Jlicutuc £riJt$rfje Gfoitrant Geen ernstige kritiek het regeringsbeleid op Viets herinnerde aan vroegere heftige Kamerdebatten kunstmaan kan vrede dienen PINAY LAAT ASSEMBLEE KIEZEN OF DELEN Syrië waarschuwt voor Turkse aanval Afvalrace voor grossiers in kruidenierswaren Bonn beraadt zich over Tito's erkenning Flesseiinielk in Amsterdam cent duurder Kroesjtsjefs brief aan de soeialisten geen sueces fOENSDAG 16 OKTOBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen, e Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten ƒ0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11085 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken SbeHmiï enspoet" MAROKKO brug tussen twee werelden Zie pag. 5 Dr. Drees had geen moeite met antwoord (Van onze parlementaire redacteur.) "iE MINISTER-PRESIDENT, dr. W. Drees, zou het vanmiddag in de Tweede Kamer niet moeilijk hebben met de beantwoording van de tdevoeringen der fractievoorzitters. Het jaarlijkse politieke steekspel: de algemene politieke beschouwingen, droeg deze keer een uitermate am karakter. Het leek erop of het publiek dit tevoren had aangevoeld, rant de tribunes waren maar matig bezet. Het feit dat dit Kamerdebat zo ustig verliep, was voor het kabinet- Irees pure winst. Niets herinnerde lan de vaak heftige debatten, die we het afgelopen jaar in 's lands ver gaderzaal hebben beleefd, r Prof. Romme de fractievoorzitter van de KVP was van mening dat dit Kabi- Mr. Schürmann De Nederlandse vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties, mr. C. A. Schürmann, heeft gisteren voor de Amerikaanse televisie ver klaard, dat het lanceren van de Spoetnik de militaire machtsverhou dingen tussen Rusland en de V.S. meer in evenwicht heeft gebracht en daardoor de ontwapening zou kun- i vergemakkelijken. Wanneer de kunstmaan een oorlogs dreiging zou inhouden, dan is dat vol gens de Nederlandse afgevaardigde des te meer reden voor het bestaan vai NAVO. De Amerkaanse vice-president Nixon t' in de Spoetnik echter geen enkele oorlogsdreiging. „In militair opzicht is de Sowjetunie op het ogenblik geen sterker dan voor het lanceren de kunstmaan", zo verklaarde hij op i conferentie in San Francisco, i we echter voor eens en voor altijd besluiten, dat de noodzaak om onze perioriteit in militaire macht te hand- voorrang heeft boven het begrij pelijk verlangen onze belastingen te verlagen". Radio-Moskou heeft gisteren bekend- lemaakt, dat een documentaire film zal worden gemaakt van het lanceren van e aardsatelliet en zijn tochten rond de •arde. De film zal voornamelijk geba kerd zijn op het leven en het werk van de Russische geleerde Tisiolkovsky. net niet te lang moet wachten met maat regelen ter bevordering van de bezitsvor ming. Van deze dreiging zal het kabinet- Drees voorlopig nog geen last hebben. ir De prot. christelijke fracties waren eveneens zeer gematigd. De heer Tdlanus (c.h.) heeft zich positief over de brede samenwerking uitgelaten. In deze tijd vond hij dat noodzakelijk. De heer Bruins Slot (a.r.) zeide genoegen te nemen met dit bewind ad hoe. al bleef hij een principieel homogeen kabinet begeren. ~tr De socialisten vonden dit kabinet het meest progressieve, dat er te, vormen ls en daarom steunen zij het. De liberale frac tievoorzitter prof. Oud kwam weer met da idee van het rechtse minderheidskabinet op de proppen, maar zijn redevoering was voornamelijk gewijd aan de begrenzing van de staatstaak. Een thema dat ook door de heer Bruins Slot-is besproken. De bejaarde fractieleider van de SGP, ds. Zandt, sprak harde en afkeurende woorden over de regeringspolitiek, die zi. bepaald wordt door revolutionair senti ment. Evenals voorgaande verweet ds. Zandt