RADIO- BLOEMENDAAL Father Divine: Boodschap van was in iMöerie ië te h oren Twee in 100 jaar Hi j kon wel helpen Aanval op Aalten Zeven regels voor het Christelijk leven Geoloog getuigde van de Rots der Eeuwen ZONDAGSBLAD ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 Drs. F. H. Verhoeff met zijn echtgenote en zoon op het vliegveld, even voor hun vertrek naar Nigerië. Tl ADIO-BLOEMENDAAL is geen sterke *- zendér, maar de kerkdiensten van ds. Toornvliet werden in het afgelopen jaar regelmatig beluisterd in het hartje van Nigerië. Een kleine taperecorder vormde de kansel, een klein groepje men sen, merendeels dames, vormde de ge meente. Aandachtig werd er geluisterd naar de predikant. Na afloop werd een lied gezongen en toen de kring weer uit elkaar ging, zei een jonge vrouw die niet bijzonder kerkelijk was: „Hij is fantastisch ruim." Toch ging het niet om een nieuwe blik op de gereformeerden. Het hele hart van de jonge doctorandus in de geologie de organisator van de diensten ging er naar uit dat de vlottende Neder landse bevolking van Port Harcourt in Nigerië regelmatig in aanraking zou kunnen komen met het Evangelie. In dit Afrikaanse land is olie gevon- yinn den en de Shell-B.P. is hard aan het l werk om tot een rendabele exploitatie te komen. Jarenlang zijn er proeven genomen, jarenlang is er gezocht en eindelijk, in het afgelopen jaar, heeft het onderzoek een veelbelovend resul- taat opgeleverd. Het werk groeit. In de 1 nabije toekomst zullen grote tankers de 1 olie naar alle delen der wereld gaan transporteren. De bevolking van Port Harcourt waar nu al 60 Engelse en Ne derlandse gezinnen wonen en van het kamp in de jungle, Owerri, zal zich verder uitbreiden. Tot nu toe is er even wel nog maar weinig gedaan voor de geestelijke verzorging van de Nederlan- Predikant op de band ders. Toen drs. P. Henk Verhoeff, die juist iljn geologische studie aan de univer siteit van Amsterdam beëindigd had naar Nigerië vertrok, leefde diep in iljn hart het verlangen niet alleen een goed stuk werk te verzetten, maar ook geestelijk tot een zegen te zijn voor de mensen die hij zou ontmoeten. Zijn be ginperiode bracht hij hoofdzakelijk In het junglekamp Owerri door. Hij bad om een opening, zocht naar een moge lijkheid om een Bijbelkring of een kerk dienst te beginnen, maar zijn pogingen braken bij zijn handen af. Toch bleef hij bidden ook toen zijn vrouw Wille nden overkwam en ze samen een wo ning kregen in het veel grotere Port Harcourt. Daar was ten minste een kleine on afhankelijke kerkge meenschap (bij geen enkel kerkgenootschap officieel aangesloten) waar de verschillende kerken een kans kregen om diensten te houden. Twee maal in de maand kwam er een Angllaans predikant, éénmaal per maand een methodist en de baptisten en de pres byterianen. Niet altyd was het mo gelijk een predikant te hebben; men was afhankeiyk van de zendelingen uit de streek of van geesteiyke verzorgers, die op doorreis waren. Vaak moest een methodisten-lekeprediker (zoals slechts die kerk ze kent) de dienst lelden. Maar er was tenminste iets op kerkeiyk ge bied. Weinig Nederlanders Toch kwamen er betrekkelijk weinig Nederlanders. De meeste vrouwen ver stonden net genoeg Engels om zich te behelpen, maar konden de preken nau welijks of in het geheel niet volgen. weest. Maar een dergelijke kring is al tijd afhankelijk van een leider. De man die de motor ervan was geweest, werd overgeplaatst en langzaam maar zeker stierf de kring uit. Met behulp van een presbyteriaans predikant zag Henk Ver hoeff kans om de kring weer op gang te krijgen en in de afgelopen twee jaar kwamen de leden iedere week bij el kaar. Maar ook daar was de voertaal Engels. Verhoeff en zijn vrouw bleven bidden en na gesprekken met de kerkeraad werd besloten speciale diensten Hollanders te gaan belegi de opkomst niet, meestal