JMcuwc tTciitsrli e llTourant inister acht instelling Deltawet ongewenst it 1200 ,e o .-Dok geen commissie voor de ■i maatschappelijke problemen Griepepidemie heeft hoogtepunt bereikt Assemblee W.E.U. boos op Raad van Ministers Hogere lonen bij de N.S. Westelijken dienen plan voor ontwapening in iTERDAG 12 OKTOBER 1957 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementei Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Achtendertigste jaargang no. 11082 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tanhmstirtj is abeblcum myo ia U$enspoct" CEFA VERTOONT MAANDAG 14 oktober a-s. in de Zuiderkerk de bekende fiïïm „MORGEN ZIE IK JE WEER" AANVANG 8 UUR Afsluiting Oude Maas nog niet heslist )E INSTELLING van een aparte Deltaraad met het oog op de ontwikke ling van het Deltagebied op maatschappelijk, cultureel, sociaal en onomisch terrein acht de minister van verkeer èn waterstaat niet ge- enst. Het initiatief tot in het leven roepen van een dergelijke raad, zo ■elt de minister de Tweede-Kamer-commissie voor de Deltawet verder iee, zou bovendien van meer ministers uit moeten gaan. [Verder heeft de minister bezwaar gen een aparte commissie voor de aatschappelijke aspecten. Wel kan orden onderzocht, of er aanleiding l maat tot een wijziging in de \j menstelling van een of meer com- issies van de raad van waterstaat. Van de zijde van de kamerleden is erop Irongen de Koninklijke besluiten, j^pann de plannen zullen worden neer- li ilegd, eerst enige tijd na de publikatie rvan, in werking te doen treden. De mghebbenden en ook de volksverte- nwoordiging zouden zich dan over de kunnen uitspreken voor deze arden uitgevoerd. De minister heeft nu iegezegd, deze kwestie in de minister- lad te bespreken. Biesbosch Het overleg over de Biesbosch is nog kt beëindigd. Het blijkt meer tijd te asten dan men verwachtte. Wanneer Biesbosch-nota zal verschijnen, is dus ag niet te zeggen. Over de Biesbosch liggen twee planm ran de ene de volledige fslniting van de Biesbosch beoogt et andere de afzonderlijke bedijking an het noordelijke en zuidelijke deel. e tussengelegen kreken blijven volgens it plan in open verbinding met de grote De vraag waar het om gaat is, of het oekomstige getij-regime het behoud open Biesbosch als natuurmonument rog voldoende motiveert. De bestudering kwestie vraagt nog tijd, maar de minister hoopt dat omstreeks de jaar wisseling overeenstemming zal zijn be reikt Dan kan de beloofde nota ook spoe dig verschijnen. De juiste plaats vs^n de Volkerakdam, welke plaats voor het wegenplan van groot belang is, staat nog niet vast. Zoals wij reeds gedeeltelijk berichtten, deelde de minister mee, dat de gedachten uitgaan naar de aanleg van een eilandje met verkeersrotonde op de platen het Hellegat, van waaruit een brug het Haringvliet de verbinding vormt met de Hoeksche Waard. Een dan bindt dit eilandje met Goeree en andere dam met Noordbrabant. Deze laatste dam komt iets ten noorden var het eigenlijke Volkerak te liggen. Verder kunnen sluizen gebouwd wor den op de uiterwaarden aan de Bra bantse kant. Deze sluizen komen niet ii de vaargeul zodat de scheepvaart tijdens de bouw geen hinder zal ondervinden. De bouw van een brug over het Ha ringvliet, welke niet essentieel is .vooi de veiligheid, zal met oog op de- beste dingsbeperking vertraagd moeten wor- Foto wijst uit: Raket haalde de kunstmaan in 1 Volgens een Brits geleerde hebben gis- in Schotland genomen foto's uit- dat de Russische raket, die de insbmaan in het heelal heeft gebracht, lu de „Spoetnik" is