AR en CH hun samengaan met de socialisten- Het Kamerverslag vjndt men op pagina 4. Nieuwe raket faalde bij demonstratie De nieuwe aanwinst van het Ameri kaanse leger, het geleide projectiel Ta los, is gisteren op het Mexicaanse proef- terrein White Sands voor het eerst gede monstreerd. De Talos haalde een hoogte van 1200 meter, doch stortte toen r zonder zijn doel, een vliegtuig op kilometer hoogte en op een horizontale afstand van veertig kilometer, te hebben Tweehonderd officiële genodigden maakten de demonstratie mee. De Turia zakt in Valencia Terwijl matrozen en specialisten met roeiboten en helikopters de in de boom toppen gevluchte inwoners van de Spaan se stad Valencia redden, stroomde de regen gisteren onafgebroken. Toch is het peil van de gezwollen rivier de Turia enigszins gedaald. In sommige ötraten bleef echter een modderlaag van wel een meter dikte achter. De wijk Nazaret en het havengedeelte zijn het zwaaret ge troffen, vele huizen liggen in puin en men vreest bij het ruimen nog vele slachtoffers te vinden. De landibouwstreek rond Valencia is eveneens zwaar getroffen. Het aantal ver misten bedraagt thans 69 personen. De rijst- en groentenvelden zijn volkomen leeg gespoeld. Het laat zioh echter aan zien, dat de sinaasappelboomgaarder» niet zwaar geleden heibben. Robert Scliuman weer terug? ANTOINE PINAY, de Franse for mateur, wil vrijdag of uiterlijk dinsdag in de Nationale Vergadering versdhijnen, met een kabinet.. Hij heeft gisteren aan alle fracties behalve de communisten zijn pro gram voorgelegd en is nu op zoek naar ministers, zonder te wachten op het antwoord van de fractielei ders. Door dit voortvarende optreden stelt Pinay de leden van de Nationale Vergade ring voor de keus hem als premier te Ambassadeurs en gezanten van tien landen zijn gisteravond in Damascus kort na elkaar ontbo den bij de waarnemende Syrische minister van buitenlandse zaken, Khalil Kallas. Deze vertelde de di plomaten waaronder die van de Ver. Staten en de Sowjetunie dat Turkije zich klaar maakt voor een militaire aanval op Syrië. Steeds meer Turkse troepen zouden langs de Syrische grens geconcentreerd worden. Dat is volgens de Syrische ml- Meisje doet DDT in de thee van baar pleegvader Een standje over het te Laat thuiskomen toeft het zestienjarige meisje Hennie V. it haar evenwicht gebracht, dat zij en een verfafbijtmiddel in de bhet haar pleegvader, de Kamper vee toer G. IJzerman, deed. Al tien jaar lang woonde het medsje, dat onder voogdij was fosteld, bij haar pleegouders aan de Kam per St. Nicolaasdiijk en er schijnen zich "ooit moeilijkheden te hebben voorge daan. Het meisje was gehee' in het kin derloze gezin opgenomen. Zondagavond kreeg zij een berisping van haar pleegvader over haar late thuis komen. Maandagmorgen dronk de vee- toer thee en ging melken. Teruggekomen "am hij een tweede kopje en proefde nu «en wrange smaak. Zijn mond trok sa men en er kwamen blaren op zijn tong. De boer deed de thee in een thermosfles «n op het politiebureau constateerde *r vergiftige stoffen in. Het medsje werd aan de tand gevoeld en al gauw bekende zij wraak te hebben willen nemen, maar haar pleegvader nlei te hebben willen doden. Het meisje is In arrest genomen en zal worden voorgeleid. Het kopje thee heeft verder geen nadelige gevolgen gehad voor de boer. Terwijl men op het politiebureau de ■ïee onderzocht, meldde de boer dat zijn hooiberg in brand stond. Het vuur werd «nel geblust en ook deze brandstichting bafcende het meisje. nister in tegenspraak met i klaring, dat dit land geen doeldngen heeft Minister Kallas beweerde, dat de Turk- reeds overeengekomen, Robert Schuman e troepenconcentraties veel verder gaan, - an