„Anti-gereformeerdheid" CtfRISTFUJK Puzzel mee VA LD A Sociologisch Instituut Convent onmisbaar voor organisaties Een woord voor vandaag Kanttekeni Geen theologische studie voor beta's ï/M INNSBRUCK VBLPON Minderwaardigheidsgevoelens Van onverdachte zijde na melijk van de hand van de heer H. L. H. van der Molen, ouder ling der hervormde gemeente van Heerenveen komt dit in gezonden stuk in Enigheid des Geloofs: MEN kan een blijmoedig lidmaat zijn van de Ned Hervormde Kerk en toch kritisch staan te genover sommige verschijnselen binnen deze kerkgemeenschap. Wanneer we dit zo neerschrijven, hebben we niet direct het oog op bijvoorbeeld de (te) grote ver draagzaamheid tegenover een aantal vrijzinnigen. Over deze kwestie, hoe blijvend-actueel ook, valt weinig nieuws te berde le brengen. Bij deze willen we de vinger leggen bij een ander verschijnsel, namelijk bij de anti-gerefor meerdheid" van vele hervormden welke gezindheid slechts ten dele uit theologische verschillen te verklaren valt. Het komt ons voor dat deze anti-gereformeerdheid" veeleer een niet-theologische factor is, die goeddeels met behulp van de psychologie moet worden ver klaard. Het is enigszins pijnlijk voor een hervormde om dit vast te stellen, maar het lijkt ons onmis kenbaar dat men moet zoeken in de richting van minderwaardig heidsgevoelens, welke het gevolg zijn van een zekere concurrentie- situatie. De objectiviteit gebiedt ons om te zeggen dat de door snee-gereformeerde, de doodgewo ne kerkganger, over het alge*, meen sympathieker spreekt over zijn hervormde geloofsgenoten dan omgekeerd het, geval is. hervormden zich nog duidelijker dan op kerkelijk terrein. De po gingen van de anti-revolutionairen om te fuseren met de chr. histo- rischen zijn op de onwil van laatstgenoemden afgestuit. Dit is merkwaardig, aangezien de chr. historischen de politieke grenzen en (voorzover zij tevens her vormd zijn) ook de kerkelijke grenzen ruim trekken. Onzes in ziens is de verklaring dan ook slechts deze dat de (hervormde) chr. historischen, althans zeer ve len van hen, vervuld zijn van an ti-gereformeerd sentiment. En wanneer zij uiting geven aan hun vrees voor gereformeerde „over heersing", dan zien wij daarin slechts een symptoom van een minderwaardigheidsgevoel. Want valt er van gereformeerde over heersing soms iets te bespeuren in de N.C.R.V. of in het C.N.V? gereformeerde gezindheid Is het sterkste bij die hervormden, die zich graag beroemen op hun rt<- me. oecumenische instelling. Hoe ruimer tegenover de remonstran ten en tegenover de doopsgezin den, hoe enghartiger tegenover de gereformeerden. Klaarblijkelijk heeft men er geen oog voor dat de hereniging van de Ned. her vormde Kerk en de Gereformeer de Kerken het belangrijkste oecu menisch vraagstuk in Nederland is. En dat niet in de eerste plaats omdat het de grootste kerkgenootschappen in one land zijn. maar veeleer omdat hun her komst dezelfde is, zij nog altijd dezelfde belijdenis hebben en zij zo lange tijd één zijn geweest. Dit artikeltje is vooral geschre ven voor de hervormden in de E.d.G.-kring. Zij bewijzen de ge reformeerde gezindte een dienst wanneer zij in hun eigen kerk een mentaliteit bestrijden, die in druist tegen een waarachtige oecu- meniteit en die dus een struikel blok is op de weg naar hereni ging met de gereformeerden, met zij. ondanks veel verschillen, verbonden zijn. J~JS. F. L. Bos tekent hierbij Ik geef dit stukje door zonder kommentaar. Alleen dacLt ik bij mezelf: de eigenaardige oecume nische mentaliteit die de heer Van der Molen bij zijn kerkelijke broeders meent te constateren, valt me soms ook op de z.g. sterk