Jiicuiue fdfesrïjc (jTourant reist naar de V.S. J Kwestie-Syrië vanavond in de Assemblee Arabische wereld pleegt in Beiroet overleg NOLET *inay telefoneerde een kabinet bij elkaar Verkeer kostte weer doelen Raket vandaag in dampkring Kabinet-Adenauer wil met Zuid-Slavië breken Weinig jongeren voelen voor werk in Twentse textiel Tempo en ploegarbeid staan in kwade reuk Prins dringt aan op een verenigd Europa - WJDAC 18 OKTOBER 1957 SU» BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. ABONNEMENTEN: f 7,50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week- ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11087 Chef-red.; H. W. J. CtlRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken slid) is Qbeblmn my o *n W LINK VAN BRUGGEN Russische vrouw sinds revolutie) veel veranderd ZIE PAGINA 9 VANAVOND OM ACHT UUR Nederlandse tijd komt de agenda commissie van de Algemene Vergadering der Ver. Naties bijeen om naar als vaststaand wordt aangenomen met algemene stem men te besluiten de Syrische kwestie in de Assemblee zelf te brengen. Deze vergadert onmiddellijk daarna over de aanbeveling van de agenda-commissie. Naast deze activiteit binnen de organisatie der Ver. Naties wordt ook elders druk overlegd om de spanning rond Syrië te verminderen. Premier Macmillan van Engeland zal dinsdag in een speciaal gecharterd vliegtuig naar Washington reizen om president Eisenhower te ontmoeten. De premier en de president zullen enkele dagen confereren over de gespannen inter nationale toestand. Het gesprek is voorbereid door de mi nisters van buitenlandse zaken van Ame rika en Engeland. Dezen zullen eveneens __2an de conferentie deelnemen. Vermoedelijk zullen de. Amerikaanse )eze als reigers op een póót staande basketballspelers zijn Amerikaanse soldaten van de verbindingstroepen. Hun spel is geen aardigheidje, mar een onderdeel van de voorgeschreven training. Zij moeten bij wijze van spreken in telefoonpalen net zo thuis zijn als op de begane grond en al spelende doen ze routine op. LC RANKRIJK heeft weer een kabi- y net. Formateur Antoine Pinay premier, minister van buitenlandse :n is met zijn veertien .'minis- en drie staatsecretarissen van- ïgen in de Nationale Vergadering schenen om investuur te vragen. BUM 21381 dc Inay heeft gistermiddag zijn kabinet fonisch samengesteld. Daar had hij lange reeks gesprekken voor nodig, hij was nogal eens verkeerd aan- de 51 loten. Bijvoorbeeld met de ex-pre- René Pleven en Paul Reynaud. die 1 de post buitenlandse zaken wel- i en met een derde ex-premier, Ed- Faure, die er niets voor voelde om financiën te worden. [adat Pinay voor het laatst had afge- besloot hij, beide posten aan zijn nierschap toe te voegen. Hemzelf (gerekend, telt het nieuwe kabinet conservatieven, vijf rechts radica- i een lid van de met de radicalen bonden democratisch Afrikaanse groep. e ministers zaten ook in aftredende kabinet Bourgès-Maunou- onder wie André Maurice (defensie) generaal Corniglion-Molinier (justitie), linister-resident van Algerije werd Voor Falcon regenjassen Haarlemmerstraat 206 Botermarkt 89 Prijzen reeds vanaf f 45 OOlt ir is 'andaag in Nationale Vergadering Pinay's partijgenoot Louis Jacqulnot. Hij neemt deze zware taak over van de so cialist Robert Lacoste, die twee jaar mi nister-resident is geweest Pinay verzocht dc Nationale Vergade ring, hei.i^byoor minstens één jaar als premier té*ianvaarden. Krflgl H|j van avond het vertrouwensvotum dan zal hij onmiddellijk een wetsontwerp indienen, dat zijn kabinet de macht geeft hervor mingen op financieel en administratief terrein in te voeren. Een tweede wets voorstel zal de regering in staat moeten stellen algemene verkiezingen uit te schrij- ils er voor de tweede maal binnen anderhalf jaar na dc laatste verkiezingen •en kabinet ten val wordt gebracht. Pinay deelde mede, dat hij de politiek /an een algemene prijs- en loonstop niet :al voortzetten. Hii waarschuwde de gevaren in het Midden-Oosten en zeide de Europese opbouw een onmisbaar ele ment in de Atlantische solidariteit te ach- (Advertentie .