CHKISTFUJK Kerkelijke bureaucratie Jaarwisseling in Nijmegen, Tilburg en Wageningen Puzzel mee Kan de Ned. Hervormde Kerk anders dan volkskerk zijn? Wm 1 m Een woord voor vandaag Kanttekenin Kanselboodschap tot steun der christelijke pers INNSBRUCK Een doopdrama Ds. F. L. Bos beschrijft een doopdrama, dat heus niet alleen in een gereformeerde kerk had behoeven te geschieden, in Enig heid des Geloofs, het blad van de gehele gereformeerde gezindte: Nederland. Het vrouwtje was belijdend lid van de gereformeerde kerk. Haar man een varensgezel van her vormde afkomst, uit orthodox mi lieu was nog niet tot het doen van belijdenis gekomen. Wel ging hij zoveel mogelijk met zijn vrouw mee naar de kerk. Ze waren ook in de gereformeerde kerk ge trouwd, en daarbij had de jonge man con amore de verklaring on dertekend, dat hij wanneer er kinderen uit zijn huwelijk geboren zouden worden, deze zou laten do pen in de gereformeerde kerk en ze zou doen opvoeden in de gere formeerde godsdienst overeenkom stig de doopsbelofte. ER kwam een kindje, en het werd met vreugde begroet Natuurlijk werd er door de wijk- predikant met de moeder ook over de doop gesproken. Ook de kwestie van het beantwoorden van de doopvragen werd even aangeroerd. En volgens die wijk- predikant zou de kerk, al zou zij de doopvragen formeel niet aan de vader kunnen stellen, het zeer op prijs stellen, indien de vader met zijn vrouw ook publiek zou instemmen. Door ernstige ziekte, die de jon ge moeder overviel op de dag, dat het kind gedoopt zou worden, werd helaas de doop uitgesteld. Eindelijk, na enige maanden, kon dat gebeuren. Maar toen kwam de ene ver drietige ervaring over de andere. Toen de jonge vader zijn kind voor de doop aangaf, werd hem door de doopcommissie uitdrukke lijk gezegd, dat hij, omdat hij ,,geen lid" was, niet antwoorden. toe van het drama onkundig was. Deze heeft toen ook direct het gesprel. opgenomen met de jonge man, om te trachten, te redden wat er te redden viel. Gelukkig bezat hij het vertrouwen, en er kon wat worden goedgerrihakt. Maar er was heel wat stuk. En alleen eindeloos geduld en veel pastorale zorg kan misschien de goede verhouding herstellen. Waarom ik dit verhaal vertel? Omdat ik uit mijn pastorale praktijk weet, hoeveel ellende er op deze manier door een formeel handelende kerk wordt gesticht, dikwijls volkomen onherstelbaar. En omdat ik met name collega's zou willen waarschuwen om toch in zulke gevallen uiterst voorzich tig te zijn. Ik weet ook wel, dat de kerk geen formele stipulaties kan aan gaan met niet-belijdende leden. Maar moet de kerk niet toejui chen, dat de (nog) niet belijden de partij, zoveel in haar is, mee haar instemming wil betuigen? Dit klemt te meer, waar de kerk gelijk in het genoemde ge val vroeger wel een belofte in die richting heeft gevraagd en geaccepteerd. dat wie in staat is de doop vragen oprecht te beantwoorden, ook persoonlijk belijdenis moet kunnen doen. Maar in de praktljK ligt hier toch verschil. En vanuit de pastorale praktijk acht ik het niet alleen geoorloofd, maar noodzakelijk, dat, in geval van meeleven, die niet officieel ge rechtigde partij door de kerk in de gelegenheid wordt gesteld, ook publiek bij de doop van haar in stemming blijk te geven. Ik zou zeggen: hartelijk en graag! - 4 TN Nijmegen rectores rr i mocht thuis. En het kostte zijn nog zwakke vrouw grote moeite hem tot bedaren te brengen. Met de wijkpredikant kon niet worden gesproken, want die was met va kantie afwezig. De oplossing was: als de kerk dan jouw ja-woord niet horen wil, zeg dan maar ja Bij de doop zelf werd vervol gens de vader, die medt opstond, ostentatief genegeerd. Later ver telde hij: ik was minder dan lucht. En 't was of ik door de grond zakte. Dit negeren was ook de aanwezige familie