CHRISTELIJK Ook onrust in de wol- en de metaalindustrie Simcha Thora: feest om het bezit van het Boek der boeken Engelse aartsbisschop: zondagswet moet gemoderniseerd worden Aparte goedkeuring van ministers nodig Eert woord voor vandat INNSBRUCK Puzzel mee 2 LENIGE tijd geleden schreven wij reeds uitvoerig over de thans duidelijk merkbaar wor dende Invloed van de beste dingsbeperking in de bouwvak ken en de wegenbouw. Dat de- xe tak van nijverheid het eerst de gevolgen ondervond is niet zo vreemd, maar tevens was het voor de hand liggend, dat uit andere bedrijfstakken nog wel dergelijke geluiden zouden komen. En deze komen thans ook inderdaad, met name uit de wol- en de metaalindustrie. Tengevolge van de bestedingsbe perking doen zich de laatste tijd in de metaalindustrie vrij veel ont- slaggevallen voor. Over het alge meen. zo schrijft Het Metaalbe drijf. orgaan van de Chr. Metaal- bedrijfsbond. is er nog geen spra ke van langdurige werkloosheid voor de betrokkenen. Vooral in het westen van het land vinden de ontslagenen weer vrij spoedig werk In andere ondernemingen. Maar reeds bij deze beginnende voelbaarheid van de gevolgen der bestedingsbeperking, hebben zich dingen voorgedaan, die de er gernis hebben gewekt van Het Me taalbedrijf. Bij de wijze waarop het ontslag plaatsvindt is soms geen sprake van enig overleg met de betrokkenen of met him organi saties. Er wordt slechts voldaan aan de formaliteiten en een ont- slagvergunning aangevraagd en verkregen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau. Sommige werkgevers staan maar al te gauw klaar met de simpele conclusie: moeilijkheden met de afzet of gebrek aan or ders. dan maar een aantal werk nemers de straat opl Nieuw wantrouwen Nu zich nog maar een klein wolkje aan de economische hemel voordoet, lijkt het wel of de werk nemer opeens niet xo belangrijk meer la. Zonder sich te realiseren wat werkloosheid voor een mens betekent, tracht men zich nen echter, dat dit niet teveel ge vraagd is. De werknemers hebben daar recht op! De wolindustrie OVER de gevolgen van de beste dingsbeperking voor de wol- Industrie schrijft deze week Tex tilia., orgaan van de Nederlandse Bond van Christelijke Detailhande laren In Textiel en Mode-artikelen. Ondernemingen, welke een jaar geleden In ploegen moesten draal en om aan de gestadige stroom van orders op tijd te kunnen vol doen, werken momenteel de nor male 48-uren of zelfs in meerdere gevallen nog iets minder, aldus Textilia. De lagere bedrijfsbezetting geldt op het ogenblik sowel de indus trieën voor dames- en herenstof- fen als de dekenindustrie. De werkloosheid, die zich logi scherwijze het eerst gemanifes teerd heeft in de bouwwereld, be gint geleidelijk aan. mede tenge volge van door de overheid gesti muleerde kredietlimiteringen, haar armen ook uit te strekken over an dere industrieën. Dit heeft er reeds toe geleid, dat er in de eerste plaats bij het grote publiek een zekere angst en schuwheid is ontstaan om geld uit te geven, terwijl bij het gedeelte der werknemers, dat werkloos is geworden dan wel op wachtgeld is gesteld, vanwege de lagere inkom sten de uitgaven voor textlelgoede- ren belangrijk zijn ingekrompen. Het is in de wolindustrie een typisch verschijnsel, dat onderne mingen welke naast de binnen landse markt ook voor een belang rijk deel voor export werken, rela tief het minst getroffen worden door de huidige economisch min der gunstige omstandigheden, al dus Textilia. Bedrijven daarentegen welke hun afnemers voornamelijk of uit sluitend in eigen land hebben, on dervinden veruit het zwaarst de weerslag van onze economie. dig r cidskrachten te ontdoen. Dat hiermede opnieuw voedsel wordt gegeven aan het wantrou wen ten opzichte van de goede be doelingen van de werkgevers is toch zonder meer