Wordt school particulier Little Rock Hieuwe jTeiltóctfe (Courant Pamir onbeschadigd in golven verdwenen de Duizenden naar buiten om het Noorderlicht te zien Om negerkinderen toch te weren: elden zo veel droefheid Ook Amerikaans admiraal laakt zwakte N.A.V.O. San Marino geheel gesloten, alle (7) wegen versperd 1 30 SEPTEMBER 1957 OF rkt. 29^ vo rtuigea OUVERNE.UR FAUBUS van de Amerikaanse slaat Arkansas heeft enqué aan! Ie klei ïlijkht BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. EN8ERINK CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken idl is ofjebleuen in tegijenspoet" Achtendertigste jaargang no. 11072 Lord Alan Brooke Ontvangst in het Kremlin ZIE PAGINA 7 een nieuwe stap aangekondigd in de schoolkwestie van Little Rock. Igens een plaatselijk blad 6taat hij op het punt, de wetgevende ver- "j lering van Arkansas bijeen te roepen om te bereiken, dat de middel- me. e school van Little Rock gesloten wordt en vervolgens de status i.ijgt van particuliere school. Hiertoe is een speciale wet nodig. Ver- •0Kieidene politici hebben al aangekondigd, zich tegen een dergelijke het tr stische maatregel te zullen verzetten. SENHOWER indrti wai ibus zei zaterdag al, dat het een duii Er PrettiSe omstandigheid zou zijn en l de centrale middelbare school loten zou worden gedurende de dat de federale troepen in Little frappai ik zijn". Ongeveer 120 moeders in de hi blanke kinderen hadden hem om iting van de school gevraagd, csident Eisenhower vandaag na een ;szi on<^erbroken vakantie in Washing- "gj, teruggekeerd heeft in een tele- ..iet 1 aan de demooratisohe senator van RichaT'd Russell, nog eens ver met hafa dat het zenden van federale troe- naar LMflle Rock nodig is geweest te voorkomen, dat er een toestand anarchie zou ontstaan. Als hij niet ingegrepen, zou de „ontbinding van Jj Verenigde Staten" voor de deur heb- staat probeert te bevelen van federaal hof te dwarsbomen door d;'ruiken extremigten aan te moedigen en staat weigert, zijn politie te ge- om de grondwettelijke rechten rijn burgers te beschermen, dian is an de Verenigde Staten nog fchtens zijn ambtseed verplicht, deze ;ed. E gers die bescherming te geven, zo be- 'elz ie Eisenhower. Hij merkte verder op: d! Zo bedroefd lechts enkele keren in mijn leven ben bedroefd geweest als toen m'n func- m(j noodzaakte, het gebruik van mi- een staat te gelasten om de n een federaal hof uitgevoerd sdag zal de president met vijf gou- Ieerden uit 33 landen: Atoomstraling moét verminderen jf Beleerden uit 33 landen, in Cannes bij congres ter bestudering [levens- en arbeidsomstandigheden, met algemene stemmen aangenomen, waarin de regeringen alle landen ter wereld worden aan land de proefnemingen met kernwa- i te zetten, daar deze gevaarlijk de gezondheid ïgezet werd, dat 't absoluut nood- ijk is collectieve maatregelen ter vermindering of verlangzaming de bijna onvermijdelijke 1 straling, waaraan de mens wordt otgesteld. )e Franse professor Antoine Lacassag- verklaarde. dat de straling zonder Ige twijfel kanker veroorzaakt i r hp is vastgesteld, dat de straling kwaad- teweeg ghei Vrouw verongelukt. Waarschijnlijk ordat zij de macht over het stuur bij ,r-is 47-jarige weduwe W. A. Latooy gem n Berkel op de hoek van de Bergweg verwact de Schiekade in Rotterdam kar: i5 gevallen. Zij kwam onder de wielen onbewu oeen vrachtauto en was vrijwel op slag g niet sschien ste ins! kar: zelf k« (Advertentie) thaal U zelf en Uw gasten met 3 Okto- op goed verzorgde, heerlijke sig: alle prijzen en smaken hebben wij ïeemt h 11 grote sorterinS en div verpakkingen et chrif SPECIALITEIT IN op E IAZIEL en HAVANNASIGAREN arj Probeerde U reeds de nieuwe S nierikaanse RI1Z sigaretten 20 