D CHRISTELIJK De schoolgemeenschap 0\ Puzzel mee Vijftig jaar geleden kwamen de Geref. Gemeenten bijeen Beweging en spel zijn van belang voor de genezing Een woord voor vandaag Kanttekenini Te ChrUlo leeft onder een bewolkte hemel DAM PO Een vervolg (Van een medewerker) ons artikel over het probleem, hoe de oudera te activeren voor hhn school, een artikel waarin we ruim baan vroegen voor de ouder- commissies (25 aept), hebben ons reacties bereikt, waaruit blijkt, dat deze weliswaar niet in onnozelheid afgeschoten pijl, doel heeft getroffen. Zo vernamen we van een schoolbe stuur, dat het aanleiding vond om de opgeworpen problematiek centraal te stellen in een discussie, waaraan deel nemen bestuur, oudercommissies en personeel der scholen. Een ander be stuurslid reageerde per brief. Uit de binnengekomen reacties blijkt duide lijk, dat een zekere verambtelijking du» ook verstarring in de ver houding binnen de schoolgemeen schap merkbaar is. Met opzet spreken we van een school gemeenschap, omdat zo de verantwoordelijkheid en de solidariteit het beste wordt be grepen van allen, wie de opvoeding der jeugd ter harte gaat en die daar voor belangstelling hebben. Naast ouders en personeel is daar ook de grote kring van de ouderen, die destijds hun kinderen naar onze scholen stuurden van uit hun geloofsovertuiging en die nu geen schoolgaande kinderen meer hebben, maar wier interesse in de school niet verflauwd is. Ook zij horen erbij. Waarom voor hen dan geen plaats in het bestuur? Natuurlijk zullen de ouders der kinderen ook hun verantwoorde lijkheid moeten kennen en besef fen. Maar binnen de kring van het schoolbestuur kan een handreiking der generaties gestalte krijgen. r paaide plaats,' waar het bestuur wijzend personeel hieraan wel eens schort. In het geheel der verhoudingen is de functie van schoolhoofd van groot gewicht. Ook als er niet al te veel animo bestaat voor deze functie, vaak ook uit een angst voor de verantwoordelijkheid, die nen de schoolbesturen er op toe te zien. dat in een ontstane vacature toch niet te snel wordt benoemd. Als een bestuur innerlijk overtuigd ls, dat een sollicitant niet de kwa liteiten bezit, dan moet het hem niet benoemen, ook al duurt de vacature dan iets langer dan men wenst Juist van het hoofd hangt zoveel af. Hij neemt onder verantwoorde lijkheid aan het bestuur een eigen plaats in. Bepaalde taken en ver antwoordelijkheden kunnen daar om niet collectief gemaakt wor den, wel echter in solidariteit ge dragen. Ieder die in het geheel der school een taak heeft gezocht of gevonden, zal nauw met de ander samen moeten werken. Rondom iedere school moet zijn de sfeer, waarin kinderen, ouders, bestuur en personeel leven en die door hen medebepaald wordt. Zo ont staat, groeit, een schoolgemeen schap, waarin allen blijk geven van hun actieve interesse, waar bij verstarring of verambtelijking alleen maar kan schaden. In deze societa8 is de polsslag van het leven en daarin volgen wij Hem, die voor ons allen is hét Leven. ONS is bekend, dat in paaide plaats, waar he 1 scholen onder „zijn be heer" heeft, de oplossing is gevon den door het benoemen van school- commissarissen uit het bestuur. Per school „bemoeien" nu twee bestuursleden zich intens met school en personeel en zo nu en dan met de ouders. De commis sarissen hebben de beschikking over een eigen financieel crediet. In de bestuursvergadering worden al deze zaken besproken en wordt getracht een eenheid in beleid te vinden, waarbij de schoolcommis- sarissen een zo groot mogelijke bevoegdheid wordt gegeven. Daar nagenoeg alle bestuursleden ouders aanwezig langs deze lossing te vinden. Het nadeel ls dat de kring van hen, die geactiveerd worden beperkt