dan 33 gebruiken buitengemeenten Leidse energie Dubbede BRYLCRE maakte gehele technische ontwikkeling mee felX BRYLCREEM Familie Brugman, Langegrachtl8 zit nog steeds met gaslicht en petroleum (UWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 Halve eeuw centrale produktie in Leiden (Van een onzer redacteuren.) LS WE NIET ZO N VRUCHTBAAR GEMAK hadden van het knopje in 1 ons huis, dat volop licht geeft op het ogenblik dat wij dit wensen, en 1 het stopcontact, dat vele taken overbodig maakte of verlichtte, dan had- ii wij er in Leiden vast geen behoefte aan, op 16 oktober te gedenken, dat ie elektriciteitsfabriek vijftig jaar geleden in werking werd gesteld. Maar de elektriciteit heeft het leven in menig opzicht zo vereenvoudigd en ver- langénaamd, dat wellicht elke Leidenaar het er voor over zou hebben, vol lende week op de receptiemiddag naar de Lakenhal te gaan om de top mannen van de Centrale te fêteren voor de uitkomsten van deze halve eeuw. Laten zij het maar niet doen; het zal er toch wel druk en vol worden. dat officiële, deftige feest met teruggrijpende, huldigende en niis- tthien ook wel voorspellende toespraken wacht de S.L.F.-mensen nog een welvoorzien ontspanningsprogramma, waarvan nu al wordt gezegd, dat het opz'n vroegst tot middernacht duurt. Toch zal heel Leiden op deze dag met ie gouden S.L.F. meeleven. De glans straalt bovendien af op 33 buitenge meenten, die dagelijks delen in het elektrische vermogen dat in Leiden wordt opgebracht, en die straks in de vorm van deputaties bij de feestelijk heden tegenwoordig zijn. Voorhout, werden al in 1910 aangesloten. De laatste was Boskoop, in 1926. Zij bracht het totaal van de gemeenten, waar aan de Leidse centrale elektriciteit le vert, op 33. In zestien plaatsen geschiedt de levering direct aan de verbruikers; ir de andere wordt aan een plaatselijk dis tributiebedrijf geleverd. Er zijn nu 41.300 rechtstreekse aansluitingen en 42.300 sluitingen vanuit de verschillende dis tributiebedrijven," in totaal 83.600, w eveer 25.000 in Leiden zelf. Vrees Toen het plan voor een centrale elek triciteitsvoorziening in de hoofden van de héren bestuurders en technici begon It rijpen, was er geen algefnene hoera- tlcmming. Er werd een commissie ge- rormd „belast met het instellen van een onderzoek inzake de Oprichting van een iielrtriciteitscèntrale'V waarin een min- tóheid de gemeenteraad uitvoering van rhemen ontraadde omdat zij ver tos in de exploitatie van de fabriek, te irote verzwaring van het gemeentelijke budget en verhoging van de belasting »oor de burgers vreesde. Ook de minder heid" mag dan uit deskundigen hebben be- tlaari, hiin pessimisme ten aanzien van de financiële uitkomsten van het bedrijf is reeds in die eerste jaren gelogenstraft. Eigen vermogen Dé Leidse fabriek begon op 15 oktober van- Het jaar 1907 met de stroomlevering, en wel aan de elek- tficiteitstentoonstelling in de stads gehoorzaal, die was georganiseerd door h'ët departement Leiden van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Dat wil niet zeg gen, dat er vóór die datum in Leiden geen stroom bestond. Er waren be drijven en instellingen, die een eigen vermogen hadden opgesteld, zoals de meelfabriek De Sleutels, de Grof smederij, de 'sociëteit Minerva en een gedeelte van het academisch zieken- huis. In de rapporten die wefden uitge bracht vóór de oprichting van de cen- 'rale, wordt grote aandacht besteed aan dé keuze van de stroomsoort. De huidige directeur van de fabrieken, ir. Y. Ykema, vindt het zeer gelukkig, dat, hoewel in die vrijwel uitsluitend gelijkstroom werd toegepast, de mogelijkheden, die de toe- Passing van wisselstroom voor de elek triciteitsvoorziening biedt, al zodanig be daren, dat voor de Leidse Len in wisselstroom de voorkeur werd togeven. De tegenwoordige