gepasseerd. De rakel zelfs al een voorsprong genomen heb- Bij de grootste radio-telescoop ter we- teld, opgesteld in het Britse graafschap hire, heeft men sinds donderdag- ivond, toen de telescoop in gebruik werd les in het werk gesteld om de op te sporen. Men slaagde echter niet. men gisteravond laat echo's Et het heelal op, maar deze zijn zeer aarschijnlijk afkomstig van de raket, die .Jde kunstmaan op zijn reis vergezelt. Men beeft nu de Russen gevraagd om- nau )OX;kfuriiger gegevens over de juiste posi van de „Spoetnik" j Radio-Moskou heeft drie prijsvragen JblCover de kunstmaan uitgeschreven, ni. va||jben, die radiosignalen van de satelliet ...,j opvangen en hiervan een beschrijving 2 HJIkunnen geven, voorts voor hen die visui UZC;waarnemingen van de satelliet gede- Itaildeerd en' accuraat kunnen Ibeschirijt- GU,, yen en voor degene, die het beste artikel icejof korte verhaal schrijft over de kunst- 175 0m vicr uur vanmiddag heeft j Spoetnik zijn honderdste tocht on aarde volbracht en volgens radio-Moskou j een totale afstand afgelegd van 4.4 mil- j joen kilometer. Het bericht, dat wij gisteren reeds in een deel van onze edities publiceerden, I als zouden de Russen binnen niet al te j lange tijd in staat zijn een aardsatelliet naar de maan te sturen, is inmiddels I tegengesproken. Een Russisch geleerde voorspelde dat men in ieder geval deze reis naar de maan zal kunnen maken, die zal worden gevolgd door reizen naar Mars en andere planeten... Kernreactor liep Britse technici uit de hand Een Engelse stoomfabriek in de büurt an Calder Hall het Britse atoomcen- •um is gisteren ontruimd, nadat splijt baar materiaal in een reactor ovei vas geraakt. De 3.000 arbeiders de fabriek waarin plutonnumpatronen worden gemaakt -voor de ontsteking 1 h-bommen kregen de waarschu wing, speciaal op te passen voor het ge- aar van radio-actieve neerslag. Brand- ■eerploegen pompten water in de >r. waarin de uraniumpatronen gloeiend aren geworden. De arbeiders moesten, zich onderwerpen aan een medische trole. igens een woordvoerder van het ge- irgaan voor de Britse atoomenergie st niet bewezen dat het publiek ge- loopt. Later is bekendgemaakt da: de fabriek, behalve voor wat de reactor? betreft, weer normaal functioneert. Regering is van plan de wetsont- en betrefende de algemene bij dra - genregeling voor de waterkering en voor de bijdragen voor de deltawerken gelijk tijdig in te dienen. In de loop van aan- de zomer kan men eerst deze wets ontwerpen verwachten. vraagstuk of de kring van perso- die schade kunnen lijden, moet worden uitgebreid zal in zijn gèheel weer r aan de orde komen bij een vérdere wettelijke regeling. Aan de Regering is de vraag gesteld of zij niet van oordeel is, dat, naarmate de uitvoering van de deltawèrkèn het deltagebied voor de oplossing zoveel problemen en moeilijkheden zal worden geplaatst, dat bijzondere fi nanciering hiervan alleszins zou zijn ge rechtvaardigd. Deze bijzondere financie ring zou kunnen geschieden op grond van de deltawet. Het was de minister niet logelijk deze vraag concreet te beant woorden. de provincies Noord- en Zuid-Hol land zjjn geen zwakke plaatsen in de djjken aanwezig. In Noordbrabant is in beginsel tot verbetering van zwakke plaatsen besloten of is m« bezig deze plaatsen te versterken. Het onderzoek naar een eventuele af sluiting van de Oude Maas is nog gaande. Deze kwestie is zeer gecompliceerd, want enerzijds zou door een afsluiting de zoutgrens beter kunnen worden te ruggedrongen, maar aan de andere kant zou een openhouden van