s Jouden jubileum gevierd met feestavond en receptie TIP VAN BOOTZ C.N.V. Leiden besprak de economische toestand Strawinsky's Le Sacre kreeg feilloze vertolking Horloges [TE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 18 OKTOBER 19S7 -Srijl Groen van Prinstererschool Oegstgeest 4 J o ilijke beginperiode werd net Gods hulp doorivorsteld fêR GELEGENHEID van het 50-jarig bestaan van de Mr. G. Groen van Prinstererschool te Oegstgeest heeft het bestuur gisteren in de Mara- tha-kerk te Leiden een feestavond gehouden. In zijn openingswoord ver- ilkomde de voorzitter van het bestuur, de heer E. P. Bakels, in het bij- nder de spreker van deze avond, dr. fï. Schilp. Grote vreugde sprak hij uit er aanwezigheid van de heer J. van Rij, één van de oprichters van de ontkool, en de heer E. G. Broekstra, het eerste hoofd. In de jaren rondom de kiei iwwisseling was er een felle worsteling om het bestaansrecht van de eco ristelijke school. Moeilijk was in die tijd de taak van het bestuur. Ver- n got ijdend waren echter de vruchten, die het werk afwierp. u s| e heer Bakels liet vele gebeurtenissen C( die tijd de revue passeren. Met diepe \nj imoed herdacht hij de heer R. van Til, 1 31 jaar aan de schoei zijn beste 1 ichten heeft gegeven en haar zo plot- °P' ing is ontvallen. Hij wenste het hui- d e hoofd der school, de heer J P. Brou- r, Gods zegen toe en riep de ouders bij jk ni rnieuwing op hun beste krachten te in; jden aan het christelijk onderwijs in bijvo l algemeen en in het bijzonder aan deze jarige school. Feestrede >et w Hierna sprak dr. H. Schilp de feestrede oorzit 0(>k hÜ wees °P de moeilijkheden, kunt8 de christelijke school in de begintijd ieft ondervonden. De inrichting van de I Izondere school was omstreeks 1900 nog 5 terst primitief. Men had niet alleen met ru lianciële moeilijkheden te kampen, maar _j ondervond soms ook tegenwerking ligt. m het gemeentebestuur. II Het schapenfonds had in die tijd een •riRgsl kende naam. Men fokte lammeren op, stippf Kynologen Rijnland ^Dressuur niet altijd verwerpelijk De kynologenvcreniging Rijnland heeft iristelifcisteravond in Zomerzorg haar maande- ijkse bijeenkomst gehouden. De heer C. twekk A. Kruis hield een lezing over: Het af- we hl richten van de hond. De tweede voorzit- it is W4fr' rie heer W. F. Mastenbroek, opende. De heer Kruis, die goed thuis is op het re rij, Webled van de dressuur, merkte op, dat, hi willen wij iets leren over het africhten gediMn honden, wij het dier zélf moeten ken- f""1. Spreker bepaalde zich tot de eigen- an w chappen van de wilde hond. In het huis deze llie^, dat w'i tegenwoordig kennen, zijn j lezelfde instincten aanwezig. Vervolgens stond de heer Kruis stil bij het wezen, dat de dressuur toegepast, de mens. Deze staat op een hoger plan dan de hond, hij kan redeneren. Door deze redelijkheid zal een normaal mens niet te d<#ruw zijn ten opzichte van de hond. 11 Ten slotte richtte de heer Kruis zich tot r de kynologen, die over het algemeen te- kan 0 gen dressuur zijn. Hij gaf toe, dat op het gebied van de dressuur fouten worden gemaakt. Hiertegenover stelde hij echter, dat deze fouten niet liggen aan de hond, cok niet in de dressuur, maaar aai dresseur. deze later ten behoeve van de school- te verkopen. Pas in 1920 kwam de volledige gelijkstelling van het openbaar het bijzonder onderwijs. Toch blijft nu- waakzaamheid geboden. De gods dienstige opvoeding is voor het kind al tijd nog het belangrijkste deel van zijn ontwikkeling. Voorts belichtte de heer Schilp de verschillende taken van het bestuur. Ter instructie van vele ouders gaf hij een korte verklaring van wat de ver- nieuwing van het onderwijs eigenlijk inhoudt. Behalve veel positiefs, zag spr. als negatief punt de aantasting van de autoriteit van de onderwijzers. Tot slot hoopte en wenste hij dat God de school zal