voorziening h dan ook geheel gebaseerd op de mo- Plijkheden van transport en toepassing de elektrische energie, die de wissel- 'troom biedt. Een overgang van gelijk stroom op wisselstroom, met alle daaraan verbonden kosten en bezwaren, is het eidse bedrijf daardoor bespaard geble- Van liet begin af Overigens heeft het bedrijf m deze vijftig jaren de gehele ontwikkeling lemaakt. Op elektrotechnisch gebied kan men vrijwel spreken van een ontwikke- n de eerste ontwerpen af tot de op Jrote theoretische en praktische kennis Sebaseerde constructies van dit ogen blik. En dan moet men hierbij niet alleen ''«ken aan de machines en installaties bij de elektriciteitsbedrijven zelf, maai uk aan de machines, toestellen en lei- Iri--:n voor de distributie van het pro- ui- reeds bij het begin werd gedach si. vering aan andere gemeenten. De eerste gemeenten, Noordwijk er De eerste aansluiting voor stroom levering aan particulieren kwam op 16 oktober in een huls aan de Haar lemmerstraat tot stand. In 1911 be gon de stroomlevering voor tractie- doeleinden; in dat jaar verdween dc paardentram uit het stadsbeeld en werden ook de tramlijnen Leiden— RijnsburgKatwijkNoordwyk ge ëlektrificeerd. In 1923 volgde de gele tram van Lelden naar Den Haag, in 1924 de blauwe tram LeldenDen Haag—Schevenlngen en tenslotte In 1932 de lijn Lelden—Heemstede, die in 1948 als tramlijn werd opgeheven en vervangen door een autobusdienst. In 1949 werd de eerste overeenkomst met de Ned. Spoorwegen gesloten voor de levering van elektrische energie ten behoeve van een deel van de spoor lijn Amsterdam—Rotterdam en van de spoorweg LeidenAlphen aan den Rijn. Met de elèktrifikatie van de gemeent Woubrugge werd het eerste polderge maal, namelijk dat van de Oudendijksi De Leidse lichtfabrieken zijn zo gegroeid, dat zij op een ver gezichtsfoto alle ruimte kun- t opeisen en nog met moeite slechts de einder vrij laten. Het is een gigantisch be drijf geworden, dat de grenzen i plaatselijke en ook i regionale betekenis al mijlen ver achter zich heeft. Polder, in 1913 op het net aangesloten. De stroomlevering aan de grootste in dit verzorgingsgebied gelegen polder, de Ha- zerswoudse Droogmakerij, kwam begin 1914 tot stand. Thans worden 61 polders in'deze omgeving elektrisch bemalen, met een oppervlakte van ongeveer 20.000 ha. In 1924 werd begonnen met het leveren van stroom aan een nabijgelegen textiel fabriek- Op 1 november 1911 was de klok- kencentrale Voor de elektrische tijdsaan wijzing in bedrijf gesteld. Hierop zijn nu 122 klokken aangesloten, waarvan 30 ten dienste van de openbare tijdsaanwijzing. Het gemeentelijke radiodistributiebedrijf werd opgericht in 1930. In 1941 werd het op aandrang van de bezetter opgeheven; sindsdien behoort het tot de P.T.T. Om streeks 1930 is ter verbetering voorziening in het zuid-oostelijke deel van de stad het onderstation Cobetstraat opgericht Een belangrijke mijlpaal in de geschie denis van de elektriciteitsfabriek werd bereikt door de medewerking va den aan de oprichting van de N.V. Elek triciteitsbedrijf 'Zuid-Holland, t> met de gemeenten Delft, Dordrecht, Gou da, Den Haag en Rotterdam. Na het kla komen van de noodzakelijke koppellij: tussen de zes producerende bedrijven volgde op 1 april 1943 de opneming de Leidse fabriek in de Zuidhollandse produktiecombinatie Sindsdien geschiedt de produktie in de elektriciteitsfabriek geheel ten laste van de E.Z.H., de elektrische energie voor het eigen verzorgingsgebied van dit bedrijf wordt ingekocht. Sterke cijfers De groei van een bedrijf wordt door cijfers het sterkst getekend. Dat is ook bij dé S.L.F. het geval. Voor de elektro technisch ontwikkelde lezer is het inte ressant, te weten, dat het opgestelde ma chinevermogen in hel jaar van de oprich ting van de fabriek. 