Capitani Regenti lappen de wet aan hun rode laarzen Nieuwe verkiezingen nu onvermii Kosten levensonderhoud weer opgelopen GRIEP? Door de Eeuwen Trouw op de Pietersberg Troepenbeweging aan Syrische grens Vrede in Parijs: akkoord over Algerije MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 Communistische putschin San Marino (Van i onzer redacteuren) |E COMMUNISTEN in het miniatuur-republiekje San Marino voelen zich niet erg op hun gemak. Sinds de tweede wereldoorlog zijn zij er ak zij een verbond met de socialisten in geslaagd, de macht in handen houden in het in Midden-Italië dicht bij de Adriatische zee gelegen irergstaatje. Al die tijd heeft San Marino evenwel met grote financiële loeilijkheden getobd en dat schijnt toch ook de Sanmarinezen niet erg te tvallen. De aanhang van de communisten en socialisten bleek bij de lerkiezingen van twee jaar geleden al belangrijk te zijn geslonken en sinds ikele weken zag het er naar uit, dat voor het eerst sedert 1945 in San anti-communistisch bewind aan de macht zou komen. Door een „staatsgreep" hebben de communistische en socialistische 'artt ipitani Regenti er voor gezorgd, dat.zij voorlopig zelf de lakens kunnen lijven uitdelen. Tot grote ontsteltenis van de oppositie, bestaande uit Dt hristendemocraten, rechtse socialisten en enkele andere kleine groepen. :t i ea Het is een eigenaardig staatje, dat San qi Lino. Het is de oudste en kleinste re- Kiek ter wereld, gelegen op de top a de Monte Titano. De 750 meter hoge Oga r| stijgt ais een vesting op uit de om- Mende Italiaanse laagvlakte en wordt boond door drie machtige middel- se burchten. San Marino werd ge- jfoldit door enkele eenvoudige lieden, ^■rino en Leo genaamd. De grondwet het republiekje stamt uit de dertien- kuw, toen het een onafhankelijke t werd onder bescherming van de rtog van Urbino. Deze wet is behou- l" enkel e kleir hoopten, dat dezèn zodoende in grot» lijkheden zouden komen en de San- nezen dan wel eieren voor hun geld zouden kiezen. De Capitani Regenti hebben toen aller- ii middelen bedacht om aan geld te ko ten, want de postzegels, wijn en stenen an San Marino konden niet langer vol doende geld in het laadje brengen. Ten wijzigingen nog [ET parlement van San Marino heet Generale ConsigLio Principe (of rote Raad) en bestaat uit 60 leden, die 1 voor het leven, maar tegenwoor- it worden gekozen. De erende macht is in handen van twee ipitarai Regenti, gekozen uit de Grote Zij kunnen slechts zes maanden «Èttereen aan het bewind zijn en moe- jaar wachten, voordat zij op- hw gekozen kunnen worden. Va De twee Capitani Regenti moesten vo lt week volgens de grondwet van San endijhrino aftreden. Toen zü een half jaar deden gekozen werden, bestond de eeriipote Raad nog uit 33 linkse en 27 recht- leden. In deze samenstelling was ech- r verandering gekomen door het over- icialistische leden naar oppositie, waardoor de rhoudlng was geworden 28 linkse jen 32 rechtsen. Het lag dus voor e ad, dat twee rechtse, dus anti-commi istlsche Capitani Regenti zonden wo erdi ia gekozen. Het gevolg was, dat beide k- eren besloten, het parlement te ontbln- ia, zogenaamd, omdat de meerderheid kennen had gegeven, te willen aftre- De vijf parlementsleden ontkennen Ier ten stelligste, dat zü hun mandaat beschikking hebben gesteld. En aan- trien de Capitani Regenti de beschik ïg hebben over het miniatuur-leger i San Marino, znllen zü ook thans we !r het laatste woord hebben en zullei anti-communisten hun geluk moeten fproeven bij de komende speciale leringen. hoe communistisch de Capitani Regent Toen schrokken de Italianen wakker: zij vonden het jammer, dat al hun goede in de zakken van de Sanmarinesi communisten verdween en lieten el!