Jlieuure geii&ctfe GTmironl )uitse kustvaarder gekapseisd Eerst peilschaal geramd warenden zwommen voor hun leven N f. 21 Euro-verdragen halen het wel Haakon VII de grote, de sterke en geliefde Soustelle, Algerije, van oud-g.g. formateur? Zaak-majoor K. geschorst Macmillan: er komen geen extra verkiezingen PER DAG 70.000 NIEUWE MELDINGEN VAN GRIEP IENSDAG 2 OKTOBER 1957 [bureaus. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stfltthttstifb is ghebleuen myn l)3rl io tegljenöpoet" Achtendertigste jaargang no. 11074 Het leven bont en bondig ZIE PAGINA S (Van een onzer verslaggevers) E VROEGE OCHTEND is de uitgaande Duitse kustvaarder Komtur 29 ton) even buiten Hoek van Holland gekapseisd, kort nadat het op de Nieuwe Waterweg het betonnen gebouwtje van de peilschaal eramd. Alle veertien opvarenden moesten overboord springen om even te reden. Ze werden spoedig gered door de loodsboot Sirius nee motorjollen op de drenkeling afzond. Beroofd van al hun ingen en slechts gekleed in geleende badjassen stapten de Duitsers [al. de aanvaring had kapitein 'altin (46) de bodem tanks laten De Komtur maakte geen water, n het althans, want eenmaal bui-1 in de nabijheid van de loodsboot i maakte de Komtur plotseling slagzij. „Strijk stuurboordboot", 'ideerde de gezagvoerder, maar wentelde de met fijnkool geladen rder zich op dë stuurboordflank, ive mijl ten noordoosten van de ton die de plaats aangeeft waar in log de Duitse Fritzen op een mijn onderging. roffen de geredde bemanning in Lmerica, waai zij juist door het nis voorzien werd van warme Kapitein Faltin uit Hamburg lier een verklaring te geven van raring met de peilschaal. „Het schip tseling uti zijn roer en ging stuur- )it", zei hij. „Ik had net de loods bij de Berghaven. Nooit eerder al vier jaar op de Komtur heb llijkheden met het stuurgerei ge- EE eft U •Is katje. Van het betonnen huisje waarin de peilschaal van Rijkswaterstaat is opgesteld, is niets meer te zien. Het is gewoon weggevaagd. De zware betonnen steiger ligt gebro ken in de Nieuwe Waterweg tus sen vuurtoren en semafoor. Enkele jaren geleden werd deze installatie opgericht. zy bevatte een aantal kostbare instrumenten die op af stand, n.l. vanaf de seinpost, kon den worden afgelezen. Het geheel rustte op een aantal zware beton nen heipalen waarop de Komtur lek moet zijn gestoten. Roerganger Klaus Dumont (19) uit Lübeck kon ook geen verklaring voor deze zonderlinge koersafwijking geven. Toen ik zei „Waar gaan we nu naar toe?" aten we er al boven op." Hij werd direct beneden gestuurd om de slapende Little Rock Rationale garde ere hersteld tederale troepen hebben zich 'Rock teruggetrokken van de be de school, waar nu 1 de nationale garde staan jonet op het geweer. In de school en man van de nationale garde Aohter de school worden twee 1 man van de federale luchblan- rlsie in reserve gehouden, lies is het gevolg van de belofte ruverneur Faubus aan president iwer niets meer tegen de integra- school te ondernemen. conferentie van de president met gouverneurs der zuidelijke staten Qg- aen overeengekomen, dat een der- verklaring van Faubus noodzake- s w"ilde de president de federale i bevel geven zich terug te trekken, vas de bedoeling, dat de federale i geheel uit Little Rock zouden ekken, maar president Eisenho' het veiliger ze voor alsnog als daar te laten. De verklaring meur Faubus was namelijk zo geen volledige garantie DEAlf60 was' dat ook de bevelen rechtshof ten volle zou doen hono- In zijn verklaring zegt hij, dat de n „door mij" zullen worden geëer- 1 Hieruit kan worden gelezen, dal s slechts voor zichzelf spreekt verantwoordelijkheid op zich neemt de houding van anderen, al dan Sanisatorisch verband. Vlissingen is vanmorgen de nieuv Webootjager Hr. Ms. Utrecht gesteld. Het schip behoort tot de klasse der onderzeebootjagers, wel- ht schepen omvat en waarv vijf in dienst zijn gesteld. ^!tilorgen geen NLC In verband met de viering aapgöls^^l,1 3 oktober verschijnt de jw ïuchflEUWE LEIDSCHE COU- ANT