geveer tien mensen, maar er was ten minste iets. Daar er geen Nederlands sprekende predikanten in de omgeving waren wer den in het begin Engelse predikanten gevraagd, die dan vertaald moesten worden. Of het draaide uit op een preek lezen. Maar al spoedig begon radio- Bloemendaal te helpen. De ouders van Henk Verhoeff waren lid van de ge meente van ds. Toornvliet en natuur lijk informeerde de predikant, hoe het met de kinderen in dat verre land ging. rekenen. Toen er ook rooms-katholieke kinderen kwamen, vertelde ze de ouders maar bij voorbaat dat ze ook gods dienstonderwijs gaf, volgens haar pro testantse inzicht. Het grootste deel der kinderen kwam uit volslagen onkerke lijke kringen. De ouders lieten haar volkomen vrij in haar godsdienstonder wijs. Ze waren al blij, dat er iets voor de kinderen werd gedaan. Zondagsschool Bovendien i bijbelkring ge- „Stoof'-kerk in Den Helder Naast al de vernieuwingen, die we bij de kerkbouw beleven en al de ar chitectonische uitstapjes van bouw meesters van onze tijd, horen we ook nog wel eens van een terugkeer naar het oude. De nieuwe Hervormde kerk in Den Helder wordt een „stoof'- kerk. Niet dat de koster weer met stoofjes moet gaan slepen voor de koude voeten, maar de vloer zelf wordt een stoof in het grobt. De vloer tal bestaan uit baksteen op een laag tand, waaronder verwarmingsplaten zullen worden aangebracht. De kerk gangers zetten hun kille voeten dus voorverwarmde steen. Mamhilad, Pontypool houdt niet van verandering. Als de predikant' van het Britse dorp ds. R. E. Seaton dit jaar met emeritaat zal gaan, vestigt hij een kerkelijk record, dat wellicht nooit meer febroken zal worden. De kleine Angli caanse kerk van dit dorp gaat er ten minste prat op, dat zij in een eeuw slechts twee voorgangers gekend heeft. Ds. Seaton heeft 31 jaar lang op deze kansel gestaan, terwijl zijn voorganger ds. Christopher Cook vijf en zeventig jaar lang iedere zondag de zelfde kan sel beklom. O Eens moet de Amsterdamse politie (prof. dr. C.) i'. Gelderen om advies hebben gevraagd. Op een avond had deze instan tie zich moeten ontfermen over een vreemdeling, die een volslagen onverstaan bare taal sprak. Eindelijk ktvam men te weten, dat de man uit Syrië afkomstig uxu. Niemand wist raad met het geval. Ten slotte kwam men op het idee prof. v. Gelderen eens om raad te vragen. Hij doceerde immers Assyrisch. Zo belde de politie de hoogleraar op, vertelde hem wat er aan de hand was en vroeg hem, of hij misschien als tolk kon fungeren. Vol komen serieus antwoordde de verstrooide professor, dat hij misschien zou kunnen helpen, als de vreemdeling geboren was omstreeks zoveel jaar voor Christus! f Schopt in het Gereformeerd Weekblad Uit het gesprek groeide de mogelijk heid om de preek op een taperecorder op te nemen en door te sturen naar Ni gerië. Bijna iedere dag gingen zo wel mensen van de Shell naar dat land en zij wilden graag helpen bij het vervoer. Zonder enige extra kosten kreeg de Ne derlandse kolonie een predikant op de band. De belangstelling voor de diensten was van de zijde van de mannen maar betrekkelijk gering. Zij waren altijd van huis, door een arbeidsperiode van twaalf dagen, waarna zij dan drie dagen naar huis konden gaan. De enkele zondag, die zij thuis doorbrachten, wilden zij ook werkelijk vrij zijn. Bij de vrouwen lag het geheel anders. Zij waren veel thuis en juist deze zondagdiensten braken de eentonige sleur van de lange week al leen. Maar niet alleen Henk, ook Willemien probeerde het Evangelie uit te dragen. Als oud-onderwijzeres begon ze een schooltje. Het was betrekkelijk primi tief en er mochten niet meer dan negen leerlingen zijn omdat dan de school moest gaan voldoen aan alle mogelij ke officiële eisen. Maar ze leerde de kinderen meer dan lezen, schrijven en In de afgelopen weken is er een aan val op Aalten