voor gewone manoeuvres noodzake lijk ls. Syrië beschouwt het als een in menging in de binnenlandse aangelegen heden wanneer de Turkse regering vol houdt, dat Syrië een gevaar betekent voor Turkije. Volkomen vals een brief aan de secretaris-generaal de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjöld, zegt de Turkse ambassadeur in Amerika, Seyfullar Esin, dat Turkije ge gronde redenen heeft om bezorgd te zijn de jongste ontwikkelingen in Syrië Hij noemde de Syrische klachten over Turkse troepenverplaatsingen „volkomen rals". aanvaarden of de vérantwoordelijkhèid voor de kabinetscrisis op zich te nemen. Pinay schijnt zijn land hiermee te wil len waarschuwen, dat de crisis van het ogenblik niet meer een gewone impasse is, maar dat het parlementaire stelsel van de Vierde Republiek op instorten staat. Hij heeft bij zijn besprekingen met des kundigen de overtuiging gekregen, dat het er met Frankrijk financieel en economisch nog slechter voorstaat dan men tot dus verre aannam. Daarom wil hij alarm program Dodenherdenking dit jaar op 3 mei De commissie nationale herdenking heeft in overleg met de regering besloten de nationale dodenherdenking in 1958 niet zoals gebruikelijk op 4 mei te doen plaatsvinden, maar dit keer op de derde mei. Dit besluit is genomen, omdat 4 meJ en zondag valt. Naar verluidt, bevat Pil de volgende punten: 7 Algemene verkiezingen als het nieuwe kabinet binnen 18 maanden na de vorige verkiezingen ten val komt. 9 Binnenlands zelfbestuur voor Alge rije volgens een enigszins gewijzigde versie van de op 30 september door de Assemblee verworpen kaderwet. O Geen wijziging in d# buitenlandse politiek. A Speciale bevoegdheden voor een heel jaar met het oog op de financiële toestand. Dé socialisten hebben al aangekondigd, niet aan een regering onder Pinay te zul len deelnemen. Hij moet dus een ander zoeken voor de socialist Robert Lacoste, die sinds vorig jaar Algerije bestuurt. Wel licht kiest Pinay hiervoor André Moricè, de demissionaire minister van defensie. Volgens niet bevestigde berichten of George Bidault van de katholieke volksrepublikeinen te lenen voor de func tie van minister van buitenlandse zaken. is een Oudhollands schilderij i lijst is deze foto van de paar denmarkt in Zuidlareneen der grootste en een der meest tra ditionele jaarmarkten van ons land. Er werden gisteren 1923 paarden aangevoerd en 152&- koeien Deen overvallen op rijksweg (Van onze correspondent) DELFT, 16 oktober Een bepaald onplezierig taxi ritje heeft de 55-jarige kapitein van de Deense ma rine H. gisternacht gemaakt. Hij nam in Rotterdam een taxi en vroeg de chauf feur hem naar zijn hotel in de Maasstad te rijden. Al gauw merkte de kapitein, dat de chauffeur herhaalde malen om reed en toen de Deen hem vroeg te stop pen, weigerde de chauffeur. Dat deed hij pas op de rijksweg J*en HaagRotter dam naiblj Delft waar de kapitein op een parkeer-strook uitstapte. Nog maar nau welijks uit de auto werd de Deen van achteren aangevallen, geslagen en ge trapt, waarbij hij bloedend aan het ge zicht werd gewond. De overvallers ver dwenen met zijn portefeuille, waarin zich een bedrag van ongeveer 425 bevond, alsmede een aantal Deense papderen. Gir half vleT trof een automobilist de gewon de man aan. Hij bracht de Détfste politie op de hoogte, die de zaak in onderzoek heeft genomen. Startschot bij gouden jubileum Tweehonderd zaken zullen verdwijnen (Vai r verslaggevers) honderd groothandelsbedrijven in kruidenierswaren in een soort af valrace worden gewikkeld, waarbij dan op ongeveer tweehonderd afval lers gerekend moet worden. Deze verwachting, gistermiddag in het Soheveningse Kurhaus uitgespro ken door de heer H. Leemhuis, oud