oecumenisch gezinde gere formeerde broeders: dat zij die wel warm lopen voor de Wereld raad b.v. zo weinig doen voor de toenadering tot en hereniging met gereformeerde groepen. Overigens kunnen m.i. „minder waardigheidsgevoelens, die een gevolg zijn van een zekere con- curreivtie-situatie" méér verhou dingen bederven. De psychologische factor van zelfhandhaving is althans, dunkt mij, hèt struikelblok op de w$g* tot elkander. En zal het berter worden, dan zullen wij allen ook gereformeerden, christelijke gereformeerden en vrijgemaak- ten moeten komen tot het con stateren en verwijderen van die balk in eigen ogen. De beste critiek is bijbels gezien nog altijd zelfcritiek. Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Lunteren: C. Graafland te Ameide. Beroepbaarstelling: vik. D. W. Koel man, Nieuwe Achterweg 3, Biezelinge (Z.B.). GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Tweetal te Enumatil: W. H. de Boer te Urk en D. Nieuwenhuis te Bun schoten-Spakenburg. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-West: H. van Leeuwen te Arnhem, GEREF. GEMEENTEN (oud verband) Bedankt voor Aagtekerke: J. A. Bel te Krabbendijke. GEREF, GEMEENTEN (gr. Steenblok) Beroepen te Vlaardingen: T. Dor- resteijn te Opheusden. BAPTISTENGEMEENTEN Bedankt voor Zandbulten-Dokkum: S. Zijlstra te Eindhoven. Gebedsdag in Little Roek In alle kerken van Little Rock en geheel de staat Arkansas zullen de gelovigen zondag 12 oktober een gebeds dag houden voor de vrede onder de rassen en voor een spoedig einde van de huidige crisis. Advertentie TEGEN GRIEPHOEST PASTI LLES DESINFECTEERT VERZACHT OPGAVE PUZZEL No. 37. KRUISWOORDRAADSEL. HORIZONTAAL: 1 Rare vorm, 8 kostelijk gewas, 10 klaar, 12 uitroep, 13 bedorven, 14 vrucht, 16 dokter, 18 vloeistof, 19 meer dan voldoende, 21 reeds, 22 lidwoord, 23 achter, 24 be dachtzaamheid, 26 stop. VERTICAAL: 2 Godsdienst, 3 fami lielid, 4 nummer, 5 netjes, 6 voeg woord, 7 moeras- en methaangas, 9 ge voel voor wat passend is, 11 vissoort, 12 niet vreemd, 15 binnen, 17 vorm, 20 verharde huid, 24 uitroep, 25 pers. voornaamwoord. OPLOSSING PUZZEL No. 36. HORIZONTAAL: 2 Poespas, 8 la, 10 stip, 11 arm, 13 de, 14 pioen, 16 om, ra, 18 stop, 19 knol, 20 re, 21 oord, is, 24 open, 26 stam, 27 kus. VERTICAAL: 1 Klaproos, 3 os, 4 eten, 5 si, 6 p.p., 7 stempel, 9 aria, 12 M.O., 13 door, 15 eend, 18 slip, 19 krat, 23 sek, 24 orrt, 25 nu. Geen overlapping werk andere instituten Alle onderzoekingen draaien om kernprobleemverhouding leiding-leden IS (Van onze sociale redacteur) OP 14 november a.s. wordt in een bijeenkomst te Utrecht officieel het 20-jarig bestaan van het Convent van Chr. Sociale Organi saties gevierd. Eén van de jongste en meest belangwekkende initia tieven van het Convent is geweest de oprichting van het Sociologisch Instituut van het Convent, nu ongeveer twee jaar geleden. Aan de betekenis van deze oprichting aandacht te besteden, lijkt ons in het kader van het komende Conventsfeest alleszins gerechtvaardigd. De oprichting van het instituut is een hachelijke onderneming geweest, omdat een dergelijk instituut, dat zich uitsluitend poogt verdienstelijk te maken voor het organisatieleven, in Nederland nog nergens bestond en bovendien de problematiek op dit terrein erg onoverzichtelijk was. Daar komt dan nog bij, dat dit omvangrijke werk met zeer beperkte middelen moest worden gefinancierd. Toen het instituut enkele jaren geleden begon met een voorzichtig aftasten van het brede werkterrein, stelde men dan ook een aanloop periode van vijf jaar. Deze termijn zou men nodig hebben om eniger mate tot een consolidatie van het werk te