is en blyft, terwijl bij de instelling van oudercommis sies zoveel mogelijk mensen actief worden (gemaakt). Op een andere plaats geeft men de voorzitter der oudercommissie (geen bestuurslid) een adviserende stem, terwijl de ouders een be paald bedrag per week aan de oudercommissie afdragen, dat deze in overleg met het hoofd van him school kan besteden. Eenmaal per jaar vindt een gezellige bijeen komst plaats voor bestuursleden, personeelsleden en leden van de oudercommissie, met verloofden. lang is het huisbezoek door het personeel. Een avond per week moet hiervoor beschikbaar zijn of komen. Wij kennen een school hoofd. dat op de personeelsverga deringen verslag doet over de door hem afgelegde bezoeken en dat ook vraagt over die van onder wijzeressen en onderwijzers. Zo groeit er een band tussen ouders cn school. Want alle ouders stellen dit huisbezoek op hoge prijs. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat het by het onder- Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen door de classis Rotterdam N. en Z. tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden Jeugdwerk: A. v. d. Made te Heerenbroek: t« Doornspijk: R. W. Steur te Ouddorp. Bedankt voor Lexmond en voor Waarder: C. Treure te Ederveen; vooi Schelluinen: A. G. Haring te Loon op Zand. GEREFORMEERDE KERK Beroepen te *s-Hertogenbosch (vak. J. v. d. Meulen): mr. C. Brouwer te Luttelgeest. Bedankt voor Hoogeveen (4e pred pl.): L. Blijdorp te Halten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Middelharnia: W. Hage te Nunspeet. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Vlaardingen: T. Dorre- steyn te Opheusden. OPGAVE PUZZEL 38 SPIRAALRAADSEL Van buiten naar binnen toe gaande woor den invullen waarop onderstaande om schrijving van toepassing is. Elk woord begint steeds met de laatste letter van het voorgaande woord. Bij goede oplossing vormen de letters in de gesti 4 Ned. woorden. Hoe lulden Lawaai (61. trekvogel (6), vastberaden (8), treuzelen (6), de oudste in eer zeischap (6), gedroogde vrucht (5), der afwijkingen (7), verwonding (6), schoenvorm (5), vuurpotje (4), roofdier (5), vertragingstoestel (3). zware hamer (5), al (51, "kussenovertrek (5), best (5) stand der edelen (4), geplooide kraag aanvang (3). OPLOSSING PUZZEL 37 HORIZONTAAL: 1 Kronkel, 8 koren, 10 af, 12 ba. 13 rot, 14 kriek, 16 Dr., 18 inkt, 19 genoeg, 21 al. 22 de, 23 beleid. 26 halt. VERTICAAL: 2 R.K., 3 oom 4 Nr. 5 keuring, 6 en, 7 aardgas, 9 _akt, ^forel, „Alle roem ten enenmale uitgesloten TT J 1 1 .*111 Buddinghianen ten gevolge gehad; v rlerdenkingssamenkomst in de kerk «m?™* meedragen waar de eenheid tot stand kwam O' (Van een onzer redacteuren) historische bodem hebben gisteren de Gereformeerde Ge meenten in een gedachtenissamenkomst stilgestaan bij het feit, dat vijftig jaar geleden de gereformeerde gemeenten die voortkwa men uit de arbeid van ds. L. G. C. Ledeboer en de overgebleven gereformeerde gemeenten onder 't kruis zich verenigden tot het kerkverband der Gereformeerde Gemeenten. Op historische bodem want in de Boezemsingelkerk te Rotterdam waar gisteren de herdenkingssamenkomst gehouden werd kwamen op 9 ok tober 1907 de afgevaardigden van 24 Ledeboeriaanse en 14 kruisgemeenten bijeen onder praesidium van ds. N. H. Beversluis; scriba was ds. G. H. Kersten. KRUISGEMEENTEN Afscheiding. Toen de afgescheidenen, de vervolging moe, door naamsverandering afzagen van de rechten der oude Gere formeerde Kérk onder de republiek en als „christeiyke afgescheiden gemeen ten" om erkenning van de overheiu vroegen, wilde een groep gemeenten de oude naam gereformeerd", terwille ■van zoveel vervolging was door staan, behouden. Daar kwam bij een nieuwe