c CHRISTELIJK Ambtenaren-salarissen en vrijheid consument Puzzel mee Winterwerk voor hervormde Kerkdagen-1958 begonnen Billy Graham overweegt een kruistocht in Little Rock Een woord voor vandaag Kanttekenii Cefa-werk neemt steeds grotere vlucht Gnpa: HOUTEN STOPSEL van Geta Bever INNSBRUCK DITMAAL AANDACHT VOOR Uit de vakpers (Van onze sociale redacteur) voren gebracht. In de eerste plaats de afwijzing door de re gering van de salarisverbeterin gen voor lager en middelbaar rijkspersoneel en in de tweede plaats de activiteiten van het Consumenten Contact Orgaan. Aan beide punten willen we hier aandacht besteden. De heer P. Kapinga, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, schrijft in Het Orgaan, dat het Rijksoverleg voor de zoveelste keer een gevoelige deuk heeft ge kregen. Niet omdat de organisa- ries haar zin niet kregen, maar omdat over de voorstellen zelf geen behoorlijk overleg mogelijk was. De afwijzende houding van de regering heeft bij de besturen van de organisaties en bij de le den grote verontwaardiging ge wekt. De regering moet nu goed weten, dat de vertrouwenscrisis, die er al lang is tussen de orga nisaties en de regering, thans is verscherpt. De regering zal moeten weten, dat, wanneer op deze weg wordt voortgegaan, een zodanige breuk in de /erhouding tussen de rege ring en de organisaties dreigt te ontstaan, die niet meer te helen is. De regering moet niet met vuur spelen. Zij moet voorkomen, dat zij de organisaties er. de bes te leden van de bonder die ook de steunpilaren voor de overheid zijn, zich door haar handelingen tegen zich in het harnas jaagt. Dit laatste is thans het geval. De opmerking van regerings zijde: De schatkist is leeg en daarom kan er geen enkele ver betering in overweging worden genomen, is volkomen in strijd met het beginsel van de sociale rechtvaardigheid, dat de overheid te allen tijde, en ook vandaag, tegenover haar dienaren te be trachten heeft. Wij stellen met nadruk vast, aldus de heer Kapinga, dat de regering, als de goede wil bij haar aanwezig Is, wel in staat is de gelden te vinden, die nodig zijn bij de inwilliging van de be scheiden wensen der organisa ties. De beste leden en kaderleden van alle organisaties raken door de onbevredigende gang van za ken in een zodanige stemming van ontevredenheid, dat de on rust toeneemt. Zij allen zijn het er over eens, dat de door de Cen trales ingediende voorstellen zeer sober zijn. Daarom zijn zij terecht gegriefd over het uitblijven van lige verbetering in de salaris- Strijd, voortzetten De leden der organisaties zijn beu van alle beloften, die jaar in jaar uit gedaan zijn, zonder dat zij werden gerealiseerd. De orga nisaties komen daardoor in een voor hen onhoudbare positie. Het vertrouwen in de organisaties wordt, zonder dat haar enige schuld treft, geschaad. Reeds ja ren is er een achterstand in belo ning in vergelijking met het parti culiere bedrijf. Niet in het functie- loon, maar in de totale bezoldi ging. De iV.C.B.O. zal niet nalaten met alle ten dienste staande ge oorloofde doelmatige middelen al les in het werk te stellen om te bereiken, dat aan het overheids personeel recht wordt gedaan. Dit zal geschieden in samenwer king met de andere centrales van overheidspersoneel. De regering zal er rekening mee moeten houden, dat zij door haar houding grote weerstanden ond-r haar personeel oproept. De N.C.B.O. heeft daarvoor reeds meer dan ens gewaarschuwd, maar zij klopte steeds aan dove mansoren. Ons past nu maar één antwoord, aldus de heer Ka