c Weerstanden tegen de overorganisatie i Verantwoordelijk leven in gevaarlijke wereld Kommandant en mevrouw Thykjear namen hartelijk afscheid Puzzel mee 1 Hogere Chr. Landbouwschool van de C.B.T.B. geopend Knap öp die kale schnnr met Ceta-Bever Bnitenbiits INNSBRUCK Eert woord voor vandaag Kanttekening De kerk als oase Ook in de RJC. Kerk worstelt men blijkbaar met het probleem van de over-organisatie. De (r.k.) Bazuin schrijft: szynski uit de gevangenis bevrijd (in de nacht van 29 op 30 oktobr vorig jaar) heeft hij de eerstvolgende zondag daarna (4 november) gepreekt naar aanlei ding van het epistel van die dag over het thema: ,.De liefde ver vult de ganse wet". In zijn preek vestigt hij er de aandacht op, hoe tegenwoordig een koortsachtige activiteit wordt ontplooid door de meest uiteenlopende publiekrch- t "ke ins* illingen, die een kolos sale waarde hechten aan alles wat door de wet is vastgelegd. Maar al nemen de wetten in aan tal toe, en raken bibliotheken vol met wetboeken, tegelijkertijd zien we zo dikwijls, dat wetten niét bij machte zijn de elementairste vraagstukken van het persoonlijke en sociale leven op te lossen: „Wij hebben de betekenis van de wet overschat". Vooral echter ontwik kelt zich een illegaliteit, die alles aantast en haar scherpste uitdruk king vindt in de concentratiekam pen en andere oorden van ellen de. waar de gewone staatsburger wordt gekweld in naam der wet! DEZE WOORDEN kunnen ons tot nadenken stemmen. Ook in onze „vrije" wereld, die overigens door haar overgeorganiseerdheid, haar stapels papieren met wetten en richtlijnen, haar nimmer ein digende reeks formulieren en sta ten voor administratie en contro le, langzamerhand drukkend be gint te worden. Wij naderen met rasse schreden de grens van het „te veel", dat wij niet meer kunnen overzien, dat ons tot onverschilligheid stemt en het gevoel van onzekerheid Ïeeft, als leefden we in een chaos. <ok een teveel aan zorgen door allerlei instanties voor het welzijn van de afzonderlijke mens doet niet steeds veilig en weldadig aan, maar roept ook gevoelens van onzekerheid op. zoals dat steeds het geval is wanneer ie mand te veel goede raad krijgt. Er ontwikkelt zich een perfectio nisme, dat op onmenselijke fout loosheid is gericht. Er mogen een voudig geen fouten worden ge maakt. Daarom maar weer nieu we wetten en richtlijnen; nieuwe controlemethodes, nieuwe admi nistratieve middelen. Tot in het oneindige. Dit is een „streven naar de volmaaktheid", waar de levende mens onder door gaat. En dat hem. om te beginnen, belet toe te komen aan de levenskunst, wel ke onder meer inhoudt, dat hij weet. hoe hij met zijn fouten en gebreken moet omgaan. JAMMER GENOEG kan men niet zonder meer zeggen, dat het in praktische leven der kerk allemaal anders is. Ook daar doet zich een overgeorganiseerdheid en over- verzorging gelden, ook daar ver menigvuldigen zich wetten en richtlijnen, instituten en instellin gen. En het is veelzeggend, dat theo logen van naam, zoals Karl Rah- ner en Michael Sehmaus, zich in de loop van dit jaar hardop zijn gaan afvragen, of er op die ma nier voor de afzonderlijke gelovi ge wel voldoende ruimte overblijft voor het nemen van persoonlijke beslissingen: dan wel of het ne men van beslissingen niet hoe- langer hoe meer wordt overgela ten aan organisaties en Instanties, ten nadele van de vereiste per soonlijke ontplooiing der gelovi gen. Jammer is dat alles, omdat zo het praktische leven der kerk te weinig tegenwicht vormt tegenover het leven in de maatschappij. De kerk biedt dan te weinig verade ming; de drukkende atmosfeer van reglementering en adminis tratie in het maatschappelijke le ven wordt door de kerk niet vol doende onderbroken. Er bestaat vanouds een zekere tegenpolig- heid tussen kerk en