kerkorde, waarvan de afgeschei denen zich niet lang hebben bediend. Vooral op het punt van het „welmenend aanbod der genade" was er bovendien verscheidenheid van gevoelen. Deze groep noemde zich de Gerefor meerde Kerk (of Gemeenten), daarbij wegens de vervolging de toevoeging „onder 't kruis" stellend. De eerste vijf voorgangers bevestigden elkaar in het ambt (geen der afgescheiden predikan ten ging mee). Weldra was ds. C. van den Oever uit Rotterdam hun voornaam ste leider, totdat hij afgezet werd. Voor die tijd zette hij zelf enkele collega's af, onder wie ds. W C. Wust. Het is treffend beide namen in de necrologie van de Gereformeerde Gemeenten aan te treffen: de door hen gediende gemeen ten namen later aan het akkoord van 1907 deel. gescheiden kerken aansluiten), totdat hij zwichtte door het grote aantal onge doopte kinderent waarvan de ouders wil den dat hij ze dopen zou. Doordat hij het land prekend doortrok, ontstonden alom onder de meest verschillende na- len Ledeboeriaanse gemeenten. Aanvankelijk leefden zij in bijna vol- rekt isolement. Later kwam er toena dering tot de overgebleven kruisgemeen ten, kwam het zelfs tot incidentele kan- selruil. In Zeeland erkende men in het begin van deze eeuw op voorstel van de kruisdominee G. H. Kersten (die toen Meliskerke stond) eikaars ambten en attestaties. Maar tot vereniging kon het in 1905 nog niet komen. VERENIGING boerianen een kruisgezind verenigings- voorstel in 1907 met algemene stemmen. Later kwamen enkelen op hun stem te- :odat sommige Ledeboeriaanse ge meenten als Oud-Gereformeerde Ge meenten zelfstandig bleven. Maar de grote meerderheid deed zich vertegen woordigen in de vergadering te Rotter dam, waar het kerkverband der Gere formeerde Gemeenten ontstond. Met wijsheid zijn de voorwaarden der vereniging vastgesteld. Over de ambts- kleding werd gezwegen (dit hete hang ijzer had nog niet lang tevoren in Zee land de strijd tussen Ledeboerianen onder de toen toegestane naam Christe lijke Gereformeerde Kerk (die zich in 1892 met de dolerenden verenigde tot de huidige Gereformeerde Kerken). Drie kruisgemeenten wilden niet mee de Chr. Geref. Kerk vormen en bleven afzonderlijk staan. Hun getal nam o.m. met de Rotterdamse gemeente Van, den Oevgr, welke na diens dood weer toenadering zodht. Een van opvolgers was as. G. H. Kersten, bij de 'samensmelting van 1907 een onbelangrijke röl speelde. LEDEBOER DS. L. G. C. Ledeboer, hervormd predikant te Benthuizen, werd ir 1840 door het provinciale kerkbestuui van Zuid-Holland afgezet. Lange tijc heeft hij geaarzeld een eigen gemeente te stichten (hij wilde zich niet bij de Zorg voor zenuw- en geesteszieken De bewegings- en speltherapie is in het genezingsproces van ze nuw. en geesteszieken een factor van betekenis geworden. Dr. C. W. du Boeuff, geneesheer-direc teur van Zon en Schild en Hebron te Amersfoort, heeft gisteren in de jaarvergadering van de Ne derlandse Hervormde stichtingen voor geestes- en zenuwzieken ge zegd, dat de therapie niet alleen wordt aangewend om de bewe ging, maar vooral juist ook om de genezing van de patiënten te be werkstelligen. In de oude psychologie zag men de beweging als een lang en moeizaam ver kregen psychisch proces. Dit is anders geworden, sinds het maatschappelijk werk de schoudermantel was). Zoveel moge lijk liet men de plaatselijke gemeenten vrij. Wie in een gemeente ging preken, waar de psalmen van Datheen nog ge zongen werden, diende zich daaraan te houden. In de meerdere vergaderingen zong men deze psalmen voorlopig ook Ti de eenheid te bewaren. Thans tellen de 132 Gereformeerde Ge meenten negentien predikanten. Er zijn aan de Rotterdamse theologische school negen studenten, waarvan er vier reeds preekconsent hebben. De gemeenten on derhouden 35 lagere, vier u.l.o.