Kerk Zoeterwoude herkreeg haar oude schoonheid :e: Kleine Hervormde Gemeente moet zelf f 60.000 opbrengen Liefde een geheim, zo diep als Gods hart R 19 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 Volgende maand - na 8 jaar - eerste dienst middenbeuk), de beide zijbeuken (achter de pilaren) en het dwars- schip. Verzakkingen andere opvallende ontwik- >n staat nu duidelijk op er aar vroeger heeft hij aai rijgestaan, west, zuid IE KORT VOOR DE SLUITING van de Hervormde kerk in Zoeter woude nu ongeveer acht jaar geleden daar een dienst mee- n maakte, moest er zich wel over verbazen, dat het aan alle kanten kreu nende gebouw het nog maar steeds uithield en nog niet aan een tweede :atastrofe ten prooi was gevallen1 eerst de verwoestende brand van 1574 en nu de niets ontziende „tand des tijds", die het gebouw van de torenhaan OUtV tot aan zijn grondvesten had aangevreten. De kerk beleefde haar levens avond en het moet in die tijd voor ieder, ook voor de beminnaars van het vertrouwde, gezellige en zoveel herinneringen oproepende interieur, duide lijk geweest zijn, dat zonder ingrijpen spoedig de doodsklok over dit eens gemeet zo trotse erfstuk zou worden geluid. De kerk zelf was de grootste steen op het omringende, wat vervallen kerkhof geworden. Vele jaren zijn nodig geweest om in deze toestand afdoende verandering te brengen, maar nu staat de kerk er weer als een kostbaar monument van twintigste-eeuwse hdle'l« restaurat'e'lun<'e jazeker, óók dat! en wat nog méér is van offer- bevol vaardigheid en liefde voor de Kerk. t op 15 heeft gemeen elijki ng van De dankt* irse sj i alle ynode Br is nog eei keling. De toi drie karaten noord. Men kan dat zien aan de spits- bogi'ge nissen, waarvan nu aan de zuid en de noordzijde alleen de koppen te zien zijn, die boven de langs de toren door lopende zijbeuken uitsteken. Een merkwaardigheid na de restauratie is heit kleine poortje in de zuidelijke gevel (de karat van de pastorietuin). Vóór het herstel was het dichtgemetseld, even als het poortje op dezelfde hoogte in de noordgevel. Het zuidpoortje is geopend en hersteld. Het zal geen dienst gaan doen, of het zou alleen voor de kleine kinderen moeten zijn, want een volwassen mens moet bukken om er door te gaan. Deze geringe hoogte is te verklaren uit de verzakkingen, waaraan de kerk heeft blootgestaan. Gelukkig traden er geen grote verschillen in de draag kracht van de bodem op, anders zou den de verzakkingen grote scheuren in het gebouw hebben veroorzaakt. Het fundament van de kerk was voor een deel van hout en ook had men takkenbossen gebruikt. Dat is geen reden om over de deskundigheid van de vroegere bouwers smalend te glim lachen; vele gebouwen hebben de tijden getrotseerd op, naar onze opper vlakkige opvattingen, primitieve fun damenten. Maar voor alle zekerheid zijn er nu toch pulspaien onder do kerk geslagen en de heer Van der Sterre, onder wiens leiding de restau ratie werd uitgevoerd, voelt zich er wel geruster bjj; hg levert de kerk straks af op een hechte grondslag. Knoeiwerk Wij hebben er al op gewezen, dat deze kerk verschillende bouwstijlen te zien geeft He+ kan nooit de bedoeling De kerk van Zoeterwoude is heel oud. Vorsend in de geschiedenis van Rijnland, ingsrecl ontdekt men, dat er al in het jaar 1280 6prake was van een bedehuis. Het moet beftoen zo geweest zijn, dat de kerk stond losstaande toren. Omstreeks 1400 gaf de bisschop van Utrecht toestemming