komen. De inventarisatie van de problemen bu de organi saties bleek al een hele opgave en daarna zou men moeten gaan selec teren om tenslotte enkele concrete meest urgente vraagstukken over te houden die zich zouden lenen voor een studie. Dankzij echter het woekeren met de beperkte middelen en het zich volledig geven van de medewerkers aan he stituut kon de periode van vijf jaar merkelijk verkort worden. Thans reeds kan gesproken worden van een zekere consolidatie en spoedig kan de tweede van het werk beginnen, namelijk het levend maken van het instituut voor de afzonderlijke bonden, aangesloten bij de centrales, die in het Convent zitting hebben. (Het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, de Chr. Middenstandsbond en het Chr. Nat. Vakverbond). Na deze twee jaar is het wel heel dui delijk geworden, dat op organisatieterrein een afzonderlijk sociologisch instituut volledig recht van bestaan heeft. Van een overlapping van het werk van het Geref.- en Ned. Herv. Sociologisch Insti tuut te geen sprake. Wel is er met name bij onderzoekingen op onderwijsgebied ;n goede samenwerking. Over de onderzoekingen, #e het insti- lut reeds heeft afgesloten of nog in be werking heeft, hadden wij een onderhoud met de directeur en de eerste assistent het instituut, namelijk dr. G. Kuiper, tevens lector voor sociografie aan de V.U. (tussen het instituut en de V.U. bestaat echter geen enkele formele band) en drs J. de Koning. Leiding-leden By het aftasten van het terrein is dui delijk aan het licht getreden, dat bUna by elke problematiek het grote vraag stuk van de verhouding leiding-leden om de hoek komt gluren. Daarom kunnen vele onderzoekingen gezien worden als bestuderingen van deelproblemen van dit grote vraagstuk. Zo is voor de Ned. Chr. Bond werknemers in de hout- onderzocht de intensiteit, bondsbladen gelezen worden. Voor df C.M.B. en de C.B.T.B. is het onderzoek al klaar. Een dergelijk onderzoek is nog op komst voor, de Chr. Middenstands- Een ander onder- zoek is gewijd aan de kadercursussen van het C.N.V. Het gaat hier om de studie clubs, de streek- derschool. Ter sprake wordt gebracht de techniek van de cur- sus, de vraag wie er komen, de leeftijden, de functies, de achtergrond van de interesse bij de deelnemers, de waar. dering voor de cursus etc. Ook de vergadertechniek komt hierbij aan de Onderzocht is ook al de vraag naar een vijfdaagse werkweek bij C.N.V.-leden. Bijzonder verrassend is hierbij de reactie geweest op de vraag, of men de voorkeur zou geven aan vijf dagen werken of aan meer verdienen. Tenslotte zijn ook op onderwijs-gebied onderzoekingen gaande. Ieder jaar wordt de stand van zaken bij het Chr. U.L.O. onder de loep genomen, voorts is er een algemeen onderzoek naar de situatie bij het middelbaar onderwijs en voor het nijverheidsonderwijs staat er nog een groot onderzoek op stapel, in samen werking met het Geref. en Ned Herv. sociologisch instituut. Het vorige jaar heeft het instituut een enqueteurs-corps opgebouwd, dat het thans mogelijk maakt ook de meest om vattende onderzoekingen te volbrengen. De duur van een onderzoek is op het ogenblik ongeveer een jaar. Circa 89% van deze tijd Is nodig voor inwinnen en verwerken van gegevens en de overige 20% voor het rapporteren. Ook psychologisch Behalve dat de onderzoekingen groot belang zUn voor de organiatles zelf, zag dr. Kuiper ook nog een gro te psychologische waarde. Een onder zoek biedt namelijk ook een meer be vredigende vorm van democratische meningsuiting. Op wetenschappelUk antwoorde wUze kan nu het ooi luister gelegd worden bij de leden. En in de derde plaats heeft een onderzoek