1907, 667 kW was. In was dit toegenomen tot 6.000, in 192' tot 23.200, in 1937 tot 35.200, in 1947 was het, na de inzinking in de oorlog, wee) 35.200 en dit jaar heeft men de 88.000 be reikt. De lengte van het laagspanningsnet was aan het begin 21 km., in 1917 119 km. in 1927 218 km., in 1937 390 km., in 194 438 km. en nu heeft het net een lengte vai 562 km. De cijfers voor het hoogspannings net zijn als volgt: 1907: 15, 1917: 137, 1927: 285, 1937: 414; 1947: 441; 1957: 690. Hel aantal aansluitingen was in 1907 onge veer 250, nu zijn er 85.300. Dat is als volgt ■oegenomen: 1917: 4100; 1927: 27.100; 1937 51.800; 1947: 62.000. Ten slotte geven wij nog de omzetcijfers, in miljoenen kWh 1907: 0,4; 1917: 9; 1927: 32; 1937: 51; 1947 73; 1957: 200. Constant Deze fabelachtige groei maakt het de heer Ykema eigenlijk moeilijk ant woord te geven op vragen als: „Hoe stelt u zich de situatie voor zoals die over vijftig jaar zou kunnen zijn?" Het staat voor hem wel vast. dat dan een deel van de nodige energie door atoomkracht zal worden opgebracht en dat de conventionele energievoor ziening door het aanwenden van ato maire mogelijkheden voor vredes- Mond- en klauwzeer in Nederland gesignaleerd Bij beschikking van landbouw moeten alle runderen in het gebied rond Kampen worden ingeënt tegen mond- en klauwzeer. Het vervoeren van rundvee uit of naar dat gebied is verboden. Op verschillende bedrijven rond Kampen is dezer dagen een zich steeds meer verspreidende besmetting ge constateerd. Ook in het oosten van Ne derland is hier en daar mond- en klauw zeer waargenomen. De zieke dieren zijn afgeslacht. doeleinden zeker niet volledig zal worden uitgeschakeld. Men vraagt zich af, hoe lang de con stante groei van de fabrieken en het geproduceerde vermogen zich zullen voortzetten en aan wie al die verho gingen ten goede zouden moeten ko men; ten aanzien van de elektriciteits voorziening in de woningen kan toch gezegd worden, dat aan verreweg de meeste wensen is voldaan, ofschoon er nog altijd „onrendabele" gebieden zijn en de stad en de dorpen zich blij ven uitbreiden. Het ligt echter in de lijn der ont wikkeling, dat de grafiek zal blijven stijgen. Ir. Ykema is ervan overtuigd, dat nageslachten het huidige geslacht wèl zullen prijzen om zijn bestuur lijke, verzorgende en technische ener gie, maar dat het ook over mogelijk heden zal beschikken, die op dit ogen blik nog niet gezien worden. Zoals de tegenwoordige leiding van de fabrieken niet /onder glimlach de „stuk ken" van vroeger, die het archief van de S.L.F. uitmaken, doorneemt, alhoewel zij in geen enkel opzicht wil ontkennen, dat toen ook deskundigen aan het werk zijn geweest. voor gezond haar, voor mooi haar Het een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking ?an Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes Brylcreem bevat vele waardevolle haarvocdende stoffeD en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond I Brylcreem is geëmulgeerd. Daar- 0^0 door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dagl Tfie perfect hairdressing Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amstei Onder rook van gouden S.L.F. niet alles goud dat er blinkt Maar haar huis moet dan ook ivorden afgebroken WIE DICHT BIJ HET VUUR ZIT, warmt zich het best. Dat mag voor vuur opgaan, voor licht bepaald niet. De elektriciteitscentrale aan de Langegracht bestaat .vijftig jaar, maar de familie Brugman aan diezelfde gracht, nummer 18, moet het donker in haar kamers nog steeds verdrijven met gaskousjes en petroleumpitten. Deze familie is in totaal twee jaar in het genot van elektriciteit geweest. Dat was toen zij woonde in de Heren- steeg. elektrificatie dn 'aanmerking zou komen, omdat het op de afbraak lijst staat. Het is namelijk zo, dat binnen afzienbare tijd op die hoogte aan de Langegracht