duidelijk. Men zij gewaarschuwd, aldus Het Metaalbedrijf. Indien de men taliteit, die wij in sommige geval len bij de heren werkgevers ont dekken, verder rondom zich heen- grijpt, betekent dit een reëel ge vaar voor de goede verhoudingen, die in ons land zijn gegroeid. De liefde kan nu eenmaal niet van één kant komen. Als de orderpositie tot moeilijk heden aanleiding geeft, zijn er dik wijls nog wel andere wegen dan een onmiddellijk ontslag voor een groter of kleiner aantal werkne mers. Wellicht kan vergunning worden verkregen voor een tijde lijke kortere werktijd! Dit vraagt van het bedrijf of fers. Zeker, maar de winsten in voorgaande jaren zijn mede ver kregen door diezelfde arbeiders, die men nu maar voetstoots wil ontslaan. In de praktijk is ook ge bleken, dat het mogelijk is om in óverleg met de betrokkenen hen, zonder dat een ontslagvergunning nodig is, in gelijksoortige functies te plaatsen bij andere ondernemin gen. Dit alles vraagt enige inspan ning van de werkgever. Wij me- Advertentie FISH BITS in baconcréme in paprikasaus met room m mosterdsaus Autozending bezocht 87 plaatsen Met twee slotsamenkomsten in Zaan dam beëindigde de vereniging voor evangelisatie „De Auto-zending in Ne derland" haar zomercampagne 1957 en dit betekende het einde van een lange reis. In totaal werden 87 plaatsen be zocht, over on» gehele land verspreid. Daarby werden 193 uitzendingen ver zorgd en op deze wijze kwamen weer duizenden in aanraking met het Evan gelie. Op sommige plaatsen gaven de uitzendingen aanleiding tot nader con tact. Zendingscentrum Baam Het nieuwe gebouw van het Zendings- eentrum der Gereformeerde Kerken te Baarn, zal dinsdag 5 november wor den geopend. Het gebouw zal dan wor den overgedragen aan de kerken en door de voorzitter van <Je generale sy node, ds. P. N. Kruyswijk te Amster dam, worden aanvaard. Ook zullen vertegenwoordigers van de deputaten voor de zending onder heidenen en mohammedanen en van (jie voor de jodenzending het woord voeren. Ds. I. van der Knijff met emeritaat De classis Haarlem der Christelijke Gereformeerde Kerken heeft aan ds. I. van der Knijff te Den Helder op zijn verzoek eervol ontslag verleend met in gang van 1 december. Ds. Van der Knijff werd op 23 december 1884 te Zwammerdam geboren en kwam eerst op gevorderde leeftijd tot het predik ambt da* hy ontving langs de weg van artikel 8 der kerkorde (singuliere ga ven). Hij werd in 1929 predikant te De Krim en diende de kerken van Papen- drecht. Rozenburg en Haarlem. (Van een medewerker) flE vier weken feesten in het Joodse jaar, die altijd omstreeks septem ber/oktober vallen en die beginnen met het Joodse Nieuwjaar en als hoogte punt hebben de Grote Verzoendag, de heiligste dag van het Joodse jaar, ein digen met een typisch feest: Simcha Thora, Vreugde der Wet, dat dit jaar 18 oktober plaatvindt. In de synagoge is het jaar zo ment wordt voorgelezen. Deze inde ling is zodanig gemaakt, dat op de Joodse feestdagen het desbetreffende gedeelte naar voren komt. Het laatste gedeelte van het Oude Testament wordt in de synagoge gereciteerd aan het einde van het Loofhuttenfeest, als de rij van feesten een einde heeft geno men. Deze dag wordt Vreugde der Wet genoemd. Want niet alleen het laatste gedeelte van de Vijf boeken Mozes wordt gelezen maar ook en zelfs er vlak achteraan het begin. Het einde immers is zonder begin ondenkbaar en wat zou een begin zijn zonder einde? Vreugde der Wet Vreugde der Wet is een extra feestdag geworden. Een extra dag omdat in verschillende landen waar de Joden wc den in de oudheid niet overal gelijktijdig een einde en een begin werd gemaakt met het lezen van de Thora. Speciaal omschreven voorschriften o, trent het feest zijn er niet. Men heeft gemaakt en het is daarom in feite e Joods-godsdienstige