een weerslag op het meeleven van de leden. BU de ondervraagden ls aandacht gewekt voor de organisatie. Ook heeft elk onderzoek twee kanten: het biedt inzicht in het probleem op lange termijn, maar het maakt op het moment ook praktische verbeteringen mogelyk. De werkgeversorganisaties in het Com vent tonen over het algemeen minder behoefte aan onderzoekingen, maar zij hebben daarentegen veel interesse de werknemersrapporten. vier centrale organisaties ix. Convent financieren het instituut. On derzoekingen voor aangesloten bonden moeten grotendeels afzonderlijk betaald worden, evenals uiteraard onderzoekin gen voor niet-aar»esloten bonden. Er wordt geen overheidssubsidie ontvangen. Ter versterking van het contact met de organisaties wordt door de heer De Koning regelmatig het functionnarissen- contact van de Chr. Middenstandsbond bezocht en zittingen van studiecommis- van het C.N.V. en van de commis sie landelijk welzijn van de C.B.T.B. bijgewoond. Sinds 1 januari 11. is als sociologe ook aan het instituut verbon den dra. J. ter Veld te Utrecht. Vreselijke dingengrote tekenen van de hemel: de| herinnert eraan op meer dan één plaats. En dan altijd mej verwijzing naar de tijd van het einde. Die grote tekenen! den door goddelijke hand zichtbaar gemaakt maar vet niet, dat ze door de mens, die zelf zo graag God toilj worden uitgelokt! Er staat bij, dat wij ons niet moetenl beangstigen. Want al die dingen móeten geschieden. I niet, dat het nieuwe bestel geruisloos zal worden geve 't Wordt een catastrofe, maar dat is onze eigen schuld, weest niet bang. Een van de moeilijkste opgaven aan de I mens. Angst, overvalt ons, wij zijn er passief onder. Ma is het uitzicht: God laat ons niet in de steek. Eén is er a geweest tot de dood toe, onze Heiland. Hij moest af da 1 in de onderste krochten van de hel, opdat allen, die aannemen als hun Verlosserin de grootste angsten to< geopende hemel boven zich zouden weten. DRINGENDE BEDE OM GESPREK Adres van Utrechtse faculteit DE faculteit der godgeleerdheid van de rijksuniversiteit te Utrecht heeft zich in een schrijven tot de leden der Staten-Generaal gewend over het wetsvoorstel, dat door de minister van onderwijs is ingediend, om voortaan ook houders van het diploma gymnasium bèta tot de examina in de theolo gisch faculteit toe te laten. De faculteit verklaart zich in haar adres unaniem tegen dit voorstel. Zij begeert met nadruk een wetenschappelijke opleiding voor de studenten in de theologie, zulks in overeenstemming met het beginsel der reformatie van haar aanvang tot heden. De hervorming heeft, aldus de faculteit, namelijk wel de toestand der oude kerk herstelddat de Bijbel in de volkstaal werd' vertaald en de eredienst in de landstaal werd gevierd, maar daarnaast heeft zij voor de dienaren des Woords een alzijdige studie aan een openbare universiteit geprefereerd, omdat zij de wetenschappelijke vorming der aan staande predikanten van de grootste betekenis achtte. De Hervormde Kerk heeft de opleiding in seminaria tot op heden afgewezen en de bestaande 'bfiüwnyver" re'e !i"0 der aanvaard. De faculteit wijst er verder op niet te held evenals voor de Ned. Chr. Landar- v.i beldersbond het vraagstuk van het leden-1 w^ten of"de"bevoegde instanties'der Her- vertoop ui studie. YVaarschunlUk komt I vormde Kerk en die van andere kerkge nootschappen over dit voorstel zijn ge raadpleegd en zij vraagt zich af, of de kerken met een wijziging als door de minister voorgesteld, wel genoegen zul- dit in het najaar gereed. Voor de Chr. Metaalbedrijfsbond, de Chr. Boeren- en Tuindersbond en het Chr. Nationaal Vakverbond is (wordt) Advertentie WIN QHOOFD"-PRIJS VAN f5.000,- ■Doe mee aan de SILVIKRIN SHAMPOO Prijsvraag WIE IS WIE IN HET SILVIKRIN-GEZIN 1 (L 1 In totaal f 15.000.