Waarom mengen we die niet met margarine? KONINGEN VAN DE ALASKA HIGHWAY Drieduizend kilometer zonder bevriezing ZONDAGS BLAD BRIEVEN AAN DE Hieuw? £cihsr()c UTomnnt ZATERDAG 12 OKTOBER 19571 Deze „brievenbus" mag ich nog altijd in een warme elangstelling van onze le- 5rs verheugen. Soms moet a wachtlijst worden ingelegd, omdat in één reek te veel aanvragen bin- enkwamen. Daarom: als uw raag nog niet werd ge- aatst alstublieft nog even •duld. En dan nogmaals t: Wilt u zich vooral op de mgte stellen of een door u rraagd boek inderdaad iet meer in de handel is? tweedehands-boekhandel an heel vaak helpen. GELE KAZERNE Als een vergeten stuk touw met gerafelde ein den ligt de Alaska Highway door het uiterste noordwesten van Amerika over een afstand, die gelijk is aan die van Amsterdam naar de stad Samara aan de Wolga. Weliswaar is deze weg merendeels hard bevroren en staat hij soms kniediep onder water of is hij verborgen onder bruine wolken stof, maar hij loopt in elk geval drieduizend kilometer ver zonder stoplichten langs eindeloos veel bruggen, bergen en bochten. Voor een werelddeel, dat zo de automobiel is toegedaan als Amerika is dit de weg der avon turen, een weg waarop de automobilist zijn rij vaardigheid, zijn auto en zijn bekwaamheid kan beproeven. Duizenden Amerikanen wagen elk jaar hun auto aan deze weg en komen terug met vernielde banden, beschadigde carrosserieën en verbrijzelde voorruiten. Er zijn er ook die de reis halen en hun auto weer tegen een aardige prijs tweedehands kunnen verkopen na deze be proeving. Men is de tel kwijtgeraakt van het aan tal bruggen, dat ten behoeve van de Alaskaweg gebouwd moest worden. Men kon bij de aanleg niet alle moerassen, meren en rivieren vermijden en boven dien is het hele land in de dooitijd een bodemloos moeras. De jongens van de Lynden Transfer Incorporated nemen dan twee maanden vakantie. c^-lleen op zon- en jeeótclagen.. Ik ben de knecht die in de Baas Zijn tijd Ben kaartje legt en glimlacht zonder zorgen. Die eventjes berouw toont elke morgen Maar om tien uur ben ik het al weer kwijt. Ik ben de knecht die nooit de Baas belijdt, Een zwijger die als men Hem af gaat breken, Zijn brood wel eet, maar nooit Zijn Woord gaat spreken, aan paarlen denkt die men voor zwijnen smijt. Zoals een trein die slechts op zondag rijdt, (al geeft het spoorboek hem een kruis als teken1 Zo ben ik knecht die in de Baas Zijn tijd de dag verprutst maar 's zondags mee wil preken. Een zondagstrein op 't spoor van dode weken, raakt de cadans voor zijn Bestemming kwijt! D. VAN BOXEL Jr. losraakt. De hele Alaskaweg is een op de natuur bevochten stuk niemandsland; er is geen wegdek en des winters is de weg hard bevroren zoals hij des zomers in stofwolken gehuld is. De Alaska wegencommissie en het Canadese leger geven zich wanhopige moeite de weg te vol tooien, maar het is een titanen- Een betondek vriest kapot en waar geen betort is moet de weg voortdurend worden opgehoogd met zand en grind. Bruggen over rivieren van twintig centimeter diep en twee kilometer breed wor den plotseling weggespoeld als het dooiwater losbreekt. Als de sneeuw gaat wegdooien storten soms hele stukken weg in lie af gronden. Overal langs de weg lig gen de zielige overblijfselen van het transport Alaska. Sedertdien verlaat de Lynden - truck elke donderdag middag Seattle en komt maandagoch tend, tachtig uur la ter, in Fairbanks aan. Twee maanden per jaar ligt de dienst stil als de voorjaars regens de weg door weekt hebben Maan dagavond vertrekken de chauffeurs uit Fair banks met wat voor lading zij hebben kun nen krijgen en vrijdag zijn ze weer thuis. Met twee ritten per maand krijgt een chauffeur tussen, da negen- en tienduizend dollar per jaar. Beginpunt Dawson Creek! Hier be gint de eigenlijke Alaska Highway, gerafeld touw naar verschillende punten uitlopen. De weg kronkelt zich dwars door Brits Columbia het Yukongebied en Alaska heen. Langs deze weg worden per jaar zeventien duizend ton vracht ver voerd, voor een belangrijk deel door een groepje Hollandse vracht wagenchauffeurs. wat