de Oude Maas de veiligheid in de omgeving van Rot terdam bevorderen. Tenslotte was de minister niet in staat de vraag te beantwoorden of een tweede waterkering achter de dijken langs de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde noodzakelijk is. De moeilijkheden bij de Waterweg zullen veel groter zijn d?n bij de Westerschelde, waar op vele plaatsen reeds twee keringen aanwezig zijn. Ter gelegenheid van het ve tig jarig bestaan van de Marine Luchtvaartdienstuond giste ren op het vliegkamp Valken burg een défilé plaats, dat werd afgenomen door schout-bij nacht-vlieger J. M. van Olm e dat door vele autoriteiten werd bijgewoond. (Zie ook pag. 5) Oud-premier Pinay kabinetsformateur De conservatieve leider en oud-premier Anboine Pinay is nu door president Ooty verzocht als kabinetsformateur op te treden. Pinay heeft de opdracht aanvaard. Hij behoort tot de onafhankelijke boeren partij, die verantwoordelijk Is voor de val de régering-Bourgès-Maunoury. Hij heeft verklaard slechts een kabinet te willen vormen, dat steunt op de meerder heid van de Nationale Vergadering. De kans echter ook de socialisten tot mede werking te brengen, is gering, zodat waar nemers weinig hoop hebben dat Pinay zal slagen. DE GRIEPEPIDEMIE heeft in ons land vrijwel haar hoogtepunt bereikt. Op sommige plaatsen in ons land met name in het centrum is zelfs sprake van een afname van de griep, zo is van de zijde van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid meegedeeld. Deze mededeling is in overeenstem ming met het feit. dat in verscheidene bedrijven het aantal als hersteld gemel- den groter is dan het aantal nieuwe ziektemeldingen. Bij de geneeskundige hoofdinspectie zijn tot nu toe in absoluut aantal circa 200 sterfgevallen bekend geworden. Maar men moet in aanmerking nemen, dat een groot deel van de bevolking griep heeft Neem rust, eet fruit NEEM IXEVROTOIXICl zenuwkalmerend NIET VERDOVEND. MAAR GENEZEND I Ministers als postbodes beetje beneden hun stand gedragen door de aanbevelingen van de Assemblee als postbodes door te geven aan de regeringen der leden- staten. Dit verwijt richtte de Nederlandse afgevaardigde Fens (Christen democraat) op de vergadering van de Westeuropese Unie te Straatsburg gisteren tot de Raad van Ministers Vooral de reacties van de Raad van Mi nisters op de aanbevelingen In mei van ddt jaar gedaan 'met betrekking tot de veiligheid van Europa, achtte de heer Fens volkomen onbevredigend. Een uit zondering maakte de heer Fens voor En geland, waar het Lagerhuis een uitgebreid debat heeft gehouden. Vrijwel alle sprekers in het debat over de militaire politiek onderschreven de bezwaren van de heer Fens en leverden scherpe kritiek op de Raad van Ministers Men stelde, dat de raad. zo hij verlangt, dat de Assemblee haar werk verricht, deze daartoe in staat moet stellen door de nodige inlichtingen te verschaffen. In diskrediet Amerikaanse kunstmaan zal in ellips rond aarde vliegen De DRIE PROEFKUNSTMANEN, die de Verenigde Staten ln de komende maan den zullen lanceren, zijn in laboratoria getest onder de te verwachten condities van luchtdichtheid en temperatuur. De Amerikaanse satelliet zal een ellipsvormige baan beschrijven op afstanden de aarde, variërend van 320 tot 2400 km. De radiozenders van de kunstmaan kunnen veertien dagen werken op een golflengte van 2,7 m (108 megacycles)- Volgens de Amerikaanse professor Hagen mag de satelliet niet meer dan negen kg wegen, omdat de Amerikaanse drietrapsraket daarmee aan de grens van zijn kunnen Is. Maar negen kg Is