Chr. Huishoud- en Industrieschool boekte gisteren winst en verlies DE LANDBOUWER Bijna miljoen voor uitbreiding IJmuidens hal- en loscapaciteit Verjaagt huidige haring jacht sympathie van het publiek? Van 4 tot 19 november wordt Voorschoten „doorgelicht^ ;UWE LEIDSCHE COURANT Zeshonderd leerlingen te Katwijk nieuw gedeelte kwam bij de school en de heer Tuurenhout ging er af E CHRISTELIJKE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL heeft zijn definitieve grootte gekregen, nu ook het pas gebouwde nieuwe gedeelte gebruik is genomen. Van de ongeveer 600 dagleerlingen zijn er een kleine iderd, die te ver van huis zijn en dus voor de middagmaaltijd moeten rblijven. Daar de school geen speciale ruimte had om deze meisjes tussen schooltijden eetgelegenheid te geven, behalve in de gewone leslokalen, rd twee jaar geleden besloten een overblijf lokaliteit aan te bouwen. Deze is uitgebreid met een handenarbeidlokaal. steravond had in. een bijeenkomst van talrijke personeel het bestuur van de :n een aantal genodigden on- burgemeest-er H. Duiker en diens genote, architect Van der Bom en A. Ouwehand -r de overdracht deuwe gedeelte plaats. De bij komst werd gehouden in de nieuwe ikvol gestoffeerde en praktisch ge le overblijfzaal. De voorzitter het schoolbestuur, de heer dr. G. W. ■dijkink, opende de zeer druk be te bijeenkomst en merkte in zijn ope- swoord op, dat een belangrijke etappe bereikt in het leven van de huis- Isohool. Spr. begroette speciaal de idente, mevr. Duiker-van Hasselt, Ie burgemeester, benevens de arohi- Een deur, die Katwijks groei bevordert! spaargeld, dat achter deze deur ge en wordt, bevordert de woningbouw, isserij, de middenstand en de nijver- van Katwijk aan Zee. achter ligt Uw geld veilig voor diefstal en daar groeit het het n. Die kluisdeur is van de COj m KOP A1FFE1SEN - BANK ENTE VOOR SPAARGELDEN: dagelijks opvraagbaar 3 pet. voor één Jaar vast S.5 pet. EEL LEVENSMIDDELENBEDRIJF OVERNAME AANGEBODEN TE KATWIJK 'geen woningruil een fijn stukje kaas? Probeert het dan eens bij Grootste service Kkundig door ons geplaatst H Alléénverkoop voor Katwijk andere merken. Etna. Jaarsma, enz. H. A. v. d. ANKER Katwijk aan den Rijn Koopt NU reeds een ku Ai inde voor slechts 59.75 'n echte Remington hebben. ÏDEKER D. en H. KAPPER traat 73 Telefoon 2584 KATWIJK AAN ZEE apparaten zijn all risk verzekerd 3UR-M05T SHAVER itwijks vroedschap ik naar Leerdam de raadsleden van Katwijk zich niet bezighouden met bestuurszaken deze week, toen de heren, verge- van hun echtgenoten, per autobus lltstapjc maakten naar de glasfabriek gezelschap werd aldaar ontvangen lrectie, die vóór de rondleiding een luting gaf. Nadat men kennis had et de prodiuktie in de fabriek, het vroede gezelschap ontvangen op laadhuis van Leerdam. Aan de bur- frter van de glasstad bood Katwijks fmeester, de heer H. Duiker, een haring aan, waarna ook de wet- s een dergelijk cadeau ontvln- Het bezoek aan Leerdam werd et een diner in het restaurant Glashof'. Hier zaten mede aan d< meester en de wethouders van Leer- tect, de heer Van der Bom. In het kort memoreerde spr. de geschiedenis van het nieuwe gedeelte der school. Vervolgens vertelde de voorzitter, dat dit nieuwe gedeelte de problemen niet opheft. In be©tuur6kring wordt reeds nagegaan, hoe men tot de bouw van een tweede school gebouw kan komèn. uit de primaire klas, voor eenzelfde af scheid gezorgd. Namens personêel en leerlingen werd de heer Tuurenhout een radiotoestel aangeboden; mevr. Tuuren hout ontving bloemen. Dr. G. W. Overdij'kink sprak namens het bestuur woorden van dank en waar dering tót de scheidende concierge, die sedert 1 april 1940 de belangen van de school heeft