Anti-semitisme tiert nog altijd welig NIET TOEZIEN TERWIJL MILJOENEN HONGEREN Zendingswerk niet in plaats van, maar mét NOVIB Een woord voor vandaag Puzzel mee Kanttekenim Nijenburgh enjelburg officieel geopend INNSBRUCK 1 2 Europese Joden zonder jeugd ¥N Loccum Hannoveri* een conferentie gehouden over het anti-»emitwme. Naar aan leiding daarvan verscheen in het blad van dr. H. Lilje, Luthers bisschop van Hannover, een artikel fin het Sonntags- blatt), dat toy, ontleend aan het bulletin van het persbureau der Ned. Herv. Kerk, hieronder laten volgen. als u het de opi nie-onderzoek in 1955. Van de on dervraagde en hiertoe uitgekozen burgers van "de Westduitse Bonds republiek gat 50 procertt een ant woord. dat afwijzing, jaloezie en zelfs vijandschap uitdrukte. Tien na-oorlogse jaren zijn klaarblijke lijk niet voldoende geweest om de mist van een propaganda te ver drijven, doe reeds daarom voor el ke Duitser ongeloofwaardig had moeten zijn, omdat zij speculeer de op de laagste instincten. Een ander instituut vroeg: ,,Wat denkt u over de bewering, dat er 5 miljoen Joden vermoord zijn?" Hierop antwoordde 25 procent der ondervraagden, dat zij wel meen den, dat dit getal juist zou zijn, 25 procent meende, dat het tame lijk en 37 procent dat het zeer overdreven was. De overigen had den geen antwoord. Tien jaren hebben dus niet kunnen bewer ken. dat de kennis omtrent de vernietiging van de Europese Jo- ►uitsland gemeengoed ge- Het moge een nadeel geweest zijr», dat degenen, die in de Evan gelische Academie te Loccum voor bovenvermelde conferentie samenkwamen, de feiten uit het verleden goed kennen en eronder lijden. Dat hangt dan samen met de situatie, zoals zij blijkt uit de aangehaalde opinie-onderzoeken: over het arïti-semitische van de na-oorlogse tijd valt niet te dis cussiëren; het wil niet leren en niet meespreken. Het is een woe kering. waar de zwam van het vooroordeel welig tiert. Als het licht erop zou vallen, zou de groei daarvan belemmerd worden. Anti-semitisme, zo merkte een der leiders op, is heden ten dage een ondergrondse stroming, die alleen boven de grond komt bij de rechts-radicalen, maar dia niettemin de moeilijk te onderken nen. doch altijd aanwezige me ning van brede massa's is. In trein en tram en onder de kameraden op het werk. in de familiekring ook. komt het duidelijk naar vo- De 30.000 Joden, die na 1945 in de Bondsrepubliek zijn terugge keerd, hebben allen familieleden, tot de kinderen toe, in d': gaska mers verloren. Het gaat hier om meestal oude mensen, die nu een maal het meeste terugkeerden tot die plaatsen, waar zij gewoond en geleefd hebben, ofschoon men hen die in feite niet gunt. Het valt gemakkelijk uit te rekenen, dat van deze 30.000, die hier weer zijn ingeburgerd, er in weinige ja ren nog slechts 10.000 over zullen zijn. Want onder her» treft men geen jongere generatie meer aan. Deze nieuwe Joodse gemeertte in to Bondsrepubliek voelt zich et am; zij heeft zoals in Loc- ci telkens weer wend gezegd, n het bewustzijn, dat wij haar d and reiken. De oude vooroor- -n leven nog, al komen ze dan met publiekelijk tot uiting. En de Joden zouden zonder de last van deze vooroordelen en zelfs zonder dat ze worden opgemerkt, onder ons willen leven burgers onder de burgers. Dat is het, wat wij hen steeds maar weeT voorhou- Tijdens deze conferentie in Loc cum was niets zo verbazingwek kend dan dat de Joden over ver leden en heden zo zonder enige hartstocht konden spreken, en het was goed. dat de christenen die hartstocht aan de dag legden. hoofd staat van een documenta tie