opgevallen, en thuis kwam er een grote scè ne met gevoelsuitbarstingen. De man verklaarde, dat hij nooit meer een voet over de drempel van die kerk zou zetten. En het jonge moedertje, nog uiterst zwak na ernstige ziekte, kreeg een zenuwschok. Een waarschuwing van ds. M. Niemöller (Van een medewerker) De bij zijn leven reeds legendarisch geworden ds. M. Niemöller, de presi dent van de Evangelische Kerk in Hes sen, die gedurende een groot aantal ja ren het verzet tegen Hitier symboli seerde en daarvoor acht jaar in een con centratiekamp moest doorbrengen, heeft op een vergadering in Baltimore in de Verenigde Staten gezegd, dat het Duitse volk thans reeds weer rijp is voor de opkomst van een tweede Hit- Ier. ,.Het land is in staat een dictator te ontvangen, wént het is verbitterd we gens de gang van zaken", zei hij, ,,De kloof tussen de rijken en de armen is nimmer zo diep en breed geweest als thans. Nog steeds is in Duitsland geen vooruitgang in sociale zekerheid en vre de", verklaarde hij. ..Zoals de zaken thans staan, zal het Duitse volk zich weer scharen achter iedere demagoog". Boek VAN Dfc DAG Vrouwenroeping, door Helen Zenna Smith. Uitgave N.V. De Arbeiders pers. Geen opwekkend boek. Wel een boek, dat een schel licht werpt op het moeilij ke leven van vele vrouwen, in het bij zonder in de ontwrichte en chaotische wereld van na de eerste wereldoorlog. Daarom sluit dit boek aan bijvoorbeeld bij het boek Gij. vrouwen van de zelfde Engelse schrijfster, dat de schok kende ervaringen van een jonge vrouw als frontvrijwilligster tijdens de eerste wereldoorlog beschrijft. De oorspronke lijke Engelse titel van Vrouwenroeping is Shadow women ofwel Vrouwen in de schaduw. Wat ons betreft had men ook voor de Nederlandse vertaling deze ti tel kunnen kiezen. Een verandering is niet altijd een verbetering en men kan zich afvragen, welk nut het heeft, zich in de vertaling van een boek zover van de titel te verwijderen. OPGAVE PUZZEL No. 21 Horizontaal: 1 blos, 5 reklame- sehriftje, 7 titel, 8 boosaardig, 9 rep tiel. 11 achter, 12 hevig, 14 bergplaats, 15 arktische vogel, 16 schriel, 17 zang- noot, 19 lijn, 21 kei. Verticaal: 1 spleet, 2 Gode zij lof. 3 telwoord, 4 stad in de oudheid, 5 slotstuk, 6 staande rand, 7 neteldier, R ziertie, 9 scheepsvloer. 13 afkeuren, 18 godin, 19 heilige, 20 zangnoot. OPLOSSING PUZZEL No. 20 Horizontaal: 3 stelt, 5 ara. 7 lid, 8 orgel, 10 snert. 12 Eva. 16 order 19 kring, 21 rio, 22 ons. 23 staal. Verticaal: 1 vals, 2 kade, 3 spot vogel, 4 lee, 6 rink, 9 ga, 11 re, 13 ar, 14 rein, 15 pi. 17 drop, 18 rose, 20 rot. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: van de chr. natio nale school te Siegerswoude-Voorwiek de heer L. Fabriek te Zwijndrecht; aan de Geref. school te Blija (Fr.) de heer G. Oppewal te Harkema-Opeinde; aan de chr uloschool te Zuidhorn de heer H. Visser te Nunspeet; aan de school met de Bijbel te Nieuweroord de heer A. A. Waanders te Oude Wetering: aan de school met de Bijbel te Bodegraven-Meije de heer P van Noort te Wageningen. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Dalfsen-Oudleusen de heer Koopman te Deventer. Tilburg droegen de rectores magnifici Universiteit en de r.k. Economische Ho geschool hun waardigheid aan hun op volger over. In Wageningen bleef de rec tor magnificus zijn ambt bekleden. In openbare senaatszittingen van deze drie inrichtingen voor hoger onderwijs zijn naar gewoonte de gebeurtenissen vai het afgelopen academische jaar ver Nijmegen: groei van medische faculteit ïN tegenwoordigheid van vele gees telijke en van burgerlijke autoritei ten heeft de aftredende rector magnlfi- de R.K. Universiteit te Nijme gen, prof. mr. D. van Eek verslag uit gebracht over de lotgevallen van de universiteit in het vorige universitaire