pinga: Wij zullen eendrachtig en onvermoeid de str"d voortzetten. Een kostbaar goed In het jongste nummer van De Gids stelt het C.N.V. zich volle dig achter het advies van het Consumenten Contact Orgaan inzake een op de markt gebracht nieuw margarine merk. Maar dit wil volgens het C.N.V. niet zeg gen, dat zij de vrijheid van in komensbesteding van de consu ment niet een kostbaar goed acht. Stel u eens voor, aldus De Gids, dat van overheidswege het volk zou te horen krijgen wat het voor zijn inkomen wel en niet zou mogen kopen. Deze dwang zal door niemand worden be- De vrijheid van inkomensbe steding brengt echter voor iede re huisvrouw ook een grote ver antwoordelijkheid mee. Zij is het, die vooral in deze tijd het inkomen op zo doelmatig moge lijke wijze moet besteden. Dit is een steeds terugkerende zorg en deze wordt de laatste maanden zwaarder. Ook erkent het C.N.V. de po sitieve betekenis van de grote verscheidenheid in consumptie goederen en de voorlichtende waarde van de moderne reclame. Erkent wordt het natuurlijk recht van iedere producent zijn artikelen te propageren. Voorts wordt waardering uitgesproken voor het feit, dat van tijd tot tijd nieuwe artikelen op de markt gebracht worden. De resultaten van wetenschappelijk onderzoek mogen aan het volk niet onthou den worden. Gebeurt dit wel, dan zou daarvoor de vooruitgang geremd worden. Dit alles erkennende acht het C.N.V. echter toch termen aan wezig zich achter genoemd ad vies van het Consumenten Con tact Orgaan te stellen. Daarvoor worden argumenten aangevoerd, die ook al vervat waren in het bewuste communiqué van het C.C.O. over de nieuwe dure soort margarine. Boek VAN DL DAG Onze lezers hebben de reporter Win. Dussel leren kennen en waarderen door de reportages, die hij vanuit een lange reeks van landen in onze krant heeft gepubliceerd. Ze zullen heb ben begrepen, dat er in zijn talrijke on dervindingen en ervaringen ook wel een boek stak. Welnu, dat boek is er nu. en nog wel onder de sprekende titel ,,De wereld is nog altijd rond". Men kan er Wim Dussel in volgen op zijn reizen door Aziè en Amerika. Wij zijn blij met dit boek, omdat het onze overtuiging be vestigt, dat Wim Dusse] een journalist is met veel ondernemingszin, met een scherpe opmerkingsgave en met een dui delijk schrijvende pen. Dat hij goed kon fotograferen, ook dat hebben ~rs bemerkt. En van zijn foto s zi: heel wat in dit door Uitgev - - - - - -Jj kn; Feestelijke kerkdienst in Breda s Grote kerk Onopvallende maar zeer snelle groei van kerkdagbeweging MET een door het IKOR uitgezonden kerkdienst in de Bredase Grote kerk is gistermiddag het voorbereidende winterwerk begonnen, dat wil leiden tot de vier-en-4wintig regionale hervormde kerkdagen in het voorjaar van 1958 onder het thema „God met ons". Tijdens deze dienst zaten in het Eijkmanhuis te Driebergen bij het radiotoestel vertegenwoordigers van de regionale kerkdagcommissies (bijeen in werkconferentie), terwijl in verscheidene plaatsen, o.m. te Middelburg en Vlaardingen, regionale openingsdiensten gehouden werden. Minder opvallend als in Duitsland en elders, maar zeer snel (in vijf jaar) is er in ons land een hervormde kerkdagbeweging gegroeid, die opgekomen is uit plaatselijke en regionale initiatieven, al is er een samenwerking ontstaan, die haar brandpunt in Driebergen vindt. God, met ons JN een feestelijke dienst in Breda's zet. In deze dienst ging de praeses der generale synode, dr. A. A. Koolhaas uit Amersfoort, voor in de prediking, ds. J. C. Remijn in de