< wegen, die naar San Marino leiden blok keren. Deze blokkade duurde drie jaar an het einde daarvan werd een ak koord gesloten: het casino zou zijn poor ten sluiten en Ita-ldë zou de Capitani Re genti een groter deel van de ingehouden douanerechten ter beschikking stellen Zo komt het, dat het prachtige casino San Marino potdicht zit N nieuwe bron van inkomsten is het verlenen van adellijke titels, waarbij Geld nodig AAN de grenzen van San Marino men geen slagbomen of douanepos- oradat Italië volgens a en in 1872, 1939 en 1953 hernieuwd ïtrdrag als beschermende mogendheid het douane-post- en telegraaf- rcrkeer zorgt. Niet zo lang geleden wa- evenwel ernstige moeilijkheden. Het voornamelijk Christendemocratische Italië wenste niet meer dan strikt nood- takelijk was met de communisten San Marino slotte lieten zij gen bij zich komen i 'oor de nodige fina: teren werden het ee het geld rolde Genuese deskundi- te praten waarin de roulette iën zou zorgen. De s: het casino kwam in San Marino dan een klein stukske Sanmarinese grond behoort. Vele Italiaanse zakenlieden hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hun aanzien en dat van hun zaak te verhogen. Er was echter zoveel belangstelling voor deze titels, dat San Marino grond tekort dreigde te komen om alle gegadigden tevreden te kunnen stellen. Ten 9lotte is het hele staatje maar 61 km2 groot.En zo blüven de Capi-tand Regenti ma-ar naar nieuwe bronnen van inkomsten boren, hoe com munistisch zij ook zijn. Een prachtige kerk en zelfs een imi tatie van het Vrijheidsbeeld sieren het plein van het Palazzo, waarin de Ca pitani Regenti hun bewind uitoefenen. Het standbeeld werd door een Ameri kaanse aan San Marino geschonken, dat haar daarvoor de titel „hertogin" ver leende. Er zou nog veel meer over San Marino te vertellen zijn. maar daar ont breekt ons de ruimte voor. Het enige, wat wü u niet willen onthouden is, dat het vandaag in San Marino 23 september 1656 is. Hoe dat kan? Wel, het staatje werd in het jaar 301 na Christus' ge boorte gesticht en in dat jaar is de San marinese jaartelling begonnen werken, omdat zü kostei ZWIJGEN IS NIET VERANTWOORD" HET PRIJSINDEXCIJFER voor het levensonderhoud van hand en hoofdarbeidersgezinnen is van 15 juli tot 15 augustus met twee punten gestegen, nl. van 116 naar 118 (exclu sief A.O.W.). Dit kwam voornamelijk door de stijging van de huishuren. Hoger werden ook de prijzen voor suiker, suikerwerk en alcoholvrije dranken. Het indexcijfer voor kle ding, dat in de vorige periode van een maand een daling vertoonde ten gevolge van de uitverkoop, kwam per 15 augustus weer te liggen op Jiet niveau van 15 juni. Tegenover deze prijsstijgingen stond een daling van het indexcijfer voor aard appelen. groenten en fruit. Naar aanleiding van het stügen liet levensonderhoud schrift Nü zl|n AKKERTJES onmisbaar Gevaren van communisme in Zuidoost-Azië (Van een onzer verslaggevers) de Stichting •n in de loop r het confe- Vele tientallen leden Door de Eeuwen Trouw '5n de zaterdagmiddag «ntie-oord De Pietersberg gekomen, om daar actief of passief deel te nemen aan da weekend-conferentie, die de stichting daar belegde. Zaterdagmiddag om onge veer vier uur begon deze conferentie met drie toespraken van de Amsterdamse advocaat en procureur mr. N. J. C. M. Cappeyne van de Coppello, van de luite- nant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer an de Utrechtse hoogleraar prof. dr. mr. F- J. C. M. Duynstee die 't staatsrechte re, het juridische en het politieke recht °P zelfstandigwording van de republiek Zuid-Molukken tot onderwerp hadden. De belangrijkste toespraak zonder de andere sprekers ook maar in een enkel op- aiaht te kort te doen was ongetwijfeld