i^-ASP R0 IB" boncU4 "In Elten en de zelfkant geen referendum Ook kwestie van Dollart 2 en Eems ter sprake laatsnaambord Her koudheid, kee/pi/n, Geen diensttijd-toeslag voor de ambtenaren Geen onwetendheid op filmgebied bij kerken „Inflatie zal doorg aan DONDERDAG 10 OKTOBER 19ST Nederlands voorstel afgewezen (Van onze correspondent) BONN, hedenmorgen Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren be- estigd, dat Nederland aan de bondsrepubliek heeft voorgesteld, om in „gecorrigeerde gebieden" Elten en-de zelfkant een referendum onder bevolking te doen houden, teneinde vast te stellen, of zij liever bij Neder- ind blijft dan wel naar Duitsland terugkeert. Van officiële zijde werd ieraan toegevoegd, dat West-Duitsland dit voorstel van de hand wijst, mdat 't het houden van een volksstemming alleen geschikt acht voor otere gebieden. Ier, prof. Erich Kaufmann en heeft hem een brief overhandigd, waarvan men in Nederlandse kringen in Bonn voorgeeft de inhoud niet te kennen. Het is mogelijk, dat daarin het Neder- ndse voorstel inzake Elten en de zelf- 'tijd de zelfkant werden, herinnert, in 1949 bij militair decreet de Britse bezettingszones in Duits- ld losgemaakt vlak voor de Britse, reldffe"kaanse en Franse igesmolteh tot wat in december van jaar de Westduitse bondsrepubliek jrd en onder voorlopig Nederlands 'Mfetuur geplaatst. Be toekomstige status van beide gebie- 'ormt e^n onderdeel van de Neder- |ii|« ds-Westduitse besprekingen, die sinds II Ij ril van dit jaar afwisselend in Bonn Haag worden gevoerd met het doel, eiditj komen tot een universele oplossing van igstv. e geschilpunten tussen beide landen, aronder ook de indijking van de Dol- gemeenschappelijk waterregime de Eems, de „Auslandsbonds", de trac- tlanderijen en de schadeloosstelling Nederlandse slachtoffers van het nazi en Nederlands-Duitse besprekingen zijn ren ook ter sprake gekomen op een gadering van de op 15 septembe: C.D.U.-C.S.U.-Bondsdagfracti 15 oktober in de nieuwe congreshal sl-Bcrlijn voor de openingszitting nieuwe Westduitse parlement zal moe- i aantreden. Minister van buitenlandse ;en, dr. von Brentano, gaf de fractie 1 overzicht van de buitenlands-politic situatie. Iet Nederlandse voorstel tot het doen referendum in Elten zelfkant is geen direct uitvloeisel R sinds enkele maanden gehouden Duits- iderlandse besprekingen en heeft met de wikkelingen der laatste weken niets maken. Anderhalve week geleden be- ht de leider van de Nederlandse de- oud-minister van buitenlandse za- regeringscommissaris voor Duitse esties, mr. Beyen, de bondshoofdstad. had bij die gelegenheid wederom eer lerhoud met zijn Westduitse tegenspe- fANNEER men een automobilist het naderen van een stad of dorp agt „Bent u nu 't plaatsnaambord al issecrd?" zal in vele gevallen biyken hij dit niet weet. Aangezien het tsnaambord echter de grens van dt iouwde kom aangeeft, houdt het be- vyetteljjke verplichtingen In. 'oor de A.N.W.B. is dit aanleiding nog aan te geven wélke deze verplichtii zün. ™rri nasi 111 1 Zee racht dl plaatsnaambord, BLAUW MET 'E LETTERS, moet geplaatst zijn verharde wegen die breder zün dan Vanaf 1 november a.s. mag binnen de >b bebouwde kom door het snelverkeer harder dan 50 km/u worden i Is voor een bepaalde weg logere snelheid (70 km/u) toegestaan dan is dit aangegeven door een don- terblauw bord met witte letters ,u tjjfers en rode rand. linnen de bebouwde kom mag alleen signaal worden gegeven indien lkt noodzakelijk is. (Buiten de be- mwde kom geldt dit ook, met deze uitzondering dat bij het inhalen altijd signaal gegeven mag worden). ismai rtril kant nogmaals werd aangeroerd. Ander zijds dient