ingezet. Op de pastorieën In het Centraal Weekblad vertelde ds. G. Meynen dat van de vier predikanten er drie binnen enkele dagen een beroep kregen. De vierde behoefde niet jaloers te zijn, want hij staat er pas sinds kort. Nadat eerst Delft en daarna Appinge- dam zich een herder uit deze grote Gel derse gemeente verkozen hadden, klop te de raad der kerk van Hoogeveen nog bij een andere Aaltense pastor aan. En op het moment waarop ik dit schrijf ziet het er als volgt uit: Beroepen te Delft L. J. Goede te AAL TEN. Beroepen te Appingedam J. van Wijn gaarden te AALTEN. Beroepen te Hoogeveen L. Blijdorp te AALTEN. En of dat alles nog niet genoeg was, startte mevrouw Verhoeff in de Engel se kerk ook een Nederlandse zondags school, die ook, nu zij met vèrlof in Nederland is, nog steeds voort gaat. Een dame heeft dat werk al enige maanden geleden overgenomen omdat Jan Paul van twee en een half concur rentie ging krijgen. Ook in Owerri werkt het getuigenis van deze twee jonge gelovige mensen door. Terwijl Henk er niet in slaagde ook maar het kleinste begin van een Bijbelkring te maken, heeft God enke le maanden geleden toch zijn gebed verhoord. Tijdens de afgelopen Paasda gen was er geen enkele dienst. In het verleden waren er wel eens diensten geweest, geleid door de zendeling bis schop Hall, maar toen deze man aan kanker Vpverleed, verliep alles weer. Toen er' echter met Pasen geen dien sten waren, vond één van de employés een Engelsman, dit zo erg dat hij er voor zorgde dat er nu eenmaal per maand een Engelse kerkdienst is. Wakker geschud Zo werkte het getuigenis steeds die per door. Omdat één jong paar begon, ontwaakten anderen uit hun lethargie. Of er vruchten waren? Al jarenlang woonde een Nederlands echtpaar in Port Harcourt. Hij was metselaar en zij zocht diep in haar hart naar iets, dat haar rust zou geven. Toen kwam eindelijk het eerste kindje de moeder begon meer nog dan na te denken over haar geestelijke taak Ze ging naar een zendeling te vragen of het niet gedoopt kon worden maar zonder in te gaan op haar geloofsstrijd zei hij lachend: Natuur lijk! Wil je zelf ook ge doopt worden, we zijn toch bozig. Diep in haar hart voelde ze dat deze mentaliteit helemaal niet kon kloppen me: Evangelie. Toen ze Verhoeffjes leerde ken ner., luisterde ze met open mond, als zij van hun geloof spraken. Samen moehten ze met haar neerknielen, toen ook zij haar hart aan Christus wilde geven. Een ge weldige verandering heeft zich in haar leven voltrokken. Haar man, die nog al tijd vrijmetselaar is heeft ook grote be langstelling voor het Evangelie gekre gen Henk en Willemien Verhoeff zijn nu met verlof in Nederland terug. De Ne derlandse diensten zijn tijdelijk stopge zet, maar zij bidden dat spoedig een oplossing gevonden wordt, zodat ze toch weer door kunnen gaan. Een groepje jonge mense onlange over het „prieslersci de gelovigen" en omdat z „getuigen". Het gesprek stokt' riep: „Get toch onzi De meeste leder lelijke kerken zullen het niet licht zo grof zeggen. En tochDe door snee kerkmens, die verhuist naar een streek waar geen kerk is, voelt zich vaak innerlijk verlaten, omdat hij niet geleerd heeft op eigen benen te -#- Nigerië is een ver land, de paar honderd Nederlanders, die er werken, hebben niet veel geestelijk contact Maar ook daar drong de invloed van het Evangelie dóór, omdat één van hen ging zoeken naar een mogelijk heid van christelijk contact rond de Bijbel. de „god" met een zwarte en met een harde huid Inferieure parels In Japan hebban parelexporteurs drie duizend pond parels weggegooid. U hoeft er niet achteraan te gaan, want ze zijn in een behoorlijk diep meer terecht gekomen, Trouwens volgens het krantenverslag waren het maar parels van inferieure kwaliteit. Er is dus niet veel aan verloren gegaan. Niet veel, neen „maar" 1,8 miljoen gulden. Jezus Christus zelf