TAD VAN MENS TOT MENS OP TWEEDE VEBO-DAG GING JEUGD AAN HET WERK Het leven begint niet meer van voor-af-aan bij veertig Kleurrijke kinderoptocht trok door Leids Zijlsingelkwartier kiEUWE LEIDSCHE COURANT ti >g Komt Leids asiel bij Besjeslaan Afd. Dierenbescherming luidt nieuwe actie in Woensdagmiddag en -avond zal de afde- Leiden van de Ned. Vereniging tot soherming van Dieren, in de foyer dt Stadsgehoorzaal een filmvoorstelling twee films, betrekking heb bend op de dierenwereld, worden ver- "j toond." De middagvoorstelling is bedoeld 7oor kinderen, die in de avond voor ouderen. Met deze filmvoorstelling luidt de afde- Jng de actie voor het komende jaar in, dat belangrijk zal worden. In 1958 immers het veertigjarig bestaan der afdeling sorden herdacht en men hoopt ter ge legenheid daarvan eindelijk ook het dierenasiel te kunnen openen, iraarop al zo_ lang wordt gewacht en de plannen waarvoor reeds zoveel is gedaan. Intussen kunnen wij mededëlen, dat het c (hans goed voorstaat met deze plan- oen, die verwezenlijkt kunnen worden op een terrein aan de Besjeslaan aan de Hoge Rijndijk op de grens van Zoetec- sroude en Leiden. De nodige stappen om vergunningen te verkrijgen lijn gedaan en het bestuur ontmoet veel cr, welwillendheid bij zijn streven om ein- 2er de beschikking te krijgen plaats waar de dieren een goed onderkomen kunnen vinden. Met het geld, dat nu aanwezig is, zal met de inrichting worden begonnen, doch men hoopt, dat dit bedrag ook door mid- de filmvoorstellingen en andere ictiviteiten nog belangrijk zal toenemen. „Noorderkwartier" dertig jaar De speeltuinvereniging Noorderkwar tier bestaat de ig jaar. Volgende week vrijdag om 8 uur wordt in het clubhuis de speeltuinvereniging Oosterkwartier het eind van de Borneostraat ceptie gehouden. Voorz'tter van Noorder kwartier is de heer J. J. van der Huizen, Kcretaris de heer L. Azier en penning meester de heer A. Lasschuijt. Wethouder Van der Kwaak reikte fraaie prijzen uit TiV HET SCHUTTERSHOF heeft wethouder D. van der Kwaak gister- middag, hij afwezigheid van burgemeester van Kinschot, de prijzen uitgereikt van de jongerendag van de Veho. De presidente van de drie samenwerkende landbouworganisaties, mej. H. van Gennep uit Haarlem, en de secretaresse, mej. P. K. Ciggaar, ontvingen veel lof van de wet houder voor de uitstekende organisatie. De prijsuitreiking werd bij gewoond door het voltallige Vebo-bestuur en de deskundigen. De presidente leidde wethouder Van der Kwaak met enkele woorden in. Deze braoht op zijn beurt namens het gemeen tebestuur de organisatoren van de jonge rendag dank voor dit nieuwe Vebo- evenement. Daarna werden vele gebruiks voorwerpen, medailles en bekers uitge reikt. De uitslagen: Toiletteren zwartbont: 1. J. Rotteveel, Lisse; 2. N. van Leeuwen, Warmond; 3. J. C. Klerk te Hazerswoude; 3b Rooden- burg te Hazerswoude. Toiletteren zwartblaar: 2a J. van der Stoel, Zoeterwoude 2b. A. Mooren, Lei- Veebeoordeling zwartbont: 1. J Klerk; 2. L. Noordam; 3 W. Duindai G. Looyen; 5. A. van Wieringen; 6. P. de Jong. Groepen: 1. H. M. van L 2. L.T.J.; 3. C.J.B.T.B. Zwartblaar: 1. G. Belt; 2 K. Wassena 3. G. Hoogendoorn; 4. D. de Bruyn; 5. 3n Moorsel; 6. P. van der Stoel. Groepen: 1. H.M. van L.; 2 L.T.J.; 3.