166- Residentie -Orkest komt met i];oed programma naar Leiden miHAGEL H" Veertigjarig bestaan van de Iemco feestelijk herdacht V. en D. showde de hoofdzaak met goed-gemutste dames In Katwijkse duinen vloeien de bronnen voor ons leidingwater [tfl'W'E LEIDSCIIE COURANT 3 VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 Zes abonnementsconcerten kri Ook aandacht voor de huidige muzikale produktie 'OALS REEDS vele jaren gebruikelijk, zal ook het concertseizoen 1957- 1 1958 het Residentie-Orkest verscheidene malen naar Leiden voeren, en tl iji de eerste plaats voor de reeks van zes abonnementsconcerten. Elk ir opnieuw behoort deze serie concerten tot het beste en belangwekkend- t, dat ons hier wordt geboden op symfonisch gebied. Op een persconferen- t in De Turk mochten we dezer dagen betreffende de nieuwe serie enige teressante toelichtingen ontvangen van de heer W. Brederode, directeur in het Residentie-Orkest, en van de heer H. Citroen, perschef van dit ibe rederode, kn eg het (Verk School istraat Het Residentie-Orkest, al-dus de heer voelt het als een culturele Iracht niet alleen de standaardwerken i het klassieke en romantische reper- e te brengen, maar tevens de concert- zoekers vertrouwd te maken met het langrijkste en meest representatieve de hedendaagse muzikale produktie. Natuurlijk gevoelt niet elke concert zoeker, wanneer hij zich na een zware Itaak concertwaarts begeeft, evenzeer behoefte zich in te spannen bij het steren naar problematische en onge- ae klanken; ongeveer tweederde van te spelen werken in dit seizoen be rt echter tot het bekende repertoire deze concertbezoekers zullen dus er tevreden kunnen zijn. Grote belangstelling Velen evenwel, en onder hen vooral de ageren, die in steeds grotere getalen de de concertzaal vinden, mede ik zij de vele jeugdconcerten, hebben ■telling voor actuele pro- de directie tracht aan deze illing tegemoet te komen. Dit is steeds gemakkelijk, de waarde van tiendaagse werken is dikwijls moeilijk beoordelen en bovendien vergen ze il repetitie-tijd. Het programma voor het nieuwe sel- vermeldt o.a. de volgende twintig- uift-eeuwse werken, die niet alle te onbekend zijn: Strawinsky: Le s J( i prlntemps; Hindemith symfonie Die prmonie der Welt; Blacher: Konzertan- Musik; Geraedts: Garcia Lorca-suite Jfrie uitvoering te Leiden); G. Landré: tplei dos koop; C. de Roos: Tweede sym- i; Roussel: suite Bacchus et Ariane. Minder bekende Uit het klassieke en romantische reper- Ire werden, behalve standaardwerken Bach, Beethoven, Brahms, Berlioz 11 GfRO Zi/w*m*«Jutneia Puzzelprominenten 1. W. Leupe, Koningstraat 3a, Leiden, 2. G. Zandbergen, Burg Hermansstraat 27, Rijnsburg; 3. C. Vis, Nieuwstraat 30, Alphen aan den (Fantastique) e.a., ook een paar minder bekende partituren in studie genomen, zoals het tweede vioolconcert van Paga- nini (door Odnoposoff), Dvoraks viool- ert (door Krebbers) en Borodins tweede symfonie. Op 19 december zal Willem An- driessen Beethovens vierde piano concert vertolken, waarmee het Residentie-Orkest tevens de zeven tigste verjaardag van deze kunste- wil memoreren. Als gastdiri- gent zullen Ignace Neumark en de Portugees Pedro de Fuitas Branco lar Leiden komen. Verder zal Willem van Otterloo, aan wiens grote gaven het orkest zo veel heeft te danken, de dirigeerstok hanteren. Behalve de reeds genoem den zullen de volgende solisten, al- ALENDA VOOR LEIDEN Vrijdag M. Turk, tot 5 uur: recepti Voet ter gelegenheid van zestig-jarig be staan van het bedrijf. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O lezing over „Het huis Ten Bosch" door jhr. ir. Sickinghe. Trouwzaal stadhuis, 8 uur: Sociale Raad, dr. Joh. H. Sohreurer, personeels chef van de N.V. Van der Heem te Der Haag, over „Jongens in de fabriek". Boerhaavezalen, 8 uur: opening tentoon stelling Leids Kunst-Centrum door jhr mr. F. H. van Kinschot, na inleidend woord van Chr. de Moor. Zaterdag Luxor. 