over de Joodse historie. Met wetenschappelijke distantie van het onderwerp ontwikkelde zij de geschiedenis van de Joden in de republiek van Weimar. Nuchtere getallen weerlegden alle sprook jes. De 20er jaren brachten einde lijk de gelijkberechtiging der Jo den in Duitsland, maar zij legden tevens de kiemen voor een ernsti ge verzieking van de Duitse Jood se levensgemeenschap. Het per centage van de Joden was in de laatste twee generaties al kleiner geworden. Het is voorts historisch aan te tonen, waarom d« Joden de meeste aandacht gaven aan de handel en het geldwezen. Overi gens was hun slechts ongeveer 100 jaar gegeven om zich uit hun isolement in de Duitse volksge meenschap te integreren. Alles duidde erop, dat dit proces met enig geduld goed zou verlopen. Dr. Reichmann bestreed geens zins, dat er ook voor het natio- naal-socialisme een instinctief an ti-semitisme was. Maar zij ont kende, dat dit nationaal-socialis- me destijds de orgieën van haat zou kunnen verklaren, waartoe het later kwam. ,.Er moest een groot ongeluk over het Duitse volk ko men, een ernstige crisis en vervolgens een propagandastoom- wals op de angstige gemoederen worden losgelaten, die elk zelfstan dig denken en elke opwelling van liefde en gerechtigheid met veel rumoer moest overstemmen, tot geloofd werd wat de luidsprekers uitschreeuwden." Nog veel troos- telozer zou het geweest zijn, als deze haat gevolg zou zijn ge weest van een koel overleg. leedde de vraag als geschiedkun dige, zoals andere Joden het anti semitisme als een vorm van so ciologische eroepshaat verklaar den. Erich Lüth, de onbaatzuchti ge advocaat van de Duitse Joden in betere en slechte tijden, eiste duidelijkheid, de erkenning van waarheid en liefde. Het vacuum van de onverschilligheid tegenover de Joden moest eindelijk worden opgevuld. Wij hadden wetten moe ten maken, die de teruggave van materiële goederen hadden moe ten regelen, en de Bondsregering dient hier een duidelijke koers te volgen. Maar wij hielden nog steeds onze huizen voor de Joden gesloten zo luidde zijn verwijt. In Loccum was men „onder el kaar". Joden en christenen zoch ten er samen naar de oorzaken van een voortdurend anti-semitis me. Maar, omdat op deze confe rentie geen mensen aanwezig wa ren, die eikaars tegenstanders waren en elkaar dienden te over tuigen. kwam het tot meer dan een uitwisseling van eedachten zonder dat daarover één woord gesproken werd, voltrok zich hier een stuk geestelijk rechtsherstel m Li- Laten wij elkaar niets wijs maken: ootmoed is oni christenen beslist .ziet de meest opvallende trek. Het dean L" uitnemender achten dan zichzelf is meestal meer een kri dan liefelijke werkelijkheid! Wij zijn nogal eens vlug gent, de christelijkheid van de ander heel wat lager te taxeren i jf/ die van onszelf. Al zeggen we het dan maar niet al te du\ lijk, we denken des te meer, dat God ons toch eigenlijk t i-/ivi iniecörï iYi Koninkrijk. Jezus discipelen maak (Van een onzer verslaggeefsters) TWEEDERDE DEEL van de mensheid lijdt honger, twee op iedere drie mensen komen niet toe aan een redelijk en een menswaardig bestaan. De NOVIBde Nederlandse Organisatie voor Internationale bijstand, wil die nood gaan lenigen, wil in ondérontwikkelde gebieden gaan werken om de medemens aldaar te leren zichzelf te helpen. Zij wil niet werkeloos toezien, terwijl miljoenen van honger, vervuiling en ellende omkomen. Tl/f AAR DE NOVIB heeft, met dit puur-menselijke streven voor 'w[ ogen, in zekere lagen van onze bevolking weerstandeh gewekt. Weerstanden van de zijde van hen, die zendings- en