l CHRISTELIJK Onder wij s vernieuwing stelt voor vragen Boek De taak van de oud-katholiek in de oecumenische beweging P.B.O.: grotere welvaart door samenwerking Een woord voor vandaag •ik Kanttekeniw De Scandinavische vrouw in het bijzondere ambt ril - IffE I Het centrale Het christelijk schoolblad Onze Vacatures ziet vragen in de om trek van de onderwijsvernieu wing onderwijsvernieuwing, voortuitge- gaan in de didactiek. Laten we dit vooropstellen. Er was nogal wat stof en andere rommel weg te ve gen, toen in de dertiger jaren de commissie-onderwijsvernieuwing- christelijk-onderwijs de bezem We hebben nu projecties, keuze werkjes. lotto's. We dramatiseren soms. We plakken en knippen en vullen de schriften met prentjes. We zingen de vernieuwde wijs en fluiten op de fluit. We tekenen nu en kopiëren niet meer. Er zijn projectors en filmtoestellen. En er is radio. Voorts bleef rekenen een moeilijk vak en de werkwoordsvor men zijn onveranderd een brok tragiek in dit blije schoolwereldje. uitgegaan dat het leerproces belangrijk meer child-centered is geworden dan voorheen wel het ge val was. En deze winst is niet ge ring. Al komt deze winst nog maar de eerste leerjaren ten goe de. Veel verwachting hebben we van de nieuwe opleiding. Als we nog tien jaar geduld hebben is ons corps voor ongeveer de helft ver nieuwd met mensen die nooit an ders dan van onderwijsvernieuwing gehoord hebben. Voor hen is dat nieuwe van ons gans gewoon en normaal. Onze vernieuwing is dan sterk verouderd. Er komt dus een tijd dat het woord vernieuwing niet meer bruikbaar is. Wie het nieuwe op z'n deugdelijkheid heeft getoetst blijft op dit kompas varen en verouder' weer snel. Tenzij men onderwijsvernieuwing niet al leen meer dynamisch ziet, maar ook en vooral ruimer dan een di dactische aangelegenheid. die verontrust. Er zijn met de vernieuwing ton nen geld gemoeid. Die honderd duizenden zijn natuurlijk besteed aan het goeie doel en zijn nadien behoorlijk verantwoord op de be voegde plaaits. Daar twijfelt nie mand aan. Dat aan referenten en docenten, conferenties en reiskos ten, secretarissen en topfiguren "enorme bedragen moeten worden uitgekeerd, zal wel allemaal Juist zijn. Maar die vraag liet ons niet los. is in dit alles dat typisch prin cipiële van onze christelijke scho len niet wat terzijde komen te staan? Is die dure onderwijsvei nieuwing niet vergeefs als ze maar blijft ronddwalen in dat leerproces? Is dat materiële as pect dan zo belangrijk, dat we dat andere niet meer centraal stellen? Of laten we dat ..andere" maar over aan de dagbladpers en de kerkbode? Of hoort dit nu net niet bij het onderwerp: vernieuwing'' WTE weten ook wel dat ons W Christelijk Pedagogisch Studie centrum de dingen vooral princi pieel tracht te zien en dagelijks de pijn ervaart van het principiële in de didactiek. We weten wel dat al de ijver van het C.P.S. een principiële ijver is. Maar we zijn desniettemin ver ontrust. Er zijn nu eenmaal cen trale dingen en er zijn zaken die meer buiten dat centrale liggen. En die orde moet niet worden om gekeerd. Het mag er zelfs de schijn niet van krijgen. Onze christelijke scho len moeten zuinig zijn op hun ge schiedenis. VAIN Dh DAG De man die niet bestond, door Ewen Montaqu. Uitgave Het Spec trum, UtrechtAntwerpen. Vertaling uit het Engels (The man who ne ver was) door V.N. Moens. Zo aangrijpend de succesvolle spiona- ge-affaire was, die als het England- spiel" bekendheid verkreeg, zo aangrij pend was ook die van de Britten, die als „Operatie Pastei" in de annalen der ge heime diensten werd vastgelegd. Want deze hele affaire draaide om één Brits onderdaan, „de man die niet bestond", maar ln werkelijkheid wel degelijk be stond, zij het dan, dat hij