| i L.; 3. Groepen: 1. L.T.J.; 2. H. M. C.J.B.P.B. Kaasbeoordeling: 1. Janny van Ginkel; 2. T. Verduyn; 3. C. Baelde; 4. M. Hooft- man; 5. Gré Menken 6. Jo Hoogenboom; 7. Nel van Leeuwen 8. Nel van Leeuwen (C.B.P.B.); 9. Annie Onderwater. Groepsuitslag: 1. H.M. van L.; 2. C.! P.B.; 3. L.T.M. Bloemen schikken: 1. F. Stokman; F. van Velzen; 3. J. Onderwater; 4. L. v: Schaik; 5. M. Moogendöorn; 6. F. v« Kempen; 7. Jo Visser; 8. C. Verrips; 9. F. van Kempen. Groepen: 1. H.M. van L.; 2. L.T.M.; 3. C.B.P.B. Kalveropfokwedstrijd1. en 2. Jac. Straathof. Beste opfok Hoogmade: 1. C. C. Hooge- veen; 2. A. M. van der Geest. Beste toilet: 1. Jac. Straathof. Beste groep: Rijpwetering. Beste exterieur: 1. A. C. Mooren; G. P. Mooren. Christen-Vrouwenbond Leiden Mevr. Marijs-Visser besprak tragiek van middelbare leeftijd, die jeugd terug wil DE CHRISTEN VROUWENBOND vergaderde gisteravond in Rehoboth, waar mevrouw M. Marijs-Visser uit Den Haag sprak over „Gedachten bij het ouder worden". Spreekster zag in ieders leven een opgaande en een neergaande lijn. De eerste tientallen jaren zijn bijna voor elk mens vreugde vol. Men houdt het oog op de toekomst gericht, men voelt zich tot allés in staat en kan uit een oneindig aantal mogelijkheden kiezen. Of dit in werke lijkheid zo is, wilde spreekster betwijfelen. In ieder geval denken ouderen minder spontaan over het leven. Sommigen vinden dat zij een verkeer ds huwelijks- of beroepskeus hebben ge daan. De meesten komen tot een derge lijke bespiegelende houding al6 zij om streeks veertig jaar zijn; té oud voor de d, te jóng voor de ouderdom. Spreek wees op de tragiek bij degenen, die in de situatie kunnen berusten, maar werkelijk opnieuw hun leven beginnen. Veel ellende brengt dit mee voor ande de huwelijkspartner en de kinderen, r ook voor de persoon in kwestie zelf. Mannen trouwen na een scheiding dikwijls een vrouw die veel te jong voor hen is en zitten dientengevolge in hun ouderdom met de zorg voor jonge kin deren. Bij ouder worden vrouwen mani festeert het verlangen naar een tweede jeugd zioh in een voor haar leeftijd te opzichtige kleding en make-up. Spreek ster noemde deze puberteit van de mid delbare leeftijd tragisch. De gelovige heeft ook als hij of zij oud is een toe komstverwachting, en kan hierdoor de gedachte van het ouder worden Jeugd-ouderdom Mevrouw MarijsVissen zei van verhouding jeugd-ouderdom, dat kort de ouderdom veel respekt genoot. Iemand van zeer hoge leeftijd was zeldzaamheid en werd geëerbiedigd zijn levenswijsheid. Zij meende dat niet meer het geval was bij de tegen- ;Woordige jeugd, aangezien de scholen oen zeer groot deel van de wijsheid, die nodig is voor het leven, bijbrengen. De absolute vereenzaming noemde hij het grootste ouderdomsprobleem. Een rusthuis voorziet niet in de oplossing, want men kan wel gedachten, maar geen levenservaringen die voor elk mens in details verschillend liggen uitwisselen. Zij pleitte bij de jongeren voor begrip met betrekking tot de plaats die ouderen in het maatschappelijk leven Innemen. (Advertentie) Rechtszaken PRAKTIZIJNSKANTOOR VAN TH. J. VAN DER HEYDEN HOGE RIJNDIJK 103 A LEIDEN Telefoon 23405. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 ielde; 2. Riet Hoogenboom; 3. Nel van Leeuwen. Melkwedstrijd heren: 1. Kees Overde- vest; 2. Cor Kempenaar; 3 Henk Stapper. Groepen: 1. H.M. van L.; 2. L.T.B.; 3. C.B.T.B, ixtielkennen voor meisjes: 1. D. van Krogt; 2. C. Hogervorst; 3 C. Stok- 4. C. P. Rodenburg; 5. H. Vrij-Bui- ir; 6. C. N. Hoogendoorn; 7. C. van der Poel; 8. M. Wendel; 9. Jo Hoogen- boom;10. M. Hoogendoorn; 11. Jo Visser; 12. Jannie de Regt; 13. Jannie van der Vis; 14. J. van der Akker; 15. L. van Duyvenbode. Groepen: 1. L.T.M.; 2. H.M. van L.; 3. C.B.P.B. Met voor ieder een aparte geluk wens heeft wethouder D. van der Kwaak gistermiddag in Het Schuttershof de prijzen aan de winnaars van de Vebo-jongeren- wedstrijden uitgereikt. Mej. C. Hogervorst, die een 'medaille voor het textielkennen verwierf, toonde zich ook erg blij met haar succes bij een wedstrijd, die de wethouder juist de moeilijkste van alle had genoemd. Foto N. van der Horst. De Leidse speeltuinvereniging Ons Eiland (Zijlsingel en omgeving) begint haar herfst- en winteractiviteiten altijd met een verwarmende lampionoptocht door de wijk. Terwijl de kinderen zich verzamelen op het plein van de scholen Oosterstraat en Munnikenstraat, worden de trottoirs van de straten, waarlangs de vrolijke kinderstoet trekt, door duizenden bezet. Met K. en G. voorop zorgde de Ons Eiland-jeugd voor een daverende avond. Er waren weer kostelijke verkleedpartijen bij. Foto N. van der Horst „Ons Eiland" viert feest HET IS zo langzamerhand traditie geworden, dat de kinderen van de speeltuinvereniging „Ons Eiland" op de vooravond van de tuinfeesten, die deze vereniging jaarlijks organiseert, een lampion-optocht houden door de straten van het Zijlsingelkwartier. Vele kinderen hadden zich gister avond om half acht tezamen met het tamboer- en pijperkorps K. en G. op het plein van de Oosterstraatschool opgesteld, om van daaruit de feestelijke rondgang te maken. Tussen de bladzijden Le rouge est mis TRIANON. De auteur van „Du rififi chez les hommes", Auguste le Breton, heeft als schrijver van misdaadromans in Frankrijk en daarbuiten faam gekre gen door de uitermate knappe verfilming van zijn boek. Geen wonder, dat men zich in de Franse studio's na dit eclatant ces ook met ijver aan de verfilming zijn nieuwste werk, „Le rouge est s", heeft gezet. Dit produkt van regis- r Gilles Grangier in ons land uitge- loht onder de helemaal niets zeggende titel „Onveilig signaal". Zonder twijfel is Grangier een meester in zijn vak. Er zijn maar heel weinig regisseurs die de kunst verstaan een in zo in filmbeelden te „vertalen", r inderdaad een film ontstaat en geen verfilmd literair werk. Grangier behoort tot die exclusieve groep en men kan dan ook zeggen, dat „Le rouge est mis" zeer knappe film is, met een fraai volgehouden spanning die genadeloos De organisatoren van de lampion optocht hadden de kinderen zoveel moge lijk vrijheid gegeven in de samenstelling van de stoet. Vele kinderen hadden zich in groepjes gedeeld en elk van die groep jes moest iets voorstellen. De verrassende originaliteit, die kinderen vaak ten toon spreiden in hun expressie, bleek ook gas teren weer: kraam verpleging, cowboy leven, huishouding, dit alles was op zeer leuke wijze uitgebeeld. Tuinfeest de clin >ert Evenals bij „Le rififi" speelt ook dit -erhaal in de geen pardon kennende Parijse onderwereld, waarvan de leden eigen erecode hebben en waar een senleven slechts weinig gewicht in de als oud vrouwtje verkleed. De klei deelnemers werden begeleid door moeders vaders. De tooht duurde ongeveer een uur, en n half negen werd de stoet op het speel terrein van „Ons Eiland" ontbonden. en G. speelde daar nog enkele vrolijke ijsjes. Tezamen met de prachtige lichitang, die aangebracht was, werd dit leuk geheel. ouderen kunnen vanavond nog kijkje gaan nemen op „Ons Eiland". Er wordt dan een