de voordracht van mr. Cappeyne van de Coppello, die sprak over „De republiek Zuid-Molukken en de Verenigde Naties". Spreker schilderde de verwikkelingen ^Jen de republiek Zuid-Molukken ""dere volken van de wereld in he 'aden en gaf een helder beeld van d falijkheden, die er nu lagen om de kwes- Ambon voor de V.N. te brengen. Het totoog van mr. Coppeyne greep zeer diep, •o diep zelfs, dat een reactie van de derde ^r»ker, prof. dr. Duynstee, ondanks dii oaikenning op een staatsrecbtelüke dis- op bijzonder hoog nive. u dreigde uit te lopen, ook al nam mr. K. T. M. RÜckevorsel het in het debat voor Coppeyne op. Ook dr. J. P. Nikilujuw en ir. Manusa- a namen aan dit debat deel, en het zen te betreuren, dat eerstgenoemde de lachers in dc zaal op zijn hand wist ti krijgen, toen hij sprak over de pers, „di< voor verwarrende berichtgeving zorgde en die een nieuwuitgekomen Duitse boek maar eens moest aanschaffen". Van „ach ter de groene tafel" (het bestuur van de stichting) werd deze uitlating naai later bleek gelukkig niet gedeeld, en ook mr. Van Rijckevorsel interrumpeer de op deze opmerking maar het deed de sfeer van de conferentie geen deugd. De heer H. Coenradi, voorzitter Door de Eeuwen Trouw, verzond tijdens de conferentie aan de regering een gram, waarin hü inhaakte op die passa ge in de Troonrede, die sprak van herstel van recht voor verdrukten. De luitenant-generaal b.d. Calmeyer hield een voordracht over de gevaren het oprukkende communisme in Oost- Azië en de consequenties, die hieruit de republiek Zuid-Molukken in de toe komst kunnen voortvloeien en prof. Duyn stee belichtte de juridische kant va recht tot zelfbeschikking, dat de bevol king van de Zuid-Molukken bü de pro clamatie van haar republiek ter hand heeft genomen. de heer B. Roolvink in De Gids van het C.N.V.: „Zwijgen is niet verantwoord over degenen van ons volk, die thans nog moeten rondkomen met een inkomen van 50 ƒ60 per week en daarvan een gezin et kinderen moeten onderhouden." De streep van het prijsindexcijfer, aan het begin van het jaar getrokken, is duidelijk overschreden. Overheid noch bedrüfSleven, alditó de heer Roolvink, ontkomen er aan, dat er Iets gedaan moet worden voor hen, die in de zwaarste zorg verkeren. De maatregelen, die genomen worden dienen echter zodanig te zijn, dat met mum aan kosten een zo doel treffend mogelijke hulp wordt verleend, aarom is het gesprek in de Stichting an de Arbeid begonnen, aldus De Gids. Eerder wordt in dit hoofdartikel ge constateerd, dat het vrqwel ondenkbaar is, dat een algemene loonsverhoging niet tot een prijsstijging zal leiden. wordt gevraagd, welke arbeider heeft hier enig voordeel van? Explosie in Meppel Winkelier (in stoel) omlaag gestort Met een knal, die deed denken aan d» explosie van een vliegtuigbom, is zater dagavond het winkelpand van de sigaren handelaar J. Bilstra te Meppel in elkaar gestort. Hijzelf kwam er, hoewel hij met stoel en al met een betonnen vloer naar beneden viel, met de schrik af. Een groot deel van de achtergevel van het pand werd door de explosie wegge slagen. Daardoor zakte de betonnen vloer de bovenverdieping grotendeels naar beneden. Zo kon het gebeuren, dat de sigarenhandelaar, die even tevoren nog rustig in zqn stoel bü de haard had ge zeten, nu in het puin van het beneden vertrek terecht kwam. Hij had maar enke le schrammen. In de omgeving pand aan het Troelstraplein was veel glas- Men weet nog niet precies, waardoor de ontploffing is ontstaan. Gedacht wordt lardgas uit de leiding van het ge meentelijk gasbedrijf. Generaal wilde niet wachten Franz Joseph Strauss, de Westduitse dienst voor het militaire personeel, ont- Burkhart Müller-Hillebrand, chef van dienst vor het