zijn rol pas speelde, nadat hij overleden was. Het is dus een lugubere geschiedenis, waar van al enkele jaren geleden de film zich gretig bediende omdat ze er een goed kasstuk in zag, doch dit op zulk een onverantwoordelijke wijze deed. dat de ware gang van zaken soms ver viel te zoeken. Ewen Montaqu, een luitenant-ter-zee der le klasse, die de geestelijke vader van de grote misleidingsmanoeuvre je gens de Duitsers was, gaf in zijn boek je uiteraard een veel eerlijker beschou wing van de gang van zaken, omdat hij als insider er onmogelijk behoefte aan kon hebben, de affaire nog fraaier voor te stellen, dan ze al was. Het betreft het verhaal van de misleiding der Duitsers, toen in het geallieerde kamp hard ge werkt werd aan dr voorbereidingen voor de sprong van Noord-Afrika naar het Italiaanse eiland Sicilië. Verwacht moest worden, dat zich daar een afschuwe lijke moordpartij zou voltrekken, wan neer de sprong eenmaal ondernomen werd. Want de Duitsers vonden het terecht - zo logisch, dat Sicilië het vol gende doel van de geallieerden zou zijn, dat zij er sterke vloot- en troepencon centraties stationeerden, 't Zou de ge allieerden dus zeer veel waard zijn, wanneer men erin kon slagen die con centraties aanzienlijk te doen vermin deren. Hiertoe werd, met instemming van de naaste familieleden, gebruik ge maakt van een lijk dat zogenaamd van een Britse koerier was, die met allerlei geheime papieren met een vliegtuig in de Middellandse Zee was gestort en kort daarna aan het Spaanse strand aan spoelde. „We hadden nooit kunnen dromen", zo schreef generaal lord Ismay in een „woord vooraf" in het boekje van Ewen Montaqu. „dat de operatie zo'n succes Oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht: Uitbouiv van de grondslag De aartsbisschop van Utrecht, mgr. Andreas Rinkel, heeft in een toespraak tijdens het congres van oud-katholieken in Rhein- felden (Zwitserland) gesproken over de taak van de oud-katho lieken binnen de oecumenische beweging. „Wij moeten er op toe zien, dat de oecumenische bewe ging niet op een zijspoor komt en dat zij niet wordt tot een pan- protestantse beweging. De eerste taak van de oecumenische bewe ging is het zichtbaar maken van de ene heilige algemene (katho lieke kerk." Mgr. Rinkel betoonde zich dankbaar voor de geweldige ontwikkeling van de interkerkelijke hulp en van de commissie voor Internationale zaken van de Wereld raad, maar „de eenvoudige gelovige ver wacht dat de oecumenische beweging OPGAVE PUZZEL No. 36 Horizontaal: 2 omslag, 8 bergplaats, 10 punt, 11 behoeftig. 13 lidwoord, 14 bloem, 16 voorzetsel. 17 rondhout, 18 dop, 19 raap, 20 zangnoot, 21 streek, 22 bestaat. 24 toegankelijk, 26 deel van een boom. 27 liefkozing. Verticaal: 1 fraaie bloem, 3 dier. 4 voedsel, 5 zangnoot, 6 per post, 7 waarborgmerk, 9 lied, 12 onderwijs, 13 voorzetsel, 15 zwemvogel. 18 af hangend deel van een gewaad, 19 kist van latwerk, 23 drank, 24 voorzetsel. 25 op dit moment. OPLOSSING PUZZEL No. 35 Horizontaal: 1 desperado, 5 misbak sel, 9 okkernoot, 12 ia. 13 ge, 14 oven, 16 ster, 18 mis, 19 dor, 20 gelag. Verticaal: 1 dam, 2 sijs. 3 era. 4 oil, 6 inktvis, 7 brein, 8 elc heilige dienstbaar zal zijn aan kerk". De basis van de Wereldraad bespreken- zei de primaat van de Nederlandse moederkerk der oud-katholieken, dat een verdere uitbouw van de zin („een ge meenschap van kerken die onze Heer Jezus Christus aanvaarden als God en Heiland") nodig was. Hij meende, dat Christus het middelpunt van de beweging was, maar dacht dat de huidige grondslag moest worden ontwikkeld in de geest van de geloofsbelijdenis van Nicea. De Utrechtse aartsbisschop zei, dat oud katholieken moeten willen, dat de protes tanten terugkeren naar de voorreforma- torische kerk. De oud-katholiek betreurt overigens de Reformatie niet; hij moet dankbaar erkennen dat hij dank zij de Reformatie de weg terug gevonden heeft. En dagelijks valt er van de Reformatie iets te leren. Beroepingstverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Zevenhuizen (Gr.): A. E. D. A. Ravesloot te Steenwijkerwold. Aangenomen naar Edam (voor bijzon dere werkzaamheden): M. J. van Wijck te Zonnemaire. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Vlaardingen (zevende pre dikantsplaats): C. L. Timmers te St. Pancras; te Workum: H. Veenstra te Veenwoudsterwal. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Biezelinge: J. P. Geels te Haarlem-Centrum. Tweetal te Aalsmeer: C. Noordegraaf te 's-Gravendeel en J. M. Visser te Dokkum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen: L. Kieboom te VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen het beroep tot predikant in algemene dienst met standplaats Ber- gum: J. A. Hamers te Wemeldinge. BAPTISTENGEMEENTEN Bedankt voor Zandbulten: Sj. Zijlstra te Eindhoven. Overtuigen beter dan dwingen Vrijwilligheid te verkiezen boven geforceerde dwangmaatregelen (Van c sociale redacteur) WIE niet met een blinddoek voor loopt, zal moeten erkennen (hoe graag hij het misschien ook anders zou willen) dat in de kringen van het Nederlandse bedrijfsleven nog veel verzet leeft tegen de door voering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Gelukkig wordt het aantal gunstige uitzonderingen hierop steeds talrijker, maar dit neemt niet weg, dat het geboden verzet nog omvangrijk genoeg is om ook aan deze negatieve zijde van de zaak eens aandacht te besteden. Dat het leven één onafgebroken strijd is behoeven elkaar niet te vertellen. Een strijd om het bestaan, om goede positie, om een beetje geluk. Waar geen strijd is, is alle hoop opgegeven, daar heerst de sfeer van de Leven is strijden op alle fronten. Wie het opgeeft, wordt tii gerangeerd: hij telt niet meer mee. Maar nu is dit de besli sende vraag: wat is het motief, de inzet van onze dagelijk strijd? U kent deze fraaie uitdrukking wel: „Elk voor zichzi en God voor ons allen". Vergis u niet! Wie dit als hoogs wijsheid huldigt, zal op een kwade dag tot de ontdekki komen, dat het een grote leugen is. God laat zich niet gebn ken om ons egoïsme te dekken. De strijd in uw en mijn lev zal allereerst tegen onszelf gericht moeten zijn. Alleen li die dagelijks zichzelf overwint, die mag geloven, dat G voor hem is! JEUGD EN POLITIEK __j hebben. Dat de Duitse verdedings- inspanning werd Europa, zelfs Veto van Zweedse synode kwestie van de vrouw in het predikambt nog steeds aan de orde. In Finland wordt een rap port over de kwestie gepubli ceerd; in Zweden heeft de synode haar veto uitgesproken over een wetsontwerp, dat de vrouw op de kansel wil toelaten. De discussie over de vraag of vrouwen tot het predikambt moeten worden toege laten in de Lutherse Kerk in Finland is weer actueel geworden, doordat binnen kort door een commissie, ingesteld door de synode, een rapport zal worden gepu bliceerd over de vrouwelijke predikant in Finland. Hierin staat o.a. dat er geen doorslaande theologische reden hier tegen is. Het Fins-Zweedse blad „Församlings- bladet" schrijft in dit verband, dat dit Ë;en geval is van de rechten der vrouw. e kerk heeft in geen enkel opzicht min der achting voor de vrouw, al laat zij haar niet toe tot het predikambt. Velen zijn van mening, dat de waardevolle bij drage, die vrouwen in verschillende acti viteiten aan de kerk geven, schade zou lijden, indien zij ook de verantwoordelijk heid van het predikambt zou moeten dragen. Het blad stemt toe. dat er waarschijn lijk geen doorslaggevende theologische argumenten