missiewerk ver richten, weerstanden ook van hen die woningnood en slechte hygië nische omstandigheden in eigen land het allereerst en allermeest zou willen zien opgeheven. prof. Zeegers uit het bestuur de NOVIB zo'n bijzonder accent heeft gekregen. „De kerk heeft een geheel eigensoortige roeping. Zij heeft geen al lesomvattende taak, die zich uitstrekt tot bijvoorbeeld cultuur-technisch of me disch gebied. Maar het is zo, dat voor het ontluiken van geestelijke ontwikke ling zekere materiële grondslagen dig zijn." Over de internationale bijstand en tionale welvaart sprak mevrouw dra Walma van der Molen Meindersma, die het aandeel van de vrouw in deze van hulpverlening onder de loep Mejuffrouw mr. dr. J. C. H. H. de Vink, lid van de tweede kamer voor de K.V.P. noemde het in haar betoog, rin zij de internationale bijstand als weg naar vrede en vrijheid zag, dringende eis niet alleen maar iets af te staan van onze overschotten, maar werkelijke offers te brengen. Dat de vier inleiders ondanks politie- en religieuze verschillen de argu mentatie voor de internationale bij stand ontleenden aan het Evange lie, kwam duidelijk naar bij de gedachtenwisseling, die het slot van deze congresdag werd ge- Ad: Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere ^middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88. Congres gewijd aan hulpverlening De maanden september en oktober gelden voor de NOVIB als maanden, waarin een krachtige propaganda wordt gevoerd om het werk en het doel meer bekendheid en een betere financiële ba sis te geven. Dat men daarbij de rea liteit niet uit het oog verliest, heeft het congres bewezen, dat gisteren onder zeer grote belangstelling in Utrecht ge houden werd en waarbij de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, aanwezig was. Geen excuus Op dat congres namelijk hebben vier Inleiders met klem betoogd, dat hoezeer ook bepaalde problemen eigen en directe omgeving om oplossing vragen, dit nog geen cuus is om de grote en ten hemel schreiende wantoestanden in andere delen van de wereld maar te laten oor wat ze zijn. „Onze welvaart legt o plichtingen op", zei professor W. Banning, wie gevraagd was te spreken over de urgente verant woordelijkheid van het hele Neder landse volk t.o.v. de internationale bijstand. .Als er honger is en er sterven kinderen en volwassenen bij miljoenen, dan wordt dit een zedelijk probleem.. Wie het meer dere voor zichzelf houdtis een egoïst" Niet vervangen Begrijpelijk vond de hoogleraar het ;tandDunt van protestanten en rooms- katholieken, wanneer deze zeggen, dat zending en missie al jarenlang derge- gelijk werk doen. Dit werk moet ge continueerd worden, niet vervanger door de hulpverlening van de NOVIB. De fout is, aldus prof. Banning, dat een tegenstelling maakt. Maar niet: óf zending en missie, óf NO VIB, maar allebei. Er is in deze om standigheden geen plaats voor groeps egoïsme. Prof. dr. I. A. Diepenhorst weer legde in een klemmend betoog punt voor punt de weerstanden die tegen het werk van de NOVIB wor den aangevoerd. „Natuurlijk is het zaak ons gezonde verstand te ge bruiken bij deze hulpverlening. De verlenging van de levensduur be vorderen zonder daarbij meteen de levenskansen te vergroten, staat ge lijk met moord. Maar niemand heeft recht afzijdig te blijven, als er miljoenen kinderen verhongeren!" Eigen roeping Ook prof. Diepenhorst ging nader in op de taak van zending en missie i achtergebleven gebieden, een facet het probleem, dat door het uittreden houden onder leiding van de heer H. Oosterhuis. Behalve de vier