morgen niet. Onze bu- aus zijn de gehele dag ge- oten. Kapitein Faltin, wiens vijf jaar oude schip zo plotseling verging, „Het ging zo vlug een paar minuten is nog teveel gezegd." bemanningsleden (tien man) te wekken. Intussen peilde men de bodemtanks. Alles scheen in orde. In het pikdonker vermoed- ïen, dat er alleen schade boven de waterlijn was. Daarom besloot de kapitein door te varen en buitengaats een ni loods aan boord te nemen, om vervolgens nor onderzoek terug te keren. Op de Sirius zag men het tegen drieën gebeuren. De om de zuid zwenkende Komtur ging plotseling naar stuurboord overhellen en begon te kapseizen. Met- flitsten noodseinen over het water. Met seinlamp en megafoon vroegèn de Duitsers om hulp. Die was al onderweg, want terwijl de Sirius via de seinpost te Hoek van Holland om de sleepboot Maas en de reddingboot President Jan Leis had geseind, voeren de beide motorjollen de loodsboot op volle kracht door de kalme zèe naar do bemanning va Duitse kustvaarder. Houten been Eerste machinist Wilhelm Jensen (56) uit Kiel noemde als moment van de aanvaring 2.33 uur precies. Een minuut of acht na drieën lag ook hij in het water. „Ik dank mijn leven aan m'n houten been. Zonder dat had ik me niet drijvend kunnen hou den", beweerde hij. Lang hebben de Duit sers overigens niet behoeven te zwem men. De schattingen variëren van drie töt tien minuten. Aan boord van de loodsboot kregen ze oiidergoed en badjassen van de gemeente Rotterdam. De jongste schip breukeling van de Komtur is de 17-jarige scheepsjongen Manfred Schulz uit Neu- münster. Hij stapte vier weken geleden in Kiel voor het eerst op een schip. Door bemiddeling van de heer W. Steffen agent van de transportmaatschappij Rotrama zijn de ménsen van de Komtur vanmorgen naar Rotterdam gebracht. Daar zou de Westduitse consul zich verder over hen i ontfermen. Het staat vast dat de Tweede Kamer de Euro-verdragen met een grote meer derheid zal goedkeuren. Dit mag reeds en middag van discussies over de ontwerpen worden geconcludeerd. Zy ilteerden voorshands in een motie en amendementen. De motie is van mr. Burger (soc.) en vraagt van de regering cimale zorgvuldigheid te betrachten edere, zich voordoende mogeiykheid Ie grgpen, die er alsnog toe zou kun- leiden, dat door een systeem van plaatsvervanging of anderszins verdub- g van de ledentallen der assemblee mogeiyk wordt." De amendementen houden het volgen de in: 1 Uitvoeringsovereenkomsten tussen sta tenleden dienen ter goedkeuring aan de Staten-Generaal te worden over gelegd. O Jaarlijks moeten aan de Staten-Gene raal een verslag worden aangeboden, waaruit In het bijzonder Zal blijken in hoeverre de instellingen der ge meenschap en de statenleden, alsme de de eigen ministers, recht doen wedervaren aan de noodzaak van een verdere uitbreiding der werkgelegen heid in Nederland o In de ratificatie der verdra^n dient een verklaring te worden opgenomen, waaruit blijkt, dat bij de bekrachti ging van het verdrag ervan is uit gegaan dat bij uitwerking en toepas sing rekening zal worden gehouden met de bijzondere demografische ge steldheid van ons land. De eerste twee amendementen zijn in gediend mede namens anderen -r- door mr. Blaisse (kath. v.) Het derde door dn Korthals (lib! (Voor verslag zie pag. 5) Bisschop Johannes Smemo, hoofd der- Noorse kerk, houdt staande op de preekstoel van de Domkerk in Oslo, de lijk rede. De baar staat voor de avondmaalstafel met bijbel, bloemen en kaarsen. Ter weers zijden achter het altaar de ouderlingen met hun typische geplooide witte kragen. Rechts en links van de baar de vorste lijke personen, half verscholen achter de bloemen. Driehonderdduizend Noren namen afscheid van hun vorst DRIEHONDERDDUIZEND Noren hebben gisteren in Oslo de lijkstoet van hun overleden vorst zien voorbijtrekken. Met hun begeleidden koningen, prinsen en staatshoofden uit vele landen Haakon VII naar zijn laatste rustplaats: een grafkelder in de burchtkapel van Akershus. Twee enveertig saluutschoten