zegenen en dat de jeugd een goede instelling zal krijgen op het tijde lijke leven als voorbereiding tot het eeu wige leven. Van alles wat De Rhijnsangers od.v. de heer H. Boelee zongen hierna op Verdienstelijke wijze een vijftal geestelijke liederen. Als laatste ner voor de pauze werden enkele oud-leerlingen door het huidige hoofd der school geïnterviewd. Onder de titel vai en dat, van alles wat, vertelde ééi de oprichters van de school, de heer Van Rij, iets over het ontstaan vai school en met welke moeilijkheden dit gepaard ging. Ook het eerste hoofd, de heer Broekstra, haalde nog enkele her inneringen uit deze eerste tijd op. Zijn verhalen verwekten veel hilariteit bij zijn oud-leerlingen. Namens de oud-leerlingencommis sie overhandigde de heer R. van Til, geassisteerd door Jan van Zomeren, het bestuur een duplicator. De heer Van Til hoopte, dat dit cadeau het onderwijs ten goede zal komen. Als laatste punt stond De schoolbel luidt op het programma. De zaal speelde 'oor schoolklas, hetgeen het nodige Puzzelprominenten 1. M. Geerlof, Hoofdstraat 252 Leiderdorp; 2. wed. Van der Wiel, Piet Heinstraat 7 Noordwijk aan Zee; 3. D. C. Houweling, Hartman- straat 3, Leiden. Aan de feestavond was 's middags een receptie in het gebouw van Christelijke Belangen voorafgegaan. Het gemeentebe stuur van Oegstgeest was vertegenwoor digd door burgemeester H. L. du Beuff de wethouder van onderwijs dr K. Simon Thomas, terwijl burgemeester C. in der Hoeven en wethouder Van Schrama het gemeentebestuur van Voor schoten vertegenwoordigden. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer E. P. Bakels, dankte speciaal de- beide gemeentebesturen voor de steun, die de school van hen ondervindt. Onder de velen, die het bestuur gelukwensen aanboden, waren de heer J. Machielsen, Inspecteur van het lager onderwijs, dr. H. Schilp, inspecteur van het christelijk nationaal onderwijs, ds. Callenbach, Her vormd predikant te Oegstgeest en ds Heule, Gereformeerd predikant te Leiden. Gouden huwelijk Het echtpaar H. van der Weijden-J. van der Weijden-van der Mey, JuLianastraat 67, hoopt op 1 november te gedenken, dat bet vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Anthonia Cornelia, dr. v. 3. van Tienhoven en S. W. Tol; Gideon, 5. v. H. G. van Houten en C. van Meurs; Maria Laetitia Pebronella, d. v. J. H. M. M. Loenen en J. M. Blankert; Jurgen Georg, z. v. G. F. C. H. Schmidt en J. L. Schipper; Maria Jacoba, d. v. P. Spaargaren en M. M. Saarloos; Pieter, z. v. J. de Ruijter en M. Rovers; Clasiena, d. v. W. P. Versteeg en C. Mol; Alphon- sus Bernardus Johannes Maria, z. v. J. B. M. Pompe en J. M. van Nunen; Peter, z. v. E. Zevenbergen en D. Stember; Paschalds Theodorus Jozef Theresia, G. A. Stolwijk en H. A. Koeleman; Ro nald, z. v. J. H. Bouwmeester en P. Boon; André Frederik Lambertus, z. v. A. G. F. van Hoik en A. Seidel. GEHUWD: J. M. de Goede en J. H. M. Vdmitges; C. Maroelis en M. W. var Vegt; P. C. van Teijldngen en A. T. Kam per; C. P. Vos en C. C. Niesten; C. Ligt- voet en P. D. van der Laan; J. G. Thijs- sen en C H. J. van Herk; J. van Laar er F. W. van den Bos; I. Tomei en R. Wetse- laar; I. van der Linden en A. J. Bekooi; A. J. Tijssen en J. Boezaard; M. Kokke- dee en T. G. Montanus; G. Heijnekamp en S. M. P. van Rooyen; G. J. va Meeberg en S. M. Oudshoorn. de Maranathakerk aan ae Lage Morsweg werd gister- avon<lJiet gouden jubileum van de christelijk-nationale school aan de Hoge Morsweg te Oegst geest gevierd. Dr. H. Schilp, in specteur bij het christelijk- nationale onderwijs, sprak een herdenkingsrede uit. Men ziet hem op de preekstoel. Aan de tafel het bestuur. Foto N. van der Horst vermaak gaf. De heer Brouwer, de on derwijzer van .deze woelige klas, had zijn handen vol om de orde te handhaven. Het 1 geslaagd einde Receptie G. N. Meurs verhuisd naar Den Haag