maatschappe lijk leven: wat men zich in het ene laat aandoen, verwacht en aanvaardt men niet in het andere. Maar ontbreekt er wat aan die te- genpollgheid. is de kerk te weinig „oase", dan boet de kerk onher roepelijk aan sympathie in. Wel licht zullen we ook hier een van de wortels van de toenemende on kerkelijkheid moeten zoeken. decentralisatie en om meer ruimte voor persoonlijke beslis singen in het leven der kerk wordt ontegenzeggelijk bevorderd door het overgeorganiseerde en ovtr- verzorgende van ons moderne maatschappelijke leven. „De Kerk doet mij te veel aan politiek' bij voorbeeld moge menigmaal een uitvlucht zijn, waarmee mensen de aandacht afleiden van de wer kelijke doorslaggevende redenen. met de kerk hebben gebroken, er ligt in deze en der gelijke opmerkingen wel degelijk ook iets van een noodkreet en een teleurstellr g. De kerk moet inderdaad heel haar spraakgebruik bewijst dat al meer weg hebben van een ge zin dan van een staatsgemeen- schap. En het is geenszins ten on rechte, dat men van de kerk tot op zekere hoogte hetzelfde ver wacht als van het gezin: herade ming en herstel na de druk en de nood van ons enerverende maat schappelijke leven. Daarom verdragen we het steeds minder, wanneer de leidinggeven de figuren in de kerk even ver van ons af staan als de leden van het hoofdbestuur van de organisatie, en willen wij hen juist menselijk Daarom mislukken in de pa rochiekerken de goed bedoelde pogingen om het te communie gaan gereglementeerd te laten verlopen („heen door het midden pad, terug d or de zijgang" enz.) Daarom is er een groeiend ver langen naar kleine kerken, en naar godsdienstige bijeenkomsten „en petit comité". Daarom ook is er het verlangen naar het ge sprek. niet enkel in de strikte zin van het woord, maar ook als stra mien. als wijze waarop retraites en verdere oefeningen dienen te worden gehouden. Het grondbeginsel bij dit alles is de waarheid, dat de kerk meer weg heeft van een gezin dan van een staatsgemeenschap. We gaan dan niet in de kerk wegvluchten, om ons te onttrekken aan onze verantwoordelijkheden in de maat schappij. Maar we gaan in de kerk herademen en nieuwe krach ten opdoen voor onze taak in de maatschappij. En zo ook zullen we er effectief toe kunnen bijdra gen, dat onze moderne maatschap pij voor verdergaande ontmense lijking wordt behoed. Conferentie C.N.V. Jaarlijks 1500 doden in verkeer, 1500 thuis en 300 in bedrijven (Van een onzer verslaggevers) Onze moderne wereld is een gevaarlijke wereld, waarin het leven elk ogenblik van alle kanten bedreigd wordt. In ons land doen zich jaarlijks 1500 dodelijke ongevallen in het verkeer voor en eveneens 1500 ongevallen met dodelijke afloop in en rond de gezinnen. Daarbij komen dan nog 300 bedrijfsongevallen met dodelijke afloop. Helaas maakt het schrikwekkende totaal van 3300 doden per jaar minder indruk dan één spectaculair ongeval als de ramp van de Pamir. Be zinning op en beteugeling van deze „normale" ongevallen is daarom dringend gewenst. Deze uitlating is afkomstig van de directeur-ge neraal van de Arbeid, mr. P. H. Valentgoed, die donderdag op een te Utrecht gehouden conferentie van het C.N.V. sprak over „De vei ligheid in de bedrijven". Mr. Valentgoed wilde de bedrijfson gevallen echter niet los zien van de overige ongelukken. Bij de oorzaak is Goedennacht Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88. (Van een onzer redacteuren) DE legervlag daalde tot boven de gebogen hoofden van commis sioner en mevrouw Thykjear. En heilssoldaten en -officieren zongen „De Here zegene en behoede u". Dat was het ontroerende einde van de samenkomst in het Amsterdamse Krasnapolsky, waarin gisteravond de kommandant van het Nederlandse territorie van het Leger des Heils met zijn vrouw afscheid van Nederland