3 uur: K. en O., vertoning var „Zwart en Wit Zwart op Wit". Stadsgehoorzaal, 8.45 uur: N.C.R.V.-te- evisiieprogramma „Uit en thuis". Aula gymnasium Fruinlaan, 8 uur: klas sieke avond Leidse Jeugd-Actie, ter ge legenheid van 10-jarig bestaan. Schouwburg, 8.15 uur: toneelvereniging „Tot ieders Genoegen", opvoering var „Kinderen beslissen' van Ivan Butler. Antonius-clubhuis, 8 uur: personeels vereniging „De Royalisten", feestavond „Tussen twee Haakjes". Tentoonstellingen De Lakenhal, dagelijks van 10 tot 4 uui (tot 6 november): schilderijen en teke ningen van Frans Hazeveld, Kees Roem- burg en Will H. Tweehuysen. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, telefoon 20502, de apotheek Reyst, Steenstraat 35, telefoon 20136, en de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. len pianist, met het orkest optre den: Jean Antoniëtti (met Mozart), Ingrid Habler (met Beethoven), Galina Werschenska (met Grieg), Alexander Uninsky (met Brahms) en Daniël Wayenberg (met Liszt). Zoals in vorige jaren zal het orkest ook dit seizoen concerten geven in het buitenland, o.a. im Duitsland en Italië. De mogelijkheid zal worden onderzocht i de toekomst bij sommige gelegen heden wordt geruild met buitenlandse, gelijkwaardige orkesten, waarvan dan ook Leiden wel zal profiteren. Maar dat is nog toekomstmuziek. Zeker is, dat het komende seizoen van het Resi- denbie-Orkest onze belangstelling ten- volle verdient Dr. J. i de lekkerste chocolade korrels van échte chocola 150 gram 68 cent Personeel bood plaquette van de oprichter, J. A. Beurze, aan IN EEN GEZELLIGE bijeenkomst met het personeel en met een druk bezochte receptie heeft de N.V. Iemco, Nieuwe Rijn 30-32, het veer tigjarig bestaan herdacht. In de mor genuren heeft het uit 100 man be staande personeel een plaquette aan geboden van wijlen de heer J. A. Beurze, de oprichter van de N.V.. die in 1953 overleed, 's Middags hebben velen in het uiteraard hel verlichte gebouw hun gelukwensen aange boden. In Hot Gulden Vlies werd 's morgens een bijeenkomst met het personeel ge houden. waar de direoteur. de heer E. van Nieulande, 'n welkomstwoord sprak. Deze herdacht de heer Beurze, die in 1917 de oprichter was. De -heer J. Hakkaart bood uit naam van alle personeelsleden een plaquette van de heer Beurze aan. De directrice, mevrouw M. C. Beurze van de Berge, sprak een dankwoord. In de Turk werd een warme lunch aan geboden, waarbij elk personeelslid in een zakje bonbons een extra weekloon kreeg. Hartelijke dank voor deze attentie werd gebracht door de heren L. Schouten. A. van Iterson en H. Wassenburg. Het een gezellige maaltijd, waarbij uit de -jaren van vóór de oorlog vele herinne ringen werden opgehaald. Veel gelukwensen Om drie uur kwamen de eerste gasten op de receptie de heer Van Nieulande en mevrouw Beurze ge lukwensen. Eén der winkelpanden in een bar omgebouwd en alles werd door honderden lampen overstraald. Leidse huisvrouwen bestudeerden olie Onder auspiciën van ialer van de Benzine N.V., de heer J. Zeih de Leidse hoofd- ïn Petroleum Mij tra,werd in de Bufcht gistereryeen xjqorlichtingsmid d ag en -avond gehouden met betrekking tot ol'iestookverwarming. De Leidse handela ren in oliekachels kregen de gelegenheid hun produkten te demonstreren. De be langstellenden konden zich tot hen met vragen richten. Velen hebben hiervan dankbaar gebruik gemaakt. Alvorens een kleurenfilm werd ver toond over de wijze waarop de maat schappij bij de aardoliewinning te werk gaat, hield de propagandist, de heer H. Modderman, een inleidend praatje, waar in hij de wordingegeschiedenis van de maatschappij in het kort weergaf. Na de pauze vertelde de heer G. Ten- sen over de oliestookkachel als de ndeuw- der Veen ste verwarmingsmethode. Felicitaties werden onder meer aange boden door de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder S. Men ken. wethouder A. J. Jongeleen, mr. Ph. J. de Ruyter