folklore geworden en buiten de synagoge. Een folklore die in de landen onderling nogal kan schillen. Het is èen eer de wetsrol te mogen uitlezen en te mogen beginnen. Een gro te eer zelfs. Ieder jaar weer worden daar om voor iedere synagoge twee manner benoemd om deze erefunctie te vervul len. De een leest de wetsrol uit, de ander begint haar weer. De mannen worden benoemd vanwege hun grote kennis die zij van het Jodendom bezitten of omdat zij zich anderszins voor het Jodendom verdienstelijk hebben gemaakt. Bruide goms worden de twee mannen genoemd. En ook om hen is een hele folklore geweven, in ieder land, in iedere gemeen te soms verschillend. In de ene worden zij met hun echtgenoten in een plechtige vergadering ontvangen, in een andere feestelijk van huis gehaald en weer er gens anders geschiedt in het geheel niets. Vaak komt het voor, dat de bruidegoms van de Wet nadat zij hun erefunctie heb ben vervuld een receptie geven. Ver plichting is dat echter geenszins. Advertentie IK geen griep Een beginnende hoest is voor ml) al het sein om keel en lucht wegen te zuiveren met ABDIJSIHOOP/nKo! Maar zondag moet zondag blijven aartsbisschop van Canterbury heeft «ijn mening gezegd over de zondags- retten. die in zyn land van kracht ztjn. In een brief aan de radio- en filmspeler Jack Warner, die voorzitter is van de Sunday Freedom Association de Vereni ging, die meer vrUhcid in de zondagsviering voorstaat zegt hjj: ,Jk kan de houding van de kerk als volgt duidelijk maken. Men ls het er algemeen over eens, dat de huidige zondagswetten niet alleen volkomen uit de tijd zijn, maar in vele opzichten belachelijk en een rqden tot ergernis. Meer dan eens hebben verantwoor delijke mensen uit de kerken erop aangedrongen dat de regering deze wetten zou moderniseren. Maar ik wil een waarschuwend woord laten horen. Het is niet mogelijk om alleen maar de bestaande wetten te niet te doen. Er moeten zeer zeker bepaalde verboden gehandhaafd blijven, wil er enig onderscheid zijn tussen de zondag en een werkdag. De moeilijkheden beginnen wanneer men zich gaat afvragen welke beperkende bepalingen in de plaats van de oude moeten komen." De secretaris van de Vereniging 'voor Zondagsheiliging heeft op het boven staande gezegd: „Wij krijgen niet veel steun van de bisschop in onze strijd voor de zondagsheiliging. Maar dat is niet erg. De bisschoppen zijn niet de gehele kerk. Wij zullen de strijd voortzetten tegen hen, die de dag des Heren ontheiligen.'' De secretaris van de bovengenoemde Sunday Freedom Association heeft even wel gezegd, dat de verklaring van de aartsbisschop „een prachtige stimulans" ii voor de campagne van zijn vereniging. „Onze vereniging vraagt niet om eer zondag zoals die op het Europese vasteland heerst met theaters en cabarets, die de gehele dag open zijn. Maar wij beweren wel. dat de huidige ouderwetse wétten beletten dat de mensen kunnen genieten van gezonde ontspanning en sport." De „Daily Mirror" vroeg zich naar aanleiding van de verklaring van de aartsbisschop af, wat hij bedoelde met modernisering. „Een vrolijker zondag i minder restricties. Of een saaie zondag met nieuwe restricties, die in plaats de oude komen?" de I alleen voor dit doel worden gebruikt van zeer hoge ouderdom en kunstwaarde zijn. Vreugde heerst in de synagoge. Er wordt gedanst rondom de wetsrollen en met de wetsrollen in de armen onder het zingen van religieuze liederen. Er ls vreugde om de Leer. In deze vreugde wordt ook gedeeld door de kinderen. Zij worden er speciaal in betrokken. Soms hebben de kinderen vreugde omdat zij de draagwijdte van het feest kunnen bevatten, vaker omdat zij lekkernij krygen. Het is een speciale lekkerny die aan de kinderen worêlt uit gereikt En ook dat is folklore geworden. Niet alles wat snoepgoed is komt in