Jlieuwe fdhsclje ÖTouranl MINISTER LUNS OVER GERREKEN DER V.N. Dag Hammarskjöld blijft secretaris-generaal V.N. Zeer brutale inbraak bij een Amsterdamse juwelier Amerika wil Tunesië nu aan wapens helpen Lacoste pleit voor het nieuwe statuut Algerije Voor 't eerst weer een rustige schooldag D BON VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441- ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11070 Directie: F. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhttstut is abtbUufti myo Ijari in te^genspoct" Lord Alan Brooke Montgomery krijgt zij11 kans ZIE PAGINA 15 Blokvorming, groot gevaar Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft gisteren voor de algemene ver gadering van de Verenigde Naties een toespraak gehouden over inter nationale vraagstukken. Hijzelf noemde zijn rede een „kritische be spreking van de gebreken in het werk der V.N." Minister Luns wees de vergadering op het gevaar van blokvorming binnen de volkerenorganisatie, die de bestaande ge- (chillen kan accentueren en versterken. Hij maakte onderscheid tussen regionale groepen, die hij nuttig acht, en blokken, die zijns inziens gevaarlijk kunnen zijn. Groepen, die dienen om de inzichten en de politiek van hun leden te coördineren, kunnen een heilzame invloed hebben, al dus de Nederlandse minister. Indien zij echter worden aangewend om de ge schillen die tussen de gebieden in de verschillende delen der wereld bestaan, te verscherpen, kan dat leiden tot vergroting der reeds bestaande tegen stellingen. Hier is sprake van blokvor- Sommige aan de volkerenorganisatie voorgelegde geschillen vallen volgens de heer Luns buiten haar beoordeldngsge- bied en in bepaalde gevallen zou een op lossing buiten de V.N. mogelijk' kunnen zijn. Het is verkeerd dat de V. N. teveel willen doen. of voorgeven, dat zij alleen rechtvaardige oplossingen tot stand kun nen brengen. Minister Luns noemde het ontwape- ningsvraagstuk een zaak van buitenge meen groot belang. Hij verklaarde dat Nederland het veelomvattende westerse plan steunt. Als tweede belangrijke kwestie noem de de minister de onderontwikkelde ge bieden. Mijn land acht het, hoewel het niet tot de grote staten behoort, zijn plicht te helpen in het streven dit vraag- VAKBEWEGING IS VERONTWAARDIGD Achterstelling ambtenaren moet snel verdwijnen (Van een onzer redacteuren) In kringen der vakbeweging is men ver ontwaardigd over het ministeriële ant woord op het verzoek om loonsverhoging voor de middelbare en lagere ambtenaren. Men is niet van plan er zich bij neer te leggen. Vandaar dan ook dat de drie grote centrales, de r.k., de socialistische e christelijke bonden van overheidsperso neel, positieve maatregelen in overweging hebben genomen, die men in nauw con tact met elkaar zal uitvoeren. De bonds raadvergadering van de Chr. bond heeft gistermiddag hierover gesproken. Men gaat er van uit, dat staking of een lang- zaam-aan-actie niet op hun plaats zijn, maar dat alle wettige maatregelen zullen moeten worden genomen opdat de achter stelling in salariëring zo spoedig, mogelijk tot het verleden zal behoren. Inhalen verlet. Dit jaar vallen 27 i december op vrijdag en zaterdag. Ver scheidene bedrijven willen de arbeid op deze dagen* stop zetten en het verlet la-ten inhalen. Teneinde diit mogelijk te maken heeft de staatssecretaris van sociale zaken aan hoofden en bestuurders van fabrieken of werkplaatsen en/of pakhuizen een al gemene vergunning verleend, de ver zuimde uren tot een maximum van 1' uur onder bepaalde voorwaarden dooi arbeiders van 16 jaar en ouder te later inhalen in het tijdvak van 1 november to 15 januari. stuk tot een oplossing te brengen. Wü houden staande, dat dit probleem met voorrang dient te worden behandeld", ldus de minister, die erop aandrong nog dit jaar een positieve