l 1 C+4RISTFUJK Rondom de bevestigings formulieren Puzzel mee Boek Niet altijd moet 't kind bij ongehuwde moeder blijven F» U ROL Merendeel werknemers heeft ondernemingsraad INNSBRUCK Een woord voor vandaag Kanttekenim Logica niet vakantie In de Bazuin, het orgaan van de Kamper theologische hoge school (Oudestraat), wordt ge schreven over een eventuele her ziening van bevestigingsformu lieren voor ouderlingen, diake nen en predikanten, waarin „Op verschillende punten de logica met vakantie is". Wij nemen daar iets uit over: ZOWEL de predikanten als de ouderlingen en diakenen heb ben de vraag te beantwoorden: ,,of zij in hun hart gevoelen wet tig van Gods gemeente en mits dien van God zelf tot deze dienst geroepen te zijn?" Het is de vraag of deze zinsnede het waardig is om een nieuw formulier te over leven. Want èls het nu een prin cipe is dat het ambt aan de plaat selijke kerk gebonden is, dan komt hier toch feitelijk iedereen in de knoei. Om te beginnen de dominees. Het is voor een dominee te ho pen dat hij een idealist is als hij het ambt instapt. En het is nog méér te hopen dat hij het ook blijven mag! Maar het behoeft toch niet tot zijn idealen te beho ren. dat hij altijd aan die ge meente verbonden zou blijven. Wie weet, misschien is dat onder bewust wel zijn schrikbeeld. Nuchtere mensen nemen hem dat ook niet eens kwalijk. Zijn kerkeraad zelfs niet. „Blij vertjes" zijn onder ons welkom in de kraamkamer, maar niet in de kerkeraadskamer! Moge het de eerlijke wens zijn van kerke raad en gemeente dat de nieuwe dominee met lust en overgave een behoorlijk aantal jaren zijn dienst werk tot veler zegen mag vervul len, vérder gaan de idealen toch niet. Van de kerkeraad niet, want het is voor de bcroepingseommis- sie een hele studie om iemand te vinden die tot de courante artike len behoort. Overjarig koren (bo ven zoveel jaren!) prijst men uit bundig vanwege zijn gouden rijp heid, maar laat men toch liever op eigen akker staan. Het leven houdt, ln ónze kerken, zéker bij veertig op! Voor de gemeente zal het óók wel niet een ideaal zijn. Of van waar hoort men anders nu en dan die veelbetekenende vraag: en hoe lang bent u hier nu al? Alles goed en wel, maar laten we nu toch nuchter zijn! Hoe dat geval op te lossen is in de formulering van nieuwe be vestigingsvragen, behoef ik niet te weten, Maar de situatie is noch sierlijk noch pleizierig, waarin een bevestigde met de mond „ja" antwoordt, maar met de geest het voorbehoud moet maken: „voorlopig Ja!" zo erg. Misschien zegt men: het is toch altoos goed gegaan in de praktijk. Jawel, maar dan klopt er toch iets niet met het boven genoemde principe: dat het ambt gebonden zou zijn aan de plaatse lijke kerk. Met de ouderlingen en diakenen raakt onze voet in dezelfde klem. Die zeggen óók zonder omwegen ja. Maar zij zijn intussen gedach tig aan het onder ons gegroeide, maar nog niet eens uniforme, stel sel van periodieke aftreding. Zij denken er dus bij: niet voor mijn leven maar voor zoveel jaar, Dat is ook één van de troost gronden geweest voor hun vrouw, toen zij verkozen bleken: het zou niet voor altijd zijn, dat Ruth 2 T. v.an. haar echtgenoot opgaat: „hij is iemand die weinig thuis- zwijgen ■■■■PL.hele stel- aftreding misschien niet beter gefundeerd is op allerlei praktische overwegingen dan op Sohriftgegevens. Als ik daarover in eigen kring aan de praat kom, beginnen de broeders al te grin niken: hoor dat stokpaardje weer eens trappelen! Nu maar uitgaande van de be staande praktijk, zal dan toch de bevestigingsvraag énders moeten luiden en meer bij die praktijk moeten aansluiten. Als wij dan tóch de praktijk laten beslissen, moeten wij daar ook maar rond voor uitkomen en aan onze nieu we