in het oog te worden gehou den, dat ook in dat geval het Nederlandse voorstel geen nieuwe ontwikkeling is. De Nederlandse regering heeft zich altijd d.w.z. zolang al het probleem Elten en zelfkant speelt op het standpunt ge steld, dat het wenselijk zou zijn om in de betreffende gebieden de bevolking aan het woord te laten, wellicht om bij een afwijzing door de Blteners en zelfkanters van een bestendiging van het Nederland se (voorlopige) gezag, Nederland de ge legenheid tot een „eervolle terugtocht" te bieden. Toen het Duitse stadje Elten jaren geleden hij Nederland werd gevoegd, verhuisden ver scheidene inwoners nog met al hun hebben en houden naar oostelijker gebied. Waren zij bevreesd dat het er in hun stadje niet beter op zou wor den? Dan hebben ze zich toch wel schromelijk vergist! „Een fooi langs achterdeurtje (Van onze sociale redacteur) HET DAGBLAD De Telegraaf heeft vanmorgen het Neder landse publiek weer eens getrac- teerd op een sensatieverhaal, dat ook ditmaal geen waarheid bevat. Ir. Wansink naar landbouwkundig onderzoek TNO «n s :b Binnen de bebouwde kom mag on- >lij verlicht worden geparkeerd, indien de into of motor met zjjspan in yün ge- (Van onze sociale redacteur) Ir. G. Wansink, reeds gedurende tien jaar in dienst van de Christelijke boeren- en tuindersbond, is ben-oemd tot secre taris van de Nationale raad voor land bouwkundig onderzoek (T.N.O.). Ir Wan sink werd gisteren officieel door de raad benoemd en hedenmiddag bood hij in de bondsraad van de CBTB zijn ontslag aan. Voorzitter van de Nationale raad is ir. A. W. van de Plassche, directeur-gene raal van de landbouw. Ir. Wansink, die reeds een aantal jaren als lid zitting had in het bestuur van de raad, als vertegen woordiger van het landbouwschap, volgt in zijn nieuwe functie ir. C. van der Giessen op. Ir. Van der Giessen, die in augustus jl. overleed, bekleedde de secre tariaatsfunctie van 1950 af. Ir. Wansink werd geboren te Deventer, bezocht het chr. lyceum te Zwolle en trad in februari 1947 als adjunct-secreta ris in dienst van de CBTB, na zijn studie aan de landbouw hogeschool te Wagenin- gen te hebben afgesloten. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot secretaris. De heer Wansink, die thans 35 Jaar oud is, verrichtte voor de CBTB tal werkzaamheden en had zitting in groot aantal commissies. Zo had hij de redactie van het orgaan Ons Platte land, verzorgde de landbouwrubniek de radio en was secretaris van de CBTB hierdoor dlrc 'ntaari 'erlicht. Buiten de bebouwde kom moet een J.^pMstaande auto of motor met zijspan 2213*"^ een eigen verlichting voeren. nvah. I binnen de bebouwde kom mag geen verblindende verlichting worden ge "voerd op wegen die door straatlan Van. «ms worden verlicht. Dan moeten eau jfrrtad,1,chlen of gedimde kopllcbteD ntdek 1 Wor|3en gevoerd. V. et'Buiten de bebouwde kom moet het (|inelverkeer een zodanige afstand be- w«en tot een voorligger waar mei lcht€r blijft rijden, dat een Inhalend f 125. Totrtuig zich kan invoegen. 3 4YeI* A.N.W.B. geeft hiervoor de volgen- -antiè. veilige regel: Houdt de onder la ji, ie afstand in meters gelijk aan de Hield in km/u. Jeugd op de juiste plaats in bedrijf Spreker betoogde voorts, dat het bij ti dustrialisatie niet alleen aankomt op ee voldoend aantal mensen, maar ook bruik bare en goed opgeleide, die met geest drift en niet met tegenzin werken. Hij schetste hoe de snelle technische wikkeling steeds hogere en veranderende eisen stelt De industrie heeft andere vak bekwaamheden nodig dan twintig jaa leden en zij, die nu het bedrijfsleven binnentreden, kunnen dit in 2005 verla ten en dan kan de techniek zich hebben