hinderlijke situatie te verbeteren. Die hinder zat 'm daarin, dat de toren aan één kant van de kerk bijna al het licht wegnam. Men kwam tot de conclusie, dat het af breken van de kerk de enige mogelijkheid verbetering zou zijn. Er werd een benoemd, die zich met de voor- 6 kerke' ^rridingem ging belasten. De voorberei dingen bestanden onider meer uit het ver zamelen van gelden, wat wel buitenge- belangrijk was, omdat men in die let op krediet bouwde. Het is dus nemen, dat er ook toen al heel wat Zoeterwoudenaren zijn geweest, die iet onbelangrijk deel van hun inkomen oor de kerkelijke zaken afstonden. Zo is de kerk van dit dorp ook een aanwijzing voor het levende, tot offeren bereid zijnde geloof van haar gebruikers In brand In de dramatische periode van het beleg van de Sleutelstad door de Spanjaarden werd de kerk van Zoe terwoude door het strijd vuur getrof fen; men schoot er de brand in en van het gebouw restte een rokende t zij v ruïne. Toen de ruïne was uitgerookt, geslo bleek er nog een klein stukje nel £oed genoeg te zijn voor het houden van een godsdienstoefening. Wat de zittinf protestanten dan ook deden. Maar ns mefhet zal er wel teveel hebben tocht en ingeregend, want na die eerste dienst kwamen de Hervorm den toch maar in de pastorie bijeen. En dat hebben ze gedaan tot 1593. de Hervormde gezinnen van deze agra rische bevolking levend houdit, maar in plaats om de levendmakende boodschap der Kerk, die voor de intellec tueel en de arbeider, voor de boer en de kantoorman uiteindelijk het verlossende Laatste en het enig-Blijvende is. Men vraagt zich soms wel af. waar het toch in zit, dat heel kleine kerkelijke Ge meenten, waarin aan de buitenkant mis schien maar heel weinig van „leven" te bespeuren is, heit door de eeuwen heen toöh hebben uitgehouden en het eeuwen lang voor alkaar hebben gekregen, de zichtbare erfenissen voor de nageslachten te bewaren en daaraan over te dragen. Zoeterwoude mag dan geen „huisgemeen te" zijn., zij neemt een nederige plaats in. Men vindt- er een doorleefde godsdienst zin, die grote, schijnbaar onoverkome lijke zaken mogelijk maakt. En die „leven de zin" hoort men pulseren in de bewo gen historie van dit eenvoudige en toch gebouw. Herbouw Gaan we nog even terug naar de sohiedenis, dan vragen wij de aandacht onzer lezers voor een afbeelding in archief van de gemeente Leiden, die het jaartal 1593 staat. De verrassing van kaart is, dat daarop het herbouwde koor staat. De rest van de kerk was toen nog een ruïne. In 1609 diende de ambachts heer van het dorp het verzoek In om d« kerk en de toren voor rekening van d< Staten te reconstrueren. Dat verzoek zoi In de huiskamer van boer J. Schenkeveld aan het West einde hing deze foto van het vroegere interieur van de kerk van Zoeterwoude. We denken zo, dat menige Zoeterwoude- naar er zijn ogen op zal uit kijken, want wie weet nog helemaal, hoe de kerk er uit zag toen ze acht jaar geleden werd gesloten. En deze foto is gemaakt in. februari .19.34. omstreeks 1615 zijn herhaald en toen h; het verlangen der Zoeterwoudenaren spoedig zijn uitwerking; in 1617 toren herbouwd en op een afbeelding uit het jaar 1618 is te zien, dat de kerk. die er overigens niet zo duidelijk op weer een kap heeft. Herbouw brengt vaak veranderingen mee. Zo ook toen. Het schip werd lijk hoger opgetrokken dan het vóór de brand in 1574 was. Hoe dat was vast te stellen? Wed, in de oostelijke gevel de toren (de gevel naar