genoeg om alle gewenste inlichtingen te kunnen krijgen, zeggen de geleerden ln de V.S. „De Westeuropese Unie is Id diskrediet geraakt. De regeringen zijn individueel wel bereid, alle inlichtingen te g waarover zij beschikken, maar wendt zich tot de Raad van Ministers als heid. dan verneemt men plotseling niets meer. Hieruit kan slechts geconcludeerd worden, dat de Raad niet bestaat. Er is in ieder geval geen „esprit d' équipe" er men heeft ln deze raad geenszins het ge voel. dat men als eenheid verantwoorde lijk is voor de veiligheid van Europa". Teitgen vroeg ten slotte de voorzitter aan de Raad van Ministers schriftelijk uitdrukking te geven aan de gevoelens van bitterheid, ontstemming en ontmoedi ging. die thans in de assemble^ leven. „De beker is vol", zo besloot de Fransman „indien de Raad zich niet aan zijn taak zet. kunnen wij het huis beter sluiten" De Assemblee nam dit voorste) aan. Met algemene stemmen aanvaardde de Assemblee de aanbeveling aan de Raad van Ministers, vervat ln het rapport de commissie voor defensie en bewape ning. Deze houdt in. d?t de zes regeringi hun permanente vertegenwoordigers bij de N.A.V.O. opdracht geven, de commis sie voor defensie en bewapening van de Westeuropese Unie op de hoogte te hou den van de ontwikkeling ln die sectoren, waar de raad van de Westeuropese Unie zijn competentie „de faeto" aan de N.A. V.O. heeft overgedragen. Bovendien dient de raad zich in de toekomst te houden aan de hem door het verdrag opgelegde Zes leerlingen van de Amsterdamse Prinses Julianaschool kwamen giste ren naar de Amerikaanse ambassade in Den Haag om ambassadeur Philip Young een fraai album met 144 post kaarten aan te bieden, namens de 144 leerlingen van hun school. Hei album, dat werd aangeboden in het kader van de internationale cor- respondentieweek, zal door de am bassadeur worden doorgezonden aan Eisenhower, die deze geste nng stellen. Op de foto ziet men v.l.n.r. Ella HansenAnneke de Bruin, Cobi Koster, Rob van Dijk, Jan de Vries en teven Diertens. In het midden de heer Philip Young. De heer W. Kalee, redacteur van do Java Bode, die half september te Dja karta was gearresteerd in verband met onjuist genoemd bericht over Hatta, thans vrijgelaten doch staat onder stadsarrest. of gehad heeft. De griep heeft dus niet een meer kwaadaardig karakter gekre- Bovendien Is gebleken, dat vele over ledenen ook nog lijdende waren aan andere aandoeningen, zodat bij hen de Influenza niet uitsluitend de oorzaak is van het overlijden. De voeding Het voorlichtingsbureau voor de voe ding wijst erop, dat er bij een epidemie van zo grote omvang en van een ziekte, van men het verloop en het epide miologische gedrag nauwelijks kent, na tuurlijk geen specifiek voedingsmiddel is, dat voorbehoedend zou werken tegen deze infeotie. Voediingsmaabregelen zul len de verbreiding van de epidemie niet kunnen stuiten. Men moet dan ook niet te veel waarde hechten aan aanprijzingen om bijvoor beeld zure appelen te eten en haring, omdat deze vis zoveel beschermende stoffen bevat, dat de weerstand tegen de A-griep wordt verhoogd. Maar niet vergeten mag worden, dat in een periode van veel ziekte in het al gemeen zeker extra aandacht voor een verstandige voeding op zijn plaats is. Ook is voldoende rust en zorg voor het vermijden van risico's door kouvatten en voor goede algemeen hygiënische ge woonten zeer aan te bevelen. Belangrijk is het gebruiken van vita mine C. Een kwart van de hoeveelheid vitamine C in de Nederlandse voeding wordt geleverd door het fruit. Wanneer deze