Prof. Van Eek begon met de gestadi ge ontwikkeling van de nieuwe medische faculteit, waarin een belangijke fase werd bereikt door de opening eerste verpleeggebouw van het acade misch ziekenhuis. De eerste doctorale tamens zijn afgenomen. Op 13 februari werd de 2000ste stu dent ingeschreven: aan het einde van het cademisch jaar stonden 2031 studenten ingeschreven en 64 toehoorders enkele colleges. De studenten-woningnood heerst ook in Nijmegen. In verband hiermee juich te de rector magnificus evenals sommi ge zijner collega's elders toe de totstand koming van de Centrale Nederlandse Stichting studentenhuisvesting, welke er reeds in mocht slagen voor de huisves ting van studenten anderhalf miljoen gulden bijeen te brengen. Aan het einde van zijn rede sprak prof. Van Eek enkele woorden tot zijn opvol ger, prof. dr. W. K. Grossouw. Tilburg: bouwplannen R.K. Economische Hoge school te Tilburg heeft prof. dr. J. J. Dalmulder het rectoraal vandaag overgedragen aan prof. dr. P. P. van Berkum. In zijn rede bij de overdrachi besteedde de scheidende rector nlficus uitgebreide aandacht ai toekomstige ontwikkeling van d vang van het hoger onderwijs, welke in ons land met grote zorg wordt tege moet gezien. Vooral in het zuiden zullen de ge volgen merkbaar zijn, want daar heerst nog een achterstand, die mer bezig is in te halen. Voor de RJv. Economische Hoge school wordt tussen nu en 1970 eer verdubbeling (minimaal) verwachl van het aantal studenten, waarbij re kening dient te worden gehouden met een nog sterkere groei. Vandaar, dat de bouw 'van de nieuwe hogeschool (waarvoor de plannen gereea zijn) met voortvarendheid ter hand moet worden genomen, waarbij rekening 'den gehouden met Wageningen: achter nvet het bouwschema "DROF. ir. W. de Jong, die met ingang ■t van 17 september voor de tijd van drie Jaar tot rector magnificus vai Landbouwhogeschool Is benoemd, heeft maandagmiddag in de aula van de hoge school ter gelegenheid van het begin van het nieuwe studiejaar een rede gehouden waarin hij mededelingen deed van de lotgevallen van de landbouwhogeschool in het afgelopen studiejaar. De rector memoreerde allereerst euwe bestuursvorm, welke in het af gelopen studiejaar tot stand is gekomen. De rector besprak de bestedingsbeper king, die ook aan de hogeschool niet AAN Thema van toogdag-1958 van I.d.d.K.: -Ikskerk zUn? Deze de organisatie var die op woensdag 19 raag is het e van hervormde maart in Deventer prof. dr. G. C van gemeenteleden ,.In dienst der Kerk' gehouden wordt. In beginsel hebben prof. dr.* M. A. Beek Nlftrlk toegezegd het onderwerp in te lelden. In het blad In dienst der Kerk zal gedurende de winter het onderwerp vooraf worden besproken in korte artikelen met vragen. Daarbij komen aan de orde problemen als: de eigen plaats van de Hervormde Kerk in de Nederlandse samenleving: wai het betekent volkskerk te zijn; het politieke spreken van de Kerk; de verhouding van de Hervormde Kerk tot andere kerken; pastoraat en apostolaat; hoe vangt de Hervormde Kerk de migratie op enz. jyjINISTER CALS en zijn departement vormden het adres van vele boze, waar schuwende en vriendelijke woor den, gisteren gesproken door de aftredende rectores magnifici van de ^eeste universiteiten en hogescholen, die zich bij het overzicht van de academische gebeurtenissen de kans niet lieten ontgaan bepaalde aspecten van het beleid inzake het onder wijs te bespreken. V voorbij kan gaan. Ofschoon de overheid het standpunt inneemt, dat onderwijs en onderzoek zoveel mogelijk gepaard moe ten worden, vreesde prof. De Jong, dat maatregelen worden genomen, die voor de hogeschool bijzondere moeilijkheden met zich zuilen brengen. Prof. De Jong dacht daarbij aan de nog slechts gedeeltelijk gerealiseerde uitvoe ring van het nieuwe