daverden over de stad: de koning was ter aarde besteld. lot was zonnig herfstweer in de Noorse hoofdstad. Het centrum was afgesloten. De restaurants en winkels waren dicht. De route was gemarkeerd door vlagge- masten met het dundoek halfstok en guirlandes van witte chrysanten er omheen. Waar de kist op het affuit loop. Op het Marktplein, waar de Domkèrk staat hét centrum van de Noorse. Lutherse, staatskerk wachtten schoolkinderen met zwart-gedrapeerde Noorse vlaggetjes. Ze zagen kort elf uur de twee kleindochters van overleden koning in de eerste auto deren. Daarachter nog vier auto's de koninklijke dames. Veertig minuten later bereikte de rouwstoet de kerk. Het waren alleen de laatste tonen Schuberts Dodenmars en het geschuifel der voeten, welke men horen kon. Voor de kerk haalde de primaat der Noorse kerk. bisschop Johannes Smemo, stoet in. De baar werd van de affuil genomen en de kerk ingedragen. Bisschop Smemo zei: „Hy was Haakon de grote, dc sterke, de rechtopgaande, de geliefde van zyn volk de eerste dienaar van zyn land en het voorwerp van de grootste toewyding van zyi land. Er behoeft hiervan niets terug genomen te worden. Waarheidsgetrouw aan hem en aan wat wy voelen weten, kunnen wy slechts alle titels bevestigen, die wy hem in onze harten gegeven hebben. Vandaag is het onze vreugde en trots, dat de gehele wereld ons begrüpt cn het hierin met ons eens is. Wü behoeven niets terug tc nemen, zelfs niet In de tegenwoordigheid van God" En de bisschop vertelde hoe de koning, nadat de mensen voor hem op de eer ste zondag na zijn terugkeer uit Enge land in 1945 in de Bygdoeykerk opge staan waren. De koning had toe vicaris geschreven dat hijzelf gekomen was om eer te brengen aan de Koning der koningen dat iemand v Om één uur vertrok de stoet van Dom kerk naar burcht. Slechts het vorste lijk gevolg vergezelde de baar tot de kapel, waar Haakon VII, koning der Noren, nu wacht op de Jongste Dag. Koningin Juliana met rouw sluier en prins Bernhard ver laten de Domkerk, waar de rouwdienst is gehouden. PARIJSgeert kabinet, geen groente gebruikelijke overleg met de Franse politieke leiders, als inleiding voor het :oeken van een nieuwe premier, begon- De politici die door de president wer den geraadpleegd, verlieten weinig opge wekt het Elysee. De meesten weigerden de journalisten die voor het gebouw wachtten, te woord te staan. Alleen oud- premier Mendès-France, die een uur lang met president Coty sprak, ver klaarde dat naar de mening van de pre- ident een oplossing voor Algerije moet rorden gevonden in de geest van het voorstel, dat dit weekeinde op het con- Afrikaanse democratische beweging in Bamako is besproken. Het congres heeft zich uitgesproken voor een federatie van geheel Frans-West-Afrika. Behalve Mendès-France heeft de presi dent onder andere de voormalige pre miers Faure en Mollet, de voorzitter van de Nationale Vergadering. Le Troquer, diens collega van de Raad van de Repu bliek Monnerville, en de voorzitter van de Economische raad, Roche ontvangen, Vcrmoedeiyk zal president Coty van avond of morgen iemand vragen zich mei dc kabinetsformatie te belasten. Waar nemers verwachten dat hy eerst Sou- stcllc, de vroegere gouverneur-generaa' van Algerye, en vervolgens de r.k. oud premier Bidault zal aanzoeken. Soustelle wordt in grote mate verantwoordeiyk ge acht voor dc val van de regering. H|f wordt door oud-stryders, professoren er andere Franse groepen in Algiers bcju beid als „de redder van Frans Algerye" staking van groenten- en fruittelers. De Parijse slagers hebben zich bij hen aan gesloten, vanwege de ma'atregelen tol prijsbeheersing en uit protest tegen de vervolging van slagers, die zich hiervan iets aantrokken. De koersen op de Parijse beurs daalden verscheidene punten. De prijs van baar goud ging opnieuw tachtig frank omhoog de dollar steeg op de zwarte markt i 441 tot 445 frank. Staking Om getuige te horen (Van een onzer, verslaggevers.) In de zaak tegen majoor K., die vanmorgen voor de