rest van de dienst des WoorMs en in die der gebeden. Fees telijk trompetgeschal en koorzang on dersteunde naast het orgel de zang der gemeen De onwennigheid, die nog bleek b. het (na de zegen) zingen van het nieuwe kt.kdaglied, een gezang van ds. Jan de Wit, zal er in de loop van de winter wel afgaan. Dr. Koolhaas preekte naar aanleiding van de pericoop van Lucas, waarin het verhaal van de barmhartige Samaritaan staat tussen de vraag naar het eeuwige leven en de veroordeling van Martha's activisme. Zovaak men ook in de kerk deze gelijkenis deed opgaan in moraal-prediking, zovaak zag niettemin de christelijke gemeente sinas Augusti- nus daarin zichzelf als „een zeker mens" en Christus als de Samaritaan, als God met-ons. Het ,,Ga heen en doe desge lijks" is slechts op te volgen vanuit het geloof aan de grote Samaritaan, die onze Naaste wilde zijn. Deze winter wordt in gesprekskringen het thema ,,God met ons" besproken. Het is nu eens niet: God-met-ons èn de kerk; èn ons gezin; èn ons werk enz. Bewust heeft men de uitwerking van het thema gezocht in een gang langs de grote kerkelijke feesten: Advent, Kerst mis, Goede Vrijdag, Pasen, Hemelvaart, Pinksteren. En pas dóérbij komen de levenskringen aan de orde. De inhoud van het God-met-ons dient de gemeente OPGAVE PUZZEL 35 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Niets ontziende ri 5 wanprodukt, 9 noot, 12 dierenroep, 13 pers. voornaamwoord, 14 bakinrichting, 16 hemellichaam, 18 verkeerd, 19 schraal, 20 gezamelijke vertering. Verticaal: 1 Waterkeer, 2 vogel, 3 tijdperk, 4 Eng. olie, 6 vreemd dier, 7 hersens, 8 lof- of beeldspraak, 10 rond hout, 11 vluchtheuvel, 14 voorzetsel, 15 boom, 16 muzieknoot, 17 baan voor balspel, 19 lidwoord. bokssport, mankement, brilslang, primi tief, bestellen, regelbaar, KANSELIER- TEMPELIER. Vier en twintig kerkdagen Schiedam) bereiden kerk dag voor, één kerkprovincie Overijssel) en één kerkprovincie-in- tweeën (Noordbrabant en Limburg, de classis Limburg afzonder lijk „daagt") en vier kringen terwijl rondom Haarlem de kerkdag een oecu menisch karakter draagt. De classis Winsum komt de eer to« de eerste Nederlandse kerkdag te heb ben georganiseerd (al zou men moge lijk de Limburgse protestantendag er wellicht ook de toogdagen van „In dienst der Kerk" wel ergens in de buurt va de kerkdagen kunnen rangschikken). De classicale kerkdag van Winsum in 1953 deed zien. dat in Nederland regionaal kan, wat in het buiten land ondanks de vaak massale op zet ook lukt: bewustwording en vor ming van gemeenteleden en een stimulans voor hun optreden als christen in de samenleving. vormde Raad voor de kerkelijke zorg), die de plaatselijke en regionale kerkdag commissies samenbrengt, materiaal ter beschikking stelt, richtlijnen voor de or ganisatie geeft. In het „kerkdagloze" jaar 1957 was deze werkgroep allang bezig met de voorbereiding van de ko mende Kerkdagen-1958 (eigenlijk al sinds najaar 1956). Eind november zal het IKOR weer een kerkdienst uitzenden, waarbij in de pre diking de Immanuel-gedachte van de Kerkdagen-1958 centraal zal staan. De werkweek is weer begonnen. Wij hebben ons ondergedompeld in de beslommeringen, die elke dag v\i Wij gaan de plannen, die wij hebben gemaakt, uitvoert moeten zien de week weer door te komen. Misschien goed aan het begin van de week (het geldt trouwens iedere dag!) te luisteren naar het voorbehoud, dat de B maakt, als die het heeft over plannen maken en realist In Jacobus staat dit: „Welaan dan, gij, die zegt: Vaiuiai morgen gaan wij op