gediend, eerst in het Jeugd huis en sedert 1951 in het nieuwe gebouw. wees op de plichtsgetrouwheid van de heer Tuurenhout en op zijn liefde en roeping voor de school. Spr. deed zijn woorden vergezeld gaan van een enve loppe met inhoud. De heer Tuurenhout sprak hierna woor- ïn van dank. De opvolger van de schei dende concierge is de heer M. van Duijn. De avond werd verder op zeer gezellige wijze doorgebracht met zang en decla- Op schaal Mevrouw Attema leidde vêrvolgens in zeer geestige bewoordingen de overdracht van de nieuwe vleugel in. Zij droeg na mens het personeel en het bestuur de lokaliteiten over aan de directrice mej. Van der Weerd. Zij deed dit door aan bieding van een model van het nieuwe 6choolgedeelte. De bijeenkomst had nog een tweede doel, namelijk het afscheid van de heer J. Tuurenhout, die jarenlang concierge der school Is geweest en de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt. Geestige afscheidsivensen Namens het personeel werd de schei' dende functionaris in een humoristische samenspraak toegesproken door de dames Andrle6sen en Voortman; de leerli gen hadden via Matti de Mooy, de hoogste klas en Jannie van Duyn KATWIJK A AN.DEIS RIJN Levensdurf bij Christen- V rouwenbond In de zaal Rijnstraat vergaderde de plaatselijke afdeling van de N.ed.' Chr. Vrouwenbond gisteravond voor de eerste maal. Ds .G. van Duinen uit Wassenaar sprak over het onderwerp „Mens. durf te leven". De vraag dient gesteld te worden of men durft te leven, ook al is er geen keus, omdat men nu eenmaal möèt leven. Voor vele mensen is heit trieste leven van alle daig een beng, dde onoverkomelijk lijlkt; en di.t spruit niet altijd voort uit materiële nood,. Spr. ging vervG&gens na hoe men levens durf kan vónden. Men kan de ogen voor de werkelijkheid sluiten en men kan een roes zoeken, om te vergeten. Maar deze politiek brengt geen oplossing. Slechte één kan zeggen: Mens durf te leven. En dait is God. Bij het kruis van Christus is gezegd, dat de mens mag leven. Daarom is levensdurf de proef op de som van het geloof. Spr. besloot zijn boeiende voordracht met te zeggen, dat een blij gezicht reclame is voor het christendom. De spreker werd ingeleid door de pre sidente van de afdeling mevr. R. Ger- retsen-Verhagen. Zondagsdienst Voorzover het de patiënten betreft van de huisartsen E. E. van der Laan te Rijns- burg en H. M. Hueting wordt de zondags dienst waargenomen door dokter J. Berg man, Valkenburgseweg 1, tel. 2921. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 De overdracht van het nieuwe gedeelte van de huishoudschool ge schiedde door aanbieding van een model van dat nieuwe gedeelte. Als vertegenwoordigsters van bestuur en personeel traden op mevr. Attema (achter het model) en mej. A. Voortman (links). De directrice van de school, mej. H. Z. van der Weerd (rechts) nam het model in ontvangst. Visserij golf jes DE HAL-CAPACITEIT van het Staatsvissershavenbedrijf zal volgend jaar een grote uitbreiding ondergaan. Dit is bekend geworden uit de begro ting voor 1958. Er is bijna een miljoen gulden uitgetrokken voor uitbreiding en vernieuwing van terreinen, gebouwen en inrichtingen. Het grootste deel van het bedrag is bestemd voor de bouw van de nieuwe vishal ten oosten van het bestaande halcomplex op de oude Tegeltjesmarkt. Verschillende be drijven zullen hiervoor moeten worden gesloopt. Voor de bouw van deze hal is in totaal twaalf ton nodig. Maar daar het Staatsvissershavenbedrijf pas in de tweede helft van 1958 met de bouw van de nieuwe hal denkt te beginnen is ér 700.000 voor uitgetrokken. In de loop van 1959 zal het dan ein delijk mogelijk worden dat meer traw lers en trawlloggers voor de eerste beurt