het koor) bevindt zich een spitebogige nis, die begint hoogte van de kapbalken van het schip. De nok van het vroegere dok moet dus gelegen hebben op de hoogte tegenwoordige kapbalken. De kerk is in de loop der eeuwen wel wat veranderd. In het jaaT 1654 smaakte .de gemeente Zoeterwoude het genot van subsidies van de stad Haarlem. Het geld werd gebruikt om de kerk een draebeukige vorm te geven en het koor op te trekken tot de hoogte van bet sohip en het dwars- pand. De verschillende steensoorten leg gen er getuigenis van af, dat deze kerk successievelijk haar tegen woordige vorm heeft gekregen. Men moet eens letten op de frappante verschillen in de vensters. Het koor heeft ramen, die aan de bovenkant eindigen in een spitsboog, maar het dwarspand (ofwel de transepten) en het schip van de kerk zijn voorzien van rondboogvensters; daaruit is af te leiden, dat het koor eerder her bouwd is dan het schip (ofwel de architect heeft zich beperkt tot het her stellen vain de oorspronkelijke toestand, voorzover dat verantwoord was. Van de oorspronkelijke schoonheid was door allerlei onoordeelkundig uitgevoerde en over het algemeen vr 'moeiende repa raties niet veel meer te zien. Zo waren in het prachtige koor. dat door een schot aan het oog was onttrok ken en waarin verscheidene dienstver trekken waren getimmerd, de meeste spitsboogvensters eenvoudigweg dichtge metseld; een venster met glis vergt on derhoud, naar een met stenen dichtge gooid raam hoef je, tenzij de brokstukken eruit gaan vallen, niet om te zien. Wie gaat restaureren, heeft licht nodig. En daarom was het eerste consigne: die ramen open! Dat was haast een sym bolische handeling, want zo werd deze kerk ontheven aan het duister d< wording. Aan de buitenkant werden de echte muren door de verwijdering van grauwe pleisterwerk weer zichtbaar men vond bij dat werk boven de hoofd ingang In de toren zelfs een fraai gothisch venster, dat weliswaar was dichtgemet seld, maar toch de moeite van het vol ledig herstellen waard bleek te zijn. Open koor Het is niet onze bedoeling, het restau- raitieprogiamima van A tot Z op de voet te volgen. Toen onze fotograaf een foto van het exterieur in de volle lengte wilde maken en daarbij nogal werd gehinderd door geboomte en bebouwing, zei de heer Kraan, die voor het maken van de foto in zijn tuin een ladder tegen een naast zijn tuin staande hooiberg had gezet: „Het is niet zo verschrikkelijk als de foto wait minder goed wordt; ze moeten maar zélf komen kijken". Wij volgen dat inzicht en zeggen: „Een bezoek aan deze kerk is meer waard dan het lezen van een gedetailleerde beschrijving". Enkele vermeldingen mogen echter niet ontbreken. De veranderde inrichting van de kerk is vanzelfsprekend nummer 1. Er zijn in ons land heus wel dorpskerken, die qua gebouw de vergelijking met Zoe terwoude overleven, naar er zijn er daar onder nog vele, waar de eenheid van ruimte (schip, transepten en koor) wordt gemist. Wat onze eigen omgeving betreft denken we onwillekeurig aan de prach tige kerk van Koudekerk aan den Rijn, waar ook het glas in de afsoheddingswand tussen koor en de rest van de kerk toch geen bevredigende oplossing is, vooral niet nu gebleken is, dat het koor ook de protestantse liturgie wel degelijk func tioneel kan zijn. In Zoeterwoude is nu die bevrij dende, ruimtegevende eenheid tot stand gekomen. De preekstoel is op de linkerhoek gezet en het koor is i open en nodigt tot de bediening