„oude bij Barneveld raak- gisteren de 65-jarige bromfietser G. uit elsum onder een trein, die de onbe- aldaar passeerde. De imfietser, vader van twee kinderen, op slag dood. Lunteren overleed de motor ier J. van R., die eerder ernstig ge- geraakt bij een botsing met eer to, in een ziekenhuis. 5en tragisch ongeluk heeft gisteren d< rtigjarige invalide weggebruiker J. IJ- - leven gekost op de A Stadhouderskade. Het invalidewagen- waarin de Amsterdammer zat, kan- de, toen hij van de stoep af de rijweg reed. De Invalide man kwam terecht der de achterwielen van een tientons ekker met oplegger, die zich na rspringen van de verkeerslichten juist beweging zette. Op weg naar een zie nhuis overleed het slachtoffer w ij k is gisteravond op de betef.1110 ueuniOH 'f SP Algerije zegde hij van het vraagstuk lieuwe instellingen zal Ten aanzien van at na bestudering ontwerp voor de r worden ingediend. Stem van Churchill wordt beschermd De B.B.C, wil een einde maken aan de imitaties van Churchills stem, die een gewild onderdeel van vele caba retprogramma's uitmaakten. Er is een verbod afgekondigd dergelijke imitaties te brengen. De woordvoer der van de B.B.C. zeide: Iedereen heeft er nu genoeg plezier van gehad". Nationale lening loopt clruk Er bestaat grote belangstelling voor de nationale woningbouwlcning van dc Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Velen hebben vandaag ingeschreven en hoewel men nog uiterst voorzichtig is met voor spellingen, ziet het er naar uit, dat het bedrag der lening kan worden verhoogd. De Russische kunstmaan heeft gister middag haar 190ste omwenteling om de aarde voltooid en daarmee een afstand afgelegd van ongeveer 8.300.000 km. zo heeft het Russische persbureau Tass mee gedeeld. De voorsprong van de moederraket op de satelliet bedroeg vanmorgen negen duizend kilometer. Vanavond zal de ra ket ongeveer 22 minuten of tienduizend kilometer op de Spoetnik voor zijn. De Britse sterrenkundige prof. Lovell ervan overtuigd dat de raket zeer bin nenkort, vermoedelijk zeflfs vandaag of morgen, in de dampkring terecht zal ko men en zal verbranden. Andere Britse ge leerden menen dat de kunstmaan, die nog steeds duidelijk §dgnalen uitzendt, per dag circa drie kiiómeteï dichter' bij 'de aarde komt en per etmaal drie seconden aan snelheid inboet. Volgens een dagblad te Los Angeles m een ontsnapte Russische raket-des kundige hebben beweerd, dat de Sowj et- unie zal trachten op 7 november de maan te bereiken met drie enorme raketten, die vanaf een station bij de Kaspische zee gelanceerd zouden worden. Bom legt radio van Cyprus zwijgen op De radiozender van Cyprus is gister avond plotseling uit de ether verdwenen, Officieel is later meegedeeld, dat de transformator van het radiostation dooi een bomexplosie is vernield Er zyn twe« niet ontplofte bommen gevonden. Britse troepen hebben de pmgeving van het zen dercomplex afgezet. Aga Khan morgen geïnstalleerd Duizenden geestdriftige Ismaïli-mo- hammedanen komen over land, lucht en over zee naar de havenstad Dar es Salaam aan de Indische Oceaan, om daar morgen het installatiefeest te vie re r van de twintig jaar oude Aga Khan. Men verwacht, dat minstens 25.000 be zoekers de inhuldiging zullen bijwonen. I-n gezelschap van zijn vader, prins Ali Khan, en zijn moeder is de nieuwe Ags Khan gisteravond met een speciaal vlieg tuig in Dar es Salaam aangekomen. Dui zenden Ismaïlis waren ter begroeting wezig. president en de Britse premier ook spre ien over de jongste wetenschappelijke successen van de Russen en de wense lijkheid van een nauwere Amerikaans- Britse samenwerking op het gebied