drie wo ningen worden afgebroken voor de uM- breidiing van Clos en Leembruggen. De hulzen bevinden zich in een ondeugdelijke staat en er gaat dus niets mee verloren. Het huis van de Brugmans ds al onbe woonbaar verklaard. De heer Brug'marf deed ons open, 's avonds om halfzacht. Het licht van een lantaarn aan de gracht weerkaatste in zijn bril! egi azen. We liepen door dc don kere gang, bestegen schoorvoetend de nog donkere wenteltrap, schuifelden min of meer tastend over een portaaltje en kwamen zo in de voorkamer boven in hel huis, waar licht van buiten plekken maakte op het pluohe van een stoel en het behang van de schoorsteen. Mevrouw Brugman kwam ons achterna, streek een lucifer aan en deed het gas- kousje aangloeien. Het werd steeds hel derder in de kamer, maar onze ogen zou den er gauw moe van worden. Toch is de donkere bril van de heer Brugman niet aan dat licht te wijten, want hij zei ons, dat hij er goed bij kan lezen en dat hij dat onbeperkt kan doen. Trouwens, mevrouw Brugman en haar dochter Nel hebben nog nooit op het spreekuur van een oogarts gezeten. Ze zijn eraan gewend. Ze hebben op verschillende plaatsen im Leiden ge in 1906 was het nog mogelijk, met vadermoorders (ouder wetse herenboorden) en zwarte dop- en gleufhoeden een rol bij stoffige afbraakwerkzaam heden te vervullen. Voor de bouw van het eerste centrale gebouw moesten in dat jaar drie huisjes aan de Lange gracht worden opgeruimd. Dit is er een foto van. We zien de verzamelaars van oud-Leiden al de schaar in deze pagina zetten! Missehien zijn de zes mannen in htt stemmige zwart opzichters of leidinggevende functionarissen van de S.L.F. woond eri troffen ai leen in hun wo-' nfnig aan de Herensteeg elektrisoh aan. Daar woonden ze maar enkele Langegracht kondei erg goedkoop. De gaskousjes gaan een maand of twee drie mee en zijn vrij kost- iar. En de glazen springen wel eens. Ongelukken zijn er nooit gebeurd. Men oet met dat licht wèl erg voorzichtig jn; mevrouw Brugman is nooit naar bed gegaan voordat ze heel goed wist, dat de gaskranen allemaal ddcht waren. Overigens xien dc Brugmans met verlangen uit naar het ogenblik, dat ze ook eens alleen maar een knopje hebben om te draaien. Het Is nu nog de grote vraag, waar ze komen te zit ten. Het aantal huizen In Lelden waar geen elektrisch Is, ls echter volgens ir. Ykema van de S.L.F. te verwaar lozen, zodat de kans voor de familie Brugman om weer in een huis zonder licht terecht te komen, wel uitgeslo ten ls. Wat zijn nu de ongemakken van dat primitieve lichtHet is misschien w.el iets donkerder, zegt de heer Brugman. En 's zomers geeft het glas zoveel warmte af, dat je het er w eens benauwd van krijgt. Het licht ook wel eens defect. De buizen vt de leiding liggen er al jaren; het gas iviet een oiuzena geluid floepi elk.e uv^nd net licht in de gaskous bij de familie Brugman aan. Met een onderbreking van een paar jaar hebben ze zich altijd in deze primitieve warmte moeten koesteren, want ofschoon ze sinds 1941 heel dicht bij het vuur van de S.L.F. zitten, blijven ze wat dat betreft in de kou. Maar moeder Brugman zegt: „Ik weet niet anders"Wie het moderne genot dagelijks ont beert kan het verlangen ernaar langzaam zien doven. Toch staat het nieuwe strijkijzer van mevrouw Brugman nog in de kast.' Foto N. van der Horst omdat het huis in dc Herensteeg een bovenhuis was. Een grote achteruit gang was het dus niet, na slecht» twee jaar dn het genot van dat .gemakke lijke licht" te zijn geweest Toch had den ze wel een stro>p; mevrouw Brug man had na de vorige verhuizing on middellijk een strijkijzer aangeschaft. Dat moest nu renteloos in een kast worden opgeborgen, waar ook nog een stel gloeilampen op gebruik Hggen te wachten. Op de afbraaklijst De Brugmans kwamen aan de Lange gracht wonen In 1941. Het was toen oorlog en ze hoefden er niet op te hopen, dat ei ■spoedig ander Licht zou komen Later werd hun gezegd, dat het huis nriet meer voor: is vochtig, het slaat aan stoppen de buizen wel. dan worden doorgeblazen, wat betekent, dat de Brugmans avond in petroleumlicht doorbren gen. Maar dat U toch nog altijd beter dan kaarslicht, waarmee men in 1944 toen er geen gas was, heeft moeten doen. Petroleum heeft de familie trouwens nog In de slaapkamers. 