van Avifauna was overvol DE OPKOMST voor de provinciale dag gewest Zuid-Holland-Noord in Avifauna heeft de Alphense afdeling van de Christen-Vrouwenbond gistermorgen organisatorische moeilijkheden bezorgd. Het aantal deel neemsters was oorspronkelijk bepaald op duizend, maar het mooie weer had nog een paar honderd leden meer gelokt. De zaal van Avifauna, waarin ruimte is voor duizend mensen, was zó overvol, dat men uit veiligheids oogpunt van een niet-verantwoorde plaatsing kon spreken. vrouw J. P. Engel-Meyer, de aanwezigen Christenvrouwen in ^ikom.zywas aanwezigheid van mevrouw Klaasesz, ae 1 - 1 echtgenote van de commissaris der A In IIP 11 hllPPn Koningin in Zuid-Holland. Zij noemde de nipiICII UIJCUll provinciale dag het feestelijke begin van een nieuw werkseizoen, een manifestatie, waarbij door Gods genade een stukje oecumene kan worden beleden. De pre sidente las de tekst voor van een telegram, dat naar de zieke bondspresidente was gestuurd. Op de Ladder van de heer Kraan aan het Watertje kreeg onze fotograaf de kerk zó te zien. Huizen en bomen verhinderen helaas een duidelijk zicht op het gebouw, dat nu weer als een waardig monument in het hart van het dorp staat. Foto N. van der Horst accent gekregen. Dat hoort ook zo in een protestantse kerk, waar de prediking in het centrum van de liturgie staat. Het orgel ls ook gerestaureerd. Als de kerk na de overdracht wordt ingewijd, is het front klaar, maar het orgel kan dan nog niet spelen; de zang der Gemeente moet nog korte tijd worden begeleid door het hulporgel, dat voor een kerk im Israël bestemd is en dat de firma Van Leeuwen in de kerk van Zoeterwoude heeft gezet om het klankgeheel en het volume aan te passen aan de akoestische mogelijk heden van het gebouw. Een vooruitgang is ook de elektrische voetverwarming. Voor de verlichting moet nog een keuze worden gedaan. In het midden van de viering der kerk hangt een grote koperen kroon. In de ruimte naast de toren zijn onder meer de consistorie en een toilet gebouwd. De sommen Met zo'n werik zijn zeer grote bedra gen gemoeid, die voor een kleine ge meenschap als de Hervormde Gemeente van Zoeterwoude haast een „ondragelijke last" (zoals een der kerkvoogden het noemde) betekenen. De eerste begroting had een eindcijfer van 213.000. De vol gende gooide er een schep van 100.000 bovenop, waardoor een bedrag 313.000 dezen mensen aangrijnsde. En dat geldt nog alleen de restauratie de kerk. Voor de inrichting van het ge bouw bleek, inclusief de verwarming, 30.000 nodig te zijn. Nu is men in Zoeterwoude het rijk,'" de provincie en de burgerlijke gemeente bovenmate dankbaar voor hun royale tegemoetkoming; zij subsidiëren met res pectievelijk 65, 15 en 10 procent. De ge meente staat het laagst, maar zij had daarnaast voor de restauratie van de toren te zorgen, die, naar wij menen te weten, tussen de 90 en de 100.000 gulden heeft gekost. Voor de kerkelijke Gemeen te bleef aldus een aandeel van 10 procent over; dat is mèt de inrichting van d kerk een bedrag van ongeveer 60.000. Omdat Zoeterwoude het grote her stel natuurlijk heeft zien aankomen, begon men al jaren geleden met de vorming van een restauratiefonds. Toen evenwel de kerk moest worden gesloten, was de bouw van een ver enigingsgebouw onontkoombaar en de 25.000 van het restauratiefonds wer den bij die bouw opgemaakt. Sinds de opening van „Ons Huls", 1 november 1949, is weer een bedrag van 15.000 bij elkaar