secretaris van de federatie van orga nisaties van deze groothandelsbedrij ven, heeft echter geen pessimistische achtergrond. Hetgeen bij de viering van het gouden jubileum van de ge organiseerde kruideniersgrossiers ook niet te verwachten was. In zijn prognose over deze bedrijfstak gewaagde de spreker van een opwaartse Hjn, die vastgehouden kan worden. Toch, Adenauer niet met vakantie (Van onze correspondent te Bonn) TAE EERSTE REACTIE van de politiek- bewuste Duitsers in Bonn is: de di plomatieke betrekkingen met Zuid-Sl a- vië afbreken, nu Tito Oost-Duitsland rechtens erkend heeft. Echter is het met waarschijnlijk, dat de Bondsregering zich tot overhaaste stappen zal laten verlet- STAKING IN FRANKRIJK, GEEN METRO EN STOPLICHTEN werkt meer door een 24-uurs staking van de arbeiders in de elektriciteits bedrijven. Telefoon- en telexverbin dingen zijn uiterst gebrekkig, waar door men niet weet hoe de toestand verder in Frankrijk is, maar in ieder geval zijn ook in kleinere steden de elektrische voorzieningen zeer gering. Voor het daglicht gloorde, kon bijna niemand iets uitrichten, want de wo ningen konden slechts verlicht worden door een enkele kaars. Ook de gasdruk was zo verminderd, dat verwarmingen niet aangestoken toonden worden. Daar de verbindingen tussen de fabriekswij- ken en kantoorcentra met de voor steden praktisch verbroken waren konden duizenden niet naar hun werk. Wie een scooter of fiets had. kwam terecht in een enorme verkeerschaos, daar de stoplichten niet meer werkten. De ziekenhuizen hebben een zwak ke elektrische voorziening door mid del van noodnetten op eigen genera- De staking is bedoeld als waarschu wing van de vakbonden, dat loonsver hogingen noodzakelijk zijn van dertig procent inplaats vam de door de re gering aangeboden twintig procent. Maarschalk Tito van Zuid-Slavië heeft gisteren de Russische mi- niscter van defensie Zjoekof ont vangen. Op de foto ziet men Tito's echtgenote in gesprek met de Russische gast (rechts), die enkele van zijn vele onder scheidingen draagt. Vier en een half jaar voor Schörner De vroegere Naziveldmaarschalk Schör ner, eens Hitiers jongste generaal, is gis teren te München tot viereneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord en poging tot moord op Duitse mi litairen in de Tweede wereldoorlog. De openbare aanklager had tegen Schörner een gevangenisstraf van acht jaaF geëist. Zeker ls, dat de houding van Zudd'-Sla- vië de ontspanning op het wereldtoneel zeker niet bevordert. In politieke kringen is men van mening, dat Zuid-Slavië zijn zelfstandigheid tegenover de Sowjetunie ten opzichte van het communistische blok hiermede heeft prijsgegeven en zich op de Kremlin! ijn heeft gerangeerd. De Bondsregering zai zich intens de zaak bezighouden. Dr. Adenauer is voor de Bondsdagvergadering te Berlijn was afgelopen naar Bonn teruggevlogen en heeft zijn vakantie voorlopig afgelast. Het is nu de vraag of meer landen het voorbeeld van Zuid-Slarvië zullen volgen. In dit verband zijn de Duitse plannen tot uitwisseling van diplomaten met Israël belangrijk. De Arabische staten, met Syrië, hebben reeds te kennen gegeven dit te zullen beantwoorden met erken ning van Oost-Duitsland. Het Amerikaanse ministerie van tenJandse zaken heeft Tito's besluit „niet erg gelukkig" genoemd. Gerstenmaier weer voorzitter Bondsdag (Van onze correspondent te Bonn) Getooid met het haar door bondspre sident prof. Theodor Heuss verleende kruis van verdienste presideerde gister middag in de congrcshal te Berlijn het oudste lid van de Bondsdag mevrouw dr. Lüders (79 jaar cn in leeftijd alleen over troffen door de bijna 82-jarige bonds kanselier) de constituerende zitting van de derde