reis naar die en die stad. Wij zullt een jaar doorbrengen, zaken doen en winst maken; gij, niet eens weet hoe morgen uw leven zijn zal! Want gij een damp, die voor een korte tijd verschijnt en daarna dwijnt. Inplaats van te zeggen: Indien de Here wil, zullen leven en dit of dat doen." Doe wat uw hand vindt om te maar bedenk, dat uw leven niet van uzelf is, maar van Eerst dan zijn al uw activiteiten goed gericht! EUROPA'S EENWORDING Beroepingswerk Groenewoud): B. Maarsingh te Roest; te Aalsum-Wetizens (Fr.): J. G. F. An kersmit te Kollumerzwaag, Aangenomen naar Heinenoord: vik. D. Oliemans, aldaar. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Aangenomen naar Hoek (Z.): kand. C. Bijl te Pernis, die bedankte voor Appingedam-Garrelsweer, voor Nijver- dal en voor Schouwerzijl. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Gouda: J. M. Visser te Dokkum. BEREF. GEMEENTEN (GR. STEENBLOK) Tweetal te Vlaardingen: L. Aangeen- brug te Terneuzen en T. Dorresteijn te Opheusden. Geen kerken in centrum van Brasilia In Brasilia, de nieuwe federale hoofd stad van de Verenigde Staten van Bra zilië, mogen in het centrum van de stad uitsluitend regeringsgebouwen worden opgetrokken. Daarom bouwen vele kerk gemeenschappen hun voorlopige kapellen in een vrij bouwgebied, dat trum grenst. De nieuwe hoofdstad wordt neergezet bijna onbewoond ge- het tot vijftien kerkdag-gebieden in 1955 niS centraal, en nog meer in 1956. Afgezien van de' Groninger kerkweek, was 1957 een jaar van „braakt uw braakland". Maar als gezegd: 1958 heeft al 24 kerkdagen op het program, terwijl volgens ds. J. C. Remijn in De Hervormde Kerk, waar aan wij deze gegevens ontlenen in nog Jj* Onder wijsbenoeminge j acht gebieden de mogelijkheden wogen worden. Intussen kwam in 1955 de werkgroep 'tadjMuderslaanschool te Leider W7 1 Benoemd tot onderwijze In gebruikneming bureau te Hilversum Nu ook een wekelijks journaal en interessante voorfilms (Van een onzer verslaggevers) DE Christelijke Film Actie (Cefa) ontwikkelt zich met grote spron gen. De eerste jaren van de werkzaamheden was er maar moei lijk leven in de brouwerij te krijgen, maar de laatste drie jaren, waarin eigenlijk pas gesproken kon worden van het bestaan der Cefa, heeft het werk een grote vlucht genomen. Zaterdag werd te Hilvefsum officieel het centraal bureau, waar nu voortaan het lande lijke werk centraal zal worden geregeld, in gebruik genomen. (Utrechtsestraatweg 10 Hilversum). Ook heeft de Cefa nu een eigen Amerikaanse predikanten uit de zuidelijke staten, die zich zeer scherp tegen directeur gekregen in drs. P. H. van Gorkum rassenscheiding verzetten. Hoewel hy het nu nog zeer druk heeft met de „nazorg" die zijn kruistocht in New York met zich bracht, heeft hij een preek laten opnemen op een band. die door vyf zenders In Arkansas is uitgezonden. HU riep daarin op tot „liefde voor de medemens, zonder daarbij te denken aan ras of huidskleur." Een vertegenwoordiger van president Eisenhower heeft Graham om zijn gedachten gevraagd over het conflict in Little Rock. Ook vice-president Nixon heeft over het probleem twee interlocale telefoongesprekken met de evangelist gevoerd. De predikanten van de „blanke protestantse gemeenten hebben zich uitgesproken tegen de houding |T Arkansas ten aanzien van het rassenprobleem. het nog Tot eigen filmprodüktie wel niet gekomen, maar er wordt aan gewerkt. Het plan bestaat voor deze eerste film Bart je te verfilmen. Met de schrijver is reeds overeenstemming bereikt wat betreft de auteursrechten. Ook