Bestedingsbeperking: een gevaar voor het onderwijs Boph Woudschoten bestaat vijfentwintig jaar schrijd mff Niemöller: kunstmaan is geen grensovers Een woord voor vandaag Kanttekening Christelijke gemeenschap in Israël vreest discriminatie Burean met vlekken?... Prachtbijts Ceta-Bever INNSBRUCK «DOM Puzzel mee De scholenhouiv ff ET onderwijs komt tn grote moeilijkheden door de beste dingsbeperking. Mr. J. J. Han gelbroek. de secretaris van de Schoolraad voor de scholen met de Bijbel, geeft deze gevaren aan in een artikel in de „Mededelin gen van de Schoolraad", waar uit wij vandaag en morgen cite ren. Uitgangspunt van het be toog is, dat de bestedingsbeper king essentiële belangen van de volkshuishouding niet mag scha den. Het onderwijs is zo'n be lang, maar het komt niettemin in gevaar. plaats de scholenbouw. In de dertiger jaren tijd van ernstige economische crisis zijn er scho len gebouwd, maar met terughou dendheid. Wat nog amper mee kon, werd niet vervangen. In de jaren veertig tot en met zesenveertig is er practised niet gebouwd, behal ve voor vervanging of herstel van vernielde scholen. De jaren 1946 tot 1952, het tijdperk overigens van noodschoten en semi-perma- verbetering van ons onroerend schoolbezit. Van 1952 tot half 1955, een tijdperk van nauwelijks drie Jaar, werd er in redelijk tempo aangebouwd. Sinds september 1955 ging het stroompje steeds trager vloeien om in de vroege zomer van 1957 behalve voor wat de reeds aangevangen of reeds ge gunde objecten betreft vrijwel tot stilstand te komen. dingsbeperking trof de Neder landse scholenvoorraad dus al ze ker niet aan in een quantitatieve en qualitatieve welstand, die een 9tootje zou kunnen opvangen. Het tegendeel is waar. Wij hebben mooie en moderne scholen in ge bruik, maar ook krotten, die al Jaren lang geleden door de dienst der volksgezondheid werden afge keurd als schadelijk voor de ge zondheid der gebruikers. Wij heb ben goede en bruikbare scholen, doch ook gebouwen waar de jas jes en de manteltjes en de petjes op regenachtige dagen in de hoek van een lokaal moeten worden op getast om het regenwater althans binnenshuis geen kans te geven. Wij hebben, ondanks onze brave opvattingen van schoolhygiëne, nog lokalen in dagelijks gebruik, waarvan de ouderwetse privaten in de vorm van muurkasten door een enkele deur van de lokalen gescheiden zijn. Wij dokteren aan de leerlingensehaal, maar hebben door gebrek aan plaatsruimte hier en daar zulke overvolle lokalen. worden sober, doch goed ge construeerd. ooit al mag' er geen vaklokaal bij, maar daarnaast hul digen wij het beginsel, dat elke tachtig jaar of langer geleden ge bouwde lokaliteit, waarvan het dak nog niet instort, het niet al te hard op de banken lekt en de rui ten heel zijn, anno 1957 als school presentabel is. De vervanging staat stop. De nieuwbouw wegens de toeneming van het aantal leer lingen en wegens plaatselijk ac- crès der bevolking, wegens de on ontkoombare groei van het voort gezet onderwijs om maar niet te spreken van het kleuteronderwijs, dat wegens gebrek aan lokalen niet van de grond kan komen, stelt enorme eisen, doch heeft geen armslag. De Nederlandse scholenbouw kan echter in concreto geen in vesteringsbeperking verdragen. De verzorging van het onderwijs is geen groepsbelang maar een es sentieel levensbelang voor heel het volk. Zo Is de woningbouw, doch die behoudt In het geheel der maatregelen een bijzondere plaste. Het geven van g e 1 ij k e voor rangspositie aan de scholenbouw is geen questie van billijkheid, maar een noodzaak, zowel in geestelijk als In materieel opzicht. Mr. Smallenbroek besluit dit ge deelte van zijn artikel met de op merking: Een bouwvolume van 190 miljoen voor het jaar 1958 (hetgeen