fan top... totteen ontroverse tussen gezag van staat en federale regering hefarine,4 Tweeslachtige status van de Nationale Garde Jitzicht op TX-24 door echograaf belemmerd mode HOTELLERIE HEEFT HET PUBLIEK VERWEND VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 Troepen gingen naar Little Rock Vederland heeft 90 broodsoorten (Van een onzer redacteuren) ier grote moderne bakkerijen volop werking, een modelbakkerij annex kei, een show van bakkersvakkledlng tal van stands met gereedschappen, :hines, verpakkingsmiddelen en win- linrichtingen zijn de voornaamste on- rdelen van de Nederlandse bakkerij- itoonstelling (Nebato), die van 8 tot en jet 16 oktober in het Amsterdamse RAI- bouw wordt gehouden. De Nebato is tot stand gekomen op tiatief van de drie nationale bakkers- pden, de Nederlandse bakkersbond, de derlandse katholieke bakkerspatroons- nd en de Bond van christelijke bak- rspatroons in Nederland in samenwer- ig met industrie, handel en nijverheid, t doel is in de eerste plaats de bakkers één keer in contact te brengen met nieuwigheden, die belangrijk het bakkersvak en voor een nte bedrijfsvoering. Het accent va positie zal vooral worden gelegd op de chanisatie van het midden- en klein- drijf in ons land. Maar ook voor de ik zal de tentoonstelling belangwek- i, mede door de attractieve aarvan er een alle 190 soorten typen brood, die in, Nederland worden •akken, zal tonen. !et is de bedoeling de Nebato regel- tig te doen terugkeren, gedacht wordt de twee of drie jaar voudige bestrijding an pijnen en griep! Vier werkelijk betrouwbere middelen helpen eikeer en deen wonderen f tl 4 geneesmiddelen van Chelarine „4" lorden in de hele wereld op grote schaal jibruikt. Tezamen in één tablet verenigd rerlren zij bijzonder snel, krachtig en jddadig, zelfs wanneer andere midde- jn (alen. (emeente weigert drie ton te lenen ||Roe kwalijk de financiële positie van gemeenten ook al moge zijn. college van B. en W. van Oud- en Gastel heeft een lening van M), aangeboden door een suikerfa- ek tegen een rente van 4% procent. tn. Ben en ander ontlokte aan gemeenteraad een storm van protes tegen het beleid van B. en W. Bur- eester Hofland noemde als motief >r de weigering van de lening „gebrek i bouwgrond". De naburige gemeente iteloord is er nu snel bij geweest en >ft de drie ton geleend. (Van een onzer redacteuren) TjMNDELIJK is het dan zo ver gekomen, dat president Eisenhower niet minder dan duizend parachutisten heeft gezonden om een eind te maken aan de afgrijselijke tonelen, die zich te Little Rock in de staat Arkansas hebben afgespeeld. Op spectaculaire wijze vestigde de president hiermede opnieuw de aandacht op de veel besproken en juridisch zo netelige kwestie van de onderlinge gezagsverhouding tussen de staten en de federale regering in de Verenigde Staten. Waar het in Yezen 'n de kwestie Little Rock om gaat, kan teruggevoerd worden tot de besprekingen in de constitutionele vergadering van 1787 en de daarop volgende con flicten, voortspruitende uit het Amerikaanse stelsel van het elkaar aan vullende gezag van de staten en de federale regering. Het federale karakter van het Amerikaanse voorstel voorziet in deling van de politieke macht tussen een centrale regering, die in be paalde opzichten gezag uitoefent de gehele natie en de 48 staats besturen, die elk zeer bepaalde eigen bevoegdheden hebben binnen de eigen grenzen. federale stelsel, zoals het werd schreven in de grondwet, kwam in de tn de tamelijk onsamenhangend! confederatie van staten, welke bestond het eind van de Amerikaanse bur geroorlog tot het van kracht worden var de grondwet in 1789. Door de aanvaar ding van de grondwet droegen de afzon