In de Lutherse Gemeente te Leiden is afscheid genomen van het echtpaar Meurs wegens-vertrek van deze familie naar Den Haag. De heer Meurs heeft vele jaren een leidende functie bekleed in de plaatselijke Lutherse kring. Zo was hij voorzitter van het college van ouderlingen. Mede dooi hem sloeg de Gemeente een nieuwe koers In en werden belangrijke Het is de bedoeling, opnieuw het w nemend-voorzitterschap van de raad der Lutherse Gemeente te combineren m< functie van president-ouderling. Gunning aan Leids bedrijf De bouw van een elektrische licht- er fcrachtdnstallatie in het nieuwe Prinses- Irene-ziekenhuis in Almelo is na onder handse aanbesteding opgedragen voor f 519.692 aan de fa. Ergon Electric te Led- den. De werkzaamheden worden uitge voerd door het filiaal in Apeldoorn. Leidse politieke jongeren' vierden lustrumfeest Zij laten zich niet ontmoedigen door de geringe belangstelling der „senioren" DE PLAATS van het gesprek rond de politiek" was het onderwerp van de inleiding, waarmee de Politieke Jongeren-Contact-Raad Leiden gisteravond in Het Gulden Vlies zijn eerste lustrumfeest vierde. De wet houder van onderwijs, de heer J. C.- van Sohaik, en de secretaris van de L.J.A., de heer G. Steinbacht, getuigden van hun belangstelling door aan wezig te zijn bij de voordracht, die gehouden werd door de voorzitter van de P.J.C.R., de heer Wim Scholten. om verwijdering te doen ontstaan tussen jong en oud. Dit mag de jon geren echter nooit afschrikken. Spreker constateerde, dat de belang stelling voor de politiek bij de jongeren maar bedroevend klein is, hetgeen i jongerenafdelingen van alle politieke partijen werd ondervonden, doordat zich slechts een enkeling tot actief of althans belangstellend lid wist op te werken. Niettemin had men er behoefte a over de muren van de eigen partij heen te kijken en met andere politieke richtin gen van gedachten te wisselen. Daartoe werd landelijk de P.J.C.R. opgericht, waarvan vijf jaar geleden ook te Leiden een afdeling tot stand kwam. Het doel van dit lichaam was niet, overkoepeling te zijn voor de jongeren- ndsaties van de partijen; het sleohts een gesprekscentrum worden. Niet een „school voor welsprekendheid'" r een plaats, waar de deelnemers leren, elkaar te verstaan, om zich door het contact met elkaar op hun eigen standpunt te bezinnen. Als zodanig blijkt de Contactraad zijn doel te hebben beantwoord, getuige de opsomming van onderwerpen, die de heer Scholten gaf met betrektóng tot bijeenkomsten in den lande gehouden. Niettemin verzocht hij ieder suggesties te doen, waardoor de P.J.C.R. nog meer belangstelling voor de politiek bij de jongeren zou kunnen wekken. Tot slot deed spr. de afdeling Leiden zijn gelukwensen toekomen met haar vijfde verjaardag. Ontoereikend inzicht „Hoe komt het, dat er onder de ouderen weinig belangstelling bestaat voo aotlvdteiten van de jeugd?", vroeg n Smits, nadat een korte pauze was houden. Voorzitter J. A. M. van Zonneveld kon haar daarop geen direct antwoord geven. Hij meende, dat men zich niet moest laten ontmoedigen en de „senioren" moest blij- uitnodigen voor de activiteiten van de Contaotraad, die in een universiteits stad als Leiden voorwaar geen gemakke lijke taak heeft. Wethouder Van Schai-k zei uit er varing te weten, dat ook het inzicht in de politiek bij de (gestudeerd hebbende) ouderen vaak bedroevend ontoereikend is. Als de jeugd eens heilig huisje wil intrappen („Ik mag dat wel") is dat vaak een réden Verjaardag? Daar hoort 'n Tip van Bootz bijl Dat 19 een oude. gezellige traditie: bij elke verjaardag Tip van Bootz. Het apéritief dat bet hart verwarmt en alle# dubbel feestelijk^ maakt IN HET GEBOUW voor Chr. Sociale belangen hield het rayon Leiden van het Chr. Nationaal Vakverbond gisteravond een kadervergadering, waar op de heer J. van Rheenen, bondspenningmeester, enkele