Jlietnue £riksd)e Courant 551 1 van Koning Haakon VII Noorwegen overleden Radar beveiligt Amerika tegen monsterraketten Vannacht om half vijf ontslapen Begrafenis op dinsdag OlafV diende ambtseed vanmorgen reeds in Nieuw-Guinea geplaatst op agenda der V.N. Jean Sibelius overleden ife.1 Sociale beleidslijn kan gehandhaafd blijven Griep neemt af Nog zeer veel zwarte lonen Faubus weigerde weer te verschijnen voor het hof ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11065 Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken itirlj is öheblflietï in tetjijenspMl" Het leven bont en bondig ZIE PAGINA 7 Dinsdag zal de plechtige begra fenis van koning Haakon VII van Noorwegen geschieden. Zijn oudste kleindochter, prinses Ragnhild, die getrouwd is met de Noorse zakenman Lorentzen en in Rio de Janeiro woont, zal hoogst waarschijnlijk niet voor deze plech tigheid naar Noorwegen komen, daar zij wegens een griep het bed moet houden Bourgès-Maunoury doet nog een poging Heit gesprek van de Franse regering et de politieke leiders over het nieuwe statuut voor Algerije heeft gisteren twaalf uur geduurd zonder tot een oplossing te komen. Premier Bourgès-Maunoury zou vandaag een compromisvoorstel ter tafel brengen betreffende het strijdpunt van de instelling van een centrale federale regering in Algiers. Dit zou inhouden, dat deze bepaling behouden blijft, doch dat de Franse regering later kan beslis- aen hoe het orgaan precies zal functio- 58936 onze postreke ning- Als u daarop vóór 1 okt. het abonnementsgeld voor le kwar taal 1957 k ƒ7.50 overscnrijft. dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie word', aangeboden en het is gemakkelijk voor onze administra tie. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt, op het strookje wordt vermeld? DE ADMINISTRATIE OM VIJF MINUTEN OVER HALF VIJF VANMORGEN is koning Haakon VII van Noorwegen in het paleis te Oslo ontslapen. Heel langzaam hadden zijn krachten het begeven. Zijn enige zoon, die hem zal opvolgen als Olaf V, was met twee van zijn kinderen aan het sterf bed, na de gehele nacht daar gewaakt te hebben. Olaf V zal in januari, bij de opening van het nieuwe parlement de eed op de grondwet afleggen. Hoewel de laatste bulletins mededeel den, dat koning Haakon geen verhoogde temperatuur had en de pols goed was, werd eraan toegevoegd dat zijn krachten langzaam afnamen. Reeds des middags werd het radioprogramma dusdanig gewij zigd, dat amusementsmuziek vervangen was door gewijde klanken. Het was delijk, dat de uren van de 85-jarige narch geteld waren. Het Noorse volk betreurt thans vorst, dié zijn leven en energie ten volle aan het land gegeven heeft. OLAF V Ook de nieuwe koning Olaf V, een kend sportsman en evenals z(jn vader groot minnaar van de zee, geniet de liefde van het Noorse volk. Hy kreeg een democratische opvoeding en bezocht gewone school. Op zyn tweede jaar ki toen zyn vader tot koning gekozen hy naar Noorwegen. Hy is thans 54 jaar oud. In 1940 verliet hy met koning kon Noorwegen om vannit Engeland het verzet te leiden. In mei 1945 keerde hy in Noorwegen terug. Zyn zoon Harald, die thans twin tig jaar is, is nu kroonprins. In Noorwegen wordt de koning even min als in Nederland, gekroond. In 1908, na de kroning van koning Haakon VII, werd het desbetreffende artikel uit de grondwet geschrapt. De huidige regering zal de nieuwe soeverein zijn ontslag aanbieden, dooh dit "et meer dan een formaliteit. De re- gering-Gerhardsen zal zichzelf weer op volgen. Ministerraad Het overlijden van koning Haakon werd het allereerst medegedeeld aan premier Gerhardson, die onmiddellijk de ministers bijeenriep. Om zes uur begon de kabinets raad in het paleis, waar de nieuwe koning; Olaf V, de ministers officieel het over lijden van zijn vader mededeelde. Schrif telijk diende koning Olaf zijn ambtseed in, die luidt: „Ik beloof en zweer, dat ik het koninkrijk Noorwegen zal besturen in overeenstemming met zijn grondwet". Koning Olaf zal zijn eed mondeling her halen voor het parlement, dat in januari pas bijeenkomt. Op 6 oktober zijn er in Noorwegen ver kiezingen. De politieke partijen overleggen reeds hoè zij, nu 't volk rouwt, hun ver- mene