vitaminebron wegvalt of belangrijk vermindert omdat voldoende fruit in het gemiddelde gezin moeilijk te betalen is, valt te overwegen of door bezuiniging op andere posten de consumptie van fruit kan worden vermeerderd. Desnoods kan door het innemen van vitamine-C tabletten in deze griepperio- de het herstel van het vitamine C-even- wioht in het organisme worden bevor derd. aldus het voorlichtingsbureau voor de voeding. Over hele wereld De Aziatische griep heeft zich nu uit gebreid tot praktisch alle bevolkte ge bieden van de wereld, heeft de Wereld gezondheidsraad gisteren meegedeeld. Een uitzonderling kan worden gemaakt met geïsoleerde eilanden en gebieden. De epidemie wordt in Azië, Afrika en Australië minder, maar ontwikkelt zich snel in de meeste Europese landen Noord- en Zuid-Amerika. San Marino tot rust gekomen Voor één dag is het bestuur van Ss Marino in handen van een militaire r gering, onder leiding van het hoofd der politie Sozzi. Morgen echter neem. nieuwe (democratische) regering de macht over met ale hoofd Federico Bigi, leraar in het Latijn aan de middelbare school te San Marino- T~\E VAKORGANISATIES hebben over- censtcmming bereikt met de bedrijfs leiding van de Nederlandse Spoorwegen iver een verbetering van de lonen voor ■rijwel het gehele spoorwegpersoneel. In iet bijzonder gaat het hier om het sta- pcrsoneel van de dienst vverket De loonsverbeteringen variëren van 3 tot 10 procent. Op korte termijn zullen de vakbonden van vervoerpersoneel leder afzonderlijk in congressen bijeen komen om zich uit te spreken over het bereikte resultaat. Het congres van de protestants-christelijke bond van vcr- voerspersoneel wordt gehouden op 22 oktober aanstaande in K. en W. in Utrecht. Op 24 oktober zal dan nog een laatste bespreking plaats hebben met de directie de spoorwegen, waarna het gewij zigd reglement dienstvoorwaarden zal woorden opgesteld. Over het algemeen is het resultaat van de besprekingen gun stig onthaald. Er bestond allang een achterstand van het N.S.-personeel. Men is daarom blij met deze stap in de goede richting. Voor het tot stand komen van de over eengekomen loonsverhoging moet echter grote hindernis genomen worden, nl. de toestemming van het college van rijksbemiddelaars en minister Algera. Zo als bekend zijn andere werknemersgroe peringen hier reeds op onoverkomelijke moeilijkheden gestuit, nl. de bouwvak kers, de mijnwerkers en de rijksambte- Koudere nacht De Bilt verwacht tot mor genavond: koudere nacht en plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst Mor gen overdag op de meeste plaatsen zonnige perioden en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Aanvanke lijk weinig wind, later matige en langs de Waddenkust krachtige wind tussen zuid en zuidwest Opgemaakt om 11.15 uur. ZON EN MAAN Zondag 13 oktober: zon op 7.03 uur, zon onder 17.53 uur; maan op 20.28 uur, maan onder 11.24 uur. Maandag 14 oktober: zon op 7.04 uur, onder 17.51 uur; maan op 21.23 uur, maan onder 12.38 uur. Op 16 oktober laatste kwartier. Direct opschorting kernproeven IN de politieke commissie van de V.N. hebben gisteren 21 landen, waaronder Nederland, de westelijke ontwapeningsresolutie ingediend. In de resolutie wordt gezegd, dat het mogelijk is maatregelen te nemen voor een gedeeltelijke ontwapening, die een verdere ontwikkeling op dit gebied zouden kunnen vergemakke lijken. Vooral op de landen die zijn vertegen woordigd ln de subcommissie voor ont wapening wordt een beroep gedaan, tot een akkoord te komen over de volgende zes punten: 1. Onmiddellijke opschorting van proe ven met kernwapens en spoedige instel ling van een doeltreffende internationale controle Beëindiging van de produktie splijtbare materialen voor militair gebruik nik lanceerden. tie 3. Vermindering van de voorraden kernwapens, door de splijtbare materia len die in die wapens zijn verwerkt op vreedzame wijze te gebruiken. 