- aan geldprijzen. I'IJMVW Kijk deze week in Uw damesblad Z of radio-programmablad Of vraag Uw winkelier een formulier! L Gexliu-fUcon UI Deze wijziging, aldus de fa culteit, kan eerst dan door de volksver tegenwoordiging worden besproken, wan neer het advies der kerken is ingewon- In het adres aan de leden der Sta ten Generaal zegt de faculteit voorts dat de hervorming eveneens het be ginsel naar voren heeft gebracht, dat de predikanten de Bijbel en de voor naamste theologen in de grondtaal moeten kunnen lezen. Ook dit beginsel wordt, aldus het adres, door het voor stel van de minister aangetast. Wanneer het wetsvoorstel van de mi nister zou worden aangenomen kan, zo schrijft de faculteit der godgeleerdheid, een gymnasiast, die even voldoende had voor Livius en onvoldoende voor Ho merus op zUn eindexamen, tot de theo logische studie worden toegelaten. De fa culteit noemt het in dit verband moei lijk voorstelbaar dat zo iemand Paulus, 87 r „Ik kan me begrijpen, dat je opgewonden bent, maar zou je me nu eindelijk eens willen vertel len, wat je zo plotseling ontdekt hebt?" merkte Zuckwaller droog op. Hij had de auto in een ver sneld tempo gegooid. „Luister, inspecteur, u zei: Laat je niet uit een hinderlaag beschieten en toen ik dat hoorde werd even later de nacht plotseling dag. Een paar da gen geleden werden wij bij de brug beschoten, terwijl we samen naar die waterval in het kleine riviertje stonden te kijken. Dat was even voor het punt, waar de weg naar Igls begint te stijgen. Toen verwonderde ik me al, dat die wagen zo eensklaps opdook en dat uit die auto die schoten op André en mij werden gelost. Die Japanner of dat vrouwelijke beestmens ui£ „Die Kapelle" had den ons daar zien staan en ze hadden direct de gelegenheid aangegrepen om die aanslag op ons te doen. Het zou wel heel toevallig zijn, als ze juist langsgereden kwamen. We mogen dat wel onmiddellijk als tè onwaarschijnlijk afschrijven en dus moeten we concluderen, dat zij hun hoofd kwartier in de directe omgeving van die water val hebben." De inspecteur knikte, nog niet helemaal over tuigd. ,,En dus wil jij zeggen, als we André willen vinden, moeten we daar bij de waterval zijn. Daar goed rond kijken en proberen te ont dekken van welke plaats of van welke plaatsen een paar mensen op de brug gemakkelijk te zien en te herkennen zijn." Gustav Zuckwaller overschreed de maximum snelheid voor de bebouwde kom en joeg de auto voort in de richting van de brug over het kleine ^Qaadóeló in j riviertje, dat door Innsbruck stroomt, een weg zoekend naar de Inn. Enkele meters voor de brug, die opdoemde in het geelwitte licht van de koplampen remde hij gierend. Marianne was er al uitgesprongen, voor dat de auto goed en wel stilstond. Ze rende naar de brugleuning aan de kant, waar de waterval zich denderend ongeveer anderhalve meter omlaag stortte. Het was moeilijk zich in de duisternis te oriënteren. Zuckwaller kwam naast haar staan. „Heb je hier gestaan met André?" vroeg hij. Langzaam wenden hun ogen aan het donker rondom hen. „Het ligt het meest voor de hand, dat ze ons in het gezicht hebber, gekeken, toen ze besloten om een aanval te wagen." Ze wees over de onzichtbare waterval in de richting van de glooiende helling. Marianne had haar stem gedempt, nadat ze op deze plek waren aangekomen en Zuckwaller mom pelde slechts af en toe een antwoord. Hij dacht na over de mogelijkheid. Achter hen stonden en kele pakhuizen en naast de brug was een oude watermolen, die door een