Vergadering van de Ver- f enigde Naties heeft de kwestie Ne derlands Nieuw-Guinea op de agenda van de twaalfde zitting geplaatst. Korte tijd nadat de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken er bij de vergadering krachtig op had aan gedrongen de kwestie niet te be handelen, omdat reeds driemaal is bewezen dat zij door de houding van Indonesië toch niets vruchtbaars kan verrichten, verklaarden 49 leden zich vóór opneming. Elf leden onthielden zich van stemming, 21 stemden tegen. Vorig jaar 16 november waren er 47 ■temmen voor de opneming op de agen da, 18 tegen en 14 onthoudingen. Reke ning houdend met de toeneming van het aantal leden der V.N. zyn de verhou dingen voor Indonesië dus iets ongun stiger geworden. Om by de stemming over een eventuele resolutie inzake Ne derlands Nieuw-Guinea een succes te kannen behalen, heeft Indonesië een meerderheid van twee-derden van het aantal stemmen nodig. Het zal dan een aanhang van 55 moeten verwerven. Voor opneming 6temden Afghanistan, Albanië, Bolivia, Brazilië, Bulgarije, Bir ma, Cambodja, Ceylon, Columbia, Costa Rica, Cuba, Tsjechoslowakije, Ecuador. Egypte, El Salvador, Ethiopië, Ghana. Griekenland, Guatemala, Haiti, Honga rije, India, Indonesië, Iran, Irak, Ierland. Japan, Libanon, Libyë, Mexico. Marokko, Nepal, Pakistan, Panama, Peru, de Phi- lippijnen, Polen, Roemenië, Saoedie Ara- bië, Soedan, Syrië, Thailand, Tunesië, de Oekraïne, Rusland, Uruguay, Wit- Rusland, Jemen en Zuidslavlë. Tegen stemden Australië, Engeland, België, Chili, Denemarken, de Domini caanse republiek, Finland, Frankrijk, Honduras, IJsland, Israël, Italië, Luxem burg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Nica ragua, Noorwegen, Portugal, Zuid-Afrika, Spanje en Zweden. Argentinië, Oostenrijk, Canada, natio naal China, Laos, Liberia, Malakka, Tur kije, de Verenigde Staten, Venezuela en Paraguay onthielden zich van stem ming. Jordanië was afwezig. Minister mr. J. M. A. H. Luns dat voorgaande gesprekken over de kwes- 6lechts verdere verwijdering tussen Nederland en Indonesië tot gevolg heb ben gehad. De minister verklaarde, dat Indonesië steunend op een opvallend on juiste interpretatie van de Haagse ronde tafel-overeenkomsten van 1949 beweert, dat Nieuw-Guinea juridisch reeds deel uitmaakt van Indonesië. Hy betoogde dat niet de Assemblée, maar het internatio nale hof het recht heeft, over de inter pretatie van een verdrag te oordelen en erop, dat Indonesië heeft gewei gerd zijn interpretatie aan het oordeel het hof te onderwerpen. Indonesische afgevaardigde Ali Sastroamidjojo verdedigde voor de ver gadering het standpunt van zijn land. „Wij zijn hier gekomen," zo zei hij, „om oplossing voor ddt geschil te zoeken. In het belang van de bevordering var nieuwe vruchtbare verhouding var samenwerking tussen het nieuwe Azië er het Westen." Het vraagstuk van „West- Irian" is een vraagstuk van kolonialisme, dat om een dringende oplossing vraagt," aldus Ali Sastroamidjojo. kiezingsstrijd in overeenstemming met de omstandigheden zullen voeren. Rouw Om kwart over vijf daalde vanmorgen de koninklijke standaard, om een kwartier later weer gehesen te worden. Om acht uur, by het aanbreken van de dag, werd de Noorse vlag op het balkon van het paleis halfstok gehesen. Alle vermakelijkheden zijn gesloten Tot vanmorgen half twaalf gaf de radio met tussenpozen slechts het officiële muniqué over de dood van koning Haakon door. Daarna begon een herdenkingspro gramma met een gedicht van Nordah Grieg „De koning", dat gedurende de Tweede Wereldoorlog geschreven werd. Op de scholen en universiteiten werd het droeve nieuws medegedeeld, waarni de onderwijsinstellingen voor vandaag ge sloten werden. Zie icvensbeschryving op pag. 5 De bekende Finse componist Jean Sibelius is gisteravond om kwart over negen tengevolge van een her senbloeding op 91-jarige leeftijd vrij onverwacht overleden. Juist op het ogenblik van het overlijden zette de Britse dirigent Malcolm Sargent in het concertgebouw van Helsinki met het stedelijk orkest Sibelius' vijfde symfonie in. Kort na dit concert, dat door de BBC werd uitgezonden, wer den de Britse luisteraars op de hoog te gesteld van de