4. Vermindering van de strijdkrachten door regelingen, die voldoende garan ties bevatten. 5. Geleidelijke instelling van een stel sel voor inspectie te land en vanuit de lucht om verrassingsaanvallen te voor komen. 6. Gezamenlijke bestudering van een Inspeotiesysteem. dat ten doel heeft te verzekeren dat alleen voor vreedzame en wetenschappelijke doeleinden voor werpen door de ruimte worden gezon den. Het laatste punt was volgens welinge lichte kringen aanvankelijk uit de tekst geschrapt, doch er onmiddellijk weer aan toegevoegd, toen de Russen hun Spoet- De stand op 12 oktober ZE HEBBEN u op school te veel volgepropt met kennis dat is tenminste de conclusie van een deskundige commissie. Of het waar is? Test uzelf. (Voor het gemak hebben we de antwoorden er maar achter geschreven.) Vraag 1. Op zaterdag 7 september begonnen wij (samen met de Nieuwe Liêische Courant) een abonneewerfactie hoeveel weken is dat geleden? Antwoord: Vijf weken. Vraag 2: In die tijd zijn er mede door uw hulp 1200 nieuwe abonnees bij ons ingeschreven hoeveel is dat per week? Antwoord: 240 nieuwe abonnees per week. Vraag 3: En hoeveel is dat per dag? (Oppassen, want dat is een strikvraag!) Antwoord: 40 Nieuwe abonnees per dag op zond schrijven wij nl. geen nieuwe abonnees in. Vraag 4: Op dinsdag 1 oktober wees onze thermometer 936 nieuwe abonnees aan— op 12 oktober 1200. Hoeveel nieuwe abonnees hebben wij in oktober dan per dag kunnen noteren? Antwoord: Ruim 26. Tot dusverre ging het alleen over uw prestaties in reke nen nu een andere test om te zien of de conclusie van bovengenoemde commissie juist is dat men u te weinig in zicht in de zaken heeft bijgebracht. Vraag 1: Als blijkt dat het aantal inschrijvingen minder gaat worden, wat moet er dan gebeuren? Antwoord: Dan moet de activiteit worden opgevoerd. Vraag 2: De activiteit van wie? Antwoord: Van die mensen die het best kunnen beoorde. len of onze krant een goede en bovendien een christelijke krant is dat zijn dus onze abonnees. Vraag 3: Wat moet iedere abonnee dan doen? Antwoord: Zorgep dat hij niet bij anderen achterblijft in het aanbrengen van een nieuwe abonnee. Vraag 4: Hoe moet die abonnee dat doen? Antwoord: Hij (of zij) knoopt met een ander, een kennis of een familielid of een collega, een gesprek aan over de krant. In dat gesprek legt hij uit waarom hij in zijn gezin een ohristelljk dagblad wil lezen. Hij laat uitkomen wat de bedoeling is van een christelijk dagblad: ook op het specifieke dagbladterrein Evangelieverkondiger te zijn. En aan het slot van dat gesprek stelt hij doelbewust de vraag: ..Mag ik nu de bon Invullen met uw naam en adres?" Vraag 5: Brengt het werven van een nieuwe abonnee nog wat op? Antwoord: Onze krant betuigt haar dank door het toe zenden van een bijzonder fraaie kalender die doorlopend kan worden gebruikt en jaar na jaar een pronkstuk blijft aan de muur. En als die abonnee ook nog kans ziet te ver tellen op welke originele manier hij zijn werfactie voert, dan maakt hij ook kans op een originele prijs. Conclusie: voor deze test bent u pas geslaagd als u uw bon bij ons hebt ingeleverd! (Voor de bon zie pag. 8)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1