stuks 90 3 OKTOBER GESLOTEN. SIGARENHANDEL I WALENKAMP h. H .Walenkamp Zonen, Prinsessr :urs van zuidelijke sbaben spreken de kwestie Little Rock. Er is van democratische zijde bij monde van de tot bweemaal toe verslagen kandidaat voor het presidentschap Adlai Stevenson veel kritiek geuit op Eisenhower. Hij had ■volgens Stevenson al veel eerder met de gouverneurs en met vertegenwoordigers •an beide rassen moeten spreken. Intussen lijkt het wel waarschijnlijk, dat ■ele negers in de zuidelijke staten bij de eigende verkiezingen hun stem zullen uitbrengen op de republikeinse partij. Een vooraanstaande neger zei gisteravond in radiotoespraak: „Het optreden van gouverneur Faubus zal, nationaal gezien, zeker schadelijk zijn voor de democrati sche partij." Rebellie" onder de Duitse officieren De Westduitse minister van defensie is door de Westduitse legerofficieren een memorandum toegestuurd, waarin ophel dering wordt verzocht over het ontslag op staande voet van generaal-majoor Müller Hillebrand, als chef van het mili taire personeel. De officieren eisen, dat Müller Hillebrand tot een andere eervolle geroepen zal worden Het overhaaste ontslag noemen zij in strijd met de door inister zelf gegeven richtlijnen Inzake disciplinair optreden. Voorts wordt ongerustheid uitgespro- sn over de gang van zaken bij de pro- lotie van luitenantkolonel H. Busch, de adjudant van de minister. De officieren dat de politiek# welke bij promoties gevolgd moet worden, opnieuw wordt vastgesteld. De stemming onder de Duitse officieren gelijkt, aldus zegt men in militaire krin gen, veel op rebellie. Meubelfabriek ontslaat 140 man personeel De bestedingsbeperking in Nederland is de oorzaak van dat de directie van de Kon. Ned. fabrieken van meubelen en spoorwegma'teriaal n.v. Allan en Co. 140 aan personeel moet ontslaan, personeelsterkte wordt door het ontslag aangepast aan het kleinere aantal orders de verminderde omvang daarvan. Voor de ontslagenen bestaat de mogelijkheid in ander bedrijf te Rotterdam geplaatst te worden. Over het ontslag dat twee weken ge leden aan 47 metaalbewerkers van de Rademaker in Klazienaveen (Dren te) is aangezegd, zijn de vakbonden van metaalbewerkers erg ontstemd, met name omdat zij tevoren niet met de genomen maatregel op de hoogte zijn gebracht. Door een te grote belangstelling voor de nieuwe Veiser tunnels, is verschillende keren in het afgelopen weekeinde een ver keerschaos ontstaan. Meer dan veertigduizend automobilisten wilden al direct de sensatie be leven van een ritje onder het Noordzeekanaal door en op stoppingen en botsingen bleven dan ook niet uit. (Zie ook pag. 5.) TVE Amerikaanse admiraal N.A.V.O.-opperbevelhebber voor het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan, heeft zich volkomen achter het standpunt van de Britse militaire auto- Peronistenleider in vrouwenkleding ontsnapt Guillermo Patricio Kelly, voormalig leider der Argentijnse bruinhemden van ex-president Peron, is zaterdag in vrou wenkleren uit de strafgevangenis in San tiago ontsnapt. De Argentijnse regering heeft de gren zen onmiddellijk gesloten en de havens ,en vliegvelden gewaarschuwd. Met vijf andere vooraanstaande medewerkers van Peron was Kelly enige tijd geleden ge leden gevangen genomen in Chili en op verzoek uitgeleverd aan Argentinië. Prins Felix logeerde op paleis Soestdijk Prins Felix van Luxemburg is gis teravond met zijn adjudant per trein op het Centraal station Amsterdam aange komen. Hij werd ontvangen door de grootmeester van het huis van de Ko ningin, mr. G. C. D. Baron van Harden- broek, de ambassadeur van Luxemburg, de heer J. P. remer en majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck. adjudant van de