COLGATE SUPER MET GARDOL GRIEP oncert van Con Amore maakte uitstekende indruk prachtige avond mede dankzij bezielde uitvoering Sterrenkunde is duidelijk aan grenzen gebonden Leiden kan middelpunt worden van Indiscli-arclieologisclie studiën Omstandigheden zijn nergens zo gunstig als hier BELITTE leidsche courant WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 ieo: Werken van Bruckner en Bach kt schi dl \E CHRISTELIJKE ORATORIUM-VERENIGING Con Amore had het flit zich niet gemakkelijk gemaakt door op haar programma van gister- vond Bruckners derde mis, in f, te combineren met Bachs 56ste cantate ior bariton en koor, Ich will den Kreuzstab gerne tragen. Nu is de rol van Ait koor in laatstgenoemd werk zeer beperkt, zodat de verantwoordelijk- eid daar vooral op dirigent, solist en instrumentaal ensemble neerkwam ih er werd op deze avond toch heel wat geestelijke concentratie geëist i uitvoerenden en toehoorders. Wij zijn al sinds vele jaren goede con- trten gewend van Con Amore onder de leiding van dirigent Simon C. ï-zoi s"55611- concert van gisteravond maakte in het raam van deze traditie n uitstekende indruk, al bleef er ruimte voor kritiek over. Bruckners missen schijnen dit jaar wel [zonder in de Leidse belangstelling te jan, het Toonkunstkoor voerde in juni teds één ervan uit en op 4 november kan ook weer één horen. Deze derde, i f, werd geschreven in 1868 en omge- it e« er'cti vooral rijker geïnstrumenteerd, zo- s Bruckner met zovele andere werken chteraf deed, in 1876. Deze mis vormt iet het Te Deum misschien wel het be- t lil ngrijkste deel van Bruckners kerkelijke üd- et zwaartepunt legde Bruckner ook in fcze mis in de koorpartijdaarnaast treedt or' j jn vocaal kwartet op, dat contrastmoge- ïttin lieden moesi scheppen, terwijl het or- zorgt voor een zware, zeer kleurrijke pmfonische ondergrond. Probleem j het luisteren naar deze romantische vaAarkmuziek, die eigenlijk concertmuziek moet men wel bedenken, dat Bruckner (ijuisj hier voor een moeilijk probleem Uloud, evenals zijn tijdgenoten: immers in eeuw stond men voor de vraag, de kerkmuziek stilistisch gelijk, of ten- linste gelijksoortig moest zijn aan de sngbare wereldlijke muziek voor de con- ewik trtzaal, of dat zij een eigen domein moest n de vrije navolging van.de ker OB dijke koormuziek van de late Renads- jjel mee. Berlioz, Liszt en Verdi kozen de j erate oplossing. Verdi kwam daarop even- g i «1 later enigszins terug en ook Bruckner ocht naar een middenweg, htill, Harmonisch en orkestraal is Bruckners wot Jioom ongetwijfeld romantisch, hoewel nteï zeral naar soberheid en eenvoud wordt efd. Het vermijden van solistische jjfchitterprestaties en van dramatische, zo Q J iet theatrale effecten in de geest van Liszt en Berlioz, is echter evenzeer op merkelijk. Het koor moet bijna alles doen er'Dl n in dit opzicht sluit Bruckner, ook al 1 ht wat betreft zijn dynamische tegenstellin- en in het solokwartet, aan bij figuren bijv. G. Gabrieli. Doel Het doel van de componist is-steeds de est zo' zuiver mogelijk te interpre- ,nisa'Peren zonder sentimentaliteit, doch ook onder vormelijkheid Misschien moet men aangeboren affiniteit hebben voor iruckners kerkmuziek om alle subtilitei- ervan te waarderen; persoonlijk kun- we die niet helemaal opbrengen ei komen dan ook niet verder dan eer iprechte bewondering voor zoveel toon kunstig vernuft, voor zulk een geestelijke •del. Juist die afwezigheid van sterke, drama tische effecten en van grote innerlijke ge ladenheid, zoals men die toch wel in Bachs pote mis vindt, maakt een werk als dit, behoorlijke lengte heeft, wat tonig. Toch zijn er ook prachtige