en de afslag om zeven uur lossen. Vrij dagmorgen moesten weer twee boten met makreelvangsten tot de zaterdagmarkt blijven liggen. De oorzaak: gebrek halruimte, waardoor men vrijdagmorgen pas om acht uur had kunnen beginnen met de lossing van beide schepen. D« rederijen besloten daarop de zaterdag- markt af te wachten. Het betrof hier d< trawlers „Klaas Wijker" en „Johannes Polderman". Vrijdag 8000 kisten Voor de vrijdagmarkt werden in de nacht van donderdag op vrijdag Umuiden door veertig schepen, waarbij vier trawlers en trawlloggers, 8000 kisten vis gelost. Hierbij waren: 600 kisten tong en tarbot. 1100 kisten schol, 100 schar. 50 bot, 5500 haring, 80 makreel, 250 schel vis, 90 wijting, 180 kabeljauw en gul. 35 haai, 15 koolvis en 20 diversen. De op 9 september vertrokken trawler „Tzonne" voerde aan 30 kisten makreel. 1470 haring, 10 diversen en 375 stuks s-tlj- ve kabeljauwen. De SCH 27 „Onderne ming 2". die op 5 september naar ging, zorgde voor 190 kisten haring, 60 diversen en 40 stuks stijve; de „Dirkje' op 9 september naar zee vertrokken voor 1500 kisten haring; de SCH 171 „Cor nells Vrolijk", die op 6 september te: visserij ging naar de westkust, voor 1051 kisten haring, 70 koolvis, 20 wijting, 25 diversen en 130 stuks Stijve kabeljauwen. Van de Katwijkse vloot loste de „Arle Ouwehand", diie op 10 september naar zee ging, 900 kisten haring, 20 diversen. 200 stuks stijve kabeljauwen en 430 kan tjes haring. Met een mooi schip verse vis verscheen de KW 161 van de combi natie Krijgsman en Schaap voor de eer ste reis aan de afslag. Schipper Schaap voerde aan 30 kisten schol, 160 schelvis, 40 makreel en 160 stuks stijve kabelj&u- De besomming werd f 11.200. Nog Iets hoger gegevens gaan, i de Vlaggetjesdag in gevaar DE JAARLIJKSE VLAGGETJESDAGVIERING en de haringjagerij vor men in het jaarverslag over 1956 van deafdeling Vis van het Voor lichtingsbureau voor de Voedingsraad in IJmuiden een belangrijk onder deel, vooral omdat de jagerij in 1956 en 1957 aanleiding is geweest tot ver schil van mening over de sportieve factor. Deze sportiviteit zou naar veler mening door het meedoen van haringtrawlloggers worden aangetast. Het jaar 1956 heeft geleerd, aldus het jaarverslag, dat de haringtrawllogger met succes kan meedingen naar de overwinning bij de haringjacht, die telkens weer de grote belangstelling van het publiek trekt. Zou deze „jagerij voor het publiek", dat het sportief vindt te weten, dat de schepen op hetzelfde tijdstip zee kiezen, aan schot gaan, gaan halen en gaan jagen, worden onder graven, zodat de jagerij niet kan worden gehandhaafd, dan betekent dit een verlies aan publiciteit die nauwelijks in geld is uit te drukken. Het zal, aldus het hoofd van het Voorlichtingsbureau, de heer J. Kolkman, een bedrijfs belang van de eerste orde zijn, de haringjagerij zolang mogelijk te hand haven. Voorts wordt in het jaarverslag opge merkt: Tijdens de haringjagerijen in 1956 en 1957 ontstond een spanning, die niet vaak daarvoor werd bereikt Hieruit vie len enkele belangrijke punten af te lel den, waarmee in de toekomst zeker re kening moet worden gehouden. Wil de vlaggetjesdaigviering, die langzamerhand is uitgegroeid tot een evenement, waar naar door velen ook buiten de visse- rijkringen wordt uitgekeken» haar glans ndet verliezen, dan zal deze in de toekomst meer moeten bieden. Hoewel uiteraard de gepavoiseerde vloot een hoogtepunt van deze viering Is. wil dót zeker niet zeggen, dat de andere pro grammapunten min of meer overbodige ballast zijn. Hierbij moet zeker de volle aandacht worden gegeven aan de wissel werking. Mede doordat er tienduizenden mensen naar de havens komen, die dit onder andere doen