gespaard. De kerkvoogdij gaat ervan uit, dat nu per jaar de som van ƒ3700 nodig is voor rente en af lossing van de aangegane hypothe caire geldlening. een restauratie als deze zijn, de mengeling van authentieke stijlen ongedaan te ma ken, het criterium van de restauratie is niet verèniderdng, maar vernieuwing. De Het koor van de kerk van Zoe terwoude is geopend en de preekstoel is op een hoek ge zet. Vroeger wisten we geen raad met een koor; we sloten het af en timmerden er een stel vertrekken in. De ogen zijn echter opengegaan voor de functie, die ook het koor in de protestantse liturgie kan heb ben. In het koor van deze kerk zal het Avondmaal worden ge vierd en de Doop wordeh bediend. Foto N. van der Horst de heilige Doop en het aanzitten aan de heilige Dis. Ook het nieuwe meu bilair bevordert de ruimte in de kerk. De Zoeterwouders voelden niet veel voor stoelen en daarom zijn er banken gekomen, maar het zijn geen benauwde banken en ze zijn ook niet hoog en hokkerig en protserig. De eiken tint steekt zacht af tegen het wit van kolommen en muren. Door zijn diepe eiken kleur tegen de lichte achtergrond heeft de kan sel een waardig, niet opdringerig Wc konden niet nagaan, hoe groot die astorie is geweest. Maar het komt ons >ch wel voor, dart, ware het aantal pro- in Zoeterwoude werkelijk be- uidend geweest, men in deze ruimte niet a lange tijd bijeen had kunnen komen, 'at zou er dus op wijzen, dat de Hervorm- I de gemeenschap hier ook toen vrij be- geweest en dat de rooms-katho- i'lieke insilag van het dorp door de Refor- Katie niet ingrijpend werd aangetast. Klein De verhouding op dit ogenblik gaat ook mobbing. De plaatselijke predikant, ds. Van Embden, vertelde ons, dat de Her- mde Gemeente zich uitstrekt over de van het dorp, de Weipoort, Gelders- 5| Woude (in de richting Benthuizen), sl van de Vliet en ook Stompwijk (waar een viertal gezinnen woont). In totaal er 125 gezinnen en over de gehele ngerlijke gemeente gerekend zou dat ïrkomen op ongeveer twintig procent. Gemiddeld komen er 's zondags honderd- vijftig mensen naar de eredienst en als het heilig Avondmaal wordt gevierd, schikken een honderd kerkgangers zich aai tafel. Zoeterwoude is een kleine, nogal ■preide Gemeente, maar ze is meelevend en dat niet alleen om het kerkgebouw, Cat ongetwijfeld talloze herinneringen in Tegenover deze ronde en harde cijfers wordt de verdienste van de huidige Zoe- terwoudse generaties nog groter. Deze waardering voor het behoud van een pele dorpskerk lijkt pathetisch, maar vergete niet dat de allure van zo'n dorp wondt bepaald door wat zich hoog boven landen, boerderijen, huizen, bomen water verheft. En als dèt op z'n definitieve ondergang staat te wachten, dan stempelt dat zo'n dorp. En men vergete ever dat jaren achtereen de spieren gespannen staan om de lasten, die deze herleving begeleiden, te weerstaan. Maar de scherpe spits van Zoeterwoude wijst dan ook niet voor niets omhoog! Eind oktober gaart de kerk open; de datum hoort u nog. Nieuws van en voor Voorschoten Aankoop grond voor verbindingsweg Misverstanden Ds. G. N. Lammens uit Rotterdam- Kralingen sprak over het onderwerp: Maar de meeste van deze is de liefde. Het be grip „liefde" is niet te analyseren, zo zei de predikant. De liefde is een geheim, groot en diep als het hart van God zelf. Het woord wordt in verschillende beteke- gebruikt. Nu eens komt het ene aspect van de liefde naar voren, dan weer het andere. Dit