krijgsraad te velde West in Den Haag diende, zal wellicht een verrassende wending komen. De verdediger van de majoor, die in november van het vorig jaar werd gearresteerd op beschuldiging van het aannemen van steekkpennin- gen, heeft namelijk het verzoek aan de krijgsraad gericht een nieuwe ge tuige a décharge door de officier commissaris te doen horen. Na raad kamer besloot de krijgsraad vanmor gen dit toe te staan. De zitting werd geschorst tot zaterdag. „Wat men snel geneigd zal zijn te ver onderstellen, namelijk dat het laten op treden van deze tnieuwe getuige, de 35- jarige J. Sternfeld uit Voorburg, een „stunt" is, moet ik met klem tegenspre ken," zo deelde de raadsman van majoor K., mr. W. J. van Es, vanmorgen mede nadat de zitting geschorst was. „Van het bestaan van de getuige wist ik tot maan dag niets af. Mij is echter gebleken dat deze getuige zeer veel weet, vooral van de gang van zaken op de ambassade in Lon den, waaraan hij lange tijd als kapitein was verbonden. Thans is de getuige na een ongeval gepensioneerd." „De agent van de Engelse firma God frey Alvist, de thans in Nederland woon achtige C. van Benthem, die majoor K. voor f7500 aan steekpenningen zou heb ben aangeboden en de agent H. J. Davids, die dit voor het dubbele van dit bedrag zou hebben gedaan, kent de nieuwe ge tuige zeer goed." „Ongetwyfeld zal getuige Sternfeld de verklaringen van beide handelsagenten, die elkaar op tal van pnnten tegenspre ken, tot dc juiste proporties weten terug te brengen in zyn verklaring voor dc offi cier-commissaris," aldus mr. Van Es. Majoor K. en getuige Sternfeld kennen elkaar slechts zeer oppervlakkig. Jaren geleden moet de heer Sternfeld deel hebben uitgemaakt van een commis sie, die een onderzoek in een dergelijke zaak, als die van majoor K., heeft inge steld. VERDEDIGING Over de verdediging zei de raadsman van majoor K. het volgende: Er wordt ten laste gelegd dat de majoor, populair ge zegd, omgekocht is voor flinke bedragen, respectievelijk dat hij giften aangenomen heeft. Dat laatste wijs ik nadrukkelijk van de hand. Er blijft dus over dat de majoor of fout, of niet fout is geweest, Ik zal niet trachten te bewijzen dat hij slechts giften aangenomen heeft." Vanmiddag werd getuige Sternfeld door de officier-commissaris gehoord. Zater dag zal om 10 uur de zitting van de krijgs raad, gepubliceerd door kolonel mr. dr. J. P. van Erk worden voortgezet. Audi teur-militair is luit.kolonel mr. W. J. Smits. f12.000 gestolen bij postagent Een bedrag van bijna twaalf mille ver dween gistermiddag even over twaalven uit een postagentschap te Eindhoven. Het agentschap was op dat moment voor het publiek gesloten, maar aangezien het is gevestigd in een winkel, was het moge lijk dat een man binnenkwam op een pak je sigaretten te kopen. Toen de klant was verdwenen, miste de beambte f 11.900 uit zijn geldkistje. Hij kende echter zijn klant, de 31-jarige F, de H., een inwoner van Rijswijk (N.B.). Toen de man in Rijswijk arriveerde stond de politie klaar om hem in te rekenen. Hij was nog in het bezit van het geld. Tien doden in Stuttgart Drie arrestaties zijn verricht na het treinongeluk bij Stuttgart, dat tien doden heeft geëist. Het hoofd van een wissel- bedieningspost en twee man van het sta- tionspersoneel worden nader onder vraagd hoe het mogelijk was, dat het sein doorrijden werd gegeven aan de binnenkomende passagierstrein, terwijl er nog een lokaaltrein op het baanvak stond. Het roofdierenbestand van het dieren park in Rhenen, voornamelijk tijgers, wolven en leeuwen, wordt met de dood bedreigd. Een dode koe, afgekeurd voor menselijke consumptie, is er de oorzaak van. Dit beest leed namelijk aan miltvuur. Inmiddels zijn twee tijgers overléden. Met energie heeft men zich inmiddels op de vaccinatie van de bedreigde dieren ge worpen. Enkele zijn desondanks ziek ge- „Er komen geen verkiezingen. Wij zul- a in het veld blijven en onze plicht doen." Aldus het antwoord van de Britse premier Macmillan op de socialistische