de financiën behoeven geen moei lijkheid te zijn, want de Cefa heeft in eigen kring altijd nog mensen bereid gevonden in ruime mate het geld te le nen, dat nodig is voor het werk. Advertentie 85 Ze was niet meer dan anderhalve meter van hem verwijderd en André verwachtte een woedende krachtsexplosie. Die uitbarsting zou niet alleen van haar kant komen. Hij wachtte op de sprong, die kwam. André Rost had in een flits zijn knieën opgetrokken en met een uiterste krachts inspanning drukte hij zijn schoenen in het li chaam van de aanvalster. Ze wankelde achter over cn viel over een tafeltje, dat tussen de stoe len stond. Een vaas met bloemen kantelde en druipend stroomde het water van het mahonie houten blad op het dikke tapijt. Razendsnel dook André Rost achter de sofa. De Japanner was op gestaan, vrij traag, overtuigd van zijn macht. Hij had een revolver in de hand: „Sta op, Herr Rost, snel, we zouden toch dit spel subtiel spe len André zag, dat de Japanner meende wat hij met het wapen bedoelde en stond op. Als een getergd roofdier kwam de vrouw naar voren, toen ze zag, dat de jonge man opnieuw machteloos was Ze haalde met haar nagels voluit door het gezicht van André Rost, die haar afweerde en in dit ongelijke gevecht de vrouw een goedgeplaatste kaakslag gaf, die haar weer achterover deed wankelen. De onvoorzichtige manoeuvre van de waardin uit „Die Kapelle" had de Japanner weinig kans geboden te schieten, maar nu was ook hij André genaderd De Nederlander was een gemakkelijk doelwit. Hij had op dat ogenblik zijn aandacht volkomen bepaald bij de vrouw. De Aziaat sloeg met de kolf van de revolver in Gustav Zuckwaller en Marianne van der Bij waren in de auto uit het centrum van Innsbruck weggereden in een poging een spoor te vinden, dat er eigenlijk niet was. De inspecteur stopte de wagen langs de rand van het trottoir en ontstak de verlichting in de auto. Hij keek Marianne ernstig aan en zei: „Fraulein Marianne, we kunnen wel vier en twin tig uur rond blijven rijden, maar we komen niet verder. Het zou misschien even nuttig, of beter nutteloos zijn, als we deze straat op en neer bleven rijden. We kunnen weinig anders doen dan wachten, het is mogelijk, dat we dat rij dend doen en we kunnen dat ook stilzittend pro beren. Op dit moment is het niet anders." „Maar, inspecteur, er moet toch een aankno pingspunt zijn. Er moet toch een kans zijn om André te vinden." Inspecteur Zuckwaller keek op zijn horloge; het was tegelijk afleidingsmanoeuvre en gewoon tegebaar. „Er zijn nu ongeveer drie kwartier verlopen, sinds je mij belde, Marianne. Rhein- stein en zijn mannen kunnen nog niet bij „Die Kapelle" zijn. Zelfs niet al zouden ze het heel snel hebben gedaan. Trouwens ik verwacht van die tocht naar dat Gasthof niet zo heel veel. Ik zou nog een kwartier willen wachten en dan zal ik het Gasthof, halverwege de Patscherkofel bel len." „Moeten we dat wachten hier in deze auto doen? Het begint op een soort gevangenis te lij ken, zoals we hier staan, Herr Zuckwaller." De politieman bracht de motor op gang draaide de wagen. In een zijstraat stopte hij. „We kunnen even goed hier wachten," zei 1 Ze stapten een kleine Weinstube binnen, wj mannen gezellig bijeen waren, wijn dronken of gretig de mond in een kan schuimend bier zet ten. Er hing een gordijn van tabaksrook en Ma rianne keek verbaasd rond. Er hing hier meer Tiroler sfeer dan tien muziekkapellen in een lu xueus toeristencafé hadden kunnen brengen. Dit was Oostenrijk en dit was het volk van dat land, ten