van de atoomenergie en geleide -projectielen Macmillan vliegt vrijdag naar Engeland In Beiroet n is er zondag in de'Libanese hoofd stad Beiroet een conferentie op hoog ni- van Arabische leiders Daarbij zul len de Libanon, Saoedi-Arabië, Jordanië. Irak en Syric vertegenwoordigd zijn. Ko ning Saoed van Saoedi-Arabië is wel do hoofdpersoon in dit gezelschap. Hij ont wikkelt vanuit Beiroet waar hij in ver band met de Syrische crisis is gebleven grote diplomatieke activiteit. Syrië en de Sowjetunie blijven voort gaan met beschuldigingen aan het adres de Turken en de ..Amerikaanse oor logsophitsers". Een mobilisatie van alle Syrische troepen wordt volgens officiële berichten uit Damascus niet overwogen, maar wel is het leger in een toestand van Idteree waakzaamheid. Radio Moekou kwam gisteravond laat met de bewering, dat Turkije 50.000 man troepen aan de Syrische grens heeft sa mengetrokken en dat deze eenheden 'oortdurend versterkt, 'orden en gereed taan om Syrië binpep' te vallen. De zesde vloot De Amerikaanse marine heeft gisteren bekendgemaakt, dat eenheden van Zesde Vloot, waaronder de met geleide cctielen uitgeruste kruiser Canberra bezoek zullen brengen aan de Turk- laven Izmir. Andere Amerikaanse oorlogsbodems zullen zich naar havens andere bevriende landen in het ge bied van de Middellandse Zee begeven. Zo worden de Griekse eilanden Kreta en Rhodos bezocht. meeste schepen van dc Zesde Vloot n van vandaag af in havens en n< in de komende dagen niet aan oefeningen if andere activiteiten in het oostelijk bek. :en van de Middellandse Zee deel. Maar zelden is de Nederlandse vlag op een zo ongebruikelijke wijze op de plek gekomen waar zij geplant moest worden als gisteren bij de sluiting van de dijk die Marken met het vasteland verbindt. Twee burge meesters, die van Marken en die van Broek in Waterland, stonden ongeduldig te wachten tot de laatste hap keileem met een grijper in het gat zou worden gestort. Die grijper voerde ook de driekleur mee. En maar enkele seconden later stond de vlag. De dijk was gesloten. Marken was geen eiland meer. (Zie ook „Bont en Bondig" op pagina 5.) Verrassend rapport van Leidse hoogleraar ONDER LEIDING VAN PROF. DR. F. VAN HEEK, hoogleraar in de sociologie aan de Leidse universiteit, is door dïs'. Th. 'J. IJzerman, wetenschappelijk ambtenaar aan deze universiteit, met steun van over heid, bedrijfsleven en vakbonden een rapport samengesteld over de socio logische aspecten van de textielindustrie van Twente en de Achterhoek. Dit rapport is gebaseerd op een sociologisch onderzoek, dat veelal in de vorm van enquêtes is gevoerd. Het rapport, dat thans gereed is, bevat vele interessante gegevens, die weliswaar gebaseerd zijn op de toestanden in Twente en de Achterhoek, maar die in hun algemeenheid voor iedere textielindustrie kunnen gelden. In het rapport wordt eerst een korte terugblik geworpen op het verleden, toen de textielindustrie vele arbeids- moeilijkheden kende, die veelal in vijandschap tussen werkgevers en werden geregeld. Na de oorlog is ernaar gestreefd, de arbeidsomstandigheden in de textielin dustrie te verbeteren. Daartoe werd on der meer de stichting Textdelvak opge richt, waarin werkgevers e Bonn be komen oen hij met zijn bromfiets'i teing kwam met een auto. 'n werkeljjk lage prjjs ORIGINEEL MOHAIR JASJES, „de grote mode" 09.