fragmen- n aan te wijzen: het Kyrie, het Sanctus Benedictus, enkele delen van het Credo. De uitvoering door Con Amore, te zamen met de solisten Erna Spooren- berg, sopraan, Aafje Heynis, Arjan Blanken, tenor en Herman Schey, bariton, en met het Amster damse Kunstmaand-orkest, bezat uit stekende kwaliteiten. Aanvankelijk liet de samenwerking tussen koor er orkest wat te wensen over, de inzet ten waren wat slap en aarzelend, het orkest of onderdelen daarvan faalden wel eens, o.a. in het Credo. De diri gent had dan kennelijk de hetero gene onderdelen van het uitvoerings apparaat niet geheel in de hand. Na hert Credo werd dit echter steeds beter, in Sanctus en Agnus Dei werd dan ren hoog peil bereikt, waartoe het voortreffelijke koor stellig in belangrijke mate bijdroeg. Van de solisten viel vooral Schey op, wiens nog altijd prachtig getimbreerde en meesterlijk beheerste bariton juist de ge- e kleur heeft voor deze muziek- Erna Spoorenberg leek wat minder goed gedis poneerd, vooral in het hoge register mis- re de van haar bekende resonantie Aafje Heynis en Arjan Blanken voldeden goed, zij kregen weinig gelegenheid solis tisch op te vallen. Het Kunstmaand-orkest bestaat uit zeer bekwame musici, in alle sectoren van het ensemble, men mist daar echter wel eens oor een vast ensemble gewenste homogeniteit. Over het geheel mocht Bruckner-vertolking een mooie pres tatie heten, gezien de ontzaglijke moei lijkheden, die deze partituur oplevert. De dirigent wist de in de tekst aangeduid! stemmingswisselingen in het algemeen goed tot hun recht te doen komen- Van Bruckner naar Bach stap, gelukkig werd deze vergemakkelijkt door de ontspanning van de pauze. Bachs 56ste cantate stamt uit de Leipzïgse jaren, behoort dus tot de rijpste produkten van Bachs genie. Het is bijna een solocantate, behoudens het koraal aan het slot. dat de traditie van de koraalcantate in herinne ring brengt. De solocantates nu, op vrije lyrische, meestal zeer piëtistische en .sentimen tele teksten, hebben in Bachs oeuvre e het algemeen de oudere, meer kerkt lijfce koraal- en koorcantate verdrongen, ;n meer- bijbels karakter had. Dit feit is niet slechts van formele betekenis, hangt ook een innerlijk-muzikale listische ontwikkeling mee samen; aar onze mening de oorzaak misverstand, dat bij de uitvoering heerste i de dirigent Simon C. Jansen en bariton Herman Schey. Schey begreep, dat deze recitatieven •ia's reeds tot de expressieve, galante laud< PAS OP MET DIE VoeltUzichrillerig,koort- sig of loom dan bestaat de mogelijkheid, dat de Aziatische Griep ook U tot slachtoffer gekozen heeft. Sla de aanval on middellijk af: vroeg onder de wol, een hete drank en één of twee "AKKER TJES"... en morgen gaat U weer fit aan het werk. Zorg, dat U "AKKER TJES" in huis hebt voor Hele stap helf stijl behoren en niet meer tot de plechtige en strenge late barokstijl van Bachs vroe gere werken. De dirigent regisseerde de begeleiding echter wel in laatstgenoemde uitvoeringsstijl, waardoor de tempi sle pend. de sonoriteit zwaar en ondoorzich tig, de expressie vlak werden. Galante stijl Nog vrij kort geleden heeft één der be kendste Duitse muziekgeleerden. H. Bes- seler. trachten aan te tonen, dat in Bachs werken van omstreeks 1720 reeds belang rijke trekken aanwezig zijn van die zgn. galante stijl, die zijn zonen tegen het mid den der 18de eeuw in -de mode zouden brengen; deze cantate is er wel een sterk voorbeeld van met haar zeer talrijke da lende chromatische ,,zuoht"-motieven, haar fijn getekende frasering en melan cholische, ietwat grillige harmoniek, die zo goed past bij de tranenrijke tekst. Men moet daarmee bii de