- en drie kleuterscholen. In Gouda staat een eigen kweekschool „De driestar". Er zijn drie bejaardentehuizen en één kindertehuis. BEWOGEN NESTOR In de morgensamenkomst heeft de nestor der predikanten, de 70-jarige* ds. A. Verhagen gepreekt over Jakobs ze gen voor Jozef. In die zegen wordt her innerd aan de schutters die Jozef bitter heid hebben aangedaan en hem bescho ten hebben. Maar zijn boog is gespan nen gebleven, want zijn armen werdes gesterkt door de hand van de Machtige Jakobs. Ds. Verhagen, die acht jaar na de vereniging het ambt aanvaardde, heeft de voorgangers van 1907 nog gekend; bewogen las hij de namen voor van de ondertekenaars. Hij herinnerde aan de smaad, die de gemeenten niet gespaard is gebleven. En aan de scheuring van 1953. Gelukkig dat de Machtige Jakobs, dat is de Here der kerk onze armen sterkt. Alle roem over de afgelopen vijf tig jaar is ten enenmale uitgesloten. Het werk van God vereent; dat der mensen breekt. Ds. Verhagen herhaalde een woord van ds. Kersten: wij zijn niet samengeregen, wij zijn samengegroeid. Dat was Gods werk. In de middagsamenkomst heeft ds. L. Rijksen van Rotterdam-West een over zicht gegeven van de voorgeschiedenis der samensmelting, waaraan wij voor het bovenstaande overzicht gegevens ontleenden. Ds. C. Hegeman, uit Cene- muiden, die zeven jaar in Amerika ge weest is, sprak over de Gereformeerde Gemeenten in de Verenigde Staten Canada, waar 21 gemeenten doo'r vijf predikanten gediend worden. Van een getuige wordt verwacht, dat hij de waarjii spreekt. Zo niet, dan pleegt hij meineed. En dat brengt bijr der onprettige gevolgen voor hem mee. De Bijbel spn meermalen van getuigen, van mensen, die spreken over he geen zij hebben gehoord en gezien, over wat zij geloven i dus zeker weten. Het gaat dan wel niet over rechtszalt maar wat die getuigen doen is hetzelfde als wat in rechtsgeding wordt gevraagd: de volle waarheid spreken, getuigt moet er tot in het diepst van zijn ziel van overtuig zijn, dat het zo is: hij moet er met zijn volle persoon ach staan. Anders gelooft niemand hem! Getuigen is geen r blijvende bezigheid, maar een zaak, waarbij ons hele best is betrokken. Straks zal ons de vraag worden gesteld wat met ons geloof hebben gedaan. Uit ons al of niet getuigen i dit leven zal blijken, of ons geloof echt was dan wel een zaa| die buiten ons om ging! LUISTEREN EN OVERLEGGEN zelfvertrouwen en gemeenschapszin, daarnaast is er ook veel anders: onder meer het medisch aspect. Het is alles nog in een stadium van proberen. De therapie krygt vooral betekenis als ze naar binnen en naar buiten regulerend werkt. Het is wel mogelijk met de patiënt een aantal dingen in te studeren, maar men bereikt dan meestal geen sou plesse. Bij de therapie, die van de regu latie uitgaat, voelen de mensen zich gelukkig. Dr. Joh. van der Spek, voorzitter, zei over het werk van de inrichtingen, dat hel kleine begin is uitgegroeid tol een miljoenenwerk. Het aantal patiënten loopt in de duizenden. Het ligt in het voornemen op een terrein te Katwijk een tehuis te bouwen voor geestelijk ge stoorde ouden van dagen, met een capa citeit van 250 bedden. In het bestuur werden herkozen de heren J. J. Schokking, Amsterdam; K. van Boeijen, Wassenaar; dr. mr. L. W. D. Schreuder, Amsterdam. In bestaande vakatures werd voorzien door de benoe ming van de heren mr. H. L. J. Beer- nink; Rijswijk; mr. H. Rypstra, Smilde, dr. J. M. C. Emmen. Spakenburg, en J- M. J. Zandscholten, Deventer. Pleidooi van prof. Scholten voor beter geschiedenisonderwijs (Van een onzer verslaggevers) „Besturen en personeel van het chr. ulo moeten thans meer dan ooit op