militaire personeel, ont slagen en vervangen door kolonel Ernst August Lassen van de generale staf. Er was een verschil van mening tus, de minister en zyn medewerker over de bevordering van een officier. Strauss ontbood de generaal bij zich liet hem wachten. De generaal kreeg na een hall uur genoeg van en ging naar huis. Hij liet de minister weten dat hij in zijn gehele loopbaan (in 1923 bij de Rijks- weer begonnen) nog nooit een balf i had moeten wachten. De generaal werd opnieuw ontboden kreeg zijn ontslag. Weerballon. Een Amerikaanse weerbal lon heeft een hoogte van ruim 42 kilo meter bereikt. Het hoogterecord voor dergelijke ballons is hiermee met zes honderd meter verbeterd. In een geheel ongedwongen sfeer heeft prinses Beatrix zaterdagmid dag in Goirle het kinderdorp St. Godelieve, een kinderkolonie in moderne uitvoering, geopend. Met de commissaris der Koningin in Noordbrabant en de burgemeester van Goirle stond de kinderharmo nie Jeruzalem de Prinses al op te wachten aan de ingang van het kin derdorp, dat bestaat uit een hoofd gebouw en zes bügebóuwtjes plaats biedend aan 84 kinderen. Voor het hoofdgebouw bliezen De Scotjes (een kinderharmonie met doedel zakken uit Tilburg gekleed in Schotse „kilts") wüsjes. De Prin ses knipte een lint voor de ingang van het hoofdgebouw door en ont hulde een plaquette. Zü maakte een rondgang en bekeek onder meer een van de bügebóuwtjes, Bambi geheten. Ook sloeg zü de opvoering van een spel gade. De Prinses werd tydens haar bezoek voortdurend omstuwd door de jongens en meis jes, die haar vaak op hun eigen wüze tekst en uitleg gaven. Zü was gekleed in lichtgrü's tailleur met bijpassend hoedje. Aan het einde van haar bezoek werd de Prinses uitgeleide gedaan door de kleinste dorpsbewoner, die heel voorzichtig zün knuistje in de hand van de Prinses duwde om haar naar de hofauto te geleiden. De Prinses had voor de kinderen een zwart geitje meegebracht, dat dadelük de belangstellipg van de kinderen kreeg. Amerikaans kapitein tot levenslang veroordeeld De Amerikaanse kapitein George H. French uit Mount Vernon (New York), bomrichter in een B-36 bommenwerper, is tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens pogingen, atoomgehel- en aan Rusland te verkopen. Toen de kapitein in april met verlof In New York vertoefde trachtte hü ver geefs de Russen documenten en dia grammen over de behandeling van kern wapens in bombardementsvliegtuigen in handen te spelen. Politie voor school in Little Rock Vandaag zouden de negerscholieren i de Amerikaanse stad Little Rock einde lijk de deuren van de middelbare school voor hen zien opengaan. Burgemeest< Wilson had beloofd dat de politie vastbi raden zal optreden tegen eventuele hei rieschoppers. Gouverneur Faubus van de staat Ar kansas is daarentegen van mening dat het toelaten van negerscholieren vandaag aanleiding zal geven tot wanordelijkheden. Hij woont een conferentie bü en zün plaatsvervanger Gordon zal zelf moeten uitmaken of de nationale garde van Ar kansas opnieuw de wacht by het school gebouw dient te betrekken Bertha Krupp overleden Mevrouw Bertha Krupp, de moeder t Alfred Krupp, is zaterdag op 72-jarige leeftijd te Essen overleden. Haar zoor zal onmiddellijk uit Canada terugke ren. Zij was een rechtstreekse afstamme linge van Friedrich Alfred Krupp, de grondlegger van het concern. Haar echt genoot was de diplomaat Gustav vo Bohlen und Halbach. Haar huwelgk i 1906 werd bijgewoond door de keizer. Naar haar werden de beroemde 42 cm kanonen de dikke Bertha's genoemd, aan ten onrechte de inneming van Luik in 1914 werd toegeschreven, en later het meer dan 100 km dragende stuk ge schut, waarmede Parijs werd gebombar deerd. doch dat tijdig