aanmerking om te worden uitgedeeld. Bruidsuikers worden by de uitgang van de synagoge geschonken. Deze bruidsui kers zyn overigens weinig anders dan fondantjes. Maar dan in allerlei kleuren en in vele vormen. Zo vieren de Joden ieder jaar weer overal ter wereld. Sim cha Thora, de Vreugde der Wet. Een vreugde die in het huisgezin vaak wordt besloten met een complete feestavond. Feest om het bezit van. het Boek der Het Evangelie in Egypte De Vereniging tot uitbreiding van het evangelie in Egypte zal haar algemene vergadering houden in het gebouw ,,Re- hoboth" te Bennebroek op zaterdag 23 november .onder presidium van de Am sterdamse emeritus-predikant ds. W". van Limburgh. die in Bennebroek woont. In aansluiting daarop zal' zon- dagmrogen 24 november in de Grote kerk te Bennekom een godsdienstoefe ning worden gehouden om het werk van de Egypte-zending de gemeente naderbij te brengen. In deze dienst zal ds. Van Limburgh voorgaan. Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Middelhamis: T. Poot te Haaften. die bedankte voor De Bilt, Katwijk aan zee (toez.), Kinderdyk, St. Maartensdijk. Giessen-Nieuwkerk Woerden (toez.) Bedankt voor Bellingwolde (toez.): van Loenen, voorganger der Vereniging van vrijzinnige hervormden te Amers- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zoutkamp: S. J. Verveld, voorheen doopsgezind predikant te Den Horn (uit een tweetal met kand. M. Boot te Woerden). Aangenomen naar Kamerik: H. Boswijk te Rotterdam-Feijenoord. Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Oostzaan: kand. J. D. de Vries te Stadskanaal die bedankte een dergeiyke benoeming in Oud-Loos- drecht Bedankt voor Oost- en West-Souburg: H. J. van Duinen te Willemstad; voor Leerdam: C. L. Timmers te St. Pancras. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Beroepen te Enumatil: D. Nieuwenhuis te Bunschoten-Spakenburg; te Goes: Faber te Deventer. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Steen wijk: J. H. Carlier te Zutphen. Dr. L. v. d. Zanden vraagt vervroegd emeritaat De oudste van de predikanten van de gereformeerde kerk van Groningen- West, dr. L. van der Zanden heeft om gezonldheidsredenen by de kerkeraad emeritaat aangevraagd. Dr. Van der Zanden werd op 9 no vember 1897 te Putten 'op de Veluwe geboren en studeerde aan de Vrye Uni versiteit theologie. In 1927 werd hy te Smilde In het predikambt bevestigd. Het jaar daarna promoveerde hy aan de V.U. tot doctor in de theologie. In 1930 verbond dr. Van der Zanden zich aan de ongedeelde kerk van Groningen en bij de jongste kerksplitsing werd •hij predikant van Groningen-West. Bedrijfschap rayonindustrie TOALS wij reeds eerder schreven ls op betrekkelijk korte termijn de in- stallatle te verwachten van de besturen der industriële bedrijfschappen resp. voor de wasmiddelenindustrie en de rayonindustrie. Aan de oprichting van eerstgenoemd bedrijfschap besteedden wij op 24 september jj. reeds aandacht, thans laten we enkele bijzonderheden volgen over het bedrijl- schap voor de rayonindustrie. Voor dit bedrijfschap is in de Nederlandse Staatscourant ook reeds het Koninklijk Besluit verschenen over de verdeling van de bestuurszetels. .Thans behoeven dus alleen nog de leden persoonlijk aangewezen te worden Vreemd, vuur voor het aangezicht des Heren.De f van de hogepriester Aaron Nadab en Abihu heb bi 'QJ, er dodelijk aan gebrand. „Toen ging er vuur uit van d en dit verteerde hen, zodat zij stierven voor het aan; des Heren". Wie de trieste geschiedenis in Leviticus tie schrikt van deze felle goddelijke reactie. De priestt bedoelden het misschien goed, maar zij vergaten één dat God van hun eigenwillige godsdienst niet was gi Zij vergrepen zich aan de heiligheid des Heren. Vuur vuur: de vlammen van Gods toorn verteerden hen jgeerie