uitvoering rekening houden, de hobopartij moet zeer expressief zijn met vele scha keringen tussen crescendo en decres cendo, forte en pianissimo, de overige Instrumenten moeten zeer doorzichtig en bescheiden spelen en de zanger de vrije baan laten. Door dit misverstand echter gingen sommige nuances helaas verloren. Schey zong zijn partij met groot talent en scherp muzikaal in zicht, wel lag de partij een enkele maal wat hoog voor hem. Ook de hoboïst dient, met lof te worden vermeld, al volgde hij een ietwat andere weg dan de zanger. Een voortreffelijke continuopartij op het clavecimbel gaf de ■uitvoering grote steun. Ook in dit w voldeed de koorklank, in het afsluitende koraal, uitstekend; de inzetten hadden wij echter nauwkeuriger gewenst en de dictie gel ijker. Alles bijeen was deze avond zeer be langwekkend, mede dank zij de grote waarde der uitgevoerde werken zielde uitvoering. De talrijke toehoorders toonden zich dan ook geestdriftig. De avond was met gebed geopend, zoals dit steeds geschiedt bij de concerten van Amore. Jammer, dat het programme zonder weinig gegevens verstrekte trent de uitvoerenden, ja deze ontbraken zelfs geheel. Dr. J. a der Veen. Academische examens LEIDEN, 15 oktober Geslaagd vc het kand. ex. A Wis- en Natuurkunde de heer W. Toutenhoofd te Leiden; voor doet. ex. Natuurkunde de heer A, Miedema te Leiden; voor het doet. Biologie mej. T. W. Schrader te Leiden en de heer H. J. de. Jongh te Leiden (cum ZAANHAGEL de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola Vanmorgen speelde een draai orgel op de Steenstraat het „Lang zullen ze leven". Dat was bedoeld, zo vertelden de straatorganisten ons. als hulde voor de oprichters en de aan- de-gang-houders van de Leidse lichtfabrieken, waaraan wij in huis en op straat zoveel hebben te danken en die vandaag vijf tig jaar bestaan. Verder was de stad somber door de dichte mist en had het ook voor de gouden fabrieken zelf geen zin, de vlag uit te steken, die in de lage wolken onzichtbaar zou zijn geweest. Maar toen déze foto enkele jaren geleden werd gemaakt vanaf de hoge schoor steen der S.L.F., muntte het zicht over.de stad uit in helder heid. We vonden het wel toe passelijk, dit stadspanorama vandaag te herplaatsen, als teken van de groei der Leidse energievoorziening en van de fabrieken, die zó omhoog zijn gegaan, dat ze in de top een groot deel van de stad diep onder zich hebben liggen. Poelgeesterwijkgemeen te Oegstgeest Boeiende lezing van prof. Van de Hulst Leidse geleerden in Letteren-commissie Bij beschikking van de staatssecretaris van O. K. en W. is ingesteld een Neder landse afdeling van de algemene confe rentie der Nederlandse Letteren te Ant werpen, in welke organisatie enkele Lei- denaars zijn benoemd. Prof. dr. P. Min- deraa uit Leiden maakt deel uit van de sectie letterkunde en toneel en in de sectie bibliotheekwezen heeft dr. A. Kessen, directeur van de Leidse univer siteitsbibliotheek, zitting genomen. In gebouw Irene kwam de Poelgeester- wjjkgcmeente van de Ned. Herv. Kerk gisteravond voor de eerste keer ln deze winter bijeen. Na een toepasselijk bijbel oord van ds. G. F. Callenbach hield of. dr. H. C. van der Hulst een lezing over: Een blik in het heelal. Alvorens zijn dia's, te tonen, gaf prof. V. d. Hulst een indruk van de afstand van de aarde tot verschillende hemel lichamen, waarbij weer duidelijk bleek, hoe moeilijk deze afstanden voor het menselijk verstand zijn te begrijpen. Aan de hand van dia's liet de hoogleraar voorts verschillende delen van ons zon nestelsel zien en de methoden om gege vens hierover te verzamelen. Van het melkwegstelsel met zijn lich