studieprogramma, waarvoor nog geen docerend personeel nodig is. Niet mag worden vergeten, dat het aantal studenten weer toeneemt; ook hiervoor is personeelsuitbreiding nodig. Het nijpend ruimtegebrek gaat in steeds sterkere mate het knelpunt in de ont wikkeling van de Landbouwhogeschool worden. Weliswaar zijn voor nieuwbouw voldoende fondsen ter beschikking ge steld, maar het tempo van uitvoering is door allerlei factoren zo sterk vertraagd, dat de achterstand op het oorspronkelijke bouwschema steeds groter is geworden. Ten aanzien van het huisvestingspro bleem van de studenten deelde spreker mede, dat goede- vooruitzichten bestaan voor de totstandkoming van een studen tenflat met Fuim tachtig kamers. Ook ordt gewerkt in de richting van het 9 Beroepingstverh NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Schelluinen: A. G. Haring te Loon op Zand. Aangenomen naar Oppenhuizen-Uit- Israel te St. Nicolaasga, GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Stadskanaal (vak.-A. H. Piersma) en Stadskanaal-Pekelderweg: C. Mak Azn. te Roden; te Werkendam (accl.) 2e pred.pl.: dns. M. J. Mulder te Heerde. CHRISTELIJKE GEREF. KERKBN Tweetal te Zaandam: M. Vlietstra te Eemdijk en S. Wijnsma te Broek op Langedijk. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Aangenomen naar Rotterdam-Charlois: N. Bruin te Beverwijk. NEDERL. PROTESTANTENBOND Aangenomen de benoeming tot voor ganger te Voorburg: J. van Rossum te Emmen. Drie particuliere synodes voor Zuid-Holland De generale synode der Geref. Kerken heeft in haar maandagavond gehouden zitting naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur van het Ned. Bijbel genootschap om dit genootschap opnieuw op de collectenlijst te plaatsen besloten dit niet te doen, maar deze zaak bij de kerken dringend aan te bevelen. Vervol gens heeft de synode goedgekeurd, dat het ressort van Zuid-Holland zal worden verdeeld in drie ressorten in plaats van zoals tot heden in twee. Er komt dan een particuliere synode voor Zuid-Hol land west, een voor Zuid-Holland zuid en een voor Zuid-Holland oost. Vervolgens heeft de synode behandeld een schrijven van de generale synode der Ned. Herv. Kerk in verband met de kwestie van samenspreking van gedi teerden van beide kerken. De synode van oordeel, dat zij niet behoeft ii gaan op het schrijven van de Hervormde synode zelve, omdat dit behoort bij depu- taten voor samenspreking met de Ned. Herv. Kerk. Zij zal haar besluit terzake nog nader formuleren. Uitvoerig heeft de synode zich vervol gens beziggehouden met het rapport van deputaten van de Geref. oecumenische synode, waarover prof. dr. G. B. Wurth als rapporteur optrad. Gereformeerd adviseur van hervormde raad De Raad voor de predikantspensioenen der Nederlandse Hervormde Kerk heeft benoemd tot zijn wiskundig ad viseur, als opvolger van wijlen prof. dr. M. van Haaften, prof. dr. P. H. van Rooyen. Prof. Van Rooyen, die buitengewoon hoogleraar is aan vrije universiteit, in de verzekerings- wiskunde, is belijdend lid van de ge reformeerde kerk van Naarden. De rol, die het geld in ons leven speelt, is een bijzon belangrijke. Het is meer dan aards slijk en wie zegt, geld hem koud laat, kent zichzelf niet. Zonder geld kan wereld niet draaien en God heeft aan dat geld een fun gegeven in ons aardse bestel. Vandaag staat er veel in krant over geld, over miljoenen guldens, over hogere be tingen, over pogingen om met minder geld meer te doen. is alles nodig, maar iets anders en van nog veel meer belt is uw en mijn gebed om het dagelijks brood. Wie elke de handen vouwt en de ogen sluit en bewust bidt: „Geef heden ons dagelijks brood", die heeft de rechte visie op geld, dat nodig is om elke dag weer opnieuw brood te kun kopen! UIT VERLIES WINST Ir* de kerken van de