vuurpannen. Wij kennen die voorwerpen niet meer kerken en huizen. Maar er is in ónze godsdienst nog n onheilig vuur genoeg. Niet onze eigen opvattingen richtsnoer en maatstaf zijn, maar alleen en'uitsluiten, i geboden. Wie op zijn eigen manier meent God te BUIi^ dienen, speelt met vuur. God laat niet met Zich spotU niet door christenen, die denken het met Zijn heilig!i ,t ond een akkoordje te kunnen gooien! Kantteheni RUSSISCHE COËXISTENTIE p)E Sowjetunie gaat zich steeds werkt en dat dekapitalist!! meer bedienen van het begrip den elkaar zullen vernietigenjongm „coëxistentie". Zij wil daarmee aan- Voor het Westen betekent d geven, dat zij een langdurig vreed- slsche versie van het begrip zaam naast elkaar bestaan van de tentie het aanvaarden van di «ea: communistische en de kapitalisti sche blokken mogelijk acht. Dat begrip werd reeds in het begin van delijke, de twintiger jaren door Lenin als voortbestaan van zaken, van de toestand t nu is, het berusten in het om renin aanvaarden vi jund 1 an onrecht in d uitgangspunt gebruikt. Het einddoel communisten overheerste is niets minder dan een communis- Dit soort vreedzame sameiEn tische overheersing van de gehele dreigt de vrije wereld te t was wereld. De coëxistentie is een voor naam middel om dit doel te berei ken en om die reden is zij dan ook er in alle landen mensen lev| van tijdelijke aard. Eens zal er naar tot elke prijs een derde wei VJ de stellige verwachting van de com- log willen voorkomen. \eidt rri h ssiele melen ctoras munisten een eind komen aan de In 1947 kwam Moskou voor hi door hen verkondigde langdurige de tweede wereldoorlog coëxistentie. Deze is dus In wezen de coëxistentie, verduideiyk slechts een wapenstilstand in de het woord „vreedzaam' strijd tussen belde stelsels, gedu rende welke de communisten ziel gelegenheid willen verschaffen, de binnen uit te overrompelen stellingen van de vrije wereld te tot het eerste slachtoffer ondermijnen om ze' op een kwade „vreedzame coëxistentie'" dag met succes te kunnen pelen. secretaris en voorzitter benoemd, wil het bedrijfschap kunnen gaan draaien. Kunstzijde Industrie enerzijds Kunstzijdespinnerij Nyma In het bedryfschap zal de Vereniging van Rayonfabrikanten met tien leden zit ting hebben, de twee r.k. werknemers bonden St. Willibrordus (industrie) en St. Lambertus (textiel) gezamenlijk met drie leden, de Algemene Bedryfsgroepen Cen trale ook met drie leden, de Chr. Bedrijfs groepen Centrale en de chr. werknemers bond Unitas (textiel) gezamenlijk met één lid, drie r.k. werknemersbonden ver tegenwoordigend administratief personeel, werkmeesters en technici en chemici krygen ook één zetel met elkaar, één zetel is besterad voor de Ned. Chr. Be- ambtenbond en ten slotte ook nog één oor de Vereniging van Hoger Personeel i de rayonindustrie. De S E R. adviseerde indertyd aan deze ver eniging geen zetel toe te kennen, omdat zy niet als vakorganisatie beschouwd kon wor den. De Chr. Vereni ging van Hoger Perso neel, die is aangesloten by het C.N.V., werd door de S.E.R, eveneens vooroy gegaan, omdat zy onovoldoende representatief zou zyn. De regering heeft het advies van de S.E.R. niet opgevolgd en alsnog de Ver eniging van Hoger Personeel in de rayon- industrie een zetel toegewezen. Zowel aan werkgevers- als aan werknemerszyde telt het bestuur dus tien zetels. Machtsverhouding Reeds in januari 1951 hebben de eerste gedachtenwisselingen tussen de organisaties van werkgevers en werknemers plaats gehad. Een grote moeilijkheid bleek al spoedig de po sitie van de rayonindustrie in eco nomisch organisatorisch opzicht. Er bestaan namelijk twee ondememings- complexen, nl. dat van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. de Hollandsche 92. André Rost hield zich gereed om bij te sprin gen. Hij had het