en van de aktieve dienst namen. Bij alle goede en welgemeende woorden, die gesproken werden, was het alsof de dank de vorm kreeg van een oude kathedraal: alles wees naar Boven en naar de opdracht, die de kommandant zelf kort samenvatte als: „Zielen voor Jezus". En mevrouw sprak over het feit, dat pensionering als officier beslist niet betekent, dat zij heilssoldate-af is. Zij dacht ook in Zweden wel gelegenheid te vinden om te getuigen van Hem, in wie zij sinds haar jeugd haar kracht gevonden heeft. Voordien hadden afgevaardigden van, allerlei takken van Leger-arbeid het woord gevoerd: de plaatselijke officieren] en de soldaten, de maatschappelijke offi-1 eieren, de korpsofficieren, de gepensio- neerde officieren („hartelijk welkom m' onze kring"), het hoofdkwartier. Aardig was de afscheidsgroet op rijm van een delegatie van het Leger-jeugdwerk, die een fruitmand aanbood. De delegatie omvatte zowel een heel klein kaboutertje als een forse voortrekker van de Leger- padvinderij. Dr. J. J. R. Schmal was verhinderd namens de „leger-vrienden" te spreken. Er zijn er veel in ons land, van de Ko ningin af tot iemand die zo nu en dan eens een zaal binnenloopt toe. Van hen waren er ook in Krasnapolsky: wij zagen o.m. prof. dr. M. J. A. de Vrijer, in wiens vroegere Amsterdamse wijk ook het hoofdkwartier van het Leger staat. Zowel mevrouw als commissioner Thyk jear spraken in het Engels. De komman dant deed in zijn toespraak waarin de humor niet ontbrak een klemmend beroep op het Leger om getrouw te zijn aar. de eens afgelegde beloften. Het krachtigste getuigenis van Jezus is de harmonie tussen belijden en leven. Kom mandant Thykjear bracht bijzonder dank aan de vrienden van het Leger, die er voor gebeden hebben en het hebben ge steund en soms verdedigd. Niet heilsoldaat-af Al verlaat het echtpaar Thykjear Nederland als gepensionneerde officie- om zich te vestigen in mevrouws vaderland Zweden, nadrukkelijk zeiden zij beiden, dat dit niet het einde in hun loopbaan. Misschien is het nog te vergelijken met een overstap op een langzamer trein, maar het doel blijft hetzelfde, zei de kommandant. gemeenschappelijke factor in het spel. Het gaat hier bijna altijd om de geestelijke instelling van de mens, om verantwoordelijkheidsgevoel en zijn togen en plicht om de gevolgen van zijn handelingen te overzien. Ook in de bedrijven kunnen de ongevallen nooit worden voorkomen door technische af weermiddelen en beveiliging alleen. On juiste menselijke handelingen vormen de grootste factor bij de oorzaken hier- Een goede vakopleiding, een goede sfeer in ihet bedrijf zijn belangrijke fac toren bij de preventie, maar de be ïnvloeding in de richting van een ver antwoord handelen moet al in 'het gezin beginnen. Als Jantje bij zijn thuiskomst uit school z'n tas op de trap neergooit, de kiem voor een ongeluk al aan- Juridisch gezien Is de ondernemer in eerste instantie verantwoordelijk voor de naleving van de veiligheidsvoorschrif ten der Arbeidsinspectie in zijn bedrijf. De Arbeidsinspectie zelf is verantwoor delijk voor het toezicht op de naleving der voorschriften. Als we constateren, dat in Neder land nog lang geen maximale be drijfsveiligheid is bereikt, moeten we tevens inzien dat één orgaan alleen nooit in staat zal zijn om hier verbetering te brengen, aldus mr, Valentgoed. Hiervoor is nodig een nauwe samenwerking tussen over heid, werkgevers en werknemers. Landelijk wordt dit contact al enige jaren onderhouden in de zgn. „kring van zes", waarin naast de Arbeids inspectie de zes centrale werkgevers- en werknemersbonden vertegenwoor digd zijn. In de ondernemingen hebben de vei ligheidscommissies of -diensten een be langrijke taak, terwijl ook aan de on dernemingsraden op dit terrein in de Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen: te Mantgum, H. E. K. Vegter te Uitwierda; te Groote Lindt en Heef Oudelands Ambacht (vac. J. Ris, die industriepredikant werd), toez., H. Renting te Gendt (Gld.). Aangenomen: de benoeming tot vi- iris te Waalwijk, A. Sjollema, kand. te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen: te Leerdam, C. L. Tim- mers te Sint Pancras. Aangenomen: naar Hardenberg (vac. van Reeven), D. Pasman te Niezijl (Gr.); naar Emmen, M. Feitsma te Oenkerk. Benoemd tot onderwijzer: aan de chr. nat. school t^ Gramsbergen de heer T. Lotterman te Schoonebeek; de chr. nat. school te Wagenbor gen de heer J. van Duinen te Her- veld; aan de chr. uloschool te St. Anna Parochie de heer T. Sikkema te Sneek. De heer A. J. v. Duist houdt zijn proefpreek Onder voorzitting van prof. dr. A. A. van Ruler hoopt op zaterdag 12 oktober a.s. des middags drie uur in de Geerte- kerk te Utrecht de heer A. J. van Duist zijn kerkelijk voorstel te doen. De heer Van Duist behaalde aan de chr. hbs He negouwerplein te Rotterdam het diplo- hbs-b en deed in 1951 staatsexamen gymnasium a. In Utrecht schreef hij in aan de rijksuniversiteit zowel voor theo logie als voor rechten. Het kandidaats examen rechten werd met succes door hem afgelegd. Reeds vroeg ging Aad van Duist in de politiek, aanvankelijk via de CHJG in Capelle aan de IJssel, later als secretaris van de ring Rotter dam, redactie-secretaris van De Jonge Nederlander, vaste medewerker aan CH- weekbladen enz. Sedert 1952 verzorgt de heer Van Duist het CH-nieuws in de prot. chr. dagbladen, waarin hij ook an dere artikelen schrijft. De Utrechtse CHJG. de CH-studentengroep aldaar, als mede het Pol. Jongeren Contact Utrecht profiteerden van zijn krachten. Hij spreekt vaak voor de CHU in het gehe le land en heeft voor de Federatie van CH-jongerengroepen zitting in de Unie raad der CHU. Het leervicariaat hoopt kandidaat Van Duist te volbrengen bij ds. J. Th. Wiersma te Wassenaar. een opdracht is verstrekt. Buiten de bedrijven is er voor de preventie een goede samenwerking tussen de Arbeids inspectie en T.N.O.. het Instituut voor Preventieve Geneeskunde e.d. zodat ge zamenlijk de technisohe, medische en psychologische aspecten van de ongeval- lenbestrijding bekeken kunnen worden. Het C.N.V. heeft hier echter ook taak. Iedere groepering in de onder neming kan nu eenmaal het best door haar eigen organisatie beïnvloed wor den. Het C.N.V. en de afzonderlijke vakbonden moeten daarom hun leden steeds weer wijzen op hun plicht om bewust en verantwoordelijk te leven in een gevaarlijke wereld; om in de ondernemingsgemeenschap alle o dige risico's te vermijden ter bescher ming van eigen leven, maar ook van het leven van de naaste. /V. &/1AS AsoerxADe. to 28 O Art. OPGAVE PUZZEL No. 28 NAAMKAARTJE OPLOSSING PUZZEL No. 27 Horizontaal: 2 Plagge, romp, 8 kort, 9 as, 12 ge, 14 oker, 15 iets, 16 fataal. Verticaal: 1 Viool, 2 portiek, 3 gips, 4 eeuw. 7 mandril. 10 koets, 11 zalf, 12 gort. In Ede werd kroon gezet op 35-jarige arbeid (Van een onzer verslaggevers) In Ede is donderdagmiddag de eerste Chr. Hogere Landbouwschool van d? Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond officieel geopend. De school is voorlopig ondergebracht in enkele lokalen van een Mulo- school, doch zal zo spoedig mogelijk naar een eigen noodgebouw verhuizen. Tot directeur is benoemd ir. H. van Harten, thans direc teur van de Chr. Middelbare Landbouwschool te Groningen. Ir. Van Harten zal echter nog niet onmiddellijk in dienst treden en daarom zal ir. L. Troost uit Hoofddorp tijdelijk als directeur optreden. De voorzitter van de C.B.T.B., de heer Chr. van den Heuvel, verrichtte de openingsplechtigheid ln aanwezigheid van tal van genodigden en autoriteiten. Hü verklaarde, dat deze dag zowel