zijn tegen de vrouwelijke predikant, maar het maant tot voorzich tigheid m een zaak, waarover zoveel meningsverschil en onzekerheid is. Alleen wanneer er een ernstig tekort aan predi kanten zou komen en de kerk haar taak niet naar behoren zou kunnen verrichten, mag men niet aarzelen om vrouwen tol het ambt toe te laten, aldus-het genoemde blad. de die door de regering worden ingediend over kerkelijke aangelegenheden. De Zweedse minister voor kerkelijke zaken had deze zomer een wetsontwerp inge diend om vrouwen tot het predikambt toe te laten. Nu de synode zich hiertegen verzet kan het ontwerp geen doorgang vinden. De minister had in zijn motivering van het wetsontwerp erop gewezen, dat twee derde van de gemeenten en de kerkelijke autoriteiten te kennen gaven vóór de w in het ambt te zijn, toen hierover enquête is gehouden. De minister acht het niet juist de gevallen, waarin vrouwen tot predikant bevestigd kunnen worden, te beperken tot die gemeenten waar reeds een mannelijke predikant is, zoals door een commissie werd voorge steld. Jaarvergadering van Centraal Bond De Centraal Bond voor inwèndige zen ding en christelijk maatschappelijk werk houdt op vrijdag 18 oktober zijn jaar vergadering in hotel Smits te Utrecht. In de openbare samenkomst, die om half twee begiet, spreekt mr. dr. A. A. van Rhijn een openingswoord, waarna de heren mr. B. en W. van Houten, kinder rechter te Arnhem en C. Kleywegt, lid van de Tweede Kamer, het onderwerp „Het maatschappelijk werk en de school" behandelen. 9HBI Ook in Zweden is deze zaak .gesmeerd over heel i orde geweest, toen de synode _jt er Duitse schepen Lutherse Kerk begin september verga- Siciïië werden weggezonden, was derde. Deze staatskerk heeft het veto- merkwaardig resultaat." I recht met betrekking tot wetsontwerpen. naamste punten willen noemen: in de eerste plaats het verzet tegen de dwang, die een publiekrechtelijk orgaan via verordeningen- kan uitoefenen en in de tweede plaats het verzet tegen het op tafel moeten leggen van alle bijzonder heden van eigen bedrijf. Men wil geen afstand doen van de ongebonden vrij heid en daar komt dan nog bij, dat ergens de angst heeft, dat deze ontwikkeling ten koste zal gaan van de economisch zwakkeren. Wanneer dezp gevoelens in een be drijfstak nog overheersen zal het be stuur van een bedrijfschap stellig1 niet moeten proberen met verordening op verordening een bepaald tempo in de ontwikkeling te forceren. Alvorens maatregelen door middel van verordeningen door te drijven zal men eerst zijn toevlucht dienen te nemen tot middelen als menings vorming en overtuiging, gedachten- wisseling en voorlichting, verzoeken tot medewerking en het aankweken van enthousiasme vc schappelijk doel. In principe moet er naar gestreefd worden de gewenste gegevens vrijwillig te verkrij gen. Dwang versterkt altijd nog het verzet. Wanneer de bedrijfs- genoten ervan over tuigd kunnen worden dat met de beoogde samenwerking de welvaart in de eigen bedrijfstak bedoeld wordt, zullen daarna ook inderdaad bereid zijn, noodzakelijke gegevens vrijwillig te v strekken. Tevens heeft men dan de me te kans de juiste cijfers te ontvangen. Gezond en sterk Als doel van het orgaan moet dus steeds gesteld worden, het door onder linge samenwerking via bepaalde maat regelen bereiken van een grotere wel vaart van de bedrijfstak. Het gaat om gezonde sterke ondernemingen, dan ook de helpende hand geboden wordt, aan de economisch zwakkeren is vanzelfsprekend. Het zoeken van de ge rechtigheid in de samenleving is hier immers onafscheidelijk mee verbon den. het gemeen- 'n Kwaliteitsproduct «an de Wybart-Fabrleken. 