tende gassen werden enkele bijzondere opnamen getoond; voor sommige van deze foto's had de belichtingstijd-zelfs 6 tot 8. ur bedragen. Van de sterren uit verspreidt zich ma terie, soms met zulk een enorme kracht, at onze huidige kernenergie er niet bij te vergelijken. De vraag doet zich oor. of er in al die sterren een systeem it. Het is moeilijk van het melkwegstel- »1, waarvan de aarde zelf een onder deel is een goed overzicht te krijgen. Uit de foto's van andere melkwegstelsels in het heelal kart men echter veel leren de vorm en samenstelling van ons eigen melkwegstelsel. Toch is de gehele natuurwetenschap, alsmede ook de sterrenkunde, duidelijk grenzen gebonden. Het wordt haast onmogelijk, zowel financieel als tech nisch, nog grotere telescopen te bouwen. De hoogleraar hoopte, dat de radio-ster- renikunde nog veel mogelijkheden tot ont dekking van het heelal zal openen. Na de pauze volgde een geanimeerde discussie. Afscheidscollege prof dr. F. D. K. Bosch C.H.J.G. te Leiden Op maandag 21 oktober om 8 uur zal de Leidse Chr. Historische Jongerengroep ste vergadering in het seizoen hou- het Hervormd wijkgebouw Reho- both. Wethouder D. van der Kwaak zal spreken over het onderwerp „Gemeente politiek". Er staat ook bestuursvergadering op bet programma. Voor het voorzitterschap «telt het bestuur de heer J. F. Th. Zilve- rentant kandidaat. Aftredend is name lijk de huidige voorzitter, de heer C. Kamsteeg, terwijl ook mej. H. Mulder het bestuur gaat verlaten. t>HOF. DR. F. D. K. BOSCH, hoogleraar in de archeologie en oude ge- i schiedenis van Z.-O.-Azië aan de Rijksuniversiteit te Leiden, heeft gisteren in het groot-auditorium onder grote belangstelling zijn afscheids college gegeven. Op 8 juni bereikte hij de zeventigjarige leeftijd bij die gelegenheid gaven wij een uitvoerig levensbericht en deze op zichzelf verheugende gebeurtenis betekende tevens, dat hij bij het ingaan van het nieuwe academische jaar zijn ambt zou moeten neerleggen. Als onderwerp van zijn laatste college had prof. Bosch De toekomst van de studie der Indonesische oudheidkunde, gekozen. Zich in hoofdzaak bepalend tot de Javaanse oudheidkunde, gaf hij een summier overzicht van de vraagstukken op het gebied van de geschiedvorsing en de kunstgeschiedenis, die nog op een op lossing wachten en waaronder die op het Baraboedoer-hei'ligdom betrekking heb bende, een bijzonder belangrijke plaats Deze beschouwingen leidden tot de con clusie, dat het gebied der Indonesische oudheidkunde nog naar alle zijden open ligt voor het doen van nieuwe ontdekkin gen en het openen van nieuwe vergezich ten en dat het nog voor onbeperkte tijd, zowel aan werkers te velde als aan die in de studeerkamer, overvloedig stof voor onderzoek en studie heeft te bieden. Moeilijk Dit moge in theorie waar zijn, men de na-oorlogse omstandigheden in ogenschouw neemt, die in het algemeen zeer ongunstig zijn om de bloei van de oudheidkundige wetenschap te bevorde ren, dan ls het wel zeer moeilijk een ge voel van moedeloosheid te onderdrukken. Zelfs zou men zich een ogenblik kunnen afvragen, of het wel nut en zin heeft de oudheidkundige studiën voort nu er in Indonesië zelf weinig belangstel ling voor bestaat en in Nederland e di Tegenover dit kleinmoedige stand punt stelde prof. Bosch zjjn vaste, met redenen omklede overtuiging, dat er op hel gebied der Indonesische oud heidkunde nog steeds een eervolle taak voor de Nederlandse wetenschap is weggelegd. En ais „Nederland" wordt gezegd, dan wordt in de eerste plaats „Leiden" bedoeld, niet omdat alleen in Nederland, maar nergens ter wereld de omstandigheden voor In- disch-archeologische