voeten uit. De mannen in de gemzen- leren broeken, het groene hoedje zwierig op het hoofd. Er werd bulderend gelachen, er was gro te vrolijkheid, die aanstekelijk gewerkt zou heb ben, als, ja, als zij hier was geweest met An dré. „Wil je iets drinken, Marianne, we hebben de tijd nog wel even." Zuckwaller zei het wat schuch ter. Hij voelde zich persoonlijk verantwoordelijk voor het uitblijven van berichten over André Rost. Hij- wist, dat het vertier in dit café de tijd. die nu zo treiterend langzaam seconde na secon de het kwartier van wachter wegwerkte, iets sneller zou doen verlopen. Voor de eigen produktië is echter nog het wachten op een voldoende afzet. De film moet rendabel gemaakt kunnen worden, zo verklaarde ons zaterdag de heer G. H. Hoek, voorzitter van de Cefa, tijdens een ontvangst ter gelegenheid van het in gebruik nemen van het centraal bureau. Het aantal afdelingen is reeds geste gen tot 130 in drie jaar tijds. Wanneer deze gunstige ontwikkeling in dezelfde mate in de toekomst doorzet, dan ligt een aantal van 300 afdelingen binnen de mogelijkheden en dan zal een eigen filmprodüktie ook economisch verant woord zijn. Nieuwe tilms Dat de Cefa zich gunstig ontwikkelt blijkt ook wel uit het feit, dat voor het pas begonnen seizoen weer twaalf nieuwe films in eigen exploitatie ge nomen zijn. Voorts komt er nu ook bij de films een wekelijks journaal en in teressante voorfilms. Voor zover dit niet reeds het geval was, kan thans zeker gesproken wor den van een volwaardig Cefa-program- De Cefa beschikt over 16 mm Cine- mascope-apparatuur en koolspits-pro jectoren: en er bestaan zeven projectie centrales over het gehele land verspreid van waaruit iedere plaats bediend kan worden De hoofdfilms kunnen nu ook ononderbroken vertoond worden. Op het platteland, waar voorheen vrijwel geen goede films vertoond werden, heeft de Cefa in het bijzonder uitstekende resul taten geboekt. Gelijktijdig met het in gebruik nemen van het centraal bureau, wat de heer Hoek een startpunt noemde voor nog grotere activiteiten, zijn bij de Cefa in vaste dienst getreden een bedrijfs directeur, een administrateur en een ope rateur. In het nieuwe seizoen verwacht men 2000 tot 3000 voorstellingen tegen het vorige seizoen 1700. Tot nog toe bestond er geen recht streeks contact met de Ned. Bioscoop bond. Wel deed de bond enige tijd geleden na een incident over de aan koop van een film aan het departement van economische zaken de toezegging dat de Cefa geen moeilijkheden meer in de wee gelegd zouden worden. De bond heeft zich hieraan ook gehouden. Tot •maal contact met de bond rtE verdragen die verleden week door de Tweede Kamer zijn aan genomen kunnen van historische be tekenis zijn voor de ontwikkeling van de welvaart in West-Europa en dus ook in ons land. In het grootse debat heeft de minis ter-president verklaard, dat de ge meenschappelijke markt ons geen zekerheden, maar wel kansen biedt. En de minister van economische za ken heeft zijn vertrouwen uitgespro ken in de Nederlandse handel en industrie. Wij geloven, dat dit juist was, Ne derland is als handeldrijvende natie een begrip in de wereld. En nu mogen er in de toekomst onzekere factoren opdoemen, het Nederlandse bedrijfsleven zal ongetwijfeld in staat zijn de geboden kansen te be nutten. Het zal nog vele jaren duren, voor dat de gemeenschappelijke markt een feit is. De ontwikkeling der Benelux-landen is een voorbeeld, hoe lang het duurt voordat er een wer kelijke economische unie tot stand kan komen. Met de Benelux