of andere handelaar werd gebruikt. Dat leek uitgesloten. Tegen de helling was een grote villa gebouwd, die precies uitzicht gaf op deze brug. Dat was het. Marianne kon gelijk heb ben met haar veronderstelling. „Daar in het donker, ongeveer schuin boven de waterval staat tussen de bomen een grote witte villa, herinner je je die?" vroeg Zuckwaller. „Waarom gaan we er niet onmiddellijk heen?" Marianne wilde niet langer het onderzoek uit stellen. Ze was al op weg naaf de auto. toen Zuckwal ler nog op de brug stond te trachten de duister nis te doorboren. Aarzelend kwam ook de politieman naar de; wa gen en stapte in. „Marianne, we kunnen ook tè overhaast te werk gaan. Zou het niet beter zijn als jij hier in de wagen achterbleef en ik alleen poolshoogte ging nemen." Hij draaide wat ver legen aan zijn snorpunten. Marianne voelde, dat hij zich zorgen maakte over haar veiligheid en dat hij alleen daarom aarzelde. Als hij alleen was geweest, zou hij al voor de poort van de villa „Ik ga mee, wat er ook gebeurt, ik wil erbij zijn, inspecteur." „Goed dan, zoals je wilt. Marianne." Hij drukte het gaspedaal in en de wagen kwam weer in beweging. Ze reden een bochtig weggetje aan de rechter kant van de hoofdweg in en daar doofde Gustav Zuckwaller zijn lichten. „Verzeihung, Marianne," zei hij, „we zullen hier even moeten wachten, want mijn ogen moe-1 ten heel even aan het aardedonker tussen die bo men wennen, voordat ik verder kan." (Wordt vervolgd) I Athanasius, Augustinus of Calvijn kan le zen. Bovendien heeft men geen toegang tot de Oosterse wereld tenzij met klassieke vorming. Zonder Grieks ei tijn wordt de studie van het Hebreeuws veel zwaarder, aldus het adres. Verlaging van academisch peil Voorts wordt er in het adres op gew< zen, dat de minister van onderwijs het recht heeft bij algemene maatregel van bestuur het Grieks facultatief te stellen op het eindexamen bêtha en er zijn te kenen, aldus het adres, die erop wijzen dat de minister dit inderdaad over weegt. Dat zou er in de praktijk toe kun nen leiden, dat een theologisch student op de universiteit komt zonder eer ter van het Nieuwe Testament te nen lezen. Dit zou, aldus het adres, niet alleen tot aanmerkelijke verlenging van de stu dieduur kunnen leiden, hetgeen onge wenst wordt geacht, maar bovendien het academisch peil brengen tot dat va voorbereidende scholen. De faculteit meent in haar adres, dat men bij de voorbereiding van het wets voorstel niet genoeg overwogen heeft, dat zeer veel aanstaande theologische studenten staatsexamen doen om toe gang te krijgen tot de universiteit. De ze zouden, als het wetsvoorstel wordt aangenomen, nog minder de vormende waarde der klassieke opleiding deelach tig worden dan thans het geval is. Maar, aldus de faculteit in haar adres, juist deze studenten hebben de kennismaking met de Grieks-Romeinse cultuur zo no dig, omdat zij veelal van huis niet veel cultuur meekrijgen. De faculteit zegt in haar adres met trots en vreugde vervuld te zijn dat nog zovelen uit eenvoudige milieus met grote opofferingen de theologische studie aan de theologische faculteit volbrengen en noemt het vaak hart verheffend om te zien, met welk een gretigheid en hartstocht juist deze studenten zich laven aan de bronnen van onze beschaving. Door het vóorstel van de minister wordt hun de weg daartoe gesloten, wat tot verarming en verschraling van ons volksleven leiden moet, aldus de faculteit der godgeleerdheid in Utrecht, die tenslotte de volksver tegenwoordigers verzoekt dit voorstel te verwerpen. I TAE politiek leeft te allen tijde Bovendien, de huurbeslissin U van het niet aflatende gesprek, hoort