de bres staan voor deze tak van onderwijs. We leven hier op het ogenblik onder een hemel, waaraan verschillende dreigende wol ken zich samenpakken." Met deze woorden begon dr. H. J. Langman zijn openingsrede op de woensdag te Utrecht gehouden jaarvergade ring van de Bond van Chr. Muloscholen. Deze scholen worden naar de mening van de voorzitter van drie kanten bedreigd. In de eerste plaats is daar nog steeds de in de Tweede Onderwijs nota voorziene structuurverandering, waardoor een gezonde ontwik keling van het ulo kan worden afgeremd. Dan vormt de zaak van de personeelsbezetting in de naaste toekomst een bijna onoplosbaar vraagstuk. Weliswaar heeft de salarisverbetering en de stimulering van de akte-studie enige verbetering gebracht, maar de cijfers voor de komende jaren zien er uiterst somber uit. Het aantal Ulo-leerlingen ln 1955 nog 157.391 zal volgens de prognose in 1962 gestegen zijn tot 239.sOO, dus met niet minder dan 33 pet. Het aantal leerkrachten zal in diezelfde zeven jaar moeten groeien van bijna 6000 tot bijna 9000 en dan is met het reeds bestaande tekort nog niet eens rekening gehouden. Dr. Langman herdacht met enkele sobere woorden hef overlijden van het bestuurlid mr. S. Wierda. De secreta ris-penningmeester, mr. J. J. van Nelle, bracht voor de laatste maal de jaar verslagen uit, daar hij deze functies heeft neergelegd en slechts „ambteloos bestuurslid" blijft. Tot zijn opvolger werd gekozen de neer H. L. van Leeu wen te Amsterdam. Geschiedenis Veel lof maar ook wat kritiek oogst te prof. dr. L. W. G. Scholten met zijn uitermate boeiend referaat over de 88 f Hij kon zich de haast van het meisje voorstel len, levendig indenken, want hij besefte, dat zij op het punt stond haar geliefde te redden, maar hoewel hij er van doordrongen was, dat Marian ne van der Bij zijn voorzichtige kalmte en zijn bedaarde werkwijze zat te verfoeien, liet hij zich toch niet tot ondoordachte en overhaaste stappen verleiden. Zuckwaller wist, dat hij het risico niet kon en mocht lopen, om met volle lichten voor de poort van de villa te rijden. De motor moest zelfs op een laag pitje draaien om daar in dat huis niet gehoord te worden. Meter voor meter schoof het voertuig vooruit en Gustav Zuckwaller begreep, hoe hij op dit ogenblik het meisje naast hem met zijn bedaard heid en de trage gang van de wagen zat te mar telen. Ze wilde er op los. Ze sukkelden een honderdtal meters vooruit en even voorbij het hek van de oprijlaan stopte Zuckwaller. Hij fluisterde: „Marianne, hor' mal, we doen hier geen dolle dingen. Ik heb de lei ding van nu af, begrijp je dat goed? Jij blijft zo lopen, dat ik steeds voor je ben. Hoe dan ook. Marianne, je weet toch, dat dit uiterst gevaar lijk kan Zijn?" ,,U moet niet zoveel praten, inspecteur," zei Marianne, die voelde dat de politieman haar graag hier bij de auto had achtergelaten om alleen naar de donkere villa te gaan. Er was aan de buitenkant geen licht te zien. Het ijzeren hek van de laan stond open en Zuckwaller wenste zichzelf daarmee geluk. Dat zou in ieder geval geen onnodig lawaai maken. <:&aad.óeló JAS VAN HOFWEGEN Zijn voeten betastten de weg voor hem. „Grind," waarschuwde hij, „kom op het gras lopen". De twee mensen slopen over de grasrand in de richting van de klomp steen voor hen. Het was hier aardedonker en Gustav Zuckwaller nam de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht- Een dorre tak knapte krakend en met inge houden adem bleef het- tweetal wachten. Er ge beurde niets. Ze naderden het grote huis. Hun ogen konden nu ook meer van de omgeving zien. Aan het eind van de oprijlaan voerde een bor des naar de voordeur. Het huis was aan de voor kant door lage struiken omgeven. De