studiën zo gun stig zijn als juist te Leiden. Wanneer van deze omstandigheden een oordeel kundig gebruik wordt gemaakt en tevens het nodige wordt verricht om buitenlandse geleerden in het onder- zoëk te betrekken, waardoor dit een universeler karakter zal krijgen dan het tot dusver eigen was, opent zich een verschiet, waarin Leiden de eer volle plaats zou kunnen Innemen van internationaal centrum van Indisch- areheologische studiën in de ruimste zin, met de Indonesische oudheid kunde als voornaam onderdeel daar- Prof. Bosch eindigde zijn afscheidscol lege met het uitspreken van de hoop, dat de Nederlandse wetenschap zich bewust zal zijn van de plicht, die haar uit hoofde van haar traditie ten aanzien van di Indonesische oudheidkunde is opgelegd. Toespraken Namens de collega's van de scheidende hoogleraar sprak vervolgens prof. dr. F. B. J Kuiper, hoogleraar Ln het Sanskrit en zijn letterkunde en de Indische oud heidkunde, die allereerst wees op de universele belangstelling van prof. Bosch in velerlei takken van wetenschap, ge zien de verschuivingen in het studie object van deze geleerde. De Nederlands- Indologische archeologie mocht zich ge lukkig prijzen met een man als prof. Bosch, waar deze wetenschap als zo danig in feite niet apart erkend het voornamelijk moest hebben van mensen uit andere wetenschappelijke takken. Reeds het proefschrift van prof. Bosch gaf blijk van de originaliteit en scherp zinnigheid, wijde blik en diép inzicht deze wetenschapsmens, die zijn vei send combinatievermogen in dienst stelde van filologie, godsdienst en kunst. Prof. Bosch legt thans zijn ambt neer, doch ge lukkig niet zijn wetenschappelijke arbeid, aldus prof. Kuiper. Hierna werd het woord gevoerd door dr. Pott, directeur van het rijksmuseum van Volkenkunde, die sprak namens de vakgenoten en oudleerlingen van prof. Bosch. Hij roemde de scheidende hoog leraar als docent zowel als mens en bood hem vervolgens symbolisch een bundel opstellen aan, geschreven door vakge noten van prof. Bosch en gewijd aan d< wetenschappelijke arbeid van deze eminente geleerde. Symbolisch, war bundel was nog niet gereed. Dr. Pott zag hierin een symboliek,nl., net zomii de bundel over de arbeid van prof. Bosch af is, zomin is de arbeid zélf van deze hoogleraar, thans oud-hoogleraar, afge lopen. Met welk feit de wetenschap zich gelukkig mag prijzen. Nadat prof. Bosch de sprekers en hen die zij vertegenwoordigden, had dank ge zegd voor de betoonde eer en de woor den van hoogachting en vriendschap, was er in de ontvangstkamer van het acade miegebouw een zeer druk bezochte receptie. At>ENDA VOOR LEIDEN mineralogisch instituut, O., cursus „Het Deltaplan" Brouwer en ir. H. A. M. C Geologisch 8 uur: K. en door dr. Dibbits. De Lakenhal, tot 5 uur: receptie gelegenheid van 50-jarig bestaan vat elektrische centrale. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: feestavond ter gelegenheid van 50-jarig bestaan de elektrische centrale. Geref. jeugdhuis Breestraat, 8 uur: gadering Arjos. De Harmonie, 8 uur: district Leiden Ned. Vereniging van ex-pol. gevangenen uit de bezettingstijd, mej. H. Tol, Ned. sprekend Amerik. journaliste, geeft toe lichting bij films. Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden C. P.B huishoudelijke vergadering. Steensdhuur 6. 8 uur: ledenvergadering D» Natuurvriend. Het gulden Vlies, 8 uur: afdeling Led den Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- er Plantkunde, J. C. Hoogevorst over „Bol len en knollen ln tuin en vensterbank" met vertoning van lichtbeelden. Donderdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie-Or kest Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: kaderver gadering C.N.V. Het Gulden Vlies, 8 uur: lustrumbij eenkomst Pol. Jongeren-Contact-Raad. Leiden. W. Scholten te Den Haag over „De plaats van het gesprek rond de po litiek". Zomerzorg. 