om de feestelijkheden, wordt, dank zij de publicatie, het gehele volk bereikt. GEEN TERUGGANG Het voorlichtingsbureau schrijft grote waarde toe aan de publiciteit in welke vorm dan ook. maar steeds blijkt ook hoe moeilijk het werken in deze nimmer vast met soms grote en dan kleine aanvoeren. Ondanks de remmende factoren heeft het visverbruik in 1956 in Nederland geen teruggang ondervonden. Het bleef 8.7 kilogram per hoofd der be volking. Het door het voorlichtingsbureau te be strijken gebied wordt steeds groter. Met de gelden zestig procent der kosten wordt door het Produktschap voor Vlo- en Visprodukten gedragen verricht men het normale voorlachtinigswerk via de tentoonstel'langsstands. filmavonden het werk van de kooklerare6. Op passen de momenten worden campagnes begon nen, zoals bij de grote schelvisaanvoeren of de „maatjesharing iin het land". Voorts werden vls-transportauto's ver sierd met retelamestroken, werden naai restaurants en hotels servetten met toe- passelijke opdruk en visgerechten gezon- Iin 1956 is door het bureau ook de streekpropaganda begonnen Na proef nemingen in Zeeland, Noordbrabant er Limburg i« na een gedegen marktonder zoek en een enquête onder de viewinke- Ïier8 ook in Drenite, Overijssel en de Ach terhoek van Gelderland een poging ge daan om de plaatselijke winkeliers ten inhaken op een speciaal voo rl4chtingB6 ector De prijzen Liggen bied ontworpen reclameactie. hoogste kotter besomming van dit jaar echter behaald door de UK 3 „Coen Bot". Het is evenwel toch een Katwijkse zege, daar dit schip onder commando staat van schipper Messemaker uit Katwijk. Hij besomde aan de donderdagmarkt 12.500. Nog een Katweker Met een mooie vangst tong verscheen aan de vrijdagmarkt de KW 12. De kot ter vertrok vorige week dinsdag naai zee en bleef ook dit weekeinde buiten gaats. Er werden 2580 kg tong en 40 kisten schol gelost. De opbrengst bedroeg 821 Schelvis duurder De schelvis was vrijdagmorgen IJmuiden zeer gevraagd. De handel be taalde grif voor een kist grote schelvis 57, voor grootmiddel 66, voor klein- middel 53, voor de pennen 52 en de braadschelvis ƒ37—15 per kist. kisten grote kabeljauw haalden 130, de kleine kisten ƒ116, de rijen grote kabel jauw voor het buitenland 10890 e: kleine 6050. De gemiddelde prijs de kabeljauw was 8646. De koolvis noteerde 3330, de leng 46, de haal 13—12, wijting 27—17. Grote gul le verde op 6841, middelgul 4835 kleine gul ƒ3018. Niet veel opgehouden Van de 5500 kisten haring werd vrijdag vrijwel niets opgehouden. De handel op het binnenland, de export en de conser- venindustrie namen de haring af voo: ƒ15,5011. Makreel deed naar kwaliteit ƒ23—11. Met de grote vraag van de ex port bleven tong en grove en middelschol duur. Grote schol deed 70 per kist, grootmiddel eveneens ƒ70 per kist, klein- middel 74 per kist, kleine schol 1/56 en kleine schol 2 42—13. Grote tong ging het binnenland in voor 65,40, groot middel naar het buitenland voor 4,60— 4,10, kleinmiiddel voor ƒ3,40—3,20, kleine tong I voor 2,802,55 en kleine tong II voor ƒ2,402,25. De grote tarbot deed per kg 3,402,60, de kleine tarbot per kist 57—51. Schar en bot deden respec tievelijk ƒ24—15 en ƒ17—12. Vanmorgen aan de markt De zaterdag- en maandagmarkt waren vrijdagavond al grotendeels bezet. De trawler „Klaas Wijker" voerde vanmor gen aan 1040 kisten makreel, 60 schelvis en 25 haring. De trawler „Polderman", die op 13 september naar zee ging, zorg de voor 1400 kisten, waarbij 1100 ma kreel, 220 haring, 70 schelvis, 10 wijting 15 stuks stijve kabeljauwen. De „Abra ham" op 13 september naar zee gegaan meldde zich met 1750 kisten haring, de VL 27 „Burgemeester Heusdens" kwam er aan met onder meer 