70 en 90 et alléén bij Apothekers en Oroglsten 86 „Ik ga het eens proberen, Fraulein Marianne. Het is misschien wel goed als je zelf ook mee luistert," zei Zuckwaller, nog voordat de vijf tien minuten waren verstreken. Het meisje had de wijzers van de grote staande klok, die in een hoek van het café stond, rondgekeken. Na de eerste indrukken van het „gemütliche" in deze buurtgelegenheid, waren de spanning en de onge rustheid om André weer teruggekeerd. Gustav Zuckwaller deed 2ich rustiger voor dan hij was. Ook hij brandde inwendig en pijnigde zijn hersens om door een gedachtencombinatie een aanwijzing te krijgen, die hij bij voorbaat als uitgesloten beschouwde. In een bedompt celletje achterin de zaak draai de de inspecteur het telefoonnummer van Gast hof „Die Kapelld". Geen gehoor. Hij drukte de haak in en probeerde opnieuw. „Die Kapelle", zei een stem aan de andere „Spreek ik met de eigenaar van het Gasthof?" vroeg inspecteur Zuckwaller. „Neen", was het antwoord, „de eigenaar is niet aanwezig op dit ogenblik. Kan ik de bood schap aannemen?" Gustav Zuckwaller kuchte: „Kan ik misschien de Japanse heer spreken, die bij u logeert?" „De Japanse heer is er niet, maar ik verwacht hem wel.. Wie mag ik zeggen, dat er gebeld heeft?" „Zegt u maar, dat zijn vriend Gustav naar hem heeft gevraagd." Aan de andere kant klonk plotseling een helde re lach. HZaadteló in „Herr Inspektor, Donnerwetter, spreekt u zo donker?" „Rheinstein, man, ik dacht werkelijk.. Heb je iets gevonden?" „Er is hier geen spoor. Niet van de man, noch van de vrouw. Het Gasthof was zelfs gesloten. Er was hier geen levend wezen. Wij hebben de deur moeten openbreken en we zijn bezig om de boel te doorzoeken. Maar we hebben nog niets gevonden, hoewel we hier natuurlijk nog maar heel even zijn." Gustav Zuckwaller, die achter uit zijn keel had gesproken, had na de onverwachte ontdekking, dat zijn ondergeschikte Rheinstein aan de andere kant van de lijn hetzelfde stond te proberen, zijn gewone, rustige stemgeluid aangenomen. „Ik verwacht niet, dat ze zullen komen opda gen. Het lijkt me beter, dat je alles donker houdt, Rheinstein en dan maar wacht op de dingen, die eventueel zullen komen. Val niet in slaap, want ik geloof niet, dat je op veel vertier mag rekenen. En zorg er voor, dat ze je niet uit een hinder laag beschieten.." Het laatste was een goedbedoeld grapje en toen Zuckwaller na een groet had afgebeld was hij verbaasd, omdat hij een verwezen uitdrukking op het gezicht van het meisje zag. „Wat is er, Marianne? Wat heb je ineens? We vinden André wel, heus, je had toch niet echt verwacht, dat Rheinstein hem in triomf naar hier zou voeren?" „Uw laatste woorden, Herr Inspektor, de laat ste woorden van dat gesprek met Rheinstein. Die waren dè aanwijzing, de ingeving, waar we op gewacht hebben. U maakte waarschijnlijk een grapje, want ik geloof niet, dat Rheinstein er de man naar is om zich uit een hinderlaag te laten beschieten. En dat is het, kom mee, inspecteur, ik zal u de plaats wijzen, waar André verborgen wordt gehouden." Voor de goedmoedige Gustav Zuckwaller ging de dans der gedachten van dit Hollandse meisje te snel. Hij kon het niet volgen en dat was geen wonder, want ze had hem nog niet helemaal uit de droom geholpen. Hij begreep er niets van. Ze rende langs de mannen, die waarderend naar het slanke meisje keken. Gehaast keek achterom naar Gustav Zuckwaller, die moeite had haar in haar ren te volgen. Hij gooide het voorbijgaan enkele geldstukken op het. zink en sloeg het rode gordijn weg, dat hem nog var de buitendeur scheidde. Marianne van der Bij stond al bij de auto „Eerst rijden Herr Zuckwaller, die kant op er dan zal ik u alles vertellen." Ze was opgewonden, ze gaf hem order om de straat uit te rijden in de richting van waar ze gekomen waren. „Herr Zuckwaller, we