belangrijk méér is dan voor de voorafgaande jaren) is waardeloos, tenzij gerekend kan worden op een snel herstel van het gemeentelijk crediet óf op bij zondere maatregelen van de rege ring voor de financiering van de scholenbouw. Christelijk Amerika achter Eisenhower De Nationale Raad van christelijke kerken in de Verenigde Stalen heeft in een telegram van rijn leiders aan president Eisenhower verklaard, dat de Sresident terecht de beslissing van het loge Gerechtshof met kracht heeft doen uitvoeren in Little Rock. De Na tionale Raad keurt verder alle vormen van rassendiscriminatie af. Bij de Na tionale Raad zijn 35 protestantse, angli caanse en Oosterse kerken aangesloten. De leiding van twee kerken van cal vinistische origine de presbyteriaanse en de Verenigde Presbyteriaanse Ker ken hebben de predikanten en gemeen teleden van de staat Arkansas volledige steun toegezegd bij hun actie voor ae gelijke rechten van de rassen. VAN Dfc DAG Van Van Gorcum n.v. te Assen hebben we de volgende lectuur voor kin deren ontvangen. Daar is het boek je ..Kikkie Konijn" van T. Westra. he lemaal ontleend aan de dierenwereld en met aardige tekeningen. Daar is ..Afge dreven maar gered", een verhaal dat op Texel speelt, geschreven door D. A. Cramei-Schaap en nu verschenen in tweede druk. Daar is ..Brammetje" van Gé de Meester, En daar is het laat ste niet het minste ..Hebreeuwse hel den" door I. C. Thomson-Wentholt, even eens in tweede druk. GRIEP? WEG GRIEP! Centrum van N.C.S.V. dient veler gesprek (Van i onzer redacteuren) yiJF EN TWINTIG jaar staat er tussen Zeist en Austerlitz aan het einde van een al te kronkelige oprij laan een huis dat een begrip gewor den is: Woudschoten. De betekenis van dit conferentieoord gaat ver bui ten de oorspronkelijke opzet. De Ne derlandse Christen-Studentenvereni ging heeft er haar secretariaat en haar bureau voor het kampwerk on der de middelbare scholieren. Aan vankelijk was Woudschoten ook pri mair het gééstelijke middelpunt van de N.C.S.V. De naam van de stichting die Woudschoten beheert geeft dat duidelijk aan: „Stichting tot bevorde ring van het christelijk-godsdienstig leven in de Nederlandse studenten wereld". Nu bevordert de stichting Woud schoten veel meer: de oude palen zijn zeer uitgebreid (iets wat de N.C.S.V. niet vreemd is) doordat de meest ver scheiden gezelschappen zich binnen nuren van Woudschoten voor een paar dagen komen nestelen om confe rentie te houden. Men kan in de bos sen tegen komen roomse militairen die onder leiding van hun aalmoezenier in retraite zijn; men kan op het ter ras onderwijsmensen volksdansen zien oefenen onder auspiciën van het Chr. Paedagogisch Studiecentrum; de oud- katholieke bisschop van Deventer weet in Woudschoten evengoed de weg als de federatie van hervormde diakonieën; en het woord Woudscho- ten-gereformeerden duidt een groep aan van mensen, die temidden van de rust die het huis schenkt samen ver ontrust willen zijn. Rust Bijbel, groentijd en SSR Het bestuur van de S.S.R. afdeling Utrecht verzoekt ons mee te delen dat 'het zich wenst te distanciëren van de Ïublikatie over de groentijd van de' ftrechtse S.S.R., zoals die is opgeno-" men in het Zondagsblad van 5 oktober. In dit artikel wordt een onjuist beeld gegeven van de groentijd zoals deze Vroeger en nu in de Utrechtse afdeling heeft plaats gevonden. Waar S.S.R. de Bijbel als grondslag voor haar handelen erkent, heeft ijj ook vroeger getracht dit in al haar activiteiten (ook in de groentijd) tot uitdrukking te laten ko men. Het nieuwe bijbelkringwerk in de groentijd is geen gevolg van een refor matie doch van een gelukkige reorga- 0 Van de 506 leerlingen op de plaatse lijke middelbare school van Sarregue- minea in Frankrijk hebben er 