vragen beant woordde, die naar aanleiding van de huidige ontwikkeling van de economi sche toestand in ons land, bij de afdelingen waren gerezen. In het betoog van de heer Van Rheenen ging het vooral over de bestedingsbeperking. Hij begon met een overzicht te geven van de economische ontwikkeling van 1956 af. In het begin van dat jaar stond ons land er ogenschijnlijk nog uit stekend voor. Opeens werd echter geconstateerd, dat de betalingsbalans niet in orde was. De heer Van Rheenen kon zich inden ken, dat bij velen de vraag leeft: Wat is het verband tussen het loonzakje en de betalingsbalans? Met een eenvoudig voorbeeld kwam de heer Van Rheenen tot de conclusie, dat Nederland, vooral in 1957, teveel heeft uitgegeven. De regering moest de deviezen-reserves aanspreken, wat tot gevolg had, dat Nederland econo misch min of meer uit zijn evenwicht werd gebracht. Dit teveel aan uitgaven moeten wij op drie terreinen zoeken: bij de overheid, de ondernemingen en het privé-leven. De regering nam maatregelen, maar deze waren niet voldoende. Bovendien deden op een gegeven ogenblik geruch ten de ronde, dat de frank in waarde dalen. Gelukkig bleven de berichten uit Engeland en Duitsland echter gunstig. Regeringsbeleid Het beleid van de regering is erop ge licht het vertrouwen in de gulden te herstellen en een prijzenstabildsatie in te voeren. De heer Van Rheenen toonde aan, dat het beleid inzake groente fruit volkomen gerechtvaardigd is ge weest. Over de geringe lonen lagere ambtenaren en de ongeschoolde arbeider van het platteland zijn op het ogenblik besprekingen gaande. De heer Van Rheenen kon over de uitwerking van de bestedingsbeper king niet veel zeggen. Al is volgens de moderne econoom een arbeiders- overschot noodzakelijk, de regering zou er volgens hem toch nooit toe overgaan kunstmatige werkloosheid te bevorderen. De toestand is heel verschillend. In het Westen zjjn de moeilijkheden geringer van omvang, dan in Drente. Over de huurverhoging zei de heer Van Rheenen, dat deze voor het C.N.V. een verrassing is geweest in de ongunsti ge zin van het woord. Een enquête heeft uitgewezen, dat deze verhoging jonge gezinnen, die in nieuwbouw-hulzen wonen, grote moeilijkheden oplevert. De bondspenningmeester noemde de verho ging een voorbeeld van „afspraken-poli tiek", wat met een kabinet als dit ge makkelijk kan voorkomen. Ten slotte beklemtoonde de heer Van Rheenen het belang van een Europese markt; bij de jongste ontwikkelingen ls gebleken, dat ons land door het handels verkeer, internationaal uitermate kwets- Van de gelegenheid tot vragenstellen werd door velen gebruik gemaakt. De vergadering stond onder leiding va heer A. L. Verhoog. Als tweede oorzaak van het euvel zag spr.. dat het idealisme tegenwoordig veel zwakker is dan vroeger. De wethouder meende, dat voorlichting omtrent het geen in de raadszaal geschiedt, de inte resse voor de politiek zou doen toenemen. Nadat mejuffrouw Mieke van Velsen die eerder op de avond „De Moeder" vam Geerten Gossaert had voorgedragen een vertolking had gegeven van Wies Moens' „In memoriam Herman van de Reek", sloot de voorzitter de avond met een dankwoord aan de heer Scholten en aan mejuffrouw Van Velsen. Oudertrots werkt ivel eens verkeerd Hervormde wijkgemeente Levendaal hield gezinsavond in school aan Asserstraat TN HET KADER VAN DE GEZINSWEEK belegde de kerkeraad van de Hervormde #wijkgemeente „Levendaal" in de aula van de Hervormde u.l.o.