inspec teur en het meisje gingen linksaf en Zuckwallër greep de hand van Marianne. Hij kneep er in en zij begreep het als een bemoedigend gebaar. Van de buitenkant probeerde de politieman een indruk van de indeling te krijgen. De grote ramen moesten de belangrijkste kamers zijn. Nergens was ook maar een kier, die licht uit straalde. Bij een klein schuifraam bleef Zuckwaller ■taan. Hij stapte door de rulle aarde tussen de struiken door en trachtte het venster omhoog te schuiven. Marianne kwam er bij en drukte aan de andere kant het houtwerk omhoog. Langzaam week het raam en Zuckwaller hees zich aan de vensterbank op om meer kracht te kunnen zetten en zo de opening wat groter te maken. Hij werkte behoedzaam en het schuiven van het hout maakte vrijwel geen geluid. Enkele ogen blikken later was hij binnen en reikte Marianne de hand; het meisje klom behendig achter de inspecteur aan naar binnen. Ze stonden in een kleine zijkamer van het grote huis. Op de tast ging Zuckwaller verder en Marianne volgde hem op de voet. De deur bleek niet op slot te zijn en de twee indringers bleven luisterend staan om dan ge luidloos de deur aan de andere zijde te sluiten. Ze stonden ongeveer in het midden van een lange gang, waar hier en daar een enkele lamp een spaarzaam licht verspreidde. Zuckwaller en Marianne gingen op hun tenen naar het eind van de gang. De inspecteur had zijn zware dienst revolver in de hand, op alles voorbereid. Het bleef stil, onheilspellend stil in het huls. Nergens waren stemmen. Verschillende kamers hadden hun deuren hier, maar hoe scherp ze ook luisterden, er was achter geen enkele van die deuren geluid. Voorzichtig opende Gustav Zuckwaller de deur aan het eind van de marmeren corridor. Er was even een klikkend geluid toen hij de klink om draaide. Razendsnel draaide inspecteur Zuckwaller zich om- Aan het andere eind van de gang stond de vrouw uit Gasthof „Die Kapelle" en keek naar het tweetal. (Wordt vervolgd) betekenis van het geschiedenisonder wijs op de Chr. Ulo-scholen. De hoog leraar constateerde, dat het geschie- denisoriderricht tegenwoordig bij alle takken van onderwijs wat in de hoek wordt gedrukt en dat dit een ernstige aanval op de geestelijke gezondheid van ons volk inhoudt. Onderwaarde ring van dit onderricht is een indica tie van een toenemende horde-vor ming in de maatschappij, waarbij de mens losgeslagen wordt van de band met het verleden en zich geen scha kel meer voelt in de keten der ge slachten. Veel gestumper in de inter nationale politiek wordt naar de ning van prof. Scholten veroorzaakt door de verregaande onkunde ten aan zien van de historische achtergrond der vraagstukken bij de leiders der volken. die rfeitenkennis beperkt. De geschiedenis is geen kroniek (koning Ahasveros gebruikte deze reeds als slaapmiddel). Wie schiedenis onderwijst moet het saai verband tussen de feiten ls zien, moet uitgaan van een centrale gedachte, moet de continuïteit maar bovenal de discontinuïteit in de histo rie naar voren brengen. Juist ii discontinuïteit, die plotselinge voor het menselijk verstand oi klaarbare breuk in een bepaalde ont wikkeling blijkt immers, dat ei machtige Heerser der volken is de geschiedenis drijft naar Zijn wil. De heer Joh. Tigchelaar te Den Ha sprak ten slotte nog over; „Het wacl woord voor heden". Najaarsconferentie Ned. Zondagsschool Ver. zaterdag 12 oktober in de Paaskerk te 's-Gravenhage om 's middags drie uur. Voorafgaande aan deze conferen tie wordt een openluchtnveeting gehou den voor 2000 kinderen in het Zuider park. Op de conferentie zal dr. J. J- Buskes Jr. uit Amsterdam spreken over „Godsdienstige opvoeding in het atoomtijdperk". In het avondprogram ma wordt de Franse