voor Velen hebben kommandant en me- het chr. landbouwonderwijs als voor de vrouw Thykjear voor het laatst de hand C.B.T.B. een uiterst gewichtige was. In gedrukt Vele anderen zullen zaterdag-1922 werd door de C.B.T.B. de eerste chr. avond tegen half acht aan het Amster-1 lagere landbouwschool opgericht. Thans damse Centraal Station bij het vertrek j gaan meer dan 100 scholen van de lande- tegenwoordig zijn. Iltyke en provinciale bonden uit en met Advertentie 77 r Ze rende naar het tafeltje, waar ze met hem had gezeten. Er lag niets. Geen snippertje pa pier, dat een boodschap zou kunnen bevatten. Ze was ervan overtuigd, dat André een bood schap zou hebben achtergelaten, als hij plotse ling het vertrekkende paar zou zijn gevolgd. Hij zou haar niet zo maar in onzekerheid hebben ge laten. Er was iets gebeurd, dat weer een nieuwe wending in deze hele onverkwikkelijke zaak kon betekenen. André was niet vrijwillig meegegaan. Marianne keek rond. Van die Amerikanen zou ze niets wijzer worden en die Engelsen waren te druk met zichzelf om op het vertrek van een ander te letten. Ze was vertwijfeld. De kelners, die hier af en aan liepen. Zouden die iets ge zien hebben? Ze haastte zich naar één van de kelners, die ook hun tafel had bediend. Ze vroeg, of hij de heer met wie zij gekomen was, had zien vertrekken. Met het dienblad in de hand, stond de man diep na te denken. „We zien zo veel klanten, G'nadige Frau," zei hü, Ja, wacht eens, de lange, blonde heer, die daar aan het tafeltje had gezeten, heeft wel afgerekend, maar ik heb hem niet zien vertrekken." „Heeft hij helemaal niets gezegd, toen hij af rekende," vroeg Marianne, „heeft hij niet ge vraagd, of u mij het een of ander wilde vertel len." ^aadóets in faire, die op niets was uitgelopen. Hij wiegelde het dienblad op zijn vlakke hand en vroeg „Ver- zeihung" en boog beleefd. „Nee, de heer heeft werkelijk niets gezegd en heb hem ook niet zien vertrekken." Een nasale Amerikaanse stem schreeuwde: „Waiter" en de man draaide zich dankbaar om- Marianne was nog niet veel verder. De minu ten kropen traag voorbij. Ze kon niet weglopen, nu Zuckwaller spoedig hier zou zijn. Ze wist ook niet waarheen. Marianne van der Bij werd nerveuzer. Ze voelde haar hart in de keel bonzen en trachtte vergeefs in haar gedachten een weg te vinden uit deze nieuwe doolhof. Waar was André Rost? Waarom was hij zo plotseling weggegaan? Was hij vrijwillig de Japanner en de waardin uit „Die Kapelle" gevolgd? Het meisje stelde zich die vragen voor de zo veelste keer. Seconden werden minuten en eindelijk kwam Gustav Zuckwaller het terras op. Hij wild« weten, wat er precies gebeurd kon zijn. Marianne kon er geen antwoord op geven. Zuckwaller toonde zich resoluut in zijn optreden. Hij ging naar het tafeltje met de Engelsen en stelde enkele vragen in vrij behoorlijk Engels. „No," ze hadden niets gezien. De kelner, die Marianne ook niet verder had kunnen helpen, werd er weer bijgehaald. Hij werd iets toeschietelijker, toen hij ontdek te, dat Zuckwaller van de politie was en daar uit concludeerde, dat er hier toch iets anders dan een liefdesaffaire gaande moest zijn. Maar hij kon niets meer vertellen dan dat André Rost was vertrokken en dat hij er -niet op had ge let in welke richting. Zuckwaller verspilde niet meer kostbare tijd aan deze man en stapte naar het tafeltje, waar de Amerikanen zaten. Eén van de Yankees, een man met een bor- stelkuif, keek Zuckwaller aan. „Yeah", zei hij, „yeah, this Jap left with the dark dame Die Japanner was met die donkere juffrouw ver trokken en er was ook nog een lange, blonde kerel bij geweest. Het was hem opgevallen, dat zij zo'n vreemd trio vormden. Hij had ze weg zien gaan. De jonge man was ingestapt in een zwarte, dichte auto. „Welke richting ging