ouderlingen en diakenen een èndere vraag stellen dan aan de dominee: voelt gij u geroepen voor zoveel jaar? Dan komen 9r óók geen gewe tensconflicten van. Het is niet goed om iemand te noodzaken tot een geestelijk voorbehoud. De zg. reservatio mentalis (een voorbe houd dat men niet uitspreekt, maar er inwendig bij dénkt) is voor een Jezuïet een normale en volkomen aanvaardbare figuur, maar een gereformeerd mens zal daar ènders over moeten denken. In China weer priesters gearresteerd De regering van communistisch Chi na heeft opnieuw twee priesters gearres teerd. omdat zij zich hebben verzet te gen de oprichting van de patriottische vereniging der Chinese rooms-katholie- VAN DL DAG Tlroolse cavalcade, door Arthur-Helnz Lehmann. Uitgave H. P. Leopold, Den Haag. (Vertaling van D. van der Linden van „Der Herrgott der Pfer- de"). Wie de boeken over don Camillo, de Italiaanse geestelijke die het altijd met zijn communistische vriend de burge meester aan de stok heeft, kent, zal veel van de sfeer hieruit terugvinden in Tiroolse cavalcade. Ook hierin zijn de pastoor en de burgemeester van Wölfrain. een Oostenrijks dorpje, dik bevriend zij zijn overtuigde „paar- dengekken" wat hen echter niet ver hindert elkaar steeds dwars te zitten. Dat maakt het boek plezierig, maar men moet teveel roomse profanie slik ken om dit genoegen onverdeeld te doen zijn. De reputatie van gemoedelijke vro lijkheid der boeken over de „paarden- gekk-n van Wöllrain" is daardoor niet onbevlekt gebleven. De vertaling is goed, de uitvoering keurig. Advertentie STAATSEXAMEN (HBS Gymn.) D* kortst* *n voordeligste opleiding RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Gevaren voor plaatsgebrek op chr. v.h.m.o.-scholen Meer bouwvolume van geen belang zonder vergunning der financiën (Van een onzer redacteuren) ALS het aantal nieuwe christelijke scholen voor v.h.m.o., waar voor subsidie wordt verleend, zo klein blijft, dan bestaat het gevaar dat voor leerlingen, wier ouders christelijk onderwijs verlan gen, op onze scholen geen plaats meer is. Dit is een van de waar schuwingen, die mr. H. H. Steneker liet horen in zijn openingswoord op de gisteren te Utrecht gehouden jaarlijkse algemeen vergadering van de Scholenbond voor christelijk voorbereidend hoger en middel baar onderwijs. Mr. Steneker verving de voorzitter, prof. mr. A. M. Donner, die in New York de assemblee der Verenigde Naties bijwoont. Het aantal aangesloten scholen steeg van* 68 tot 74. Het leerlingental was op 1 september 1956 tien procent hoger dan het jaar daarvoor. Van de huidige cursus zijn de gegevens nog niet be kend; wel weet men, dat het aantal eerste klassers gering is (dit is de jaargang van 1944'45, een jaar dat uiteraard een laag geboortecijfer ver toonde). Des te groter zal de toeloop ln september 1958 zijn. Voor dit jaar is dan ook een aanmerkelijk groter bouwvolume voor v.h.m.o.-scholen toegestaan. Maar wat heeft men daaraan als de middelen tot finan ciering ontbreken? Dringend zijn nodig regeringsmaatregelen om middelen te verruimen, aldus Steneker. Advertentie OPGAVE PUZZEL No. 29 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Insekt, 5 woudloper, 6 maat. 8 ambacht, 10 boomvrucht. 13 herfstbloem, 15 muz. interval, 17 boom, 20 voorzetsel, 21 banketbak- kersprodukt, 22 grondtoon. Verticaal: 1 Diploma, 2 behoeftig, 3 vrije keus, 4 smeking, 7 zangnoot, wagen, 10 naaldtekening, 1Jj Ji Goed voorbeeld doet... Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DU RYE A en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat z\j zo lekker kan koken, dan zegt zij„Ooed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik zoals ik - MAÏZENA PUR TEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen b\j voorbaat uitgesloten. omroep, 12 kom voor waswater, 14 staafje, 16 rivier in Spanje, 18 onder wijs, 19 scheiding der kontinenten. OPLOSSING PUZZEL No. 28 radio- Dameshoedenfabrikant Jaarvergadering chr. ver. van Zedenopbouiv Sociografisch bureau De voorspelling, dat in 1970'75 het aantal studenten' zal zijn verdubbeld, dringt tot ruime uitbouw van het v.h.m.o. Eventueel samen met chr. u.l.o. en chr. nijverheidsonderwijs zal het chr. v.h.m.o. met kracht de „plan ning" van nieuwe scholen moeten aanvatten. Mr. Steneker vroeg zich af of er niet een sociografisch bureau moest kdmen voor het gehele chris telijke onderwijs, zodat men tijdig het „waar" en „wanneer" van school stichting zou kunnen bepalen. In de ochtendzitting zijn de huishou delijke zaken afgedaan en de alge mene belangen der scholen besproken. Des middags refereerde de heer W. J, Buys, directeur van de chr. h.b.s. in Rotterdam-Charlois, over „het onder wijs in de burgerschapskunde", wó voor hij voor alle vakken richtlij: aangaf. Beroepingsiverk Ned. Hervormde Kerk AANGENOMEN de benoeming tot vic. te Markelo: vie. L. K. Bos te Hardenberg. Chritelijke Geref, Kerken BEROEPEN te Delft: J. G. Buys te Papendrecht. BEDANKT voor Bunschoten: D. Slag boom te 's-Gravenzande. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Artesia (Californië U.S.A.): H. Rijksen te Vlaardingen, voor Giessendam en Moercapelle: H. van Gilst te Dirksland. Beroepen te Midó'elburg W. Hage te Nunspeet: te Aagtekerke J. B. Bel te Krabbendijke, die bedankte voor Nieuw- Beijerland. Britse dominee voor kerkelijke rechtbank In de kathedraal van Durham in En- Ujke rechtbank verschijnen op beschul diging van 230 lidmaten van zijn ge meente, dat hij r.k. praktijken had in gevoerd en niet gehoorzaamd had aan eer. door een kerkelijke rechtbank uitge vaardigde lastgeving bepaalde ornamen ten, die aanstoot gaven aan het protes tants bewustzijn, uit zijn kerk te ver wijderen. Rev. R. L. Hildltch had in de diensten o.a. het kruis gekust, het kruis van de avondmaalstafel vervangen door een kruisbeeld en aan kinderen rozenkran sen gegeven. Een der getuigen tegen dominee Hil- ditch verklaarde, dat diens kerk Mary altijd een „high church" is ge weest, maar nooit zo „high" als nu. De rechtbank verdaagde de zaak om n getuigen te horen. Advertentie Huidgenezing Puistjes verdrogen door Purol-poeder S.E.R. eensgezind: geen sancties Misrekening van wetgever wekte onwerkelijke verwachtingen (Van Qnze sociale redacteur) MEER dan de helft van de Nederlandse werknemers, werkzaam bij ondernemingen, die verplicht zijn tot het instellen van een ondernemingsraad, kennen in hun onderneming ook inderdaad een ondernemingsraad. Dit aantal lijkt frappant hoog vergeleken bij het percentage ondernemingen, dat nog slechts een ondernemingsraad heeft ingesteld. Dit percentage is ten hoogste twintig. OE OPVATTING dat een on gehuwde moeder het onver vreemdbare recht zou hebben haar kind zelf op te voeden en te verzorgen, is geen uitgemaakte zaak meer. Afgezien nog van het feit, dat er bij deze vrouwen zelf vaak weerstanden zijn (die soms eerder vergroot dan weggenomen worden) is het de vraag of het voor het kind zelf de meest aan vaardbare oplossing is. Voor een goede opvoeding Immers Is een goede relatie met de ouders, in dit geval dus alleen de moeder, nodig. Vaak ontbreekt die relatie; daarom is er geen garantie, dat alles goed gaat, wanneer het kind bij de moeder blijft. Dr. G. B. Mastenbroek, psychiater te Leidschendam, legde daarop zeer de nadruk, toen hij gisteren in Haarlem voor de christelijke vereniging „Zeden- opbouw" een causerie hield over het onderwerp „Vragen rond de ongehuw- de-moederzorg". Wij moeten, aldus spreker, die