nu tot yhet verleden, nu Met deze stelling besluit G. Puchin- problematiek waarop zij betri ger, phil. drs., een brochure die zo- had en die ongetwijfeld van juist van de pers is gekomen en en mogelijk zelfs van print waarvan wij gaarne verzekeren, strekking was, is blijven bet haar zeer belangrijk te achten. Het is deze problematiek, di De brochure is getiteld „Minister Puchinger, zijn uitgangspunt Zijlstra en de A.R. Partij" (uitgave de in genoemde rede van a Persvereniging „Contact", verkrijg- Zijlstra, aan de orde stelt baar bij Jan Haan N.V. te Gronin- een gesprek over deze problei gen) en de ondertitel luidt „Een is het, dat hij met klem t> rede van minister Zijlstra bespro ken". Zij is, artikelsgewijs, reeds gepubliceerd in het blad „Contact". Titel en ondertitel geven reeds weer, wat men aan inhoud van deze bro chure verwachten mag. Een rede Deze opwekking willen wij va] te ondersteunen en vanuit onze nalistieke onbevangenheid will aan dit gesprek bovendien een kleine bijdrage leveren, wij ook in de afgelopen ma2 van minister Zijlstra is voor de telkens wanneer de gelegenhet schrijver tot uitgangspunt gewor- daartoe voordeed, hebben ge den voor een uiteenzetting van wat Echter achten wij het nuttij I zijn kijk is op de minister en ver- vooraf twee misverstanden w volgens op de situatie binnen de weggenomen, die in een gespri A.R. Partij. De rede van de minis- dit plegen voor te komen en ter is die, uitgesproken in mei van aan, naaf ons gebleken is, ooi dit jaar op een congres van de Puchinger niet is ontkomen, A.R. Partij met gereformeerde (ge- achten dit te nuttiger omdat de nomen in de zin van gereformeerde wezigheid van wat wij als gezindte) jonge academici. standen menen te moeten zit Deze brochure van drs. Puchinger de tekening van de bestaande achten wij reeds formeel om twee tie stellig van invloed is. ona redenen van belang. Zij wil op- Het eerste misverstand is, wekken tot een gesprek en zij is dit ogenblik de socialisten fl* K zelf reeds een bijdrage tot het ge- machtspositie zouden innemet en k sprek. Materieel achten wij de bro- noemt drs. Puchinger het; chure bovendien van waarde om spreekt elders van een stille haar inhoud. tatuur der socialisten. Weer In het bijzonder in de weken welke schrijft hij, dat in kabinet en zijn voorafgegaan aan het Kamer- vertegenwoordiging de Partij debat over huurverhoging en huur- de Arbeid domineert, blokkering hebben wij het onze ge- Zoals bekend, zien wij de sit i zegd over de situatie, waarvoor met minder somber. Uiteraard is t ig is nMHlokft beslissing de cialistische invloed en wellicht te to 01 ;I ing. name deze politieke beslissing de cialistische invloed en wellicht A.R. Partij had geplaatst. dan ons lief is. Maar er zijn Die beslissing men weet het an4pre invloeden en had als het ware bepaalde gevoelens minerende invloed van het soc van onbehagen binnen deze politie- me te gewagen, achten wij m|,er. ke partij tamelijk acuut gemaakt, feiten in strijd. Wij laten nu voor het ogenblik rus- Het tweede misverstand Is, ten, al is het voor een afgeronde mensen als minister Zijlstri g< beoordeling stellig van betekenis, prof. De Gaay Fortman van dat juist rondom deze politieke be- deel zouden zijn, als zou ons slissing in nagenoeg alle politieke zonder de socialisten niet te groeperingen gevoelens van onbeha- ren zijn. Zo zullen zij waarlijk gen heersten. De brochure van drs. oordelen. Iemand als prof. De Puchinger heeft speciaal betrekking Fortman heeft, kabinetsformi op de A.R. Partij. zijnde, zelfs nadrukkelijk een Ook voor de A.R. Partij waren de matie zonder socialisten bepn gevoelens van