ontwikkeld tot een peil, waarvan ons than6 geen voorstelling vermogen te vormen. Voor de vakman verschuift ziCh thans het accent van de uitvoering naar de voorbereiding. In verscheidene industrietakken ziet men vaklieden uit gekozen voor de afdeling werkvoorbe reiding en dit maakt het weer mogelijk ongeschoolden na een korte opleiding het werk te laten doen, hetwelk tot nog toe een vakman deed. Produkten worden in gewikkelder en koetbaarder cn stellen ho ger eisen aan de vakman. Er komt een verschuiving van traditioneel herstel- werk met handwerktuigen naar het denk werk van. opsporings- en controlemetho den met meetinstrumenten. De toenemen de werkzaamheid van wetenschappelij" 3 onderzoekers, ontwerpere en construc teurs vereist grotere aantallen medewer kers bij de uitvoering met gevoel vooi precisie en verantwoordelijkheid, aldus Vakbeurs meubelen. Op de zesde vak beurs meubelen en woningtextiel, die var 4 tot en met 9 november in Utrecht (Croeselaanterrein) wordt gehouden, zijn 255 firma's vertegenwoordigd. veehouderijcommissie, de commissie lan delijk welzijn en het studiefonds van de CBTB. Maar ook op breder niveau maak te ir. Wansink zich verdienstelijk- Hij had zitting in de algemene, landelijke landbouw voorlichtingsraad, In de cen trale cultuur-technische commissie, in het dagelijks bestuur van het land-bouw- economisch instituut en in de stichting technisch landbouw-jongerenwerk. Hij publiceerde een brochure over de Stich ting van de Landbouw en een uitvoeriger geschrift over de grondslagen van ons landbouwbeleid. Vooral het voorlichtings- werk en het cultuurtechnische werk. hadden zijn bijzondere interesse. Brouwershaven beveiligd door keersluis Minister Algera heeft gistermiddag de keersluis in het havenkanaal te Brou wershaven, de eerste sluis in de provin ce Zeeland die na de ra-m-p gereed is gekomen, officieel in gebruik gesteld. De minister, die vergezeld werd door de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. onthulde bij de ehii6 een gedenksteen en sloot en open de persoon-lijk de deuren. Minister Algera sprak zijn grote be wondering uit voor de samenwerking tus sen rijk, provincie en gemeente. Hoewel het hier, gezien de uit te voeren delta werken, een voorziening betreft van tij delijke aard, kan de polder Schouwen zioh thans gerust voelen bij eventueli calamiteiten De commissaris der Koningin memo reerde dat de grote rijkssubsidie een wel besteed bedrag is geweest, daar de sluis reed6 vijf maal „officieus" moest worden gesloten voor een hoge waterstand. Op de foto links minister Algera tijdens het opendraaien van de sluisdeuren. Naast hem burgemeester J. L. van Leeu wen en de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Casembroot. Ruimtevaartcongres in 1958 in Den Haag De internationale federatie voor ruimte vaart heeft besloten het congres ove: ruimtevaart volgend jaar in Nederland te houden, waarschijnlijk in Den Haag. De Amerikaanse advocaat Andrew G. Haley is tot voorzitter gekozen. Leden van het nieuwe bestuur zijn: de Nederlander dr. J. M. J. Kooy, voorzitter van de Nederlandse vereniging voor ruimtevaart, de Zweed Ake Hejerstrand, de Pool K. Zarankiewicz, de Rus Leonid Sedof, de Engelsman dr. Leslie Shepherd en de Argentijn T. M. Tabanera. Het congres 1959 wordt in Moskou gehouden. Volgens het blad zou de regering en et name de minister-president dr. Drees zich op het laatste ogenblik bereid ver klaard hebben alsnog enkele miljoenen op tafel te leggen ter verbetering van de salarissen van de lagere en middelbare rijksambtenaren. t zou hier gaan om een diensttijd toeslag voor de lagere ambtenaren 5 ot per uur (na tien