Ons volk kan zeker de problemen overwinnen I Duizenden Nederlanders zagen Riviera branden NOG MEER MIJNWERKERS ZULLEN WEGLOPEN ONTDEKKER VAN DE ZENUWEN DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 Korte troonrede H.M. de Koningin heeft hedenmiddag de volgende Troonrede uitgesproken: .leden der staten-generaal, E IstrUi gdcro ts 0; Ho EN ZEER BEWOGEN JAAR LIGT ACHTER ONS. De internationale spanningen duren onverminderd voort. In onze nationale economie is het evenwicht verbroken. Terwijl de nationale welvaart en de werkgelegenheid op een hoog peil zijn gebleven, geven de vermindering de deviezenreserve en de ontwikkeling op de kapitaalmarkt reden tot ernstige bezorgdheid. Hierin iomt tot uiting, dat de bestedingen aan consumptie, investeringen en overheidsuitgaven te zamen het natio nale inkomen overtreffen. De genomen maatregelen hebben het beoogde doel og niet bereikt. Ten dele, omdat zij eerst geleidelijk hun werking kunnen doen gevoelen, anderdeels omdat jvoa blijkens de thans beschikbare gegevens dieper in- fdzai grijpen noodzakelijk is. gr« Ons volk kan zonder twijfel de gerezen moeilijkheden dse |e boven komen. Het zal zich daartoe bewust moeten zijn_ van de ernst van de situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. Dit geldt zowel voor de consumptieve uitgaven van de bevolking als de uitgaven van het bedrijfsleven en de overheid. De Regering harerzijds is vast besloten zodanige maat- regelen te treffen of te bevorderen, dat het evenwicht in de verhoudingen en het vertrouwen in de financiële bsfit monetaire situatie worden hersteld. TAIT BELEID drukt zijn stempel op de rijksbegroting k* voor 1958. Een beperking van uitgaven is op vele punten tot stand gebracht. Daarnaast is afgezien van tal van nieuwe plannen. Bovendien moet het Rijk in zijn financieel beleid rekening houden met de zeer grote moeilijkheden, die de gemeenten ondervinden bij de financiering ook van de meest dringende kapi taalsuitgaven. Daarom acht de Regering het voor een gezonde en ongestoorde financiering van de woning- fjbouw noodzakelijk met ingang van het komende jaar weder over te gaan tot het verstrekken aan de ge- tuzld meen ten van voorschotten ten behoeve van de woning- 1 do wetbouw ten laste van 's Rijks kas. Onder de tegen woordige omstandigheden kunnen de gemeenten de «verantwoordelijkheid voor de financiering van deze jbouw niet blijven dragen. Het Rijk zal er zich voorts vooral ter wille van de ste ligemeenten van moeten onthouden voor zijn eigen uitgaven een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Het d,eze reden, dat de begroting zodanig is opgesteld, de financiering van de gehele dienst is gewaarborgd soi ionder een dergelijk beroep. Ten einde dit mogelijk te maken acht de Regering ïnaast beperking van de overheidsuitgaven een tijde- go&ijlijke verhoging nodig van de omzetbelasting op per sonenauto's en motorrijwielen, op televisietoestellen en lp sigaretten. Bovendien zal de opschorting van de ivesteringsaftrek in 1958 moeten voortduren en zal tijdelijke heffing van opcenten op de vermogens- ielasting worden voorgesteld. Deze maatregelen leve- tevens een bijdrage tot de beperking van de be- rikf'!di"9en- UERDERE verhoging van de uitvoer vraagt bijzon- dere aandacht. Ter wille hiervan is het nodig te ttion waken tegen het ongunstiger worden van onze con- >an (fcurrentiepositie op de internationale markt. Grote voor- ceuit! Wichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot eme^( verhoging der produktiekosten kunnen leiden, is ge- orla boden. Zolang de huidige toestand voortduurt zullen ig v! bedrijfsleven en overheid zich ten aanzien van de ont- wikkeling van het loonpeil de grootst mogelijke be perking moeten opleggen. Mede met het oog hierop moet de prijsstabilisatiepoli- en ;iek in overleg met het bedrijfsleven onverflauwd wor den voortgezet. Het