door een vliegtuig buiten gevecht werd gesteld. DE SPANNING in het Midden- I worden gezien als een voorzorgsmaatregel t in verband met het samentrekken van Oosten is vergroot door mill- ■purilse troepen aan de Syrische grens, taire maatregelen en manoeuvres Kieuw(? concentra,„s van T„rkse teoc. aan de grens van Syrië met Turkije, pen zouden zijn waargenomen in het ge- Jordanië, Israël en Libanon. Onder bied van Bab Al Hawa bü de Syrische dekking van de duisternis, terwijl er een verbod was voor het burger verkeer zijn het afgelopen week einde Syrische troepen gezonden naar het noorden in de richting van de Turkse grens. Actie Brandblusser met vreemd luchtje De 20-jarige Nederlandse zeeman Jo hannes Vogt heeft van 'de rechter in de Britse plaats Ipswich een boete van twintig pond sterling gekregen, omdat hij had getracht in een brandblusappa- raat acht liter jenever Engeland binnen te smokkelen. Bovendien had hü ver zuimd de 720 sigaretten, die hij bij zich had, aan te geven. De brandblusser heeft, volgens de open bare aanklager, de gehele reis gevuld met jenever in de machinekamer gehan gen; er was niets bijzonders aan te zien. De douane vond er echter een vreemd luchtje aan Sarasin premier van Thailand De voorlopige assemblee van Thailand heeft de secretaris-generaal van de Zuidoostariatische verdragsorganisatie (Zoavo), de 51-jarige Pote Sarasin, de tüd van drie maanden benoemd tot premier van Thailand. Pote Sarasin heeft daarop zün functie bij de Zoavo neerge legd. De plv secretarisgeneraal van de Zoavo generaal William Worth, zal de functie van Pote Sarasin grens. Drieduizend Turkse soldaten, groot aantal kanonnen en 200 vrachtwa- ;ns met wapens en munitie moeoten aar dit gebied gebracht zijn. In Beiroet zün berichten ontvangen, dat Syrië ook op belangrükc schaal troe- de grens met Libanon, tterwül daar versterkingen worden aan gelegd. In Zuid-Syrlë langs de Israëlische grens worden eveneens de militaire een- ïden versterkt. De regering van Jordanië heeft zater dag meegedeeld, dat dicht bij de Syrische grens op Jordaans grondgebied grote hoe veelheden in Tsjechoslowakije gemaakte wapens zijn gevonden zoals machinege- veren, automatische geweren, tijdbom- nen, explosieve stoffen en munitie. Ondanks deze verontrustende berichten s namens het ministerie van buitenlandse :aken van Irak verklaard, dat de rege ring in Bagdad er volledig van overtuigd is, dat Syrië niet aan een aanval op een Arabisch land zal denken. Syrië zal met de rest van de Arabische wereld blijven samenwerken tegen de gemeenschappe lijke vüand Israël, aldus deze verklaring, die een antwoord is op de Syrische nota, waarin gevraagd wordt of Irak bezorgd de jongste ontwikkelingen in Sy rië. Libanon en Jordanië hebben ook een dergelüke nota ontvangen, maar reagerden nog niet op de vrlendelüke vraag van Syrië. Na grote politieke spanning in Parijs elke dag kon het einde betekenen van de regering-Boorgès- Maunoury is zaterdag tüdens een ronde tafelconferentie tussen het kabinet en de belangrükste partüleidcrs toch nog over eenstemming bereikt. Men slaagde er in het eens te worden over de gewüzigde tekst van het Algerüns hervormingsplan, dat deze week bü de Nationale Vergade ring zal worden ingediend. Het is nu wel zeker, dat het statuut, waaraan de regering de vertrouwens kwestie heeft verbonden, het zal halen ir de Nationale Vergadering. Alleen de com munisten en de Poujadisten zullen tegen stemmen. De meest omstreden kwestie was de be paling, die voorzag in een centraal uit voerend orgaan in Algerije. Het beginsel van dit orgaan blijft behouden. Een vullende wet zal de bevoegdheden regelen. Het nationale bevrijdingsfront Algerijnse verzetsorganisatie heeft in