Westduitsc bondsdag, die dr. Eugen Gerstenmaler tot voorzitter her- Na een rede van dr. Gerstenmaier wer den drie vicevoorzitrters gekozen, dr. Preuskeir van de Deusche Partei werd geen vierde vicevoorzitter en aangezien hij ook geen minister van woningbouw aad worden is zijn politieke rol niet meer belangrijk. De vergadering werd tort 22 ok tober in Bonn verdaagd. Afscheid Hagenaar te Djakarta De Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger te Djakarta, de heer H. Hage- heeft vandaag afscheidsbezoeken gebracht aan de premier en de waarne mend voorzitter van de nationale raad. Ruslan Abdulganl. Hij zal deze maand naar Nederland terugkeren. zo meende de heer Leemhuis, zullen de komende jaren moeilijker zijn dan de achterliggendeEen verdere concentratie van de groothandel is op goede gronden te verwachten Bij een door hem persoonlijk verwachte concentratie van 300 bedrijven zai echter de totale omzet nog stijgen en wel tot 1200 miljoen gulden of rond 4 miljoen per bedrijf. Op het ogenblik maken de 500 bedrijven een gezamenlijke omzet van rond 1100 miljoen of 2.25 miljoen per be drijf. De 500 grossierde riien bedienen nu 2100 detaillisten: een grossier neemt dus gemiddeld 40 winkeliers voor zijn reke ning. De sanering die zich uitgaande van de groothandel in deze bedrijfstak dc laatste 25 jaren heeft voltrokken, leidde tot een sterk ingekrompen bezetting in groot- en detailhandel en een veel om vangrijker goederenstroom naar de con sument. Hierdoor zijn zowel de distri- butiekosten voor de verbruiker verlaagd als de eertijds negatieve bedrijfsresultaten verbeterd. De fabrikant Lang niet zeker is het of nu juist de grootste bedrijven er heelhuids af zullen' komen, gelet op de vele factoren die bij de sanering meespelen. De gemiddelde galdomzet per grossier- derij werd in vijfentwintig jaar ongeveer vertienvoudigd. Ook bij het doorwerken van de zelfbedieningsgedachtc zal de groothandel In de toekomst niet gemist kunnen worden. De heer Leemhuis ging uitvoerig in op de zwakste schakel in de drieledige keten van fabrikant-grossier-winkelier. De fabrikant is hier de kwade pier. De hier en daar toenemende gewoonte van de fabrikant zijn produkent met terzijde stelling van de-grossier regelrecht aan de winkelier te leveren werd scherp ge laakt als te onvoorzichtig en kortzichtig. Het afzetprobleem speelt -hierbij echter 1 rol. De heer Leemhuis kwam tot de con clusie. dat de perspectieven voor deze groothandel toch allerminst somber zijn te noemen. Een opgemaakt bed schiet er evenwel niet voor hem over De Opperste' Sowjet, het parlement van de Sowjetunie, komt op 6 november in een zeer bijzondere vergadering bijeen ter herdenking van de „grote socialis tische revolutie", die veertig jaar geleden uitbrak. De leider van de Poolse commu nistische partij, Gomulka. zal deze ver gadering bijwonen, terwijl er geruchten gaan dat ook Mao tse Toeng vai nistiedh Ohina aanwezig zou z (Vai sociale redacteur) Minister Zijlstra heeft afwijzend be schikt op het verzoek van de algemene vereniging van melkvoorziening tot ver hoging van de detailhandelsmarge voor de melkhandel. Alleen voor Amsterdam ls op een onderdeel van het verzoek een concessie gedaan. De prijs voor de flessenmelk zal hier met een cent per liter omhoog gebracht mogen worden, Dit geldt echter niet voor losse melk. De A.V.M. vertegenwoordigt voor het westen van het land vrijwel allo melkbedrijven en organisaties van melk- detailllsten. Wanneer voor anderen ge meenten op grond van in te dienen cij fermateriaal ook een te geringe marge mocht blijken, zal de minister ook elders een geringe verbetering in overweging Het A.V.M.