uitdaging tot een krachtproef in een na tionale verkiezing. De socialistische leiders hadden het re gime van MacMillan ervan beschuldigd Engeland in zijn ernstigste economische crisis sedert de tweede wereldoorlog te storten. Volgens de socialisten zal de ver hoging van de rente het geld duurder ma ken, en dit zal weer leiden tot werkloos heid op grote schaal en een lagere 1< vensstandaard In het land. Macmillan verdedigde op een partijver gadering van de Tories de financiële po litiek van zijn regering, die tot doel heeft de inflatie tegen te gaan en de waarde het pond te behouden. „Onze politiek en uitdaging en geen bekentenis ge faald te hebben. Wij trekken niet terug, 'ij pauzeren om adem te scheppen. Dit is en nieuwe en naar ik geloof een beslis sende fase in een lange strijd tegen In flatie. We hebben de wereld onze vastbe slotenheid getoond, de waarde van het pond sterling te handhaven" Inmiddels hebben de socialisten een nieuw punt, dat kan worden gebruikt in de campagne voor de eerstvolgende kiezingen. Op het Labourcongres te Brigh ton is een revolutionair plan aangeno men, dat een verbetering van de pen sioenregeling beoogt. Volgens het plar zal aan gepensioneerde werknemers eer bedrag worden uitbetaald, dat gelijk is aan ongeveer de helft van hun normal' salarissen. San Marino Twee (verschanste) regeringen In het hermetisch afgesloten San Marino zitten de twee regeringen ieder in eigen bolwerk met de pistool voor zich te achten op een oplossing. De oude communistische regering heeft ch in het regeringsgebouw verschanst, half afgebouwde machinefabriek. Het regende gisteren dat het goot in San Marino en dus bleven de bewoners liever thuis dan zich in de strijd te men gen. Beide regeringen kunnen op vrij willigers staat maken, maar tot nu toe is het niet tot een handgemeen gekomen. Gasvcrstikklng. De 68-jarige F. A. Dia lissen. die alleen woonde, is gistermiddag in zijn woning aan de Tweebosstraat te Rotterdam, dood op bed aangetroffen. In de kamer hing een zware gaslucht, af komstig uit het gasstel in de keuken, waarvan de kraan openstond. De buren, die de man sedert zaterdag niet meer hadden gezien, roken gistermiddag gas lucht en zU waarschuwden de politie Volgens familie had de heer Dieli6sen I geen reukzin. UIT de gegevens, die de genees kundige hoofdinspectie uit alle delen van het land bereiken, valt af te leiden dat iedere arts per dag ge middeld vijftien nieuwe patiënten te behandelen krijgt, die lijden aan in fluenza. Dit betekent, dat er per dag 70.000 nieuwe meldingen zijn. Daar boven komt nog het grote aantal ge vallen waarvoor geen medische hulp wordt ingeroepen. In verhouding tot de omvang die de ziekte heeft aangenomen, is het aantal sterfgevallen gering. Men kan dan ook van een „goedaardig karakter" blijven spreken. Er zijn geen tekenen, dat hier in verandering zal komen De laatste dagen schijnt de ziekte voor al in de westelijke provincies, Noord holland, Zuid-Holland en Zeeland een grote omvang te krijgen, waarin in het bijzonder op de scholen hoge ziekteper centages worden gemeld. Het voorkomen van de ziekte heeft nog steeds een gril lig karakter met grote onderlinge ver schillen. Om een enkel voorbeeld te ge ven: in een confectiebedrijf ergens in het land werd onder de mannen een ziekte- pereantage van 27 percent vastgesteld. In een soortgelijk bedrijf in dezelfde stad was het percentage nuL Het aantal in ziekenhuizen opgenomen patiënten is niet opzienbarend groot. De geneeskundige hoofdinspectie verwacht op grond van de pellingen, dat de hoge ziek- tecijfers voor het land als geheel nog wel enige tijd zullen aanhouden. WEERBERICHT Plaatselijk enige regen Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en zwakke tot matige westelijke wind. Zachter, vooral in do nacht In het zuidoosten van het land aanvankelijk echter nog weinig bewolking, Weinig wind en kans op naohitvorst. (Opgemaakt om 11.13 Op 8 oktober volle

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1