vergeleek eens het Koninkrijk der Hemelen met een pa relexporteur op zoek naar schone pa rels. Toen hij een kostbare parel ge vonden had, ging hij heen en verkocht al wat hij had en kocht die. Er staat niet bij. dat hij al zijn parels ver kocht; wel al zijn bezittingen, maar ik kan me voorstellen, dat hij meteen de parels van inferieure kwaliteit van de hand gedaan heeft om deze ene, prachtige parel te kopen. Van de kant van christenen wordt wel eens de indruk gevestigd, alsof de we reld louter zou bestaan uit slijk, mod der en drijfzand en alsof het Evange lie het enige is in de wereld, wat nog enige waarde heeft. Als dat waar is, bestaat de mensheid louter uit var kens, die zich in de modder wentelen, Christus geeft een heel wat nuchterder tekening van het leven buiten God. Hij weet, dat er veel is wat de mensen trekt. Hij erkent dat de mens een cul tuur kan opbouwen zonder God, die zelfs een bepaalde waarde gaat ver tegenwoordigen. Hij weet, dat de mens buiten God maar moeilijk afstand doet van veel wat hem trekt. Daarom ver gelijkt Hij zijn Evangelie met een kost bare parel, tegenover veel minder kost bare parels. Deze parel is zo kost baar, dat we er alles voor over moe ten hebben. De Japanse exporteurs gooiden voor 1,8 miljoen aan parels weg, omdat ze be grepen dat de kostbare parels aan waarde zouden verliezen als de infe rieure ook op de markt zouden komen. Voor hen was alleen het beste goed genoeg. Wij houden ons echter vaak meer op met de goedkopere soort; er is immers zoveel wat ons trekt, dat we voor Christus geen tijd hebben. Toch zullen we nimmer deel hebben aan Hem zonder overgave, zoals de koop man de parel niet kon kopen zonder zijn bezittingen op te geven. Het infe rieure en die ene parel kunnen in één leven niet tegelijk plaats vinden. Father Divine is een neger, die zich om de kleurenbarrière niet bekommerde en een blondine trouwde, die in leeftijd bijna zijn klein kind had kunnen zijn. Father Divine heeft ook een andere „barrière" doorbroken. De wijzen van Nebuchadnezar zeiden, dat de goden niet bij de mensen wonen, maar deze neger zegt dat hij God is, alwetend, almachtig, alomtegenwoordig En letterlijk honderden en nog eens honderden volgen hem, vereren hem, ja aanbidden hem als de God van hemel en aarde. De invloed van deze negerbeweging, die zich oorspronkelijk alleen richtte op wat bijgelovige negers, heeft zich in tussen over heel de wereld uitgebreid. In Zwitserland, Oostenrijk, Frankrijk, Australië en andere landen beginnen zich groepen te vormen, die deze neger als God erkennen. Zelf rekent hij zijn volgelingen in de miljoenen. De Times was heel wat voorzichtiger, maar schat te het aantal toch nog altijd op een tweehonderdduizend. In de afgelopen zomer werd hier en daar gefluisterd, dat Father Divine dood maar dat zijn sterven absoluut ge heim gehouden werd voor zijn volgelin- en de wereld. Had hij niet verkon digd, dat hij als God niet sterven kon? Deze zomer heeft de man echter een te levisie-interview toegestaan aan de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS terwijl ook een verslaggever van een negerkrant de „Amsterdam News" in de gelegenheid werd gesteld om Father Divine te ontmoeten. Deze verslaggever James L. Hióks, die de autodidacte godheid ongeveer Ernstig ziek of overleden Father Divine trouwde met de blondine Edna Rose Ritchings uit Montreal Canada en het was een groot en duur festijn, want de volgelingen houden de neger steeds goed in zijn financiën. Edna kreeg de titel van Moeder Divine. Rechts op de foto: Divine's secretaresse, die de titel Miss Devotion" draagt. Een groep Duitse christenen heeft de volgende zeven punten als leef regels aanvaard. 1. Ik weet dat mijn leven nodig heeft vaste tijden van rust, van zwijgen, van concentratie. En ik wil er trouw in zijn een zodanige orde in mijn leven aan te brengen, dat deze tijden erin voorkomen. 