8 uur: kynologenveremging „Rijnland". C. A. Kruis over „Enkele merkingen over het africhten van nond" Turk. 3 tot 5 uur: receptie L. van len ter gelegenheid van 35-jarig bestaan Vrijdag Brandweerkazerne, 9 i dracht nevelspuit Academiegebouw, 4 uur: inauguratie dr. K. van het Reve, gewoon, hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte- Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Christen-Vrouwenbond, dr. D. K. Wie- lenga te Wassenaar over zijn verblijf Brazilië. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., popu lair concert Rott. Philh. Orkest o.l.v. Eduard Flipse, solist: Herman Krebbers. Pieterskerk, 7.15 tot 7-50 uur: avond gebed (met medewerking van Gijs Reijns, hoboïst van het Residentie-Orkest). Royal, 8 uur: Vola, lezing over boren. Oegstgeest: zijzaal Willem de Zwijger- kerk. 8 uur: H. J. Stol, dierenarts te Leiden, over „Omgang met huisdieren in Foyer Stadsgehoorzaal, 3 tot 5 uur: re ceptie De Leidse Watervrienden ter ge legenheid van 20-jarig bestaan. De Lakenhal, 2.30 uur: bijeenkomst ter herdenking van het 10-jarig bestaan van de Leidse Jeugdactie, na afloop receptie. De Harmonie, 3 uur: afdeling Zuid-Hol land van de Bond van ambtenaren bij de waterschappen in Nederland, ledenver gadering. Oud-Hortuszicht, 8 uur: feestavond af deling Leiden en omstr. Vereniging van Gerepatrieerden. Tentoonstellingen De Lakenhal, dagelijks van 10 tot 4 uur Sint Nicolaasmars sluit seizoen De laatste tocht van het wandelseizoen is de Sint Nicolaasmars, die op zaterdag november wordt gehouden. Evenals ig jaar kan men ln Katwijk aan Zee Leiden starten, terwijl de wandelaars uit de Rijnstreek thans in de gelegenheid orden gesteld van Alphen aan den Rijn It te tippelen. De startplaatsen zijn: Alphen aan den Rijn, IJsclubgebouw. Prins Bernhardlaan; Katwijk aan Zee, Oranjeschool, Secreta- Varkevisserstraat, bushalte school- at; Leiden, Oud-Hortuszicht, Witte Singel 59. Gestart wordt tussen twee -n uur; voor de wandelaars tot en met ïn jaar tien kilometer; voor ouderen vijftien kilometer. Men kan zich laten inschrijven aan da olgende adressen: Alphen: J. Woordes, Stationsplein 8; Katwijk aan Zee: D. Oudshoorn, Smidstraat 13, Rijnsburg; A. Erkelens, Kanaaldijk 4, Katwijk aan Zee; H. Barnihoorn, Adrianastraat 17, Katwijk aan Zee; Leiden: G. Groenendijk. Leidseweg 45 I, Voorschoten; W. Breede- elt, Levendaal 175a, Leiden; J. Muusse, Parkstraat 43, Leiden; D. Donker, Broek- eg 3, Wassenaar. De wandel kring Leiden en omstreken houdt op 22 oktober in Oud-Hortuszicht filmavond met films van het Verbond r Veilig Verkeer. IEMCO exposeert in Den Burcht i Den Burcht exposeert de IEMCO tot en met vrijdag een groot aan tal elektrische huishoudelijke apparateq. iceste ruimte is weliswaar voor huis houdelijke gebruiksvoorwerpen ingeruimd, men treft er ook het nieuwste aan op het gebied van televisie, radio en grammofoon, zoals bijvoorbeeld de „hi- fi"-installatie. In de Jacobazaal worden •nstraties gegeven onder het motto: Veertig jaar geluidstechniek. Zolang de lonstelllng duurt, zullen er iedere avond televisie-uitzendingen te zien zijn. Instructeurs en lnstructrices beant woorden de vragen, die door de bezoe kers worden gesteld* en op verzoek de- ïstreren zij de werking van de nieuw- elektrische apparaten. Gisteravond werd de tentoonstelling geopend. De vaste IEM)CO-cHënten kregen direct na de opening gelegenheid een kijkje te ;n. AI