800 kisten haring. De KW 99 „Maria Theresia" meldde zich met ondermeer 500 kisten, meest haring. Oudste boten Oudste boten tevens schepen die 5or maandag en dinsdag verwacht wor- en zijn nu: VL 131 „Petronella", op 0 september naar zee gegaan. IJM 2 „Her man" (10 september), SCH 153 „Onder neming IV" (11 september), „Haarlem" IJM 9, „Emma" IJM 15 en „Onderneming III" SCH 117 (13 september). Hoe het op zee ging De haringvangsten waren donderdag aanzienlijk minder dan woesdag. De vangsten waren gemiddeld van 150-^300 manden per schip. De trawler „Curasao" meldde van 3 trekken een vangst van 200 manden haring en de „Deining", eveneens van drie trekken, 150 manden haring. De loggers en kotters die op en bij het Zand vissen, gaven als dagvangsten door 60 tot 80 manden schelvis en gul en 2029 stuks kabeljauwen. De loggers en kot ters die op de kust vissen hadden als etmaalvangsten 6080 kg tong en 12—20 manden schol en wat bijvis. De visserij was dus ook op de kust aan de zuinige kant. WARMOND Plezierig uitstapje Donderdag heeft het personeel van houthandel K. W. van der Wil lik jr. zijn jaarlijkse uitstapje gemaakt. Men bezocht de visafslag tn IJmuiden. Schiphol en de Sndp en Snaip-revue. Tevens werd een rondvaart gemaakt door de Amsterdam- grachten en haven». Hoewel het zonnetje zich nóet liet zien. as de stemming de hele dag opperbest. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. H. J. Lohman te Oude Wetering: huis en erf met schuren te Leimuiden, Dorpsstraat 4, groot 11.45 are, in bod 28.000, zijn niet verkocht. NOORDW1JKERHOVT Dokter nodig? Nieuwe EHBO-cursu» De nieuwe EHBO-cursus begint dins dag 1 oktober. Nieuwe cursisten kunnen zich opgeven bij de heer P. Barnhoorn, Nieuwe Duinstraat 26 NOORDWIJK Doktersdienst De doktersdienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Goudriaan. telefoon 2333. Gemeenteraad De raad van Noordwijk zal donderdag avond 26 september a.s. om half negen In openbare vergadering bijeenkomen. HILLEGOM Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter J. J. Versluys, Hoofdsraat 142, tel. 5121. WARMOND Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Kwint Bots. VOORHOVT Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Kwint Donderdagavond vond in het Cul tureel Centrum een instructieavond plaats van het COTUVO (Comité tot Opsporing van Tuberculose Voor schoten). Burgemeester C. J. v. d. Hoeven heette allen welkom, zeer in het bijzonder de leden van de Fede ratie Vrouwelijke Hulpverlening, be last met de organisatie van het huis bezoek voor het COTUVO, dr. D. Ruiter, longarts en districtsarts con sultatiebureau te Leiden, en de heer J. W. van Rijn, teamleider van de FOTU te Leiden. Hierna gaf mevr. C. van Oostrom-Van Konijnenburg, secretaresse van het COTUVO, een uiteenzetting over het huisbezoek. Vêrvolgens sprak dr. D. Ruiter over het belang van het onderzoek voor de volks gezondheid. Het lage ziekte- en sterfte cijfer in Nederland kan slechts gehand haafd blijven bij een voortdurende con trole. De gesloten vorm t.b.c. kan anders aotlef worden en veranderen in open t.b.c. Bij kinderen komt de gesloten vorm als klier tuberculose voor. De actieve t.b.c. probeert men zo snel mogelijk het behan delen. Bij oude mensen wordt 't kuchje vaak als gewoon besohouwd. de klachten zijn dan gering, maar de kans om anderen te infecteren, vooral kinderen, is zeer groot. Bij de doorlichting wordt niet alleen t.b.c. ontdekt, maar ook longkanker en afwijkingen van het hart. Kinderen onder de 4 jaar worden niet doorgelicht, daar deze nog uitsluitend in gezinsverband leven. Voor alle anderen is doorlichten, ais dat langer dan drie maanden geleden is. belangrijk. Het