portier van de wagen half ge opend en hij hield de revolver klaar. De Japanner en de vrouw waren in verwar ring. Zij konden niet zien, waar de stem van daan kwam. De anticlimax volgde: zij brachten hun armen in de hoogte. „Ga in de stralenbundel staan," het bevel van Zuckwaller kwam ergens uit de duisternis. Het portier van de wagen ging open en eerst achoof de Japanner naar buiten en even later de vrouw. Ze hadden hun handen hoog en die han den waren leeg. Nog was Gustav Zuckwaller bedacht op een te genzet, die echter volkomen uitbleef. Van de ene kant naderde André Rost en van de andere Zuckwaller. Ze zorgden er angstvallig voor, verborgen te blijven In de duisternis. De Japanner en de waardin stonden als twee hazen in het schijnsel van de lichtbak van ee« stroper. Ze wisten, dat hun spel uit was. Zuckwaller liet eerst de Japanner naar voren komen en zorgde er voor, dat André de vrouw onder schot hield. Ook Marianne was uit de auto gekomen en zij fouilleerde de Aziaat op wapens. Hij droeg een automatische revolver en Marianne had dit wa pen snel gevonden. Zuckwaller boeide de man en zorgde vervol gens, dat ook de vrouw, die hysterisch tot «»en woede-uitbarsting kwam, ontwapend werd De re volver. die zij had, was van zwaar kaliber. De vrouw werd eveneens geboeid en weinig zachtzinnig duwde Zuckwaller zijn beide gevan genen achterin de wagen. r ~n «n André zette de half-verongelukte auto van het tweetal wat verder aan de kant van de weg en stapte toen, voorin naast Marianne. Zijn ogen waren branderig, zijn rug deed pijn, hij had een onaangename smaak in zijn mond en hij was moe, tot op het gebeente moe. Terwijl Gustav Zuckwaller de auto keerde en in de richting van Innsbruck terugreed, vond hij toch nog de kracht om zich naar de onvrijwillige passagiers te draaien en smalend op te merken: ..Vanmiddag twaalf uur, dan zou het afgelopen zijn met me. Zulke dingen moeten subtiel ge speeld worden, nietwaar?" De Japanner zweeg, maar er was een donkere blik vol haat in zijn ogen en de vrouw uitte zich ln enkele obscene opmerkingen, die vol waren van een vijandigheid, waarvan Marianne rilde en walgde. Ze reden Innsbruck binnen in een kalme gang en hoog boven de bergen gloorde al kleurig het licht van een nieuwe dag. De raadsels in Inns bruck waren bijna opgelost. HOOFDSTUK 24. ,,Dus u weigert elke medewerking, elke beken tenis. als ik het goed begrijp," zei inspecteur Gustav Zuckwaller fel, ..dan zal ik u een paar dingen vertellen, die u wellicht een klein beetje wijzer zullen maken." De vrouw tegenover hem beantwoordde zijn blik brutaal. Haar gitzwarte ogen schoten von ken. Gustav Zuckwaller kon, nu hij oog in oog zat met de vrouw, die twee moorden pleegde, be grijpen, dat zij daartoe in staat was geweest. Enkele jaren terug kon deze vrouw mooi ge weest zijn. Nu was haar mond wreed vertrok ken en haat brandde in haar ogen. Zij had wei nig menselijks meer. „Frau Emmy Rutz, ik zal u dit zeggen, wij hebben bewijzen, voldoende bewijzen, dat u Fritz Muller en Harry Egenbach hebt vermoord. Fritz Müller in Gasthof Bayer met een dolkmes en Harry Egenbach met een revolverschot. Zij werden te lastig. Zij pasten niet meer in het mooi opgezette plan, dat u samen met meneer Kawayoto zo tot in de puntjes had uitgewerkt. Fritz Müller deed domme dingen. Hij had nooit André Rost in deze zaak mogen betrekken en toen jij daarvan hoorde van de man met het litteken, die doodsbang van je was, heb je Fritz terstond de straf gegeven, die jij voor hem be dacht had. Je aarzelde niet, Frau Emmy Rutz, want je bent een impulsieve vrouw. Jij houdt van daden en van afwerken. Fritz Müller had een fout gemaakt. Hij was de microfoto's kwijt, die honderdvijf tigduizend Mark of meer, waard waren voor een liefhebber, ergens in Japan. Voor zo'n domme