kleurenfilm „De boom des levens" vertoond. kenning van de aanwezigheid viIJ}S- onderscheidene opvattingen blnj de A.R. Partij ons waardevol i komt. En het is goed, dat daaroij eens een onbevangen en open! gesprek wordt gevoerd. Want ij zijn het met de schrijver eens: rtP een openhartig gesprek, zo heb- ben wij in ons vorig artikel ge zien, is het, dat iemand als drs. G. Puchinger in zijn lezenswaardige brochure „Minister Zijlstra en de A.R. Partij" aandringt. (Het spreekt vanzelf, dat wij ons in ons deelnemen aan dit gesprek vele be- het openhartige en onbevangen perkingen moeten opleggen.) sprek zal verwijdering ve Binnen de A.R. Partij dan ziet drs. maar het verwaarlozen v; Puchinger onderscheidene stromin- lijk bestaande verschillen, gen en groeperingen. Hier en daar Om nog een woord van drs. knoopt de schrijver het bestaan van chinger aan te halen: „Ware deze stromingen vast aan een ty pering van enkele personen. Aar dig om aan te halen leek ons het volgende: „Welke groepering het straks bin- kon spreken, hoeveel vraagsti nen de partij winnen zal, weet nog en kwesties zouden niet veel niemand, en zal voorlopig ook nog niemand te weten komen. Wie de diverse figuren in de partij aan de arbeid ziet, de zwijgende Bruins de afgelopen jaren de partij Slot, de extreme Gerbrandy, de in- kwaad hebben gedaan." tegere Berghuis, de gesticulerende Zijlstra, de altijd op hoog niveau arbeidende beide Donners, de in slechts zo dat de diverse vleugels werkelijk bekwame gelcommandanten hadden, i mee men zakelijk en princlpli voudiger te regelen zijn dan i daag, hoeveel vaagheid en ven ring zou niet voorkomen zijn diejL Erkenning van verscheidenheid Cremo een open gesprek daarover voorlÜney. verwijdering. Wij kunnen chljn slechts mijmerende Algera, te gereder gtellen, omdat bij i i%. i - principiële partij als de A.R. Fl jva„ tij het niet de meningsverschil!|n(ler zijn, maar de onderlinge en wed voor Beleerde Versteeg, weet dat het noB lijdse gezindheid die beslissenj tt ve de vlotte Diepenhorst, de' grappen makende Verkerk, de ongenaakba- Scholten en de werkelijk hoog- Tuchinger windt er geen doekjes nog jwee kenmerkende aanhatCremi om; hij is van mening, dat men gen. binnen de A.R. Partij moet leren, nuchter te onderscheiden in een rechtervleugel, een middengroep en een linkervleugel. Niet, dat zulks een nieuw verschijn- zijn: „Het is nu eenmaal „Wil de A.R. Partij daarom zou e de rechtervleugel als de linkervli n het gel niet nog meer vervreemden t 1 i[." haar doelstellingen en voormanm dan zullen inderdaad die voormi de '5 nen bereid moeten zijn hij hun I feit, dat er altijd binnen de A.R. oerciu U,J rtii (trnminir.n h.hh.n hpstaan. "™r "V""1 Partij stromingen hebben bestaan, ondanks de meestal centrale leiding die er gegeven is. Het rechts-mid- den-links-probleem is er altijd ge weest. Zeer globaal gesproken zou men kunnen zeggen, dat via Abra ham Kuyper aanvankelijk vooral de rechtervleugel leiding gaf aan de partij, dat onder Colijn de mid dengroep meer naar voren kwam, terwijl vandaag via Zijlstra de lin kervleugel grotere invloed op de koers uitoefent dan ooit is ge schied." Laten wij, zo schijnt de schrijver schien tot die ^grootheid ^van^ zijn lezers te willen toeroepen, Ia- A Nj ten wij toch aan de orde stellen de vraagwelke stromingen doen zich in feite binnen de A.R. Par tij voor, wat zijn hun wensen en doeleinden alsmede him actuele uit gangspunten? Onzerzijds zouden wij hier al da- onzerzijds ons nog een enkele delijk willen opmerken, dat deze er- merking veroorloven. EEN PROPAGANDA-OORLOG hij h te houden met de rechtse en linl desiderata, voor zover deze lop staan jegens het A.R. beginsel, zullen ze bij hun interne