vinden André, binnen een kwartier zijn we bij hem. Ik hoop," ze aar zelde even, „ik hoop, dat we niet te laat komen." (Wordt vervolgd) publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, gestalte gekregen heeft, kan men tot concrete stappen overgaan, zoals het Inwinnen van gegevens over de onder nemingsadministraties, de financie ring van de bedrijven, de vakoplei ding de loonverhoudlng, de tarlfië- ring etc. Dat er in de ptaktijk toch nog wel gevallen zullen ovetblijven, die ook na uitputtend geduld alleen maar met dwangmaatregelen gewonnen kun nen worden, nemen wij gaarne aan. Er zullen ook onder de bedrijfsgenoten in derdaad mensen zijn, die nooit tot over; tuiging gebracht kunnen worden. Zij houden er een vrijheidsgedachte op na, die alles voor zich opeist, maar aan anderen geen vrijheid laat. Deze ge vallen zullen echter niet talrijk zijn. J. en E. gaat eigen bureau stichten Gedurende het afgelopen weekeinde is te Rheden het „districten-convent" van de landelijke werkgemeenschap „Jeugd en Evangelie" bijeen geweest. In dit J. en E. parlement heeft men de consequenties getrokken uit de vorig jaar aanvaarde statuten, waar door de organisatie iets straffer Is ge worden en er thans een Raad voor financiële en administratieve zaken in het leven is geroepen. Tevens is be sloten tot stichting van een centraal bureau. Voor sommigen betekent deze beslis sing een radicale wending in de aan pak van Jeugd en Evangelie: men denkt dat de loyaliteit in het gesprek met de buitenkerkelijken verloren zal gaan, wanneer de kerkelijken van de gesprekskring samen een te nauwe ver binding hebben. Anderen echter betwijfelen de moge lijkheid van voortbestaan der bewe ging als er niet een nieuwe organisa tievorm kwam. Het landelijk bestuur heeft de laatste jaren onder voorzit terschap van ds. G. van Loenen ge zocht naar zulk een nieuwe organisa tie, die thans dus aanvaard is. Voor het eerst sinds het aftreden van mejuffrouw G. C. le Clercq. wordt het landelijk bestuur weer voorgezeten door een presidente: mejuffrouw Nel Koen, kerkelijk maatschappelijk werk ster te Eindhoven. Congres van christelijk handelsonderwijs De Centrale voor christelijk handels onderwijs te 's-Gravenhage, welke o.m. de christelijke middenstandscursussen inspecteert en in samenwerking met haar zusterorganisaties het midden standsexamen algemene handelskennis organiseert, houdt op 31 oktober en 1 november haar jaarlijks congres voor de leraren van de christelijke handels avondscholen en middenstandscursussen in het conferentieoord „Drakenburgh" bij Hilversum. De heei J. W. van Hulst, directeur van de hervormde kweekschool te Amster dam zal een referaat houden over: „Hoe beïnvloeden wij onze jonge mensen", en de heer G. S. Scheltema, directeur van het prodnktiviteitseentrum voor de mid denstand over: „Evolutie of revolutie in detailhandel en ambacht? Andere methoden eisen een andere onderne- Aan di* congres voorafgaande houdt de Vereniging van leraren voor christelijk handelsonderwijs op 31 oktober in het zelfde conferentieoord haar jaarvergade- 113 Iegerpredikanten Thans dienen bij het Nederlandse leger 113 reserve-legerpredikanten, waarvan er 59 behoren tot de Neder landse Hervormde Kerk, 45 tot de Gereformeerde Kerken, vier tot de Geref. Kerken (ond. art. 31), twee enkelen, maar dan wordt een eenvoudige en nuchtere P'-Mr TN oktober plegen de plaatselijke af- delingen van onze politieke par tijen weer aan de slag te gaan. voor ons allen. Wij zijn de mening toegedaan, dat Daarom ligt het ook voor de zij in deze arbeid die vaak aar te weinig mensen wordt overgela ten aanspraak mogen maken op te interesseren. Vroeg geleerd, ons aller sympathie en steun. Het gedaan. Is onze indruk juist, is