dienstjaren) en t per uur (na twintig dienstjaren). Voor de middelbare ambtenaren zouden deze bedragen resp. f 10 en f 20 per maand zijn. Het standpunt van ten minste twee van de drie 'centrales van overheidsper soneel is echter dat men zich niet mei een fooi laat afschepen. De in De Tele graaf genoemde toeslag taxeert men derdaad niet hoger dan een fooi. Met me de Christelijke centrale van O' heidspersoneel is deze gedachte toege daan. Men is bereid tot heropening het overleg, maar tot het langs een terdeurtje in ontvangst nemen van fooi weigert men pertinent. De werkelijke voorstellen, die naa mening van de centrales In alle opzich ten redelijk zijn, zouden dan linmers vrij wel voorgoed In de ijskast gaan. Maar nog eens, al zou er over dergelijke maatregel officieus wel gesproken zijn, een officieel voorstel de regering dat in de richting gaat de genoemde belachelijk lage toeslag is er nooit geweest. Ook spreekt De Tele graaf over een dreigend conflict tussen mr. Struycken (binnenlandse zaken) de volksvertegenwoordiging. Dit zou de een motief zijn geweest voor de gering zich bereid te verklaren tot kleine concessie. We hebben hier meei Indruk dat De Telegraaf meningsver schillen binnen het kabinet wil sugge reren dan dat er werkelijk iets var confliotverhouding zou zijn gebleken tus sen minister Struycken en het parlement. Opnieuw telefonische weerberichtgeving voor bouwwereld Op 1 november zal de telefonische weerberichtgeving voor de bouwnijver heid door de K.N.M.I. te De Bilt worden hervat. Ons land is daartoe weer in vier rayons verdeeld. De voor het bouwweerbericht in deze rayons gekozen telefoonnummers zijn de zelfde van het vorige jaar In de wijze van berichtgeving en in de weerfase-aan- duiding is echter verandering gebracht. Daarom zijn door de studie-commissie weersinvloeden nieuwe aanwijzingen sa mengesteld. Deze worden op rudme schaal verspreid, opdat men in de bouwwereld zoveel mogelijk profijt van de bouw-weer- berichten zal trekken. Generale Synode Geref. Kerken NADAT DE GENERALE SYNODE der Geref. Kerken woensdagmorgen en -middag in comité vergaderd had, zette zij zich 's avonds aan de behandeling van het rapport voor de bestudering van het film- en bioscoop- raagstuk voor wat betreft de pastorale taak 5 De generale synode van Leeuwarden- 1955 benoemde voor deze zaak een depu- taatschap, dat gevormd werd door mevr. H. A. M. Bax-Horjus te Veenendaal en de heren J. Das te Amsterdam, G. H. Hoek te Hilversum, dr. A. L. Janse de Jonge Amsterdam, ds. G. Lugtigheid te Maarn ds. Chr. W. J. Teeuwen te Diemen en ds. G. Zeyl te Baarn, van wie laatstgenoemde als voorzitter optrad. Deze deputaten hebben elf vergaderingen aan hun op dracht gewijd en tal van voorstudies ge maakt, nl. over de aard en de omvang de pastorale taak der kerk in deze; de omschrijving van het begrip „christelijk verantwoorde film": het vraagstuk van de bioscoop, de aard van de betrekking tus- :n film en werkelijkheid. Het rapport wijdt aandacht aan de ach tergrond van het vraagstuk, de stand het vraagstuk, de houding van de leden der kerk, en de pastorale taak der kerk. Aan het einde van hun rapport leggen deputaten aan de synode twee reeksen van conclusies voor, nl. A. wat betreft de pastorale taak der plaatselijke kerken ten opzichte van hun leden en B, wat betreft de pastorale taak van de synode ten op- ;ichte van de kerk als geheel. Wat A betreft stellen deputaten voor dat de synode er bij de plaatselijke ker ken op aandringt, dat zij bij' catechisatie op huisbezoek de gemeenteleden op voeden tot een christelijke levenshouding op het gebied van film en bioscoop. Daartoe dringe de synode er