eens nieuwe autobanden wa ren die het begeven hebben op de scherpe stenen. Van oktober tot mei is het er koud, tot veertig graden onder nul. In de korte zo mer is het soms ondragelijk heet en altijd stoffig. Orfgelukken ge beuren er zelden op deze weg. Een legendarische chauffeur van de LTI-liijn is Al Snowden. een collega van de ..Dutchmen". Hij brandde zijn remmen door op de helling van de Steamiboatmoun- tain en daverde met tachtig kilo meter per uur omlaag, staler» bui zen naar alle kanten spuitend, maar hij was net op tijd beneden om de ziekenwagen. Idie hulpvaar dige mensen al hadden besteld uit een greppel te slepen NIET BANG De chauffeurs van de LTI-trucks zijn zo beroemd, dat journalisten en fotografen tot uit Californië ko men om hen te interviewen. Twee van hen troffen Martin Stuur- mans en Glenn Kok met hun auto bij Charliemeer. Deze beide man nen rijden een monstercombirtatie met achttien wielen, negentien meter lengte en zesendertig ton gewicht, zoals een ander een two- seater. „Goede reis gehad tot nu toe'?" vroegen de Amerikanen. „Vier lekke banden", zei Kok, „maar we komen op tijd!Het rij den van deze zware combinaties is niet simpel, want ze hebben der tien versnellingen, die voor een groot deel in paren bediend moe ten worden. De dashboards van de ze combinaties tellen vijftig in strumenten minstens en men moet zo vaak schakelen, dat het de moeite niet is om een hanld van de versnellingshandle af te nemen. De Lynden Transfer Incorpora ted rijdt elke week, tien maanden per jaar, transporten van vers vlees, eieren en melk van Lynden in Washlngtonstate naar Big Delta in Alaska voor tien dollarcent per pond, een totaalbedrag van zes endertighonderd dollar per rit bij achttien ton nuttige lading. Vier Hollanders en twee Amerikanen trotseren het barste klimaat ter wereld voor deze route, die een revolutie voor Alaska betekent. De traditionele weg naar Alas ka ging over zee en per trein van Anchorage naar Dawson. Irt 1953 maakte Stan Kok een tocht per auto over de Alaskaweg en ver telde bij zijn terugkeer in Lynden VAAK PANNE de chauffeur het kalm aan kan doen. Orfianks alle voorzorgen raakt er onderweg altijd wel wat los. Soms hebben zij op één rit twintig kapotte bandert. De trucks raken in de sloot of hebben mo- torpech, maar zij komen toch al tijd op de plaats van bestemming. Zelden wordt er een rit gemaakt, waarbij niet een gestrande auto mobilist uit een greppel wordt ge trokken, een motorpanne bij een toerist wordt verholpen of eert ge strande wagen, hondetlden kilome ter? overal vandaan, een eind- weegs wordt gesleept naar een hulppost. Kok, Stuurmans, Jansen en Burger zijn bekend langs de weg. De Canadese vrachtwagenchauf feurs, die maar een deel van het traject rijden en die lang zo snel niet rijden, halen altijd ver opzij uit als zij er aankomen. Maar de Hollanders blijven er kalm bij. Zij kunnen op zaterdagavond om zes uur rustig spiegeleieren met ham zitten eten ergens onderweg in een roadhouse in het besef, dat zij voor maandagochtend nog zes tienhonderd kilometer moeten af leggen. Die eieren eten zij het liefst bij Cor Brandt en zijn vrouw die een roadhouse bjj Muncho- lake hebben, ook al Hollanders. Men vindt trouwens behalve Hollanders nog vele andere emi granten langs deze weg. In dit deel van Canada zijn veel betrek kingen te krijgen en het is moei lijk langs de Alaskaweg Canadees personeel te houden. De beste ma- lier is om het met een of twee {ezinnen samen te doen in compag nonschap, zoals de Schenks dat doen „second generation" immi granten, wier ouders in Winnipeg kwamen omstreeks 1920 en die nu vandaar uit naar de Alaska High way zijn getrokken met zijn zus ter en haar broer. DRUKTE Langs de Alaska Highway is een druk verkeer: Amerikaanse toeristen met zware wagens maar ook kleine Europese auto's met Amerikanen en aanhangwagens er achter. Er zijn Canadese vracht rijders en Canadese militaire con- vooien. Maar de onbestreden ko ningen zijn de wagens van de LTI. Hun naaste concurrenten in snel heid en uithoudingsvermogen zijn de chauffeurs op de