Koningin Vanaf het station vertrok de prins- gemaal van Luxemburg met het gezel schap naar paleis Soestdijk. waar de nacht werd doorgebracht Vandaag is prins Felix met koningin Juliana en prins Bernhard met een spe ciaal vliegtuig naar Oslo vertrokken voor het bijwonen van de begrafenis van ko ning Haakon VII van Noorwegen. Te Djakarta zullen binnenkort zestig persdelicten behandeld worden door bijzondere rechtbank, aldus het A.I.D. IJzeren masten oorzaak dat schip zich niet weer oprichtte (Van onze correspondent te Bonn.) VIJF OVERLEVENDEN van de ramp. met het -ejlschip Pamir zijn zaterdagavond met een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht via Frankfort in Hamburg aangekomen. Daar had gistermorgen een voorlopig onderzoek plaats door de raad van scheepvaart te Lübeck (de thuishaven van de Pamir), waarvoor de ondergang van het schip in de eerste helft van de volgende maand zal dienen. Na afloop werden de eerste bijzonderheden bekend gemaakt over de laatste ogenblikken van het zeilschip, waaruit blijkt dat de Pamir geheel onbeschadigd is ondergegaan. Door de orkaan heeft het zich op zijn zijde gelegd en is daarbij door de toren hoge golven overspoeld. Men had uit de berichten tot dusverre aangenomen, dat de zware masten waren afgeknapt en daarbij het schip hadden beschadigd en lek geslagen. Kapitein Eggers van de Pamir, die wegens ziekte de reis niet had kunnen meemaken, verklaarde dat de Pamir zich weer zou hebben opgericht indien de mas ten van hout en niet van ijzer waren ge weest. Kapitein Dicbitsch. die hem als gezagvoerder verving, heeft bij het ver nemen van de berichten over de naderen de orkaan getracht uit te wijken en bil te draaien en overigens alle mogelijke navlgatorlsche maatregelen genomen om de catastrofe te verhinderen. Hij is met de Pamir in de kokende golven verdwe- InmiddcLs is de zesde overlevende, Has- selbaeh, met het stoomschip Achilles in San Juan (Porto Rico) aangekomen. Zo dra hij weer geheel op krachten is, zal ook hij per vliegtuig naar Duitsland Hasselbach was de enige geredde van een groep van 21, die in een reddingboot aan de ramp wist te ontkomen. Ook hij vertelde van de moedige houding die kapitein Diebitsch tot het einde aannam. Vanuit de reddingboot heeft hij hem met zijn schip ten onder zien gaan. ',Hij stond op de brug en schreeuwde tot het laatste ogenblik zijn orders", aldus Hasselbach. In München is bekend gemaakt, dat de Duitse filmmaatschappij Gloria-film de ondergang van de Pamir zal verfilmen. Frankrijk wil met Tunesië praten De Franse regering heeft president Bounguiba van Tunesië voorgesteld een ■conferentie te houdien inzake de wapen- 1 everari tries. Aan het begin van de vergadering vaD ■de Nationale .Vergadering, waarin over vertrouwenskwestie gestemd zal worden, •die premier Boungès-Manoury gesteld heeft naar aanleiding van het nieuwe sta tuut voor Algerije, heeft de minister van buitenlandse zaken, Pineau. dit medege deeld. Hij reide bovendien, dat Frankrijk aan de landen, aangesloten bij de N.A.V.O. verzocht heeft geen wapens aan Tunesië te leveren, voordat overleg met Frankrijk igepleegd is. Tunesië had, zo deelde Pineau mede, Frankrijk verzocht om duizend geweren of lichte machinegeweren om een batal jon soldaten mee uit te rusten. Frankrijk had echter, met het oog op de slechter wordende verhuodirigen het niet verant- I woord geacht aan dit verzoek te voldoen. PTT-bond Ons Belang stuurt minister adres De bondsraad van Ons Belang, de bij het georganiseerd overleg aangesloten bond van P.T.T.-personeel, heeft z dag in Utrecht een vergadering gehouden ter bespreking van de financiële positie van het P.T.T.