onbehagen er in het Dit is afgestuit op de bezwaren bijzonder rondom de huurkwestie. anderen. Van te groter betekenis achten wij iDie bezwaren er zijnde, rees het, dat drs. Puchinger de proble- de A.R. Partij de vraag, of het matiek van de A.R. Partij plaatst voorkeur verdiende, in de op] in ruimer kader. Want de huurkwes- tie te gaan. Maar men zal me erin! tie was toch niet meer dan een in- toegeven, dat dit iets anders ls cident of desnoods een symptoom en voor zover het hier alleen symp toom gold, dan had men naar onze mening toch te spoedig de neiging, de principiële betekenis van deze moeten worden weggewerkt. Dai (ft kwestie te overtrekken. kan het gesprek beginnen. te stellen dat voor deze beide ren ons land zonder socialisten meer te regeren zou zijn. Dit zijn misverstanden, die DE ROL VAN ZJOEKOF "TEN Russische straaljager vloog en ook de verwijdering van B enige tijd geleden laag over de was slechts mogelijk met bel >geli Amerikaanse Zesde vloot, die in van het Rode leger. In het Westen heeft men zl( laatste tijd afgevraagd of het oostelijke deel van de Middel landse zee grootscheepse noeuvres hield. Opperbevelhebber genoegen zal blijven nemen Brown gaf onmiddellijk bevel, het positie, die hij thans (voorm toestel met behulp van raketten lijk achter de schermen) innef Jj; nger deelnemers maarsc! echter kans gezien, met zijn ook Chroesjtsjef en Boelganin straaljager een goed heenkomen de kant zal zetten en een mil De te zoeken via Grieks grondgebied. - - En daarmede was het incident ge- rikaanse minister van buitenlfc <j sloten. Later vertelde de Ameri- se zaken, Dulles, zou een derg ar kaanse straaljagerpiloot, die de ke ontwikkeling gunstiger achtervolging had ingezet: „Ik was er op voorbereid, het eerst* schot in de derde wereldoorlog af door te vuren." tsjef. Nu geloven wij niet, dat onder zijn zelfs voorspellen, .cl ags dan de huidige situatie, die ertr groot deel nog beheerst wBen waaghals als Chro jongste Russische succu de huidige omstandigheden het op het gebied van kunstmanen neerschieten van bedoelde Russi- intercontinentale raketten heblhtei sche straaljager automatisch een de verantwoordelijkheid derde wereldoorlog tot gevolg zou machthebbers in het Kremlin hebben gehad. Per slot van reke- belangrijke ning beseffen ook de Russen heel Chroesjtsjef is al wat overmof^P' goed, dat zij er niets bij te winnen geworden en heeft de westeli hebben en zij zullen zich wel eni ge malen bedenken, voordat zij zich in een roekeloos avontuur storten. Het gevaar, dat zij dit wel de raketten beginnen te vliej epa 7oud*n doen, was vóór de dood van zal het te laat zijn" en „Indet Stalin veel groter dan het thans is. Dit laatste Is voor een groot deel ken zou het kapitalisme wori ele het gevolg van het feit, dat h*< vernietigd". Rode leger In de persoon var maarschalk Zjoekof in de afgelo pen jaren een beslissende invloed heeft gekregen op de Russische po- .nogendheden gewaarschuwd 'r. de woorden: „Weest voorziet! I() als het kanon begint te schieten*!) Mannen als Zjoekof zijn eet meer bedacht op het consnlMe 1 van de Russische macht dan dat zich zullen lenen voor riskante litiek. Zjoekof gaat steeds meer op dernemingen ter Stimulering de voorgrond treden. Op het ogen- de wereldrevolutie. Hij weet, hlik brengt hij een bezoek aan de vrije wereld niet weerloos is Joegoslavië. Enkele maanden gele- dus zal hij zeker niets voelen w den trad hij handelend op tegen roekeloze avonturen van ChroSfc de internationale politici j Malenkof, Molotof, Kaganovits.1 Sjepilof. ten gunste van Chroesjtsjef tsjef Advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2