tuinfeest gehouden, con pleet met schiettent, vistent en rad va Reclasseringscollecte in Leiden Volgende week wordt in Leiden de jaarlijkse inzameling gehouden ten bate van de gezamenlijke reclasseringsinstel- lingen. In de loop van de week kunt t de dames met lijsten aan de deur ver wachten. Wanneer u daaraan gegeven hebt, hoopt het reclasseringscomité, dat u volgende week zaterdag op straat de .bussen niet voorbij loopt. Velen van onze medeburgers zijn door bepaalde omstandigheden in nood geraakt. Een middel om elk Van deze verdwaalden weer op het goede pad te helpen, is de jaarlijkse collecte, waarvoor op ieder een dringend beroep wordt gedaan om de collectanten en de organisatoren niet te leur te stellen. Voetbaltoernooi in Leidse Hout Op dinsdag 24 september zal op het sportterrein van de Leidse Hout ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de rijkspolitie-sportvereniging Luctor een intergewestelijk voetbaltoernooi worden gehouden. De wedstrijd wordt opgeluisterd door de rijkspolitie-muziekvereniging, die om kwart over 10 zal afmarcheren van het station naar het veld. Werkgelegenheid in Leiden en omgeving nog steeds gunstig :rve) steeg In de et 14 septcmbei van 285 tot 325, enerzijds als gevolg var het gereedkomen van enige werken, d< beëindiging van gelegenheidswerk en sei zoeninvloeden, anderzijds als gevolg van de inschrijving van jeugdigen, die na hun schoolperiode te hebben afgesloten, va kantie hebben gehouden en op eigen ge legenheid diverse losse werkzaamheden hebben verricht, thans definitief in het arbeidsproces moeten worden opgenomen. Hoewel de werkloosheid toeneemt en de vraag iets afneemt (in de herfst en met de winter op komst een normaal ver sohij nseJ. kan de werkgelegenheid nog steeds gunstig worden genomed. Een vergelijking met de standcijfers van het overeenkomstige tijdstip In 1955, 1954, 1955 en 1956 doet zien, dat ten aanzien van de jaren 1953 en 1954 nog een voor delig verschil aanwijsbaar is van resp. 685 en 165, dat echter de neiging tot af neming vertoont, en dat ten aanzien van 1955 en 1956 een nadelig verschil van resp 110 en 150 aanwezig is. Het aantal openstaande aanvragen liep terug en wel van 600 tot 520, waarv 100 betrekking hadden op jeugdigen (15 tot en met 18 jaar). In de textielindustrie en de metaalin dustrie bestaat bij verscheidene bedrij ven goede tot ruime plaatsingsmogelijk heid in diverse beroepen In de overige bedrijfstakken zijn eveneens nog vacante plaatsen te vervullen. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging praktisch geen wijzi ging en beliep 125. De geregistreerde vraag bedroeg 285 aanvragen, wa ruim veertig procent betrekking had op jeugdigen (15 tot en met 18 jaar). Aan huishoudelijk personeel bestas steeds grote behoefte, terwijl in de f eot ie- indust ni e en de textielindustrie ruime plaateingsmogelij'kheid aanwezig is. Braderie in Geref. jeugdhuis Volgende week zal in het Geref. jeugd huis aan de Breestraat een soort braderie worden gehouden voor de verfraaiing var het gebouw. Het is onder meer de bedoe ling, een vertrek in de trant van eer oud-Hollandse herberg in te richten. De braderie wordt origineel opgezet. Zij is open op donderdag, vrijdag en zaterdag. Ds. H. Heule zal haar donderdagavond openen. Oplossing Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN H}agra)en ióóen Spreekbeurten Op dinsdag 24 september zal voor de afdeling Leiden van de Geref. Bond spre ken ds. E. F. Vergunst van Rijssen. De samenkomst is in het gebouw Bethel aan de Stille Rijn om 8 uur. Dinsdagavond half 8 gaat voor de Geref. Gemeente in Nederland voor ds. Ligten- berg van Rotterdam. Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Meel. Pie- terse, Jansen, De Jong en Veldhuyzen. Welke apotheek? Zaterdag zijn 's middags, 's avonds nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, apotheek Nieu we Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en •potheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag zijn van 's morgens acht uur bot "s avonds twaalf uur geopend de Doeza- apotheek en apotheek Oegstgeest. T^R WORDT zo dikwijls gefluisterd, dat minister Zijlstra een geplaagd man is, een figuur, die door zorgen wordt gekweld en de zonzijde des le vens meestal via schaduwen leert En dit begrijpen wij niet, want ook voor minister Zijlstra is er in ons goede vaderland zoveel reden tot vreugde en dankbaarheid. En hij hoeft niet eens zo heel ver van Den Haag weg te gaan. Want terwijl Leiden ver bitterd aan het vechten was over Ra penburg en gaslantaarns, ging Noord- wijkerhout kalmpjes aan een plan ver wezenlijken, dat de minnaars van de romantiek met stomheid sloeg en dat minister Zijlstra aan één van zijn wei nige glimlachjes had kunnen helpen. Noordwijkerhout had vanuit een grijs verleden gaslantaarns overge houden. Stoere monumentale palen torsten de beverige vlammetjes, die in die goede oude tijd de mens een baken in de duisternis waren. Maar hoewel Noordwijkerhout nog zweert bij zijn oude lanen en zijn pomp op het pleintje, wil het toch met de tijd meegaan en daarom besloot men het gasvlammetjes door een krachtiger licht te vervangen. En toen kwam de bestedingsbeperking. De gemeente van Nederland, die de minister met hun schrikbarende te korten toch al zoveel verdriet moeten doen, pogen hem zoveel mogelijk te ontzien en daarom durfde Noordwij kerhout geen post voor nieuwe lan taarns op zijn begroting te zetten. Omdat het licht echter toch helder moest gaan schijnen heeft men eens heeil diep nagedacht. En natuurlijk hebben de Noordwlj- kerhouters een oplossing gevonden. Boven de monumentale palen hebben zij een nieuwe kop gezet en deze kop verspreidt thans de hoeveelheid elek trisch licht, die deze verlichte eeuw Wij schreven, dat Noordwijkerhout een oplossing had gevonden, want toen we van de week door het dorp fietsten, vonden we niet, dat het de oplossing was. Geduld T/"AN NOORDWIJKERHOUT naar Leiden is niet zo heel ver. In Lel den kwam men vtff maanden geleden tot de ontdekking, dat het verkeers technisch niet meer te verdedigen viel de Breestraat, het Noordeinde en de Hoge Rijndijk nog één dag langer voorrangsweg te laten. Deze ontdek king werd overigens precies vijf dagen te laat gedaan om ons een bekeuring te besparen, toen we argeloos de Witte Vrouwcnsteeg uit kwamen fietsen. Maar toen de ontdekking eenmaal was gedaan, nam Leiden geen halve tregelei Iedei weten, dat de vei sader door Lei- was en daarom verrezen er geweldige borden ,die om de honderd meter de verraste wegge bruiker vertelden, dat hij niet op een voorrangsweg liep of reed. Vijf lange maanden lang hebben deze borden dat nu al door Lelden ge schreeuwd, maar de gemeente ver trouwt het nóg niet. Voor ons, die in Leiden wonen, is hel een beetje pijn lijk. want wat moeten vreemdelingen wel voor indruk krijgen van het be vattingsvermogen van