500 a- grlep. Waarschijnlijk is dit een record. samenkomst van oud-leden wordt het jubileum zaterdag en zon dag sober gevierd. De oudere oud-leden herinneren zich him vreugde en trots toen in 1932 het gebouw gereed kwam. De nog ouderen herinneren zich uiter aard met weemoed de noodwoningen van de N.C.S.V.: „Bloemheuvel" in Zeist sinds wereldoorlog I, het op de verbeel ding werkende kasteel „Hardenbroek" de jaren twintig. Maar Woudschoten was fraai en zeer welgebouwd. Zijn overhangende daken en zijn kleine ra men suggereerden rust; zijn gemetselde schouwen ademden sfeer; en zijn kapel was de tijd vooruit met haar miniatuur liturgisch centrum en haar knielbanken. Dit alles mét het uitgestrekte landgoed was wel de ideale omgeving voor het gesprek en het gebed, waarin men als christen-studenten iets waarmaakte van de spreuk, die boven de kapeldeur ge schreven staat en waaronder men slechts zwijgend passeert: Ut omnes unum sint dat zij allen één zijn. Bedrijvigheid drijvigheid, die het bovenstaande Dr. Martin Niemöller, president van de Evangelische Kerk in Hessen, gelooft niet dat de mens met de verovering van de ruimte de hem door God gestelde grenzen overschrtjdt. H(j zei dit in een vraaggesprek waarin het lanceren van de Russische kunstmaan ter sprake kwam als het begin van een ruimtevaart tijdperk. Ds. Niemöller vond dat de vraag naar grensoverschrijding veel eerder gesteld had moeten worden toen de moderne massa-vernietlglngsmlddelen werden ge construeerd. Want de door God gestelde grenzen worden overschreden, wanneer men zondigt tegen de liefde voor God en die voor de naaste. Door de start van de kunstmaan wordt de vraag weer meer aktueel, of de landen bereid zullen zijn een werkelijke gemeenschap van volken te vormen. De evangelische kerken kunnen thans niets anders doen dan deze dingen óp het ge weten van de menfftield te binden, want ,,God heeft zijn Zoon als mens gezonden om de mensen met Hem en met elkaar te spreekt als Martha het Maria deed. Ter linkerzijde zijn de bureaus van de N.C. S.V. waar vooral tegen het kampseizoen de allures van een modern bedrijf bena derd worden. Wie in die tijd afdaalt in het krypt van de kapel vindt dat vol met olielampen, voetballen, tentpalen en daartussenin (zoals het in een krypt behoort) relikwieën als heel oude scherts- pakken voor verkleedpartijen. Aan de rechterkant van de kapelgang is het kantoor van de administrateur de heer M. D. Voors. Hier wordt Woud schoten zakelijk geleid. Hier wordt het bestek uitgezet voor een lonende exploi tatie, die het de N.C.S.V. mogelijk maakt haar dure eigen gebouw te blijven ge bruiken. Hier wordt ook het kampeer terrein het Ruige Veld beheerd, dat in de naar Zeist gerichte hoek van het landgoed ligt. Door de verbetering van de outillage draagt het kamphuis de naam „ruig" minder terecht dan toen het nog gewoon „barak" heette. Sinds een paar jaar zijn de Ruigeveld-jon- genskampen dan ook verhuisd naar rui gere streken. Nog steeds ZIJN de eisen van de eoonomie tegen gesteld aan de oorspronkelijke be doeling van Woudschoten? Lijdt de oude sfeer onder het moderne conferentiewe zen? Er is een boekje, dat handelt over mysterieuze krachten in de sport Het bestaan ervan is ons meegedeeld in een N.C.S.V.-Waschkolkkamp. Soms hebben wij de indruk, dat op Woudschoten mysterieuze krachten (van hoger orde) werkzaam zijn. Wellicht sinds het ge bouw door veel liefdevolle inspan ning tot stand kwam. Zou het hierdoor komen, dat Martha en Maria hand in hand naar de kapel gaan. ook nu het huis Woudschoten een veel bredere kring wat zakelijker bereikt dan in 1932 in de bedoeling lag? Voorzitter K.N.M.B. neemt afscheid Op woensdag 23 oktober zal in Hotel Atlanta te Rotterdam de heer L. de Groot na een werkzaamheid vanaf het begin der centrale middenstandsorgani satie in Nederlandop 84-jarige leeftijd afscheid nemen als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstands- Daaitoe is een algemene ledenverga dering van deze organisatie belegd, die tevens de nieuwe voorzitter zal verkie zen. Als enige kandidaat is gesteld de heer P. G. v. d. Weele te Colijnsplaat. Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Akkrum: D. H. Scholten te Heerewaarden. Benoemd tot hulpprediker te Epe (Gld.) D. Eveleens, hulppred. te Dokkum. Aangenomen naar Ouwsterhaule Fr. (toez.): vik. C. Nauta te Drachten. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Goes (vak. R. A Flinter- manj: C. L. Timmers te Sint Pancras en H. R. Zijlstra te Koudekerk a. d. Rijn. Aangenomen naar Woldendorp: A. de Korte te Ooltgensplaat. Bedanks voor Drachten (3e predpl.): G van Doornik te Nijmegen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer: W. van 't Spij ker te Drogeham; te Aalsmeer: J. M. Vis ser te Dokkum. Ambtsjubileum van predikant-kamerlid Het Eerste-kamerlid ds. C. Smits, predikant van de christelijke gerefor meerde kerk te Sliedrecht, viert op 6 november zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. Smits werd op 22 december 1898 te Nieuw Vennep geboren en kwam eerst op gevorderde leeftijd tot het predik ambt, dat hij op 6 november 1932 te Nieuwpoort aanvaardde. Hij diende de kerken van Sliedrecht, Dordreöht, Drie bergen; in 1952 deed hij voor de tweede maal intrede in zijn eerste gemeente verbond zich aan de Old Ohr. Church te Grand Rapids. Verleden jaar kwam hij weer terug naar Nederland en op 16 mei 1956 deed hij voor de derde maal intrede in Sliedrécht, Ds. Smits is het enige lid van de Staatkun dig-Gereformeerde Partij in de Eerste Kamer. Conferentie over grenzen der verdraagzaamheid Op 23 en 24 oktober zal in het Eijk- manhuis te Driebergen een conferentie gehouden worden voor gemeenteleden ambtsdragers van protestantse ker- over het thema „Grenzen der ver draagzaamheid". De conferentie wil het vraagstuk be spreken van de verdraagzaamheid tus sen de religies, de kerken en de rich tingen. Tegenover intolerantie en fa natisme, welke moeten worden afgewe zen, wordt de legitieme intolerantie gesteld. Ook de verhouding tussen de richtingen in de Hervormde Kerk zal an de orde komen. Als inleiders zijn gevraagd: prof. dr. H. Kraemer te Driebergen over „Het vraagstuk der religieuze tolerantie"; dr. A. A. Koolhaas te Amersfoort, prae- ses der hervormde synode; ds. C. Burger, voorzitter van de centrale commissie van het vrijzinnige protes tantisme over „Tolerantie en leertucht''. De leiding van de conferentie berust bij dr. J. M. van Veen te Driebergen. .BIT Uit Amerika komt het bericht over de heelalspion, c /I straks de gehele aarde kan afspeuren. Is er iemand, die i\\>, A huivert, als hij het leest? Zoals nu reeds het televisieoi J* de gedragingen van de mens haarscherp in zich opneem, terwijl die mens er niets van merkt, zo zal in een niet me» verre toekomst een door mensenhanden gemaakt technic wereldoog in alle landen alle mensen kunnen gadeslaan.., Wij huiveren, maar moeten ook luisteren. De Bijbel kent i ook ogen, die alles op de wereld zien. Dit lezen wij i Psalm 33: „De Here schouwt uit de hemelHij slaat all mensenkinderen gade; uit Zijn woonplaats ziet Hij nat alle bewojlers der aarde, Hij, Die hun aller harten vorrrJ Die al hun werken doorgrondt." Is dat niet een staaltje vu goddelijke ironie? God kijkt uit de hemel en lacht om d heelalspion. Hij doorgrondt al onze werken en dat h geen enkel wereldoog! Twee ogen, maar wat een verschi Gods oog doorziet ons. Als wij er nu maar voor zorgen, di y Zijn blik de onze kan ontmoeten en