is men in 1944 gestart, het slotVerdrag is pas enige weken geleden in New York ge parafeerd. Hoe lang zal het niet du ren, nu het gaat om zes landen? Het verdrag stelt daarvoor de ter mijnen. Het is echter de vraag, of de praktijk zich daaraan zal houden. Toch is er, vergeleken bij de Bene lux, een groot winstpunt. De econo mische unie tussen deze drie landen is zeer geleidelijk tot stand gekomen. Bijna ieder jaar hadden regeringsde legaties de grootste moeilijkheden te overwinnen. Het parlement kwam daar praktisch niet aan te pas. Nü hebben we een verdrag dat vóórziet in de instelling van een Europese Commissie en van een Europese parlementaire vergadering. Dit betekent, dat organen worden ingesteld die het tot een eer zullen rekenen de uitvoering van "het ver drag zosnel mogelijk te óoen .ge schieden, Het is dus niet alleen meer een zaak van de nationale regerin gen. Een Europees parlement zal een woord mee gaan spreken en dit heeft ongetwijfeld zijn weerslag in de nationale parlementen. Het is dan ook te hopen, dat de op zet van de Nederlandse regering zal slagen om de instellingen van de ge meenschappelijke markt te i ken. Daardoor zouden alle 1 over onvoldoende parlementair trole in de overgangsperiode i verstommen. Deze klachten 1 alleen ontstaan als een deel i nationale soevereiniteit niet t werkelijk bovennationaal gea gaan wordt overgedragen, niet voldoende is geschied j zwakke kant van deze verdraj De aanvaarding van deze verd in de Tweede Kamer is een geschenk geworden vo< ging van Europese Federalist® zaterdag in de Ridderzaal haarj jarig bestaan vierde. Toch I gemeenschappelijke markt t tom geen einde betekenen Europese ontwikkeling. West-Ei zal op de duur ook een politieke heid moeten worden. Er zal i komen een politiek gezag, geweldige economische men nu wil scheppen, terdeg controleren. De eenwording van West-I blijft, ondanks E.G.K.S., E.E.ti Euratom, een actuele zaak, j jaar geleden ging het in West-I in de eerste plaats om de i stellingen tussen Frankrijk c land op te heffen. In deze tijd^ kunstmanen en atomische bev[; nlng is een militair conflict 1 deze landen vrijwel uitgesloten! ideologische strijd, die momel tussen de twee grootmachten i gevoerd, heeft het onderling j keel in West-Europa grotend doen verstommen. Wij leven nu in een andere per) waarin West-Europa zich aap, moet smeden om te kunnen bij bestaan, om niet vermorzeld te den in de strijd tussen twee w«kcn machten. Door gezamenlijke krai raaci inspanning zullen we moeten priiin, c ren de welvaart op ons kontinei e d dóen stijgen. Een West-Europa politiek en economisch sterk is in deze wereld nog iets betëke or s Dit na te streven is geen km b< van machtswellust of groothi k di waan, maar van eigenbehoud. II bij men nog kan bedenken, dat verenigd West-Europa een nul1*' rol kan spelen in het pogen on wereldvrede te bewaren. LENING TER LENIGING T~)E minister-president heeft voor de woningbouwlening, die staat te worden uitgeschreven, een beroep gedaan op ons volk en het kost ons als christelijk-nationaal dagblad geen moeite, dit beroep van harte te onder steunen. De woningnood drukt als een last op honderdduizenden onzer landgenoten. Het is een nationale èn bovenal een christelijke plicht, wanneer wij er het onze toe bijdragen, dat deze last wordt verlicht en, mocht het zijn, zelfs wordt weggenomen. Daarvoor zal intussen nog heel-wat inspanning vereist zijn. Ook in deze tijd van financiële en economische problemen behoort de woningbouw niet te stagneren, be hoort