bcsljssing te nemen at betreft het instellen van een fonds jor economische ontwikkeling. De voortdurende scheiding van Duits land druist in tegen de wensen van het Duitse volk en ook tegen de belangen de wereld, zo zei minister Luns: „Al les moet worden gedaan om deze abnor male en in wezen gevaarlijke toestand te verhelpen". Een Nederlandse vertegenwoordiger te New York heeft tegengesproken, dat mi nister mr. M. J. A. Luns gezegd zou heb ben, dat Amerika „niet helemaal eerlijk" ten aanzien van Nederlands N-ieuw- Guinea, zoals een Amerikaans persbureau gemeld had. Hij had wel gezegd hoop te hebben op Amerika's steun. Geen lek in Britse hoogste regionen De Britse regering ziet geen aanleiding een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid, dat door een lek in de hoogste regionen van de Bank van Engeland en het ministerie van financiën twintig uur tevoren was uitgelekt, dat het disconto verhoogd zou worden. De financiële ex pert van Labour, Harold Wilson, had dit onderzoek geëist. Woensdag, aan de vooravond van de discontoverhoging was op de nabeurs plotseling een grote hoeveelheid staats obligaties op de markt gebracht. De Daily Express schat dat er voor tien miljoen pond werd verhandeld. Echter wordt dit geen buitensporig hoog bedrag genoemd en kan de oorzaak van de onverwaohte handel te vinden zijn bij één makelaar, die gezien de internationale positie van het pond op de geldmarkt, maatregelen vermoedde en daarom de staatsobligaties op de markt gooide. A-griep heeft Suriname bereikt. Velen moeten het bed houden en vooral be drijfsleven zwaar getroffen, gezien het groot aantal eenmanszaken. Verloop goedaardig. VELSER TUNNELS ZIJN GEREED. Lang is er gewacht op deze weg- en treinverbinding onder het Noordzeekanaal door, maar morgen is er dan de blijde dag. Morgen stelt de Koningin deze toegangspoort naar het noorden van Noordholland in gebruik en verdwijnt het pontveer.'dat door de voltooiing van dit gigantisch projekt overbodig is geworden. Met de rouline-camcra werd deze indrukwekkende opname van de situatie bjj de Velser tunnel gemaakt. Op de voorgrond is een stapel stalen delen te zien, waaruit de damwanden voor de enorme bouwput waren samengesteld. Bij het witte bouwwerkje uiterst links bevindt zich de noordelijke tunnelmonding, met ernaast de vcntilatietorens aan de noordzijde. De stalen damwand, die men daarvoor nog onderscheidt, zal verdwijnen: het kanaal wordt hier door bagger- werk weer op normale breedte gebracht. In het midden vaart de Peperkust van de Holland-West-Afrika-Lijn op weg naar zee juist boven de tunnel. Naast het schip de vcntilatietorens aan de zuidzijde. Bij het witte gebouw geheel rechts bevindt zich de zuidelijke monding van de tunnel. De foto is gemaakt uit de richting van het nu tot verdwijnen gedoemde pontvcer. Gistermiddag heeft koningin Ju liana een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Perzische miniaturen in het Haagse Ge meentemuseum. De directeur, mr. L. J. F. Wijsenbeek, vertelde de vorstin enkele bijzonder heden over een eeuwenoud Per zisch geschrift. Links de gezant van Perzië, Abdol Hossein Meftah. Nederlandse troepen gaan weer naar Sennelager Drie Nederlandse gevechtsgroepen, sa mengesteld uit verschillende onderdelen, zullen in de periode tot vijftien oktober achtereenvolgens in Sennelager verblij ven. Voor de oefeningen, die zaterdag 28 september beginnen, zijn aangewezen een stafbataljon en drie infanteriebatal- jons, namelijk de staf van de dertiende gevechtsgroep, het dertiende bataljon in fanterie van het garderegiment Prinses Irene, het vijftiende bataljon van het regiment Stoottroepen en het zestiende bataljon van het regiment Limburgse jagers. Algerijnse week te Djakarta geopend door burgemeester Sud-iro; leider van