-personeel. Besloten werd een adres te zendien aan de minister van binnenlandse zaken, waarin de bonds- •raadsvergadeniing mededeelt, gezien de negatieve resultaten in de laatst gehouden vergadering van het georganiseerd leg in ambtenarenzaken, van overleg met de hiuidige regering geen hedl meer te ver wachten. Besloten werd een manifest onder het Nederlandse P.T.T.-tpersoneel te versprei den en een oproep te doen aan alle amb tenaren en hun organisaties, gezamenlijk de loonaefcie in te zetten met allé ten dienste staande middelen. Wright, ritelten. Admiraal sir John Eccles en uohtmaarschalk sir Bryan Reynolds, ee door te verklaren dat de NAVO- oefening Sea Watch grote leemten heeft aangetoond in de maritieme defensie van het Westen. De admiraal ging zelfs nog verder, door te zeggen: „Ook voor de verdediging in Amerika is men niet ver genoeg". Kort voor de uitspraken van de mili taire leiders verscheen In „Western World", een tijdschrift over internatio nale aangelegenheden, een artikel van de secretaris-generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, waarin deze over de poli- de NAVO-landen en de econo mische ontwikkelingen schrijft, dat men harder zal moeten werken in de richting a een gemeenschappelijke buitenland politiek en op politiek en economisch terrein meer voor elkaar zal moeten doen. „Ik geloof werkelijk niet, dat het Atlantisch verbond een herhaling van de onenigheid, die zo betreurenswaardig het licht is getreden bij het verloop de Middenoostelijke crisis zou kun- overleven". Met nadruk wijst Spaak op de noodzaak van het plegen van on derling overleg ten aanzien van belang rijke problemen. In drie maanden zijn 300.000 Algerijnen gedood „In drie maanden strijd hebben wfj 300.000 Algerijnen, mannen, vrouwen, kin deren en bejaarden, verloren," hebben drie Algerijnse nationalistische leiders, die een reis door Zuld-Amerika maken, om begrip te kweken voor hun zaak, ver klaard in Tegucigalpa (Honduras). Do Franse beschuldiging, dat een onafhan kelijk Algerije communistisch zou wor den, noemden zij verzonnen. „Hetzelfde argument werd gebruikt voor Marokko en Tunesië, en toch zUn de vrjje staten niet communistisch geworden." Zaterdagavond werd te Ora/n in Algerije ©en handgranaat geworpen naar een me nigte vrouwen en kinderen. Achttien Europeanen, onder wie verschillende kin deren, werden gewond. In de Joodse wijk van Oran werden later op de avond negen mensen gewond door een ontploffend© handgranaat. WEERBERICHT Kans op nachtvorst De Bilt verwacht tot mor genavond: Opklaringen, maar ook en kele verspreid voorkomende buien. Vannacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en noord oost. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Dinsdag 1 oktober: zon op 6.42 uur, zon onder 18.20 uur. Maan op 14.53 uur, maan onder Op 8 oktober volle maan. Vijf overlevenden van de ramp met de Pamir kwamen zater dag met het Amerikaanse troe pentransportschip Geiger in Casablanca aan. Bij een treinbotsing in Pakistan bij Gam- bar zijn minstens tiwintig personen om gekomen. 4 Alle zeven wegen, die in Italië leiden naar het dwergrepubliekje San Marino, zün wr Italiaanse militairen versperd. Aangezien de meeste van de veertienduizend door 3 «woners de kost verdiene in het toerisme, wordt op deze manier het gehele econo- ,ed veWhe leven in San Marino bedreigd. Men voorkomt zo echter dat een groot aantal deze ukormallgc Inwoners van het staatje naar San Marino zal trekken om deel te nemen de verkiezingen, die voor drie november zUn uitgeschreven. Dc opperbevelhebber de 50 carabinieri, die San Marino nog onder de wapens heeft, neemt de toestand IGGEHflfan de grenzen niet al te tragisch op. „Ik geloof niet dat de Italiaanse soldaten San Marino