dood van de grote componist. (Levensbcschrüving zie pag. 5.) Prins Alexander voelt zich beter Prins Alexander, d© vijftienjarige zooi van koning Leopold en de prinses De Rethy, die in Boston geopereerd is aan de aorta, maakt het zeer goed. Hij heeft het druk met het lezen van de ontelbare brieven met hartelijke wensen voor zijn beterschap en met het genieten van dc Amerikaanse televisieuitzendingen. Hij wandelt al door het ziekenhuis en heeft gezegd, zich „werkelijk veel beter" t Prinses Gracia in verwachting De prins van Monaco heeft officieel medegedeeld, dat prinses Gracda haar tweede kind in maart verwacht. Deze week keerde het prinselijk echt paar met de kleine prinses Caroline, di op 23 januari geboren werd, na een lange vakantie in Zwitserland te Monaco terug L M Ondanks haar enkelblessure heeft prinses Beatrix gisteren in Amers foort het nieuwe gebouw van de stichting Amersfoortse werkplaats voor aangepaste arbeid toch officieel in gebruik gesteld. Door eigenhandig een plastic zakje dicht te lassen (waarin een presentje voor haar zelf zat) opende de Prinses de inrichting. Sombere minister, maar toch Bedrijfstaksgewijze loonsverhoging alleen bij zeer hoge uitzondering (Van onze parlementsredactie) MEN HOEFT, GEZIEN DE ERSNT van de financieel-economische situatie van ons land, voor het komend begrotingsjaar niet te rekenen op al gemene loonsverhogingen, maar overigens kunnen de beleidslijnen, die de regering vorig jaar heeft uitgestippeld ten aanzien van de sociale politiek, gehandhaafd blijven. Daarin zou eerst verandering moeten komen, wanneer inderdaad mocht blijken, dat de bestedingsbeperking in de naaste toekomst niet de verwachte resultaten zou hebben. Men dient echter te bedenken, dat de meeste maatregelen, die in het kader van de bestedingsbeperking zijn genomen of nog in voorbereiding zijn, pas in de tweede helft van dit jaar enig effect zullen gaan sorteren. Hët hoeft dan ook niet te verwonderen, dat de huidige situatie nog geen verbetering toont, aldus schrijft minister Suurhoff (sociale zaken en volksgezondheid) in de memorie van toelichting bij de ontwerp-bcgroting van zijn departement voor 1958. MNR Met enkele cijfers toont minister Suur- off aan, dat een nieuw evenwicht tus- •n middelen en bestedingen en tussen besparingen en investeringen nog aller minst in richt is. De zo noodzakelijke verbetering voor de lopende rekening de betalingsbalans zal voorlopig niet kunnen worden bereikt. Ten opzichte van de periode januari/mei 1956 vertoont dc er in de eerste 5 maanden van 1957 staging met 1078 min, terwijl de uitvoercijfers over diezelfde periode slechts een verhoging met 285 min la ten zien. Het is niet te verwachten, dat dit enorme verschil van 820 min in 5 maanden zal zijn gecompenseerd door een stijging van de ontvangsten uit hoof- dagen in angstige spanning mee geleefd met 't lijden van koning Haakon VII, die hedennacht is overleden. Gisteren kwam nog een klein jongetje heel alleen de grote paleispoort binnenwande len met een boeket bloemen als troost voor de zieke. De Aziatische griep is in het zuiden des lands thans aan het afnemen. In het mid den wordt nu het hoogtepunt genaderd, al zijn er plaatselijke verschillen. In het noorden, met name in Groningen, heeft de ziekte nog geen grote afmetingen aange- In het ziekenhuis te Maastricht heeft men het aantal opnemingen van niet- dringende gevallen moeten beperken, doordat ook verpleegsters door griep zijn aangetast. de van het internationale dienstenver- Het volume van de binnenlandse con sumptie blijft zich nog steeds in stijgen de lijn bewegen. Gedurende de eerste vqf maanden van het lopend jaar lag het desbetreffende indexcüfer bijna pet- boven dat van de overeenkomstige pe riode van 1956. Opmerkelijk is, dat deze stijging zich over de gehele linie voor deed en dus zowel betrekking had op artikelen, die voornamelijk door de ho gere inkomensgroepen worden gekocht als op artikelen, waarbij dit niet het ge- VOOR VERVOLG ZIE PAGINA 7 Luchtvaartakkoord. De Duitse bondsraad heeft vandaag de luchtvaartovereenkom sten met Scandinavië en Nederland be krachtigd. Deze geven wederkerige lan dingsrechten aan de Lufthansa