huisbezoek zal plaats vinden in de eerste helft van oktober, de doorlichting van 4 tot 19 november. De schoolkinderen worden in school verband doorgelicht. De kosten bedragen 1 per persoon; voor schoolkinderen het minimum 0,25. Geslaagde openings avond van Chr. jeugdvereniging Met veel enthousiasme is de Chr. jeugd van Voorschoten gisteravond in het Cultureel Centrum met het winterseizoen gestart en ds. De Boer sprak op het eind van de avond war me woorden van waardering voor de gezellige sfeer, waarin men deze ope ningsavond had weten te vatten. Ds. De Boer had, na het welkomstwoord van. Rien Berkhout, een beschouwing ge houden over levensstijl en knoopte daar een opwekking voor het komende winter- programma aan vast. Nadat door de jongeren enkele artis- Nieuws van en voor Katwijk Collccte-resnltaten De in de periode van 26 augustus tot 8 september gehouden openbare collecte voor het Koningin Wllhelmina Kanker fonds heeft f 1652 opgebracht. De op 14 september gehouden openbare collecte voor het DEL tbc-fonds bedroeg f 1677,29. Zondagsdienst De zondagsdienst van tandartsen -wordt morgen waargenomen door dokter Reijn- ders, Koningin Wilhelmlnastraat 1, tel. 2012 (spreekuur 11.30 tot 12.30 uur). Tandartsen De zondagsdienst der tandartsen wordt waargenomen door dokter Reynders. Spreekuur van hailf twaalf tot half één. KATWIJK AAN ZEE Vleet-vangsten blijven slecht Met de vleetvisserij is het in de af gelopen week allerbedroevendst ge weest. De gemiddelde vangsten kwa men niet boven de 6 kantjes per schip uit. En dat dit gemiddelde nog de 6 kantjes kon halen was te dan ken aan enkele loggers, die met de zinkvleet waren uitgerust. Deze sche pen hadden nog vrachten van 40 tot 140 kantjes. De andere, meeste sche pen, die de drijfvleet aan boord had den, meldden nacht op nacht: Geen vangst. Boven de 57" NB is nu niets meer te vangen. Men moet momenteel op de Engelse wal visserij. Dit zal echter nog wel 14 da gen duren. Met de haringtrek is het deze week wel bijzonder goed gegaan. Er waren da gen, dat de gemiddelde vangst 145 kantjes Door de geringe aanvoer was er een stijging in de prijzen, vooral van de kwaliteitsharing. Voor prima steurharing, de rokerijen, werd tot f 39,70 be taald, terwijl voor de andere steurharing de prijs was van f 22 tot f 26 per kantje. Volle haring wérd gekocht voor f 32 tot f 37.90 en ijle haring voor f 23 tot f 26,70. Maatjesharing wordt niet meer aange voerd. De aanvoer aan de Katwijkse af- ag was deze week 7353 kantjes. Zondagsdienst Voorzover het de patiënten betreft van de artsen Lodder, Slagmolen, Borleffs, Hagen en Visser wordt de zondagsdienst waargenomen door dokter Lodder, An- dreasplein 2. Bordenwedstrijden „Katwijk" Uitslagen van onderlinge bordenwed strijden, gehouden bij de schaakclub Katwijk": Groep I: E. H. van Galen—H van Dijk —0; D. Hoek—P. Bavelnar 1—0; A. C. Berkheij sr.—A. C. Berkheij jr. *4—.%; D. LouwerseC. Barnhoorn 01. Groep II: B. SiatiusJ, de Jong Vt B. BarisC. Houwaard 01; J. Reitsma H. J. de Groot 10; J. van Duijvenbods D. Hazenbroek 10. Visserij Bij de te 's-Gravenhage gehouden exa- ens voor stuurman bij de zeevisserij zijn geslaagd voqr het eerste gedeelte van ixamen: Corn. Kuyt Pzn. en N. J. Beelen Hzn. Beide geslaagden zijn varende bij de Ned. Maatschappij voor de Walvisvaart. Zij zijn woonachtig in Katwijk en ontvingen hun opleiding aan de vteserijsohool alhier. Bejaarden-sociëteit Evenals vorig jaar zal ook dit winter seizoen de conversatiezaal van het Jeugd huis opengesteld zijn voor de leden van de bond voor ouden van dagen. Maandag middag om 2 uur wordt de zaal weer ge- Overdracht grafsteen Op het graf van wijlen de heer F. W. A. Eikerbout zal door