vrachtwagens met .Royal Mail" die de post op het Canadese traject vervoeren. Voorbij Whitehorse wordt de weg eenzamer en is er opvallend min der verkeer. Dan komt het dal van de Tanana, -een tweetal grote vliegvelden van de Dew-line. een verlaten goudzoekersnederzetting en de eerste boerderijen. Dan is de weg geplaveid en dan nadert men Fairbanks. Het was in Fairbanks dat een gezelschap Amerikaanse toeristen met een kleine Europe se wagen en een dak vol bagage twee Australische toeristen aan trof, die geprobeerd hadden om van hen in Dawson een lift te krij gen, wat niet gin/g omdat de wa gen vol was. De begroeting was hartelijk. „Hoe komen jullie nu al hier?" vroeger» de Amerikanen. „O, heel eenvoudig" zeiden de Australiërs, „we stonden langs de weg en toen kwam er een enorme vrachtwagen aandreunen in een wolk van stof, die ons heeft mee genomen „Stond er LTI op die wagen?" vroegen de Amerikanen. „Ja" was het antwoord, „Hoe weten jullie dat?" De Amerikanen hadden hun tijd onderweg goed besteed en vele verhalen gehoord over de Dut- chies. „We wisten het niet" zeiden ze als antwoord op de vraag, „maar het moest bijna wel zo zijn; die Hollanders döen alles op de Alas- We hebben immers toch boter te veel... ER is weer koelhuisboter te krijgen. Niet zo goed koop weliswaar (de prijs is nog altijd minstens het dub bele van een pakje marga rine), maar toch aanmerke lijk goedkoper dan „gewone" roomboter. En al zal het zeker niet in alle gezinnen zo zijn, dat er nu dagelijks boter op het brood komt, toch biedt deze koelhuisbo ter meer mogelijkheden daar toe. Misschien is het publiek wel erg dom, dat het nu gaat vra gen: waarom kunnen we die boter niet altijd tegen zo'n billijke prijs krijgen? Dat op slaan in die koelhuizen kost toch geld? Waarom mogen we ons maar een klein deel van het jaar aan boter „te buiten gaan" en is er eigenlijk niet iets mis, dat de prijs dan opeens wel gedrukt kan wor den? Wijze mannen kunnen dan het publihk, i.e. de huisvrouw, vertellen dat het allemaal nog niet zo eenvoudig is. Boter moet, als het kan, geëxporteerd worden. Ja, zegt het (domme) publiek, maar als dat nu niet kan? Dan blijven wij maar met de overschotten zitten, en, zegt het publiek, het kost de regering miljoenen op die ma- Melange Ze moesten die boterover- schotten kunnen verwerken door het mengverbod op te heffen, zeggen sommige (niet alle!) zuiveldeskundigen. We moeten de melange van voor de oor log weer terug hebben. O nee, zeggen sommige boterfa- brikanten. Boter is geen pro duct om te mengen met mar garine. O nee, zeggen even eens sommige margarinefabri kanten, als dat gebeurt blijven wij met de .margarine zit ten Wat is die melange eigenlijk. Er is zo langzamerhand een heel nieuwe huisvrouwengene ratie ontstaan, die van melan ge nog nooit gehoord heeft, en die dus ook niet weet, dat dit mengsel zelfs een tijd ver plicht geweest is. Dat was in de jaren 1932, toen er een cri siswetgeving was, waarbij be paald werd, dat de margarine moest worden vermengd met minstens 15 procent boter (het percentage liep zelfs op tot 40 pet.), om op die manier de gro te overschotten aan boter op te In 1929, in de grote wereld crisis, werd de boter-export ge steund door de regering, terwijl er op margarine een heffing ge legd werd. Daarnaast werd de afzet van de boter gestimuleerd door de vermenging met mar garine toe te staan. Vóór 1932 waren er dus ook al „melan- geurs", maar er was toen geen controle, zodat er nogal eens ge knoeid werd. Dat menggebod heeft ge duurd tot november 1940, toen werd het opgeheven in ver band met de distributie, en nooit herroepen. Het was tot die tijd dus zo, dat er naast de zuivere roomboter, marga.