-school Asserstraat een gemeente-avond, waarop drie korte inleidingen zijn gehouden, achtereenvolgens over het moeilijke kind, de leer- en studie mogelijkheden na de lagere school en de natuurlijke spanningen tussen ouders en kinderen. Mevrouw H. Horstink-De Beer sprak over het eerste, de heer H. F. K. Koster, hoofd van de lagere school van de Van Vollen- hovenkade, over het tweede en ds. D. J. Vossers, de Wijkpredikant, had het derde voor zijn rekening getlömen. De inleidster wilde het moeilijke kind zien in samenhang met de tijd waarin wij leven, tegen de bepaalde sociale achter grond, die wij in het westen hebben. Zo wees zij erop, dat het levenstempo in het algemeen is versneld. Van elk kind wordt tegenwoordig verwacht, dat het in vrij hoog tempo het leerproces doormaakt. Er is geen tijd meer om zich over iets te verwonderen, om met iets vertrouwd te geraken, terwijl jonge kinderen toch veel herhalen en de tijd ervoor nemen om de dingen, die zich aan hen voordoen, te bekijken Mevrouw Horetink noemde vervolgens de factor van de gedifferentieerdheid van hét werk, een verschijnsel waardoor de mogelijkheden van het maatschappelijke bestel moeilijk zijn te overzien. Ook is het trekken van één lijn in de wijze van opvoeden tegenwoordig niet zo gemakke lijk door de veelheid van opvoedingsvor- Wat het werk betreft merkte de spreek ster op, dat het kind in zekere zin uit de volwassenenwereld wordt geweerd. Of schoon ze daarvoor uiteraard in geen enkel opzicht pleitte, was dat in de tijd van de kinderarbeid anders. De faze van de volwassenwording duurt er langer door. Nadat mevrouw Horstink nog iets had gezegd over de categorieën der woord blinden en der zwakfbegaafden, kwam zij tot de algemene conclusie, dat in deze tijd het efficiënte prevaleert en dat mer degenen die daaraan niet voldoen, eigen lijk niet goed kan gebruiken. Residentie-Orkest in Leiden Programma vóór pauze gewijd aan muziek uit de achttiende eeuw HET EERSTE CONCERT van het Residentie-Orkest in dit seizoen werd door de pauze in twee ver-uiteenliggende delen gescheiden: de eerste helft van het programma was geheel gewijd aap. muziek uit de 18e eeuw terwijl men in het tweede gedeelte de Sacre du Printemps van de heden daagse componist Strawinsky kon beluisteren. Het programma werd ge opend met Bachs bekende Derde Brandenburgse concert, gecomponeerd in de tijd, dat deze meester was verbonden als Kamermusik-Direktor aan het hof te Köthen. (Zoals bekend is, was dit de periode, waarin Bach zijn meer wereldse muziek componeerde). Ondanks de naam van „concerf', die aan dit werk werd gegeven, moet men zich niet vergissen: de bezetting was veel kleiner dan later, bij de romantische componisten, gebruikelijk was. naar onze mening niet geheel gelukt, ook al was de klank van het hele ensemble vaak zeer fraai en de cadens van het clavecambel prijzenswaardig. Minder bevredigend Evenmin geheel bevredigd werden wi] door de vertolking van Mozarts Piano concert in A, waarin Jean Amtoniëtti soli- eerde. Tot dusver had men Amtoniëtti slechts leren kennen als een zeer ver dienstelijk begeleider en men meende hieruit de conclusie te mogen trekken, dat zijn Mozart-interpretatie eveneens op een hoog niveau zou staan. Wat de technische zijde van zijn spel bebreft, beantwoordde deze wel aan de verwachtingen, hoewel zijn toucher in het Presto soms aan de woeste kant was. Wij hebben echter tevergeefs op een per soonlijke vi9ie van de solist gewacht; had hij dit concert al zo vaak gehoord, dat er voor hem niets nieuws meer te ontdek ken viel? Ook Van Otterloo scheen moeite to hebben, een eenheid te scheppen; de drie delen bleven opzichzelf staan, waarbij de toonaard (A) beide boekdelen wel weer enigszins bond (de uLtvoeringS6tijl was hierbij vrij zwaar, zelfs ondanks het (wel zeer) snelle tempo van het laatste deel ontkwam men niet aan de indruk, dat het veel moeite kostte, hier een „blijde Mozart" te laten horen!). Het beste klonk het tweede deel, waarin men naar een Schuberbiaanse stijl neigde, het geen dn zekere zdn verdedigbaar is, daar het thema, waarmee de piano inzet, al zeer romantische kentekenen vertoont. Hier was er ook meer eenheid tussen solist en orkest, hier kon men eens te meer horen, dat