de oud-leerlingen een grafsteen geplaatst worden. In tegen woordigheid van het schoolbestuur, de oud-leerlingen, personeel en leerlingen der school zal dinsdagmiddag 24 sept. om 3 uur de grafsteen overgedragen worden aan mevr. Eikerbout. Het woord zal voeren het tegenwoordige hoofd der school, de heer D. Bentsnijder. Twee leer lingen zullen de steen onthullen. Uitslagen KWZ Uitslagen van de bordenwedstrijden, gehouden bij de damolub KWZ. Hoofdklasse: A- KoningB. van Rijn 02; A. van Duyvenvoorden—T van len 20; P. van DuyvenvoordenJac. de Best afgebr.; L. DubbelaarJac. van der Plas 2—0. Eerste klasse: D. MeijvogelD. Barn hoorn 0—2; A. van DuyvenbodeA. Her- bert 0—2; W. Heemskerk—T. van der Plas 1—1; E. de Jong—St. Barnhoorn 0—2; J. Passchier—A. Kuyt 20. Hoog en laag water Zondag: hoog water 1.27 en 14,04 uur; laag water 9.49 en 22.08 uur. Maandag: hoog water 2.23 en 14.49 uuir; laag water 10.37 en 22.57 uur. bleke prestaties waren geleverd, sprak ds. Lever uit Vlaarddngen over de levensver antwoording bij de jeugd. Men moet niet slechte streven om het kwaad te vermij den, maar het goede, het positieve moet als ideaal worden gezien. Een posdtieve levenshouding maakt wereldse machten machteloos. Schetsjes, declamaties en zangnummers zorgden voor een gezellige sfeer en tijdens deze schetsjes werd nog even de schijn werper gericht op de lonren-aotie en de baby-sit-activiteit, die reeds duizend gul den hebben opgeleverd voor vergader ruimte. Tijdens het mastklimmen kwamen vooral de jongens tot de ontdekking, dat het predicaat „algemene ontwikkeling" meer omvattend is, dan men op het eerste gezioht zou zeggen. Tijdens het slotwoord getuigde ds. De Boer van zijn grote voldoening over het verloop van start-avond. Belangstelling voor „Floralia" stijgt Nadat de voorzitter van de Floralia- tentoonstelling, de heer B. Hoog- werff Kroon gisteravond in het ge bouw van Chr. Belangen aan de Wijngaardelaan de vele belangstel lenden verwelkomd had, hield de heer G. Schrama, loco-burgemeester, een korte rede, die aan de officiële opening voorafging. De loco-burgemeester deelde mede, dat van de tweeduizend uitgegeven planten vijfhonderd en veertig waren ingeleverd, hetgeen met 26,7een hoger percentage is dan vorig jaar. Hieruit leidde de heer Schrama af, dat de belangstelling voor Floralla stijgende is. Spr. besprak de mogelijkheden op pedagogisch gebied, die door de kinder-kwekerij kunnen worden gediend. Hij dankte allen, die aan de tot standkoming van de tentoonstelling had den medegewerkt, waarna hij de expositie officieel voor geopend verklaarde. Voordat de vele ouders en kinderen, die bij de opening aanwezig waren, de bloe men gingen bezichtigen, maakte de heer Hoogwerff Kroon de volgende prijswin naars bekend: Begonia Rood: 1. Ria Verhoork, 2. Marja v. d. Burg, 3. Wout Schoonbeek, 4. André Does wijk, troostprijs Loet Moraal. Begonia Rose: 1. Trudy v. d. Burg, 2. Riia Verhoork, 3. Hubert v. d. Burg, 4. Tony v. d. Waard, troostprijs Hanneke Schoonbeek. Fuchsia: 1. Willie van Klaveren, 2. Marja v. d. Burg, 3. Betsy Korswagen, 4. Riet Rodenburg, troostprijs Marianne Ger ritsen. Geranium: 1. Corry Verhoork. 2. Betsy Korswagen, 3. Gerrit Struik. 4. Anneke Verhoog, troostprijs Leendert Giezen. Salvia: 1. Jan Pen. 2. Meba Henkes, 3. Marja Koops, troostprijs Marja Koops. Margriet: 1. Joop Schipper, 2. Piet Pols, 3. Loekie Verhoork, 4. Pauline Oosberiaan, troostprijs Janneke Oskam. Coleus (kleinbladi'g): -1. Dini Oosterom, 2. Piet ten Donikelaar. 3. Wdllemden Ver hoog, 4. TUny Toren, troostprijs Bob. Hen- driksen. Coleus (grootbladdg): 1. Nico van Zegge len. 2. Anneke Verhoog. 