2. Ik wil mij door niets ervan laten weerhouden, dagelijks volgens een vast plan in de heilige schrift te lezen. 3. Ik wil alle dagen God loven en Hem danken, Hem bidden om kennis van Zijn waarheid en van Zijn wil, en mij in het gebed laten brengen tot innerlijke orde en rust, tot rein heid en geestelijke kracht. 4. Ik wil ook de mensen, met wie ik verbonden ben, die van mijn kerk en van mijn volk, in het gebed voor God gedenken. 5. Ik wil, waar en zoveel het mij mogelijk is, deelnemen aan het leven van de christelijke gemeente aan haar eredienst en aan de viering van het heilig avondrfiaal, en ik houd mij bereid voor de dienst, tot welke ik werd geroepen. 6. Ik zal er alles op zetten, mijn gehele leven, thuis en op mijn werk, en ook alles wat ik zeg en doe, te plaatsen onder de verantwoordelijk heid voor God, wanorde en onrecht te mijden en ieder, die mijn hulp nodig heeft, om Christus' wil te dienen. 7. Ik ben bereid, de raad van een zielszorger te aanvaarden en weet, dat de leden van het lichaam van Christus als broeders tucht op zich laten uitoefenen en op elkander uit oefenen. Kerkbezoek nam toe Een paar weken geleden deelde het Centraal Weekblad mee, dat men in Be verwijk zou overgaan tot het houden van twee morgendiensten. De kerkeraad durfde hiermee gezien de groei van de gemeente, rtiet langer wachten, hoewel het voorlopig nog niet voor alle zonda gen als een direct-noodzakelijke maat regel werd beschouwd. Het is anders uit gekomen. Sedert de invoering is het kerkbezoek toegenomen, zodat er twee goed-bezette diensten kunnen worden ge houden. Het blijkt dat men in verschil lende gezinnen de gelegenheid aangrijpt omr te wisselen, terwijl vroeger slechts óf de man óf de vrouw de dienst kon bijwonen. De schadelijke invloed van de ploegendienst op de bedrijven wordt zo weer enigermate opgevangen. Ook werd het de laatste tijd sommige leden te be nauwd. Misschien kan deze ervaring een sti mulans zijn voor andere groeiende ge meenten niet te wachten met het instel len van dubbele diensten tot er absoluut niet meer aan te ontkomen is. (Centraal Weekblad) negen jaar geleiien had ontmoet, be schreef hem als een gezonde man wan ongeveer 65. Hij gaf een krachtige hand, droeg geen bril en zijn stem klonk helder. Wel had deze verslaggever de indruk, dat de neger sterk was afgevallen, wat vooral in zijn gezicht tot uiting kwam. Hij schatte zijn vrouw die de wijdse titel draagt van Moeder Divine, ongeveer achter in de dertig. Door één van haar volgelingen was ze in hun eigen blad „The New Day" (dat ook in het Duits verschijnt) beschreven als „jonger dan dertig, wat ze toe! al wel moet zijn." Opmerkelijk is het, dat het blad van deze kerk met zijn menselijke god ver schillende preken bevat van deze neger, die echter alle dateren van voor 1955. Enkele Amerikaanse bladen waren door deze interviews no? niet overtuigd en vroegen zich zelfs af, of iemand de plaats van Father Divine had ingeno men. Weer anderen menen, dat hij vrij ernstig ziek is ge eest. In ieder geval is de invloed van deze beweging nog niet verminderd. Deze kerk verbreidt zich over heel de we reld, ondanks het feit dat de vergodde lijking van deze mens uitgesproken grof wordt opgedist. Achter ieder jaartal in het blad „The New Day" staan vier let ters A.D.F.D. De betekenis: Anno Domi no Father Divine, in het jaar onzes He ren Vader Divine. Ieder persoonlijk voor na amwoord, dat op deze neger betrek king heeft wordt met hoofdletter gedrukt, voortdurend wordt gewezen op de alom tegenwoordigheid van deze „god-neger". VERWARD De preken zijn verward, soms kan men er geen torn aan vast knopen, maar telkens weer komt hij op één the ma terug: Ik weet alles, en wie maar vijandige gedachten tegen mij koestert zal zijn straf niet ontlopen. De soldaten in Korea stierven