middels het nieuwe Franse plan verwor pen, meldt radio-Kairo. HET LEVEN IR bondig WE E HEBBEN ZATERDAG vluchtig kennis gemaakt met twee mannen voor wie respect hebben gekregen. De eerste is een wegenwacht, wiens naam belaas niet kunnen -vertellen, omdat „die er niets toe doet". Laat in de avond stonden we hulpeloos en helemaal moedeloos met ons trouwe autootje onder Ooster beek in de stromende regen. Het deed het niet meer. En omdat naar toen wel terdege uit dc doeken is gedaan onze technische kennis niet is om over te roepen, konden we er de gang niet meer in krügen. De wegenwacht was op weg naar huls, en verkleumd van het vele uren rüden over lange, natte wegen, toen hü ons zag i. Hü is twintig minuten later thuisgekomen, dan hü had gedacht. Maar met enthousiasme, dat ons benauwde, heeft hü ons geholpen. Het zou ons niet ver wonderd hebben, als hij had gezegd: „Haha, dat vind ik nou nog eens fün, dat ik met 'n stevig karweitje mün dag kan afsluiten". ONTWORSTELEN T~iE tweede Is de heer A. Th. C. Schie- bergen, die het als directeur van de ichting „Door de eeuwen trouw" ra nd druk had op „De Pietersberg", waar Ambonnezen en vrienden van de Am- weekend bijeen waren ge komen om de problemen van de Repu bliek Maluku Selatan te bespreken. We hebben daar met grote aandacht geluis terd naar het knappe betoog van de Am sterdamse advocaat en procureur mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, die op staatsrechtelijke gronden het zelfbe schikkingsrecht van de Ambonnezen vu ig bepleitte. Maar met nog meer belang stelling hebben we de opmerking van ir. J. A. Manusama in ons opgenomen. Zelfs al was de zelfbeschikkingsclausule niet in de R.T.C.-overeenkomst opgenomen, zo ongeveer zei hij, dan nog was de strijd om zelfbeschikking ontbrand. Het ligt in de lijn der ontwikkeling. De eerste fase was de ontworsteling van blanken aan een blanke overheersing, zie Ame rikaEngeland: de tweede fase is de ontworsteling van het Oosten aan een Westerse overheersmo en de derde fase wordt de ontivorsfelmc van Oosterse vol ken aan de overheersing van Oosterse volken. En het is te' betreuren, dat de derde fase al is begonnen terwijl de tweede fase nog niet is geëindigd, zei ir. Manusama en daarover hebben we diep nagedacht. GESCHIEDENIS be- rü- naar „De Pietersberg" door Leersun dend, uitgestapt bü een herberg grootse allure, die de weidse naam King William draagt. Naar welke William? heb ben we de herbergier gevraagd. Naar Willem de derde, antwoordde hü, zit zo. Deze herberg is al jaren en jaren eigendom van de baronnen Bcntinck i Amerongen. die in dc nabüheid hun wo stee hebben. Op een keer wilde stadln der-koning Willem dc derde daar i nacht verblüven, maar de heren wa niet thuis. En toen heeft de stadhouder koning hier vernacht, hoewel wü geen hotel zün. Sindsdien helen liam. Ja, zei de hcrbergiei is al oud. Het dateert van 1561. Nog vele jaren is het naast herberg ook raadhuis geweest. Als u in de kelder gaat küken, et u nog twee cellen, waarin boosdoe- ers werden opgesloten. De celdeuren zün eggehaald, maar voor de rest zün dc 'Den in tact gebleven. Ik zit hier pas vüf jaar. Oorspronkelük kom ik Wük-bü-Duurstede. Daar heb ik bedoening gehad. Maar mün voorganger heeft hier zeventig jaar gewoond. Toen wee jaar was, betrok zün vader de herberg. Later werd hü zijn opvolger, er op zün 72ste jaar werd hü hier uitgedra gen. Nee, zei de herbergier, u kunt hier niet eten, maar voor een goeie uitsmüter kan ik wel zorgen. NIKS TK HEB 12 bunder land bierachter, wees de herbergier, maar dit jaar wordt het niks. Helemaal niks. Door de regen. Vrüdag heb ik nog een bunder haver omver gehaald, en dat was toen al niks, maar nou met de regen is het