classis Winschoten der Geref. Kerken is :ondag j.l. een kanselboodschap voorgelezen, waarin de classis met grote en diepe ernst allen, die de Naam van Christus positief in deze wereld willen belijden, op wekt aan de onhoudbare toestand, die bestaat in het niet lezen van een christelijk dagblad, een einde te maken. meer schijnt men vergeten te zijn, dat het woord van de Heiland: „Wie niet voor Mij is. is tegen Mij en wie met Mjj niet vergadert, die verstrooit", ook van daag nog ten volle van kracht is, zo werd gezegd. Daarom is er geen neutraliteit mogelijk. Deze is in feite niet anders dan vijandschap tegen de Here en Zijn Gezalfde. Het zijn mensen, die een krant sdhrijven, met een eigen levenshouding en een' eigen standpunt. Daar, waar al leen het neutrale dagblad in de Geref. gezinnen komt, stelt men zich bloot aan een politieke, sociale en religieuze be lichting der feiten en gebeurtenissen, die volkomen strijdig is met het geloof en de belijdenis, dat Jezus alleen Koning is. De gevolgen van deze voorlichting blijven dan ook niet uit: vervlakking van het besef van de heerschappij var Christus over het gehele leven, toe neming van de materialistische levens houding, die alleen in geld denkt en in geld handelt, een al meer en meer opgaan In de dingen van deze wereld. 68 Von Emsighofer was ruggelings in het kreupel hout gevallen, na de geslaagde jiu-jitsugreep van het meisje. Zijn rechterarm hing slap langs het lichaam. Zijn pols was ontwricht en krachteloos. ,,Zo, zo," zei Zuckwaller, die met een zware dienstrevolver in de vuist op hem toeliep, „bijna was dat de volgende moord geweest. Bijna, want u vertrouwde te veel op uw dommekracht. Herr Von Emsighofer. U vertrouwde, ook te veel op uw bluf, want dat is één van je grootste krachten." De overbeleefde Zuckwaller, die het vormelijke „u" niet gauw liet varen, was nu op „jij" over gegaan. Von Emsighofer trachtte kreunend overeind te komen. „Eén verdachte beweging en ik schiet," dreigde Zuckwaller, ..blijf zo liggen, dat is goed voor je pols. Je had zeker nooit eerder van jiu jitsu gehoord?" André Rost wist met zijn figuur niet goed raad. Hij had de witte sportpet achterop zijn hoofd ge schoven, maar de zonnebril had hij nog op. Hij keek bedremmeld naar Marianne, die stil en wat bleek bij het ravijn stond. Ze keek in de diepte en draaide zich daarna om in de richting van André. Hun blikken ontmoetten elkaar. Er kwam een glimlach om de mond van het meisje, toen ze André zo vreemd uitgedost zag staan. De vervaarlijke revolver had hij nog in de hand. Hij schraapte zijn keel en deed een paar stappen naar het meisje. „Dat. ,eh. .was een r~ <~&aadóeló JAS VAN HOFWEGEN j sterk staaltje," zei hij om wat te zeggen, „je hebt me nooit verteld, dat je jiu jitsu kende." Marianne keek hem strak aan: „Dat is gemak kelijk als je lastige mannen op een afstand moet houden." André voelde de hint. „Lastige mannen, hè? Ben ik voortaan ook in die categorie ingedeeld?" Marianne antwoordde niet, maar haar ogen zei den wat haar mond verzweeg. André deed de paar stappen, die nodig waren om het meisje in zijn armen te nemen en wat er tijdens het daarna volgende fluistergesprek werd gezegd, kon Zuck- walier niet verstaan. Daarvoor had hij het te druk met Von Emsig hofer. Hij had hem aan zijn gezonde arm ge boeid en vormde nu met de overrompelde misda diger een soort Siamese tweeling via het glim mende metaal van de handboeien. Zuckwaller had zich aan Von Emsighofer geketend. Von Emsighofer stond met een bleek en ver trokken gezicht op. Zijn rechterpols, die door het meisje was gekneusd, deed pijn. Hij beet zich op de lippen om staande te blijven. Zuckwaller was weer vervallen in de beleefd heid, die hem eigen was. „Bitte, Herr Rost, als u klaar bent, zou u dan even