de Wdldt en mr. A. S. C. Begeer namens de Leidse Vereniging van Industriëlen, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter van het departement Leiden van de Ned. maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer W. A. Kosten, ondercommandant van de Leidse brandweer, bestuursleden van de 3-Octo- bervereeniging, vertegenwoordigers van Nederlandse industrieën, de Nederlandse spoorwegen, de stedelijke lichtfabrieken en de lichtfabrieken in Rotterdam, ir. De Kok, directeur van de N. V. Philips, personeel van de rijksgebouwendienst, officieren van de zeemacht en talrijke zakenrelaties. Door het overlijden van één van de leden kwam de serenade van de r.-k. harmoniekapel te vervallen. „Concordia'' naar de feestzaal Harmonieuze ivaterval voor bruidspaar De Water VOOR ELK RECHTGEAARD ECHTPAAR is de huwelijksdag onver gelijkelijk en onvergetelijk, maar er zijn maar weinig bruiden en bruidegommen, die uit de intieme gezelligheid van hun trouwavond worden gehaald om een serenade in ontvangst te nemen. Dat overkwam gister avond Hendrik de'Water en Catharina Pison, die hun feest in het clubhuis van de speeltuinvereniging „Westerkwartier" aan de Ten Katestraat moesten onderbreken voor een muzikale hulde van de christelijke muziek vereniging Concordia in volledige bezetting. Maar „Concordiia" was aan dit bruids paar dan ook wat verschuldigd, want Hendrik is in dit gezelschap een ver dienstelijk klarinettist en zijn vrouw zwaait op marsen door de stad als vrou welijke taimboer-maïtre altijd lustig de stok. Het bruidspaar verliet niet alleen het clubhuis, maar ook de speeltuin om zijn Metalen ceintuur uit Italië snoert de taille van nieuwe cocktailjapon DE SERIE MODEFLITSEN VAN V D werd gisteren besloten met een collectie, die een uitstekend slot van de halfjaarlijkse shows vormde. De aandacht viel op de hoeden in baretvorm, chochemodel met opgeslagen rand en de variatie op de zuidwester. Men draagt de hoed dit seizoen een beetje schuin op het hoofd, wat een ovaal gezicht iets pikants geeft. De baretten zijn trouwens nogal gevarieerd; de vorm is rond in de meeste gevallen, maar men trof in de collectie baretmodellen aan die geplooid aan de rand waren gezet, en iets groter waren dan het meer sportieve model, dat glad is aangezet. Deze meer bewerkelijke baretten v den bij, geklede japonnen en 'ensembles gedragen, evenals het model hoed dfct een variatie op de zuidwester vormt en spe ciaal een slanke vrouw chique kleedt. Van de japonnen noemen we een grijs pied-de-poule ruitje, waarbij enziaan- blauwe accessoires waren gekozen, met eén hoefijzervormige halsuitsnijding. Ver der een rood-zwart gestreept japonnetje, Kinderwagens C.H.LENS&Co NIEUWE RIJN 39-40 Zuiverheid vóór alles Leidse Duinwater-Maatschappij maakt zich geen zorgen over een watertekort TUSSEN de uitgestrekte duinen van het gebied Bergheide tussen Katwijk en Wassenaar liggen de bronnen en waterwerken van de Leidse Duin water-Maatschappij. Leiden, Katwijk Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg en een gedeelte van Voorschoten krijgen door middel van dit ingewikkelde kanalenstelsel en tientallen meters diepe pompinstallaties dag en nacht vers water in de kraan. Uiterst minutieus wordt het water op samenstelling en zuiverheid nagegaan en elke verontreiniging is bij deze gang van zaken uitgesloten. Met de directeur van de L.D.M., dr. ir. P. C. Lindenbergh, heb ben we de tocht door deze duinen gemaakt. Bergheide is de naam, duingebied gegeven heeft, ee: ontleend is aan het verhaal, dat oudtijds daar het dorpje Bergheide door.de zee overspoeld zou zijn. Nu schieten er tien tallen fazanten omhoog tussen de smalle kanaaltjes, die de bronnen zijn van de wa tervoorziening. De duinen spelen bij het water voor Leiden en omgeving een grote rol. „Duin water" is dan ook vooral voor velen die het met rivierwater moeten doen, een be grip geworden voor lekker