het Residentie-Orkest over een aantal uitstekende houtblazers beschikt. Ons bezwaar tegen de uitvoering, die het Residentie-Orkest gisteren hiervan gaf onder leiding van Willem van Otter loo, gold dan ook wel in de eerste plaats de te zware bezetting. Hierdoor kreeg het geheel iets logs, dat dit briljante speelstuk besiliist niet eigen is. Bovendien hadden we de reprise van het eerste thema uit het eerste allegro veel puntiger en lichter gewenst. Twee allegri achter elkaar (het middendeel ontbreekt) stellen het probleem, dat er tussen beide delen slechts een gering contrast te vormt de dirigent moet dus tot het uiterste toe partij trekken van het concerterende ele ment, de tegenstelling tussen de solo instrumenten en de tutti-passages. Dit is yffatlh.firinks\ MtwirMMCKSTH126 m.vom Niet te hoog mikken het of i Vroeger geen ander onderwijs volgen dan net lagere. Nu 16 het vrijwel uitzondering, dat een kind alleen de lagere school doorloopt. Met het gevolg dat praktisch alle ouders zich voor de vraag zien ge steld, welk onderwijs het kind na de lagere school zal moeten volgen. De heer Koster gaf dan ook een over zicht van de onderwijsmogelijkheden na het lager onderwijs, maar hij liet dit voorafgaan door enkele waardevolle al gemene opmerkingen. Is het in de praktijk veelal niet zo, zo vroeg de heer Koster zich af, dat de oudere de schoolkeuze al hebben bepaald aQs het kind nog maar enkele jaren op de lagere school 16, of nog eerder? Spreker meende daartegen moeten waarschuwen. Oudertrots dreigt de zaak waarom het gaat. wel eens te verdoezelen. Het kind is veranderlijk en wij hebben rekening te houden met de kinderen. Daarom moet ook met de kin deren over later worden gespróken. Er bestaat een duidelijk verband tussen school- en beroepskeuze. Dc heer Koster onthulde, dat slechts een vierde gedeelte van het aantal leerlingen het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs op normale wijze doorloopt, terwijl de helft het diploma niet haalt, Dc oorzaak is vol gens de heer Koster, dat we te hoog mikken. De kandidaten voor het v.h.m.o. moeten op de lagere school wel zeer goede leerlingen zijn gc- Het uitgebreid lager onderwijs ie po pulair. Toch denken nog te veel mensen dat het op de ulo wel zal gaan: dit onder wijs heeft ook zijn vaste normen. Maar de ulo-school komt zeker in aanmerking als het kind op de lagere school behoor lijk mee kon komen. Tenslotte behandelde de heer Koster de verschillende vormen van nijverheids onderwijs, zowel voor de meisjes als Den Haag Groenmarkt 24 Amsterdam - Leidsescraat 7 Rotterdam Stadhuisplein 28 voor de jongens, en het v.gi.o., dat de leerlingen een soepele aansluiting aan de maatschappij wil geven en waar het kennen maar het kunnen centraal staat Het schoolhoofd beklemtoonde verband met dit alles een nauw contact tussen huis en lagere school, dat niet al leen dient te bestaan in periodieke rap porten, maar ook in gesprek. Als ouder# de schoolkeuze willen bepalen, is het be slist noodzakelijk het adivies van de la gere school in te winnen. Factoren in proces Ds. Vossere meende, dat vele oudere de afweer en het verzet van hun opgroeien de kinderen tegen him omgeving niet be grijpen. Het wordt toegeschreven aan verkeerde invloeden en ondankbaarheid. De predikant zag echter veel van deze typieohe jeugdverschijnselen als een tor in het proces naar zelfstandigwording. Volgzaamheid zou eigenlijk tot ongerust heid moeten leiden, want hoe kan het kind zidh in een houding van gedweeheid ontplooien tot de volwassenheid. Wij moeten niet te gauw denken, dat Jets gevaarljjk is. Opvoeden bete kent: zelfstandig maken. Hoe eerder w(j het kind moreel en geestelijk op eigen benen kunnen laten staan, hoe beter het is. Een schaduwzijde van dc samenleving is, dat de meesten maat schappelijk en financieel pas om streeks het 25ste