prijsbeleid en het mededingings- beleid zullen ook moeten bevorderen, dat kostenver- weli lagingen zoveel mogelijk in de prijzen doorwerken. ■jZelfj Het is dringend noodzakelijk de besparingen op te leidj, roeren onder inschakeling van zo breed mogelijke lagen tic vi der bevolking. Ulegi Voorstellen ter bevordering van de bezitsvorming orwe'zullen u in het komende zittingsjaar bereiken. mi' ^00r *andbouwprodukten vertoont de ongunstige verhouding van vraag en aanbod op de. wereld markt geen verbetering. Zij lijkt zelfs van structurele te worden. Voortgebouwd zal worden op de grond- mat»siag Welke de Regering het afgelopen jaar heeft ge- Generaal geopend." legd. In dit verband zullen de vraagstukken van de totale omvang van de produktie en van de verbetering van de bedrijfsstructuur de bijzondere aandacht vragen. DE STRIJD tegen de woningnood blijft nog steeds de meest dringende taak bij de voorziening in de be hoeften van ons volk. Mede dank zij de gunstige weersomstandigheden in het begin van het jaar, zal in 1957 een groter aantal woningen gereedkomen dan in enig voorgaand jaar het geval was. Verwacht mag worden, dat meer dan 80.000 woningen aan de woningvoorraad zullen worden toe gevoegd. Het streven van de Regering blijft, ook in het komende jaar, gericht op een binnen het kader van de bestaande mogelijkheden zo groot mogelijke woningbouw. Het is haar voornemen de financiering van 40.000 woningwetwoningen mogelijk te maken. Ter betere aanpassing van de rijkssteun aan de werke lijke behoeften en ter stimulering van de bouw van particuliere woningen met een redelijke huurprijs is een wijziging van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 tot stand gebracht. Verwacht wordt, dat mede dank zij deze maatregel met de bouw van 40.000 particuliere woningen zal worden aangevangen. Ten einde een begin te maken met de consolidatie van de te hoog opgelopen vlottende schuld der ge meenten en van de schulden, die moeten worden aan gegaan, in het bijzonder voor de nog in dit jaar onder nomen woningbouw, zal de Regering haar medewer king verlenen aan een binnenkort door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten tegen marktvoorwaarden uit te geven woningbouwlening. Maatregelen zijn in voorbereiding om het vrijwillig beschikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De mogelijkheden tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van noodzakelijke voor zieningen aan de woningen zullen worden verruimd. eii de Nederlandse Antillen in de geest van het Statuut heeft de voortdurende aandacht der Regering. Na ontvangst van een binnenkort te verwachten advies van de commissie tot herziening van de staatsinrichting van Nederlands-Nieuw-Guinea, hoopt de Regering aan de Staten-Generaal te kunnen aanbieden een ontwerp van wet tot partiële herziening van de bewindsregeling Nieuw-Guinea, dat e'en ruimer uitzicht zal bieden voor de politieke ontwikkeling van dat gebied. In de samenwerking tussen de vrije landen wordt een nieuw perspectief geopend door de onderteke ning van verdragen betreffende een Europese Econo mische Gemeenschap en een Europese Gemeenschap voor atoomenergie, alsmede door de tussen de Rege ringen der drie Beneluxlanden bereikte overeenstem ming over het verdrag inzake de economische unie. De behandeling van de drie hiermede samenhangende wetsontwerpen zal in de komende^ zitting veel van uw aandacht vragen. Het levensbelang van de Noord-Atlantische Ver- drags-Organisatie voor de vrije wereld blijft ook van ons land een redelijke defensiebijdrage eisen. In de Verenigde Naties zal de Regering haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ont spanning, herstel van onrecht en bevordering van de vrede. Nauwere Europese samenwerking maakt het ons te meer tot plicht in eigen land verhoudingen te scheppen, die Nederland in internationaal