op aan, da de kerken zorgen niet onwetend te z|ji at zich afspeelt op het gebied val film en bioscoop en van datgene waar naar de belangstelling van catechlsantei en gemeenteleden uitgaat, zodat zij zich b|j hun opwekking en vermaan kunnen la* leiden door begrip voor de plaatselijke individuele verhouding en door inzicht at God wil van een leven in die houdingen. De kerken moeten zich niet beperken it het zoeken van een houding t.o.' bioscoop, maar vooral door eigen initiatief en door het verlenen van medewerking alles bevorderen wat kan dienen tot iuist gebruik van de vrije tijd. Ook de steun verleend aan wat wordt onder nomen voor een juist gebruik van de film zoals voorlichting, het organiseren voorstellingen, werkzaamheid op filmge bied. etc- Pastorale taak WAT de pastorale taak t.o.v. de kerk als geheel betreft, brenge de synode richtlijnen van de soort als in het rap port vervat onder de aandacht van ambtsdragers der plaatselijke kerken de leiders van kerkelijke arbeid, terwijl zij haar morele en in bepaalde gevallen ook materiële steun verlene aan alle» wat ondernomen wordt om te komen tot een juist gebruik van de film. De synode richte tot het chr. onderwijs en pers het verzoek de opvoeding tot een juist ge bruik van de film ter hand te n op een wijze, die voortvloeit uit eer levenshouding en daartoe dienstig is. Zij doet een beroep op de overheid dat deze de produktie, import en vertoning films, die beantwoorden aan hoge eisen van moraal en goede smaak door alle daartoe in aanmerking komende r regelen bevordere en zij brenge bij de overheid bezwaar in tegen elke van bedrijfsorganisatie op filmgebied, die een monopolistisch karakter draagt openbare kennismaking met de film bij uitsluiting biindt aan bepaalde bedrij ven, ook verzoeke zij de overheid maat regelen te treffen waardoor stuitende bioscoopreclame wordt tegengegaan. Als rapporteur van de commissie i dit deputatenrapport trad op dr. E, IVOROL:Tanden rein-Adem fris HET LEVEN WE HEBBEN IN ONS LEVEN heel wat keren moeten schoolblijven en we hebben daar nooit over getreurd. Dit altyd gezien als een zeer aantrekkelijk onderdeel van het onderwijs. Altijd gedacht: dat hoort zo en ons altijd op het standpunt gesteld: er zal wel een goede kant aan zitten. Maar nu is onze mening danig aan het wankelen gebracht door die Haagse vader, die in een adres aan de Tweede Kamer heeft gepleit voor afschaffing van het schoolblijven. Dit betekent, heeft hij gezegd, een ont trekking van de kinderen aan de ouderlijke macht. ginsel moet zijn: houd de kinders niet onnodig vast. Ze hebben de buitenlucht hard nodig. SOMS NODIG In allerijl hebben we ons in verbinding gesteld met de heer P. S. Lensellnk. leraar aan een Rotterdamse mulo en we hebben hem gevraagd: mogen we school blijven? Ziehier het antwoord van een onderwijsman: In principe ben ik tegen schoolblijven, maar er kunnen zich om standigheden voordoen, waaronder het noodzakelijk is een leerling na schooltijd op zijn plicht te wijzen. -Onder de lessen is daar doorgaans weinig tijd voor, vooral omdat de huidige klassen te vol zijn. Er is ons onderwijsmensen weinig meer overgebleven als strafmiddel en soms is een strafmiddel gewenst. Maar het be- RECREATIE Al jarenlang ijveren wij dering van het aantal recreatiegebieden Want af en toe willen we er op uit en volop en ongestoord genieten van rust en natuur. En daarom zijn we verheugd over een initiatief van Rijkswaterstaai (directie Zuid-Holland). Voor u rijdende van Breda naar Dordt 'werden wij bij de Moerdijkbrug en aan de linkerkant een vriendelijk strandje gewaar en daarover kunnen wij u tot onze vreugde het vol gende