dikke Duitser ging jij niet uit de weg. Je ging zijn kamer binnen en je kreeg hooglo pende ruzie, heel even maar, want al spoedig werd het je te veel. Je kreeg een bloedgordijh voor je ogen en je doodde. Zonder er by te den ken. Je deed dat als een dier." De vrouw was een hysterische aanval nabij- Ze krijste: ..Du. Mensch, ik heb Fritz Müller niet vermoord. Ik heb niets met d«>ze hele zaak te maken. Niets, niets, niets." (Wordt vervolgd) N.V. anderzijds. Daarbij neemt laatst genoemd complex een minderheids positie in. Rekening houdend met de bijzonde re economische machtsverhoudingen, die het optreden van het bedrijfschap in ongunstige zin zouden kunnen be- invloeden, is aan het bedrijfschap praktisch geen ruimte gelaten voor autonome verordenende bevoegdheid met betrekking tot economische derwerpen. Verordeningen, dit zich bewegen op economisch terrein, zul len de speciale goedkeuring behoeven van de betrokken ministers. Bij de bevoegdheid tot inzage van boeken en bescheiden zijn waarbor gen gesteld tegen misbruiken, wordt voorkomen, dat vertrouwelijke bedrijfsgegevens bekend worden. In de rayonindustrie zijn 11.000 personen werkzaam. Hiervan zijn er 6000 georganiseerd bij de organisaties, die het voorstel tot oprichting van 'iet bedrijfschap indienden. OPGAVE PUZZEL No. 42 KRUISWOORDRAADSEL. HORIZONTAAL: 1 Kinderspeelgoed, 5 heel erg, 8 godsdienst, 9 de lezer heil, 11 geneesmiddel, 14 kern, 15 aan legplaats voor schepen, 16 kleding stuk, 17 vreemde munt, 18 zangnoot, 19 munt, 20 rijksdienst, 21 troep die ren, 22 stand van een model, 23 beel tenis. VERTICAAL: 1 Stoomschip, 1 vluchtheuvel, 3 ieder, 4 gewaad, 5 vis> gerei, 6 plaats in Drente, 7 dier, 10 paar, 12 karakter, 13 water in Fries land, 14 gezinslid, 16 soort pijnboom, 18 pauze, 21 schrobnet, 22 rivier in Italië. OPLOSSING PUZZEL No. 41. HORIZONTAAL: 1 Sobat, 5 kastoor. 8 sofa, 9 ma, 10 uk, 12 Lt., 13 tal, 14 lamp. 16 taxi, 17 tra, 18 melis, 19 fee, 21 K.M., 22 rul, 24 geranium. VERTICAAL: 1 Stolp, 2 ooft, 3 boa. 4 ar, 5 krultang, 6 S.S., 7 kalis, 9 maximum, 11 kar, 13 talk, 15 maf, 16 te, 18 meun, 20 era, 23 li. Sindsdien hebben dé Berlijn! kade, de Koreaanse oorlog gebeurtenissen in het Middi In xijn veelbesproken boek „De de herinneringen levendig Nieuwe Klasse" schrijft de uitge- aan de ware aard van b< stoten Joegoslavische communist der Sowjets. Milovan Djilas, dat de door de Sow- Lenin heeft ook eens gezegd, jets gepropageerde coëxistentie 'niet naast elkaar bestaan de onderlinge verbinding tussen van unie i elkaar afwijkende stelsels is, doch ondenkbaar is. En zijn vo slechts het voortbestaan van het Chroesjtsjef verklaarde tijden ene stelsel naast het andere, totdat bezoek aan communistisch er één vernietigd of van binnen- dat op politiek terrein geen uit overrompeld wordt. Zij is voor tentie mogelijk is. De vrije de Sowjetunie een uitvloeisel van zal hierop een afdoend an de vaste overtuiging, dat de tijd ln moeten vinden en de kerken het voordeel van het communisme hier een speciale taak. DE AANPAK VAN HET JEUGDWERK ngaai S rlnr A - duidelijk te m er kei Smenhang in het gerefon voor een deel verloren raad, die ons onlangs heeft bereikt. In dit boekje, zeer aantrekkelijk uitgegeven, doet prof. dr. ir. H. van gaan en dat de kerk daarondc meest te lijden heeft gehad. Het jeugdwerk boekt dus ongi feld enige achteruitgang, mat Riessen verslag van een twintigtal S A -uictuH,.u,p discussiebijeenkomsten over bet ge. "«1 reformeerde jeugdwerk. Het is on- stcllUfO overtuiging, dst men in »V,"dan"Z"d» be7r"kJ gereformeerde kring, doch ook daar- wel op wie aan het jeugdwerk buiten, verstandig zal doen, van de- j® j nemen als op wie daaraan ze werkmethode en van de a an van- kelUke restiUten waartoe zij heeft t 4 raoete„ worden ain <36 geleld