-verzoek steunde voorna melijk op gegevens over de situatie in Amsterdam. De beslissing van de minister heeft ln de kringen van melkdetaillisten nogal wat ontstemming verwekt. Waarschijnlijk zal men zich de eerste weken nog van acties onthouden. Het ligt Immers voor de hand dat men zioh eerst nogmaals tot de prijzencommissie voor het produktschap voor zuivel zal wenden. Deze commissie keurde enige tijd geleden het verzoek van de A.V.M. goed en legde het voor aan de minister van economische zaken. De geldmarge van de melkhandel is sinds 1955 gelijk gebleven, terwijl er aan zienlijke kostenstijgingen zijn geweest, zo als een loonronde, stijging van de sociale lasten met meer dan drie procent, pon looncompensatie voor de huurverhoging, verhoging van de huren van eigen be drijfspanden en de A.O.W. Bom (die er niet was) verjaagde de Koning TerwUl koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken in Kopenhagen in het nieuwe Bevrijdingsmuseum de ope ningsplechtigheid bijwoonden, kwam er bU een krant een telefoontje, dat het ge bouw binnen een kwartier zou worden opgeblazen. Onmiddellijk werd de premier op de hoogte gesteld, die de Koning 't vreemde nieuws influisterde. Koning Frederick be hield de glimlach op het gelaat, doch onmiddellijk na het uitspreken van zijn rede namen hij en zijn gemalin afscheid en vertrokken, hoewel zij volgens het programma nog door het museum zouden worden geleid. Er gebeurde verder niet». De politie onderzocht het gebouw nauw keurig doch kon geen bom vinden. De heer Leiand Bryan, een zakenman uit Highland (Ver. Staten), heeft voor zichzelf een „vliegende auto" geconstru- eerd, waarmee hi) op de weg een snel heid van 100 km kan halen en in de lucht 150 km Hij heeft uan de autori teiten vergunning gekregen om gebruik te maken van de vliegvelden. Daar bouwt hij dan in 10 minuten zijn auto tot vlieg tuig om en dan mag hij ten hoogste 40 km ver vliegen. Voor elk reisdoel heeft hij een speciale vergunning nodig. Bryan schat de kosten van ztin machine op 4000 verscheidene Europese landen zijn tot dusver geen succes voor de afzender ge worden. De Noorse socialistische par tij achtte de brief verkeerd bezorgd en zond hem aan de regering. De motivering dat de democratische partijen in het parlement zich gedurende vele jaren ach- de buitenlandse politiek van de re gering hebben geschaard en dat de so cialistische partij geen eigen buitenlandse politiek daarnaast wenst te voeren. De Britse labourpartij heeft Kroesjt- sjef geantwoord dat de Russische aan klacht, dat het Westen Turkije opzet tegen Syrië, volledig wordt afgewezen. Het ant woord werd opgesteld, nadat de la'bour- 1 elders Gaitskell en Bevan een onderhoud hadden gehad met premier Macmillan. Ook de Deense socialistische partij heeft reeds haar standpunt bekendge maakt, nl. dat het de taak van de Ver enigde Naties is toezicht te houden op de toestand in het Midden-Oosten. Intussen is de brief ven Kroesjtsjef, die aanvankelijk geheim was, in extenso ge publiceerd. De inhoud komt erop neer, dat de Westeurope»# socialistische par tijen tezamen met de communisten een „volksfront" moeten vormen, nu Turkije met behulp van het Westen en Syrische Immigranten te Istanboel een agressieve interventie in Syrië zou beramen. WEERBERICHT Morgen opklaringen De Bilt verwacht tot mor genavond: Vanavond en vannacht i frontpassage met regen. uj-ja-frf- Morgen overdag opklarin- gen en overwegend droog weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en west. Temperaturen vannacht om streeks 8 graden, morgenmiddag om streeks 13 graden. (Opgemaakt om 11.19 uur). Donderdag 17 oktober: i 18.44 uur. Maan op Op 23 oktober nieuw# maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1