1 Nel c r het Brugman ongemak praten, hebben ze het eerst de strijkbouten, die op het gas v moeten worden gemaakt en steeds weer gehouden. „Wij doen over ons st: ken veel langer dan andere vrouwe Het lacht ie allee bij elkaar heus niet Voor vervolg van S.L.F zie pag. 4 Lezers schrijven ons: Zebra's in .Leiden Dé Leidse verkeersstrip over de nieu we voetgangersbepalling in de N.L.C. van 30 september prikkelde mij tot het ma ken van enkele opmerkingen. De tekening als voorbeeld is niet ge lukkig gekozen. Een verkeersheuvel, te vens halteplaats voor trams, zal vrijwel nooit zó kort bij de splitsing van wegen liggen. Een voetgangersoversteekplaats, waarvan gebruik moet worden gemaakt met kinderwagens, fietsen aan de hand en dergelijke, loopt vrijwel nooit over de verkeersheuvel, maar is „gelijkvloers". Dus zonodig een verlengstuk van de ver keersheuvel, maar zonder overstapje. De nieuwe bepaling Is zeker niet voor deze situatie bedoeld, maar voor een veel verder teruggeplaatste heuvel met een v.oip. precies op de hoek. Er zijn wel verkeersheuvels, die vlak bij een splitsing van wegen liggep, maar dan liggen deze midden in de weg en zijn ze geen halteplaats. Ook ln dit geval is het gedeelte, waar de v.o.p. overheen loopt, gelijkvloers. Tegen de bij de tekening geplaatste tekst heb ik eveneens bezwaren. Inder daad mogen voetgangers zonder gebruik te maken van een v.o.p. binnen vijftig meter daarvan naar en van een open baar vervoermiddel en het dichtstbijzijn de voetpad oversteken. De bedoeling ls duidelijk voor die omstandigheden, dat de v.o.p. en de vluchtheuvel, tevens halte, geen aanrakingspunten hebben. Het verhaaltje ls dus slechts theoretisch juist. Ik vind het minder gelukkig een nieuwe bepaling op deze wijze onder de aandacht van het publiek te brengen. In het bewuste stukje staat ook, dat het oversteken niet op de zebra behoeft te gebeuren, omdat de auto (of ander verkeer) tóch verplicht 16 te wachten, als er een tram stilstaat. Opnieuw is het voorbeeld slechts theoretisch verdedig baar en dan nog, ingevolge artikel 30 a W.v.R., slechts zeer zwak. De auto mag in de gegeven omstandlg- tram voorbijrijden, dia n v.o.p. om oversteken- daartoe gelegenheid te mag echter wel doorrij den als de bestuurder er zich genoeg zaam van heeft overtuigd, dat hij kan doorrijden zonder een van de voetgan gersoversteekplaats gebruik makende voetganger te hinderen. In het betrok ken voorbeeld loopt niemand op de v.o.p., hoewel dit toch voor de hand ligt. Als tramreizigers In- en uitstappen geldt voor andere voertugen art. 24 sub 2 W.v.R., dat niets met v.o.p.-bepalingen heeft te Het gebruik van de zebra's is inder daad een kwestie van gezond verstand, maar dan moet hetgeen betrekkelijk een voudig is, niet nodeloos ingewiikkeld worden gemaakt. Als men het publiek, door het tot nadenken aan te sporen, wil gewennen aan een logische toepassing van de op de praktijk afgestelde bepa lingen en wegbebakening, moet de kwestie ook niet al te theoretisch worden voorgesteld. P. VERHOEF. Noodwijk aan Zee. heden niet stilstaat voor de voetganger KOLEN en OLIE Niet zes, maar acht Gisteren hebben wij aangekondigd, dat het Residentie-Orkest in Leiden zes abonnementsconcerten zou geven. Dit ls onjuist; de Hagenaars komen achtmaal naar de Sleutelstad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3