mededelen: Dit strandje is aan gelegd ten behoeve van hen die, als wij ontspanning zoeken in de natuur en door dit recreatieterrein hoopt Rijkswaterstaat (directie Zuid-Holland) voorts de keersveiligheid op de hoofdweg te ver groten. Dit zit zo heeft men ons verteld Tot op heden worden auto's, bromfiet sen. scooters en fietsen op de parkeer stroken in de berm neergezet en de in zittenden en de berijders haasten zich met de meeste spoed naar he maar die geparkeerde voertuigen tuigjes en al die overstekende zo heeft men ons voorgehouden, leveren een groot gevaar op voor het daar vrij snel rijdende verkeer. Aan die toestand heeft Rijkswaterstaat (directie Zuid-Hol land) een einde gemaakt. Nu geen ge vaar meer. Een strandje, gedeeltelijk be bossing en een parkeergelegenheid op het recreatieterrein. Hulde en bedank! Riiks waterstaat I TONNEN We zün altyd biy met de blUden en daarom hebben we met plezier geluls- terd naar de verheugende mededelingen van de heer W. Nieuweboer van Pro i de kerk. Kraan, voorzitter van de commissie, aan de vragen van ethische aard in han den gesteld waren. Waar deputaten het film- en bioscoopvraagstuk vooral zien liggen op het terrein van de vrijetijds besteding mag het niet te gewichtig maar ook niet te licht genomen worden. De commissie stelt voor uit te spreken, dat allen, die hiervoor in aanmerking komen bezinnen, teneinde tot een zo mogelijk algemene opinie aangaande de opvoeding tot een juist gebruik van de film te geraken en de kerken en hun leden op te wekken elk streven om tot christelijk verantwoorde film te ko- moreel en financieel te steunen. Ook verzoeke de synode aan deputaten voor de correspondentie met de hoge over heid op een wijze, die aan deze deputa ten het meest doelmatig voorkomt bij de overheid er op aan te dringen dat bij de produktie, import en vertoning van films hoge eisen van moraal en goede smaak in acht worden genomen en stuitende bioscoopreclame worde tegengegaan. De voorzitter heeft om tien uur de be spreking afgebroken en de zitting ver daagd tot vanochtend. Straks nog meer Autobanden negen procent duurder De verkoopprijzen van nieuwe buiten en binnenbanden voor personenauto'6 en motorrijwielen (inclusief de scooters) zijn onlangs met negen procent verhoogd. In Nederland rijden ruim 40.000 bedrijfs auto's (bestelauto's, kleine vrachtwagens e.d.), die dezelfde maten banden hebben als personenauto's. Voor deze bedrijfsaubo'6 zijn de banden- prijzen automatisch met eenzelfde per centage verhoogd. Genoemde prijsverhoging is een ge volg van het feit, dat het omzetbelasting tarief van vijf op vijftien procent werd gebracht De belastingverhoging mocht geheel worden doorberekend. Doordat de omzetbelasting wordt geheven over do brutoverkoopprijs, zijn de netto-verkoop prijzen niet met tien. maar met negen procent gestegen, zo deelt de KNAC mee. Deze verhoging van de omzetbelasting op banden, die in de bestedingsnota werd aangekondigd, had reeds op 1 augustus jl. zullen ingaan. Door de aanwezigheid van voorraden, waarover reeds het vijf pro cent omzetbelastingtarief was betaald, is in overleg tussen de bandenleveranciers en de overheid besloten, ak ingangsdatum niet 1 augustus maar 25 september to Intussen staat nog een verhoging van de omzetbelasting op de nieuwe banden voor personen-wagens en motorrijwielen te wachten. De KNAC neemt aan, dat het tarief daardoor van 16 op 18 procent zal komen Prof. S. Korteweg: Rcge. Hoewel hy met een strenge griep te bed ligt, gaf hy ons telefonisch het volgende door: „Van de vier ton dit nodig hebben voor de bouw van z prot. chr. militaire tehuizen, is na .nd propaganda al een ton