zullen binnenrukken. Doen zü dat echter wel, dan zullen we hen met eer Krote hoeveelheid van onze Muskaatwijn ontvangen, zodat ze zingend over de kron vegen naar hun land terugtrekken „ik zoek een cursus Algemene ontwikkeling" JJET WAS MAAR t Hij schreef: i heel kort briefje dat e Mijn zwager zocht een cursus in algemene ontwikkeling. Ik zei: „Jongen, dat kan echt eenvoudiger dan jij het je voorstelt. Abonneer je maar op mijn krant! Dan heb je wat je zoekt en je geniet er iedere avond van". „Vooruit", zei mijn zwager, „die pret wil ik hebben". En hier is hü dan als abonnee- abonnees natuurlijk niet altijd. Want niet iedereen e ontwikkeling. Feit is echter dat ieder die op de vat er op de wereld gebeurt, op de wereld ver weg krant moet lezen. Iedereen heeft een krant nodig, int men kiest om de ontwikkeling van het wereld- Zo simpel is het winnen van zoèkt een cursus in algemen hoogte wil blijven van alles i en op de wereld dichtbij, eer De vraag is slechts welke kr gebeuren te volgen. Onze krant wil zijn een protestants-christelijk blad. Een dagblad dus: het volgt de ontwikkeling, het nieuws, op de voet. Maar bij de keuze van dat nieuws en bij de commentariëring daarvan geeft onze redactie een bepaald stempel op de krant. Hetzelfde stempel dat u tracht te zetten op uw gezin. Daarom kunt u luw cursus algemene ontwikkeling niet maar uit iedere krant putten. En uw zwager kan dat-niet en uw kennissen kunnen dat niet. Als ze daarvan nog niet overtuigd zijn, ligt daar voor u een taak. De bon hieronder wijst u de weg. BON kwart over negen duizenden Ne derlanders in hun jas gedoken om buiten naar het Noorderlicht te gaan kijken. Het K.N.M.I. was zo attent geweest „Hilversum" op te bellen om zoveel mogelijk belangstellenden op de hoogte te brengen van dit vrij zeldzame natuurverschijnsel, dat zich ditmaal zeer intensief vertoonde aan de noordelijke horizon. In de grote steden heeft men kou en regen soms vergeefs getrotseerd. Wij za gen tientallen mensen turen, sommigen gewapend met een kijker. Doch waar de horizon schuil ging achter huizen en bo men en men bovendien hinder had van straatlantaarns, viel er niets waar te ne- De Bilt belde de radio op men van het Noorderlicht. In verschillen de delen van Den aag en omstreken is het licht evenwel duidelijk gezien. Vooral in het noorden en oosten van het land heeft men echter meer geluk ge luk gehad. Daar deed zich het Noorder licht voor als een rood en groen schijnsel en ontwaarden de kijkers op straat zelfs de karakteristieke „sluiers" Het K.N.M.I. kreeg meldingen van waarnemingen uit Den Helder, Leeuwarden, Twen/the, Gro ningen en Vlissingen. In De Bilt zelf tuur den de weerkundigen naar het Noorder licht vanaf de hoge waarnemingstoren. Intussen sbond hieT de telefoon rood gloeiend. In drie kwartier tijds voerde men zestig gesprekken, ongeacht de vele malen, dat „De Bólt" niet te bereiken was. Het verschijnsel dat verband houdt met de zonne-activiteit deed zich al om half negen voor. Het hoogtepunt werd om ongeveer tien voor negen bereikt (jammer genoeg kwam de radio-mededeling om programma technische redenen eigenlijk te laat). Tegen half tien werd het licht duidelijk minder, maar om twee uur was het Noorderlicht nog altijd als een zwak schijnsel zicht/baar. Ook in het buitenland heeft men ernaar kunnen kijken, met name in Engeland, Frankrijk (Brest en Cher bourg) en op enkele plaatsen in Duitsland. Ieder die zich nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis- Doorhalen wat niet gewenst wordt. werd aangebracht door Deze bon kan als brief worden gezonden a NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Lelden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1