enkel en alleen, om dat zij niet in Father Divine geloofden, de politieagent die bij een auto-ongeluk om het leven kwam had hem in gedach ten vernederd. Op die manier wordt er een zekere angst in het hart van de mens gespoten, die velen tot een gewil lig werktuig maakt. Aan de andere kant wordt iedereen, die in hem gelooft en „harmonieus" ove. hem denkt (wat natuurlijk wil zeggen, doet wat hij zegt) gouden bergen beloofd. In 1953 profeteerde hij tenminste: „Ik zeg u dat u geen lekke band krijgt, en dat u geen pech zult hebben als u mij lief hebt mijn geboden bewaart! Als u harmo nieus met mij leeft zal u geen ge' overkomen, u ni-t en de uwen niet. Bent u niet blij?" en volgens het verslag riep heel de gemeente: „Ja Heer, zo blij." IK EN MIJ Heel handig heeft hij zich gebombar deerd tot alwetend heerser. Voor dege nen, die niet direct in die alwetendheid geloven, is er nog altijd de innerlijke angst, dat anderen alles overbrieven. In 3en preek van 1939 zei hij tenminste: „Zoals ik onlangs reeds heb gezegd, i doordringen dat ik alles weet, is dat weten dat u alle. aan mij vertelt dan vertelt u het mij en dan zullen weten dat ik ervan weet; want ze d' ken dat ik het niet weet, tenzij iemand het mij vertelt. Daarom zal iemand het mij vertellen omdat ik ze verteld heb dat ze mij alles vertellen moeten; daarom is er geen enkele daad die u doet, waarvan ik niet weet, want ande ren zullen mij altijd vertellen wat u doet. Zij zullen op u letten en precies en weten wat u zegt en doet. Als z mij vertellen, weet ik het, als u nie looft dat ik het weet zonder dat z mij vertellen. Het doet er voor mij niet toe, of u denkt dat ik het weet of niet zonder dat ze het mij vertellen, wa zal altijd iemand zijn die Let mij telt. Daarom zal ik het weten." Onmid dellijk na deze verwarring van woorden die toch een scherpe angel bezitten, voegde hij er aan toe „Dit is een ge heimenis," en iedereen riep: „Halleluja". In de volgende alinea legt hij ei een schepje bovenop: „Je kunt niets voor mij verbergen. Zelfs wat u denkt, zal ik u in de slaap laten uitspreken er er zal iemand voor me luisteren, terwijl u slaapt en ze zullen het mij vertellen." Op deze manier zet hij man en vi ouders en kinderen tegen elkaar op. De kerk van Father Divine hangt DAM Als iedere beweging is ook deze niet vrij van grappige eigenaardigheden. Ge- vloek1 wordt er niet, maar een letter greep die op zichzelf een halve vloek zou kunnen zijn, maar in bepaalde den voorkomt mogen niet uitgesproken worden. De journalist van de „Amster dam News" veroorzaakte een heel pro bleem. Het woord „dam", dat in het Engeto met een ,,n" er achter een sterke krachtterm is, mocht in de nabijheid van Father Divi niet gebezigd den. In druk werd het woor* eenvoudig weggelaten en de krant werd in het blad van Father Divine aangekondigd als Amster-m Ne- s. In het gesprek sprak de secretaresse voortdurend AmsterBLESS News (niet Amsterver- vloekt, maar Amstcrgezegend)Deze bijzonderheid bewaart ons land voorio- pi '-oor een inv.sie van deze neger- kerk, die ai een groot aantal blanken in zijn zog meesleurt, want ze zouden heleboel moeilijkheden hebben bU komst In Amslerd a m of Rotterd 2y KERKBODES i „Jong Gerefor- GEREFORMEERD EN HET BUITENLAND Prof. H. van Riessen in „Internationaal „Globaal gespr derlandSe gerefm land een broeder wuster beleeft, n die beter weet en be- ir het nu ten diepste iteindelijk zijn kracht- t. dit bezit in de prak- LANGE TENEN Ds. Okke Jager in „De Strijdende en mediteren, red.) begint, blijft er r plaats voor persoonlijke geraakt Als wij op de knieën liggen, heb REFORMATIE-ROME mde Kerk, kan c '.heffen ,e overw i deze kerk naast iet van de plicht Meer vrije tijd de bios!" Mijnheer kwam thuis van zijn werk, minder moe en vroeger dan anders, omdat hij het geadverteerde vervoermiddel had ge bruikt. De