derlijke staten een groot deel van hur soevereiniteit over aan de centrale rege- ing, doch zij behielden een groot aan tal eigen bevoegdheden. De staten zijn steeds op uit, hun rechten tegen elk< inbreuk door de federale regering t< beschermen Eenvoudig De nationale bevoegdheden en die var de staten worden in de Amerikaans» grondwet op eenvoudige wUze aangege- ,Deze grondwet en de wetten var de Verenigde Staten, die krachtens d< grondwet zullen worden opgesteld en alle gesloten verdragen of die gesloten zul len worden krachtens bevoegdheid var de Verenigde Staten, zullen de hoogste t van het land vormen. De rechters elke staat zullen daaraan gebonden z(jn, ongeacht eventuele bepalingen in de grondwet of wetten van enige staat, die hiermede in strijd zijn," io wordt gezegd. In deze alinea van het zesde artikel an <ie grondwet worden de nationale re gering en de staten tot een regerings organisatie verenigd: één federale staat, Het gezag van de staat tegenover die van de federale regering wordt verder in het tiende amendement op de grond- bepaald: „De bevoegdheden, door de grondwet niet aan de Ver. Sta ten zijn gedelegeerd, noch aan de staten zijn onthouden, worden voorbehouden an de respectieve staten of het volk." In hoofdstuk 8 van artikel 1 wordt be paald, dat het Congres de bevoegdheid zal hebben, alle wetten op te stellen, die nodig zullen blijken en deze 'uit te vaar digen, alsmede alle andere bevoegdhe den, waarmee deze grondwet de rege- Aanvaring voor marineraad O zitting van de Marineraad te sindsdien niet ,ag is gisteren de aanvaring tandeld tussen de onderzeebootjager Koninklijke marine, H.Ms. Groningen het vissersvaartuig Texel 24, die op mei van dit jaar nabij IJmuiden plaats Iet vissersschip werd overvaren, waar- man te water geraakte en vier n op eigen gelegenheid uit het gekan- daarna weer opgerichte schip omen zijn. Het schip zonk kort na de Ivarlng. >e president van de raad, mr. L. van (keren Campagne, verhoorde als eerste uige de commandant van de Gronln- de kapitein-luitenant ter zee A. M. Bssink. Hij verklaarde, dat het schip uit Helder met bestemming Amerika trokken was en dat op het moment aanvaring de 26-jarige luitenant ter 2e klasse Th. G. Loeber, als officier de wacht, het commando over het p voerde. Overste Niessink was eerst r waarschuwingssignalen, die vlak Kr de aanvaring waren gegeven, op de ogte gebracht, dat er iets mis ging. Hij üordeelde de luitenant ter zee Loeber serieuze, doch niet al te snel rea- ende officier. 'e luitenant ter zee Loeber verklaarde 1, dat hij het vissersvaartuig reeds van Te had opgemerkt. Hij was toen echter mening, dat de Texel 24 achter de er Groningen om zou varen, omdat het schip volgens de officier van veranderde. Daarom week hij niet bleef zijn koers handhaven. Pas het laatste moment, toen hij naar zijn gen nog ongeveer 150 meter van het Berssehlp verwijderd was, had hij door nautafoon geluidsstoten gegeven en olie kracht vooruit" bevolen om zo te (Aten nog langs de Texel 24 heen te ren. Hierna ondervroeg de president ee korporaals, die naast de officier van wacht op de brug hadden gestaan. Zij 'ter zeiden, dat het geven van waar- mwingssignalen op grotere afstand dan meter waren gegeven. De zitting duurt voort k>k de matroos, dde op het moment aanvaring op de uitkijkpost •nd, de 22-jarige J. v. d. H., verklaar- bet schip in de verte reeds te hebben gemerkt. „Het schip vaart ramkoers.' i de vorige wacht tegen hem gezegd hij deze afloste. De kotter derd. De man die aan het stuur van de kotter stond, de 24-jarige A. P. van Texel zeide het schip op een afstand van ongeveer zes mijd te hebben gezien, maar er verder geen aandacht meer aan had