verbonden is aan een Inrichting denken dat er grote gevaren schui len in de opvatting het kind met- eén in een pleeggezin te doen. Maar evenmin mag uit het oog verloren worden, dat de moeder zelf vaak al een „vastgelopen fi guur" Is, en dat het kind in een goed pleeggezin vaak nog een kans heeft tot een volwaardig mens uit te groeien en niet het gevaar loopt op dezelfde manier als de moeder slachtoffer te worden. In de discussie! die op dit referaat volgde, kwam tot uiting van hoeveel belang het zg. team-work is bij de hulp die geboden wordt aan deze meisjes. Niet alleen de directrice van het te huis, maar ook de maatschappelijk werkster, de psychiater en de predi kant zullen advies dienen uit te bren gen over ieder geval apart. Het gaat hierbij niet alleen om de moeder of al leen om het kind. maar om beider toe- Bij de bestuursverkiezing, die 's mor gens was gehouden, werd ds. E. D. Ninck Blok uit Assen ala nieuw be stuurslid gekozen. Herkozen werden de bestuursleden mevrouw M. W. Bijl-Viets te Den Haag, mevrouw C. van Buuren- Thierry te Amsterdam, mr. H. J. van Maanen te Leeuwarden en prof. dr. R. ongehuwde moeders, wel be- Schippers te Amsterdam Gebrek aan kennis De kwestie is, dat de bestaande on dernemingsraden voor het overwegen de deel voorkomen onder de grote ondernemingen. Ja, er zijn bijna geen grote ondernemingen meer die geen ondernemingsraad kennen. Daartegenover staan echter nog vele kleinere ondernemingen, die nog geen ondernemingsraad instelden, maar zij omvatten minder dan de helft van het aantal werknemers. Toen de Sociaal Economische Raad gis- ren in openbare zitting een nota commissie ondernemingsraden trage ontwikkeling bij de totstand koming van deze raden behandelde, was het dan ook begrijpelijk, dat de voorzit ter van het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, mr, F, H. A. de Graaff, du ook voorzitter is van een bedrijfscommis. sie en van een ondernemingsraad, ver klaarde, dat de grens van 25 werknemers voor de verplichting tot het instellen een ondernemingsraad te laag is. dergelijke kleine bedrijven zou zulk grote vertrouwenssfeer bestaan en gesprek met de directie zo gemakkelijk zijn, dat de behoefte aan een onder nemingsraad niet gevoeld wordt. Daarom blijven ook vele kleine ondernemingen achter en lijkt het totaalbeeld ten on rechte op een sterk verzet tgeen de ondernemingsraden. De heer C. J. van Mastrigt vreesde echter, dat in de kleine bedrijven de juiste mentaliteit voor een gesprek op gelijk niveau nog ontbreekt. Een andere factor, waardoor de be zorgdheid over de ontwikkeling van de ondernemingsraden nogal eens overtrok' ken wordt is de opvatting die de wet gever heef! gehad bij de opstelling var de wet op de ondernemingsraden. Wet telijk werd de verplichting vastgelegd, dat binnen een jaar de kleine 5000 onder- 78 Marianne had het gesprek gespannen gevolgd, wel wetend, dat de oplossing van het mysterie er niet uit zou komen. Eén ding was echter zeker: André was niet uit zichzelf met de waardin en de Japanner meegegaan. Ze hadden hem ontvoerd. Marianne herinnerde zich, hoe Harry Egenbach, die toen nog alleen maar als „Vogelkopje" bekend was, haar enkele dagen geleden had gedwongen mee te gaan. Ze rilde bij de veronderstelling wat dit tweetal met André Rost zou uitvoeren. Ze wist, dat dit de leidinggevende figuren van de bende moesten zijn en ze wist ook, dat zij nergens voor terugdeinsden. Een ogenblik verhelderde haar gezicht „In specteur," zei ze, „weet u, o, het is stom van me. dat ik daar niet eerder aan gedacht heb. Nu weet ik ineens van wie die ring met de smaragd was. Die is van de waardin uit „Die Kapelle". Toen ze me daar gebracht hebben, halverwege de berg, heb ik die ring