inleiders hadden in het forum zitting genomen prof. dr. ir. E. de Vries, voorzitter van de NOVIB, en pater S. Jelsma M.S.C. Ook werden uiteraard vragen van praktische aard gesteld, in antwoord waarop onder meer gezegd werd dat het verlenen van internationale hulp bepaaldelijk niet is het over plaatsen van technische trucjes of dollars. Training, opleiding en organisatie is nodig. Om de zg. procent actie van Daadwerkelij ke Gerechtigheid waaraan tot nu toe 1500 personen hebben meege daan, verplicht te stellen, daarvoor voelde men niets. Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Opheusden: J. van Dijk te Garderen. Aangenomen naar Wartena-Warstiens: G. J. Dijkstra, kand. te Gorredijk. Bedankt voor Sliedrecht: J. Poot t< Haaf ten. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Midwolda: J. H. Carlier t< Zutphen en A. H. Schippers te Hille- gom. EVANG. LUTHERSE GEM. Drietal te Edam-Monnikendam: kand. K. Berveling te Stadskanaal, G. Fafei te Amsterd'am en J. H. Smit-Duyzent- kunst te Amsterdam. REM. GEREF. GEM. Aangenomen naar Gouda-Schoonhoven: P. H. van Bent te Zwammerdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Barneveld: W. C. La- main te Grand Rapids U.S.A., Kampen: L. Kieboom te Lisse. kan missen xn Zijn Koninkrijk. Jezus' discipelen maak hooglopende ruzie over de vraag wie toch wel de meeste u Maar hun Meester heeft hen door. Hij roept een kind, omht dat en stelt het tot voorbeeld met de woorden: „Wie zich gering zal achten als dit kind, die is de grootste in i Koninkrijk der hemelen". Het is een les, die wij maar im moeten vergeten. Jezus kent ons beter dan wij onszelf anderen ons kennen. En zelfs de grootste „steunpilaar in G Koninkrijk" blijft een zondaar. ELKAAR NIET UIT DE WEG GAAN [3 De eerste opbrei 1957 zijn: Kantens f f 305,25, Vlagtwedde t 1019,15, Schai -Harpel 1 390, Joure PBBeierland f 6< Maasdijk f 449,40, Naaldwijk t 1542.25. Kaï perland f 165,27, Oostkapelle f 102,20. Air kerk f 242.40, Sittard f 95 Totaal van Locale Comité's f 101,.319,33. Gereformeerde opleidingen in Baarn (Van oen onzer redacteuren) TN een feestelijk samenzijn in Astoria te Baarn heeft de inspecteur van het 1 nijverheidsonderwijs, mr. H. M. L. H. Sark, gisteren namens de minister van onderwijs de beide scholen van de stichting Gereformeerde Opleidingen geopend. Het zijn de school voor maatschappelijk werk De Nijenburgh en de sociaal-pedagogische opleiding in internaatsverband De Jelburg, welker lessen reeds in september begonnen waren; de scholen gaan thans een officieel bestaan leiden. Gezien de besluiten van de Asser synode was het geen wonder dat namens de Gereformeerde Kerken dr. P. G. Kunst een woord van warme gelukwens heeft doen horen. Tevoren had de voorzitter van het bestuur, prof. dr. R. Schippers, de directeuren van beide scholen, ds. R. C. Harder en ds. H. U. Buitink, met hun staven geïnstalleerd. :-zijn beschadigd wordt OPLO8SING PUZZEL 3 moker, reeds, sloop, prima, adc ROOD, GEEL, GRIJS. BLEU. Benoemd tot hoofd van de Geref. school te Rotterdam Adamshofstraat i de heer C. Haak te Maasdijk er hoofd van de Koningin Wilhelmina- school te Tiel de heer H. Kraal te estor I Hilversum. De heer W. Loyé te Slie- Jjger! drecht is benoemd tot onderwijzer aa: lob',de school met de Bijbel te Hillegers- 1 berg Terbregge. flelakte meubels opknappen? NED0-MEX kleurlak Ceta-Bever De Nijenburgh verzorgt de opleiding tot maatschappelijk werker en werk ster en jeugdconsulenten voor het vrije gereformeerde jeugdwerk. Dit jaar meldde zich het verrassend grote aantal van 25 eerstejaars uit