helemaal niks. En dan heb ik nog een stuk of wat varkens. En die zijn niet te verkopen op het ogenblik, omdat er te veel varkens zijn, en er geen export is. De prijs daalt met de dag. Vorige week verkocht ik een varken zo van stal voor f 0.90 per pond, maar vanmorgen kon ik niet meer maken dan f 0.82. Dat kan ook niet anders, want iedereen verkoopt zijn varkens omdat door het natte weer de koeien te vroeg op stal moeten. In Friesland, heb ik gelezen, staat al 2/3 van het aantal koeien op stal. En dat is te vroeg. Daarom is er ook geen boer, die op het ogenblik koeien koopt. En dat is op de markt goed te merken. De prij- zen zakken. Maar de aardappelprijzen stggen, zei de herbergier, ook door de regen. De putten staan vol water. Vo rig jaar maakte ik voor een mud f 7.- maar vandaag de dag kan ik mak kelijk f 10.50 krügen. PAMIR W/"E HEBBEN een moeilijke zondag doorgemaakt. Het bericht dat het Duitse zeilschip Pamir met man en muis is vergaan heelt ons diep ontroerd. Acht entachtig zeelieden, zeggen de berich ten, zijn omgekomen, en onder hen wa ren 59 leerling-matrozen van wie er ve len hun eerste zeereis maakten. Achten tachtig zeelieden, van wie er velen voor wie de romantiek van het zeil schip vér uitging boven de nuchterheid het moderne motorschip. Die liever ongemak en ontberingen verkozen bo- het gemak en de weelde. Die de wind moesten horen fluiten door het want, die wilden leven bü de gratie var de elementen, van de wind en van he water. We hebben de Pamir eenmaal ge en van dat ogenblik af heeft het beeld van het 6ohip ons gevangen ge houden. Dat beeld heeft ons nooit meei losgelaten. En het boek van Heinrdoh Hauser, „Het laatste zeilschip", zijn dagboek reis met de Pamir, hebben we honderdmaal gelezen. Het is een boek schip, bemanning, zee en horizon. Vooral over de bemanning. „Het kletter- i het want", schrijft Hauser, „en eer schaduw kwam de touwladder afklaute- sprong aan dek en ging vlak langs mij zonder me aan te kijken. De een wollen muts met een kwast op het hoofd. Het gezicht daaronder blauw-rood van de vorst. Zijn jas met touwen dichtgebonden. Aan zijn gor del hing een Fins mes in lederen schede. Ik meende, dat ik de matrozen kende, maar deze zeilsohipmannen schenen tot een ander ras te behoren". gothiek making met het schip: „Ik herken de Pamir zodra ik haar zie; zü is het enige grote zeilschip, dat op het ogenblik de haven ligt. Achter haar ligt stoomboot, de romp zeker dubbel zo hoog als die van de Pamir, de tonnage zal wel driemaal zo groot zijn, maar ondanks dat lijkt de Pamir veel indrukwekken der en groter. Bij een zeilschip lijken romp en masten één lichaam, terwgl bij een stoomboot de ma9ten in het niets schijnen te reiken. Het fijne geraamte van het takelwerk schijnt bij een zeil schip de ruimte, die het beslaat, geheel te omvatten. Eerst zag ik haar recht van voren, zodat haar vier masten mij als één enkele voorkwamen. Zü maakte de indruk als een dier reusachtige ker ken in de Oostzee-steden, wier spitse rens tot aan de wolken raken en wa van het niet te begrijpen is, dat de ste den, die in hun schaduw hurken, z> bouwd hebben". De Pamir i6 op ze> bleven. Achtentachtig zeelieden zijn op zee gebleven, jonge, die verlangend het begin van hun zeemansloopbaan stonden, en oudere, die in lange, donkere nachten op de oceanen wijs en berus tend waren geworden. God moge hen allen in hun laatste uur nabij zijn ge- Zijnde een laatste vcrzamellnc com mentaren op Troonrede en Miljoenen nota, ditmaal geput uit de bescbou. wlngen ln een viertal vaderlandse opinie-weekbladen. Drastischer Het Nederlandse volk wordt thans ge steld tegenover de gevolgen van beleids fouten zijner regering, die mogelijk zijn gemaakt