de Sleutelstad- bewoners? Maar wij willen niet aan ons zelf denken,doch aan het prestige van het gemeentebestuur, dat toch voor de buitenwereld beter nel kan doen alsof het over een zeer intelligente stad re geert. Aan de andere kant hebben wc wel bewondering voor het uithoudingsver mogen en het geduld van de Leidse vroedschap. Ieder ander zon allang hebben gezegd: iedereen moet het nu maar weten, en wie het nu nog niet weet, die zal het voelen. Maar het gemeentebestuur geeft zijn pogingen niet op en daarin verraadt het zijn roemrijk verleden, dat dezer dagen weer zo feestelijk zal worden herdacht. N' Vloerkleed U WE het toch al over de bestedingsbeperking hebben gehad: een spilzuchtige familie, die de waarschuwingen van de minister kennelijk nog steeds roekeloos in de wind slaat, legde van de week een vloerkleed op de vuilnisbak om het aan de ver nietiging prijs te geven. Gelukkig was des ministers geest echter niet zonder effect langs alle Leidenaars heengegaan, want een oud vrouwtje naderde bedachtzaam de stoeprand, waar het vloerkleed op zijn laatste tocht wachtte. Het vrouwtje ging niet over één nacht ijs, maar onderwierp het vloerkleed eerst aan een grondige inspectie. Op haar gezicht waren duidelijk de diverse stadia van dit onderzoek af te lezen en de conclusie luidde alleszins bevredigend. Een bakker, nog onder de in druk van de brodeloze dag, kwam landerig aangefietst en werd be leefd door het vrouwtje aange houden. Het duurde even, voordat hem de zaak duidelijk werd, en het duurde nog langer, voordat hij de wijsheid van het vrouwtje kon waarderen. Aan zijn gezicht te zien, was hij nog helemaal niet overtuigd, maar het vrouwtje was zó vriendelijk en bleef zó beleefd voor haar standpunt pleitendat hij ten slotte zuchtend het vloerkleed van de vuilnisbak nam en het op zijn fiets deponeerde. Een dankbaar vrouwtje hup pelde jeugdig naast zijn fiets voort om hem precies te vertellen, waar zij woonde. Zitten T"\IE DAME in de tram kon de con- ducteuT echter niet overtuigen. Terwijl de nazomer alle moeite deed de overgang naar de winter zo onge merkt mogelijk te laten verlopen, stapte zij in, met aan haar hand een meisje, dat ongetwijfeld eens dc ver rukking van een hele familiekring heeft opgewekt. Dat moest echter al vrij lang geleden zijn, want sindsdien was het meisje erg veranderd. Zij kon amper met haar hoofdje boven de bank uitkomen, maar met een stemmetje, dat geen tegenspraak duldde, verkondigde ze: Ik wil zitten. En haar moeder tilde haar op de De tram nam evenwel onderweg nog meer dames op en zo ontstond er een nijpend plaatsgebrek. Mevrouw, zo begon de conducteur beleefd, zou u misschien dat meisje op uw schoot willen nemen, zodat die oude dame kan zitten? Nee, dat wilde mevrouw niet, want zij had voor het meisje betaald, zoals zij de conducteur uitlegde. Deze gaf haar een beknopt overzicht van het tramreglement en het kleine meisje, dat de dreiging voelde, begon vastbesloten te verklaren dat het niet wilde opstaan. Nou, dan gaat die dame maar hier zitten, zo zei de mevrouw verongelijkt en zij stond op van haar plaats. De conducteur kon het niet goed vinden, want er stonden nog meer dames en hij lgede iets minder ge duldig uit, dat een klein meisje niet kan blijven zit/ten ais er oudere dames moeten staan. Onder luid gekrijs kwam het kleine meisje ten slort/te op de schoot, van haar moeder terecht, die enkele haltes ver der met een van wrevel