alle streken van het land aan. Ingebed in het onderwijs is de kerkelijke op leiding van a.s. evangelistes. De Jelburg leidt jeugdleiders en -leidsters op voor het jeugdzorgwerk, dat grote vlucht gaat nemen en niet alleen met vrijwilligers is te verrich ten. De opleiding startte met 17 leer lingen, zes jongens en elf meisjes. Bt? de inrichting van de Jelburg heeft men zeer belangrijke steun gehad. voerige rede het diepste motief gepeild voor de opriohting van deze gerefor meerde opleidingen. In deze rede werk te hij uit wat hij „de schuld der kerk" noemde. Hiermee bedoelde prof. Schip pers niet het verwijt, dat de kerk in vroeger tijd tekortschoot in de gang bare zin. Maar hij wees op de schuld die volgens Paulus in Romeinen 13 de enige schuld is die de mens altijd hebben moet: de schuld der liefde. Deze liefde moet gestalte krijgen ir een wereld die zich ontwikkelt „alsof ei geen God is"; zij moet de mens die tus sen de nieuwe instellingen bekneld raakt tegemoet komen. Tenslotte wees de Amsterdamse hoog leraar er met nadruk op, dat in de op leidingen is Ingevoegd de kerkelijke op leiding tot evangeliste. Dit heeft gevol gen naar twee zijden: in de opleidin gen zullen wij nooit het opwindend er onruststokend karakter van het Evan gelie kunnen veronachtzamen; zullen tegelijk temeer de ware schuld van de kerk In haar volle omvang leren beseffen. 89 De gezette politieman drong zich naar voren, zo dekking vormend voor Marianne, die als aan de grond genageld naar de vrouw staarde. Het was een afstand van misschien twintig meter van het ene eind naar het andere. De rijzige waardin begon te spreken. Haar ge zicht was vertrokken van woede. „Zo, zo, we hebben dus nog meer gasten, twee heel onver wachte gasten." „Blijf staan waar je staat, of je zult nooit weer opstaanZuckwaller deed een paar stappen naar voren, de revolver schietgereed in de hand. De vrouw was niet gewapend. Ze stond tegen de deurpost en schuifelde lang zaam achteruit. Ze scheen over Zuckwaller en Marianne heen te kijken, naar iets, dat achter hen was. „Kawayoto, schiet ze neer...." de stem van de vrouw was als een pistoolschot. Gustav Zuckwaller had zich in een flits omge draaid. Aan het andere eind van de gang was niemand. Het was in een ondeelbaar ogenblik gebeurd. De vrouw had de deur dichtgesmeten. Enkele revolverschoten uit het wapen van Zuck waller raakten de deurpost en hij stormde voor uit, op de voet gevolgd door Marianne. De afleidingsmanoeuvre van deze gehaaide vrouw had succes gehad. Eén ogenblik had Zuckwaller haar uit het oog verloren en zij had de deur dichtgeklapt. Het zou nu moeilijk zijn om de kamer binnen te gaan. want daar zou ongetwijfeld van de zij de van de Japanner en van de vrouw een warm onthaal wachten. ^Qaadóeló in vam hmwimn Zuckwaller aarzelde. „Blijf hier staan," fluis terde hij, „Marianne, blijf hier en wacht tot ik terugkom." Het meisje schudde het hoofd. „Ik ga mee," antwoordde ze beslist. Achter de deur klonk lawaai..Ergens sloeg een andere deur dicht. „Ze nemen de vlucht, snelHij had de deurknop in de hand. „Pas op, inspecteur, misschien is het een nieuwe val." Ze hoorden gehaaste voetstappen, ergens ter zijde van de kamer. „Kom, Marianne, ze gaan er van door. Ze mogen deze keer niet ontsnappen." De inspecteur gooide driest de deur open. De kamer lag in volkomen duisternis. Hij streek een lucifer aan en zocht naar de knop van het licht. Kostbare seconden gingen verloren. Op verschillende plaatsen in de rijk ingerichte salon floepten schemerlampen aan. Op de sofa lag André Rost. Hij was bewusteloos, zijn