aan haar vinger ge zien." De politieman knikte. ..Dat had ik ook kun nen weten. Dat had ik eigenlijk behoren te we ten. Zij is de eigenares van die ring en zij is waarschijnljk Hj keek naar het gezicht van het meisje. Hij slikte de woorden in, die hij in gedachten had. Hij wilde Marianne niet ongeruster en zenuw achtiger maken dan zij al was. Hij had willen zeggen: „Zij is waarschijnlijk de moordenares ^aadóetó in '"V'N van Muller en Vogelkopje," maar hij achtte het niet het juiste ogenblik om die veronderstel ling naar voren te brengen. Hij besefte, dat er iets gedaan moest worden, omdat hij overtuigd was van het grote gevaar, waarin André Rost op dit ogenblik verkeerde. Gustav Zuckwaller had er geen idee van wat er moest gebeuren. Levensgevaar, althans direct levensgevaar achtte hij uitgesloten, want hij ver wachtte, dat ze zouden proberen via Rost beslag te leggen op de microfoto's. Als een soort los prijs waarschijnlijk. Maar hij schilderde in zijn brein een nare situatie voor de Nederlandse jon ge man en het was zijn plicht daaraan met spoed een einde te maken. „Inspecteur", het meisje onderbrak zijn ge peins, „inspecteur, kunnen we nu werkelijk niet anders doen, dan hier op dit café-terras staan? Waarom die passiviteit? Waarom doet u niets? Herr Zuckwaller, u moetlaten we in ieder geval hier vandaan gaan."' Marianne trok de inspecteur aan zijn mouw. Hij zag de vertwijfeling in de ogen van het meis je, Ze was niet meer dezelfde, die een dag eer der met één doeltreffende jiu-jitsugreep de ge vaarlijke Von Emsighofer buiten gevecht had ge steld. Hier stond een vrouw, die zich machteloos wist in een ongelijke strijd met een te groot aa tal onbekende factoren. „Ja, Marianne, kom, we gaan hier vandaan Hij begreep, dat alleen het vertrek al de indruk van een daad zou wekken. Hij pijnigde zijn her sens voor een ingeving, waarheen André Rost ge voerd kon zijn. Ze liepen naar de auto, waarmee inspecteur Zuckwaller was gekomen. Hij startte de motor en reed door de verlichte Maria Theresienstrasse, linksaf, zoals de Amerikaan had gewezen. „Zouden ze hem naar Die Kapelle brengen?" vroeg Marianne, „Zouden ze hem daar verborgen houden. Inspecteur, in dit land verdwijnen de mensen toch zo maar niet?" Gustav Zuckwaller glimlachte mild. In de sche mer van de auto kon Marianne dat niet zien- „Nee, Marianne", antwoordde hij, „in dit land verdwijnen de mensen zo maar niet. De politie slaagt er meestal in die mysterieuze verdwijnin gen op te helderen." „Moet er niemand naar Die Kapelle?" vroeg het meisje. „Ik geloof niet, dat ze hem naar Die Kapelle zullen brengen, er moet een andere schuilplaats van de bende zijn. Niet zo ver als dat Gasthof, halverwege de Patscherkofel." „Herr Zuckwaller, zou u mij een plezier willen I herböu nemingsraden er moesten zijn en nu na vijf jaar zijn ze er nog niet. Ging en gaat het dan zo slecht? Nee, maar de wetgever heeft hier door een gebrek aan praktische kennis van het bedrijfs- en organisatieleven een grove misrekening gemaakt. De moeilijkheden waren veel te groot en te talrijk om in een jaar overwonnen te worden. Dat kon van tevoren reeds gecon stateerd worden. Maar door deze tijdslimiet van een jaar wordt nu vijf jaar later de indruk gewekt, dat het niet best gaat. Een andere instelling bü het begin, zou thans meer tevredenheid gebracht heb ben over de vele bereikte resultaten. Dit standpunt kwam gisteren ook bij schillende sprekers in de S.E.R. voren en de voorzitter van de commissie ondernemingsraden, prof. mr. A. van Oven, moest de juistheid hiervan beamen. Geen sanctie De leden van de S.E.R. konden het gisteren overigens toch goed vinden met elkaar wat betreft hun mening over de ondernemingsraden. Niemand