- rine was, gemengd met boter (de melange dus) en gewone margarine, die volksmargarine genoemd werd en die in de cri sisjaren aan de werklozen tegen een zeer geringe prijs beschik baar werd gesteld. Weerstand Dat zal ook wel een van de redenen zijn, waarom de weer stand tegen margarine (die wat de voedingswaarde betreft, op het ogenblik zeker niet voor roomboter behoeft onder te doen) nog toenam. En tegen woordig is het eigenlijk nog zo, dat het woord margarine nau welijks gebruikt wor&t. Men praat over boter en roomboter. Zou het daarom voor de hui dige boteroverschotten niet de oplossing zijn, als het meng verbod, dat nu reeds zeventien Jaar bestaat, ongedaan werd gemaakt? Het publiek is er niet meer aan gewend, zeggen sommige producenten. Weet u wat het is, zeggen anderen, zodra de koelhuisboter op de markt komt, gaan er stemmen op, die zeggen: waarom ma ken we niet weer die melan ge? Maar die boteroverschotten moeten na ook weer niet over dreven worden: in het voorjaar en de zomer is er altijd een overproductie, die in de herfst de winter aanmerkelijk la- Export Zijn er, vraagt het publiek, dan misschien produktiemoei- lijkheden? Nee, zeggen de fa brikanten, we maken wel me lange. maar die is alleen voor export bestemd. En als, vraagt het publiek voorzichtig, die melange, laat ons zeggen margarine met 15 pet. roomboter, weer op de markt komt, hoeveel zal dat dan ongeveer kosten? Ja, alszeggen de fabri kanten bedachtzaam. Maar ze gaan bereidwillig aan het re kenen en zeggen tenslotte: de prijs van een pakje melange zal dan om en nabij de zestig cent komen te liggen. En het publiek, dat van ex portkansen geen kaas gegeten heeft, haalt de schouders op en denkt: als er dan toch boter te veel is, waarom verwerken ze die overschotten dan niet?. Mevrouw W. V. tl. Zwan, Hoog- ..I eg 22, Leiderdorp, zou zo ;raag het stuk „Dc gele kazerne" tillen laten overtypen. Wie staat het haar zo lang af? GOBELIN Een gobelin patroon voor een jandkleed, bijvoorbeeld een berg landschap met een meertje en een dorpsgezicht, of een landschap met bloemen en .lieren, zou mevrouw De Vries, Oranjestraat 20, Dor drecht, zo graag willen maken. Heeft iemand iets dergelijks voor haar? JAARGANG Oude jaargangen of losse num- iers van het Hervormde week blad: de Gereformeerde kerk, uit- |avè Veenman, Wageningen, is de wens van A. van Cappellen, van Speijkstraat 37, Capelle a/d IJssel. Iet gaal om de jaargangen van óór 1954. LIED EN GEDICHT Mej. A. E. Broeze, Violenstraat 12, P^pendrecht, zoekt het lied ,0 heb toch lief die. u beminnen". Dok de muziek zou zij daar graag jij willen hebben. En mevrouw C. J. W. Groeneveld, kamer 410, igs Hervormd Rusthuis, Goet- Maar de on gekroonde ko ningen van de Alaska High way zijn zes jongemannen, van wie vier Hollanders, uit het stadje Lyn den in de Ame rikaanse staat Washington. Ande- nensen halen misschien het eind van de Alaska Highway, maar die Hollanders komen er altijd. Anderen proberen het misschien sneller te doen, maar de „Dut- chies" zjjn er altijd het eerste. Een rit op de Alaskaweg van Dawson Creek naar Fairbanks doet men het beste me-t een ste vige kleine vrachtwagen. Perso nenwagens moeten vooraf gepre pareerd worden, als hun eige naars er tertminste prijs op stel len om de r^is te halen. Zij doen plastic hoezen over motorkap en lampen, plakken ranlien van spat borden eiï carrosserie af met ste nig plakband, voorzien hun wagen eert stevig rasterwerk als ste nenvanger, proberen de kieren zo goed mogelijk stofdicht te maken temen een extbra stel banden Een typische rit op de Alaska weg begint met een vernielde voor ruit. Er zijn weinig: mensèn die de eerste honderd kilometer geen ruit vernield zien door opsprin gende stenen van voorbijrijdende vrachtwagens. Het verkeer op^de Alaskaweg is langzaam ziet elkaar slecht door de hoog opwolkende stofwolken. Men rijdt er eert veertig kilometer, zelden meerj meestal minder, vooral als een regenbui het stof van de weg tot een glibberige brij heeft gemaakt. Maar dan komt uit het niets een alummiumkleurige truck met oplegger aanliaveren met de letters „LTI" op de zijwanden en een snelheid van om erï nabij de zeventig kilometer per uur. „The Dutchies are coming" zeggen de die al van ze hebben ge hoord en ze gaan netjes langs de kant van de weg staan, de alumi- rtiumkleurige wagens bewonderend naziend in het besef. Idat deze Hollanders de meesters van de af stand zijn, die altijd eerder en sneller aankomen