bin aantal medewerkers, dat ten hoeve van de militairen obligaties lan heeft trachten te brengen stügt met de dag cn heeft de 1000 bereikt. Het bedrag aan giften dat dagelüks binnen komt, beweegt zich in sterk opgaande lün. De Chr. Geref. Jeugdvereniging ui' Twente is een actie begonnen onder lei ding van een overste. Resultaat: 18 en thousiastc medewerkers in Enschede. Een plv. tchuisleidcr uit Den Haag heeft van reders 55 haringtonnen ten geschen ke gekregen, die in militaire tehuizen In Nederland een plaats krügen met het opschrift: „Een duppie de man maakt dat Pro Rcge bouwen kan." De garni zoenscommandant in Den Haag heeft in het Haags militair tehuis de harington in gebruik gesteld door er een gift in te stoppen. U zün nu ideeën genoeg aan de hand gedaan om Pro Rege te helpen IDEEËN Ideeën hebben benen en ideeën zijn geld waard. We kennen mensen die van een simpel idee schatrijk zijn geworden in dure auto's rijden en het zich kun nen permitteren el-ke dag om half elf een kleintje koffie te drinken op een terrasje, al moeten zij daarvoor van Dordrecht naar Leiden rijden. Als u zich over de waarde van 'n idee een idee wilt vormen, bent u op 18 okt hartelijk welkom in de Rolzaal op hel Binnenhof in Den Haag, waar een ten toonstelling wordt gehouden van de Rijksideeënbusorganlsatie. Men vertelde ons daarover „behalve door de ambtena ren van de departementen en daaronder ressorterende diensten en bedrijven in gezonden Ideeën, zullen ook inzendingen van de strijdkrachten en van de P.T.T worden getoond. De tentoonstelling zal voor het publiek toegankelijk zijn." Je moet maar op het idee komen. De inflatoire ontwikkeling, die Nederland sinds 1945 heeft gekend zal zich in de toekomst nog voort zetten. De bezwaren van deze ont wikkeling treden echter steeds dui delijker aan het licht, aldus prof. S. Korteweg, hoogleraar in de eco nomie te Groningen gisteren op een lunchbijeenkomst van het departe ment Utrecht van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Van economisch standpunt noemde prof. Korteweg het grootste euvel, dat het hoe langer hoe minder aantrekke lijk wordt te 6paren. Daartegenover wordt echter volgens hem de drang tot investering kunstmatig versterkt. Als men zeker meent te weten, dat de gulden in de toekomst een steede da lende koopkracht zal bezitten, zal men trachten zijn uitgaven, in het bUzonder die ten behoeve van investeringen, ie vervroegen. Prof. Korteweg, die op dfrze büecn- komst sprak over de Nederlandse gulden In verleden, heden en toekomst, meent, dat de economische politiek van de eerst komende decennia moet worden beheerst door twee hoofddoeleinden, te weten het aan banden leggen van de Inflatoire krachten cn het vergroten van de be sparingen. (Aa i enne) Winkelier had apartje met huisvrouw De klant bestelde een pak koffie - een pond suiker - een pak havermou: De kruidenier deed ineens een beetj' ge heimzinnig. Havermout mevrouw? Ge- wone? Ja. wat anders, zei de klant Toen vertelde de man van Lassie Las sie is klaar, zo zei hij. Lassie? Ja. Lassie Klaar Havermout zit al gekookt ln het pak. mevrouw. Dat spaart tijd. Da-t is handig en geeft geen aangekoekte pan nen De fabrikant heeft u al he* werk uit handen genomen. U strooit Lassie Klaar Havermout zo op het bord. melk er op een beetje suiker en klaar ls Kees. M'n man heet geen Kees. zei de vrouw. Maar dat was alleen omdat ze van een „vreemde" man moest horen, wat ze als moderne huisvrouw allang had kunnen weten. Want tienduizenden hulsvrouwen zetten hun eigen man en kinderen elke morgen Lassie Klaar Havermout voor en het zelf nu ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5