wilde Iets van een sanctie weten, waarmee in de nota van de commissie nog was ge schermd. Onder algemene hilariteit vroeg mr. De Graaff of hier misschien gijzeling, gevangenisstraf of gewoon geldboeten waren bedoeld. Voorts was er een aarze lende bereidheid nog eens een diepgaan der onderzoek in te stellen naar de opvattingen over de ondernemingsraden zowel ln de goed draaiende als ln de ongunstige bedrijfstakken. De Sociaal Economische Raad be sloot daarom ook de commissie on dernemingsraden op te dragen in overleg met het dagelijks bestuur na te gaan. op welke wijze een beter inzicht kan worden verkregen in de werking van de ondernemingsraden. Eventueel zal naar aanleiding daar van een gedetailleerd onderzoek in gesteld worden. Maar dan zal de raad daartoe eerst nog een beslissing ne men. Het overleg met het dagelijks bestuur zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. doen?" (Wordt vervolgd) te steunen. Geen nieuw, onzichtbaar ghetto voor Duitse Joden De in Duitsland wonende Joden mogen niet in een „nieuw onzichtbaar ghetto van volledige negatie en ongevoeligheid" worden gedrongen, nadat zij op zulk een onmenselijke wijze werden vervolgd. Dit verklaarde de voorzitter van het Ge nootschap voor christelijk-joodse samen werking. Erich Luth, aan het einde van een studie conferentie over het thema: „Het anti-semitisme en de Duitse ge schiedenis". welke werd gehouden ln de Evangelische Akademie in Loccum. Helaas moest worden geconstateerd, dat het vacuum ln het hart van de meeste Duitsers nog altijd niet gevuld is met liefde tot de Joodse naaste, maar veelal met onverschilligheid. Luth deed een dringend beroep op de bevolking van de Bondsrepubliek de gemeenschap met de Joodse burgers op alle terreinen des levens te herstellen en hen ook bij de hun synagogen materieel Als het nu maar zo was, dat er een scherpe grens lag t de kerk en de wereld, dan zou het leven er heel anders zien. Wij denken het misschien wel eens, maar dat is dant ernstige vergissing. Als wij onder „wereld" alleen maar staan zaken als vloeken en drinken, ja, dan kunnen wij J scheiding wel handhaven. Maar dan draaien we onszelf j rad voor de ogen. Die „wereld" zit in ons hart, gaat metn mee morgen naar de kerk, beheerst ons iedere dag in oi handelingen, onze woorden, onze gedachten. Misschien tnJ laatste nog wel het meest. Als Johannes het over de loerj heeft, dan gebruikt hij verschillende malen het woord j geerte: begeerte van het vlees, begeerte van de ogen. Dolt allemaal nogal geraffineerd: niemand merkt wat aan ei maar wij zijn in de greep van de wereld. En dat is dejl erger, omdat wij ons wijsmaken in en van de kerk te Alleen Gods genade kan ons aan die dubbelzinnige hou ontdekken! POLITIEK VOOR DE MICROFOON Het gaat er nu dus eindelijk op lijken, dat binnen afzienbare tijd een regeling van de zendtijd voor politieke partijen haar officiële be slag zal krijgen. Eindelijk: al vele jaren is er bij de meeste politieke organisaties een groot ongenoegen, dat zij niet voor de microfoon kun nen verschijnen. Dit in tegenstelling tot een tweetal partijen, die al jaar en dag politieke propaganda kunnen maken voor „bevriende" microfoons: de Partij van de Arbeid en de Ka tholieke Volkspartij. Zij hebben van deze mogelijkheid een druk en een dankbaar gebruik gemaakt. Nu kan men over partijpolitieke radio-uitzendingen verschillend den ken. Bijzonder enthousiast zijn wij er niet over, gezien de ervaringen in de loop der jaren bij het luisteren naar politieke commentators der twee hierboven genoemde partijen. Maar eenmaal het feit van deze uitzendingen aanvaard hebbend Is het eenvoudig een eis van demo cratisch recht, dat dan iedere (de mocratische) partij de gelegenheid