kennis te nemen vorming en aan de aanstellini den Conclusies bevat het boekje niet, TMte, deskundige krochten, wel samenvattende opmerkingen. v,|t de besprekingen is oo.. Welnu, dan lezen we, dat er een gebleken, dat de veranderingel «n vrij algemeen besef bestaat van deze tijd industrialisatie t achteruitgang van bet gereformeer- snelle ontwikkeling van bepaald de leven en van het gereformeerde bieden - - - op het jeugdwerk jeugdwerk. Deze Indruk, aldus het gunstige invloed hebben. boekje, mag echter niet overdreven worden. Onrustbarend ls de situatie pen dan is op deze discussiebij zeker niet. Ook wat de jeugd be- komsten diepgaand gesproken, treft is er geen reden voor uitslui- ben zij reeds concrete resoltatd tend pessimisme. geleverd? Dienaangaande lezen Wel bleek ln de gesprekken een dat prof. Van Riessen genelfien"^ zekere malaisestemming de waar- uit de gehouden correspondenti dering van dat, wat in het gerefor- concluderen, dat in de meeste meerde leven nog kern-gezond is sen de discnssiebijeenkomsl en ruime perspectieven biedt, in de een belangrijk effect achteraf weg te staan. In feite staat men, de gehad, nog gezonde toestand van het gere- Reden temeer ook voor ons, 01 formeerde leven in aanmerking ge- de methode van de discussiebij nomen, teveel onder de Invloed van de sfeer van malaise, die in de wes terse cultuur thans heerst. („Twintig gesprekken", verkrlil til; Deze malaise zowel als de snel bij de N.G.J.R., „De Amersbi8 s< Over deze en andere onder Veren. Protestantse kerk in Madagaskar De besprekingen tussen de Protestant se zendingen in Madagascar met het oog op de vorming van een verenigde nationale Madagaskische kerk, maken vorderingen. Dit heeft de heer Jean Le- querre Rajoellsolo, redacteur van het tweetalige Madagaskische weekblad „Fanasia" meegedeeld. Bij zijn bezoek aan Genève, dat onlangs plaatsvond, 2 hij dat de verenigde kerk naar m hoopt ln ongeveer twee jaar zal worden gevormd. Een onderhandelingscomité, dat reeds vier jaar werkt, heeft vei leden jaar een overeenkomst bereikt i zake principiële aangelegenheden en bt studeert thans kwesties in zake de struc tuur van de toekomstige kerk. Dit co mité bestaat voor een derde uit zende- Hngen en voor twee derde uit Madagas- Madagascar telt vijf millioen ners. Hiervan zijn één millioen Protes tanten en één millioen Rooms Katholie ken. De zendingsarbeid in Madagascar wordt verricht door de London Mission Ropk van Dfc DJ De irbaltons, pjET jeugdwerk ln en rondom ons ter wel voor problemen. !De kerkelijk leven ls een zaak van moeilijkheid is, enerzijds niet gewicht. Hoe bewaren, hoe vormen te blijven, anderzijds niet it \mst> we de jeugd? Hoe voldoen wij ook meer mee te gaan met alles in dit opzicht aan de doopbeloften, verandert, alsof al het nieuw door ons afgelegd. Een goede meibode om in de deerom gewaardeerd zou m stand van laken bet nodige Inzicht worden, omdat het nieuw en te krijgen en om in de situatie ver betering aan te brengen hebben wij gevonden in een publikatie land mysterieuze toekomstverhi I>1 t< verzameld, vertaald en Inp id 0 door Sybren Polet, Uitg. Bakker Daamen N.V., Den F Als de toekomst van de we er inderdaad zo uitziet ah wordt beschreven in deze 1 verhalen, kan men het m '81 „rooskleurig" wel uit het w denboek schrappen. De m« 1 verhalen handelen over fanü em_ sche technische vindingen. M» fear nes zyn tot alles in staat, zelhfe het overheersen van alles menselijk is. De verhalen zijn beangstll d kil. zowel van inhoud als e stijl. Sommige zijn wel int» re sant, er zijn er echter ook waaraan mep kop noch staartI ontdekken. (de eerste die in het land kwam). Quakers, de Noorse Lutherse Zend) de Parijse Zending en een Angelica* rke twee Amerikaanse zendingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2