besteed. „Ik had het vaartuig niet zo gauw verwacht," wa taar. Bovendien werd hij in zijn uit zicht belemmerd door een echograaf. dii-e aan het ruitje van de stuurhut was be vestigd. Pas toen de Groningen zijn si rene aanzette merkte hij het sohip op. Onmiddellijk liet hij de kotter volle kracht achteruit va-ren, maar hel Ook dit jaar ging het weer om een vat hier, de traditionele strijd op het Amsterdamse Museumplein tussen de „groe nen" van de r.k. studenten vereniging St. Thomas en die van de Vrije Universiteit. Onderdeel van het gevecht was een partijtje touwtrekken. ring van de Ver. Staten heeft bekleed, of elk departement of elke ambtenaar daarvan. De interpretatie van deze be palingen inzake de verdeling van be voegdheden tussen de staten en de cen trale regering is evenwel niet altijd een gemakkelijke taak. V erwarring Het feit, dat bepaalde bevoegdheden naast elkaar door de centrale en rege ringen kunnen worden uitgeoefend, schept soms verwarring. Zoals bijvoor beeld de handel tussen de staten onder ling: aangezien deze niet aan de natio nale regering is toegekend, wordt, vaak gemeend, dat dit uitsluitend een zaak is van de betrokken staten, maar in de praktijk is gebleken, dat deze bevoegd heid niet alleen bij de staten berust, maar vaak ook door de nationale rege ring wordt uitgeoefend. Bij het Congres berust de bevoegdheid tot het opleggen van belastingen, maar dit ontzegt aan de staten geenszins de macht, eveneens deze bevoegdheid uit te oefenen In de kwestie van de openbare scholen verleent de grondwet geen bevoegd heid aan het Congres, het openbare onderlijs in stand te houden of daar voor regelingen op te stellen. Dit zou inhouden, zoals blijkt uit het tiende behoort. De regeling van de openbare school valt echter binnen de gemt schappelijke jurisdictie van de rege ringen van staat en federatie, doordat de federale regering zich heeft ingezet ter bescherming van de burgerrech ten, die worden gewaarborgd in hel veertiende amendement op de grond wet, dat als volgt luidt- „Alle personen, die in de Ver. Staten geboren of genaturaliseerd z(Jn en aan de jurisdictie daarvan onderworpen zijn, z(jn burgers van de Ver. Staten en van de staat, waarin z(j wonen. Geen staat zal enige wet mogen op stellen of uitvoeren, waardoor de pri vileges of de onschendbaarheid van Amerikaanse burgers worden aange tast. Evenmin zal enige staat een per soon van het leven, de vrijheid of be zit mogen beroven zonder voorafgaand rechtsgeding, noch iemand binnen zijn jurisdictie de gelijke bescherming door de wetten onthouden". Verschillende negerburgers hebben in de afgelopen jaren rechtszaken aanhan gig gemaakt, waarin zij krachtens het veertiende amendement voor hun grond wettelijke rechten opkwamen, aange zien in enkele schooldistricten neger leerlingen de toegang werd ontzegd, op uitsluitend door blanke- leerlingen be zochte openbare scholen Deze gedingen kwamen uiteindelijk voor het Opperste gerechtshof, dat in 1954 de bekende uitspraak deed, waar in werd bepaald, dat de verplichte scheiding van de rassen op de open bare school in strijd met de grondwet is. Het Hof bepaalde verder, dat aan de rassenscheiding met gepaste spoed een eind moest worden gemaakt. Aan de kantonrechters van de betrokken gebieden werd opdracht gegeven, een tijdsohema op te stellen voor de op heffing van de rassenscheiding, waar bij rekening werd gehouden met de plaatselijke omstandigheden. In Little Rock heeft onlangs een groep ouders b(j het kantongerecht een pe titie ingediend, waarin wordt gevraagd het schoolbestuur van deze stad te ge lasten, negerkinderen toe te laten op de totdusver alleen voor blanke kinderen toegankelijke school. Deze