krijgt te vertellen welke haar opvat tingen en doelstellingen zijn. Aan de bestaande ongelijkheid om niet te spreken van onrechtvaardigheid dient een einde te komen. Hoeveel zendtijd de politieke par tijen ter beschikking zullen krijgen is op dit moment nog niet bekend. De vier grote omroepverenigingen zullen elk een gelijk deel van haar zendtijd moeten afstaan voor dit doel. De opmerking is al gemaakt, dat ter compensatie van deze uren de befaamde regeringsuitzendingen dan maar moeten verdwijnen. Er wordt toch bijna niet naar geluijt en de vrije pers en omroep zijn in staat zodanige voorlichtini verstrekken, dat specifieke rt ringsuitzendingen kunnen woi gemist. Deze opmerking lijkt het algemeen juist: de „overhë praatjes" munten uit door taml en zijn meestal niet bijzonder trekkelijk. Bovendien roepen i al is een vergelijking zeker niet alle gevallen juist herinnerlnj op aan de beruchte „praatjes op brug" uit de eerste periode m bevrijding. Slechts in uitzonderlj gevallen, wanneer het beslist no zakelijk is het gehele volk op roepen of voor dreigende gevarei waarschuwen, is een officiële oi heidsuitzending op haar plaats, dan in een nationaal programma,! _J De vraag is nu wat er precies uil 11 bus zal komen bij de verdeling i de zendtijd. Voor de protests! christelijke partijen liggen hier sen omdat zij een terrein gaan treden dat tot dusverre vrijwel ta voor hen was als gevolg van de treurenswaardige verdeeldheid. graag we het anders zouden wil n s die verdeeldheid zal ook blijven er nieuwe mogelijkheden zijn. veel gekoesterde wens van „sai iets doen" zal ook op dit punt niet in vervulling gaan. 1 Blijft de vraag hoe men het dan M zal doen. In het bedrijven van pW 1 paganda, het „verkopen" (lelijk nl juist woord) van de eigen poll! zijn protestanten nooit erg sterk weest. Het zal goed zijn als i zich hierop terdege, en evenmin: gezamenlijk, bezint! 0 EEN ELEGANTE OPLOSSING r\E situatie, die thans ten aanzien van de wapenhulp aan Tunesië Is ontstaan, lijkt op die van twee jaar geleden, toen Israël aan Amerika om wapens vroeg. De Amerikanen vol stonden toen met Engeland, Frank rijk en andere landen van de vrije wereld er van in kennis te stellen, dat zij wapenleveranties van deze landen aan Israël met instemming zouden begroeten. Ook toen zagen de Verenigde Staten er dus van af, zelf rechtstreeks wapens naar Israël te zenden, omdat zij andere landen nte>t tegen zich in het harnas wilden jagen. Een soortgelijke ontwikkeling heeft zich thans ten aanzien van Tunesië voorgedaan. Deze jonge staat krijgt van Frankrijk niet de wapens, die hij meent nodig te hebben voor zijn verdediging, omdat men in Parijs van mening is, dat die wapens aan de Algerijnse nationalisten zullen worden geleverd. Toen Tunesië zich tot Amerika wendde, werd de rege ring te Washington dus wel voor een zeer moeilijke beslissing geplaatst: als zij op verzoek van Frankrijk Tunesië geen hulp zou verlenen, zou dat land zich vrijwel zeker tot Sowjetblok wenden, met alle geiwoi gen van dien. am Ér is nu een elegante oplossing dat dit probleem gevonden. Om te vo komen, dat Tunesië in de ari het Sowjetblok wordt gedreven, Amerika er voor zorgen, dat enlj,et westelijke landen (gedacht wordt i sta< Italië, België en de Scandinavli drii staten) voor wapens zullen zorhet Het lijkt uitgesloten, dat Frank "e- alsnog zal overgaan tot het lev( "!ai van wapens aan Tunesië, omdat E" regering te Parijs zich niet wil bli stellen aan het verwijt, dat de Fr sen in de toekomst in Algerije 1 den bestreden met hun eigen wajx Een groot probleem de Tunesb hulp aan de Algerijnse nationall' *jet blijft bestaan en zal zelfs nog ie wikkelder worden, als straks de F-1 se troepen Tunesië geheel ontr