en zuiver Overigens moet niemand denken, dat het leidingwater bijna geheel voor con sumptie wordt gebruikt. Slechts twee pro cent gebruiken de bewoners van Leiden, die het water zonder meer drinken of door middel van koffie en thee tot zich nemen. Alle overige 98°/v wordt niet gedronken. De industrie neemt een derde hiervan voor haar rekening en wel heel belangrijk is het gebruik bij de doorspoeling van toiletten. Ondanks die geringe twee pro cent moet het water zuiver blijven. Geen vrouw bijvoorbeeld zal de was met on zuiver water willen doen! hetnodige water komt door de neerslag bij 'de watertoren. Het regenwater wordt op gevangen en via een uitgebreid buizen stelsel in de reinigingstorens gebracht. Tweemaal wordt alles wat schadelijk is, eruit gehaald, nadat er eerst lucht in het water gespoten is. Ook dat werkt zuive rend, evenals chloor. Maar regenwater alleen is niet vol doende, zeker niet in een gebied met een stagende bevolkingsaanwas. Voor lopig behoeft echter niemand te vre zen, dat cr een tüdstip zal komen van waterdistribntie. Ir. Lindenbergh heefl een ver vooruitziende blik gehad en zijn gehele stelsel is daarop gebouwd Er wordt nu 5 miljoen kubieke mctei water per jaar geleverd en het zou wanneer het tot 12.000.000 kubiekt meter werd opgevoerd nog geen moei Ijjkheden opleveren. En dan moet bi deze cjjfers nog rekening gehouder worden met het feit, dat alleen de- winters in de duinen gepompt wordt was dit 's zomers ook het geval, dan zon die 12 miljoen kubieke meter ver overschreden kunnen worden. Water gebrek is er dus niet! Kanaaltjes In 1930 begon men zich af te vragen, hoe de toenemende vraag naar goed drinkwater zou kunnen worden opgelost Begonnen werd met 100 hectaren duin te nemen en daar water in te brengen. Een deel van het voor het verzorgingsgebied slingeren nu smalle wateren zich door de duinen, soms onderbroken door een hoge zandberg, die niet behoefde te worden af gegraven en waar diep in de voet het wa ter door rioolbuizen stroomt. Twee Katwijkers, personeelsleden van de L.D.M., zijn vertrouwd gemaakt met een dragline en samen groeven ze zonder verdere hulpmiddelen nieuwe kanaaltjes. Regelmatig worden er proeven genomen, opdat het water een constante vloed heeft. Zo fabriceren de duinen zelf het water, dat deels in de kanalen zichzelf reinigt en deels door menselijk vernuft van alle on gerechtigheid ontdaan wordt Natuurlijk kan men van onder de kleilaag diep in de bodem nog wel water oppompen, maar het gevaar bestaat, dat bij teveel pompen het zoute water meekomt. Liever heeft de directie van de L.D.M. een combinatie van regen- en duinwater. Samen vormen deze beide watersoorten de heldere en zuivere vloeistof, die overal uit de kraan komt Zonder dat men denkt aan het werk dat verzet is, voordat één droppel voor menselijk gebruik wordt vrijgegeven. Maar hoeveel droppels ge bruiken wij ook niet! En aan alle comfort raakt men nu eenmaal gewend- de streep horizontaal was werkt, waardoor het alleen door slanke vrouwen gedragen kan worden. Voor de minder jonige vrouw was er een eenvou dige roestbruine jaipon met een kleine vierkante halsuitsnijding en een plooirok. Apart en chique was de cerise-rode ja pon met a-symimetrische knoopsluiting van de hals tot aan de zoom van de rok. De voorbaan was geheel uit een stuik ge knipt, achter vertoonde de japon een smal ceintuurtje dn de taille. Een shawl in wit en zwart was in de halsuitsnijding ge plooid. Warme ivintermantels De warme wintermantels werden met twee rijen knopen gesloten. De visgraat in zwart en wit is weer in het mode beeld teruggekeerd, maar ditmaal in een veel groter dessin. Nieuw is de bouclé mantel, gegarneerd met houten knopen en met in het achterpand de suggestie van een ceintuur op de heup. We zagen een model in olijfgroen, geclompleteerd met een langharige melusine hoed in de zelfde kleur. Een driekwart tweed en semble vertoonde een v^vormiige rugpas, die tot aan de heup reikte, en daar het jasje strak om de heupen trok. Voor cocktailjaponnen bracht men een nieuwtje uit Italië. Een. metalen ceintuur snoerde de taille dn. Zuivere zijde, flu weel, satijn en vele lagen tul le in ver schillende tinten waren in de cocktail- en avondjaponnen verwerkt. H. 8. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 5 Door de aanleg van een uitge breid kanalenstelsel in de dui nen van Katwijk en Wassenaar is het mogelijk de drinkwater voorziening van het verzorgings gebied van de Leidse Duinwater- Maatschappij op peil te houden. De bevolkingsaanwas zal voor lopig op de waterlevering geen invloed hebben, want de jaar lijkse produktie is meer dan het dubbele van de afneming, die nu tot 's jaarlijks 5 miljoen kubieke meter is gestegen. Veel zorg vrouw bijvoorbeeld zal de afwas met on- voor duinwater noodzakelijke kanalen aan te leggen. Van het landschap gaat dai veel verloren. Ir. Lindenbergh heeft ech ter van de nood een deugd gemaakt en di liniaalrechte kanalen vermeden. Zig-zag harmonieuze vrienden aan de straat te verwelkomen en binnen te nodigen. Met het jonge paar voorop zij is 24 en hij 27 jaar maakte men een rondje op de speelplaats en daarna viel er een ogenblik van stilte als inzet voor het spelen van een danklied, gezang 135: „Dankt, dankt nu allen God!" Een vertegenwoordiger van het korps bood officieel gelukwensen aan. Henk dankte voor deze spontane geste met een forse handdruk, Catharina glimlachte lief. De muziek schokte de buurt in zijn stille avondstemming, maar het bruids paar zag toch geen kans, alle belang stellenden voor het speeltuinhek, die op de tenen stonden om het toch maar te zien, iets van het feest binnen te laten meeproeven. Het wa6 in dat zaaltje al vol genoeg. Onder de feestgangers waren ook bestuurs- en personeelsleden van de zondagsschool „Prediker", waarvan mevr. De Water bestuurslid en leidster van de jongste klas is en haar man admini- 's Middags werd het huwelijk in de Pieterskerk ingezegend door ds. J. Qver- duin, Hervormd predikant te Tjerkwerd en Dedgum, oud-Leidenaar, die toen hij y» Leiden woonde actief aan het kerkelijke jeugdwerk deelnam. ft y Four's It 'L< '"Herenkleding Een lagere prQs voor betere kleding Den Haag Groenmarkt 24 Amsterdam - Leidse,frset 7 Rotterdam Stadholepleén 28 „Morgen zie ik je weer" voor Cefa in Leiden Maandagavond 8 uur draait in de Zul- derkerk de film „Morgen zie ik je weer" voor de Leidse Cefa. Men schreef ons met het oog op deze voorstelling het volgende: Door miljoenen gezien, door miljoenen gewaardeerd. „Morgen zie ik je weer", de levensge schiedenis van de Amerikaanse predikant Peter Marshall, is het type van de film, die men nóg eens en nóg eens wil zien. Het is een verademing om temidden van alle nihilistische filmwerken, die het ka potgeslagen leven en het surrogaat van liefde tonen, te laten zien hoe een heel gelukkig kan gewone liefde jonge n maken enmóékt. Het is heerlijk, te zien en te horen ge tuigen van de kracht van het geloof in een mensenleven, ook wanneer dat wordt beproefd. Er is geen blijvende droefheid, waanneer deze jonge predikant, die zich letterlijk heeft doodgewerkt, sterft met de woorden tot Catherine: „Ik zie je weer als het morgen is". „Morgen zie ik je weer" is een Cinema- icope-kleurenfilm. U móógt hem niet missen! Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes Martinus Maria zn v J H A M Snijers en A M Nieuwe- steeg; Catharina Bernadebte Maria dr v J H A M Snljere en A M Nieuwesteog; Mark Reinier zn v H A Tolhoek en J L Patje; Anita Paulina dr v C P Mantel en - G Vredenburg. OVERLEDEN: H Vijlbrief 54 jr matR? GEHUWD: P Brohm en J Opgelderj A P Veeren on M W Kok; A J J Vogc- iar en S M Melet; H de Water en C 'ison; W Kroesemeijer en M Overduin; J Mulder en S M Linschooten; S van Wec- ren en J Fakkel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3