jaar zelfstandig kun nen worden, maar, zo zei ds. Vossers, laten wjj deze kwaal niet verergeren. Er zijn twee mogelijkheden: of de be scherming der ouderen lukt, met het ge volg dat de kinderen hun plaats in het leven niet kunnen vinden, óf de bescher ming mislukt met het gevolg, dat de kin deren hun ellebogen gaan gebruiken en zich vrijvechten van de knellende zorg van vader en moeder. Wie zijn kind op tijd los kan laten, die krijgt het terug; wie zijn kind wil blijven vasthouden, die raakt het kwijt. En dèt is verdrietig. Na de pauze werden vragen gesteld en door de inleiders beantwoord. Hoofdschotel De hoofdschotel van het concert vorm de echter Strawinsky's Sacre du Prin temps, een stuk, dat zich eerst al een grote naam had verworven (zij het dan niet in bepaald gunstige zin) bij zijn eer ste uitvoering in 1913 ëh"ddf "hiér te lande ook velen bekend zal zijn geworden door de muziek-film Fantasia, waarbij Walt Disney het Illustreerde met spuitende vulkanen en pre-historische monsters. (Wij willen op deze plaats niet ingaan op het probleem, in hoeverre een dergelijke verfilming op zijn plaats of gewenst is.) In hoeverre vormt de Sacre du Prin temps, bedoeld als illustratie-materiaal voor de balletten van Serge Diaghelev, nu nog een vernieuwing? Heit ls voor de luisteraar in 1957 niet zo schokkend meer, daar er sindsdien vele andere componis ten meer problematische muziek hebben geschapen. (Men denke slechts aan de school van Schoenberg, of aan de, nu in opkomst zijnde, elektronische muziek.) Hetgeen overgebleven is, is de verras sende werking van de zeer snelle thema tische en ritmische wisselingen, het ge bruik van ongewone harmonieën en won derlijke, soms barbaars-aandoende mo- Daar Le Saore al direct als orkestsuite meer succes had dan als begeleiding van het ballet, wordt het werk meestal in de eerst-genoemde vorm uitgevoerd, wat alleen het bezwaar met zich brengt, dat de episoden in de twee hoofddelen (de aanbidding van de aarde en de offer- plechtigheid) ndet meer zijn te onder scheiden. De vertolking, die men ons gisteravond van dit werk bood, was feilloos, ook al zal het grote klankvolume voor de toe hoorders nabij het podium soms oorver dovend hebben gewerkt. Direct bij de inzet was het duidelijk, dat Van Otterloo een grote affiniteit voor deze compositie moest hebben, de Intro duction was subtiel, het Jeu du rapt, gekenmerkt door een wreed-aandoend ritme, werd met élan gespeeld en in de Danse de la terre kon men zich niet aan de idee (toch door Disney gesuggereerd?) van uitbarstende klankvulkanen onttrek ken. Het tweede deel, le Sacrifice, vormt in zoverre een tegenstelling tot het eerste, dat het minder wild van dansritme en plechtiger van karakter is. Dit vloeit voort uit het choreografische gegeven: in de Adoration (aanbidding) de la terre komen veel meer spelen (Jeux) en dan sen voor dan in de offerplechtdgheid, waar mysterie en ritueel een belangrijke rol spelen. Nauwkeurig Treffend la de natuursuggestie door het gebruik van de piccolo, die een geluid als van een verschrikte nachtvogel doet ho ren. De voor het ritmisch accent zeer belangrijke inzetten waren van een be wonderenswaardige nauwkeurigheid, on danks de polyritmisohe bouw bleven de melodische lijnen hier, zowel als in het eerste deel, duidelijk te onderscheiden. Ondanks de voortdurend wisselende dy namiek wist Van Otterloo een sugges tieve climax op te bouwen, die zijn hoog tepunt vond in l'Élue. Het spontane applaus bewees, dat men deze vertolking van Strawinsky's ballet muziek had weten te waarderen; wij hopen, dat het Residentie-Orkest de ge legenheid zal vinden, ons ook kennis te doen maken met de recentere en al te zelden uitgevoerde werken van deze meester. A. van der Veen-VViersma Zie vervolg stadsnieuws °P pagina 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3