een zaak van gewicht, wanneer gebeurt dit in onze dagen heel in een land het politieke leven zich gemakkelijker dan wel eens het gezond ontwikkelt en politiek is ten val is geweest. Er is onder slotte ook datgene wat we er zelf jongemensen een verheugende aan doen en wat we er zelf van terechtbrengen. langstelling voor de politiek, staan er tegenover met een Er wordt ook ln onze tijd nogal blijdende onbevangenheid. Ze sta I ook nuchter tegenover. Ze idi liseren de politiek niet, maar eens op de politiek gemopperd. Men moet daaraan maar niet al te veel meedoen. Men moet vooral niet hebben ook geen behoefte, het over ,,de politiek" gaan praten als te lenen aan allerlei praatjes, over „een vuil bedrijf". In de eer- zou de politiek alleen maar ste plaats is zulk een oordeel on- Vuil zaakje" zijn. Ze weten billijk en onjuist en daarom ook ook politiek is iets wat gediiaardi onchristelijk. Maar bovendien: zulk moet en mag worden. make: oordeel richt zich ook tegen Beginnen ze er mee, dan ontdipiaati onszelf. Indien er aan politiek iets ken ze spoedig, dat er in de 401 is wat ons tegenstaat, dan hebben langstelling voor het politieke wij dit mede aan onszelf te wijten, n de ook veel bekoorlijks en a jjort de kans hebben gelaten, zich in een zjg iS. Politiek is, als zoveel verkeerde richting te ontwikkelen. g-en in het leven, een combinaL Verstandiger doen wij, de politiek van theorie en praktijk, wil mi ze als een uiterst belangrijke zaak. Wij leven met elkaar in van leer en leven. Er komt stui aan te pas, maar er zijn ook le keuri staatsgemeenschap, wij zijn in zulk gevallen, waarin men de leer fcword een gemeenschap geplaatst. In die toepassen op het leven, staatsgemeenschap treffen wij de Wat dit iaatst betreft: het is overheid aan, waaraan wij naar Voor jongemensen wel een h andi de wil van God gehoorzaamheid passend moment om zich voor en niet alleen maar kritiek politiek te gaan interesseren. T verschuldigd zijn. Gelukkig heb- gend jaar krijgen we weer ent ben wij in onze dagen ruimschoots verkiezingen: voor de gemeentel le gelegenheid, op de verwerkelijking den en voor de provinciale statien van de staatsgemeenschap en op vooral wat er in onze eigen gemee de manier waarop het regeringsbe- te en in onze eigen gemeentera leid wordt geoefend invloed te heb- aan de orde komt, kan ons toesp hen. Dat is de politiek. Die politiek richt zich op het be- in de regel in de eigen gemee leid in de staat, maar ook in onze provincie en in de stad of het dorp Daarom hopen wij, dat er in d|_« waarin wij wonen. En omdat ken. Politieke belangstelling oktobermaand, waarin de politli l]' burgerschap een uiting is van ons organisaties weer gaan draal }le mens-zijn (en bovendien een be- ook bij heel veel jongeren van langrijke uiting), daarom is ln de litieke belangstelling blijkt. Het politiek ook de mens betrokken, een kwestie zijn van beginnen Betrokken als mens, dus als ge- van volhouden. Het beginnen is schapen wezen, geschapen met een belangrijkste; het volhouden taak en met een roeping. wel volgen. En eerlijk gezegd: Dit lijken zware en moeilijke woor- in het politieke leven, en juist da «n 1 den, maar voor wie even doordenkt kunnen we de jongemensen metl !