die auto?" vroeg Zuck waller. „That way", zei de Amerikaan en hij wees naar links. Zuckwaller bedankte. ji (Wordt vervolgd) 'erk gezet Thans behoeft niet meer in de eerste plaats de strijd om meer scholen gevoerd te worden maar moet vaak de degen worden gekruist met mede-belijders, die het chr onderwijs met alle mogelijke middelen bestrijden. Ten slotte werd ir. Van Harten met enkele woorden door spr. als directeur geïnstalleerd. Ir. N. J. A. van Keulen, directeur de afd. Landbouwonderwijs van ministerie van landbouw, bracht vervol gens de gelukwensen van dit departement over. Hij wees erop, dat de middelbare landbouwscholen (oude stijl) slechts eer bredere vakopleiding konden geven aar jonee boeren. De nu in hogere landbouw scholen om^ doopte onderwijsinrichtingen worden echter tevens dienstbaar gemaakt aan de opleiding van leerkrachten voc de lagere landbouwscholen. De C.B.T.B. heeft voor zijn scholen ongeveer 250 leerkrachten nodig en kan deze ln de toekomst onmogelijk meer putten uit de groep onderwij zers met land- of tuinbouwakte. De bond toonde daarom de verantwoor delijkheid voor zijn scholen te besef fen, toen hij mede met het oog op de toekomstige personeelsvoorziening tot oprichting van een hogere landbouw school overging. Ir. Van Keulen deelde mee, dat op 5 oktober a.s. de commissie» zal worden geïnstalleerd die advies moet uitbrengen over de uitbouw van de programma's der hogere landbouwscholen. De cursusduur zal waarschijnlijk van 3 op 4 jaar worden gebracht, zodat een opleiding wordt kregen die gelijkwaardig is aan die de hogere technische scholen. Naast de specialisatie in de richting van het onder wijs- zullen er nog twee specialisatie mogelijkheden komen. nl. in cultuurtech nische en in sociaal-economische richting. Burgemeester H. M. Oldenhof van riep de nieuwe school een welkom in zijn gemeente Ir. Dijkema bracht ten slotte de gelukwensen over van de chr. middelbare landbouwscholen (tot vooi enkele dagen 'andbouwwinterscholen ge naamd) ir r" de r.k. en r' de heer R Boeren- en Ti namens de i feliciteerde '-hogere landbouwscholen, s namens de Chr, Jonge Van de tien mensen zijn er zeker negen, die graag een ander willen zijn. Dat klinkt misschien een beetje vreemd, maar wij bedoelen er dit mee: bijna ieder ziet in een groot (of ook wel minder grooV figuur zijn ideaal. Die figuur moet voor de een sterk zijn, voor de ander wijs en voor een derde misschien knap. Aan zulke mensen willen wij graag een voor beeld nemen. Sterker: wij willen hen navolgen en het liefst ook zo wezen. Mogen wij ook Christus als zo'n ideaal, als zo'n navolgenswaardig voorbeeld beschouwen? Johannes schrijft: „Wie zegt, dat hij in Christus blijft, behoort ook zelf zó te wandelen als Hij gewandeld heeft". Dat is een opgave, waar- mee we ons hele leven niet klaar komen! Hij ons voorbeeld, dat is gaan in Zijn voetstappen. Dat is: verdrukking en smaad ervoor over hebben, heilig zijn zoals Hij heilig was. Zó wan delen, dat wij een voorbeeld zijn voor anderen. Een brief, voor ieder leesbaar, die wij Hem elke dag opnieuw laten schrijven! GEMEENTE-AMBTENAREN TNE regering, die onlangs de sala- rissen der hoge ambtenaren niet onaanzienlijk heeft opgetrokken, schijnt thans geweigerd te hebben de lonen en salarissen der lagere en middelbare ambtenaren eveneens te verhogen. Wij hebben daar op dit ogenblik nog geen oordeel over, om dat de motivering die de ministers Suurhoff en Struycken hiervoor heb ben, ons nog niet bekend is. Onge twijfeld zullen vele leden der Tweede Kamer hierover nog wel het hunne zeggen, want zij hebben de eerst genoemde salarisverhoging destijds geslikt na de minister de belofte te hebben afgedwongen dat hij ook de salarissen van de laatstgenoemde groepen onder de loupe zou nemen. Dan komen de