kunnen helpen?" André Rost kwam beschaamd tot de ontdek king dat hij zijn plicht verzaakt had. Er waren echter glimlichtjes in de ogen van Gustav Zuck waller. Hij had in één oogopslag gezien, dat An dré Rost zich weer had overgegeven aan Cupido en dat hier op dat kleine bergweitje langs het ravijn een verzoening een feit was geworden, die hij door zijn bezigheden met Von Emsighofer volkomen gemist had. Hij vond het jammer, dat André Rost niet met heldenmoed het meisje het leven had behoeven te redden, maar zijn nuch terheid won het toch van zijn romantische ka rakterinslag, toen hij tot de conclusie kwam, dat alles zo beter was. Er waren nu aan de kant van zijn partij geen verliezen geleden en dat had toch ook anders kunnen zijn. Hij knipoogde de richting i op haar wangen derzijds begrip. „Fouilleer die man even," droeg hij Rost op. Er kwam een revolver uit de rechterzak van Von Emsighofer. Marianne had dus juist de goede pols getroffen. Von Emsighofer was vrijwel weerloos geweest, en had ook niet getracht zich te verdedi gen, toen hij zich overwonnen wist. De Duitser gromde in machteloze woede. Zijn gezicht was bleek en hij stond de pijn in zijn pols te verbijten. (Wordt vervolgd) verantwoordelijkheid, waartoe de belof te bij de doop afgelegd ons verplicht, ook ten aanzien van het dagblad", aldus de kanselboodschap, waarin tenslotte allen krachtig werden opgewekt om de actie voor de christelijke dagbladpers met woord en daad te steunen. De stelregel ,In ieder Gereformeerd gezin een -luu werd gezegd christelijk dagblad", Geen besturen-weekend van Evangelisch Herstel Door de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw, landelijk overkoepelend or gaan voor het Geref. jeugdzorgwerk, zou van 28—30 september a.s. in het eigen conferentie-oord „De Blije Werelt" te Lunteren een weekend belegd worden voor bestuursleden van de aangesloten plaatselijke en regionale organisaties. Het belangrijkste punt van bespreking en overleg zou zijn de vraag naar de verhouding van Kerk en Stichting. Nu echter de generale synode van de Geref. Kerken in Nederland zich over deze vraag zal beraden en het voornemen bestaat een artikel in de kerkorde op te nemen deze^ j/erhouding, beieggen. Het acht het niet wenselijk tijdens het synodaal beraad uitspraken over deze terie te doen, die zonder kennis var. „v. inhoud van het synodaal overleg tot stand moeten komen. Handel in gezinnen Voor kerkbouiv in Slotermeer uitgesproken Troonrede heeft onmiskenbaar een stempel opgedrukt gekregen van de financieel-economische situ atie. Materieel bezien, geeft zij als het ware een samenvatting van de eveneens vanmiddag overgelegde Miljoenennota. In beide is de bestedingsbeperking het parool voor regering en voor volk. En naast de bestedingsbeper king de noodzaak tot verlichting in de woningnood. Buiten deze onderwerpen zal men in de Troonrede weinig aantreffen. Zozeer zelfs, dat enkele departemen ten in het geheel niet worden ge noemd. Opvallend is het stilzwijgen van de ministeries van sociale za ken, van maatschappelijk werk, van justitie, van verkeer en waterstaat, zelfs van onderwijs, kansten en wetenschappen. Natuurlijk zetten ook deze departe menten hun werkzaamheden op min of meer brede wijze voort. Zij zijn stellig mede betrokken bij die onderwerpen, waarvan de Troon rede zegt, dat ook zij in het'komen de zittingsjaar veel van de parle mentaire werkkracht zullen vragen. Maar zij blijven ongenoemd. En ongenoemd, hebben ook zij in de onvermijdelijke bestedingsbe perking zeker veren moeten la ten. Mogen wij het eens on deugend stellen? Dan zouden wij willen opmerken, dat er in andere jaren, bij uitbreiding van hun taken, de departementen een en ander aan gelegen was, in de Troonrede te worden opgenomen. Maar nu beste