dadelijk bestond grote belang stelling van de zijde der huisvrouwen voor de huixhoudmolen, fantastisch werken is. Lector aanvaardt ambt Op dinsdag 22 oktober om kwart over vier hoopt de heer W. Storm van Leeu wen, benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de universiteit t« Leiden, zijn ambt openlijk te aanvaarden met het uitspreken van een rede in het klein-auditorium bestrijdt tandbederf de gehele dag en geeft U wittere tanden gezondere tanden - frissere adem Alléén Colgate Super bevat GARDOL! GARDOL het doeltreffendste be standdeel, dat ooit tegen tandbederf in tandheelkundige laboratoria werd ontwikkeld en waarop Colgate het uitsluitende recht bezit. De GARDOL in Colgate omgeeft Uw tanden als het ware met een onzichtbaar schild, dat minstens 12 uur blijft - en er door eten en drinken niet afgaat. Bovendien verfrist Colgate op afdoende wijze de adem en maakt Uw tanden schittereüd wit. Natrium N-Lauroyl Sarcotin Standaard tube f 0.75 Grote tube f 1.35 Probeer het en ondervind waarom Colgate Super met GARDOL de meest verkochte tandpasta ter wereld is. Filmstudiekring K. en O. Leiden Der Apfel ist ab\ niets meer dan een stijlloze vertoning TlV NOVEMBER 1951, toen de film Der Apfel ist ab, voor het L.A.K. A draaide, schreven we over dit cinematografisch produkt: „een stijlloze vertoning De stijlloosheid komt ook in de inhoud aan het licht, of het zou de stijl der smakeloosheid moeten zijn. De manier, waarop in deze film de draak wordt gestoken met het begin van Genesis, getuigt van een grofheid van gevoel, die blijkbaar niet alleen de nazi's eigen was Waar om het L.A.K. het nodig vond dit smakeloze geval nog eens te draaien, is ons niet duidelijk." Degenen, die onze recensies regel matig lezen, weten dat wij heus niet puriteins zijn en het standpunt van anderen zo lang mogelijk respecte ren, maar hier gaat het niet meer om een standpunt, dit is alleen maar grof. Misschien niet met opzet, maar uit gebrek aan beschaving, hetgeen wellicht nog erger is. Technisch bekeken heeft de film, die voornamelijk leeft utt de negatie en van laag bij de grondse filosofie, ook niet die kwaliteiten die voor een studiekring een vertoning rechtvaardigen. Er zijn heus wel .films, die technisch beter in elkaar zitten en waarbij men niet de hele ft-lm door merkt, dat men met studio opnamen te maken heeft. Men ruikt als het ware het hout en karton. Voor zo'n film kuininen wij niet de minste waardering hebben. Wij onderschrijven dit alles ook nog, nadat we gisteravond deze rolprent, die niu voor de filmstuddekring van K. en O. draaide, weer zagen, ten volle. En de laatste opmerking klemt na zes jaar nog Rumoer In 1948 ging de première en de film heeft deze nauwelijks overleefd. Vóór die tijd was er een geweldig rumoer om de inhoud ontstaan. Zelfs werd het scenario gestolen en dat was allemaal een gewel dige reclame. Toen de heren KSutner en Todd in de jaren dertig een cabaret in Berlijn hadden was er reeds een nummer op het programma met dezelfde titel. (tot 6 november): schilderijen en teke ningen van Frans Hazeveld, Kees Roem- burg en Will H. Tweel.uysen. Boerhaavezalen, 25 en 7—9 uur: ten toonstelling van L.K.C., tot 26 oktober. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Van Drle- sum. Mare 110, telefoon 20406, de Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, telefoon 23553 en de apotheek te Oegstgeest, Wll- hetoiinapark 8, telefoon 26274. A. C. Bouwman Geref. Gemeente in Ned. Vrijdagavond half 8 spreekt voor de Geref. Gemeente ln Nederland ia het gebouw Hoge Rijndijk 24 ds. M. van de Ketterij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3