motieven wel uit de doeken. Door dit alles heen speelt nog een andere moeilijkheid: dat sommige gemeenteraden weigeren de salaris sen voor hun hogere ambtenaren op te trekken tot het niveau dat het Rijk thans betaalt. Met alle eigenaardige moeilijkheden die uit deze situatie kunnen en zullen voortvloeien. Hebben die gemeenteraden ongelijk? Die vraag is niet zomaar met ja of neen te beantwoorden, omdat het ene geval anders zal liggen dan het an dere. Toch zijn er wel enkele opmer kingen over te maken. In de eerste plaats moeten Rijk èn gemeenten beseffen dat men niet verder kan springen dan de stok lang is. Vele gemeenten zitten tot over de oren in de schuld een dergelijke financiële positie is met salarisver hogingen moeilijk te rijmen. An derzijds mag zeker van de overheid verlangd worden dat zij de mensen die bij haar in dienst zijn behoorlijk betaalt. Heeft een gemeenteraad reden om aan te nemen dat dit niet het geval Is, dan zal hij tot ver hoging moéten besluiten. Wat dat betreft hebben Rijk en gemeenten alles voor op particuliere onderne mingen die soms wel willen maar niet kunnen betalen en zo aan de grond raken. Een tweede punt is echter dat de gemeenten die extra-mogelijkheid niet dusdanig mogen uitbuiten, dat zij de verhoudingen scheef trekken. Een dikwijls gehoord argument voor het optrekken der salarissen van ho gere ambtenaren is, dat zij anders weglopen naar het particuliere be drijfsleven we willen niet ontken nen dat die mogelijkheid bestaat, Maardie mogelijkheid bestaat al tijd in een stelsel van gedifferen tieerde loonvorming. Als de goed flo rerende metaalindustrie haar arbei ders meer kan betalen dan de land bouw bijvoorbeeld, dan bestaat altijd de kans dat landarbeiders zich laten omscholen tot industrie-arbeiders, Desondanks zijn wij aanhangers van gedifferentieerde loonvorming, om dat dit stelsel beter appelleert aan het verantwoordelijkheidsbesef van de enkeling, aan zijn liefde tot zijn vak en aan zijn verbondenheid aan zijn bedrijfsgem eenschap, dan het vervlakkende loonronden-systeem, Behoort datzelfde ook niet voor de hogere ambtenaren te gelden? Be staat er echt wel reden om aan te nemen dat een hoge ambtenaar, die verantwoordelijk werk verricht in dienst van een gemeente en die de moeilijke financiële positie van die gemeente kent, dat hij dat werk de steek zal laten omdat hij elders meer kan verdienen? Wij menen dat dit een onderschatting is van de men- taliteit van deze mensen. Mits zij erop kunnen vertrouwen dat men hen in tijden van voorspoed ook niet vergeet. Misschien dat hier toch wel ergens de schoen wringt! En een derde punt: een gemeente raad dient dergelijke beslissingen te kunnen nemen zonder drang dwang van boven af. De zelfs digheid der gemeenten is de laatste jaren (helaas dikwijls noodgedwon gen) wel zeer in de knel gekomen op dit punt kan die zelfstandig heid echter onverkort gehandhaafd blijven. HET VOOR EN TEGEN VAN EEN DEBAT jVTA de rede, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, in de Assemblee van de Verenigde Naties heeft gehouden, ls bij vele delegaties de vraag ge rezen of het wel verstandig is, de Russische wapenleveranties aan landen in het Middenoosten ln de Assemblee aanhangig te maken. Uit berichten van de afgelopen dagen is gebleken, dat landen als Italië, Griekenland, Japan en Saoedi-Ara- bië voor het verminderen van de spanning meer effect verwachten van diplomatieke onderhandelingen dan van een openbaar debat. Sa- oedi-Arablë heeft Dulles zelfs la ten weten, het tactischer te achten, dat de Amerikaanse minister zich wat matigt in zijn uitlatingen over het gevaar, dat een door de Sowjet- unie bewapend Syrië vormt. Nu moet er een duidelijk verschil worden gemaakt tussen het voorleg gen van de kwestie der Russische