dingsbeperking aan de orde is, is de aandrang daartoe aanzienlijk minder sterk. Zoiets voltrekt zich liever met de stille trom. Dit is natuurlijk maar een ondeu gende formulering onzerzijds. De Troonrede zegt het hoffelijker en vriendelijker: de aandacht moest en moet geconcentreerd blijven op de centrale vraagstukken. En deze zijn met name: bestedingsbeperking en woningnood. In dit opzicht is dus ook bij de samenstelling van de Troonrede de nodige beperking be tracht. Naar wij menen, heeft de Troon rede hierdoor stellig aan waarde en vooral ook aan zeggingskracht ge- Ditmaal geen dorre somming van voornemens en pij' nen. Geen catalogus van wetten] op stapel staan. Nog minder i onbewogen inventarisatie. Maar ernstig woord op een tijdsmoni* dat nog geen aanleiding geeft paniek, maar wel tot een ka> n nuchter en verstandig oordeel, J De eerste alinea van de Troonij zegt het helder en bondig: I zeer bewogen jaar ligt achter Hierom: de internationale spans, gen duren voort; in onze natioii economie is het evenwicht verstol Dit verstoorde evenwicht bety el te worden hersteld. Zoals wij k hieronder, in onze beschouwing cl de Miljoenennota, nader zullen f| muieren: er zal een toontje gezongen moeten worden. Daaf kan de vraag worden opgeworp of juist op dit moment een beo ning op de eigenlijke staatszalf niet dubbel geboden is. De Troonrede laat er overigens g twijfel over bestaan: franje heel wat worden afgel Wij achten dit op zichzelf ramp. Er viel en valt wel lets s kappen zonder dat er aan het zenlijke wordt geraakt. Ook in ji opzicht kan er uit verlies winst o Waarin wij vooral winst zien? [i de mogelijkheden die er komend liggen voor ons volk om, meer f thans het geval is, zichzelf te i Er is de laatste tijd wel heel aan de staat overgelaten. De sen kwamen er dikwijls zelf nffe: welijks nog aan te pas. De stfjj zou het wel doen. Wij zijn getroffen door het beroLj, dat in de Troonrede ook op tht volk wordt gedaan. Wij zijn evfcj( zeer getroffen door de zinsnede joel de Troonrede, dat een positief rlchte inspanning, kennelijk weer bij ons volk, nieuwe en i mere mogelijkheden zal openen. Wij beleven een ernstige tijd. 1 een tijd, waarin zelfs uit winst kan worden geboren. Mits i gering en volk hun taak en roept verstaan. Dan mag er, onder hop^ zegen, ook in de bestaande ernsti toestand worden gehoopt, dat rf veel ten goede zal uitwerken. ebc GOED BEGIN predikant te Amsterdam-west (wijkge- meente Slotermeer), staat vobr de nood zaak in dit stadsdeel, dat reeds 40.000 inwoners telt, een kerkelijk centrum te bouwen. Aan de bouwsom voor een der gelijk centrum (kerk plus bijgebouwen) ontbreekt nog 400.000. Dit bedrag wil de predikant zo spoedig mogelijk bijeen zien te krijgen, door 800 meelevende ge zinnen elk 500 te laten opbrengen. Ve le dezer meelevende gezinnen echter zullen dat niet kunnen en daarom zegt ds. Lans in een juist verschenen vouw blad: „Ik verkoop stuk voor stuk al mijn gezinnen aan een hervormde ge meente, aan een muziekvereniging, aan welke instantie, waar ook in Nederland, die een gezin wil adopteren en het geld op tafel wil leggen. Reeds adopteerde de hervormde gemeente van Ballum (Ameland) een Amsterdams gezin. Het vouwblad is geïllustreerd met een ma quette van het te stichten kerkelijk cen trum Slotermeer, en met een aantal foto's die de groei van dit deel van I Amsterdam duidelijk doen zien. I A/IET de thans ingediende miljoe- nennota heeft minister Hofstra zijn debuut gemaakt als samenstel ler van een rijksbegroting. En we wil len aanstonds zeggen dat het naar ons gevoelen een goed debuut is. Er wordt in deze nota gezonde taal gesproken en wat belangrijker is de aangekondigde maatregelen zijn daarmee grotendeels in over eenstemming. Veertien dagen geleden schreven wij over