ge zicht bloedde, nagelsporen hadden voren gereten over zijn wang en zijn onderlip was gezwollen. Het meisje rende naar de sofa. „André, An dré De verdoving was slechts licht. De jonge knipperde met de ogen. „We komen in tijdnood, Marianne. Ze zullen er vandoor gaan als we niet snel handelen. André ging rechtop zitten. Marianne liefkoos de hem. Zuckwaller was nerveus. Hij wilde het tweetal onder geen voorwaarde laten gaan, hij zo dicht bij de oplossing van vele mysteries Hij keek rond en zag op een tafel in hoek van de salon glazen en flessen staan. Het was juist wat hij zocht. Hij schonk een glas vol cognac en bracht het naar André. „Hier jongen, drink, en probeer op te staan." André Rost slikte de cognac naar binnen, en gesteund door Marianne krabbelde hij overeind. Ze waren juist bij de voordeur gestrompeld, toen ze buiten een automotor hoorden aanslaan. „Daar gaan ze," de inspecteur sleurde André mee, en aan de andere kant steunde het m de jonge man, die moeite had op de been te blijven. Ze liepen door de oprijlaan. Het grindpad in de duisternis een lange weg. Aan het eind van de laan verdween een rood achterlicht. „Kun je niet sneller?" Zuckwaller verloor zijn geduld. „Inspecteur, loopt u vooruit en start de gen vast, hij staat nog omgedraaid ook," be dacht Marianne- De vrij corpulente inspecteur ontwikkelde top snelheid en terwijl Marianne met André moe zaam het hek naderde, keerde hij de snelle p< litieauto. (wordt vervolgd) Alvorens tot opening van de scholen irer te gaan heeft mr. Sark namens de minister er zijn vreugde over uitge sproken, dat in Baarn twee scholen zijn ontstaan volgens een inrichting, die men ten departemente ook in gedachte heeft, gezien de zgn. tweede onderwijsnota. Binnen het voortgezet onderwijs stelt men zicfh voor bepaalde scholen „so ciale scholen" te noemen. Volgens die nieuwe regeling zou de Nijenburgh een hogere sociale school zijn en de Jelburg een middelbare. Geen wonder dat het ministerie de ontwikkeling met belang stelling en met instemming volgt. Mr. Sark wees er ten slotte op, dat scholen als deze alleen mogelijk zijn in een land, waar ieder naar eigen levens beschouwing de vragen kan pogen op te lossen en de daarvoor nodige vorming kan geven, mits men zich houdt aa algemeen patroon dat nu eenmaal gesubsidiëerde opleidingen geldt. Wiekslag bijgehouden De Gereformeerde Kerken hebben de wiekslag, die het werk te Baarn heeft genomen bijgehouden, zo zei dr. P. G. Kunst. In tegenstelling tot vorige spre kers bracht hij geen „voorbedacht lied" ter vergadering, want hij moest op het laatste moment inspringen, omdat de synode haar eerste serie zittingen nog niet voltooid heeft. Al is het werk in Baarn nu niet meer direct-kerkelijk, de kerken zullen haar belangstelling en hulp blijven tonen, omdat het werk toch mede hun werk is. De Raad voor gereformeerde sociale arbeid had gezorgd voor de aanwezig heid van een band-recorder, die zichzelf aanbood, al hoorden ingewijden in haar geklank de stem van de heer A. Hof man, die o.m. waarschuwde tegen het maatschappelijk-werkj argon. Er warén afgevaardigden van vele zusterinstellingen. Nederland telt nu scholen voor maatschappelijk werk drie opleidingen voor het jeugdzorg- werk), bloemen o.m. van het C.I.C.S.A. en een telegram van de Asser synode. De staf van De Nijenbungh omvat naast de directeur als adjunct-directrice .mejuffrouw H- van der Mast stafdocenten mej. mr. N Nust en mej. Ir. W P. van Stogeren. Mej J. C. Wit- 'mis osych dra. i* "U-n-t-directrice van de Jelbu g en mej. C. C. Veerman is daar hoofd