partijiwci beid ook geduldig moeten luistu en overleggen. „Wat wij tot dit alles nodig hebbed ls geen rekbaar, maar een gKto» t hart. Een hart waarin wij beif*1' he zijn geduldig te overwegen allel(efregn len en teleurstellingen, alle trouw en goeds dat wij elty^p' der bereid hebben. WIJ zullen mij lu bi ook moeten rekenen de bereidhi[H0f\f om eigen teleurstellingen griefdheid achterwaarts te stelli ook al menen wij de meest bijbel gronden voor dat alles te kunt; aangeven." In een volgend artikel willen GE propaganda-oorlog, die voor deel in de plaats is gekomen van de koude oorlog tussen Oost en West. LIET lanceren van de kunstmaan Daardoor hebben de Russen nu |i betekent een hoogtepunt in de ces met hun twijfelachtige voorst11 Ko ïen op gebieden, waar het Wesl n het eerst had kunnen zijn met ei 'derT stige en eerlijke voorstellen. Hij, ^ie Veel van wat de Russen doen het gevechtsterrein het eerst ig en laten heeft op het ogenblik slechts treedt, heeft volgens het blad taan propagandistische waarde: zo is strijd al half gewonnen, het geweest met het lanceren van z<> bad het Westen het eerst I de intercontinentale ballistische ra- nen komen met voorstellen voor ket, met het gepraat in Londen over verbod van atoomproeven, met ontwapening, met de briefwisseling doende garanties uiteraard. tussen Boelganin en Macmillan en zelfde geldt voor de wederzijdse lu'® met de nota's betreffende het Mid- rugtrekking van Russische en ACl; Het kan niet worden ontkend, dat bieden. In plaats daarvan bepcrurk, deze propaganda over het geheel ken de Westelijke mogendheden ilfet te tot het bestrijden van alles, waian v mee de Russen voor de dag K»roo: En zij doen dit nogal ee*;i* genomen goed werkt en dat ook in de Westelijke landen onder de indruk komt van wat de Russen op allerlei gebied presteren. Zelfs door slechts op de werkelijke )^ou' mevrouw Roosevelt, die toch niet doellngen van het internationale co verdacht kan worden van pro-com- munisme te wijzen. munistische sympathieën, is tijdens Dit laatste geldt in het bijzonder vo£™ haar bezoek aan de Sowjetunie tot de situatie in het Midden Oosti^ 'y de ontdekking gekomen, dat de za- Daarom had de Iraakse afgevuBg ken in dat land op een voortreffe- digde dr. Moesa Al-Sjabandar Boert lijke wijze marcheren. Zij meent, lijk, toen hij in de Assemblee idling telijke wereld aan, alleen te zaak van was, dat het communis! let tot de Donau en de Elbe kon d« dringen, het het nu mogelijk dreigt 1 maken, naar het Middellandse JM proberen, nog beter dan de Sowjet unie te zijn. Het Westen mag in deze propagan- dastrijd niet verliezen. Uiteindelijk gebied door te dringen, is de propaganda het voornaamste We hebben er al vaker op ge' en meest doeltreffende wapen Z1JI dat het communisme niet k strijd, waarin geen gebruik worden bestreden, door het als b voor te stellen. Egypte en rië hebben al heel goede zaken n deze boeman gedaan en zij i wordt gemaakt van physiek ge weld. De Manchester Guardian, die zich met dit probleem bezig houdt, meent, dat het Westen langs zich blijkbaar in het geheel het gehele propagandafront in het zorgen over de dag van morgen, defensief is gedrongen en dat het Westen moet het ene doen en weinig moeite doet, de vijand op andere niet laten. De laatste tijdf eigen gebied op te zoeken. het wel erg nalatig geweest. Advertentie KOU. GRIEP zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slijm.snuift en wrijft U weg met „Wisseling der generaties? Od 2 en 3 november zal op de HOT te Driebergen een conferentie wor gehouden over het onderwerp: wisseling der generaties". De cc ren tie is bedoeld ais een ontmoetiüf van ouderen en jongeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2