rechtbank de eis af. maar de federale districts- rechter Davies vernietigde krachtens ar tikel zes van de grondwet de uitspraak Aambeien? neem Hemotabs. de nieuwe behande* ling van binnen uit. zijn bovendien zacht laj HEMOTABS van het kantongerc schoolbestuur, de iee in het kader van hei gratieprogramma. Toen de leerlingen het lyceum van Little Rock trachtten binnen te gaan, bracht gouverneur Faubus de territo riale troepen in actie en verhinderde de negerleerlingen de school te betre den. De gouverneur verklaarde, dat hij de bevoegdheid bezit, deze troepen te gebruiken voor het handhaven van de orde en dat hij reden had om aan te nemen, dat gewelddadigheden jegens de negers dreigden. De inzet van de territoriale troepen, die ook wel Nationale Garde worden ge noemd, heeft ook de kwestie van de rechten van de 6taat tegenover die van de federale regering opnieuw aan de orde gesteld. De Garde wordt n.l. ge oefend en uitgerust door de federale regering. In vredestijd zijn de gouver neurs van de verschillende staten de bevelhebbers van de respectieve onder delen van de Nationale Garde. Deze kan evenwel ook door de president van de Ver. Staten in oorlogstijd in dienst van de federale regering worden opgeroepen: ze heeft dus een enigszins tweeslachtige Nadat rechter Davies voor de tweede maal bevel had gegeven, de integratie voortgang te doen vin den, handhaafde de gouverneur het kordon van de Nationale Garde rond de school om de leerlingen te ver hinderen, de school te betreden. Rechter Davies verzocht daarop de Amerikaanse procureur-generaal (minister van justitie) Herbert Brownell, zich met de zaak bezig te houden. Dit heeft uiteindelijk geleid tot het besluit van Eisenhower, ge weld tegenover geweld te plaatsen om naleving van de federale wetten af te dwingen. (Van mode-redactrice) ji/fODIEUS zijn Is geen kwestie van een mooie ja pon ofelegante man tel. De verschijning van top tot teen vraagt onze aandacht. Om met de top te beginnen. De coiffure! Terwijl de rokken voorzichtig aan wat korter worden, mogen de haren voorzichtig wat groeien. Zo, dat ze net over de oren reiken en van de kruin af zowel naar voren als naar achteren gekamd wel een tien centimeter zijn. Die lengte is nodip omdat het haar bol opgewerkt wordt. Eén partij wordt van de kruin af tot over het voorhoofd gekapt waarbij dan speelse lokken mo gen uitspringen. Ook over de oren wordt het haar gebold neergelegd. Een verbreding van het gelaat, waar we heel voorzichtig mee moeten zijn. Het achterhaar krijgt alleen een slappe golf, waarbij de haardos tot laag in de nek wordt gekapt. Hier vinden coiffeur en couturier el kaar, want de kragen van de winterman tels staan van de hals af. Zo ver, dat we in de mantel een bont shawl kunnen dragen of een sjaal van het dikke materiaal van De mode echter Is mild en staat een ieder toe het model te kiezen dat haar het beste past. De persoonlijke fantaste geeft daarbij een ruime kan6. Zo zagen we op een show van een modehul6, een beeldig glad zwart (niet plettend) fluwelen japonnetje, waar overheen een taf over kleed gedragen werd met ruime rok. Het overkleed werd door tweemaal drie kno pen (de garnering van de japon) op de japon geknoopt. Een 6mal ceintuurtje en Een goed Idee voor capuchons, bijvoor beeld bij skyjasjes is ze af te werken met een rand van tricotweéfeel. waardoor het gelaat goed strak omlijst wordt en geen hinderlijke sneeuw- of regenvlagen ons meer kunnen deren. Neusje van de zalm Het neusje van de haute-oouture-zalm zagen we dn een show met top-manne- qulns, die de meest geselecteerde creaties van de grote Franse modekoningen droe gen, met bontmantels van o.a. wit Indisch lam, wilde