dat wij onze ogen ni al te zeer behoeven neer te slaan! EEN COMPROMIS MOGELIJK Varkensvlees des Advertentie aanstoots (Van een medewerker) EN CHRISTELIJKE slager U Jaffa heeft een aanklacht in gediend tegen het gemeentebestuur Tel Aviv, omdat het hem bij gemeentewet verboden is varkens vlees te verkopen of varkens te fokken. In het begin van dit j- nam de gemeenteraad deze wet aan, waarbij een amendement om een winkel van het verbod uit te sluiten ten gerieve van de christe lijke gemeenschap in de stad, werd verworpen. De gemeentewet kwam tot stand nadat het Israëlische parlement bij wijze van compromis had besloten, dat iedere gemeenteraad moest uitmaken of de verkoop van varkensvlees, dat vooi Joden verboden is, op zijn gebied geoor loofd was of niet. De gemeenteraad var Tel Aviv besloot de verkoop te verbie den. De slager te Jaffa heeft daarop een aanklacht tegen het gemeentebe stuur ingediend die dezer dagen Israëls Hoge Raad heeft gediend, pe verdediger van de slager betoogde, dat de wet die door het bestuur van Tel Aviv is uitgevaardigd niet geldig kan zijn, daar deze 'in strijd komt met de Israëlische grondwet, waarin aar een ieder vrijheid van geloof wordt toe- 93. Emmy Rutz zat tegenover de inspecteur als een getergde tijgerin, maar hij had haar nog niet voldoende van zijn geestelijke injectie gege ven. Kalm en met korte zinnen ging Gustav Zuckwaller verder. „Jij ontkent dus, dat je de moord op Fritz Mül- ler gepleegd hebt. Jij hebt niets met deze hele affaire te maken. Je bent zo onschuldig als een pasgeboren kind. Kijk haar daar zitten. Ik zal je nog wat zeggen: je stinkt, Frau Emmy Rutz. En die geur, die je bij je draagt, is er oorzaak van dat ik zo zeker ben, dat jij Fritz Miiller wel vermoordde. Hetzelfde doordringende par fum, dat nu ook weer in deze kamer zweeft, dat hier de atmosfeer met zijn weeë zoetigheid be derft, hing ook in die kamer in Gasthof Bayer. Je vrouwelijke ijdelheid heeft je verraden. Dat parfum is zeldzaam. Ik heb me laten ver tellen, dat het alleen door de geisha's in Japan wordt gebruikt, dat het hier in Europa door geen dame wordt aangewend. De lucht is te zwaar voor een dame, een echte dame, als je me begrijpt. Maar jij, jij nam maar al te graag die vloei bare geur aan van je vriend Kawayoto. Je was er nog trots op ook. Emmy Rutz, je bent slim en sluw, maar nog niet sluw genoeg. Dat parfum omgeeft je ook hier nog. Het heeft je verraden." De vrouw beet zich op de lippen, opende haar mond om te gaan spreken, boorde haar nagels in haar handpalmen en zweeg Maar Gustav Zuckwaller was nog lang niet klaar. „Jy dacht met die Japanner Kawayoto, die zo verzot is op een subtiel spel, deze zaak eens gemakkelijk te versieren. Jy kende Kawayoto uit de oorlog, toen hij als een aeld- NZaadóeló in zame Japanner iets in Oostenrijk moest doen. Dat was in de oorlog en er heerste hier in die dagen een ander regiem, We zullen dat verleden maar niet al te veel oprakelen, want je was toen nog veel jonger dan nu en je dacht profijt te trekken van de Nazi's, die toen overheersten en Kawayoto bekleedde bij de bevriende Japanners een goede positie. Je sloot vriendschap met hem. Hij was één van de vele vrienden, die je onder de hogere middenmoot van die partij had. Je bent er toen wel bij gevaren. En toen kwam die Kawayoto enkele maanden geleden terug. Het zou eenvoudiger geweest zijn voor hem om naar Duitsland te gaan en daar in de omgeving van Keulen te proberen zijn buit te bemachtigen. Daar immers was die fabriek bezig in het geheim een camera te bouwen, die de sensatie van het volgend voorjaar zou moeten worden. Kawayoto en zijn opdrachtgevers in Ja pan waren achter dat geheim gekomen en hij wist, dat hij in Duitsland niet zulke goede