door de partijen en de fracties van-fracties, welke haar steeds steunden. Inmiddels blijkt de regering, eenmaal met de harde realiteit geconfronteerd, haar beleid toch wel ingrijpend te wil len corrigeren. Er zijn lofwaardige pun ten. De eerste vraag Is, of zij met dit be leid ver genoeg gaat. De tweede vraag: of zij het kan blijven voeren. Het ant woord op de eerste vraag luidt: neen. De regering gaat niet uer genoeg. Hoe lof felijk thans naar bezuiniging gestreefd wordt, er leeft niet één Nederlander ambtenaar of particulier die er niet van overtuigd is, dat drastischer bezuiniging mogelijk èn nodig is. De regering heeft een dwaalweg verloten. Doch schoon zij het verkeerde pad verliet, heeft zij do goede weg nog maar aarzelend betreden. En dit schept toeer twijfel over de vraag, of zij daarop consequent kcin voortgaan en of zij het juiste saneringsbeleid zal kunnen voeren. (Elseviers week blad). Tinbergen De staat zal uitgeven ruim acht miljard, maar daar staan enkele baten tegenover, dus netto uitgaven zeven en een half miljard. Deze zullen voor zeven miljard worden gedekt door rijksbelastingen welke ten gunste van de staat blijven (d.w.z. welker opbrengsten niet naar de gemeenten gaan). Een half miljard is dus zonder dekking; dat kan juist zijn het half miljard, dat het rijk wil verstrek ken aan woningbouw-voorschotten. Die moeten dan wel van de bankbiljettenpers komen, tenzij zich meevallers voordoen, hetgeen bü een totaal aan ontvangsten van ca. 7 miljard stellig mogelijk is. Ook zou hulp kunnen komen van he Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. En misschien leent het buitenland ons wel. En als het niet goed gaat, kunnen we altijd Tinber- planprofessor, te hulp roepen De ne). Geen vaste lijn Meer bezwaarlijk achten wij het typische opportunisme, dat blijkbaar aan deze Miljoenennota ten grondslag ligt. Tot dus verre is nl. met het oog op 's lands be talingsbalans voortdurend bestedinpsbe- perking gepredikt, terwijl nu plotseling dit principe slechts ten dele gevolgd, zo dat vanwege het grootscheepse woning- bouwprogramma de investeringen per slot van rekening niet geremd dan wel gestimuleerd worden. Hoe zeer wij ook overtuigd zijn van de noodzakelijkheid ener spoedige opheffing van het woning tekort blijven wij niettemin van mening, dat ook in dit geval de investeringshaussê geremd behoort te worden. Onze slotcon clusie is, dat deze Miljoenennota bepaald niet getuigt van een principieel vaste lijn, integendeel de koersafwijking doet ern stig afbreuk aan de mogelijkheid van een krachtig regeringsbeleid, dat juist ln deze tüd zo bitter noodzakelijk blijkt (D e L j n i e). Hoe? De bewuste wjl om tot een evenwichts herstel te komen acht ik zeer waardevol (zo schrijft ir. H. Vos). Zie ik het goed, dan vertrouwt de regering er echter op, dat de reeds genomen maatregelen en de nu aangekondigde tezamen voldoende zul len zijn om het gewenste evenwicht, zelfs spoedig, te bereiken. In de Miljoenen nota ontbreekt n.l. een onderzoek naar de vraag in welke sectoren men de omvang van de bestedingen te hoog dient te ach ten voor de huidige kracht van de natio nale economie. En er is peen enkele aan duldinp te vinden hoe de regering, anders dan met fiscale en monetaire middelen, de vraag naar kredieten voor nieuwe in vesteringsplannen, met name in de In dustriële sector, de baas wil blijven. De uitslag van de politiek ten deze blijft onzeker, zolang de regering het niet aan durft met een alles ook de particuliere sector omvattend investeringsplan te komen en de uitvoering daarvan even ste vig in de hand te nemen als de belasting en begrotingspol'tick. (V r Neder land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5