- PENSEEL US I ingelichte kringen iloten de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Slavië inderdaad te verbreken. Vandaag overlegde dc speciale commis sie van de Bondsdag, waarin alle fracties vertegenwoordigd zjjn, over dit voorne men. Daarna zou het officiële standpunt van West-Duitsland pas bekend worden gemaakt. De Amerikaanse, Britse en Franse am- basadeurs te Bonn hebben een bezoek ge bracht aan de Wcstduitse minister von Brentano en hem verzekerd dat hun lan den geen bezwaar hebben tegen het ver breken der betrekkingen tussen Bonn en Belgrado. Volgens sommdige zegslieden zouden de diplomaten zelfs oo een derge lijke stap hebben aangedrongen. De Zuidslavisohe onderminister buitenlandse zaken heeft in een politiek blad te Belgrado het Westduttse stand- pun, dat diplomatieke betrekkingen tus sen Bonn en Belgrado onmogelijk zijn ge worden door de Zuidslavisohe erken ning van Oost-Duitsland. verworpen. Hij betoogt, dat door de uitwisseling van ambassadeurs tussen de Duitse bonds republiek en de Sowjetunie beweze: dat het zeer wel mogelijk is met belde Duitslanden normale betrekkingen te derhouden. Hij legde er de nadruk op, dat de Zuidslavisohe houding geenszins tegen West-Duitsland is gericht Kar la Verrassend in ieder opzicht! Sola begrijpt de wensen van déze tijd en streeft er steeds naar, die wensen tot werkelijkheid te maken. Met ons nieuwe model „Karla" zijn wij daarin alleszins geslaagd. Zie de ranke lijn. het eenvoudige en juist déérdoor zo beschaafde décor van dit door en door vlekvrije Sola Massief - één en al uw wens. Het is een bezit en een dagelijkse vreugde voor heel uw leven. Sola - voor ieders smaak, ieders Er zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezei SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST In een rede voor de Europa Union Deutschland heeft prins Bernhard gisteravond in Keulen bij zijn gehoor erop aangedrongen uit alle macht een verenigd Europa te steunen. De Prins behandelde de problemen van de Europese samenwerking en voerde daarbij het pleit voor een open houding bij alle Europese werk, een open orga- nisate van de samenwerking der landen en een open economische politiek. In het bijzonder accentueerde de Prins dat deze open politiek ook betracht dient te worden tegenover de nog niet voldoende ontwikkelde landen, waardoor deze tot een stabiele afzet van hun eigen pro- dukten en tot een voldoende graad van technische ontwikkeling zullen kunnen geraken. De Prins stelde voorop, dat de inrich ting van een betere gemeenschap in Europa op natuurlijke wijze dient te worden voltrokken. Zijns inziens moet voor Europa een blijvende kern rechtsbeginselen en rechtsgewoonten worden gezocht, die zich te allen tijde aan de dynamische revolutie kan passen. De Prins verwierp de gedachte van West-Europa een terzijde staande grootheid te maken, een onbestemde der de in de grote strijd om de geest van dc mens en zijn individuele vrijheden. Ook economisch mag Europa niet naai scheiding en zelfgenoegzaamheid streven. Op cultureel gebied wilde hij in natio nale en regionale sfeer de eigen cultuur waarden in ere houden. Op sociaal ter* rein moet worden gestreefd naar volle dige werkgelegenheid bij grote econo mische stabiliteit en verhoging van de levensstandaard, voornamelijk door grote, moderne produktiviteit, aldus de Prins, die concludeerde dat indien Europa zich niet zou verenigen, dort een ramp kunnen betekenen. rtegenwoordigd zijn en die het aanzien de aantrekkelijkheid van de textiel- arbeid tracht te vergroten. Het belang rijkste doel van het onderzoek van prof Van Heek was, na te gaan in hoeverre genoemde maatregelen succes hadden Verrassend De uitkomsten van dit onderzoek zijn soms zeer verrassend. Drieënzeventig pro cent van de ondervraagde arbeiders ga ven te kennen, dat zij graag in de textiel industrie werkzaam zijn, hetgeen slechts drie procent minder is dan bij arbeiders in andere industrietakken. Hoewel de arbeidsmarkt in de laatste jaren vele mogelijkheden heeft geboden, hebben 'de meeste textielarbeiders geen werk bui ten hun t-anche gezocht Vooral de sociale verbeteringen van na de oorlog dragen tot deze tevredenheid bij; de factoren loon, verhouding tot de bazen en sociale verzorging zijn elementen van deze tevredenheid. De minder goede faam, die de textiel industrie decennia lang