verband een goede en sterke partner doen zijn. TEN EINDE de aandacht geconcentreerd te houden op de vraagstukken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot u over tal van andere onder werpen, die nochtans in het komende zittingsjaar veel van uw werkkracht zullen vragen. Beperking op velerlei gebied, waarbij de Regering er intussen naar streeft het meest essentiële te ont zien, mag niet het laatste woord zijn. Een positief gerichte inspanning, zowel ter vergroting van de nationale produktie als ter versterking van de geestelijke en maatschappelijke krachten, zal nieuwe en ruimere mogelijkheden moeten openen. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker omstandigheden heeft gepresteerd ver trouw ik, dat het ook thans de zelfbeheersing en de kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en voor nieuwe vooruitgang. Moge God u sterken bij de verantwoordelijke taak waartoe gij weder zijt geroepen. Hiermede verklaar ik de gewone zitting der Staten- Handelsvertegenwoordiger. Suriname overweegt de benoeming in Den Haag volgens de begrotingsstukken om de afzet Surinaamse handelsproducten in derland te verbeteren. (Van een onzer verslaggevers) |}E FRANSE Riviera brandt! Deze alar merende kreet klinkt de Nederlandse toerist, alleen voor een brandende zon uldwaarls gereisd, nog in de oren. Over to mistral, de kurkdroge, lang-ademige Jlorm die hier in het late seizoen wel neer gevaarlijk om de hoek komt kijken, maar toch zelden zulke gevolgen mee brengt, had hij alleen maar horen fluis teren. En toen die vliegende storm er eenmaal tvas, een kleine week geleden, leek het ook allemaal zo erg niet want de zon bleef schijnen. Nu brandt het echter *ehter onze rug nog steeds. De mistral toeft hevig huisgehouden. De Nederlanders, in dit gebied op vakantie, maken het onder deze omstan digheden uitstekend. Zij zijn er nog, met rijn duizenden. Met wat onwennige ogen hebben ze naar de muren van vuur ge keken, die zij soms geheel onverwacht tegenover zich vonden, overal langs de Zuidfranse kust, van Doulin tot Menton, even landinwaarts, met zijn weelderige maar o zo brandbare bossen. Hopelijk hebben wij, de toeristen, deze ontelbare vuurhaarden niet zelf aangestoken met brandende sigarettenpeukjes of slordig gebruikte petroleumbranders. Uitgesloten is dat eohter niet. In Nice zijn vier toeris ten aangehouden op een dergelijke ver denking. Zondag, toen verschillende dorpen door het vuur werden bedreigd, nam men in 't bungalowdorp Bourlounis, dat door 'n derlamds toeristen-bedrijf is geannexeerd in der haast de nodige veiligheidsmaat regelen. De vlammen bleven gelukkig op een flinke afstand van het dorp. Wel moest het Nederlandse dorpshoofd, de heer Bloemsma, op een gegeven ogenblik een kalmerend speechje afsteken, o voorkomen dat enkele heetgebakerde landgenoten hun biezen zouden pakken. Nieuwsstop in Djakarta Hoewel de beperkende maatregel tegen de pers te Djakarata zaterdagavond officieel werd ingetrokken,-is de situatie van de buitenlandse correspondenten nog zeer onduidelijk. Maandag en dinsdag is het dagelijkse nieuwsbulletin van A.N.P. niet ontvangen. Een telegrafisch verzoek om inlichtingen is niet beant woord. Het laatst ontvangen bericht van de correspondent was van zondagavond. Hij is dus niet in de gelegenheid om te berichten over de gebeurtenissen. Nederlander uitgesloten door Amerika Het Amerikaanse ministerie van handel heeft medegedeeld, dat aan de fiirma Gebrs. Meiman te 's-Hertogentoosch aille Amerikaanse udtvoerpriviJeges zijn ont nomen voor de duur van de exportcon trole. De firma zou in 1955/56 door eer verkeerde voorstel ling van zaken er lr geslaagd zijn 30 ton Amerikaans chroom- te verwerven ter waarde van 17.000 dollar of 64.600 en naar Oost-Duitsland hebben uitgevoerd. Ook zou de firma 1000 ton borax gekocht hebben voor 100.000 dollar of 380.000 