vertrokken gezicht de bram verliet. Mobilisatie EEN druilerige avond vorige week werd de gezellige kout in een Amsterdams huisgezin wreed on derbroken door de bezorging van een aangetekende brief van het ministerie van oorlog. Een beetje zenuwachtig frommelde de jeugdige geadresseerde onder de verwachtingsvolle blikken van de fa milieleden de enveloppe open. HU haalde er een gedrukte kaart uit, las. werd een beetje bleek en trok vervol gens onverwijld naar boven om zich In wapenrok te steken. Mobilisatie, u dient zich onverwijld naar Hazers woude te begeven, zo berichtten de heren uit de Hofstad. De conducteur in de trein fronste het voorhoofd. Ja, het stond er duide lijk op: deze kaart geldt tevens als vrij vervoerbewijs. 't Is in orde, mijn- Van het Leidse station af bracht een hotsende bus onze wakkere mili tair naar Hazerswoude, waar hij te gen het middernachtelijke uur door de verlaten straten sjouwde op zoek naar de op de kaart aangegeven school. Maar hoe hU ook speurde, geen ge draaf van volijverige soldaten, geen balen stro, zelfs geen commissie van ontvangst. Alles was even donker, al les bleef even stil. De Hazerswoudse dorpsschool was in diepe rust verzon ken. Beschamend Nederlandse soldaten zijn geen papsoldaten, geen slappe kereltjes, die zich voor één gat laten vangen, De bepakte en be- zakte landsverdediger zette zijn in duisternis gehulde tocht dan ook onvermoeid uoort tot hij ein delijk een lichtje ontdekte. Het bleek het politiebureau te zijn, waar de wachtcommandant merkwaardig genoeg niet van de mobilisatie op de hoogte was. Ook de marechaussee in Leiden zei telefonisch van niets te weten, maar omdat de politieman naar bed wilde, besloot men toch maar een auto te sturen. De Amster dammer moest nu eenmaal uit zijn moeilijke positie worden ver lost. Alzo geschiedde, doch het bleef een vreemd geval, hoe men het ook wendde en keerde. Tot de begeleidende marechaussee on derweg een helder ogenblikje kreeg. Zeg, heb je die enveloppe nog? Nou en of, die was er. En toen pas werd ontdekt, dat er nóg een briefje inzat: Deze kaart wordt u alvast toegezonden voor het geval De jongen is met beschaamde kaken afgedropen. Hij heeft nie mand tets van zijn nachtelijke avontuur verteld. Een goede Ne derlandse soldaat dient zich er immers altijd vooraf van te ver gewissen, of bij opdrachten je on middellijk te melden, geen tweede opdracht is gevoegd rustig achter de kachel te blijven zitten schaal legt. Jacht naar geld is de enige drijfveer van deze gangsters en wanneer een bangerd bij de politie doorslaat is zijn lot bezegeld, al treft diit lot door een misverstand een ander De toeschouwer wordt niets bespaard. Vooral de wrede climax Is dermate realistisch op het celluloid gebracht dat men zich huiverend afwendt. Wat moet dan ons oordeel zijn? Kan men terecht bezwaar maken tegen een film, die de sensatie zoekt om de sensatie, al ge schiedt dit ook aan de hand van een literair werk dat men verdiensten, zoals een rake milieu-schildering en sterke sfeer, niet kan ontzeggen? Wij geloven van wel. Onze overtuiging is dat dit soort films geen waarschuwing inhoudt, dat zij ook niet worden gemaakt met het „de misdaad loont niet" voor ogen. De bioscoopbezoeker wordt getrokken door sensatie, welnu, geef hem dan het volle (Sensationele verfilming wan realistische Kina LIDO. Nina, een Russisch meisje werkzaam op het Weense agentschap van het persbureau Tass, vat