dan wie ook. KRONKELS De Alaska Highway werd aan gelegd' door mannen van het Ame rikaanse l^ger en door arbeiders van vijf nationaliteiten met het doel een aamvoerwag te hebben tegen de tijd dat de Japanners, die de Aleoeten hadden bezet, hun aanval op Alaska zouden wa gen. Eert groot deel van het ge bied waar Ide weg aangelegd zou wordeh, is onbekend gebied, maar het verhaal dat de weg met zijn vele kronkels elandensporen volgt, is niet waar. Het is een verzin- sel van mensen die genoeg heb ben van de eeuwige kronkels van de Alaska Highway. De weg kron kelt, maar dat is een gevolg van het systeem van aanleg. Vaer 'bull dozers reden naast elkaar voort en zochten de zachtste plekken ln het bos en Ide hardste plekken in de grond uit. Als er geen bochten zijrt, gaat de wég op en neer als een achtbaan. Hoewel er meer dan genoeg afgronden zijn staat er nergens een hek langs de weg. Mexico en Puerto Rico Chinezen uit Californië Men had deze mensen gezegd, dat er meer dan genoeg winterkledtng zou zijn. „Benzine en Bulldozers zijn belangrijker dan handschoenen en viltlaarzen" zelden de generaals en het gevolg was dat de eerste sneeuwstorm een paniek verwek te. De arbeiders waren in tenten ondergebracht, omdat die makke lijk verplaatst konden worden naarmate het werk vorderde, maar de zuiderlingen bevroren in hun slaapzakken en onder hun de- BEVRIEZING Pas na de eerste strenge winter kwamen er barakken, kachels, brartdhout, dekens en kleding. Maar ook toen waren er nog ve le gevallen van bevriezing. Vele mensen kregen bevroren longtop pen door het inademen van lucht van veertig graden onder nul om dat bij elke temperatuur doorge werkt moest worden. Er gebeur den tal van ongelukken; bulldo- s gleden weg op beijsde wegen stortten in afgronden. Andere mensen verongelukten door steen stortingen. In het voorjaar kwa men d'e rivieren aandonld'eren en spoelden de bruggen weg. Op een van die bruggen bevond zich eert autobus met arbeiders op weg naar Edmonton voor een vrije dag. Van de vierenveertig inzittenden vond men er niet een terug. Op een steile helling raakten de rem men van een auto met stalen bui zen defect en de auto raasde om laag. mensen, auto's en stukken staal naar alle kanten slingerend. De arbeiders van de Alaskaweg, waar het meestal zo koud is, dat men er niet in de grond kan gra ven, hadden hun eigen ballade „Een hoop stenen werd hun graf HULP VERPLICHT Hoe nieuw dé Alaskaweg ook is. de oude wet van de Yukon geldt er nog altijd: iedereen is ver plicht eert medemens in nood te helpen. Een Canadese toerist liet eens een vrachtrijder alleen met pech staan in de vallende avond. Tot zijn verbazing moest hij de volgende dagen van zijn reis be merken, idat irt geen van de ho tels, waar hij aanklopte een bed leeg was. dat alle benzinepompen bijna leeg waren en dat de maal tijden schaars en slecht waren. Net als vroeger langs de Yukon reist het nieuws snel. Wie geen eigen auto heeft kan er per auto bus reizen; het is waarschijnlijk de meest fantastische autobusrit ter wereld. De Zwitserse Alpen verzinken in het niet bij de woeste bergen van Alaska. De reis voert ten dele door een streek, die zo kaal is als een maartlandschap, ten Idele door de dichtste bossen ter wereld. De he le streek is één grote dierentuin, waar men allerlei dieren kan ont- moéten, vanaf een eenzame mus- kusos tot de grimmige grizzly- beer toe. Er zijn ook bruine be ren die urenlang achter auto's draven in de hoop op snoeperij en een van deze beren is waarschijn lijk de eerste beer ter wereld die ooit coca-cola heeft gedronken. Een autobus werd eens aange vallen door een woeste eland, die de achterzijde van de bus vart een diepe d'euk voorzag. Deze autoweg voert over dezelfde Whitehorse- pas, waar eens Burning Daylight, de held van Jack London, zijn af gematte hondenspan door een sneeuwstorm voortjoeg om de Dost op tijd af te leveren. Nog al tijd kan men langs deze weg poker en faro spelen voor duizend dollar per spel en kan men net als vroeger een kwart miljoen

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15