heeft gehad, doet toch nog sterk zijn invloed gelden. Zo zijn er veel te weinig jongeren, die zich aangetrokken voelen tot een toekomst in de textiel. Slechts twaalf procent de arbeiders in de Twents-Achterhoekse textielindustrie is twintig jaar of jon ger, hetgeen te weinig is om de oudere, vertrekkende kfachten te vervangen. Het meest somber is de toestand in de oude centra, waar het „vervangingspercen tage" een-derde en meer beneden het noodzakelijk vereiste is. Tegenover Twen te is de toestand In de Achterhoek het algemeen gunstiger, omdat daar de textielarbeid in hoger aanzien staat Slecht aanzien Over het algemeen is het aanzien de textielarbeid echter niet bijster hoog, hetgeen blijkt uit het feit, dat slechts vijftien procent van de ondervraagde arbeiders hun kinderen adviseren hun toekomst in de textiel te zoeken. Deze houding steekt sterk af bij die der me taalarbeiders. die in veel grotere fre quentie hun kinderen aanraden hun vak te kiezen. De tegenwerkende factoren kan men li twee groepen verdelen: a. technisch-hygiënische bezwaren (ploe- genstelsel, arbeid» tempo en arbei dersmilieu) b. psychlogiische en sociologische be zwaren (..men" kijkt niet hoog tegen een positie in de textielfabriek op, hetgeen sterk tot uiting komt bij het advies, dat onderwijzers en andere lei ders van Jeugd aan jongeren bij be roepskeuze geven). Het ploegenstelsei is bij de textiel industrie zeer uitgebreid. Met zevenen vijftig procent werken ruim vijfmaal zo veel textielarbeiders in het ploegenstel sei als metaalarbeiders; vijfenzeventig procent van de ondervraagde werkne mers achtte het ploegenstelsei echi.r een noodzakelijk kwaad. Het arbeldsfcempo wordt over het alge meen te groot geachit en bevordert zo doende een sfeer van oververmoeidheid en zenuwachtighéld. De temperatuurre geling, de luchtverversing en het tegen gaan van lawaai zijn bij de meeste fa brieken te slecht geregeld. Verbetering Het laatste deel van het rapport van prof. Van Heek geeft een aantal richt lijnen, die kunnen leiden tot verbetering. De grootste tvvee vijanden van dc textlelindnstrle zijn: zelfvoldaanheid over do verkregen na-oorlogse ver beteringen, zonder te letten op het gebrek aan jongeren-enthonslasme, en fatalisme, „omdat de textielin dustrie toch niet aantrekkelijk te maken is". Voorlichting aan schoolgaande Jeugd vla ouders, artsen, geestelijken en on derwijzers lean verbetering in de hou ding der jongeren brengen. Hiertoe kan tevens bijdragen een betere voorlichting vanuit het bedrijf naar buiten; b.v. pers contacten en voorlichting aan de onder nemers zelf, waardoor bij incidentele slap te geen overijlde ontslagen worden ge geven; hierdoor ontstaat immers bij de arbeiders een blijvende angst voor on verwachte werkloosheid. Om het lage sociale aanzien van de textielarbeider te verhogen, wordt ge adviseerd tot een goede en ruim ver spreide vakopleiding en tot een grotere selectie bij het aantrekken van nieuw personeel. De technische klachten ge ven de oplossing zelf aan en het per soneelsbeleid mag geen verlengstuk wor den van de personeelsadministratie, doch moet gecontroleerd worden door vak kundige mensen liefst psychologen en sociologen die de arbeider een ge voel voor en Inzicht in de menselijke verhoudingen van het bedrijf kunnen bij brengen. Dit uitvoerige en Interessante rapport, dat ook voor Leiden niet zonder beteke nis is, werd gisteren door prof. Van Heek aan zijn opdrachtgevers aangeboden WEERBERICHT BUIEN De Bilt verwacht tot mor genavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later nu en dan buiten, maar ook en kele opklaringen. Krachtige tot matige wind tussen zuid en wast. Kouder overdag. (Op. gemaakt om 11.15 uur). 19 Okt. zon op 7.13, onder 17 40, naan op 2,10, onder 15.40. 23 Okt. nieuwe maaj.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1