nerts of een tailleur van breitschwanz. Deze kostbare creaties zijn voor de meeste vrouwen nu eenmaal on bereikbaar, maar waarom zouden we niet al kijkende ervan mogen genieten? Neen, zo'n leverkleurig middagtoiletje, dat „ser pentine" heet en door Nina Rlccd meester lijk werd gedrapeerd, moeten we maar niet proberen na te maken. Dior's „eigne noir", een vrij korte taftzijden cocktail japon, met waaiende struisvogelveren, die de schouders bedekken, lijkt eerder voor reproductie mogelijk. Die eenvoud Is echter slechts schijn: elke lijn, elke naad toont de kunde van de grote mees ter, die niet zo maar op een huishoud- naalmachine te Imiteren is. Een hoedje, dat er uit ziet of de draagster een pun tige pannespons van staaldraad op heeft, is ook niet voor iedereen. De mannequin echter stond het verrukkeliikl HET LEVEN MEN IS ER VAN OVERTUIGD, dat In ons land meer brood zou worden gegeten, als alle bakkers de uiterste zorg aan hun produkt besteedden, vertelde ons de heer J. Hurkmans uit Breda, en zijn opmerking heeft ons wel enigszins verbaasd. We helden over naar de mening, dat iedere bakker het beste brood bakt, dat bakken valt, maar dat schijnt dus niet juist te zijn. Het is voor ons volk van groot belang, zei de heer Hurkmans verder, dat er brood op tafel komt, dat van uitstekende kwaliteit is. En de nationale bakkerijtentoonstelling is een middel om de bakkei hiernaar de weg te wijzen. Voor iedere bakker is maar één vraag belangrijk: hoe kan ik mijn werk zo Indelen, dat ik èn een prima brood bak, èn economisch werk èn met het beschikbare personeel op tijd klaar ben. De Nebato geeft op die vraag antwoord en het doel van de expositie is dus in de eerste plaats verheffing van perken te buiten. BU een winkelier, ver telde de heer. bestelde ik een aantal ar tikelen ter Waarden van f 12.-, allerlei din gen, die te veel in aantal waren om ze direct mee te nemen. Ik zei dus: Graag thuisbezorgen, 's Avonds wordt het pak afgeleverd en de nota vermeldt het be drag van f 12.-. Maar daaronder staat: bezorgloon: 60 cent. Ik vroeg aan de win kelier, wat dat betekende en hij ant woordde: afschrijving van mijn auto. Ik heb toen het een en ander gezegd, zei do heer. Ik heb verteld, dat er voor dc win keliers toch zoiets bestaat ais dienstver lening tegenover klanten. RATIONEEL En dat vak, betoogde de heer Schelte- ma van de Nebato is uiterst gecompli ceerd geworden. Het zit nog al moeilijk in de bakkersbedrijven. Er moet een werkmethode gevonden worden, waarbij zoveel mogelijk uit het bedrijf wordt ge haald. Ik geloof, dat we aan de voor avond staan van belangrijke verande ringen. De aanwending van de kernener gie zal ook op het bakkersbedrijf invloed krijgen. En dat zal weer nieuwe pro blemen met zdch mee brengen. Een van de problemen betreft de broodbezorging. in komen ook wijzigingen. Er zijn al bezwaren van de zijde van de bezorgers tegen het beklimmen van hoge trappen. De bezorging moet dus doelmatiger wor den georganiseerd. Als u wist op welke er het brood In Friesland wordt be zorgd, zou u schrikken van de ondoel matigheid. Er zal over het algemeen ra tioneler gewerkt moeten wordetn. Een bakkerij, die rationeel werkt, levert een bijdrage aan de versterking van onze na tionale welvaart. HULPVAARDIG We dronken een kopje koffie op het door de son beschenen terras van Ame rican in Amsterdam en we raakten in gesprek met een heer, die naast ons zat. Via de regen van de laatste dagen kwa- we op de hulpvaardigheid van de t. En de heer heeft ons daarover een sterk verhaal verteld. H(j zei: Ik ben een rasechte Hagenaar en Ik zou nergens anders willen wonen dan in Den Haag. Maar wat ik heb meegemaakt, gaat alle BLIJMOEDIG