rela ties had, als hier in Oostenrijk. Hij herinnerde zich Emmy, die nu Rutz heet, maar die vroeger, voordat ze trouwde Allbau heette. Hij had je gauw gevonden en de nu zo eerzame vrouw, die na het overlijden van haar man, zo flink als we duwe het Gasthof „Die Kapelle" leidde, was ter stond bereid de oude vriendschapsbanden weer aan te knopen, want Kawayoto had geld en met geld kon die dure villa, even buiten Innsbruck worden gehuurd en daar had Kawayoto zijn hoofdkwartier. Je leefde er goed van en je beraamde samen met die Aziaat het plannetje. Je had twee vriend jes in Keulen: Fritz Miiller en Harry Egenbach, ook twee kameraden uit de oorlog. Wel niet zo aanzienlijk als Kawayoto, die officier in het Kei zerlijke Japanse leger was geweest, maar toch wel twee jongens, die al eerder een karwei tot een goed einde voor je gebracht hadden. Nooit eerder zo grootscheeps, maar voldoende om je zelf, daar halverwege die berghelling niet al te druk te moeten maken, of het Gasthof volge- geboekt was of niet. Dat edele tweetal zorgde er voor, dat de microfoto's van de nieuwe ca mera uit de fabriek in Keulen verdwenen en zij hadden opdracht ze hier bij jou af te leveren. Voor een groot bedrag. Voor honderdvijftigdui- zend Mark. Eerst haalde Fritz Müller zijn stomme streek uit en je nam terstond wraak. Tegenover de sub- tilitiet van de Japanner met wie je samenwerk te stond jouw grenzenloos wrede impulsiviteit. Je dreigde Harry Egenbach, dat schuwe manne tje met het litteken, dat hij dezelfde weg zou gaan als zijn kameraad, wanneer die microfoto's niet terstond tevoorschijn zouden komen uit.de bagage van de Nederlandse vakantieganger An- dré Rost. Egenbach begon doorzichtige dingen te doen met dreigbriefjes en pogingen tot in braak, maar er was nog iemand, waarmee je helemaal geen rekening had gehouden. Harry Egenbach zat namelijk tussen twee vu ren. Hij wist zich in jouw macht, maar hij was ook overgeleverd aan de oplichter Harold von Emsighofer, die uit de lucht was komen vallen en die aanvankelijk nog slimmer leek dan jij." (Wordt vervolgd). gezegd. De wet die betrekking heeft op de verkoop van varkensvlees z discriminatie betekenen christelijke gemeenschap in Israël. Het hoofd van de rooms-katholieke ge meenschap te Tel Aviv, die ais getuige werd gehoord, verklaarde evei gemeentewet op te vatten als criminatie van de Christenen. De verdediger Van de stad Tel Aviv voerde aan. dat de christelijke slager, aangezien hij bij geen kerkgenootschap is aangesloten, nimmer als woordvoer der kan optreden van de christelijke Indien de Hoge Raad van Israël de ge meentewet inderdaad in strijd acht met de grondwet, zou dat in het Israëlische parlement ernstige gevolgen kunnen hebben. Reeds eerder hebben de rechtse partijen verklaard hun ministers terug te zullen trekken, indien geen paal perk wordt gesteld aan het fokken i varkens en de verkoop van hun vlees in Israël. SPORTCOLBERTS PANTALONS a rniN i ALv a gentleman's perfection} consumentenorganisatie-zoi r, maar in het feit, dat Orgaan hebben wij een vorige maa) consumentenorganisatie zou willj aangemerkt rijn bemoeiing met het zijn bedrijfsleven. Aan dit bezwaar is thans van onder nemerszijde nog toegevoegd het de ondernemerspolitiek. Zou het C.C.O. met de daarin it en e gument, dat de vakcentralen, die tende vakcentralen zich echter riet i alle drie zitting hebben in het C.C.O., ten naar de opvattingen omtrent «a !rl? geen consumentenorganisatie, zoals d! werkgeverskringen bestan w waarschijnlijk ook het be ngri producentenorganisaties zijn consumentenorganisaties. In ieder ook geval zullen de vakcentralen hier tussen moeten kiezen, want zij kun- zwaar tegen het optreden van e«t-bei nen niet beide zijn, aldus de mening