aan de ene kant en de S.A.S. en de K.L.M. aan de andere kant Arbeidsmarkt blijft overspannen (Van onze parlementsredactie) Het algehele 'beeld van de arbeids markt vertoont, behoudens enige ont spanning in een enkele sector, nog weinig verschil met de toestand van het vorig jaar. Er i6 nog weinig sprake van ont spanning en het euvel der zwarte lonen toont nog geen sterke vermindering. Ook de aanvragen voor overweriovergunningen blijven binnenkomen. Hert aantal arbeiders zaken binnenkomen. Het aantal arbeiders werkzaam op aanvallende werken, kon, behalve in de drie noordelijke provincies, zeer daag blijven. Dit schryft minister Suurhoff in de memorie van toelichting bij de ontwerp begroting van sociale zaken en volksge zondheid voor het dienstjaar 1958. Wan neer de vraag naar arbeidskrachten op de zeer overspannen arbeidsmarkt ais ge volg van de bestedingsbeperking enigs zins zou verminderen, dan zou dit toe te juiohen zijn, in het byzonder, wanneer dit het geval zou zijn in randstad Holland aldus de minister. In de memorie wijdt de minister ook een uitvoerige paragraaf aan de emigratie Hy deelt mee, dat ook dit jaar een aanta! van 30.000 emigranten ruimschoots be reikt zal worden, tenzij onvoorziene om standigheden zich alsnog zouden voordoen. Voor 1958 rekent de bewindsman echter weer met een teruggang, o.a. als gevolg van het wegvallen van de extra emigra tiemogelijkheden naar de U.S.A. en de in verband met de bestedingsbeperking onvermijdeiyke) verhoging van de eigen bijdrage van de emigranten in de kosten Bezwaren van C.N.V. tegen de E.E.G. Het C.N.V. heeft zich naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp tot goedkeuring van de z.g. verdragen van Rome tot de leden van de Tweede Kamer gewend met een aantal bezwaren tegen de Europese economische gemeenschap. Voorop stelt men, dat het C.N.V. achter hert streven naar sooiaal-economdsche in tegratie van West-Europa staat, maar dat men bezwaren heeft tegen de voorwaar den waaronder de toegang tot de gemeen schappelijke markt wordt verschaft. Met name noemt men de kwestie van het bui- tentanief, de sociale harmonisatie en het concurrent! eregiem voor de onderneming. Wat het buiteratarief betreft vreest men voor een te hoge terlfiëring. Over de so ciale harmonisatie zegt men, dat men het tot stand brengen van de nodige verbe tering van de inval iditelts- en van de weduwen- en wezenverzekering niet mag (rusteren met een beroep hierop. Over hert concurrentie regiem ten slotte dringt het C.N.V.-bestuur erop aan dat ook aan hert toekomstigfe gemeenschap pelijk beleid ten aanzien van de econo mische mededinging de dn ons land alge meen aanvaarde idee van misbruikwet- geving ben grondslag zal worden gelegd. WEERBERICHT Zacht en vochtig De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt a en nevelig met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke lot matige wind tus- KHe sen zuid en zuid-west. Zacht ZON EN MAAN Zondag 22 sept. zon op 6.27; zon onder 18.41; maan op 4.36; maan onder 17.41. Maandag 23 sept. zon op 6.29; zon onder 18.39; maan op 6.01; maan onder 18.09; 23 sept. nieuwe maan. vlezen zijn in de week van 7 op 14 sep tember van i 21.216 miljoen tot f 21.514 min. gestegen, dus met 1 298 min. T~\E AMERIKAANSE gouverneur -L' Faubus van Arkansas heeft ook gisteren geweigerd voor de federale rechter in Little Rock te verschijnen. De gouverneur was gedagvaard om te komen verklaren, waarom hij de Op 4800 km afstand al ontdekt DE BERICHTEN over de machtige Rus sische raket hebben de Amerikaanse geleerden aangezet tot grotere spoed by hun pogingen een doeltreffend verdedi gingssysteem tegen dergeiyke interconti nentale projectielen te construeren. En biykbaar niet zonder succes. De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Thomas D. White, maakte giste ren bekend dat in de naaste toekomst een radarsysteem in dienst zal worden ge nomen, waarmee elk intercontinentaal projectiel reeds op een afstand van 4800 ln zijn rede de Algemene Vergadering op, kilometer onmlddeliyk wordt opgespoord. Men zal dan zijn maatregelen kunnen nemen, om de raket te onderscheppen, voordat zij de grond bereikt. Terwijl de raket