genegen heid op voor een Amerikaans journalist. De liefde Is wederkerig en zo zit men meteen tot over de oren in de politieke moeilijkheden, aangezien het verhaal speelt in 1955 toen de Oostenrijkse hoofd stad nog ln vier zones was verdeeld. Ook al kan men voor zijn vondsten niet steeds evenveel waardering opbren gen, de vindingrijkheid van de regisseur in het opvoeren van de spanning is op vallend. Het gegeven wordt op een enigszins naïeve manier uitgewerkt, het 9pel heeft iets echt-menselijks, de sfeer tekening is goed. (Romantiek en dramatiek ln een span- ide film). Inspecteur Callaghan CASINO. De Franse filmindustrie, die de beproefde faam heeft de beste detec- tdve-story te kunnen brengen, toont zich in deze film tevens een meesteres in de karikatuur. Tony Wright is de „he-man", de dappere speurder, die nergens voor staat, die vrouwen verovert en van het fuifje in het andere valt, maar tus- il deze bedrijven kans ziet de mis daad te bestrijden. De typering is raak gekozen; misdadigers zijn huiveringwek kend en alle close-ups, die een ernstige detective-film tot hogere spanning moeten brengen zijn zo demonstratief naast elkaar gezet, dat men de indruk krijgt nooit meer serieus' naar een echte detec tive te kunnen kijken. De spot, waarmede de Fransen ln deze film hun eigen specialiteit belagen, zorgt voor een zaal hartelijk lachende mensen. Het eerste deel van de film werkt soms remmend; het is of men lang aarzelt er toch maar een „echte detective" van te (Een voortreffelijke detective zonder spanning). Graaf de Monte Cristo LUXOR. Voor zijn roman „De graaf van Monte Christo" vond Alexander Dumas de stof in de jaren van verwar ring en onzekerheid na de Franse Revo lutie. Uit deze periode van Frankrijks geschiedenis zijn enkele gevallen bekend van officieel overleden personen, die later op een geheimzinnige manier weer onder een andere naam in de samenleving opdoken. Tot Dumas' verbeelding sprak de geschiedenis van een jongeman, die zonder vorm van proces en onder be schuldiging een handlanger van de naar Elba verbannen keizer Napoleon te zijn in een kerker in een verlaten oord werd opgesloten. De roman met zijn historische achter grond en zijn avontuurlijk gegeven heeft op zijn beurt weer op de verbeelding van filmmensen gewerkt. Met Jean Marais als graaf geeft regisseur Robert Vernay zijn visie op Dumas's verhaal. De graaf wordt in de film versierd met een bijna Middeleeuwse ridderlijkheid en geeft althans de intentie van Dumas en zijn tijdgenoten goed weer, die in hun romans nog volledig „zwart-wit" werk ten. (Kleurrijke visie op vergeeld boekwerk). Het monster REX Schaars geklede jongedames in de klauwen -van een schrikaanjagend ge drocht en de titel Het monster, dat de wereld bedreigde, spreken voor zich. Wij konden werkelijk niet de moed opbren gen, dit schouwspel de volle anderhalf uur bij te wonen. (Monsterlijk). practische handschoen De practische vrouw vindt in de nieuwe Laimböck-collectle een elegante, klas sieke handschoen naar haar hart: een wasbare handschoen in suède of nappa. Deze bijzondere, soepele handschoen is voorradig In alle modetinten. En wat belangrijk is: het Is een handschoen naar de Laimb&ck-snlt, dus van prima pasvorm. In prijzen van f14.90-fU.75 - f 17.90. TYROLER HANDSCHOENEN MAGAZIJN ck Amsterdam, Kalverstraat 482 Rotterdam/Lijnbaan 85 's-Gravenhage, Spulstraat 58

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3