3. Ton Hogenelst, 4. Bernard Grootendorst. De tentoonstelling is tot hedenavond tien uur geopend. Geslaagd schoolconcert Onder auspiciën van de Stichting „Het Schoolconcert" werd gistermiddag in het Cultureel Centrum het eerste concert voor de Voorschotense schooljeugd ge geven. Ter gelegenheid hiervan leidde de burgemeester, de heer C. J. van der Hoe ven, de uitvoerende musici met enkele woorden in. Terecht wees hij de jeugd er op, dat het niet uitsluitend gaat om te leren luisteren naar muziek, maar dat men ook moet leren er Iets voor over te hebben om van goede muziek te genieben. De pianist Willem Hielkema en de bas- bariton Leo Rommerts lieten de spontane zeggingskracht van het volkslied horen. Hoe markant het volkskarakter zrtoh In de kunst weerspiegelt, bleek uit de bonte reeks van liederen van bijna heel West- Europa, die achtereenvolgens werden uit gevoerd. Het jeugdige publiek liet er geen twij fel over bestaan, dat het ten gehore ge brachte bijzonder in de smaak viel. Kerkdienaten Hervormde Gemeente: Dorpskerk 10 u. ds. Klusener van Delft, 7 u. ds. Saraber ds. Meijering, opening winterwerk; Rijndijk 10 u. ds. Saraber; Hulp en Heil "1 u. ds. Meijering. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Den Boer. Geref. Kerk art 31: 10 en 5 u. da. Mei- if van Slikkerveer. Nieuws van en voor Oegstgeest Gebouw der Zending 40 jaar Het gebouw van de zendingshogeschool der Ned. Hervormde Kerk bestaat hier eertlg jaar. Tijdens een bijeenkomst de Raad voor de Zending werd hieraan op eenvoudige wijze even aandacht ge schonken. Aan het „jubileum" werd geen officieel karakter gegeven. Het belangrijkste op déze dag was een rijsttafel, waaraan ds. H. A. C. Hildering, predikant-directeur van het zendings huis, een toespraak hield, waarin hij wees op de belangrijke functie van het huis in het geheel van het zendingswerk der Kerk. Woorden van lof en dank had hij het voorgeslacht, dat onder vaak moeilijke omstandigheden trouw bleef zijn roeping. Ds. F. Slump haalde enkele herinne ringen op. Ds. H. J. Stelma van Bloemen- daal, voorzitter van de Raad voor de Zen ding, zei grote bewondering te hebben de leiding van het huis. Dr. E. Jan- Schoonhoven, rector van de hoge school, bracht de gelukwensen van deze school over. Ds. Hildering naar Nieuw Guinea De Raad voor de Zending der Neder landse Hervormde Kerk heeft gisteren besloten, ds. H. A. C. Hildering, predikant- directeur van het zendingshuis te Oegst geest, voor een jaaT naar Nieuw Guinea te zenden. Ds. Hildering zal daar de lei ding op zich nemen van het algemeen schoolbeheer der Hervormde zending ge durende het verlof van de heer P. de Bruin, die in november naar Nederland vertrekt. Deze voorziening is noodzakelijk, om dat de tweede algemene schoolbeheerder, de heer N. van der Stoep, kortgeleden om gezondheidsredenen deze functie heeft moeten neerleggen, terwijl ln zijn ver vanging nog niet kon worden voorzien. Uitstel van het verlof van de heer De Bruin was evenmin mogelijk Ds. Hildering zal op 10 oktober naar Hollandia vertrekken. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters E. W. F. Walchren, Oranjelaan 29, tel. 22030 en E. B. J. van der Vliet-de Vries, Nachte gaallaan 13, Leiden, tel. 22331. SASSENHEIM Oprichting afdeling Maandag 30 september 's avonds om acht uur wordt ln Het Bruine Paard een op richtingsvergadering gehouden van de afdeling Bloembollenstreek van de Alge mene Nederlandse Invaliden Bond. uitreiking prezen De prijzen van (Je Oranjefeesten worden vanavond om 8 uur ln Het Bruine Paaad uitgereikt, tot ih tegenstelling tot wat wij gisteren meldden. Zondagadlenst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Kwint en Bots.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11