nog op grote afstand is; zullen Amerikaanse vliegtuigen opstijgen, om haar te vernietigen. De Verenigde Staten bereiden zich ech ter niet alleen voor op de verdediging tegen een eventuele aanval. Van het proefstation in Florida schoot gisteren een grote glimmende raket loodrecht om hoog. Zeer vermoedelijk was het een „thor"-raket, die dus voor de vierde keer is gelanceerd en voor de eerste keer niet verongelukte. Tot op grote hoogte kon men het slanke projectiel met zijn vlam mende staart gadeslaan, toen maakte het een bocht naar het oosten en verdween uit het gezicht, een witte oondensstreep achterlatend. Wanneer het hier inderdaad de thor betrof en de proef geheel is geslaagd, dan is het vrij waarschijnlijk dat men er bin nenkort toe zal overgaan raketten van dit type voor de Amerikaanse strijdkrachten te vervaardigen. De thor heeft een actie radius van 2400 kilometer en wordt be schouwd als een projectiel voor middel grote afstand. nationale garde had opgeroepen om de opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school te ver hinderen. Het resultaat van de zitting was, dat de rechter, ondanks de afwezigheid van Faubus, verbood de negers de toegang tot de school te ontzeggen. Na deze uit spraak verkeerde Little Rook in spanning of Faubus het bevel van de rechter op zou volgen. Maar enkele uren na de recht zitting koos de gouveneur eieren voor zijn geld en trok de nationale garde, die de school bewaakte terug. De neger kinderen in Little Rock kunnen nu naar de fel omstreden school. De rechtszitting had nog een drama tisch verloop. De advocaten van de eigen zinnige gouverneur verlieten de rechts zaal nadat hun verzoek, de rechtbank onbevoegd te verklaren, was verworpen. De advocaten waren van mening dat deze zaak alleen door het Hoge Ameri kaanse Gerechtshof behandeld kon wor den. Ook hadden zij gevraagd rechter Davies te vervangen, omdat hy bevoor oordeeld zou zijn. Ook dit verzoek werd verworpen. In zijn overwegingen zei redhrter Davies, dat dc voorzitter van de schoolraad van Little Rock had verklaard, dat de raad van oordeel is, dat de grote meerderheid van de bevolking van Little Rook instemt met een geleidelijke opheffing van de rassenscheiding op de scholen. Davies zag niet in, waarom dit bloedvergieten tot gevolg zou hebben. Ook de opheffing van de •assenscheiding in de stadsbussen bracht geen moeilijkheden met rich mee. een uit öuizenó nuakt Er zijn van die kleindingen in het leven die vertederen, die even een gevoel van blijdschap oproepen de liefde van twee jonge mensen bijv., hun geluk bij het inrichten van de eigen kamers. Een van onze abonnees schreef over twee van deze gelukkige mensen. Dit is haar brief: We hebben inwoning gekregen. Een jong aardig stel van dezelfde levensrichting als wij. Tijdens het Inrichten van hun kamers zeiden ze eens tegen mij: „De eerste zes we ken. onze wittebroodsweken, ontvangen we nog geen visite. Maar daarna bent u de eerste!" Ik lachte maar eens en vroeg toen: „Misschien mag ik wel de krant van ons geven. Het is nl. een goede krant. Dan kun je die zes weken vast eens kijken of ze je bevalt. En zo ja, dan mag ik je wellicht op die eerste visite al noteren". „Nou", zei de a.s. bruidegom„dat mag wel, maar of ik tijd heb om te lezen, weet ik niet, want er is nog zoveel Tijdens hun huwelijksreis heb ik toen de krant van andere richtingen gekochten iedere avond schreef ik op een velletje papier de verschillende commentaren en die van onze krant vet omlijnd. „Is het geen groot principieel verschil?" schreef ik er steevast bijHet papier speldde ik vast op de krant van die dag en deponeerde het hele geval op hun trap. Dit deed ik zo een week lang. Terug t>an hu-n reis kwamen de tortelduifjes al vlug uit hun isolement, en vroegen of we nu maar vast op visite kwamen. „Want", zeiden ze. „als we nog drie weken moe ten wachten met abonneren, missen we wel heel lang die fantastische krant". Ze zijn een van onze duizend nieuwe abonnees en ze vin den elkaar èn de krant „één uit duizend". Waar blijft üw nieuwe abonnee? De bon vindt u op een der advertentiepagina's, want de duizend moéten vol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1