veroorzaakt mlsverstan- de liefde wordt ge sproken. Van de door de filosofie onderscheiden lichamelijk, psychisch en geestelijk be paalde liefde vindt men de eerste terug in de seksualiteit, de tweede in de erotiek, die berust op het ontdekken in de ander, wat men zelf mist. Het verlangen naar hetgeen de eigen persoonlijkheid aanvult, treft men niet alleen aan in de verhou ding man-vrouw, maar eveneens in het maatschappelijke leven. Zuiver De derde vorm van liefde is de geeste lijke, die zuiver Bijbels i«, en voorheen, in de Oudheid, onbekend. Plato kon zeg gen: De goden kunnen niet liefhebben, want zij waren volzalig in zichzelf en hadden geen aanvulling nodig. De Bijbel zegt: God is liefde. En deze liefde, die samenhangt met de begrippen „dienst" en „offer", en waarin seksualiteit en ero tiek moeten zijn geworteld, ls de geeste lijke liefde, die uit de hemel op de aarde neerdaalt. In het gemis aan liefde ln Bijbelse zin zocht ds. Lammens de oorzaak van de neurose, waaraan één van de tien Nederlanders volgens de statistieken l(jdt. Uit affectieve verwaarlozing, komen neurotische storingen voor, die de oorzaak van allerlei ellende kan nen z(jn. God heeft aan het kruis ZUn liefde over de wereld uitgestort en op het Pinksterfeest heeft de mens de taak gekregen deze liefde aan zijn medemens door te geven. 's Middags werd het toneelstuk Japke opgevoerd, dat een bewerking is van de „Arjen" van Cor Bruyn. 's Mor gens en 's middags luisterde men naar zang van het koor Voorburg-Rijswijk. TSOORDWIJKERUOVT Harpe Davids hield jaarvergadering Gisteravond heeft de Christelijke mu ziekvereniging De Harpe Davids haar jaarvergadering gehouden. In zijn ope ningswoord merkte voorzitter G. W. Laros op, dat het precies 42 jaar geleden was, dat de vereniging werd opgericht. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren H. Weseeüng, G. van der Meulen en K. WesseMng met grote meerderheid her- De oud-papier actie heeft thans de dui zend gulden overschreden. De voortitter dankte secretaris Wessellng voor diens grote activiteit en bood hem inamens alle verenigingen een boekenbon aan. Als datum voor de wlnterultvoering wordt voorlopig 15 januari aangehouden. De avond zal een bijzonder karakter heb ben in verband met het vijfjarig jubi leum van het jeugdkorps. Aangezien tal van jonge leden van De Harpe Davids in militaire dienst zijn, werd besloten dit jaar uit te komen n de eerste afdeling van het Unieconcours. Er werd ook nog gesproken over de In het uitbreidingsplan Vlietwijk is een noord-zuid verbindingsweg geprojecteerd, de Prof. Boerihaaveweg. In deze weg zal een persleiding worden aangebracht aansluiting op de riolering in de Krimkade. Voor het realiseren van deze plannen moet de gemeente nog kunnen beschikken over gronden, die eigendom zijn van de r.k. Kerk. die door deze zijn verpacht. Het kerkbestuur is bereid de grond te verkopen tegen f 3- per m2, doch stelde de eis, dat een strook ter breedte 75 meter langs de weg zal worden aange merkt als bouwrijpe grond, terwijl met de pachter van de grond een bevredigen de schadevergoedingsregeiing moest wor den getroffen. Deze laatste ei6 heeft het kerkbestuur inmiddels laten vallen, nadat de onderhandelingen tussen de gemeente en de pachter waren vastgelopen. De eis wat betreft de bouwrijpe grond i6 gewijzigd in die zin, dat een bepaling zal worden opgenomen, dat, indien te eniger tijd door hot kerkbestuur tot het stichten