Maar nu wat anders, zei de heer. Vorige week ben ik in Rotterdam. Ik vind Rotter dam een mooie stad, maar ik zou er voor geen geld ter wereld willen wonen. Er is maar een Den Haag, vind ik. Maar goed. ik ben dus in Rotterdam, en het is al op slag van zessen. Ik moest nog wat kopen en ik stapte een winkel binnen. Het per soneel stond op het punt naar huis te gaan. Je kon duidelijk zien, dat alles was opgeruimd. Over de kassa bijvoorbeeld, was al een hoes getrokken. Enfin, ik zeg mijn wensen en alsof het 's morgens vroeg was, zo blijmoedig werd dk geholpen. Er was geen vuiltje aan de lucht. En toen ik klaar was, werd mij nog gevraagd of ik niets had vergeten. Kijk, zei de heer, dat vond ik mooi. En daaraan kun je merken, dat Rotterdammers op en top handelsmensen zijn, voor wie de klant nog koning is. En dat onthoud je. Als de tijden nog eens keren, ga je nat lijk naar zo'n winkelier. Dat zei de heer ons op het terrasje, en we hebben de mening geopperd, dat er ook in Den Haag vast winkeliers zijn te vinden, die hande len als die winkelier in Rotterdam. Maar hij wilde er niets van horen. Mopperend over de zestig centen bezorgloon, dronk hij zijn kleintje koffie TUNNEL Zaterdag is het feest in Velsen, groot feest zelfs, hebben we gehoord. De in gebruikneming van de tunnels zal niet zo maar zonder meer geschieden. Velsen doet dat groots en betrekt de hele bur gerij daarbij. We hebben daarover ge sproken met een waterstaatsman. Zwijg over die tunnels, zei hij mat. ik heb er mijn buik van vol. Een tunnelbouwen, dat is zo erg nog niet. maar een tunnel openen, dat is vreselijk. Ik heb geen rus tig uur meer, zei de waterstaatsman. De hele dag gaat mijn telefoon. Kennissen en geen kennissen, die vragen of ik ze niet aan een uitnodiging kan helpen. Als ik alle verhalen mag geloven, die me worden verteld, zei dc waterstaatsman, heeft heel Nederland aan de tunnels ge werkt. En iedereen heeft wat geleverd. Of zc maar kaartjes kunnen krUgen. Nee, zei de waterstaatsman, een tunnel bou wen geeft zorgen, maar een tunnel ope nen bezorgt je grijze haren. En toen heb ben wij gevraagd of h(j ons nog aan een lnvltalte kon helpen. Ook dat nog, zei hij. eerfT onzichtbaar haakje en trens op de schouders zorgden voor de rest Een ide ale combinatie 1 Grappig ook was ee rüek, die bestond uit twee gerimpelde banen aan een smal bandje, dat zc bijna rechte lijn gaf. De zijlijnen va tuniek waren afgezet met een smalle reep bont, maar men zou er ook een bles in harmoniërende ljleur lang6 kunnen zetten. Met een handomdraai kon de tuniek ook als overrok op een mouwloos oock- tailjaponnetje gedragen worden. Een kort bolerootje er nog bij en een jurkje Geheimpjes Veel gladde rokken zagen we in deze show, maar het aardige was, dat onder de loopsplitten een ondergrond van hetzelfde materiaal van de Japon te zien was. Ont werd verklapt, dat dit een onderrok was een brede rand van de japonstof. Om dat de loopsplitten niet veel zouden hei wanneer de onderrok toch nauw zijn daarin loopsplitten gemaakt, juist daar waar de japon ze niet heeft. Die geheimpjes van de mode zijn z* langrijk. Zo «6 het geheim van de mooie gedrapeerde japonnen en de correcte jer seymodellen, dat ze geheel op een tafit- voering gezet zijn. Iedere show verklapt wel een mode geheimpje. Zo zagen we elders ee mantel met brede bontmanchettei Met een enkele beweging konden deze worden afgenomen. Een manchet werd een leuke bontmuts en de andere aardige mof. Het geheimpje zat in een paar ingenieus aangebrachte elas tiekjes. Voorzitter van Horecaf DE BONDSVOORZITTER van de der Horecaf, de heer H. G. Meijer, heeft gistermiddag in het Maas trichtse Staargebouw kritiek ge oefend op