wapenleveranties aan Syrië, Egyp te en Yemen aan de Assemblee van de Ver. Naties en de houding, die de Ver. Staten en andere westerse landen menen te moeten aannemen ten aanzien van de politieke ont wikkeling in bepaalde landen. Men kan tegen deze houding in het alge meen bezwaren hebben, zonder dat men zich behoeft te verzetten tegen een openbare behandeling van een probleem, dat een groot gevaar voor de wereldvrede kan opleveren. Enkele weken geleden hebben we er nog op gewezen, dat de Ameri kaanse politiek in het Middenoos ten zich kenmerkt door een teveel aan lawaai en te weinig tact. Hier door dreigt met betrekking tot Sy rië het gevaar te ontstaan, dat de politieke en militaire leiders, die daar de teugels in handen hebben, geen andere mogelijkheid zien, dan op de eenmaal ingeslagen weg voort te gaan. Intussen zou het verstan diger zijn geweest, wanneer met na me de Amerikanen niet zo luid ruchtig te werk waren gegaan, maar achter de schermen pogingen ge daan hadden, het gevaar te locali- Ook nu loopt Dulles onbewust het gevaar, dat hij de moeilijkheden in het Middenoosten doet toenemen door een debat over de Russische wapenleveranties te verlangen. On getwijfeld behoort elk probleem, dat de wereldvrede in gevaar dreigt te brengen door de Verenigde Na ties te worden behandeld. Er zijn evenwel vraagstukken, die zich op een bepaald ogenblik niet lenen voor een openbaar debat, vooral Wanneer er prestlge-kwesties in het geding zijn. Het is bekend, dat ook Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, geen voor stander van dergelijke debatten is, omdat zij meestal een slechte dienst bewijzen aan de zaak, die het on derwerp van gesprek is. Syrië is een uitermate moeilijk probleem, waaraan de Assemblee van de Ver. Naties weinig zal kun nen doen, zonder Syrië nog verder in de armen van de Sowjetunie te drijven. Het nieuws, dat Saoedi-Arabië en Irak trachten, de Syrische leiders tot betere gedachten te brengen en dat Dulles zich bereid heeft ver klaard, besprekingen met Syrië te voeren, duidt er op, dat er wel de gelijk andere methoden zijn om een oplossing te zoeken voor de moei lijkheden. Ropk VAN Dt DAG Vakantie met de Luna. Uitgave Het Spectrum, Utrecht-Antwer- pen. Jongens van 13 tot 17 jear met een avontuurlijke aanleg zullen van deze nieuwste uitgave in de Prisma Junio res volop genieten. De mogelijkheid van de ruimtevaart, waarover de ge leerden in de gehele wereld aan het dok teren zijn, is hier werkelijkheid gewor- de Een Nieuwzeelandse scholier, tijdens zijn vakantie in Engeland, mag, nadat hij een Russische spion heeft ontmaskerd, ook van de partij zijn. Is de reis naar de maan al een aaneenschakeling van avonturen, nog veel spannender zijn de gebeurtenissen op de maan zelf. Pa trick Moore heeft de jeugd hier een boek gegeven, waarvan de jongens en ook sommige meisjes evenvee] zullen genieten als wij in onze jeugd van de werken van Jules Verne. Twintig jaar Convent chr. sociale organisaties Het convent der christelijke sociale organisaties, waarin christen-onderne mers en christen-arbeiders reeds twin tig jaar overleg plegen en samenwer ken, zal op donderdag 14 november in de stadsschouwburg te Utrecht zijn twin tigjarig bestaan vieren. Prof. mr. P. Borst, buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit, zal de zin en de betekenis van de con- ventsamenwerking in een rede schetsen. Des middags zal een forum het vraag stuk van de bezitsvorming bespreken. In dit forum hebben zitting de heren G J. van Mastrigt, bestuurder van het C.N.V.; H. van Eijsden, lid van de Twee de Kamer. prof. mr. W. Rip, lid der eer ste Kamer; drs. J. W. de Pous, econo misch adviseur van het verbond van prot. chr. werkgevers in Nederland,

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2