vakcentrale als consumentenorgui in ondernemerskringen. satie lang niet zo sterk meer zijn. Van de zijde van de vakcentralen Wij vragen ons af: is dïze voor d v' ondernemers aanvaardbare opvattüi van een consumentenorganisatie ot (l. een vakbond. Een vakbond komt Qlet aanvaardbaar voor de vakcec o.m. op voor de nominale hoogte van tralen? Wij menen van wel. het loon van de aangesloten werkne- Wat acht men in ondernemerskrii mers. Zij is zuiver een producenten- Sen essentieel de taak van een con B organisatie. sumentenorganisatie? Het geven vj «-kr Een vakcentrale daarentegen zou voorlichting aan de consument om m een andersoortige taak hebben. Zij trent de kwaliteit van artikelen «Mi voert een loonpolitiek, die het alge- omtrent de verschillen in kwaliteit Men erkent, dat reclame-acties veel al meer suggestief dan informatid |jnj vakbonden aangeslotenen houdt zij zÜn* Men begrijpt, dat de consumem angt rekening. Bovendien beziet zij niet de veelheid van technische, ingewik srtz; alleen de nominale hoogte van het kelde producten niet kan overzit: inde loon, maar ook de reële waarde van en dat hij de deskundigheid mist oa «lijt het loon. een verantwoord oordeel te vormea!IK6 Die reële waarde hangt af van wat Voor het kiezen van het juiste goel j er voor het loon gekocht kan wor- voor het bevredigen van een bepaal-10( den. Bij lage prijzen zal dit meer de behoefte heeft hij voorlichtiii| j zijn dan bij hoge prijzen. En van nodig. Ook moet hij afgebracht wo:- di zeer groot belang zal hierbij boven- den van verkeerde koopgewoonte» rer; al zijn een juiste inkomensbeste- Juist wordt geacht het instellen va lei ding. Van ondernemerszijde wordt studies omtrent een doelmatige ia deze taak van de vakcentralen ten komensbesteding. Om dan nog maai opzichte van het reële loon erkend, niet te spreken over zaken als etiket m, De conclusie, die de vakcentralen tering, normalisatie, melksanerini hieruit trekken, namelijk dat zij dus etc- Men is van ondernemerszijde be^a naast producentenorganisatie ook reid mee te werken aan een doorziet consumentenorganisatie zijn, achten tiger maken van de markt en aai de ondernemers echter onjuist. Dit het daardoor bevorderen van de ge- gaat een stap te vfer. Zoals ree da ge- zoude concurrentie, zegd: in ondernemerskringen is men °Ver het algemeen stemt de onder van mening, dat de vakcentralen nemer in met een dergelijke conjni niet beide kunnen zijn. Nu vragen wij ons hierbij twee din gen af. In de eerste plaats: waar ligt en verantwoordelijkheid van de on voor de ondernemer het voornaam- dernemer intakt laat. ste bezwaar tegen het C.C.O.7 Is Wij geloven, dat wanneer het C.C.O, het dit, dat het C.C.O. zich bemoeit zich tot een dergelijk orgaan zot met de ondernemerspolitiek, of, dat ontwikkelen, de ondernemers bereid deze bemoeienis geschiedt door een zullen blijken de vakcentralen tol C.C.O., waarin de vakcentralen zit- deze hoogte als cons1 ting hebben, die zich behalve als saties te accepteren, producent ook als consument opwer- vakcentralen in het C.C.O. be- pen? hoeven van haar kant geen behoeft» Wij hebben de indruk, dat het eerste te hebben aan een bemoeiing mei bezwaar bij de ondernemers het be langrijkst geacht wordt. En wel om de volgende reden. De ondernemer erkent, dat de vak centralen een taak hebben ten op de ondernemerspolitiek. Door goede voorlichting aan de consument, die daarnaar dan ook zal moeten luis teren, beïnvloedt een consumenten organisatie toch de ondernemerspoll- zichte van het reële loon, een taak tiek wel, want er is geen onderne- dus die grenst aan de behartiging mer, die geen rekening houdt nul van de consumentenbelangen. Van de wens van de afnemers. Het gaal ondernemerszijde wil men hier dus ^an alleen op een heel wat sympa- erkennen, dat de vakcentralen min thieker manier, of meer een consumentenfunctie Een consumentenorganisatie in dt hebben; in welke mate laten wij hier bovengeschetste zin zal dan, ook al buiten beschouwing. Toch keert men zich in onderne- ting, geen moeilijkheden veroorzaken merskringen sterk tégen het stand- tussen bedrijfsgenoten onderlins punt van de vakcentralen, dat consumentenorganisatie is. Naar gevoelen zit hier de pijn niet in het organen. DUITSE STUDIE OVER AMBON ■yAN het vrijheidsstrevep, met zo grote dapperheid voorgestaan door het volk van Ambon, geldt Daarom kan hij in de Inleiding beto- naar onze mening, dat het steun gen, dat het hier maar niet een pro- behoort te vinden in de publieke bleem is dat Indonesië geldt. Ook opinie van heel de wereld. De publie- andere staten die hun zelfstandig- ke opinie van de wereld behoort zich heid hebben, tonen in de moedige strijd van dit getal kleine doch naar de geest binnen hun grote volk te laten gelden. Vandaar dat wij met instemming ging, het met de rechten a volken iachtsgebied minder i. Zulke staten dienen te bedenken, dat zij zich daarmee het morele recht ontzeggen, op te 1'.„?".bli±e trede, als voorvechters va. opinie ook buiten onze grenzen van het recht va. dit volk op vrijheid e. ternat.onale op vrede gebaseerd zelfstandigheid cp de hoogte te '«"Mld«. Het recht is nu eenmaal brengen. Vandaar ook dat wij van daag met bijzondere voldoening melding maken van een gedegen studie, thans in Duitsland over de republiek der Zuid-Molukken ver schenen. Het is een studie van dr. Günter Decker.: De studie van dr. Decker zal het Nederlandse volk, dat steeds met warmte en aandacht de strijd het kleine broedervolk gevolgd heeft niet veel nieuws kunnen bieden. Toch .24 plant, 26 biljartstok, 27 kuis heid, 288 knoeiwerk. Verticaal: 1 raamscherm, 3 groente, slede, 5 keurig, 6 duister, 7 kweek bed, 9 metaal, 11 Fr. vriend, 13 af stammeling, 17 aanraking met de tong, 18 vogel, 19 beneden. 22 maat, 24 klap, 25 boomschors, 26 vogel. OPLOSSING PUZZEL No. 42 Horizontaal: 1 step, 5 vreselijk, 8 R.K., 9 L-S., II salep, 14 pit, 15 kade. 16 cape. 17 ore, 18 re. 19 Gl., 20 R.D.. 21 kudde, 22 pose, 23 portret. Verticaal: 1 S.S., 2 terp, 3 elk. 4 pij, 5 viskorf, 6 Eelde. 7 klipgeit, 10 stel. 12 aard, 13 Ee, 14 pa, 16 ceder, 18 rust, 21 kor, 22 Po. rvi "Rtp"!,,lll<, voor vc,en onder ons ook tan D,e Republik der Snd-Moluk- deze stadie niet zonder bijzondere vei1 .U 7- ondertitel „Der waarde zijn. Daarvoor zijn er de ge- Selbstbestiminungskampf der Am- evens, ook in de vorm van talrijke bonesen <>"tsave Verlag Ottn documenten, te knap in verwerkt, Schwartz Co., Gottingenl. Het is een studie eeworde„ Ioals „U De schrijver, dr. Decker, is op het die van Duitsers graag zien: bondig terrein van het zelfbestemmings- en grondig. Dat de sympathie van recht der volken een erkend deskun- de schrijver duidelijk naar het volk dige. Hij is de leider van het inter- van Ambon uitgaat, verwondert ons nationale instituut, dat zich op de niet, maar v ;rheugt ons wel. De schepping van Europa, door Christopher Dawson. Vert, dr. Aug. Cuypers. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. De geleerde Dawson laat in dit werk zien, dat Europa geen ge forceerde schepping is van het moderne denken, maar wortelt in de vroege middeleeuwen en zich daaruit ontwikkeld heeft. Hij toont tevens aan, dat het het christen dom is geweest, dat in staat was uit de chaos na de val van het Romeinse rijk een nieuwe eenheid op te bouwen. Geen boek voor een oppervlakkige lezer, maar een waardevol bezit voor wie in het historisch verleden de groei naar de toekomst ziet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2