Masjoemi, Na-tsir, beschuldigde Frankrijk van onderdrukking. Gemeente vraagt - per advertentie - woonruimte De gemeente Roosendaal heeft beslo ten advertenties te gaan plaatsen waarin woonruimte wordt gevraagd. Men heeft nog een dermate groot aantal woning zoekenden, dat niet binnen korte tijd kan worden geholpen, dat men meent door een beroep op de burgerzin de nood vlug ger te kunnen lenigen. Tevens dringt men aan op woningsplitsi-ng. Het initiatief voor de advertentiecampagne is uitgegaan van vier raadsleden, die tevens met vor dering wilden dreigen. De meerderheid van de raad meent echter, dat met een verzoek moet worden volstaan, zonder dat er dreigementen bij te pas komen. Schip gezonken in de Maas Vanmorgen om zeven uur is op de Maas bij de stuw te Borgharen het 327 metende Belgische motorschip Therese tegen daar aangebrachte betonnen bal ken gevaren en binnen tien minuten ge zonken. Alleen de stuurhut steekt nog even boven water. De schipper, de heer E. Verstraeten uit Molenbeek en zijn vrouw konden nog bijtijds op de strem ming springen. Het schip kwam van Roermond en was met een lading grind op weg naar Bel- gi$. De scheepvaart ter plaatse onder vindt geen hinder Voor vele duizenden guldens aan bril janten en gouden sieraden zijn in de nacht woensdag op donderdag gestolen uit, de juwelierszaak De Goudbeurs in de Leidsestraat te Amsterdam. Bij deze uiter mate goed voorbereide inbraak zijn de kers, die op zeer spectaculaire wijze de winkel binnen kwamen, echter bijzon der haastig te werk gegaan. Zo vond men ;en ring van 1500 gld. op de grond lig- en van een paar bijzonder kostbare oorhangers hadden de heren maar één hanger meegenomen. IVfET TACHTIG tegen nul stemmen heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties Dag Hammarskjöld voor een nieuwe periode van vijf jaar benoemd tot secretaris-generaal van de volkenorganisatie. Israël was niet aanwezig, in verband met het Joods Nieuwjaarsfeest en één stem was ongeldig. De Veiligheidsraad had Hammarskjöld tevoren met algemene stemmen aanbe volen voor de komende vijf jaar. Sprekers uit verschillende landen uitten hun voldoening over zijn herbenoeming. Zelfs de Russische gedelegeerde Vassiiy Koetznetzof verklaarde dat zijn delegatie het werk van Hammarskjöld apprecieert, doch hij voegde hieraan toe: „De V.N. staan nog voor problemen van de eerste orde". Koetznetzof hoopt, dat in de tweede ambtstermijn van Dag Hammarskjöld grotere vorderingen zullen worden ge maakt met "t herstel van het internatio naal vertrouwen en de oplossing var internationale problemen. Dreigende staking in Argentinië Een algemene staking van een etmaal is door tweeënzestig Argentijnse vakbon den, op initiatief van vroegere Peronis- tische leiders, uitgeroepen. De kantoor- en winkelbedienden en de spoorwegbe ambten wensen echter niet mee te doen. De vakbonden hebben gedreigd, indien de regering de staking met geweld wil breken, de staking voor onbepaalde tijd te verlengen. De eisen zijn: ontdooiing van de col lectieve arbeidsovereenkomsten en in trekking van het stakingsverbod. Dulles bereid met Bitar te spreken De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, is be reid om zijn Syrische ambtgenoot, Salah Bitar, indien deze dit verzoekt, te ont moeten. Een woordvoerder van het mini sterie zei, dat het mogelijk moet zijn, de twist tussen Syrië en de Verenigde Sta ten bij te leggen. Dulles heeft reeds met vijftien ministers van buitenlandse z gesproken. De inbrekers verschaften zich via de deur van een nabij de hoek Leidsestraat- Kerkstraat gelegen huis toegang, gingen de trappen naar de zolder en klom- aan de achterzijde op het dak. Zij forceerden het dakraam van het pand in de Leidsestraat waarin De Goudbeurs is /estigd en kwamen zo via de trappen de winkel. Daar konden zij rustig