en deze naar Oost- Duitsland en Polen hebben geaondenu al dus de beschuldiging. Nederlands militair in Suriname gewond De Nederlandse dienstplichtige soldaat J. H. C. Liebragts uit Eindhoven is op het kermisterrein te Paramaribo in gevecht geraakt met een Surinaamse arbeider. Hij met een ander ingesloten door aantal Surinaamse kermisgangers De arbeider trok een vlijmscherp 1 stak de soldaat in de buik. Opneming het hospitaal voor onmiddellijk opera tief ingrijpen was noodzakelijk, doch thans is het directe levensgevaar geweken. De Britse koningskinderen heb ben een heerlijke vakantietijd Schotland op Balmoral Castle. Met hun ouders gingen ze een houtzaagmolen bekijken en prins Charles kwam op het idee een wip te maken van gezaagde planken. Prins Philip hielp een handje en even later wipten de kinderen, geholpen door vader en bewonderd door moeder, naar hartelust. Optimisme en twijfel te Djakarta De Indonesische bladen en politici heb ben gisteravond de toenadering tussen Sukarno en Haita toegejuicht, doch zijn >ver eens, dat nu daden moeten ko- e vice-vooraiitter' van de nationale raad zeide: „Er waren mensen, die de conferentie op een mislukking wilden uitlopen, maar de openbare mening heeft gezegevierd." een compromis lot stand gekomen Hatta, die ontbinding van de na tionale raad had geëist en Sukarno, waar bij de buitengewesten zullen vertegen woordigd worden dn de raad. die een soort senaat zal zijn. Sommige waarnemers zijn volgens Ass. Press sceptisch en spreken van een op pervlakkige overeenstemming en een re- misepartij tussen Sukarno en Hatta. Syrië ontkent aanslagen op Russische ambassade De Syrische veiligheidspolitie heeft de berichten over twee bomaanslagen op de Russische ambassade in Damascus tegen gesproken. Er waren slechts stukken vuurwerk ontploft, die feestgangers had den afgestoken. Minister erkent mogelijkheid OP vragen van het lid van de krachten uit onze mijnindustrie, c.q. een Tweede Kamer de heer J. N. dal"* va" d<! »<»d«» Maenen (Kath. V.) over het sterke verloop van mijnwerkers uit het Ne derlandse mijnbedrijf naar Duitse steenkolenmijnen heeft de minister van economische zaken geantwoord, dat moet worden geconstateerd, dat het nominale loon voor ondergrond se arbeid in Duitse mijnen hoger is dan dat voor ondergrondse arbeid in de Nederlandse steenkolenmijnen. Inderdaad heeft een aantal Nederland se mijnwerkers ontslag genomen om in Duitse mijnen te gaan werken: het is te verwachten, dat in de naaste toekomst nog een aantal mijnwerkers ontslag zal vragen. Het verloop heeft uiteraard een daling van de kolenproduktie ten gevolge. In zijn vergadering van 31 juli heeft de Mijnindustrieraad een vijftal verorde ningen tot verbetering van de arbeids voorwaarden vastgesteld, waarvan er in middels vier zijn goedgekeurd. De minister en zijn ambtgenoot van so ciale zaken hebben toegezegd geen defini tieve beslissing te zullen nemen op het verzoek om goedkeuring van de vijfde verordening voordal nieuwe cijfers wa ren bestudeerd. Te dezer zake is opnieuw advies gevraagd. Zo spoedig mogelijk zal een beslissing worden genomen. Naar het oordeel van de minister mag niet zonder meer als vaststaand worden aangenomen, dat een verdere toe neming van het verloop van arbeids- HET LEVEN IB" bondig HE ET BERICHT, dat de zoon van koning Saoed van Saoedi-Arabië tijdens zijn ver blijf in Badcn-Baden in Duitsland is bestolen, hebben wU niet zo maar opzij gelegd. Wij hebben er diep over nagedacht. En ons trachten voor te stellen wat er in zijn brein moet zijn omgegaan, toen hij al die kostbaarheden en al dat geld niet meer op het nachtkastje zag liggen. Zes dubbele parelsnoeren ter waarde van ongeveer vijfduizend dollar, een aantal clièques ter waarde van 22.000 dollar, drie paspoorten cn bankbiljetten van verschillende Europese landen, was hij 's morgens lichter. En een klein