van de huishouding. lVfA wat wij in twee artikelen reeds geschreven hebben naar aanlei ding van de door drs. G. Puchin- ger geschreven brochure „Minister Zijlstra en de A.R.Partij" onzer zijds nog enkele losse opmerkin gen. naar haar grondslagen als nisch, niet een voorwaarde is J herstel van de eensgezindheid! nen de A.R.Partij op langerej mijn" Hier ligt naar onze overtufl inderdaad een wezenlijk kneljl En zulks is in feite te meer| Drs. Puchinger constateert dus de aanwezigheid binnen de A R Partij vre.md.nd, van enkele stromingen. Dit acht hij kennelijk op zichzelf niet veront rustend, mits men vanuit deze stro mingen een open en eerlijk ge sprek met elkaar aandurft. Wij zijn dit met hem eens. Wat ons minder duidelijk de reformatorische kring tochr een en ander aan voorarbelf verricht. Wij denken, om oi tot het sociale te bepalen, dies van mensen als KuyperJ ma, Slotemaker de Bruïne, 1 brandy, IDiemer sr., Smeenk. -i waarom drT pT.chtag.7 de" r.ehter- f hee" °"s f111» ve™oni vleugel binnen de A.R.Partij be- "at men binnen de reformator» kring met de begrippen ondj ming en bedrijf nog altijd doende uit de doeken dreigd acht strijdt voor het specifieke, voor het geheel eigen, van het A.R. begin- oyer( sel". Naar ons gevoelen is binnen i de A.R.Partij geen enkele opvat ting bedreigd; het komt er maar op aan, dat men elkaar niet ver- eet en nog minder verkettert; maar dit laatste geldt zowel de linker- als de rechtergroepering. In dit verband kan men nemen de woorden die prof. De Gaay Fortman gesproken heeft op dezelfde bijeenkomst van mei 1957, welke bijeenkomst voor drs. Pu chinger aanleiding vormde tot zijn brochure: „Men moet in de A.R. Partij als een vrij mens kunnen le ven en praten. Er is een onver vreemdbaar recht op een eigen me ning en men moet niet uit partij of openbaar bestuur worden ge weerd omdat men eens wat andere wegen gaat dan de geijkte". Onze volgende opmerking is een vraag, de vraag namelijk of men wel, zoals drs. Puchinger doet, stellen kan, dat via Kuyper aan- vankelijk vooral de rechtervleugel y00j zuJk leiding heeft gegeven aan de A.R. Partij. Terecht schrijft drs. Puchin ger, dat de economische problema tiek in onze dagen wel uiterst be langrijk is. Welnu, kan men niet zeggen, dat Kuyper in zijn econo mische en vooral ook zijn sociale belangstelling naar de terminologie van drs. „links" was zeker dan Colijn, die de schrijver intussen als een man van de mid dengroep wil zien. Daarmee komen wij tevens toch vanuit de christelijke li sfeer niet maar een onderlini sprek doch zelfs een practischej lisering mogelijk moet zijn. Wijj ken wel eens: laat men met ei sprek over onderneming en i dan het terrein vi beraad allengs gaan Wij ondersteunen dus de dringi bede van deze brochureschri tot een onderling open en ei gesprek over allerlei probit die men thans binnen de pol en heus niet alleen binnen A.R.Partij aantreft. Het zal blijken, dat een deel van de ningsverschillen op misversi is terug te voeren, bij de s van de brochure meenden gezegd, er enkele aan te Zijn zulke misverstanden werkt, dan staat aan een vol gesprek ook niets meer it Weg. gesprek nog tei sluite een advies onzerzijds. Dit vies namelijk, dat men, al kende, de aandacht toch niet zeer late afleiden door social! liberalisme of wat dan ook. spoedig wordt nog wel eens de ning aangehangen, dat iets pelijk is omdat het toevallig, Puchinger tamelijk of te„ dele, ook door het s georienteerd. in ser ui,era|jsrne WOrdt voorgestj01- Om dezelfde reden blijve i zlchtig met bepaalde opvattlie ii als socialistisch of