zullen hebben. Hier ligt evenwel wezen er enkele dagen geleden dez op) een taak voor de Franse nlw« ring. Een taak, die waarlijk <der eenvoudig is, maar die nu al te Inaa om binnenlands-politieke redt)01K verwaarloosd werd. Lutherse vrouwen waren bijeen Gisteren werd ln „Bosbad" bij Apel doorn de 2e ontmoetingsdag gehouden van de Lutherse vrouwenbond, die in maart 1956 werd opgericht. Circa 280 deelneemsters waren uit alle windstreken van Nederland gekomen. Om 11 uur opende de voorzitster, mej. H. M. Westermann de vergadering, waar na mevr. M. L. Jaanus-Bouman de mor genwijding hield. Mej. Westermann, die op uitnodiging van de Lutheran Womens Coordinating Committee een tournee van 7 weken door Amerika maakte en als afgevaardigde van de Nederl. Luth. Kerk de conferen tie van de Lutherse Wereld Federatie in Minneapolis meemaakte, vertelde op boeiende wijze over haar indrukken van het kerkelijk leven in de „Nieuwe Wereld". Het eerste deel van de middag was ge wijd aan het luisteren naar een forum, dat, onder leiding van Da M. E. Mousees, geanimeerd de vragen besprak die bin nengekomen waren. Belangwekkend was o.a. de behandeling van het probleem: „hoe denkt u over het werken buitens huis door de getrouwde vrouw". Niet voor niets wordt de Lutherse kerk wel eens de zingende kerk genoemd, dieën uit het nieuwe gezangboek O.l.v. mevr. M. D. Smit Duizentkunst- Veerman werden nl. enkele moeilijke melodieën uit het nieuwe gezangboek gezongen. Om 5 uur sloot de presidente deze zeer geslaagde bijeenkomst. Ds. B. de Jong in alle stilte begraven Te Haarlem is in de leeftijd van 66 jaar overleden ds. B. de Jonig, emeri tus predikant van de Neid. Herv. Kerk. Hij werd op 14 maart 1881 geboren en dee<J op 18 november 1905 zijn intrede als predikant te Helenaveen. In 1911 vertrok hij naar Heemse, in 1921 naar Ellekom en in 1933 naar Medemblik. Op 1 paril 1946 nam hij afscheid als predikant en vestigde zich te Haarlem. Zijn stoffelijk overschot is vrijdag in „Kerkelijke directeuren' verraders in Hongariji De regering Kadar heeft een as priesters tot „directeuren" van kei in Boedapest aangesteld. Het zijn de bekende „vredespriesters" Berestc en Bela Mag. De functie van „di teur" is een uitvinding van de hui! Hongaarse regering. Zij bestaat in houden van toezicht op de pastoor de geestelijkheid van een bepaalde rochie of een groep parochies. Dit schiedt namens de regering er in het rapporteren over preken dere daden van zielzorg. Volgens bep de inlichtingen zijn de benoemingen der druk geschied en nadat de onder lingen op niets waren uitgelopen, r de opstand bestond de functie van J kelijk directeur" bijna niet, maar neemt het aantal toe. De nieuwe „di teuren" hebben geen enkel contact: de rooms-katholieke gelovigen en 1 richten praktisch geen daden van i zorg. Zweedse kerk geen „schepping van de staal De kerk heeft de vrijheid nodig haar eigen leven te kunnen ontploi Dit verklaarde de Zweedse aart» schop Yngve Brllioth tijdens de opö van een conferentie der Zweedse zoals die elke twee jaar.wordt gehi met de leidende figuren der staatsls Brilioth doelde in zijn rede op bepar stromingen in de kringen van Zweedse parlement, die gericht zijn scheiding van kerk en staat. Voor kerk, aldus de aartsbisschop, kan scheiding misschien ook positieve ai ten hebben. Maar indien de Zwi kerk haar nauwe verbondenheid m'e1 staat ook in de toekomst wenst te hl haven, zal zfj zich voor ogen mof houden, dat ze „schepping van de sü is, aldus Brilioth. De conferentie hc zich o.m. bezig met ontwerpen nieuwe kerkelijke wetten, welke Zweedse rijksdag in behandeling zo komen, o.m. ten aanzien van de kwf van vrouwen tot het ambt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2