reactie van het jonge me vrouwtje spreekt boekdelen en is ge heel volgens de geest van onze tijd: Meer vrije tijd? Meer tijd voor me zelf! Meer dan ooit wordt er In kerkelijke kringen geklaagd over een nijpend te kort aan vrijwillige krachten en dat in een tijd, waarin wij door de socia le voorzieningen en wetten, door goe de vervoersmogelijkheden meer tijd beschikbaar hebben dan onze groot ouders ooit hebben gehad. Wat doen we eigenlijk met onze tijd? Tijd is Gods tijd voor een ieder, die zich tooit met de naam van Zijn Zoon. Hoe veel van onze vrije tijd geven we aan Hem? Gaan we zondags naar de kerk en is daarmee de kous af? In het oude testament vroeg God niet slechts één dag op zeven dagen om speciaal aan Hem te wijden; hij eis te ook één jaar op zeven jaren. Bo vendien gold ieder vijftigste jaar als een jaar dat God toebehoorde. Israël hield zich niet aan deze sab batsjaren en daarom ging het land in de Babylonische gevangenschap. De lengte van die gevangenschap hield verband met het aantal jaren, die het volk God ontnomen hadden: 2 Kro nieken 36:21 laat dat heel duidelijk zien: „Totdat het land zijn sabbatsja ren vergoed gekregen heeft. Al de da gen, die het woest lag, heeft het ge rust. om zeventig jaar vol te maken." Blijkbaar had Israël dus bijna vijf honderd jaar lang vergeten, dat er nog een opdracht was om buiten de zon dag ook één jaar van iedere zeven aan God te geven. Maar God was het niet God heeft ook vandaag nog recht op on ze tijd. Niet slechts moeten we in ons dagelijks leven door ons werk God een kans geven om door ons te leven, maar Hij vraagt ook een bijzondere taak van ieder, die tot Zijn Gemeente behoort. We kunnen een tractaat ver spreiden, een zondagsschool leiden, een vereniging bezoeken, zodat we opgebouwd worden door gezamenlijke studie, aan evangelisatiewerk deel nemen het doet er niet toe wat. Ieder moet echter buiten de gewone kerkdiensten iets voor God doen. an ders lijdt zijn geloofsleven schade. God heeft recht op een gedeelte van onze vrije tijd! Hij wilde preken Als U iets in het werk van uw kerk wilt gaan doen, doe het dan niet, als de man waarvan ik vorige week van een bevriend predikant hoorde. Hij was op een dag bij de pastorie komen aan kloppen, omdat hij innerlijk voelde, dat hij ook iets voor het Evangelie moest doen. De dominee was blij. Zo iemand had hij nu net nodig. Even dacht hij na, waar de man het beste zou kunnen worden ingezet. Op de zondagsschool? Bij de wekelijkse ver spreiding van het evangelisatieblad; Of bij de jeugdvereniging? Na enig denken wist de predikant waar hij de man zou inzetten. „Zoudt U dan willen helpen bij het werk van de zon dagsschool? We zitten met een tekort aan leiders en het ziet er naar uit, dat we de school aan de andere kant van het dorp zullen moeten sluiten als we niet gauw hulp krijgen." In plaats van dat de man deze kans enthousiast aangreep, betrok zijn ge zicht. Verbaasd vroeg de dominee zich af waarom. Een beetje hakkelend kwam het er uit: „Ja, ziet U. dat... eh. bedoelde ik eigenlijk nietik dacnt van preken en zo!" De dominee zit met een illusie minder. De man, die wou preken is niet meer komen opdagen en het ziet er naar uit dat de zondagsschool het niet lang meer zal maken. Dit had een kalenderblaadjesverhaal kunnen zijn, als het niet echt gebeurd heid t de kei aldus de rol 'eelt i an het NIEUWE NAMEN J. D. B(oerkoel) in „De Bazuin": Voor God hebben wij ook een naam. Maar die naam is ons voorlopig onbe kendIn de slaat der rechtheid moe ten de namen, die Adam aan de dieren gaf. wel geklopt hebben op de namen, waarmee de Here die schepselen vnn el- kaar onderscheidde. Maar dit is bij ons verduisterd inzicht thans onmogelijk En zo bezitten uij bij Hem nog een andere naam dan waarmee we door de mensen aangesproken worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 19