van een gebouw, dan wel van een complex bejaardenwoningen zal wor den overgegaan, alleen de kosten van de straatriolerimg moeten worden betaald en niet die van een hoofdriolering. B. en W. 6tellen voor tot aankoop van bedoelde gronden over te gaan. Financiële zorgen Ondanks de beschikking over een be drag van 30000 uit de saldireserve, sluit de gemeentebegroting van de al gemene dienst voor 1958 met een tekort van f 229.803.66. Voor onvoorziene gaven is slechts een bedrag van 19.050 1.50 per inwoner) uitgetrokken. De enige weg die openstaat om zorg t« dragen, dat de gemeentelijke organen hun taak naar behoren kunnen vervullen, ls het aanvragen van verhoging var basisbedrag per inwoner van de uitkering uit het gemeentefonds. Het indienen van een gedocumenteerd verzoek bij de minister heeft momenteel geen zin omdat er o.m. nog niet eens beslissing is genomen op het verzoek verhoging over 1957. B. en W. stellen daarom voor alleen een formeel verzoek m verhoging in te dienen. Meubilair Parkschool Zeventig banken van de Parkschool zouden moeten worden afgedankt. Er er zestien bij die meer dan vijftig jaren oud zijn. Deze vervanging zou de ge- ïte een bedrag van f 9000 kosten. In verhand met de bestedingsbeperking nen B. en W. alleen de bewuste zestien banken te moeten vervangen plus nog vijf andere. Een krediet van f 3000 voor d' aanschaffing van 42 leerlingen-sets word hiertoe verzocht. Huur panden Leidseweg Enige maanden geleden besloot de raad tot aankoop en verbouwing van de pan den Leidseweg 95 en 97 ten behoeve van de huisvesting van de rijkspolitie. Te vens werd het college gemachtigd de pan den te verhuren aan het rijk voor f 6500 per jaar. B. en W. stellen thans voor deze huurprijs te stellen op I 5000. Dit is mo gelijk geworden door een bezuiniging op de verbouwing van f 1000 on de afschrij vingstermijn van vijftien jaren te verlen gen tot 25. Inbraak Vorige nacht ie een inbraak gepleegd in een perceel in de KLM-wijk. Ont vreemd werd een bedrag van f 600. Van de daders ontbreekt elk 6poor. aanschaf uniformen. Aanrijding Bij de Haagse Schouw heeft een rijddng plaats gehad tussen een bromfiet ser en drie wielrijders. Er was alleen terlële schade. OECSTCEEST Burgerlijke stand Geboren: Tanja d. van P. P. Pruijs en J. A. van Stokkum; Hanna Clara d. van J. Barendregt en A. A. de Wolff. Ondertrouwd: C. van den Oever, 54 jr., en M. C. van Vliet, 28 jr.; E. Weima, 24 jr., en C. C. Caspar!, 24 Jr.; J. D. de Mare, 26 Jr., en A. de Ruyter, 22 jaar. VOORHOVT Rijkspostspaarbank Aan het plaatselijke kantoor van de P.T.T. werd in de maand augustus ƒ19.991,05 ingelegd en ƒ13.446.35 terug betaald. ZOETERWOVOE Burgerlijke stand Geboren: Hubertus Hendrikusl z. v. G. van Teljllngen en M. C. D. Schouten; Nicolaas Adrianus Cornelia z. v. C. J. van Rijt en M. J. "J. Meskers; Marjolein Margaretha d. v. W. van Rooljen en K. van der Klooster; Josephus Jacobus Ma ria z. v. A. H. Paardekoper en E. M. Olst- hoorn; Johanna Maria d. v. J. P. Jong bloed en M. van de Ruit; Leendert z. v. L. Schenkeveld en N. Wilsum. Ondertrouwd: Wilhelmus Henrlcus Ma ria van Houtum, 28 j. te Mill en Agatha Helena Turk, 19 j; Arie Balkenende,28 J. te Leiderdorp en Jannetje Adriana Vro- mans, 25 j.; Plet Bras, 23 j. te Beverwijk en Petronella Joanna Bruines, 24 Jaar. Overleden: Jan Hendrik in 't Veld. 73 jaar. S/eer la 't gezin De „Nieuwe Leidschm" er int

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5