de Nederlandse pers, die naar zijn mening het Nederlandse gastenbedrijf in gevaar brengt het buitenlandse toerisme van land vervreemdt. De heer Meijer hield zijn rede getiteld „De blik vooruit" voor de deelnemers aan het Horecaf congres. Hij beschuldigde de pers van een openlijk bedrijven var zelfkritiek, hetgeen ons lm vroegere jarer reeds de weinig vleiende kwaUficatie „Chinezen van Europa" bezorgde. Ln 1953 werd reeds beweerd, dat Ne derland goedkoopte-edland af was, aldus spreker, maar tussen 1953 en 1956 was er geen ineenstorting van het vreemdelin genverkeer; integendeel, een opgang van het buitenlands toerisme, zoals nog nooit tevoren was gezien. De bedrijfsuitkom- sten waren over 1956 gelijk aan of min der dan Jde over voorgaande jaren. Als oorzaak van dit onbevredigende resul taat noemde de heer Meijer de toene mende druk van lonen en sociale lasten, grondstoffenprijzen en exploitatiekosten. In vele gevallen overtrof de toeneming der lasten de bruto winst. Het gevolg veel bedrijfsgenoten roofbouw op hun bezit pleegden. Zij verwarren bedrijfseco nomisch resultaat met schijnwinst zien geen mogelijkheid zo te exploite ren, dat al het nodige aan bouw ei ventaris ook werkelijk geschiedt. Spreker meende, dat de Nederlandse hotellerie, op zekere hoogte noodgedwongen door de te lang vastgehouden prijzenstop, het pu bliek heeft verwend met prijzen, die ii vele gevallen de kosten nauwelijks dek- Minister Witte Na de voorzitter sprak de minister volkshuisvesting en bouwnijverheid, H. B. J. Witte, die wees op de belang rijke bijdrage die de hotellerie levert tot de economie van ons land. De totale deviezenopbrengst van het vreemdelin genverkeer in 1956 \yordt geraamd op 250 miljoen gulden, waarvan minstens ventig procent in Horeca-bedirijven w besteed. De minister ls niet pessimistisch wat betreft de mogelijkheden voor de bouw van nieuwe hotels, mits er voldoende koopkrachtige vraag naar hotelruimte be staat. Uit de jaarverslagen van de Hore caf is minister Witte echter een zekere twijfel gebleken, ten aanzien van de wen selijkheid van nieuwbouw. Wat ls er op tegen kleren te bewonde ren, die men zelf nooit zal dragen? Ze zijn als kunstig geslepen edelstenen, die door hun schittering aller blikken tot zich trekken. Ze zijn bewondering waard. Zo zijn we gekomen aan het schoeisel. Allereerst zij vermeld, dat de puntige schoen het pleit gewonnen heeft, al wordt het silhouet enigszins afgeknot door de lijnverwerking in het leer. Molières met een hakje komen er ook dit seizoen. Die hakje6 dragen nog wel de namen „Queenie" of „Watteaux" maar zijn minder uitgesneden, minder hol dus, dan de hakken die een jaar of twee ge leden onder deze naam gebracht werden. Hunting voor sportschoenen (laarsjes met elastiek opzij, als grootvaders bottines 1) en suède voor de geklede schoen over heerst. Gekrompen leer ziet men vrij weinig. Wat de kleuren betreft: zwart is nog altijd zoveel gevraagd, dat 25 pet. van de schoenen prod uk tie erin wordt gebracht. Dit seizoen zullen het verder vooral de beige kleuren zijn, in een palet van licht tot middelbeige en licht bruin. Een heel bijzondere kleur i6 het bruin op basis van rood. De spitse leestvorm eist andere patro nen dan die welke wij tot nu toe gewoon waren Heel fijne perforaties zijn de versieringen die het meeste worden toe gepast. Een minuscuul riempje even bo ven de uitsnijding van de 6choen of een enkel pareltje voor de avondschoentjes zijn de voornaamste garneringen. Nieuw ls het shantung-achtige weefsel, waarin lurex wordt verwerkt, voor feestelijke gelegenheden. Pracht handen. Het is de Homomelis die het 'm doet

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7