pistool. En vooral dat kleine pistool wil ons niet loslaten. Het zal wel ge laden zijn geweest. En het zal wel voor een bepaald doel uit Saoedi-Arabië zijn mee- PISTOOL Het zal wel zo zijn gegaan, dat de zoon van.koning Saoed voor zijn vertrek al zijn raadgevers bij elkaar heeft geroepen en hun zijn plannen heeft ontvouwd. Gé- woon gezegd wat hij van plan was. Naar Baden-Baden te gaan. En zijn raadgevers zullen op grote kaarten hebben gezocht naar Baden-Baden en het eindelijk heb ben gevonden. En zij zullen de wenkbrau wen hebben gefronst en de zoon van ko ning Saoed van wijze raadgevingen heb ben voorzien, zoals het raadgevers be taamt. Misschien zullen zij hebben ge tracht hem van zijn voornemen af te hou den. Misschien hebben zij gezegd: Zou u dat wel doen, hoogheid? Maar de zoon van koning Saoed zal zijn plan hebben doorgedreven. En toen zullen de raadge vers hebben aangeraden zijn pistool mee te nemen. Een klein pistool. Om zijn bezit tingen te verdedigen. En wellicht heeft de zoon van koning Saoed om dit voorstel ge lachen, dat hij wel dwaas zal hebben ge noemd. Maar hij. heeft het gedaan. Veel kostbaarheden en een klein pistool. En nu is alles weg. De parelsnoeren en het geld en de drie paspoorten en het pistool, dat het bezit moest verdedigen. De zoon van koning Saoed zal er wel niet armer door zijn geworden. In elk geval is hij met een ervaring rijker naar Saoedi-Arabië terug gekeerd, de ervaring, dat je niet onge- 1038) Hoewel de Griekse genees- er heelkunde vóór dc t(jd van Alexandei de Grote reeds een geweldige hoogt» had bereikt, werd de systematische stu de, waarschynïyk iets jongere, Erasi stratos, wiens onderzoekingen van hel bloedvaatstelsel van fundamenteel be lang waren. Hjj ontdekte de hartklepper aan de uitmonding van de holle ader waardoor het aderlijke bloed in he hart stroomt, en ontdekte ook de klep pen aan de oorsprong van de longader. waardoor het aderlijk bloed van hel (Nadruk verboden) AFGEBRAND De Amerikanen hebben voor hun solda ten nooit op een cent gekeken, en daar om zijn ze de meest benijde soldaten ter wereld geworden. Benijd, omdat wat in geen land mogelijk is voor de Amerikanen toch altijd tot de mogelijkheden behoort. Maar nu, zo is ons verteld, zit Inen toch ook In de States met de handen in het haar. Het Amerikaanse leger in Japan voelt zich zwaar gedupeerd en Washington ziet voor de moeilijkheden geen oplossing. Tenminste niet op korte termijn. Want de sigarettenaansteker, die de jongens in Ja pan werd uitgereikt en waarop zij dol wa ren omdat hij bij gebruik het vrolijke wijsje „I don't want to set the world on fire", speelde, kan voorlopig niet meer worden verstrekt. De Japanse fabriek, die het apparaatje produceerde, Is afgebrand. SCHILDERIJ Sinds we hebben gelezen, dat nog tal van grote meesters in allerlei pakhuizen en op vele zolders aan het oog van de liefhebbers zijn onttrokken, hebben we rust nog duur. Geen zolder is meer veilig voor ons en er is geen pakhuis of wij heb ben het doorzocht. Van boven naar bene den. Maar we hebben nog niets gevonden. Op alle zolders waar wij kwamen en ln alle pakhuizen, die wij uitkamden, viel geen meester te ontdekken. Geen meester en geen meestertje. En daarom zijn we z< verdrietig nu een leraar ln de kunstge schiedenis In Nashville, die ons naar he schijnt heeft nageaapt, wel succes heeft gehad. Hij kocht een schilderij voor dollar. Omdat ik het zo'n aardig dingetje vond, heeft hij verteld. Dat willen we graag geloven Want het schilderij bleek een originele Frederik de Moucheron te zijn. Een echte Hollandse meester uit de zeventiende eeuw. Overigens .is die leraar het schilderij niet waard. Hij heeft al doen weten, dat hij het voor duizend dol lar kan verkopen. En dat zal hij ook wel. Wij zouden het ln de mooie kamer hebben gehangen. Maar hij gaat het verkopen. Voor duizend dollar. Nee. die