^e( ligt het toch ook weer voor de hand. stimulerende frisheid en hun Bij even doordenken hebben we er dadige onbevangenheid niet ook geen moeite mee, het te be amen. Dan wordt „aan politiek doen" Men zal eens zien, wat het 1 ivleu gezond politiek leven gaat niet een liefhebberij leveren. OVER TOT ORDE VAN DE DAG TVTU we enigszins bekomen zijn van ook overgegaan tot de orde van de schrik, die het lanceren van dag, de gedachte aan al die vret de eerste Russische aardsatelliet, de dingen, die door toedoen van ook wel kunstmaan genoemd, heeft mensen ver boven de aarde zul.fc teweeggebracht, doen we al weer zweven laat ons toch niet met n asse ons best, te wennen aan de gedach- Terecht vragen we ons af^waat^ te, dat voortaan voorwerpen dit alles zal leiden. Voor het ei toenemende omvang banen rondom hebben mensen een geslaagde ging gedaan, het heelal binnen sven bij stilgestaan dingen. De mensen, waarvan Handelingen 17:26 wordt gezegd, God uit één enkele het gehele n selijke geslacht gemaakt heeft op de ganse oppervlakte van de 1 ame de aarde zullen beschrijven. We hebben en we vonden het vervelend, dat juist de Russen het eerst met zo'r aardsatelliet voor de dag zijn geko men en dat zij niet volgens af spraak - gewacht hebben, totdat de te wonen en dat Hij de hunl JJ ook de Amerikanen gereed zouden je««ten tijden en de grenzen r senders aan de hand is, want in het "em ,alJ.aSïe?ae vtaden m0Cf voorjaar zonden zowel Russen als hoewcl HlJ ver ls va" Amerikanen toch een kunstmaan hebben afgeschoten. Het zoeken naar middelen om in d,§el de Zo hebben we enkele maanden ge leden ook gereageerd, toen de Rus sen hun eerste intercontinentale bal listische raket het luchtruim inscho- o ten: het zou vroeg of laat toch zijn Russen. We willen niet beweren, gebeurd. En we denken maar liever de geciteerde tekst een antwo iit niet over de gevolgen, die het lan- heelal door te dringen satellieten tenslotte door mensen volkte projectielen naar de maat ling zenden is iets geheel anders, of gebeurt door Amerikanen of d ceren van intercontinentale raket- deze geeft op de vraag, wat de Bijbel verschijnselen te ten en aardsatellieten met zich zal v„ brengen. Ook zijn we geneigd te ge- gen ons echter wel, waar loven, dat de kunstmaan geen mili taire betekenis heeft en hechten we nog weinig waarde aan beweringen, 1 zij in de toekomst waterstof gen heeft. Deze bijbelwoorden 1 ph is, dat deze begrensd ls en dat wil, dat wij Hem zoeken op de 1 *llt( Daarom kunnen wij als christt "n atoombommen naar willekeurige wel verwonderd stilstaan bij het [en. plaatsen op aarde kunnen vervoeren, reiken van deze mijlpaal in de len Ja we komen zelfs in de verleiding schiedenis van de mensheid, n L? het te doen voorkomen alenf or j._ het te doen voorkomen, alsof geen vuiltje meer aan de lucht tegelijkertijd moeten we ons ndgi tijdperk zijn I ekk als straks de Amerikanen volgens nengetreden. waarin de het programma ook hun kunstmaan hebben afgeschoten. We weten evenwel beter. Al zijn hand gaat uitstrekken naar de heimen, die God tot dusver 1 u,e hem verborgen heeft gehouden. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd van de school met de Bijbel te Den Dolder: J. Schipper te Warmond. Benoemd tot onderwijzeres aan de geref. school te Steenwijk: mejuffrouw J. Verleur te Groningen en mejuffrouw J. H. de Jong te Leeuwarden (tijd.); aan 'mmejuf- tot de Christelijke Gereformeerde Ker ken, één tot de Evang. Lutherse Kerk ----- - en één tot de Baptisten gemeenten de chr- b.l.o.-school te Rijssen: Van deze 113 zijn er drip hervormden '™uw w-.vf"in«a ald?.ar In h« buitenland werkzaam. Zit war- JffVTOldV1 HaT ken in Duitsland, Frankrijk en Suri- i denberg: aan de herv. school te Heeg: name. |T. Beerdsen te 's-Gravenhage; aan de Jhr. P. J. school voor u.l.o. te Utrecht: te Utrecht: aan de geref. school te St' 'ril wijk: P Dijkstra te Alteveer (Dr.): de chr nat. school te Mijdrecht (U D. C. Pronk te Vlaardingen: aan de Creutzberg u.l.o.-school te Nijmegen est Sol te Alphen aan den Rijn; aan Koningin Emmaschool te Apeldoorn: Teeuw te Rotterdam: aan de chr. u.l.o.-school „Groen van PrinstereF Utrecht-Noord: S. de Vries te Utrecl plaa rectr:

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2