liberaal te bi ter merken. Dat kan onder omstaan volgende opmerking. Zij komt heden leiden tot een niet te hierop neer, dat wij volgaarne on ze instemming willen betuigen met di. mening van drs. Puchinger, dat er broodnodig behoefte is, niet al leen binnen de A.R.Partij, maar in heel de reformatorische kring, aan een concept van een afgerond politiek-economisch program. Ze ker mag de vraag wel gesteld wor den, „of naast andere bittere nood zakelijkheden het vraagstuk van een gefundeerde christelijke econo mie en economische politiek, zowel theoretisch als practisch, zowel ding. GEDEGEN LUTHER-STUDIES vaardigen simplificatie (vereei diging) in de discussie. Neen, men ga te werk: onbtNd' gen, eerlijk, open en openhi te met waardering jegens elkaar, i tnigd van elkanders oprechte bi |j-e lingen en met de hartelijke bef te om werkzaam te zijn a vordering van een christelijke tiek, heel ons land en heel ons ten baat. Minder dan ooit i voor wanhoop, of zelfs maar de schijn er van, reden naam en prettig laten lezen, wens, Luther was er wel de om ook over ingewlkk JN ons land, anders dan elders, is de figuur van de hervormer Luther steeds in de schadüw geble ven van die van de hervormer Cal- kwesties op boeiende wijze van vijn. Zulks heeft er toe geleid, dat standpunt te doen blijken, omtrent de opvattingen van Luther Dr. C. Riemers heeft een knjeg over zovele zaken in het leven in brochure geschreven brede kring weinig, althans tè wei nig, is bekend geworden. Te betreuren is dit zeker. Daarom beschouwen wij het als een geluk kig initiatief van de Nederlandse dr. W. J. Kooiman over Lutl Bond „Maarten Luther", dat hij leer van de twee rijken, W. M el zich heeft belast met de publikatie van een aantal brochures, die aan de betekenis van Luther, ook voor het leven van vandaag, recht willen doen. Ter zake kundigen zijn be- Jaanus over dc Lutherse we m reid gevonden, deze brochures te kerk. schrijven. De eerste twee van de reeks wer den ons ter kennismaking toegezon den en wij kunnen zeggen, dat wij hier van doen hebben met gedegen studies, die zich nochtans aange.- het huwelijk en mr. J. Rct link een niet minder interes: 'n over Luther en het recht. Veri^ zullen nog brochures 1 Luther en de muziek, ds h G. Visser over Luther roep, M. Ruppert over Luthei het economische leven Wij bevelen lezing en bestudi van deze brochures, die de fi tb van Luther ons heel wat dicht brengen, van harte aan. cretariaat van genoemde boni Geuzenstraat 43, Amsterdam-K VAN BLIJVENDE WAARDE ER worden in ons goede land zo Dit referaat in jaar heel wat referaten telijke School wij willen zeggen, den een helderder uiteenzettin hebben gehoord over dc situatie „afgestoken". De krant pleegt getrouw verslag van te geven, al is zij wel genoopt, zich de nodige beperkingen op te leggen. Er zijn de scholen in de samenleving referaten van minder en referaten vandaag van meer belang bij. Een belangrijk referaat lijkt ons wat drs. J. W. van Hulst, directeur van de Hervormde Kweekschool te Amsterdam en lid van de Eerste Wij achten het dan ook bij u# gelukkig, dat tot publikatie val referaat in brochurevorm is gegaan. Lezing van deze brod bevelen wij met drang Kamer der Staten-Generaal voor de der, hij zij ouder of op andere Chr. Historische Unie, in het voor jaar heeft uitgesproken op de al gemene vergadering van de School raad voor de Scholen met den Bij- den Bijbel", bel. Den Haa£.) bij het onderwijs betrokken, de school ter harte gaat. (Verk baar bij de Unie „Een School Sweelinckstraat

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2