de spanning die rond deze be groting heerste en formuleerden wij een aantal wensen. Daarin steunden wij aUereerst de aandrang die eerder door de StatenGeneraal is uitge oefend om te komen tot werkelijke bezuinigingen binnen het overheids apparaat. De heer Hofstra vroeg toen tijd om deze zaak te kunnen bekij ken we kunnen constateren dat hij zijn tijd goed gebruikt heeft. Het niveau der staatsuitgaven is gezakt met een half miljard gulden hier dan afgezien van de financiering van de woningwetbouw, die de overheid thans weer tot zich getrokken heeft. We kunnen nog niet overzien in wel ke sectoren die bezuinigingen precies vallen daartoe zullen we moeten wachten op de begrotingen der di verse departementen. Maar onze eer ste indruk is wel dat het mes er in gezet is. Een tweede wens dezerzijds was dat het Nederlandse volk weer tot sparen gebracht zou worden. En dan niet door allerlei premieregelingen maar eenvoudigweg door ons volk weer vertrouwen te geven in de Neder landse gulden. En gelukkig: er zijn geen „spaarpremies" in het vooruit zicht gesteld en men heeft alles ge daan om inflatoire financiering te vermijden. Want de heer Hofstra hul digt ook het gezonde burgerprincipe dat het geld dat wordt uitgegeven afkomstig behoort te zijn van dat gene wat met normaal werken is verdiend. Allerlei kunstgrepen bren gen op den duur geen baat. Vervolgens: de moeilijkheden waar in speciaal de gemeenten verkeerden, dienden te worden opgeheven. Ge zegd mag worden dat hiertoe een ernstige poging is gedaan: de wo ningwetbouw wordt door het rijk ge financierd waardoor het dreigende onheil dat als een onweerswolk bo ven onze woningbouw hing, is afge wend. En de centrale overheid zal in 1958 geen beroep doen op de kapi taalmarkt. Zodat de gemeenten i kans krijgen haar financiën weerr saneren en haar normale investerl|et gen in andere dan woningbouwp# E jecten (aanleg en onderhoud van gen bijv.) voort te zetten. lit Hoe dit in de practijk zal functfin neren is nog een vraag, want zich terugtrekken van de staat irve de kapitaalmarkt betekent uiteraalHt nog niet dat die markt ook plotfer ling ruimer zal worden. Wel is U een lening in de maak, maar da£0n over zijn nog weinig bijzonderhediet bekend. Wij hopen van harte fchc dit een lening zal zijn waarin gehfeu ons volk kan tonen dat het er£f maakt met de oproep van onze Vr" stin om tot een gezamenlijke I spanning te komen ter van de woningnood. Tenslotte formuleerden wij de dat men niet zou grijpen middel van belastingverhof Men heeft het blijkbaar niet maal zonder gekund: hogere i gensbelastlng en hogere oir ting op sigaretten, en televisietoestellen. Er zit in de maatregelen een zekere willektj en dat ontsiert deze begroting. Maar afgezien van deze niet esse tiële teleurstellingen er is et goed begin gemaakt met het h? stel van het evenwicht in onze tionale economie en in de heer Hf stra verdient het gehele kabin> daarvoor dank. Men is nog lat niet waar men wezen moet dj erkent de minister ook volmondi Onze volkshuishouding Is nog nil gezond als de bestedingsbeperkit geslaagd is daarvoor wacht oi nog een tè groot programma t< zeer noodzakelijke maatregelen: I woningbouw is er de voornaam!) c van en dan het Deltaplan. En bi(jc vendien moeten er overschotMkee worden gekweekt voor de „mageeiu Dat alles is in studie, zo schrijft 9 heer Hofstra. En ergens schrijft hij dat het afkappen krimpen van staatszaken evenee* c in studie is. Als hij gaat inzien dij]"4 er verband bestaat tussen het e*£( en ander, dan heeft hij niet alle#töc een goed begin gemaakt, maar d» j kan hli onze volkshuishouding Mhe. heel eind op de goede weg brengtf ca Voor een socialist overigens ge#«c gemakkelijke taak...... 1 rijft ;n°; «"C

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2