aan het werk gaan want het rolluik voor de etalage beschermde hen voor ongewenste belangstelling vanaf de straatzijde. Ver moedelijk zijn de inbrekers, die een hand schoen hebben achtergelaten, die de recherche letterlijk en figuurlijk heeft op genomen, langs dezelfde weg weer dwenen. Voor welke waarde er precies gestolen is, is nog niet vastgesteld. Autobus viel van dijk; zeven gewonden Een autobus, waarin 66 arbeiders uit Steenbergen en Halsteren op weg waren naar Rotterdam, is gistermiddag tussen Steenbergen en Kruisland van de dijk gestort. De chauffeur moest uitwijken voor een tegenligger, waardoor de bus in de zachte berm raakte, driemaal zijde lings kantelde en dn een poldersloot te recht kwam. Zeven inzittenden werden gewond naar het ziekenhuis van Steen bergen gebracht. Vijf van hen konden, na verbonden te zijn huiswaarts keren. A MERIKA wil Tunesië helpen by het verkrijgen van wapens, die dit land nodig heeft. Voorzover andere landen, waaronder misschien Egypte, niet volledig kunnen voldoen aan de Tunesische be hoeften, zullen de Verenigde Staten ver moedelijk bijspringen. Dit werd in Washington bekend ge maakt door een vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandse zaken. De woordvoerder zei, dat de voor Tune sië bestemde wapens vermoedelijk uit andere westelijke landen zullen komen. Dit is intussen bevestigd door premier Bourguiba. Hij zei gisteravond in een diarede, dat het in elk geval wapens westelijke landen zuilen zijn, of ze uit Italië of van elders komen. De premier zei verder, de Franse gering via haar ambassadeur in Tunesië verzocht te hebben, een tijdschema op te stellen voor de evacuatie van de Franse troepen uit Tunesië. Verder heeft hij ge vraagd om de oprichting van een Bank van Tunesië en om kredieten voor Nationale Vergadering haast zich TN DE FRANSE Nationale Vergadering heeft de sociale republikein Soustelle gistermiddag gezegd, dat Frankrijk zich niet kan blijven veroorloven geen politie ke aotie inzake Algerije te voeren. „Wij moeten naar de Algemene Vergadering gaan als aanklagers, niet als beklaagden", aldus Soustelle. De minister voor Algerije, Lacoste, ver-| klaarde: „De opstandelingen zijn op de vluoht gejaagd. Het is nu tijd om voort te gaan met de grondwethervorming, die de weg voor Algerije in de toekomst zal ba nen". Volgens Lacoste is het aantal moor den, dat in februari twee per dag be droeg teruggelopen tot twee per maand. Het hervormingsplan moet worden aan genomen, ook om de propaganda dej Ara bische LLga te neutraliseren, aldus de mi nister. Vandaag zou het wetsontwerp ar tikelsgewijs worden behandeld. Inmiddels voert de secretaris-generaal van de Al gerijnse Nationale Beweging (MNA), Mouley Merbah, in Washington bespre kingen om de steun van de V. S. te krij gen voor rechtstreekse onderhandelingen tussen Algerijnse nationalisten en dc Franse regering. Hij verklaarde *dat de koloniale oorlog van de Fransen in be langrijke mate het communisme begun stigt. Alleen dit al zal naar zijn mening Frankrijk ertoe moeten brengen een vreedzame oplossing te verhaasten. Het wetsontwerp van het nieuwe statuut voor Algerije wordt vandaag reeds artikels gewijs door de Nationale Vergadering be handeld. De Franse regering huldigt officieel het standpunt, dat Tunesië wapens kan kopen, waar het wil, maar verbergt in tussen haar bezorgdheid over wapenle veranties aan dat land niet. Zij vreest namelijk, dat een deel van die wapens tenslotte bij de Algerijnse opstandelingen •terecht zal komen. Mr. dr. L. dc Gou, burgemeester van Steenbergen is bij K-B. met ingang van 16 oktober benoemd tot burgemeester der gemeente VenJo. De heer De Gou is lid der Eerste Kamer voor de K.V.P., rechter- plaatsvervanger in Breda, lid van het parlement der N.A.V.O.