hij veeleer nog belangrijk te worden opgevoerd. Daaraan kunnen wij allen het onze doen. Wij kunnen dit in het bijzonder doen door deel te nemen aan de lening, die reeds in Troonrede en Miljoenennota is aangekondigd en waarvan de minis ter-president nu nadere bijzonderhe den heeft medegedeeld. Bijstand aan de woningzoeken j zo hebben wij het hierboven ges! is eenvoudige nationale liike plicht. Daar komt dan bij, de lening van straks bet ons wel gemakkelijk blijkt te maken, |üke steun te geven. De voorwaarden mers zijn aantrekkelijk. Zo aani kelijk zelfs, dat men nog nauwe - van een offer, dat de natie zou ben te brengen, kan spreken. Wij voor ons zouden, bij de die gelenigd moet worden, het gen van een offer reeds een lijke zaak hebben gevonden, opzicht ligt er in deze in het uil gestelde lening met haar gi voorwaarden eigenlijk iets bes mends. Deze voorwaarden zijn t baar onvermijdelijk. Men maf wel verwachten, dat zij er het toe zullen bijdragen om deze lf volop te doen slagen. Het kan niet genoeg worden haald: het gaat om de leniging een nationale nood. ilN HET VROUWENKIESRECHT (Wordt vervolgd) Ide Cefa thans niet ongenegen zijn. AL is de strijd om het vrouwenkies recht in het overgrote deel van de wereld voorbij, er zijn toch nog heel wat landen, waar het de vrouw nog niet is toegestaan haar stem uit te brengen of zich voor verkiezing beschikbaar te stellen. Een van die landen is Zwitserland. Er worden op het ogenblik opnieuw ernstige pogin gen aangewend om ook de Zwitser se vrouwen het kiesrecht deelachtig te doen worden. Volgens een recente opgave van de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties bezitten de vrouwen in totaal 69 landen het actief en pas sief kiesrecht, hetgeen wil zeggen, dat zij mogen kiezen en zelf gekozen kunnen worden. In 1945 was dit nog slechts in 34 landen het geval. Se dert dat jaar hebben zich hierbij dus niet minder dan 45 andere landen aangesloten. Veelal gebeurde dat pas, als een aan het bewind zijnde partij dacht er politieke munt uit te kunnen slaan. Volgens het rapport zijn er nog maar elf landen, waar de vrouwen geen enkel kiesrecht bezitten; dat zijn Afghanistan, Irak, Iran (Per- zië), Jordanië, Libye, Liechtenstein, Paraguay, San Marino, Saoedi-Ara- bië, Yemen en Zwitserland. In twee van deze landen, nl. Saoedi-Arabië en: Yemen, zijn de vrouwen echter Op niet bij de mannen achtergesl '1 ook de mannen hebben in deze den geen stemrecht! Voorts zijl 'e]j vijf landen, waar het vrouwenl inii, recht aan bepaalde beperkingei gebonden. Dat is het geval ii te, Guatemala, Monaco, Portuga Syrië. Behalve Zwitserland (waar meerderjarige mannelijke bevol):U' bij volksstemming zal uitroakei 'aki ook de vrouwen stemrecht zo krijgen) denkt ook San Mai over het verlenen van het kiesn aan vrouwen. iDe anti-commuo i j sche regering, die dezer dagen gevormd, is vastbesloten maatr len te nemen tot invoering van vrouwenkiesrecht, voordat in hei niatuurstaatje nieuwe verkiezio worden gehouden. Zij verwacht W baar dat het merendeel van vrouwen zich afkerig van het munistische regiem zal tonen. Australië is in 1902 het eerste geweest, dat aan de vrouw het tief en passief kiesrecht schonk, land volgde in 1906, Noorwegen 1913, Denemarken en IJsland in en Nederland in 1917. Het vrou* kiesrecht was toen in alle and landen nog onbekend. Langzl maar zeker kwam er verandei in deze toestand en thans is vrouwenkiesrecht in de meeste den een vanzelfsprekendheid. iet k.l

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2