leraar is gengegaan door goedkeuring van alle op 31 juli door de Mijnindustrieraad vastge stelde verordeningen. In dit verband wijst de minister erop, dat in de Duitse mijnen het zogenaamde eenmans-akkoord wordt toegepast, een beloningssysteem, dat in de Nederlandse mijnindustrie uit sociale overwegingen onaanvaardbaar wordt geacht, maar dat individueel hogere verdiensten mogelijk maakt. Tenslotte kan de minister niet nalaten op te merken, dat de verschillende publl- katies het verloop ongetwijfeld hebben doen toenemen. DELFLAND KAN WATER MOEILIJK KWIJT Doordat het gemaal bij Maassluis in reparatie is, kunnen de polders in het ge bied van het hoogheemraadschap „Delf land" thans moeilijk het water, dat door de vele regens is gestegen, kwijt. Het boezemwater heeft een hoogte be reikt, die boven normaal ligt, Naar wij vernemen zijn er twee oorzaken, waardoor het peil van het boezemwater niet kan worden verlaagd. In de eerste plaats ma ken de over het algemeen krachtige westenwinden van de laatste dagen het onmogelijk het water bij eb via de slui zen af te voeren. Al het werk moet dus door de gemalen worden gedaan en on- gelukkigerwijze kan het gemaal bij Maas sluis 6leoht6 op halve kracht werken. Ds. N. P. gTeTv. Uchelen ten grave gedragen >p 86-jarige leeftijd is te Hilversum overleden de Hervormde emeritus pre dikant, ds. N. P. G. E. van Uchelen. Ds. Van Uchelen aanvaardde in 1896 het predikambt bij de Hervormde ge meente van Renswoude, in 1901 ging hij naar 's-Graveland en sedert 1904 stond hij te Hilversum, waar hij in 1938 met emeritaat ging. Het gemeentebestuur van Hilversum schreef de predikant in ln het gulden boek der gemeente. Bij de begrafenis, gistermiddag op de nieuwe algemene begraafplaats brachten een duizend personen een laatste groet aan de geliefde predikant, die in het kerkelijk en burgerlijk leven van Hilver sum zo'n grote plaats heeft ingenomen. Ds. H. Onstein leidde de dienst in het sterfhuis. Aan de groeve spraken ds. A C. Diederiks, de oudste zoon van de over ledene en ds. J. de Groot uit Apeldoorn. Een kinderkoor zong enkele liederen. i niet. vis Het eerste wat w(j grijpen als de krant uit dc persen glijdt, zijn de verhalen over vissen. Als kind al hadden wij grote be wondering voor de mannen, die er vroeg In de morgen op uittrokken om een visje te verschalken. Maar onze grootste bewon dering was altijd voor hen, die de „vloer- matters" aan de haak weten te slaan. Ge woon aan de waterkant zitten en maar wachten tot de „vloermat" er In tippelde. Uren wachten tot het wachten werd be loond. In Nieuw-Delhl. hebben we gelezen is dat wachten overbodig geworden. De zer dagen heeft het daar vissen geregend. Er stond niet bU of het „vloermatten" wa ren. Maar dat komt wel, als we maar ge duld hebben. De bruid van koning Feisal van Irak. die in Istanboel bezoek heeft gekre- gen van de premier All Jawdat en de chef van het protocol. Zij kwamen officieel om de hand van de zestien jarige prinses Fazilet vragen. Nadat zij haar jawoord had geschonken kreeg zij een juwelenkistje, waarin een kostbare ring met smaragden en een broche lagen. De prinses schoof de ring aan ha ar rechterhand en ver. telde, dat zij eerst nog door Europa gaat reizen met haar ouders om dan in december Irak te bezoeken. Het huwelijk zou volgend jaar pas voltrokken worden. Minder papieren voor Duitse en Zwitserse grens nodig Zwitserland en West-Dultsland zijn van plan per 1 Januari 1958 de grensdocu- menten voor de tijdelijke Invoer van bui tenlandse motorrijtuigen af te schaffen, aldus een mededeling van de ANWB. Voor deze landen zal echter wèl vereist blijven het bezit van het Internationale verzekeringsdocument, de „groene kaart". Voor bepaald goederen- en personenver voer, zoals vrachtauto's en autobussen, l blijven de grenadocumenten noodzakelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5