-landen te Parijs en van het parlement der Westeuropese (Advertentie) Voor Falcon regenjassen reeds vanaf f45.-. Plaatselijk enige regen De Bilt verwacht tot mo Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Van nacht hogere temperaturen en morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot krachtige en langs de kust krachtige tot harde wind tussen west en noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 28 september: zon op 6.37 uur, zon onder 18.27 uur. Maan op 12.29 uur, maan onder 21.10 uur. Maandag 30 sep tember Nieuwe Maan. Onderzoek Noordwijk ivordt voortgezet (Van een onzer verslaggevers) Er is nog geen bevredigende verklaring gevonden voor het uiterst ingewikkelde drama in Noordwijk, waarbij het vier personen tellende gezin Lekkerkerker oro het leven is gekomen. Wel heeft de politie alle reden het onderzoek met kracht voort te zetten. Dank zij soldaten in Little Rock Wie praat die wint We geven het toe: het opschrift boven dit stukje is een beetje misleidend. Immers, iets „winnen" staat tegenwoordig in het middelpunt van de belang stelling. Een auto winnen, geld winnen, een huis winnen. Allemaal zaken waar sommige mensen heel druk mee zijn. Terwijl het winnen waarover wij het willen hebben, slaat op heel iets anders: op het winnen van nieuwe abonnees voor ons blad. Het is dus niet een kwestie van iets winnen maar van iemand winnen. Geen kwestie van geld maar een kwestie van geest. Dat die vraag zelfs in deze wel heel sterk aan de materie hangende wereld nbg weerklank vindt, wordt bewezen door het grote aantal van u dat al aan ons verzoek heeft voldaan. Dat aan het winnen is gegaan, niet voor zich zelf maar voor ons. Nee, dat is ook weer niet juist: want het gaat niet in de eerste plaats om ons. maar om de gedachte die voorzit bij een christelijk dagblad: op eigen wijze brenger te zijn van de goede boodschap. Dat is de kern van de zaak als u abonnees gaat winnen. Dat gaat niet zonder praten. Denk niet dat er iemand bij u komt met de vraag of u zo vriendelijk wilt zijn hem op uw bon te noteren. Het initiatief, het „winnen" zal echt van u moeten uitgaan- Wees niet bang: het wordt geen moeilijk gesprek. Als u met onze krant komt, komt u met een goede krant, die de vergelijking kan doorstaan met welk ander dagblad ook. Dus: praat. En win. AANWEZIGHEID van parachutisten heeft in Little Rock een totale verandering teweeg gebracht. Omringd door soldaten liepen de negen negerkinderen la chend naar school. Er was nagenoeg geen publiek. Toen zij bij de school aankwamen, gingen zes blanke meis jes demonstratief naar huis. Drie van hen kwamen later echter terug. De schooltijd verliep rustig. Voor het gebouw bleven de militairen met de ba jonet op het geweer de wacht houden. Een leraar verklaarde: „Dit Is dc eerste normale dag van week". De Amerikaanse minist leger, Wilbur Brucker, heeft gisteravond een order, waarbij bepaalde afdelingen van het leger in het Zuiden der V. S. bevel hadden gekregen zich paraat te houden met oog op mogelijke rassenon- lusten ingetrokken. In een korte verklaring deelde de mi nister mee. dat hij eerst gisteren op nor male wijze van het uitvaardigen van de order had vernomen en had gelast haar onmiddellijk In te trekken. De juiste da tering van de order werd niet bekend ge maakt en de bewoordingen evenmin. President Eisenhower zal volgende »veek dinsdag In Washington een gesprek hebben met de commisie i van de zuidelijke staten Voor de achtergrond het strijd in Little Rock z pagina 7. ucntsgcld zal betaald worden per Ieder die zich nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis- Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon kan als brief worden gezonden a NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37. Lelden Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1