen, zwakke tot matige westelijke wind. vannacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag (Opgemaakt om 11.15 uur). 20 oktober mr; maan op 3.31 uur, onder 16.07 uur. 21 oktober: zon op 7.17 uur. onder 17.36 lur; maan op 4.54 uur, onder 16.34 uur. De griep in Nederland neemt echter steeds duidelijker in hevigheid af. In sommige plaatsen behoort de epidemie reeds geheel tot het verleden. De geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag heeft sinds het eerste optreden van de influenza meer dan driehonderd sterf gevallen geregistreerd. De Wereldgezondheidsorganisatie van de V.N. maakte gisteren eveneens mel ding van een verbetering in de toestand ln West- en Oost-Europa. Uit Londen werd gemeld, dat ook daar de epidemie over haar hoogtepunt heen is. In de En gelse hoofdstad waren deze week 93.000 schoolkinderen ziek, tegen 110.000 de vprige week. In Zuid-Slavië is nog tien procent van de bevolking van 17 miljoen ziek en stierven de afgelopen weken twin tig mensen tengevolge van de ook inmid dels weer afnemende A-griep. NEDERLAND Schuman genoemd als formateur TAE FRANSE nationale vergade- -L' ring heeft gisteravond gewei gerd vertrouwen te stellen in Pinay en zijn rechts kabinet. Pinay werd met 248 tegen 1Ó8 stemmen bij 60 onthoudingen verslagen. Aangenomen wordt, dat president Coty nu een lid van de katholieke M.R.P., met name Schuman of Pflimlin, zal aanzoeken de 24ste na-oorlogse Franse regering te listen besloten tegen te stemmen, evenals de communisten. De M.R.P. onthield zich van stemming. De veertig Foujadisten kwamen op het laatste ogenblik Pinay te hulp- Ook de Gaullisten onthielden zich en de radicaal-socialisten waren volkomen Pinay werd precies een week geleden gevraagd een kabinet te vormen, naddt zowel Mollet als Pleven tevergeefs had den geprobeerd linkse regeringen te men. De politieke crisis in Frankrijk duurt nu al achttien dagen en de kansen op spoedige beëindiging zijn zeer gering. Kort voor de stemming ging om vertrouwen v< van 15 praktisch onbekende ministers krijgen in feite al mislukt, toen de socia- Prins Bernhard heeft gisteren in hoedanigheid van inspecteur generaal ■ina1JtlP0» de Koninklijke luchtmacht een werkbe- ZrlJi" zoek gebracht aan de vliegbasis Woens- direoht. Wanneer we naar 't hemelruim staren Waarin nu die kunstmaan moet varen, En man, vrouwen kind Dit een groots wonder vindt, Dan zeg ik: „TIP van BOOTZ is 't al jaren!' tvtag 1 n. TIP 4- 1 LU. Boou' Oud* Gene\ Van achttien november af zullen in de postinrichtingen de nieuwe kinderpost- zegels-1957 worden verkocht. De afbeel dingen z(jn ontleend aan kinderportret ten van Nederlandse meesters uit de negentiende eeuw en uit deze eeuw. De compositie van de zegels is van de heer S. L. Hartz uit Haarlem, die ook de tekst en de waarde-aanduiding heeft getekend. De zegels zijn door Joh. En schede en Zonen te Haarlem uitgevoerd in één kleur koper-diepdruk. De kleuren de voorstellingen «Un: die van 4 4 4 ct. olijfgroen, t. Sepia, van 12 9 ct. violet 30 9 ct. blauw. helder rood. van 6 -i NIEUW PLAN-EISEN HOW ER URESIDENT EISENHOWER heeft een ver strekkend plan aangekondigd A tot bundeling van de wetenschappelijke kennis en het scheppend vermogen in de N.A.V.O.-landen. Hierdoor wil hij, dat een antwoord wordt gegeven op de Russische successen bij de ontwikkeling van nieuwe wapens en de vooruitgang die in Rusland geboekt is bij de overwinning van de ruimte. Eisenhower kondigde het plan aan in zijn tafelrede aan het diner ter, ere van koningin Elizabeth en prins Philip. De Amerikaanse president zelde: Wij hebben de macht. Het enige wat gebeuren moet is deze macht samen te bundelen. Onze geleerden moeten sa menwerken. De N.A.V.O. moet niet alleen gezien worden als een militair verbond." Voorts zei Eisenhower dat de totale activa der vrije wereld veel groter zijn dan die van "onze potentiële vijanden", doch, voegde de president hieraan toe, zijn teveel gescheiden door zaken welke voor ons van plaatselijk belang zijn," Eisenhower deed deze uitspraak, nadat Dulles woensdag reeds verklaard had, dat de uit 1948 daterende wet op deze t wisseling van wetenschappelijke ge; vens herzien diende te worden. Deze wet werd gemaakt toen Amerika nog het mo nopolie op het gebied der atoomwapen: i vrUe uitwisseling bezat en verhindert van gegevens. Het nieuwe plan-Eisenhower zal een der hoofdpunten zijn van het gesprek tussen de Amerikaanse president en de Britse premier Macmillan, dat volgende week te Washington gehouden wordt. Sterke tegenwind... Niets houdt u tegen om nü een échte Gelderse rookworst op tafel te zetten. Mram... geurig, knap pend, smeuïg. In ons wisselvalhg klimaat geeft de constante kwa liteit van Anton Hunink's Gelder se u 'n behaaglijk gevoel! Maar... let erop dat de naam op het loodje staat, want dkt is uw garantie! Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Koper. Amerikaanse industrie beweert ernstig benadeeld te worden door invoer van koperprodukten uit België, West- Duitsland, Groot-Britannië, Zwitserland Canada, die 5 tot 25 procent beneden de Amerikaanse prijzen verkocht worden (Van parlementsredaetie) Het vliegtuigongeval van 3 oktober 1957, waarbij een straaljager na anderhalf uur zonder piloot te hebben, neerkwam in de omgeving van Venray, werd inderdaad veroorzaakt door een defect aan het hy draulisch systeem, waarmee roeren, rem men, landingskleppen, landingsgestel en andere onderdelen worden bediend. Dit schrijft minister Staf in. antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Evert Vermeer (soc.) Gedurende de tijd, dat dit type vliegtuig in gebruik is (pl.m. 34.000 vlieguren) heeft zich één maal een geval met dodelijke afloop voor gedaan en tweemaal een minder ernstig ongeval, waarbij de oorzaak met vrij grole zekerheid kon worden toegeschreven aan analoog effect een geheel nieuw hydraulisch systeem ontwikkeld, waarbü de kans op storingen sterk is verminderd. Alle Thunderstreak- cn Thunderflash-vliegtuigen rullen het nieuwe systeem worden voorzien. Minister Staf blijkt er weinig voo voelen de betrokken vliegtuigtypes uit de vaart te nemen, zolang he'. nie systeem nog niet is ingebouwd. Hij wijst erop, dat ze een groot en essentieel ge deelte uitmaken van de parate luchtstrijd krachten in West-Europa. Een besluit om hen, zij het tijdelijk, niet operationeel te maken, zou zeer ingrijpend zijn voor de geallieerde strijdvaardigheid in de lucht en te land. Nu is gebleken, dat het hydraulisch systeem enkele malen ln de vlucht heeft ;efaald, wordt daaraan veelvuldiger nspecties op de grond extra aandacht be steed- Ook zijn de vliegers de voorgeschre- ven veiligheidsmaatregelen tijdens d« De stand op 19 oktober: TV EET U WAT EEN ,,dag met een kruit je" is? De oplos sing is simpel. Dat is een dag die op de kalender is aangekruist omdat er dan iets bijzonders is. Vandaag is het zo'n dag met een kruisje voor honderden jongens en meisjes in heel Nederland. Vandaag publi ceren n.l. de protestants-christelijke dagbladen de namen van de honderden jongens en meisjes die een prijs ge wonnen hebben in de teken- en kleurwedstrijd die door onze kranten via de scholen is georganiseerd. De een krijgt een fiets, een ander een horloge, enfin, kijk zelf ds lijst maar na. Reken maar dat vele gelukkige winnaars hebben de lucht springen als de kro jy^AAR ER IS MEER. Deze dag is ook voor u, lezer oan ons blad, een dag met een kruisje. Want donderdag noteerden we op de thermometer een aantal van 1300 nieuwe abonnees, en vandaag, twee dagen later slechts. :Ün er weer honderd aan dat getal toegevoegd. Dat is bijsonder snel gegaan. Verheugend snel. Het wil zeggen dat de slagzin „In ieder christelijk gezin een christelijk dagblad" nog aan kracht wint. En dat is immers verheu gend voor ieder die de overtuiging is toegedaan dat ook de krant een taak heeft in de verbreiding van Gods blijde Boodschap. Daarom is dere dag echt wel een kruisje waard. VN NU EEN VRAAG De een zet een kruisje op de kalender als hij (of zij) op die dag ergens heen moet of een afspraak heeft voor 's avonds En een ander no teert dat in een agenda of een zakboekjeHoe u het ook doetwilt u er eens iets bijschrijvenDit: dat u niet vergeten moet met die kennissen met wie u een afspraak hebt. over onze krant te praten. En laat het dan niet alleen bi) praten, maar zorg dat u een pen of potlood btf dc hand hebt om de bon tn te vullen. Zet achter dat kruisje of ln uw agenda maar de K uart Krant dan weet u zelf wat bedoclAvordt. JpOT SLOT een opmerking. Als u de bon ingevuld aan ons opzendt, krijgt u van ons als tastbaar bewijs van dankbaarheid een kalender toegezonden. Een doorlopende kalenderdie jaren mee kan. Zet nu op die kalender eens op ieder blad een kruisje bü een van de datum- cijfers. En maak er dan een sport pan om op die aange kruiste dag te zorgen voor een nieuwe abonnee op ons blad. U zult zien dat u dat jaren vol kunt houden. Want er zijn helaas nog vele christelijke gezinnen waar géén christelijke krant op tafel komt. Als u dat doet en succes boektweet u tenminste zeker dat uwmaandelijkse dag- met-een-kruisje een goed bestede dag is geweest. Mis schien zelfs een dag die een ommekeer kan betekenen in het leven van uw naaste. (Voor de bon zie elders in dit Wad)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1